iND LiL? - BMWR HOORT Rechtop gezeten jr Opel in 1996 Prijsverlaging Xedos 6 60 jaar Jaguar Multipoint injectie voor VW 1.4 en 1.6 motoren En Peugeot noemt 'm Expert I ken ra d extra IER ova DETILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Donderdag 19 oktober 1995 - pagina 5 I995 pagina 4 naar 1.4 are opties. MRYSLER 33473 - 63 400. 4? 32.500,- )eze d tot 20.00 uur. )UW. lotor nog ',kan er als 14.500,- 23.500,- ip aanvraag 9.500,- 25.900,- 19.750,- 30.250,- 9.750,- ƒ31.250,- 44.950,- 72.500,- 55.000,- 38.500,- 69.750,- 12.500,- 28.500,- 23.750,- 43.500,- 43.500,- 24.500,- 16.500,- 36.500,- 18.250,- 37.950,- i voor tzetten IBS en de rratspruitstukken een belangrijk zicht onttrokken. ide gekregen. Deze is onder andere voorzien van een cilinderselectieve pingelregeling, zodat snel kan worden ingespeeld op verschillende brandstofkwaliteiten, zodat probleemloos kan worden gereden op Super Plus, Eurosuper of normale loodvrije benzine. Uiteraard voldoen deze motoren met katalysator aan de 1996- Telelever Een belangrijk pluspunt van de R 1100 van BMW is de Telelever voorwielophanging. Op 24 september 1935 beleefde het merk Jaguar haar publieksintroductie. Kort daarvoor hadden autojournalisten in het Londense Mayfair Hotel kennis kunnen maken met de SS Jaguar 2.5 Litre. Oprichter William Lyons was toen pas 33 jaar oud. De eerste Jaguar kostte 385 Pond en bood daarmee meer waar voor z'n geld dan de concurrentie. 23.950, 24.950, 43.950, 49.950, 22.500, 23.500, 39.950, 46.950, 39.950, - 39.950,- 1^ igte van lit in ond Gilze-Rijen - Zogenaamde boxermotoren kenmerken zich door hun tegenover elkaar geplaatste cilinders. BMW heeft een rijke historie als het gaat om de toepassing van boxermotoren op motorfietsen. Herfst 1994 werd de nieuwe R 1100 voorgesteld, een volledig nieuw ontwikkelde boxer-machine van BMW, waarvan nu de RT-versie leverbaar is. coupé en convertible, maar won al in 1984 het Europees toerwagenkampioenschap. In 1988 won Jaguar opnieuw de 24 uur van Le Mans, terwijl dat resultaat ook weer in 1990 werd behaald. nbare opties koe meer u Seats (was ■n stuurwiel, minder! zelfs op grijs gecombineerd instrument de tijd weer evenals de brandstofvoorraad en motortemperatuur. Verder zijn er een reeks controlelampjes en een paar bedieningsknoppen alarmlichten, het uitz van het standaard ABS eventueel als optie verkrijgbare verwarmde handgrepen. De knoppen voor het starten van de motor. Zelfs de uitla worden voor deel aan het Zeer plezierig is verplaatsbare ruit die op de kuip is vastgemaakt. Afhankelijk van de lenc de berijder kan deze rui elektrisch worden versteld i~ hoogte. Vooral het geruis rona de helm wordt hiermee enorm teruggedrongen. Verder het starten van wordt onder de koplamp verlichting en rijwind naar binnen gezogen, richtingaanwijzers zijn op de die vervolgend aan gebruikelijke plaatsen te weerszijde van het vinden. Zol de m£ instrumentarium weer naar zijn standaard staat, buiten wordt gevoerd. niet worden t dh Alhoewel de aandacht bij Opel natuurlijk vooral gericht is op de nieuwe Vectra, zijn in vrijwel alle modellenprogramma's kleinere wijzigingen doorgevoerd. En ondanks het feit dat de uitrustingen in veel gevallen zijn toegenomen, zijn de prijzen niet of nauwelijks veranderd. Bij de Corsa is er een afgeslankte GSi voor f.31.650,=. Wenst men wel de lichtmetalen wielen. De bekende 1.4 en 1.6 liter motoren die door Volkswagen werden geleverd in de Polo, Golf en Vento worden voortaan voorzien van een nieuw ontworpen mengselvorming-techniek. Het gaat hier om een multipoint