Zoveel mogelijk Tilburgers aan het werk Voorzieningen voor iedereen Miljard van Tilburg 1996 Burger Begroting “Er zijn in Tilburg veel te veel mensen zonder werk. Werk, werk, werk. Alles draait om nieuwe banen en behoud van werkgelegenheid. De kranten Vooral jongeren zouden meer gedwongen moeten worden om staan er vol van. Voor de regering in Den Haag, maar ook voor de gemeente Tilburg heeft werkgelegenheid een hoge prioriteit. Dat kan moeilijk anders wil Tilburg haar naam als Moderne Industriestad waarmaken. Het is daarom niet vreemd dat nogal wat posten op de Begroting voor 1996 betrekking hebben op economie en werkgelegenheid. Geld voor verbete ring van het economisch klimaat, voor de opzet van werkgelegenheidsprojecten of voor een betere aansluiting van onderwijs op arbeidsmarkt. Melkert’, leveren ook in Tilburg een bijdrage. ikels, kantoren en bedrijven. Vnnral lanoduricr wprklnypn kriia^n daarmpf» Een airbai de fles mi kettingsk Meedoen. Niet doelloos aan de kant staan. Mensen mogen maatschappelijk We zijn er lig voelen niet afhaken. Wanneer dat toch dreigt te gebeuren, kunnen ze rekenen op betekent steun. In de vorm van een uitkering, door gerichte medische zorg, maar geborgen bijvoorbeeld ook doordat een sport- of culturele voorziening beschikbaar verantwoi en betaalbaar blijft. ook de ge tje bij wa; van haar zorgen vc voor goec lijke verk flinke bec heid in de ke verkee wethouder W. Luijendijk Samen sterk Geen actie zonder een goed plan. Het ‘Werkplan Industriebeleid Tilburg’ voorziet in maar liefst 74 concrete actiepunten die goed zijn voor de Tilburgse economie en werkgelegenheid. Eén daarvan is het project ‘Vlechtwerken’, waar de gemeente druk mee bezig is. Het idee achter dit project is simpel: bedrijven werken samen om nieuwe produkten of diensten te ontwikke len die een bedrijf alleen nooit van de grond zou krijgen. Meer economische activiteit is het resultaat. Dat is goed voor de economie èn levert in een aantal gevallen extra banen op. Reclame voor Tilburg Voor een gezonde economie is het ook belang rijk dat er zoveel mogelijk nieuwe bedrijven naar Tilburg komen. Daarvoor is gerichte wer ving nodig. Er moet dus flink reclame voor Tilburg worden gemaakt, in binnen- èn buiten land. Er is daarom geld uitgetrokken voor het actief speuren naar potentiële vestigers en voor een betere afstemming met alle betrokken instanties. “Prima," zegt wethouder Luijendijk, “Die prak tijkgerichte aanpak van de stichting Leer- /Werkplaatsen. Maar niet alleen de werkwijze van de SLW is zaligmakend. Een Annie van Dierenschool heeft ook haar nut bewezen, evenals het lager en middelbaar beroepsonderwijs, de dag-/avondschool en de basiseducatie. Met die veelzijdigheid in aanbod kunnen we heel veel ‘maatwerk’ bieden. We investeren daar als gemeente ook in. Er is in totaal 1,5 miljoen uitgetrokken, naast het geld dat van het Rijk komt. Voor 1996 moet het geld nog over de instellingen worden verdeeld; maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de gemeente bij lange na niet aan de financiële vraag van de SLW kan voldoen. We zullen proberen ook het scho- lingsgeld van de arbeidsvoorziening (RBA) in onze regio, goed in te zetten." “Bedrijventerreinen beter ontsluiten?!," - wethou der Van den Ende briest bijna als hij dit ver neemt - “Wat denkt u dat wij voortdurend aan het \doen zijn? Lobby, overleg, brieven, brandbrieven en brochures, procedures, rechtszaken en voor werk doen voor als de vergunningen afkomen; wat ons betreft kan de aanleg van de Noordoost-tan- gent, de Noordwest-tangent of knooppunt De Baars niet snel genoeg beginnen. En hetzelfde geldt voor de verbreding van het Wilhelminakanaal. We hebben dit soort zaken in Nederland knap ingewikkeld gemaakt. Vroeger kon Je zeggen: deze problemen