W I J z De bewoner staat centraal In memoriam Zus van den Bogaard H Folklore-instuwen Beter zien I POST SCRIPTUM COLOFON Vi her Brandwonden Maaltijden in De Paperclip Gezellige middag Seniorengym in De Blaak KUB zoekt deelnemers onderzoek Bezuiniging op SBT Persoonsgebonden, budget Ouder worden: mondig blijven! Belangenbehartiging in bibliotheek t Maakt u zich wel eens druk over het gemeentelijk ouderen- I beleid? Of maakt u gemeentelijk ouderenbeleid? Iedereen die er mee bezig is, kan in de Openbare Bibliotheek terecht. I 'De rol van de gemeente in het ouderenbeleid' door M.H. I Kwekkeboom is een verkennende studie uit 1994 naar het j ouderenbeleid van lokale overheden. In 'Ouderen, weten- j schap en beleid' is een hoofdstuk gewijd aan de mogelijk- g heden van de gemeente op dit beleidsterrein. 1 I I I I I I I I I I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 350505. Verzorgingshuis Antonius van Padua 25 jaar r i| DE TILBU Donderdag 12 oktober 1995 pagina 16 DE TILBURGSE KOERIER enquêtecommissie Bestuur en personeel SBT Drop Oud 350505. Kopij kan opgestuurd worden Drieka W. «3 B Verzorgingshuis Sint Antonius van Padua achter de kerk van de Hoefstraat viert deze maand het 25-jarig bestaan. Reden voor een uitgebreid feestprogramma voor alle mensen die er wonen en wer- J 3 Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus en slib HET WOORD IS AAN... We zullen haar verschrikkelijk missen. Als sekretaris van ons bestuur. Maar vooral als de mens "Zus van den Bo gaard". >ast, komt in .de stempel, ïven in >men ne- jrond dan ook- zijdig er in vaardigheder ;n financieel inziet uur voorde verschijningsdatum. de Tilburgse Koerier, postbus 5000 JA T" 368805. Mevrouw G.J.M. van den Bogaard- Hendriks Su£"” De ingebract óp het Konini hiet-ontvanki de Staten wo Snnota Enige verlichting Voor het personeel is het werk er niet lichter op geworden. In de jaren tach tig werden de tehuizen getroffen door bezuinigingen. De komst van ver pleeghuisbedden gaf enige verlich- De Katholieke Universiteit Brabant (KUB) is voor twee on derzoeken op zoek naar ouderen. Voor het eerste onder zoek wil de KUB graag in contact komen met ouderen (man nen èn vrouwen) die ervaring hebben met overwinteren in het buitenland. De bedoeling is dat zij geïnterviewd worden over hun positieve en negatieve ervaringen (bijv, heimwee en ziekte). Voor het tweede onderzoek zoekt de KUB uit sluitend oudere mannen (55+) die heel hun leven zwaar gerookt hebben of juist helemaal niet gerookt hebben en die zich goed gezond voelen. Aan geïnteresseerden voor dit onderzoek wordt een vragenlijst toegestuurd die men thuis kan invullen. Inlichtingen en aanmelden bij de onderzoe kers: mevr. drs. M. van Tilburg (013-4662273) of dr. A. Vin- gerhoets (013-4662087), p/a Vakgroep Psychologie, post bus 90, 5000 LE Tilburg. in wordt de geschiedenis van het ouderenbeleid toegelicht, i Maar er worden ook lijnen getrokken naar de toekomst. Met 'Lokaal tegenspel' wil de KBO ouderen een handleiding I bieden om hun belangen op gemeentelijk niveau beter te I behartigen. 'Lokaal ouderenbeleid' is een soortgelijke uit- I gave van het COSBO. 