I Investeren in Tilburg met ‘n vooruitziende blik Het miljard van Tilburg onder de loep FB®'® I Miljard van Tilburg 1996 Tilburg doet een boekje open Sinds enkele jaren is het ‘Miljard van Tilburg’ de kop waaronder de gemeente de Begroting presenteert. Op deze extra pagina’s Gemeentenieuws kunt u alles lezen over de uitgaven en inkomsten van de gemeente. Kijk mee hoe de gemeente Tilburg het beschikbare geld besteedt. De gemeente doet graag een boekje open... burgemeester mr. G.Ph. Brokx onroeren afvalstof rioolrech parkeert; bouwlegi kermis sport en burgerza hondenb overige Totaal al een bedrag st zoals u in uw eigen De gemeente Tilburg is financieel gezond. Uit de Begroting voor 1996 blijkt dat ook het huishouden te makt •ft met vaste las- komende jaar de kas klopt. Dat betekent echter niet dat elk financieel gaatje zomaar kan 292,0 ten, keren ook voor d< snte veel kos- 133,2 worden gedicht. Sterker nog: ook de gemeente Tilburg zal moeten bezuinigen om ruimte te 115,1 maken voor nieuwe plannen en initiatieven. Die zijn er volop. 101,2 69,5 soms al jaren geleden is ingezet. Dus op 63,3 Burger Begroting onderwijs 47,5 veruit het grootste deel van de Begroting riolering 30,4 kan de gemeenteraad op korte termijn geen volkshuisvesting 24,9 directe invloed uitoefenen. groen en recreatie 24,2 afvalverwijdering huishoudens 24,0 kunst en cultuur 22,6 ruimtelijke ordening 21,2 verkeer en vervoer 20,4 gemeentelijk sportbedrijf 16,7, Wethouder A. De Wolf brandweer 14,7 bestuursorganen en concernstaf 13,7 milieuzaken 9,2 economische ontwikkeling 8,9 bouwpolitie (excl. reinigingspolitie) 7,2 betaald parkeren 6,8 burgerzaken 6,4 Nederlands Textiel Museum 5,4 onroerende zaakbelasting 3,2 straatreiniging 2,9 sport en vrije tijd 2,5 gemeentelijke archiefzorg 2,0 kermis 1,3 hondenbelasting 1,1 wethouder A. de Wolf, Financiën en Cultuur 149,4 overige MUfl Extra geld voor nieuwe plannen en initiatieven Dat wil niet zeggen dat de Begrotingsbehandeling door de gemeenteraad op 30 en 31 oktober slechts een formaliteit is. Juist ‘het beïnvloedbare deel’ van het geld moet goed worden besteed. Daarbij staan in het Miljard van Tilburg, net als in de Perspectiefnota, vier thema’s centraal: werk, sociale basiskwaliteit, veiligheid en investerin gen in de stad. Dat zijn de belangrijkste onder werpen waarvoor veel aandacht èn dus geld nodig is. Hiernaast staan alle posten van het Miljard van Tilburg op een rij. Achter ieder getal moet u miljoen lezen. Het gaat dus om behoorlijk grote bedragen. Vooral aan ‘uitkeringen en sociale zorg’ wordt veel geld uitgegeven. Door dat bedrag te delen door alle inwoners van onze stad (165.000) ziet u wat het per inwoner bete kent: maar liefst f 1.770,-. Dat geeft duidelijk aan hoe belangrijk het is dat het komende jaar minder Tilburgers aan de zijlijn blijven staan. Af en toe stilstaan bij hoe je er voor staat en watje van plan bent. Dat is goed voor ieder mens, maar ook voor de gemeente Tilburg. Zo’n jaarlijks terugkerend moment is de presentatie van de nieuwe Begroting. Met ‘Het Miljard van Tilburg 1996’ blikt de gemeente in de eerste plaats vooruit. Waar willen we als Tilburg het komende jaar naar toe en wat willen we bereiken? In het beleid staan twee zaken centraal. Tilburg richt als Moderne Industriestad z’n pijlen in de eerste plaats op de werkgelegenheid. Het gaat er om zoveel mogelijk Tilburgers aan het werk te houden, of - als ze nu werkloos zijn - aan een baan te helpen. Daarnaast willen we ook dat