Nationale Woonmaand Oktober De keuken: een plek om in te wonen TIP1 TIP2 “Het plezier van het ontwerpen staat centraal Op kamers... F klin int EN. Woningtextiel: interieur in een nieuw jasje Opbergsystemen stellen orde op zaken i pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 oktober 1995 pagina 15 Izolder. Een pro- oplossing voor- v^kd salontafels uit de Montana-reeks tufleer n. ider EN MW. orbo. ant nsen. I bouwbeslag iden k£ Bijzondere ideeën in bouwbeslag Exclusiviteit in Spiral Dance, een bed waarin Van der Kley functionaliteit en comfort gebundeld heeft. Michiel van der Kley, foto Robin Cohen Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.00 uur Zaterdag van 9.00 uur tot 12.00 uur van uw aaimachii r het eerst 2 en interieur t een ruimte al enorm laar niet alleen verf zor Heeft u een extra grote slaapkamer? Dan biedt een 'walk-in' kastenka mer berg- en kleedruimte inéén. De kasten worden in een U-vorm opge steld en afgesloten met een schuif- paneel. Kapt. Hatterasstraat 23, 5015 BB Tilburg Tel. 013 536 00 96. Fax. 013 535 35 54 ■>er laten zien wat er alleen in het vorm- stoelen, banken en dat mensen met mij thuis in te richten." ley's creati- t pad dat hij g worden I program- verbaardat istenwand kan Django, een bijzondere kersehouten fauteuil i maat wor- Mitpa- spaste lossing minten. 'schui- 1 van verti- fluitje van mten wor stmodules, vloeroppervlak wordt Met woningtextiel creëer je een geheel eigen sfeer. Hier is gebruik gemaakt van gedrapeerde gordijnen, stadhoezen, kussens en een quilt. trainer kunnen eenvoudig weggeborgen. In een enkel j ma is zelfs een opklapbed leve onzichtbaar in zo'n kasten* worden ingebouwd. De goede spullen In de meeste gevallen zullen voor de nieuwe woonruimte ook wat nieuwe Verf en milieu Met verf kunnen oude meubels een prachtig tweede leven krijgen. Wie milieubewust is, kiest voor een van de goede milieuvriendelijkere verfsoor ten met minder oplosmiddelen. modern en klassiek in messing chroom RVS nylon kristal hout deurkrukken knoppen grepen meubelbeslag voordeurbeslag garderobes sanitaire accessoires Tilburgse meubelontwerper Michiel van der Kley: over de rozen- accentueren de vrij in de n. Erg strak en is het als langs den van de stof en worden in- en zodat de lap men in het fja- n worden gere- een grote door naakt een ro- >g zoals die in n wordt ge- een romanti- Romeinse ;ur. Met mooie stof wordt de rgang Moderne, praktische bergmeubels met expressieve geribbelde kaders en verlichting. "Soms dwaal ik te ver af van dat pad," merkt Michiel van der Kley peinzend op. De carrière van de Tilburgse meubel- en interieurontwerper heeft dan ook een even opmerkelijke als snelle start gehad. ïr zijn In het kader van de Woonspecial had ik een gesprek met Michiel op zijn ate- its. Ze Her» gelegen in het Carré-complex aan de Jan van Beverwijckstraat. Italiaanse keuken De sfeer van de mediterrane keuken is vooral te vinden in Italië. De keuken is daar een plek waar het familieleven plaatsvindt. En er wordt uitgebreid en volgens de beste culinaire gewoontes gekookt. De keuken is de centrale plaats in huis. Deze traditite wordt voortgezet in de moderne Italiaanse keukenontwerpen. Daarin wordt het idee van de eeuwenoude woonkeuken Een keuken om in te wonen? vroeger wist men niet beter, maar de jongste generaties bewoners hebben er om geginnegapt. De keuken werd de laatste jaren vooral gebruikt voor een snelle hap en het doen van de was. Maar de keukencultuur in Ne derland is drastisch aan het veran deren: de woonkeuken komt weer in beeld. Voor de twaalfde achtereenvolgende keer is oktober omgedoopt tot Nationale Woonmaand Oktober. Deze maand staat voor een belangrijk deel in het teken van het interieur. De meeste woninginrichters haken met hun activiteiten in op deze landelijke manifestatie en bieden de nodige extra's. De deelnemende winkeliers zijn te herkennen aan vlaggen, banieren, posters en stickers voorzien van het bekende logo in de vorm van een rood-wit-blauw huisje. Het spreekt vanzelf dat ook de woninginrichters in het Hart van Brabant zich deze weken niet onbetuigd zullen laten. Loop er eens binnen en kijk wat zij te bieden hebben. In deze editie van De