'De ouderdom' van Simone de Beauvoir is een studie over I de positie van ouderen vroeger en in de huidige samenle- I ving. Dit lijvige boek is meer geschikt om uw persoonlijke vi- I sie op ouder worden te ontwikkelen. Ouderenbeleid? Bekijk het in de bibliotheek! In wijkcentrum De Paperclib (Oude Kapelstraat 25) is sinds I kort een vrijwillige medewerker aangetrokken die warme I maaltijden voor mensen van 55 jaar en ouder verzorgt op I maandag, woensdag en vrijdag. U bent van harte welkom I vanaf twaalf uur, maar u moet uw komst minimaal twee da- I gen tevoren doorgeven zodat daarmee rekening gehouden kan worden. De kosten per maaltijd zijn ƒ6,50. Na de maal- I tijd van vrijdag kunt u tot half vijf een kaartje leggen of een I ander spelletje doen. Loop gerust eens binnen om kennis I te maken. Informatie: Nel Kluijtmans of Ine Theelen, tel. 5355635. nota"Debibl stichting Ope In commit Gemeentegi stichting (b< Aan de raad men met het garantie aar voor het aai max. ƒ3.500 sering van t Kunst. In commit In raad 31 Kunsttoepai laer (besluit In het kade Beeldende K opdracht ver ontwerp voor Doorlichtinc sluit 28-9-95 Op grond var rapporten wc samenwerkir IMW. Voorts ge structuuri In commit In raad 30 Centrum vo 28-09-95) Er wordtinge ridische con; de gemeente eventuele ve gesteld. In commissie In raad 30-1C SMB De concept-l ‘ring van het menwerking; 18-09-95 is Nieuwe Alge Aan de raad lendeverord voeringsbele In commit In raad 2Q Naar de Reeshof Bewoners en personeel van het te huis staan op de grens van twee tijd perken. Antonius van Padua gaat binnen enkele jaren verhuizen naar de Reeshof. De aan- en inleunwonin- gen blijven gehandhaafd in de huidi ge omgeving - er komen er zelfs meer bij - en er komt een steunpunt, waar de bewoners kunnen aankloppen voor zorg en advies. Maar het tehuis zelf gaat in 1998 naar het nieuwste stukje Tilburg, tussen het nog te bou wen station en winkelcentrum Hey- hoef. "Officieel moet de bevestiging van de provincie nog komen, maar die ver wacht ik deze maand." Dat er een te huis in de Reeshof verschijnt, vindt Een paar weken geleden stond in de krant dat de politie in de bin nenstad van Tilburg te weinig mensen heeft. Daardoor kunnen bepaalde zaken, zoals inbraak bestrijding, voorlopig niet meer worden uitgevoerd. Een week later wordt dat bericht tegengesproken door de hoofd commissaris. Is dat nu misleiding van de burgerij of misleiding van het criminele circuit? Misschien iets om uit te zoeken voorde par lementaire enquêtecommissie Van Traaf dat het tehuis op de kop af 25 jaar be staat. Die dag is er een kerkelijke vie ring, waarna de bewoners een feest maaltijd geserveerd krijgen, 's Avonds verzorgt het personeel een bonte avond. In de loop der jaren is er het één en ander veranderd in Antonius van Pa dua. De belangrijkste verandering komt voor rekening van de bewoners. Mutsaers: "Die zijn veel mondiger ge worden. Vroeger zagen ze de direc teuren de bestuursleden als 'de hoge heren'. Dat is gelukkig veranderd." De directeur heeft een simpel motto: 'De bewoner staat centraal'. "Die geeft aan wat zij of hij mankeert en wil. Gezamenlijk hebben we dan ook de festiviteiten georganiseerd. De bewoners zijn er daadwerkelijk bij be trokken." Komend weekend zijn er in Volksuniversiteit Terra Nova (Nieuwlandstraat46)twee volksdans/folklore-instuiven. De eerste op zaterdag van 19.00-23.00 uur is voor iedereen. Eerst leert men een uur lang nieuwe dansen, waarna de in stuif losbarst met een gevariëerd programma met dansen uit verscheidene landen. Entree ƒ5,-. Zondag is er van 13.00 tot 15.00 uur een speciale instuif voor 50-plussers (entree: ƒ3,-). De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisties Wan delbos) organiseert op woensdag 18 oktober een gezellige middag met sketchjes, liedjes en conferences door Kwartet August de Laat. De middag is in 't Kievitslaer, Reinevaar- straat55; aanvang 14.00 uur. Entree ƒ2,50 per persoon, in de pauze kopje koffie of thee gratis. Sportvereniging De Blaak biedt 55-plussers gelegenheid te sporten op donderdagochtend van 10.00-10.45 uur. De les sen worden afgestemd op de behoefte en het niveau van de groep. U