emeentenieuws C O Zl Internationale Ontmoetingsweek Zv Zv St TILBURG /N /N TILBURG Casten uit Tanzania Mondiale bewustwording in cijfers D E W R E Mondiale bewustwording door stedenbanden Programma Internationale Ontmoetingsweek ss:kelingsvraagstukken Mondiale bewustwording door eerlijke handel ter Burgemeester van Subotica te gast in internationale ontmoetingsweek Utz IILtSUHeiaiz KUIzl-iltzl-l DE TILB Samenwerking is verhelderend én effectief De Wereldwinkel: Tilburg in de Wereld, de Wereld in Tilburg Zwembad 20.30 Zaal Zestien: Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg Slotmanifestatie in nr de urg, iren- van r natut :erde .1 met 26 oktober 16.00-18.00 ’Eerlijke 1 De princi 27 oktobei 15.30-16. Ma Di Het werk Lokale De samenwei Do 26 okt 16.00-18.30 De Lokomotief: 16.00-18.30 RCB: Vr 27 okt 15.00 KUB: Joor i bijee irenlange i burger ..et panel md aan ima's, Same met informatie: met muzi- ’*en, dra- tuum- Het project ’Till hoogtepunt in wordt van 23 t -.00 uur, De Lokomotief Handel’ door de Wereldwinkel Tilburg. :ipes van 'eerlijke handel’ worden besproken. Iburg in de Wereld, de Wereld in Tilburg’ vindt zijn de Internationale Ontmoetingsweek die gehouden tm 27 oktober 1995. Ontvangst Muziekpro; Til- en Joh. Workshop' Disci Verei Workshc Worksht Slotman discuss* Slotavo. ber, >.30 uur, Katholieke Universiteit Brabant, Zaal A 186 Interr Ter gelegen verjaardag zijn de ven uitgenodig Internationale Workshops over lokale vraagstukken In het kader van de Internationale Ontmoetingsweek 'Tilburg in de Wereld, de Wereld in Tilburg’ zal een serie workshops plaatsvinden. 23 okt 14.00-16.00 Stadhuis: 24 okt 22.00 Paradox: volking over de situatie in de Nicar guaanse stad Matagalpa. De SSTN bereiken dat Tilburgers de sa—u gen, overec gaan zien t leven van - zich inzet ling van r inwoners informatie kunt u van de SSTN, StaP Slotavond 2 7 oktober, 20.30 uur, Zaal Zestien 20.30 uur 20.45 uur 20.55 uur 21.05 uur 21.15 uur 22.00 uur lenwerking wel het I door ebben hier ariteit ont- door de Dé publiekstrekker op het gebied mondiale bewustwording is jurlijk het Festival Mundial. Kennismaking en ontmoeting zijn de sleutelbegrippen in het contact tussen Noord). Zoekend naar gemeenschappe lijke ervaringen binnen cultuur, geschiedenis en juist ook geloofsbele ving, hoopt men op meer begrip voor eikaars culturele achtergrond. Voor Denis Hendrickx, ‘Kr» Diosgyör, een wijk in de stad Mis kolc in Hongarije. 25 oktober: 09.30-12.00 uur, KUB, Zaal 'Civil society’ door de delegat Hoe wordt wijkontwikkeling c Colofon Uitgave: COS West en Midden Brabant Deze uitgave is mede tot stand gekomen dankzij de Stichting Tilburg Mondiaal (STM) en de gemeente Tilburg. Productie, tekstwerk en vormgeving: MultiVision Partners. Tijdens de internationale ontmoe tingsweek in het kader van ’Tilbufg in de Wereld, de Wereld in Tilburg’ gaat de onderwijsgroep van de Wereldwinkel hier dieper op in. De presentatie zal plaatsvinden dp oktober van 15.30 - 17.30 uur ui de Wereldwinkel. Belangstellen den zijn van harte welkom. De Wereldwinkel heeft een assorti ment 'eerlijke’ produkten voor en oud. (Foto: MultiVision&Par 1 A 186 itie uit Matagalpa (Nicaragua), door en voor bewoners aangepakt? lig-Joegoslavië, Polen, Nicaragua en Hongarije, zullen Imelda Gauwre en Joseph Mziray als afgevaardig den van de stad Same in Tanzania in Tilburg op bezoek komen. Op 21 Stapp Sport geopi herst afger Deze h< circa 31 De Festivalweek, met als afsluiter Festival Mundial (inclusief PopMundial) werd door meer dan 250.000 mensen bezocht. In de maanden voor het Festival Mundial zijn