inspuiting gecombineerd met een aanzuigsysteem met spiraalvormige, uit glasvezel versterkte inlaat- spruitstukken. Deze constructie zorgt voor een vermindering van het brandstofverbruik, betere prestaties en een grotere elasticiteit. Het spiraalvormige inlaatspruitstuk heeft vier inlaaatkanalen die exact even lang zijn, zodat een betere vullingsgraad en homogeen mengsel wordt verkregen over het totale toerenbereik. Verder hebben beide motoren een nieuw elektronisch regelapparaat wegoppervlak. Maar het geheel kan in stappen op 80 centimeter worden gebracht. De zit achter het brede stuur is bij de RT nadrukkelijk rechtop, een zithouding die veel langer vol te houden is dan de doorgaans voorovergebogen houding met bolle rug bij sportieve machines. Bovendien houdt de berijder een uitstekend zicht op het verkeer zowel naar voren als opzij. Koffers Dat de RT een zeer bruikbare motorfiets is, blijkt uit de standaard koffers die aan beide kanten boven het achterwiel worden vergrendeld. Ze zijn snel los te maken en mee te nemen. De R 1100 RT weegt zo'n 235 kg, maar is aan de hand kinderlijk eenvoudig te manouvreren. Ook het op de bok zetten is een fluitje van een cent. De handige uitklapbare hendel aan de linkerzijde van de machine helpt hierbij mee. Het dashboard van de RT, want daar mogen we hier gerust over spreken, doet niet onder voor die van een compacte sportieve auto. In de snelheidsmeter zijn kilometerteller en dagteller ondergebracht. Daarnaast vinden we een toerenteller. Digitaal geeft een de Calibra, twee airbag uitzondering1 basismodel o metaal/mical airconditionii uitvoering is c Color Edition me verlaagd onders velgen in DTM-look. Bij de Omega is met name aan de uitrustingen gesleuteld. De prijs van de 2.5 liter turbodiesel is met f. 1.500,= verlaagd. Wat dat betreft is er in zestig jaar geschiedenis niet zoveel veranderd. Nog steeds onderscheidt een Jaguar zich door, zoals ze zelf noemen 'Grace, Space and Value for Money'. Le Mans In 1961 verrasste vriend en vijai de E-type, die vormen, lage lijn lange neus absoh de meest kenmerl van het Britse merk is. ook de MKII zorgde als compacte, luxueuze sportsedan voor veel enthousiasme. Menig elektrisch bediende en ver warmde buitenspiegels en een transparant schuifdak, dan is men tweeduizend gulden extra kwijt. Nieuwe uitvoeringen zijn de Swing 1 16V en de Eco 1.5 diesel. De Joy, GLS, Sport en GSi hebben een bestuurdersairbag. Bij de Astra hebben de GLS en Club Stationwagon voortaan elektrisch bediende voorportierruiten, terwijl bij de CDX alle zijruiten elektrisch bewogen worden. extra beveiliging. Het comfort voor gebruikers van allerhande lengte wordt gewaarborgd door de verstelbare zithoogte. Minimaal bevindt het zadel zich 76 centimeter boven het Swallow Jaguar kwam in 1935 voort uit de Swallow Sidecar Company, een bedrijf dat sinds 1922 zijspannen voor motorfietsen bouwde. De activiteiten breidden zich al snel uit met carrosseriebouw. De eerste Jaguar, de SS 2.5 Litre Saloon, kreeg al gauw een broertje in de vorm van de SS 100, een opwindende open De exclusieve Xedos 6 van Mazda werd enkele jaren geleden geïntroduceerd en was uitsluitend leverbaar via een beperkt aantal special geselecteerde Mazda-dealers. De slechte verkoopresultaten hebben echter bewezen dat deze opzet niet geslaagd is. Daarom is zowel de Xedos 6 als 9 voortaan bij alle Mazda- dealers in ons land verkrijgbaar. Bovendien heeft importeur Auto Palace de Binckhorst de prijzen van de Xedos 6 flink verlaagd, waardoor de auto veel aantrekkelijker is geworden. De versie