spelen in Tilburg maar ook in de andere Nederlandse steden. Tegenwoordig gaan bedrijven echter gemakkelij- ker de grens over. Vandaar dat we er in het colle ge zo scherp op letten." Vooral langdurig werklozen krijgen daarmee dë kans om werkervaring op te doen. Daarnaast vertrouwt de gemeente er op dat het bedrijfsle ven nieuwe banen zal scheppen. Maar ook werk lozen zelf moeten actief zoeken naar werk. Om hen daarbij te helpen zullen gemeente, arbeids bureau en bedrijfsleven intensief samenwerken. Actief op zoek naar werk Meer bedrijvigheid is enorm belangrijk, maar er is meer nodig om de werkloosheid te lijf te gaan. Landelijke banenplannen, zoals het ‘plan te zorgen voor extra bedrijfsruimte in de bin nenstad en in Tilburgse buurten en woonwij ken. Werk in de binnenstad Natuurlijk zijn er ook belangrijke initiatieven, waarbij het bevorderen van werkgelegenheid niet centraal staat, maar die bij uitvoering wel flink wat nieuwe banen kunnen opleveren. Het feit dat Tilburg veel werk maakt van een sterk en aantrekkelijk stadscentrum is-daarvan een voor beeld. De voorzetten die de gemeente hier doet, hoeven als het ware alleen maar te worden inge kopt. Extra geld voor investeringen in de binnen stad is goed voor Tilburg, maar zorgt ook voor meer banen in de bouw en later in nieuwe win- Dat houvast biedt de gemeente. Ze doet dat echter niet gedachteloos en vrijblijvend. Sociale voorzieningen zijn er uiteraard alleen voor die Tilburgers waarvoor ze bedoeld zijn. Welzijnsinstellingen moeten hun subsidie waarmaken door zo efficiënt mogelijk hun werk te doen. Accommodaties voor sport en cultuur bewijzen hun bestaansrecht met voldoende bezoekers of gebruikers. Alleen dan kan de gemeente de basiskwaliteit garanderen die het in Tilburg aangenaam wonen en werken maakt. Die garantie kost veel geld. De overheid als vangnet Sommige burgers zijn aangewezen op de zorg en de steun van anderen. Denk aan hulpbehoe vende ouderen of bijvoorbeeld mensen die door een handicap geen kans hebben om werk te vin den. Voorkomen moet worden dat deze mensen in een isolement terecht komen. De gemeente is voor hen een soort ‘vangnet’. In financiële zin, door het zorgen voor een uitkering, maar ook sociaal, door het bieden van professionele zorg en hulp. Gelukkig kunnen veel Tilburgers ook een beroep doen op buren of familie. Is dat niet het geval, zoals bijvoorbeeld vaak bij verslaaf den of thuislozen, dan biedt de gemeente de helpende hand. Onderwijs als basis Er zijn nóg enkele groepen in de Tilburgse samenleving die om extra aandacht vragen. Samen met het onderwijs en andere instellingen streeft de gemeente ernaar dat een ieder die in Tilburg woont in elk geval z’n school afmaakt en een diploma op zak heeft. Onderwijs legt een basis; je kunt er wat dat betreft niet vroeg Mevrouw Stakenburg woont in Het Wandelbos. JpZij windt er geen doekjes om. “Er zijn in Tilburg veel te veel mensen zonder werk. Vooral Jongeren zouden meer gedwongen moeten worden om werk aan te nemen. '&Ze krijgen nu te gemakkelijk een uitkering. Mijn man is verschillende keren z’n baan kwijtgeraakt, Imaar hij heeft altijd weer zelf werk gevonden. U Volgens mij is het helemaal niet zo moeilijk, als Je genoeg bij zijn. Voorkomen moet worden dat kinderen al op heel jonge leeftijd achterraken op school. En ook daarna blijft aandacht gebo den. Zo min mogelijk leerlingen mogen in het voortgezet onderwijs onderweg afhaken. Nieuw in Tilburg Onderwijs is ook een sleutelwoord in de opvang en inburgering van vluchtelingen en nieuwko mers die naar Tilburg komen. Als duidelijk is dat ze in Nederland mogen blijven, krijgen ze een zogeheten ‘inburgeringsprogramma’ yoor- geschoteld. Daarin staat het zo snel mogelijk leren van de Nederlandse taal voorop. Ook leren ‘de