in dit kader rond de 200 publicaties in de Tilburgse media verschenen en zijn er ongeveer 50 radio-uitzendingen geweest. In totaal is er door STM een be van bijna 700.000 gulden aan sidie van de gemeente Tilburg ver deeld over de verschillende projec ten en activiteiten. Met behulp van dit geld hebben de in Tilburg actie ve instanties een enorm aantal mensen weten te bereiken in hun pogingen om de mondiale bewust wording te bevorderen. Dit is een resultaat om trots op te zijn. De Wereldwinkel Tilburg is begon nen in 1968. Zij was toen voorna melijk een actiecentrum. Actie voerders waren regelmatig op de barricade te vinden om de onder- Workshop Hongarije In de tweede helft, van tachtig ging de parot Quirijnstok op zoek nerparochie in het toer Warschaupakt. Doel wa behulp van een parocn Koude Oorlog ’van onderop’ ter discussie te stellen en een alterna tief te verzinnen voor de Oost- Westdeling. De keuze viel uiteinde lijk op een parochie in Diosgyör, een wijk in Miskolc (Hongarije). uur, Regionaal Centrum Buitenlanders ernational’. ieling van Amnesty International vertelt over haar Dat Tilburg zeer actief is op het gebied van mondiale bewustwor ding, blijkt heel duidelijk uit de cijfers van het jaar 1994, zoals die door STM zijn verzameld. In 1994 hebben er op basisscholen in Tilburg 73 educatieve en cultu rele projecten plaatsgevonden. Hiermee zijn in totaal meer dan 16.000 leerlingen bereikt. Het ging Vanaf de eerste contacten tussen de beide parochies werd er veel gesproken over de problematiek van de minderheden. Een klein zigeunerdorp niet ver van Miskc' een ontmoe** trum van asie._ In september 1' te vierdaagse cc Miskolc over de Hongaarse mii heden die buiten Hongarije lei Delegaties uit de Oekraïne, c~ en Roemenië namen eraar. Tilburgse delegatie bestond uit zeven leden, die zich gedurende Voor inhoudelijke informatie, zie verderop in dit kader. De bijeenkomsten zijn toegankelijk voor genodigden, maar wanneer u geïnteresseerd bent, kunt u een uitnodiging aanvragen. Hiervoor en voor meer informatie kunt u zich wenden tot: COS West en Midden Brabant, Klaas Mulder of Rina Froklage, tel. 013 - 535 15 23. Het Instituut voor Ontwikkelingsvraag stukken (IVO) heeft speciaal voor Tilburgers die meer willen weten over de (derde) wereld in verandering de Cursus Ontwikkelingsvraagstukken samengesteld. In 10 of 20 wekelijkse bijeenkomsten wordt aan de hand van een actuele literatuurbundel ingegaan op de economie, politiek en cultuur van ontwikkelingslanden. Ook ontwik kelingssamenwerking, de positie van vrouwen en duurzame ontwikkeling komen uitgebreid aan de orde. Meer informatie? De Wereldwinkel in Tilburg, tegenwoordig te i winkelpand aan de Stationsstraat middenin h< haar oprichting allerlei gezichten gehad. Van actievoer kelden de medewerkers zich tot ’eerlijke handelaren’. 13.30-16.00 uur, KUB, Zaal A 187 'De Delta methode in opbouwwerk en educatie’ door de delegatie uit Same (Tanzania) laat zien hoe de op Freire geïnspireerde Delta-metho- de ertoe bijdraagt, dat ontwikkelingen niet van boven worden gedropt, maar door de gemeenschap worden ingezet en gedragen. vinden in een ruim iet centrum, heeft sinds -ctievoerders ontwik- ntrum voor Internationale Samenwerking, organiseert en ondersteunt activiteiten waarin de ’derde wereld’, Oost-Europa, milieu, vrouwen en minderheden cen traal staan. Het COS staat aan de basis van Festival Mundial, maar is ook betrokken bij kleinschalige activiteiten. De stedenbanden met Lublin, De Vaal en Subotica worden door het De Vaa?,°Z^ Tilburg werkt sinds een aantal jaren samen met organisaties