A V W'": ’p 1 Geld voor vooruitgang J 1 SS Dierenkli: Abcove Dierenkli: teï.S Dierenkli: Giekerk Dierenkli: DE TILBUI Miljard van Tilburg 1996 Burger Begroting Een rood tapijt voor de fietser Al die bouwputten in de stad! Wethouder van den Ende “Tilburg is op cultureel gebied een te gekke stad waar héél veel gebeurt” Het toekomstige Popcluster PARO Wethouder Ad De Wolf (D66) onderschrijft het enthousiasme op cultureel gebied. "Ik ben blij met dit onderdeel van mijn portefeuille want er gebeurt inderdaad veel in Tilburg. Meer dan in menige andere stad. We ondersteunen vele initia tieven maar we kunnen niet alles honoreren. Ik zie als taak voor de gemeente, eerst: het zorgen voor goede, modern uitgeruste podia, en vervolgens, de hoofdlijnen van het cultuurbeleid uitzetten. Daar gaan we nu mee aan de slag, en daar za! de bevolking ook bij betrokken worden.” "Tilburg is op cultureel gebied een te gekke stad waar héél veel gebeurt", volgens Ton Vermunt, cultuurkenner en lid van de Adviesgroep Incidentele Kunstactiviteiten. "Voor mij is Tilburg zelfs dè cultuurstad van het land. Maar ik moet erbij zeggen: helaas niet helemaal dankzij de gemeente. Natuurlijk, er komen met de Middenzaal en het Kunstcluster mooie, nieuwe accommodaties bij die Tilburg nóg meer uitstra ling geven, maar hoe zit het met de kleinschalige cultuur? En met de ondersteuning van vele vrijwil ligers in de stad? Ik vind dat de gemeente meer geld over moet hebben voor het stimuleren van activiteiten zoals bijvoorbeeld het Dansfestival Bosvreugd of het muziekfestijn ‘Stranger than para...noia' in Paradox. Ook het Festival Mundial verdient meer steun. Dat soort cultuur maakt Tilburg uniek." “Al die bouwputten in de stad!". De heer en mevrouw Kievit wonen midden in het centrum en zijn er niet blij mee. "Er verdwijnt te veel groen, terwijl er te veel beton voor in de plaats komt. Dat gaat ten koste van ons woongenot. Hetzelfde geldt ook voor de geluidsoverlast. Soms loopt het de spuigaten uit, bijvoorbeeld met de kermis of met een optredende muziekband in het weekend. Kan dat allemaal niet een beetje min der? Het centrum is er toch ook voor de bewo ners", aldus de heer Kievit. Wethouder Horvers: "Natuurlijk is het centrum er ook voor de bewoners. Dat wordt ook helemaal niet bestreden. Maar het centrum heeft meer functies: winkels, bedrijven, uitgaan, cultuur. Het beleid van de gemeente is erop gericht om de functies elkaar niet teveel in de weg te laten zit ten. En met evenementen wordt de overlast nadrukkelijk in de gaten gehouden, zowel vooraf als achteraf. Eén ding wil ik wel stellen: Tilburg is een stad en geen dorp, en dat wordt steeds meer zichtbaar. Ook in het centrum. “Tilburg is best gezellig. De stad gaat er wat win kels betreft zeker op vooruit", meent de heer Jansen uit Coirke/Hasselt. “Maar er is nu nog te veel van hetzelfde. Te veel kledingzaken en te wei nig winkels waar je exclusieve, mooie spulletjes kunt kopen. Dat geldt ook een beetje voor de pro grammering van de Schouwburg. Vooral grote namen en weinig exclusiviteit. Dat moet verande ren wil Tilburg meer uitstraling naar buiten krij gen. Dat past naar mijn mening veel beter bij de slogan ‘Tilburg Moderne Industriestad'", aldus de heer Jansen. Over die slogan is hij duidelijk. "Ook andere steden gebruiken slogans om zichzelf te promoten. Ik vraag me af of Tilburg wel voldoen de onderneemt om de slogan ook waar te maken en zich daadwerkelijk van andere plaatsen te onderscheiden.” Wethouder van den Ende is het eens met de opmerking over de gezelligheid en de vooruit gang. "De heer Jansen heeft ook gelijk met zijn opmerking over de variatie in het winkel-appa- raat. Daar zijn we, samen met de ondernemers, ook volop mee bezig. Er liggen grote plannen voor de binnenstad, om te bereiken dat Tilburg als Moderne Industriestad ook op dit gebied de toon aangeeft. Maar hier geldt hetzelfde als voor het werven van bedrijven: het duurt even voor het bekend is, het duurt ook even voordat je resulta ten mag verwachten van je inspanningen. Ondertussen blijven suggesties om de naamsbe kendheid of de bedrijvigheid te vergroten uiter aard welkom.” Wethouder Horvers vindt dit een “goed punt". "Er ligt een fietsenstallingenplan maar ik geef toe dat de meeste aandacht tot nu toe naar het centrum is uitgegaan. Bij het nieuwe winkelcentrum Heyhoefzal zeker