kunt diverse gymnastiek-, sport- en spelvormen op recreatieve wijze beoefenen. De lessen worden gegev''” sporthal De Blaak, Grebbe 65. U kunt een kijkje kome men of meteen gratis en vrijblijvend een les meedoen. In formatie: Mariane v.d. Bogaard, tel. 632558 of Ad Cools, tel. 680805. Feest Maar eerst is er nu feest. Sinds 21 september is er elke week iets te doen en daaraan hebben bewoners van Huize Padua zelf een steentje bij gedragen. Hoogtepunt van de festivi teiten is maandag 16 oktober, de dag het brood eten. Ze had een enorm net werk van relaties en kontakten, zat in diverse besturen, maar verstond als geen ander de kunst om op de juiste plaats de juiste pet op te zetten. Ze ging zeer integer om met alle kontak ten en met alle informatie waarover zij formeel en informeel beschikte. Vitale mensen Het tehuis dateert van 1970, maar het eigenlijke werk begon al een paar jaar daarvoor. De toenmalige pastoor A. Smits en hoofdonderwijzer Ad van Dongen waren de initiatiefnemers. De deuren gingen open in mei 1970 en 202 ouderen vonden een plek in het huis. "In die tijd woonden er nog vitale mensen met een gemiddelde leeftijd van 72 jaar", vertelt Mutsaers. "Nu is het gemiddelde ongeveer 85 en heb ben de meeste bewoners aanzienlijk meer hulp nodig." Daarmee schetst hij in enkele woor den de verandering in zijn en andere verzoringshuizen. Konden vroeger leerling-verzorgenden de taken aan, later waren gediplomeerde werkne mers nodig. "De overheid streeft er naar dat mensen zo lang mogelijk thuis wonen en dat is goed. Het bete kent echter wel dat de mensen die wel in een tehuis terecht komen, meer verzorging nodig hebben", al- I dus Mutsaers. De grens tussen verzorging en ver pleging is dan ook vervaagd. Antoni us van Padua beschikt tegenwoordig niet voor niets over verpleeghuisbed den. ting. "Daardoor konden we wat speci fiek personeel inzetten", vertelt de di recteur. Die bezuinigingen dwongen de uit voerenden tot een creatiever beleid. Met steeds minder personeel moes ten andere keuzes worden gemaakt. "Dat leidde tot de komst van vrijwilli gers. We hebben hier nu zo'n 35 vrij- wiligers, terwijl dat er vroeger één was. Zij hebben het werk van het per soneel ten dele overgenomen." Al met al kan dat niet het grootste be zwaar van de bezuinigingen wegne men, vindt Mutsaers. "Vroeger was ik administrateur en werkte ik met cij fers. Daarna werd ik directeur en dat was een sociale functie. Ik had veel contact met de bewoners en het per soneel. Door al de veranderingen van de laatste jaren, moet ik me weer vooral met cijfers bezighouden en dat gaat ten koste van de persoonlijke aandacht voor de mensen. En per soonlijke aandacht geven aan de be woners is door de toegenomen werk druk ook voor de andere personeelsleden steeds moeilijker geworden." Directeur Bert Mutsaers van verzorgingshuis Antonius van Padua: "Door de veranderingen van de laatste jaren moet ik me weer vooral met cijfers bezighou den en dat gaat ten koste van de persoonlijke aandacht voor de mensen." Kijk op Bij Van Rij op. Het bek ook wanne problemen werkers nie nieuwe wir vaste name Avang, Bui Kindervoeti wijk terechi “Z! de warme g licht beuker zaak ontstal plaatsing v klant voldo denshetpas wij onze col in de winke Rijswijk. niet beter, i toch een bei Inmiddels v telijk gepre Waarbij vo< gen speell Wachten e klantjes me riete bezigh "Onze klant anderingen 650.000 Nederlanders zien niet scherp genoeg. Bij oude ren vanaf 65 jaar is heeft één op de vijf dat probleem. Toch is goed zien van essentieel belang voor de veiligheid in huis en op straat. KBO De Goede Herder organiseert daarom voor leden en niet-leden een