in De Vaal, die zich er voor inspannen óm de kloof tussen de ’blanke’ steden en de ’zwarte’ townships te overbruggen. Belangrijkste aandachtspunten zijn de lokale democratie, economische ontwikkeling, volkshuisvesting en kunst en communicatie. Lublin, Polen. De gemeente’Tilburg heeft sinds een paar jaar een project- samenwerking met de Poolse stad Lublin. Belangrijke aandachtspunten zijn het bevorderen van de economi sche samenwerking, jongerenprojec ten tegen racisme en nationalisme en de ondersteuning van het democrati seringsproces op lokaal niveau. Meer informatie? Bel Rik Hendriks, tel: 013 een keer binnen op Stationsstraat 39, 5038 EC Tilburg. Imelda Gauwre is lid van het team van het Bisdom Same dat zich bezighoudt met ontwikkelings werk. Imelda richt zich vooral op vrouwen. Ze reist naar afgelegen dorpen om met vrouwen te praten over hun problemen en samen met hen oplossingen te zoeken. Er komen onderwerpen aan bod als hygiëne, schoon drinkwater, een eigen inkomen, scholing en echte lijke relaties. Het is haar streven om zoveel mogelijk vrouwen samen maatschappelijk actief te maken. Mie Katoen: Brabantse dansen Sandra Koelers en Typico Tango: Argentijnse tango Moeketsi Koena. Zuidafrikaanse dans Mie Katoen: Hongaarse dansen Artisjok: Collage uit Gameboys YamaYama: Ghanese dansmuziek Joseph Mziray werkt in zijn land aan de preventieve gezondheids zorg. Zijn uitgangspunt is 'voorko men is beter dan genezen’. Ook hij heeft te maken met hygiëne, schoon drinkwater, maar ook met het opleiden van gezondheidswer kers in de dorpen en met het jedrag geven van voorlichting over AIDS, i sub- AIDS is in Tanzania op een veel grotere schaal aanwezig dan in Nederland. Internationale Ontmoetingsweek mee te maken. Er zullen ontmoe tingen plaatsvinden tussen Tilbur gers en Tanzanianen, Nicaragu- anen, Polen, Hongaren, (ex-)Joego- slaven, Zuid-Afrikanen en wellicht nog anderen. i zien Tilburg en Subotica willen gaan )r het proberen om projecten op het niveau van ambtenaren tot stand te brengen. Onder andere hierover zal Kasza tijdens zijn verblijf in Tilburg in de Internationale Ontmoetingsweek willen praten met het gemeentebestuur en diver se ambtenaren. Hij hoopt met con crete ideeën en voorstellen naar zijn stad te kunnen terugkeren. Stichting Tilburg Mondiaal (STM) zorgt voor de verdeling van subsi dies aan instanties in Tilburg die zich bezighouden met (voorlich- tings)projecten op het gebied var mondiale bewustwording. STM geeft ook advies aan het gemeente bestuur en stimuleert de ontwikke ling van mondiaal beleid. Wo 25 okt 09.30-16.00 KUB: 20.00 De Vorst: 09.30-12.00 uur, KUB, Zaal A 187 'The Lost Generation’ door de delegatie uit De Vaal (Zuid-Afrika). Wat zijn de problemen met een getraumatiseerde en gedemoralisee jeugd? Tilburgse straathoekwerkers kunnen informatie uitwisselen de bezoekers uit voormalig Joegoslavië. drukking van bepaalde bevolkings groepen (bijvoorbeeld de zwarte bevolking in Zuid-Afrika) tegen te gaan. In de jaren tachtig richtte de Wereldwinkel zich voornamelijk op het publiek in de vorm van bewust- wordingsacties en -bijeenkomsten. ?r jong Tegenwoordig wordt de verkoop trtners) als belangrijkste taak van de Wereldwinkel gezien. Door middel van 'Eerlijke Handel’ wil de Wereld winkel een bijdrage leveren aan het vergroten van de mondiale bewustwording. ’Eerlijke Handel’ zorgt ervoor dat producenten uijt de Derde Wereld de zekerheid van een menswaardig krijgen. Men doet dit door producten te verko pen van speciaal geselecteerde en goedgekeurde importeurs die een goede/reële prijs betalen aan de producent. Te