rekening met de fietser worden gehouden. En in de Hillegomlaan zijn bij een bus halte op proef vijf afsluitbare fietsklemmen geplaatst. Mijn advies luidt ook: laat je fiets gra veren, registreren en zet hem goed op slot. De gemeente streeft naar vooruitgang voor de hele stad. Een Moderne Industriestad moet op alle gebieden modern zijn. Wie ver der wil komen, zal z’n nek uit moeten ste ken. Dat geldt ook voor een grote stad. Stilstand is achteruitgang. Daarom spen deert de gemeente veel geld aan een positie ve groei en ontwikkeling van Tilburg. Het investeringsbedrag over 1996 staat op zo’n 215 miljoen gulden. Dat geld wordt gebruikt om de binnenstad te verbeteren, om op ver schillende plaatsen in de stad terreinen geschikt te maken voor woningbouw en om allerlei belangrijke projecten van de grond te tillen. Soms is er echter meer nodig dan overheidsgeld alleen. Een stad kan zich niet positief ontwikkelen wanneer het particulier initiatief niet meedoet. Doordat de gemeente het goede voorbeeld geeft, ontstaat er een klimaat waarin ook particuliere investeer ders zoals projectontwikkelaars, onderne mers en winkeliers een bijdrage kunnen leveren aan uiteenlopende projecten. Visitekaartje van Tilburg Een voorbeeld van zo’n gezamenlijk project is de ontwikkeling van de Stationszone langs de Spoorlaan. Inmiddels zijn voor dat gebied gedurfde plannen op papier gezet. Langs het spoor komt ruimt^ voor kantoren, hotels, verga- deraccommodatie 'èn woningbouw. De Stationszone moet over een aantal jaren hèt visitekaartje van Tilburg worden. Een visite kaartje waar gemeente èn particuliere investeer ders trots op kunnen zijn. Eenzelfde verhaal gaat ook op voor de verbete- Herbert Tiemens, tot voor kort contactpersoon van de Eerste Nederlandse FietsersBond (ENFB) in Tilburg, is optimistisch. "De fietsvoorzieningen in Tilburg beginnen ergens op te lijken", zegt hij. "Steeds meer vrij liggende fietspaden betekent vei liger fietsen in Tilburg. Toch ontbreken soms nog wat puntjes op de i. Meer wegen in de binnenstad Popcluster Een bedrag van 13,5 miljoen gulden is nodig om naast de parkeergarage Tivoli een modern nieuw centrum voor popmuziek neer te zetten. De gemeente draagt daarvan in totaal 7,5 mil joen bij. Noorderligt, Bat Cave en de Muziekkantenwinkel komen in het Popcluster onder één dak. ring van het stadscentrum. Op verschillende plaatsen, zoals op de Heuvel, staat inmiddels de schop al in de grond. Ook voor de rest van de binnenstad liggen plannen klaar. Daarbij werkt de gemeente samen met particuliere investeerders, winkeliers en eigenaren van onroerend goed. Schouwburg De Tilburgse Schouwburg heeft onlangs al een flinke opknapbeurt achter de rug. Volgend jaar is het tijd voor de tweede fase van de renovatie. Er zal gewerkt worden aan het opknappen van de gevel en aan een verbinding tussen de schouwburg en de nieuwe buurman, het Kunstcluster met z’n muziekzaal. Deze werk zaamheden kosten vier miljoen gulden. Kunstijsbaan De Tilburgse schaatsliefhebbers kunnen over niet al te lange tijd de ijzers onderbinden in een nieuwe ijshal op Stappegoor. Voor de nieuw bouw van de kunstijsbaan is in totaal 14,6 mil joen gulden gereserveerd. Sporthal Reeshof De nieuwste Tilburgse wijk de Reeshof groeit nog steeds gestaag. In het jaar 2000 zullen er zo’n 38.000 mensen wonen. Dan wordt het tijd voor een extra sporthal in de wijk. Er is 4,5 mil joen gulden voor uitgetrokken. Bibliotheek Reeshof Meer inwoners betekent ook meer boekenlezers. Vandaar dat de bibliotheek in de Reeshof groter wordt. Gekoppeld aan het nieuwe wijkcentrum is de bieb eind volgend jaar klaar. De extra investering daarvoor bedraagt f 300.000. Investeren in het milieu Gaat het om investeren in de toekomst, dan gaat het ook om investeren in een beter milieu. Daar is een ander gedrag voor nodig, een beter milieu begint immers bij jezelf, maar ook geld. Er moeten voorzieningen komen om dat goede gedrag ook mogelijk te maken en te stimuleren. De afgelopen jaren is er al veel geld gestoken in de invoering van de nieuwe duobak voor het huishoudelijk afval. In 1996 gaan de inspanningen door. Er komt in Tilburg-Zuid een tweede milieustraat voor de aflevering van grof vuil. Ook de gescheiden inzameling bij flats wordt beter geregeld: voor GFT-afval en oud papier worden op een groot aantal plaatsen gesloten containerruimtes