met 1.6 liter 16-kleppenmotór kost nu f.49.995,- en dat betekent een prijsverlaging met zevenduizend gulden. Daarnaast is er de aantrekkelijke 2 liter V6 met ABS. Hier is de prijs bijna zesduizend omlaag gegaan. De auto kost nu f.56.995,=. Beide auto's zijn ook verkrijgbaar met een automa tische transmissie tegen een meerprijs van vijfduizend gulden. De standaarduitrusting is zeer compleet met elektrisch bediende en verwarmde buitenspiegels, elektrisch bediende portierruiten, centrale vergren-deling, airbag, met leer bekleed stuurwiel, radiovoorbereiding met 5 luidsprekers en elektri sche antenne en een in delen neerklapbare achterbank. Natuurlijk introduceert Peugeot net als Citroen en Fiat een bestelauto gebaseerd op het onderstel van de 806/Evasion/Ulysse- ruimtewagen. Peugeot noemt zijn variant 'Expert' terwijl we al eerder melding konden maken van de Citroen Jumpj en Fiat Scudo. De auto heeft een laadvermogen variërend van 840 tot 880 kg en een volume van 4 kubieke meter. Ook Peugeot biedt de keuze uit een 1.6 liter benzinemotor van 80 pk, de 1.9 liter diesel van 71 pk en de 1.9 liter turbodiesel van 92 paarde- krachten. Er kan worden gekozen uit een volledig gesloten bestelwagen, een bestelwagen met zijruiten, een personenbus en een laadvloer/cabine geschikt voor speciale opbouw. De Peugeot Expert zal zijn Nederlandse debuut maken op de komende Bedrijfsauto Rai in februari 1996. »ste Jaguar md opnieuw met door zijn ronde ien enorm luut één van meest kenmerkende auto's s. Maar tweezitter. Het succes van Jaguar was al direct zo groot, dat in de fabriek in Coventry snel nieuwe produktietechnieken moesten worden ingevoerd om aan de vraag te kunnen voldoen. In 1939 bouwde het bedrijf al 5.000 auto's per jaar. Tijdens de Tweede Wereld Oorlog lagen de activiteiten stil. D« jaren werden echter door Lyons benut om met name nieuwe motoren te ontwikkelen, die in 1948 tijdens de London Motor Show werden gepresenteerd in de indrukwekende XK120. De auto haalde tijdens een snelheidsproef een top van dat door BMW werd ontwikkeld. Maar ook achter wordt een vergelijkbaar systeem toegepast. De voorvering is in maar liefst zeven standen verstelbaar. De RT heeft de veerwegen van de sportieve R 1100 RS. Belangrijk is echter dat bij snel optrekken of sterk remmen de motor niet meer duikt. De fiets blijft nagenoeg recht hangen en dat komt zowel comfort als veiligheid ten goede. Maar ook als bijvoorbeeld in een bocht wordt gasgegeven blijft de motor bijzonder stabiel. Al deze eigenschappen zorgen ervoor dat de R 1100 RT ondanks zijn flinke afmetingen en forse gewicht zeer makkelijk te berijden is. Ook stilstaand is de machine goed in evenwicht. De prestaties zijn uitstekend met een top van 197 km/u en een acceleratie van 0 tot 100 km/u in 4,3 seconden. Tegenover de uitstekende eigenschappen staat ook een flinke aanschafprijs. Voor f.30.500,= levert BMW Nederland via haar motorendealers een veilige en complete machine met onder meer standaard ABS, twee koffers en een verstelbare ruit. Motormanagement De luchtgekoelde 2-pitter I heeft een Bosch Motronic I motormanagementsysteem en levert een vermogen van i 80 pk bij 6750 tr/min en een maximaal koppel van 97 Nm bij 5250 tr/min. BMW heeft van I de R 1100 nu maar liefst drie modellen die allemaal op een specifieke gebruikersgroep zijn toegesneden. De R 1100 RS is sportief getint en heeft een gestroomlijnde kuip, lichtmetalen velgen en korte veerwegen. Daarnaast is er de R 1100 GS meer bedoeld voor gebruik op onverharde I wegen. Deze machine heeft onder meer