zien op slotavond: Multicultureel Jongerentheater ’Artisjok’ Het project 'Artisjok’ is opgezet om een multiculturele samen werking tot stand te brengen tussen jongeren en volwassenen en op deze manier een bijdrage te leveren aan het doorbreken van vooroordelen en racisme. Hiervoor is een samenwerking overeenkomst getekend door d’ Protestantse Gemeente Tilburg de Stichting Jeugd en Jongere, werk Tilburg en de Stichting Artisjok/Nuïtwintlg. Via wer- vingbijeenkomsten en een selec- tiedag is de spelersgroep samen gesteld. De selectie vond vooral plaats op basis van criteria als ’motivatie, inzet en teamgeest, meer dan op specifiek' talent'. Er wordt samengewerkt r regiseurs, choreografen, kaal leiders, stem-docenten maturgen, technici en kosti en decorontwerpers. Met name zal er samengewerkt worden met scriptschrijvers om de tek sten van de jongeren geschikt te maken voor het theater. Artisjok zal op 27 oktober tijdens de slotavond van ’Tilburg in de Wereld, de Wereld in Tilburg’ in Zaal Zestien een collage uit haar programma 'Gameboys’ brengen. Belangstelling voor de wereld Er is vanuit de Tilburgse gemeen schap veel belangstelling voor wat er in de wereld gebeurt. Dit heeft in de afgelopen jaren geleid tot goede contacten met een aantal steden in het buitenland. Een aan tal van deze contacten heeft geleid tot een soort stedenband. Door vanuit Tilburg contacten te onder houden met andere steden in de wereld krijgen abstracte begrippen een menselijke maat en wordt het beeld dat mensen hebben meer genuanceerd en meer realistisch. Door zo’n stedenband kan ook zeer gericht hulp geboden worden bij ontwikkelingsprojecten in de partnerstad. TOch is dit niet het enige doel. Er wordt vooral gestreefd naar een gelijkwaardige relatie, waarin uitwisseling van kennis en ervaring mogelijk is. Na een intensief programma vol excursies, workshops en wijkbezoe- ken, wordt op vrijdag 27 oktober door alle betrokkenen gewerkt aan een slotdocument. In een besloten bijeenkomst zal worden nagedacht over de resultaten van een vaak jarenlange interlokale samenwerking. Het document zal door Joszef Kasza, burgemeester van Subotica, wor den aangeboden aan de leden van het panel. In het panel hebben zitting: Ad de Wolf, Wethouder Mondiale Bewustwording gemeente Tilburg; Denis Hendrickx, Stichting Tilburg Mondiaal; Het ’oosten’ en het ’zuiden' zullen vertegenwoordigd zijn door delegatieleden. De discussie wordt van het Instituut voor Voor meer informs Brabant, Klaas Mul van de jaren rochie Heikant- naar een part- ''enmalige was om met ichiecontact de 16.00 18.30 I ’Amnesty Interna De Tilburgse afdi activiteiten. om projecten van onder andere Mundo Etnico, Werkgroep Tanza nia, Stichting Samenwerking Til burg Nicaragua (SSTN) en Festival Mundial. Er is in 1994 steun verleer 10 ontwikkelingsprogramma s, waaronder projecten van Werk groep Tanzania en de SSTN. Ook richting Lublin (stad in Polen) zijn een achttal projecten gerealiseerd. Verder heeft het Zuidelijk Afrika Platform (ZAPT) met 7 voorlich tingsactiviteiten en 2 projecten rond de 8.000 mensen weten te bereiken. CDP-medewerkster Imelda Gauwre bezoekt een vrouwengroep in Chome. (foto: Werkgroep Tanzania) Stichting Tilburg Mondiaal (STM) Naast veel inzet en creativiteit, is voor het tot stand brengen van voorlich tingsprojecten zoals ’Tilburg in de Mondiaal (STM) krijgt Jaarlijks door de gemeente Tilburg een budget toegewe zen waarmee allerlei activiteiten van organisaties in de stad worden onder steund. Een aantal organisaties ont vangt een jaarlijkse, structurele of een incidentele subsidie. Elke groep