nieuwe Tilburgers’ hoe onze samenleving in elkaar zit en krijgen ze hulp bij het zoeken naar gen baan of het vinden van de geschikte ver volgopleiding. Aandacht voor wijken en buurten Kwaliteit in het leven is meer dan sociale zorg alleen. Een fijne omgeving om te wonen is min stens zo belangrijk. Vandaar dat de gemeente ook volgend jaar veel geld steekt in de kwaliteit van buurten en wijken. Hoe dat geld - in totaal zo’n 40 miljoen gulden - besteed wordt, staat in het al eerder dit jaar verschenen Stadsprogramma. Daaruit blijkt dat een aantal buurten op extra aandacht en dus op extra geld kan rekenen. In 1996 zijn Groeseind-Hoefstraat, Pastorieklamp, De Reit en Oerle ‘aandachtsge bied’. Kwaliteit in sport en cultuur Er is nog een aspect dat een stad aantrekkelijk maakt om er te wonen. Een stad met kwaliteit is niet saai en levenloos, maar heeft volop voor zieningen om te sporten of te genieten van film, nodig hebben. Hoe meer mensen we aan het werk krijgen, des te minder uitkeringen zijn er nodig. Maar zo lang er werkloosheid is, zullen mensen een beroep kunnen blijven doen op inkomenson dersteuning. Dat vangnet blijft nodig." “Buiten de stad durf ik best wel een beetje op te scheppen. Tilburg heeft z’n zaakjes op economi sche gebied goed voor elkaar," meent Wil van Beers, directeur van gereedschapmakerij CMI in Broekhoven. “Het raakt steeds beter bekend dat Tilburg een goede plek is voor bedrijven, óók voor hoogwaardige industrie. De gemeente trekt er hard aan, samen met Indutil, om de voorwaarden te scheppen voor een gezond bedrijfsleven. Onlangs heeft de gemeente zich samen met een aantal bedrijven nog uitstekend gepresenteerd op de beurs in Hannover." Wel vindt de heer Van Beers dat er iets moet gebeuren aan een betere ontsluiting van enkele bedrijventerreinen in Tilburg. “Wij zijn in Broekhoven, vlak bij de Ringbaan-Zuid, eerlijk gezegd beter bereikbaar dan sommige bedrijven op Kraaiven of Loven. Wil Tilburg z’n goede positie behouden, dan moet daar snel verandering in komen. “Bedrijventerreinen beter ontsluiten?!," wethouder Pierre van den Ende kijkt verbaasd op als hij dit verneemt - “Wat denkt u dat wij voortdurend aan het doen zijn? Lobby, overleg, brieven, brandbrieven en brochures, procedures, rechtszaken en voorwerk doen voor als de vergun ningen afkomen; wat ons betreft kan de aanleg van de Noordoost-tangent, de Noordwest-tangent of knooppunt De Baars niet snel genoeg beginnen. En hetzelfde geldt voor de verbreding van het Wilhelminakanaal. We hebben dit soort zaken in Nederland knap ingewikkeld gemaakt. Vroeger kon Je zeggen: deze problemen spelen in Tilburg maar ook in de andere Nederlandse steden. Tegenwoordig gaan bedrijven echter gemakkelij ker de grens over. Vandaar dat we er in het colle ge zo scherp op letten." theater of muziek. Het is dan ook niet voor niets dat Tilburg met name de culturele voor zieningen beschouwt als een van de trekkers Van de stad. Veel geld is en wordt de komende jaren uitgetrokken voor onder meer de Schouwburg, het nieuwe Kunstcluster, het Popcluster en de Middenzaal. Ook de sportlief hebbers komen in Tilburg aan hun trekken. Het nieuwe voetbalstadion is klaar, een modern zwemparadijs op Stappegoor opent binnenkort z’n deuren. Over kwaliteit gesproken “Als aanda< tijd zeker o lersel, bev, gekomen ei Toch wordt bijgehoude wijk. “Ik we mensen zei mijn idee n onderhoud mensen zei Horvers he hoe de weti Jaar uit zal Stokhasselt ook nog kw veel te biea meer groet leeg.” Wethoude Tilburg eer groenstruc uitbreiding groen in de die de zaal vind dat ik eraan mee wat het eer natuurlijk i we de laats terrein, hei de Heuvelr dus niet ve Gezamenl Zorgen vo gemeente verschillet een goed t zo’n same Binnenstai met onder winkeliers stadscentr snijdt hiei ondernem