spaakwielen en I langere veerwegen. Daar I komt nu de R HOORT bij. De I letter 'T' staat voor Touring, I kortom de versie die ervoor gemaakt is hele lange afstanden zeer comfortabel af te leggen; een prima machine I voor gebruik voor alle dag. In vergelijking met de sportieve RS heeft de RT een vollere kuip waarin onder meer de koplamp, de richtingaanwijzers en heeft standaard igs en wordt met j van het =1 ook voorzien van '-alak en ing. Een speciale i de 'Black Magie' iet een rstel en BBS- boxermotoren van BMW uit deRllOORen deR850R, fietsen die als twee druppels water op elkaar lijken, maar een andere cilinderinhoud hebben. De 1100 uitvoering beschikt over een 2 cilinder boxermotor met een exacte inhoud van 1085 cc. Iedere cilinder heeft de beschikking over twee in- en uitlaatkleppen. Nieuw is de Astra Season met meegespoten bumpers en buitenspiegels, mistlampen voor, centrale vergrendeling, toerenteller en in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Voor f.31.950,= wordt de Astra 1.4i Season geleverd met drie of vijf portieren. Bij de Tigra wordt alleen de kleur Pineapple Yellow aan het leveringsprogramma toegevoegd, de prijs blijft onveranderd vanaf f.34.950,=. De tweede Coupé van Opel, emissie eisen. Volkswagen belooft een brandstof besparing van 3 procent voor de 60 pk 1.4 liter en 75 pk 1.6 liter motoren. Het koppel van de 1.4 ligt op 116 Nm tussen de 2800 en 3200 tr/min. De 1.6 komt tot 135 Nm tussen 2800 en 3400 tr/min. De verhoogde elasticiteit is vooral af te lezen aan de tussenacceleraties die nu veel sneller verlopen. Produktie Dit jaar zal Jaguar ongeveer 40.000 nieuwe auto's produceren. Het succes van de nieuwe XJ-reeks is enorm. Zo werden in de maand augustus 50% meer auto's verkocht dan dezelfde maand vorig jaar. In Duitsland zijn de verkopen verdubbeld, terwijl de Nederlandse markt een stijging met 74% laat zien. Ter viering van het 60-jarig bestaan houdt Jaguar in het Museum of British Road Transport in Coventry een expositie gehouden tot en met 19 november. Hier staan alle belangrijke auto's uit de Jaguar geschiedenis te pronken alsmede een aantal fameuze racewagens. bestuurder haalde er in het weekend tijdens races bekers mee binnen en reed op zaterdagavond in stijl voor bij een concert of party. In de tussentijd nam Jaguar het merk Daimler over, terwijl het totale bedrijf in minder goede tijden in 1966 samenging met British Motor Corporation. In 1983 werd Jaguar weer zelfstandig, om zes jaar later door het Ford-concern te worden omgenomen. Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis wordt gevormd door de XJ6 Saloon, die in 1968 het levenslicht zag. Dit model werd in drie series achtereenvolgens geleverd en kreeg de XJ40 als opvolger. De huidige XJ-reeks is de nieuwste generatie Jaguar in de topklasse met nog altijd een concurrerende prijs, net als het eerste model uit 1935. De opvolger van de E-type werd de XJS-reeks, die halverwege jaren zeventig op de markt kwam. De auto is niet alleen leverbaar als 208 km/u, waardoor deze Jaguar de snelste produktie- auto ter wereld werd. Sportieve successen bleven dan ook niet uit. De XK120 won met onder meer Stirling Moss aan het stuur de Coupe des Alpes en de marathon op Monthlery. Uit de XK120 kwam de Jaguar C-type voort, een auto die speciaal ontwikkeld was voor deelname aan de 24 uur van Le Mans. Dit model zegevierde in 1951 en 1953, terwijl zijn opvolger, de D-type, dit in 1955, 1956 en 1957 nog eens overdeed. -X* 4^* Tot nu toe bestond de serie

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 25