of organisatie die creatieve ideeën wil uit voeren op het gebied van mondiale Con Mevis, Postbus 901 53, 5000 LE Tilburg, tel: 01 3 - 466 29 95. De Wereldwinkel heeft als doelstelling het bedrijven van Eerlijke Handel en het bevorderen van de mondiale bewustwording. In de Wereldwinkel worden tal van producten, zoals gebruiksartikelen, textiel, literatuur en muziek uit de Derde Wereld verkocht. Voor al deze producten ontvangt de producent uit de Derde Wereld een eer lijke prijs. Naast de verkoop van pro ducten is het geven van informatie een belangrijke taak van de Wereldwinkel. Door het geven van informatie hoopt de Wereldwinkel dat meer mensen zich bewust worden van de problërhen in de Derde Wereld en dat die bewust wording leidt tot een rechtvaardige wereld. Loop eens een keer binnen in de Wereldwinkel, Stationsstraat 39, 5038 EC Tilburg. Of bel-voor meer informatie met Rob Beckers, tel: 013 - 536 22 26.- Imelda en Joseph zullen over het onderwerp ’samenlevingsopbouw’ een workshop geven op woensdag 25 oktober. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Werkgroep Tanzania (013 - 525 15 23). 13.30-16.00 uur, KUB, Zaal A 186 'Minderheden’ door de delegatie uit Miskolc (Hongarije). De relatie tussen democratisering en de positie van minderheden. ”Ik ben vooral onder de indruk van de wijze waarop men hier (in Til burg) bij de gemeente zaken orga niseert”, zegt Alejandra Davila Rodriguez, werkzaam bij de Matapalgese afdeling van 1NIFOM, een organisatie die belangen van Nicaraguaanse gemeenten behar tigt. Zij was in oktober 1993 te gast in Tilburg. ”Om plannen uit te voeren wordt er veel overlegd en vergaderd, ook met de politieke verantwoordelij ken zoals wethouders en burge meesters. Zo ontstaat een goede basis om plannen te verwezenlij ken. Dat is iets waaraan het bij ons vaak nog ontbreekt: dat er overleg is en men tot een zekere mate van overeenstemming komt met ieder een die bij een plan betrokken is”. Ook Isabel Castillo Casco en Patricia Rios Leiva, verbonden aan het Casa Materna, zijn eind 1994 tijdens hun bezoek aan Tilburg, vol lof over hun contacten met Tilburg. Isabel: "Wel, van te voren wisten we natuurlijk dat de gezondheidszorg hier (in Tilburg) op een erg hoog niveau staat. Verder hadden we niet echt een idee hoe die er nou exact uit zou zien.(...) De gezondheidszorg in Nicaragua zal wel nooit op zo’n peil komen te staan als hier, maar van het Agentschap voor Jemocratie is gebaseerd op erking tussen instellingen Dat de partnersteden van Tilburg het belang van samenwerking onderstrepen, blijkt bijvoorbeeld uit de vele positieve rear*1" uit de gemeenschap in ck ««u Matagalpa in Nicaragua die in de loop der jaren verzameld zijn door de Stichting Samenwerking Tilburg Nicaragua (SSTN). Het doel van de SSTN is om de ’kansarmen’ in Nicaragua te ondersteunen in hun strijd voor een betere toekomst. De contacten tussen beide steden vinden plaats in de vorm van wederzijdse bezoeken tussen orga nisaties uit Tilburg en Matagalpa, door financiële ondersteuning en door voorlichtingsprojecten om de inwoners van Tilburg meer inzicht te geven in de wijze waarop de mensen in Nicaragua leven. Naast de verkoop van producten van coöperaties stelt de Wereld- winkel zich ook ten doel om men sen bewust te maken van het hoe’ en waarom van ’Eerlijke Handel’. Er wordt uitgebreid informatie gegej ven over producten en producent ten. Speciaal daarvoor is er binnen de Wereldwinkel een onderwijs- groep aanwezig. Deze groep geeft door middel van presentaties vóór lichting over de Wereldhandels- situatie en over de rol van de pro ducent