iedere Tilburger in sociaal opzicht mee kan doen. Of het nu om sport, buurtactiviteiten, cultuur, wonen of onderwijs gaat. In de Begroting noemen we dat ‘het waarborgen van de sociale basis kwaliteit’. De gemeente wil voorkomen dat er tè veel Tilburgers niet mee doen en noodgedwongen langs de zijlijn staan. Dat leidt slechts tot een tweedeling in onze maatschappij. En daar heeft niemand in Tilburg baat bij! De Begroting 1996 is nog voorlopig. De toelichting die u in deze Begrotingskrant leest, zijn de voorstellen van burgemeester en wethouders. De gemeenteraad heeft bij de Begrotingsbehandeling op 30 en 31 oktober aanstaande het laatste woord. Een goed bedrijfsresultaat alleen is echter ook niet alles. Het blijkt nu al dat Tilburg in de jaren na 1996 met tekorten rekening zal moeten houden. Dat betekent niet dat er in 1996 niets kan en niets mag. Er wordt komend jaar flink wat geld besteed aan nieuw beleid. Ook wordt er behoorlijk geïnvesteerd in de stad. En we zet ten natuurlijk wat geld apart voor tegenvallers. Nieuw beleid Het college van burgemeester en wethouders stelt in de Begroting voor om in totaal 5,4 mil joen gulden uit te trekken voor nieuw beleid. Daarvan gaat bijna een half miljoen gulden naar de bevordering van de werkgelegenheid. Dat alles kan de gemeente alleen door nauwkeu rig te rekenen en zo doelmatig mogelijk te wer ken. Daarbij zijn het gemeentebestuur en de medewerkers ook kritisch op zichzelf. Als er bezuinigd moet worden, dan durven we dat ook in eigen huis. Een grotere efficiency bij de gemeentelijke diensten moet volgend jaar een besparing van 3,1 miljoen gulden opleveren. Goed bedrijfsresultaat Eigenlijk is de Begroting van de gemeente te vergelijken met de exploitatierekening van een bedrijf. Ook daarop staan inkomsten tegenover uitgaven. Vallen de inkomsten tegen, terwijl er te veel geld wordt uitgegeven, dan komt een bedrijf in de rode cijfers. Bij de gemeente Tilburg is daarvan gelukkig geen sprake. Je zou kunnen zeggen dat Tilburg het komend jaar een goed bedrijfsresultaat gaat halen. De Begroting 1996 heeft een overschot van 1,6 miljoen gul den. De Begroting 1996 is een uitwerking van de zogeheten Perspectiefnota ‘96 ’99. Daarin heeft de gemeenteraad al in het afgelopen voorjaar de belangrijkste hoofdljjnen vastgelegd. Het Miljard van Tilburg zet nu alle pionnetjes op hun plaats. Wethouder De Wolf wijst erop dat Tilburg juist zijn best doet om betaalbaar te blijven. “Uit onder zoek blijkt Tilburg ook steeds tot de goedkoopste steden in het land te behoren. We vragen wel geld aan de burger, maar dat is om goede investerin gen te doen. Met het geld dat wij op onze begro ting hebben staan, gaan we zo zuinig mogelijk om. We besteden het aan die zaken die we politiek noodzakelijk vinden, voor het welzijn van de bevolking en voor de toekomst van de stad.’U Mevrouw Van Leent, uit de wijk Korvet, vindt Tilburg erg duur. De tarieven en heffingen van de gemeente vindt ze te hoog. “Waarom moeten wij zoveel betalen, terwijl de gemeente ieder jaar zoveel geld overhoudt?", vraagt ze zich af. “Zo'n nieuwe identiteitskaart kost al f 35,-.” Overigens was ze wel zeer tevreden over de dienstverlening in het stadhuis. “Snel en goed geholpen”, zegt ze. "Daar ben ik tevreden over. Wel zou ik de wethou der willen vragen of het nieuwe zwembad Stappegoor inderdaad f 6,50 per persoon gaat kosten. Dat is met twee kleine kinderen veel geld. Komen er geen goedkope abonnementen?", vraagt mevrouw Van Leent. (Voor