gebouwd. Uitgave: gemeente Tilburg, Concernstaf Teksten: Communicatie adviesbureau Mercuur; gemeente Tilburg Vormgeving: DAZ, bureau Bestuurs- en Publiekszaken Fotografie: Multivision en Partners MEI SOC Handen uit de mouwen Investeringen van de gemeente vallen het meest op als er met dat geld ook daadwerkelijk wordt gebouwd. Vooral op het gebied van sport en cultuur worden volgens de Begroting 1996 grote bedragen geïnvesteerd. Ton Cunsing van Boekhandel Cianotten in de Emmapassage is positief. “Dat de stad op dit moment volledig op z’n kop staat, moeten we voor lief nemen. We krijgen er iets moois voor terug, waar het publiek maar ook de winkeliers zeker beter van worden. Het werd tijd; we hebben er allemaal baat bij dat de binnenstad van Tilburg aantrekkelijker wordt en zo meer bezoekers trekt. Ik ben dan ook positief over de plannen om het winkelgebied in de stad verder uit te breiden rich ting Pieter Vreedeplein en Spoorlaan." De heer Cunsing beseft dat het nodig is dat ook de winke liers gaan meebetalen aan de veranderingen in het centrum. Hij is wel benieuwd naar de verdeel sleutel die de gemeente zal gaan kiezen. Coed overleg acht hij daarbij onmisbaar. “Verder is ook belangrijk dat de gemeente in ieder geval geld steekt in een meer veilige binnenstad. Geen fietsers in het voetgangersgebied en meer surveillanten om de veiligheid in de gaten te hou den." Kapel A Bisschop De kapel van beschikbaar diensten bij of jubileum, afspraak kut zuster Elisa 2 Wethouder Horvers is het daarmee eens: “Met name rond de herinrichting Heuvel, maar ook bij het Stadhuisplein, Koningsplein en straks de Heuvelstraat speelt het beheer nadrukkelijk mee. Veel Melkert-banen zullen leiden tot herkenbaar toezicht in de binnenstad, en ook in de parken elders overigens. In de praktijk duurt het even voordat de regelingen af komen en je mensen daadwerkelijk hebt aangesteld. Maar ze komen eraan. En wat die verdeelsleutel betreft: daar komen we in goed overleg wel uit. Het doel is immers gemeenschappelijk: een aantrekkelijker centrum.” Kapucij Korvelsev Zondag 8 ok tieviering mt Weekdagen: ring. Dagelijks l 1200 uur; 14 Mevrouw Maas uit de Reeshof fiets graag. 'Lekker genieten van de buitenlucht.” Maar naar het centrum pakt ze toch het liefst de bus of de auto. “Niet omdat het niet veilig is, hoor. Tilburg heeft hele mooie fietspaden waar je veilig kunt fietsen. Het is vanuit de Reeshof alleen wat ver en in de stad is het erg druk. Zo’n ‘rechtstafdoor rood-maatregel' is op zich fijn, maar ik blijf meestal toch maar even staan. Je weet nooit hoe anderen zich gedragen in het ver keer", aldus mevrouw Maas. Boodschappen lh:de wijk doét ze wel op de fiets. Juist daar ontbreken volgens haar goede stallingsmogelijkheden. “Kunt uwethouder Horveifs niet vragen of er wat veili ger mogelijkheden komen om in de Reeshof de fiets te stallen?" I zouden - zoals de Heuvel - moeten worden afgeslo ten voor autoverkeer. Wij pleiten ook voor meer I stevige stallingen, waar je je fiets goed aan kunt I vastmaken, in het centrum èn de buitenwijken. En niet in het minst: een verdere uitbreiding van Sternet van fietspaden. Komen er op korte termijn ook veilige fietsroutes naar met name de scholen t op Stappegoor en in Coirle? Aan wethouder Horvers zal het niet liggen: "De halve stad is op de schop gegaan en dat gaat nog wel even door. De Voltstraat, de Dr Ahausstraat, Julianapark... Er wordt een rood tapijt voor de fietser uitgelegd. Maar we staan voor meer belan gen, het beleid moet niet ontaarden in autootje pesten. De stad moet goed bereikbaar blijven, ook voor het autoverkeer. Tilburg is geen openlucht museum.” Zaterdag Bs 24 uur per KS Raadpleeg Sw De dienst li Ss; adres van Raadpleeg 7 oktober van Delft Oisterw tandS spreeku 1 oktob zondag WEEKET ApXl Jan Heii (vml. M Vanóokt 13 oktobe Tilburg Apotheek Wilhelr Tilburg G*T£g' DIEREN; ZATERD Dierenkli Bosseht alleafsf ook voc NS-plei V. Riel en V. Weeldt tel. 425: Dierenkli: tel. 554 Dierenkli: tel. 366: Dierenkli: Dierenkli: dierenarti Genemi VROUWl SEKSUE1 Ma.,di., w 013-43751 S.M.A.-S1 Iedere ma 20.00 uur i BLOEDA In het Kn plaats vim me plaats. tK GEZONI BROEKE Broekhov< A.G.O.G. en Omgev pa"™; BUROM Advies en gen of kl; heidszorg, SE 17.00 uur: 12.30 uur. Piushaven MELDPl EN MILI1 tel. 016- TAXI Duizem

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 34