en de consument hierin. Een goed voorbeeld hiervan is het Max Havelaar-keurmerk. In vijf handelsvoorwaarden wordt het belang van ’Eerlijke Handel’ nog eens benadrukt. Deze handelsvoqr- waarden zijn: rechtstreekse inkoop bij kleine boeren, toeslag op wereldmarktprijs, vaste bodem prijs, vroege ontvangst inkoopprijs en langdurige samenwerking. Tilburg heeft op het gebied van mondiale bewustwording een naam hoog te houden. Er vinden jaarlijks veel 'grensoverschrijdende' activiteiten plaats. Tilburg hecht veel belang aan samenwerking met Afrikaanse, Midden-Amerikaanse en Oost-Europese steden. Niet alleen om hulp te kunnen bieden, maar ook om de mondiale bewust wording bij de Tilburgse bevolking te bevorderen. be- i dat Tilburgers de samenhan- p reen kom sten en verschillen ïn tussen hun leven en het in de mensen in Matagalpa en etten voor een eerfijkere verde- i rijkdom tussen hen en de s van Matagalpa. Voor meer Tilburg, tel: 013 - 536 87 06. een half jaar gedegen hadden voor bereid. De conferentie bood dë diverse Hongaarse delegaties een mooie gelegenheid om met elkaar te overleggen over de diverse stra tegieën om de situatie in hun eigen land te verbeteren. Er werd veel tijd besteed aan het werken in kleine groepen, die zich bezighouden met de problemen van minderheden in bepaalde sec toren (kerken, onderwijs, politiek en cultuur). De discussies over het slotdocument leidde tot verhitte, maar boeiende discussies. Nadrukkelijk werd het verband gelegd tussen de positie van min derheden en het democratisch functioneren van een samenleving. Waar het democratisch bestel slecht of niet functioneert, komen ligeunerdorp niet ver van Miskolc niet alleen de minderheden maar verd bezocht. In Nederland werd alle mensen in de knel. jeting in een opvangcen- De Tilburgse delegatie bepleitte asielzoekers geregeld. dan ook in te zetten op de demo- ber 1993 vond een apar- cratisering en niet alle problemen (lco conferentie plaats in te herleiden tot probk ie Hongaarse minder- etnische groepen, “je leven, ie, Servië Onafhankelijk van elkaar hebben in deel. De de parochies in Tilburg en Miskolc de afgelopen periode de uitkom sten van de conferentie geëvalu eerd. Ze zullen deze gezamenlijk presenteren in de workshop die aan de minderheden gewijd is. De Hongaarse delegatie zal vooraf inzicht geven in de situatie waarin de Hongaarse minderheden in de diverse landen leven. Tevens zul len zij ingaan op de positie van de minderheden binnen Hongarije. voorgezeten door Peter van Tilburg, medewerker Ontwikkelingsvraagstukken. latie kunt u zich wenden tot: COS West en Midden rider of Rina Froklage, tel: 013-535 15 23. Werkgroepen Voormalig- ’Werkgroep MOST’houdt zich bezig met contacten op het gebied van ker ken, vredesgroepen en politiek in de stad Subotica in Voypodina. ’Solidariteitscommitee Tilburg- Dubrovnik’ houdt zich bezig met de ondersteuning van de opbouw van Dubrovnik en omgeving en met hulp verlening aan vluchtelingen. ’Werkgroep Zvornicae-Regija* Drina’ is een werkgroep van Bosnische vluch telingen die zich inzet voor onder steuning van familie en de wederop bouw in de regio Svornick. ’Onderwijs Werkgroep Tuzla’ richt zich vooral op ondersteuning van de wederopbouw van het onderwijs van de vele tienduizenden kinderen van vluchtelingen. ’Campagne Tilburg helpt voormalig- Joegoslavië’ is een samenwerkings verband van de vier bovenstaande instanties. Zij richt zich op geldinza meling, voedselhulp en transporten^ Meer informatie? Bel COS West en vraag naar Rik Hendriks. Tijdens deze week wordt de balans opgemaakt van de jarenlange samenwerking