verduister zich als bt voelt. Eige ligheid all criminalitt pakt. lede: nemen. Di ligheidsbe Veilig wo Criminalit centrum v Vraag en aanbod Voor wie werk zoekt maar geen of niet de goede opleiding heeft, zit er weinig anders op dan weer de schoolbanken op te zoeken. Maar dan moeten de beschikbare opleidingen wel zo goed moge lijk aansluiten bij de vraag op de arbeidsmarkt. Zo blijkt er in het bedrijfsleven bijvoorbeeld een grote behoefte aan technisch personeel. De gemeente Tilburg wil daarom de deelname aan het technisch onderwijs vergroten. Ook in ande re sectoren zorgen duidelijke afspraken tussen gemeente, onderwijs en bedrijfsleven voor een betere afstemming tussen vraag en aanbod. i maar wilt!”, aldus mevrouw Stakenburg. Haar H vraag aan wethouder Luijendijk is dan ook duide- M|j| lijk. “Waarom wordt er niet wat minder geld uitge geven aan uitkeringen en wat meer aan de zorg voor ouderen? “Werk vinden is vandaag de dag minder makkelijk dan in de tijd waarover mw Stakenburg het heeft,” zegt wethouder Wim Luijendijk (PvdA). “We proberen zoveel mogelijk mensen aan de slag te krijgen, op ver schillende manieren. Jongeren bijvoorbeeld via de JeugdWerkCarantie- wet. Verder scheppen we honderden extra banen in de stad. En geven we impulsen voor scholing.” “Voor ouderen vinden als onderdeel van Zorgen voor Morgen, tal van activiteiten plaats. Een nieuw verpleeghuis in de Reeshof, liften en wonin gen worden aangepast, zorgvoorzieningen in buurten, de Deeltaxi; zo maar wat voorbeelden waar de gemeente mee bezig is. En natuurlijk blijven we bijstand verle nen aan mensen die dat n de stad durf ik best wel een beetje op te scheppen, Tilburg heeft z’n zaakjes op economi sche geWÖ goed voor elkaar," meent Wil van Beers, directeur van gereedschapmakerij CMI in Broekhoven. "Het raakt steeds beter bekend dat Tilburg een goede plek is voor bedrijven, óók voor hoogwaardige industrie. De gemeente trekt er hard aan, samen met Indutil, om de voorwaarden te scheppen voor een gezond bedrijfsleven. Onlangs heeft deigemeente zich samen met een aantal bedrijven iï^gfpitstekend gepresenteerd op de beurs in Hannover.” Wel vindt de heer Van Beers dat er iets fygfi gebeuren aan een betere ontsluiting van enkefó bedrijventerreinen in Tilburg. “Wij z^^^roekhoven, vlak bij de ^eëKjk gezegd beter bereikbaar f rijven op Kraaiven of Loven. Wil Te positie behouden, dan moet frandering in komen.” werk aan te nemen." Burger Begroting *4 Onderneem het maar! Wie zelf een nieuw bedrijf wil beginnen, krijgt steun van de gemeente. Een speciale financie ringsmaatschappij gaat fungeren als een soort bank waar kansrijke projecten kunnen aanklop pen voor ‘durfkapitaal’. Dit is vooral bedoeld voor het midden- en kleinbedrijf. Ook komen er bedrijfsverzamelgebouwen om allerlei klein schalige initiatieven letterlijk de ruimte te geven. Verder is er f 300.000 gereserveerd om “We moeten investerenin mensen", zegt Rinus Punt van de Stichting Leer-/Werkplaats (SLW). “En daar is vee! geld voor nodig. Veel Tilburgers die werkloos thuiszitten, vinden nu eenmaal niet een-twee-drie een baan. Ze zijn soms niet meer gewend aan een arbeidsrit me of hebben niétvoldoende opleiding. Met die groep moet Je naar mijn mening praktisch bezig gaan. VVt Ceen dikke leerboeken, maar onderwijs gericht op de praktijk. Zonodig met gebruik van visuele leer middelen als video en computerprogramma’s. Heel wat mensen vinden daarna toch een baan, bijvoorbeeld in de techniek^in de bouw. De gemeente zou daar volgens ons meer geld in moe ten steken. Of ik daarvoor eenfot d budget Ringbaan-Zgjp. ee* kan noemen? Structureel drie mi Ij or de dan sommige komende drie tot vijf Jaar!" Tdi>ttr^,z’»g^de WW daSr Snel verande'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 32