de zwemabonnementen zie bij Wethouder van Diessen pg. 5) Zo kunnen startende bedrijven rekenen op extra financiële steun, wordt het beheer van bedrij venterreinen verbeterd en is er geld voor een extra stimulans voor het stadscentrum. Ook is er geld beschikbaar, zo’n kleine f 200.000, voor de opvang van nieuwe Tilburgers en voor meer veiligheid in de stad, terwijl er bijna f 400.000 wordt uitgetrokken om de dienstverlening naar de burger te verbeteren. Op de Begroting is verder ruim vier ton gereser veerd voor investeringen in sport en cultuur. Tilburg steekt onder meer geld in de biblio theek in de Reeshof en de tweede fase van de restauratie van de Schouwburg. Ook komt er een tweede sporthal in de Reeshof. Inkomst van haai gemeen! Toch pre resultate meer inz opsteller len’, de h mogelijk beleidsrr jaar geke mens ter Zuinigheid met een doel Nieuwe activiteiten kunnen alleen worden betaald als elders zuinig aan gedaan wordt. Nu is zuinigheid zeker geen troef in de nieuwe Begroting, maar aan enige spaarzaamheid valt simpelweg niet te ontkomen. Zo'n 4,8 miljoen gulden moet worden bezuinigd. Ruim de helft van dat bedrag hoest de gemeente zelf op door te schrappen in eigen kosten. Verder wordt er bezuinigd op subsidies voor welzijn en cultuur. De bibliotheek moet f 150.000 inleveren en de subsidie van f 140.000 voor het filmtheater Louis wordt geschrapt. Een meer doelmatiger werkwijze bij de Twern, het Jeugd- en Jongerenwerk.de Tilburgse Dans- en Muziekschool en het Bejaardenwerk moet f 625.000 opleveren. Overigens wordt in 1996 f 600.000 minder bezuinigd dan de Perspectiefnota dit voorjaar nog aangaf. Dit zij niet van Ook andere posten zijn te verdelen over het aantal inwoners van Tilburg. Zo wordt per inwo ner f 614,- aan wegen en pleinen besteed, aan onderwijs f 288,- en aan sport f 15,-. a In 1995 examen i Gemeten afgelope een aant; deel zijn komt on< wikkelini kan beïn van het r er nieuw voor jaai beleidsd taten vat (x 1 miljl Die besparing gebeurt niet in het wilde weg. Het mag zeker niet ten koste gaan van de dienstver lening naar de burger. Integendeel! De gemeen te wil de relatie met de burger juist verbeteren. Daarvoor is onder meer het project ‘gemeente lijke heroriëntatie’ gestart. Centraal hierin staat een verdere verbetering van de dienstverlening aan het publiek. Uw behoeften en wensen als inwoner van Tilburg zijn het uitgangspunt. Of u op een bepaald moment nu consument van gemeentelijke diensten bent, vragen hebt als bewoner van een wijk of wilt meedoen in een inspraakprocedure ergens in de stad. Steeds zal de gemeente haar manier van werken zo goed mogelijk op de burgers afstemmen. Zo komen er meer mogelijkheden om als bewoner beter betrokken te zijn bij bijvoorbeeld het beheer van de eigen wijk. Het mes snijdt aan twee kanten: u heeft als inwoner van Tilburg meer invloed op het gebeuren in buurt en stad, terwijl de gemeente zo efficiënt mogelijk het voorgenomen beleid kan realiseren. 1,2 miljard - is opgebouwd uit een groot W» aantal verschillende posten. Een groot deel daarvan ligt vast. Net Het Miljard vaitTilburg - inmiddels staat er op de Begroting van meer dan I Het Miljard van Tilburg 1996 uitkeringen en sociale zorg sociale werkvoorziening ten ieder jaar terug. Daarnaast te een deel grondexplojf&ie van de uitgaven het gevolg van beleid dat w^infr^truetuur Vil geteeet^ggebouwen ZZ-Z z! :z ~-czet. Dus op maatschappelijke dienstverlening ’a

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 30