en zal«door middel van persoonlijk contact worden besproken wat zij elkaar te bieden hebben: Hoe bouwen we een har monieuze samenleving op, waar mensen zich veilig en gewaardeerd voelen, ongeacht huidskleur, sexe of levensovertuiging? Hoe stellen we mensen in staat om zich op eigen kracht te handhaven en te ontwikkelen? Naast de ontmoetingen zullen er in deze ontmoetingsweek een aantal wijkbezoeken, excursies en works- rnationale Ontmoetingsweek hops georganiseerd worden. Een gelegenheid van de vijftigste van die workshops komt voort uit j van de Verenigde Naties het intensieve contact tussen de erre vrienden van Tilburg parochie Heikant-Quirijnstok igd óm gezamenlijk een (Tilburg Noord) en de parochie programma 'Tussen -- 'ohannesburg' i^ahOpS :ussieavond 50 jaar migde Naties kshop hop inifestatie met panel- ssie over stedenbanden rond zania met financiële steun van de gemeente Tilburg aan een projectkop peling tussen Tilburg en de regio Same in Tanzania. Enerzijds wil de Werk groep door uitwisseling van ervaringen in Tilburg laten zien hoe Tanzanianen hun samenleving inrichten. Anderzijds ondersteunt de Werkgroep kleinschali ge initiatieven in Same met woord en daad. Voor meer informatie: Marga Genemans, In het kader van de Internationale Ontmoetingsweek 'Tilburg in de Wereld, de Wereld in Tilburg’ (23 t/m 27 oktober) komen mensen uit I allerlei landen op bezoek in Til- I burg om ervaringen uit te wisselen over de samenwerking met Tilburg. Thema’s als vrede en mensenrech ten, democratisering, multi-cultu- reel samenleven en samenlevings opbouw komen aan de orde. Naast delegaties uit Zuid-Afrika, voorma- Een van de deelnemers aan de Internationale Ontmoetingsweek is en lokale groepen van burgers Jozsef Kasza, burgemeester van Subotica. Deze stad ligt in het enerzijds en lokale overheden noorden van Servië, dichtbij de grens met Hongarije. Er wonen anderzijds. Met dat laatste wil het naast Hongaren en Serviërs ook Kroaten en meer dan twintig andere tot op dit moment nog niet zo nationaliteiten. vlotten. Tot twee maal toe werd aan Tilburgse raadsleden een Kasza was eerder in juli 1993 in Bij meerdere gelegenheden heeft visum voor Servië geweigerd. Het Nederland. Hij sprak toen op een hij aangegeven dat multi-etnische gebeurde zelfs een keer dat Kasza nationaal congres, dat door onder steden, zoals Subotica, door inter- zelf geen visum voor Nederland andere de Vereniging van Neder- nationale contacten beter be- kreeg. landse Gemeenten en het Interker- schermd zijn tegen het nationalis- kelijk Vredesberaad (IKV) georgani- me. De burgers en de politici seerd was. Hij verbleef toen ook dat er in Europa steun is voor nC1. twee dagen in Tilburg voor overleg vreedzaam samenleven van de met raadsleden, de stedelijke diverse groepen. Tilburg is, naast emancipatiecommissie, kerken en Namen (België) en Elche (Spanje), onderwijsinstellingen. één van de officiële partners in het Later die zomer zou in Subotica project voor Subotica. het Agentschap voor Lokale Demo cratie van start gaan. Kasza heeft er voor geijverd dat deze instelling in zijn stad gevestigd zou worden. als het lukt om de belangrijkste dingen te verwezenlijken, zijn we al heel blij”. iacties van- De gedachten over same de stad worden misschien nog v allerbeste geïllustreerd Patricia. Zij zegt: "We hebben 1 veel mensen met solidariteit c moet. Hoewel we soms door d taalbarrière moeilijk met elkaar konden praten, hebben we contact met hen gehad. Een ervaring om nooit te vergeten". itie bej i op d ille pi blemen van

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 12