voorlichtingsmiddag over 'be ter zien' op donderdag 19 oktober om 14.00 uur. Koffie en thee zijn gratis. De Goede Herderzaal staat achter het Ma rius Koolencentrum; Isidoriusstraat 6. In de Tilburgse politiek speelt sinds een jaar een discussie over reorga nisatie van het welzijnswerk. Daar bij zou ook de stichting Coördinatie Ouderenwerk SBT betrokken moe ten worden. Net als andere welzijnsinstellingen werd SBT dit voorjaar door een ex terne deskundige 'doorgelicht' op effectiviteit en efficiency. B en W trokken daaruit twee weken gele den de conclusie dat er op de SBT flink gulden te bezuinigen zou zijn: 250.000 gulden volgend jaar en 600.000 gulden vanaf 1997. En dat zou al vastgelegd moeten worden bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad op 30 en 31 oktober. Het B en W-besluit leidde natuurlijk tot onrust bij SBT en ouderenorga nisaties. Hoe de gemeenteraads commissie afgelopen maandag de ergste kou uit de lucht nam, kunt u lezen op de voorpagina van deze Tilburgse Koerier. Verbrandingen ontstaan op allerlei manieren, meestal thuis I door een 'ongelukje' met vuur of hete vloeistoffen. De Ne- I derlandse Brandwondenstichting geeft voorlichting om ern- I stige brandwonden te voorkomen op donderdag 26 oktober I om 14.00 uur in De Kasteelhoeve, Hasselstraat 256. Een I kopje koffie/thee is gratis. Het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), waarin I deelnemen de ANBO, KBO, PCOB en De Oude Makkers, I organiseert in samenwerking met de CZ-groep een infor- I matiemiddag over recente ontwikkelingen in de gezond- I heidszorg, met name over het 'persoonsgebonden budget'. I De middag wordt op donderdag 19 oktober om 14.00 uur I gehouden in de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelenlaan. Opkomen voor jezelf, hoe doe je dat? Lijkt het je leuk als 50+ I vrouw hiermee aan de slag te gaan, geef je dan op voor I deze cursus, georganiseerd door Sarah-werkgroep 50+ I vrouwen. De cursus start op donderdag 26 oktober om 9.30 I uur. Duur: twaalf wekelijkse bijeenkomsten van twee uur. I Plaats: Nieuwlandstraat 43. Aantal deelneemsters: maxi- I maal twaalf. Kosten: ƒ25,-. Informatie: M. Koopman, tel. 5350183 of R. Voogt, tel. 5436845. 'Hoort regeerders van het land.is een deel uit de serie 'Ou- deren actief'van de Stichting Burgerschapskunde. Dit boek en andere titels uit deze serie zijn bedoeld ter ondersteu- ning van ouderen die hun belangen willen behartigen. Hier- I de directeur een goede zaak. "Daar moeten, zeker in de toekomst, ook voorzieningen voor ouderen komen." De verhuizing naar de Reeshof heeft invloed op de huidige bezetting van het huis. De directeur: "Momenteel hebben we hier met leegstand te ma ken, omdat mensen afwachten hoe het verder gaat met dit tehuis." Hoe het de directeur zelf zal vergaan, weet hij nog niet. Zijn leeftijd, 57 jaar, maakt het noodzakelijk eens goed na te denken over de toekomst. "Maar de kans is groot dat ik niet mee ver huis naar de Reeshof." thuis bereikbaar voor zakelijke of per soonlijke problemen. Zelfs toen ze een paar weken geleden voor een operatie naar het ziekenhuis moest, wilde ze op de hoogte gehou den worden van zaken die binnen SBT speelden. Ze knapte aardig op en was weer bijna helemaal in de running, tot een tweede operatie haar fataal werd. Maandagmorgen 9 oktober kwam bij SBT het schokkende bericht bin nen dat mevr. G.J.M. van den Bo- gaard-Hendriks de dag ervoor op 77-jarige leeftijd was overleden. Zus van den Bogaard, zoals velen haar noemden, was een markante vrouw die tot haar overlijden een zeer aktief bestuurslid was van SBT Stichting Coördinatie Ouderen werk Tilburg. Ze was steeds volop geïnteresseerd in alles wat om haar heen gebeurde, ze ventileerde dui delijke eigen meningen en was te vens zo'n innemende en tactvolle persoonlijkheid dat iedereen zich altijd meteen bij haar op z'n gemak voelde. Begin okto Rijswijk as winkelintei ring," zom winkelintei Familie historie In 1936 bej de Noordst de jaren ze naar de hui, plein. Naasl toelegd op c kinderschol aparte afd klachten, sl vormen de i waarmee d houdt. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I J 368805. Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. L.— In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in onge veer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. ken. Waarschijnlijk is het de laatste keer dat zij grootschalig feest vieren op de huidige plaats, want een verhuizing staat voor de deur. Al zeventien jaar voert Bert Mutsaers de scepter over Antonius van Padua. Voor 1978 was hij administrateur van het huis. Met hem kijkt de Senioren wijzer naar het verleden, heden en toekomst van het tehuis. 1 Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. 1 Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks 1 Diny van Bladel- Verbunt I Riek'Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Maar bovendien was ze "Zus", een schat van een mens. Altijd attent in de kleine persoonlijke dingen, altijd een goed oog voor de mens in de organi satie, altijd een aardig of een bemoe digend woord voor iemand die dat kon gebruiken, altijd, tot in de late uurtjes, Mevrouw Van den Bogaard begon bij SBT als lid van de projektraad Zuid oost. In 1988 kwam ze in het bestuur. Dat was in een fase van reorganisatie. Haar werd gevraagd in die situatie het kontakt met de ouderenorganisaties te onderhouden. Dat heeft ze met ver ve gedaan, en tegelijkertijd was haar inbreng in het hele reorganisatiepro ces zo groot dat haar daarna ge vraagd werd te blijven als bestuurslid. Dat heeft ze -gelukkig- gedaan en sinds juni 1990 vervulde ze de funktie van sekretaris van het bestuur. Sindsdien is ze voor de SBT-organi- satie regelmatig steun en toeverlaat geweest. Ze was er altijd op momen ten dat we haar nodig hadden. Ze was zeer bescheiden over haar eigen in breng, maar liet zich de kaas niet van Na het lezen van het artikel over de 25-jarige Algemene Bejaardenpartij Til burg (ABT) blijven mijn gedachten hangen bij de vraag waarom die ene vrouw uit die gemeenteraadsfractie is gestapt. De echte reden wordt niet gegeven, dus ga ik gissen. Zou het echt aan haar achtergrond liggen? Niets geleerd in haar leven, duimen zitten draaien? Is het toch een te zware taak voor een vrouw? Nee, dat kan de reden niet zijn. Vrouwen -met welke achtergrond dan ook- leren immers hun hele leven lang. Geen opleiding is zo veelzijdig en zwaar als die van een huisvrouw. Een rijke schakering van vaardigheden, erva ringen, inlevingsvermogen, flexibiliteit, kwaliteiten financieel inzicht is daar het resultaat van. Het is dus een grote verspilling om vrouwelijk talent on benut te laten. Mevrouw Ockhuizen en Tessy van Dooren hadden deze vaardigheden in zich. Anders zou de ABT nu niet het 25-jarig bestaan kunnen vieren. Ik heb Tessy na een drukke week ook nooit horen zeggen dat het haar de keel uit hing. Integendeel. Daardoor gaf zij de ABT een positief imago. Het blijft dus gissen. En een vraag, die niet meer in deze tijd pa: me op: is het mannelijk deel van de ABT-fractie nog van de oudt van een generatie mannen die niet gewend is dat vrouwen ook meedenken n -praten? Dat zou jammer zijn, want ook voor vrouwen geldt: "Geen be- lissingen over ons, zonder ons."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 16