Tilburgse Koerier vindt u, naast belangrijke boodschappen van Middenbrabantse woninginrichters, een keur aan artikelen over de meest uiteenlopende aspecten van wonen. Deze bijdragen geven de nodige suggesties en tips over de inrichting van uw woning. Allerlei wetenswaardigheden die het leven in deze moderne tijd belangrijk kunnen veraangenamen. spullen worden aangeschaft. De Mi- lieutelefoon heeft vorig jaar het boek je 'Woninginrichting en Milieu' uitge geven, waarin allerlei handige tips staan waarmee rekening kan worden gehouden. Het boekje kan bij de boek handel worden besteld. r eigenlijk. Ik was een lessen- 1 het voorbereiden. Toevallig kwam ik terecht bij de jaren twintig. Een periode van veel veranderingen. Die tijd had wat. Vanaf dat moment ben ik daarover meer gaan lezen. Het rare was dat ik bij grote meubelzaken niets terug vond van wat ik in boeken over de meubels in die tijd tegen kwam." Michiel bleek vooral gecharmeerd door de Mackintosh meubelen. Strak ke meubels, eenvoudig geconstrueerd. "Voor de leek misschien het beste te K omschrijven als zwarte meubeltjes met grooi rechte plankjes." In zijn werkruimte Zijn heeft hij nog een grote werktafel in die de D stijl staan. "Tijdens mijn studie begon ik voor zichtig met het ontwerpen van derge lijke meubeltjes. Toch kwam ik er al Plafond te hoog? Sommige kustsystemen hebben speciale plafondverlagers om de ruimte tussen plafond en inbouw- kast te overbruggen. reacties Meubels en interieurs Inmiddels heeft Michiel al een aantal "Steeds vaker projecten op zijn naam staan. Ook in benaderd. Bir Tilburg e.o. De leestafels in de ont- - - vangsthal van Tiwos b.v.. En een hele etage van advocater' de Willem II straat is door hem, sief de meubels, ingericht. Ook 1 op de eerste verdieping 'T aan de Heuvelring is van Van der Kley is een veelz.j per. Begonnen met meubel gaandeweg meer toe gaan leggen op projecten en interieurinrichting. De so ciale dienst in Dordrecht, waar hij de hele hal inclusief balie, tijdschriftenta fels, stoelen en tafels voor zijn reke ning nam, is daar een voorbeeld van. Evenals een schoolgebouw in die ge meente. Of een buitengevel in Utrecht. En een bar in Rotterdam. vrij snel achter dat ik mezelf beperkte tot een te strak stramien." Zijn studie geschiedenis rondde hij wel af, al besefte hij tijdens zijn studie al dat voor de klas staan toch niet zijn roeping was. Het ontweipen werd een steeds groter deel van zijn leven. Zeker toen vrien den en kennissen belangstelling had den voor zijn produkten. schikken. "Dat is een onvermijdelijke consequentie van de keuze die ik ge maakt heb," merkt Michiel op. "Het ontwerpen en maken van een meubel stuk in een oplage van 1 exemplaar, is enorm kostbaar." Daarnaast gaat Michiel ontwerpen verkopen aan fabrikanten. Harvink collections uit Usselstein heeft inmid dels een kast van Michiel in produktie genomen. Door alleen met top-fabri- kanten te werken, waarborgt Van der Kley de exclusiviteit van zijn meube len. Eigen dingen Michiel voelde zich beknot door de ei sen die hij zichzelf oplegde met het ontwerpen in de stijl die hem inspireer de: Mackintosh. "Toen ben ik ineens met eigen dingen begonnen." Van der Kley vindt zichzelf absoluut niet handig. Ook zijn ruimtelijk inzcht acht hij gebrekkig. "Voor mezelf is H zeker een scholing om te ontwerpen leer echt met vallen en opstaan." De echte doorbraak kwam met de ope ning van galerie Novis in Utrecht. Daar kon Michiel voor het eerst zijn meu bels tonen aan een groter publiek. "Je voelt jezelf een doe het zelf pr-(“r temidden van academici." De reacties waren zo bemoedigend dat Van der Kley al snel in de gaten kreeg dat hij van zijn hobby maar beter zijn beroep kon maken. Van der Kley werd een gekend ont werper. Exclusievere interieurinrich- ters in den lande namen meubels van hem op in hun collectie. "Daarbij moet je toch voornamelijk is het Zelf je spullen aan de man brengen. Dat sn.Ik kost veel tijd en brengt veel romp slomp mee. Af en toe gaat daar zo'n 60% van mijn tijd in zitten. Terwijl voor mij toch het plezier van het ont werpen centraal staat." Soms vraag je je af waar al die spullen vandaan komen. En vooral waar je ze moet laten. Het huishouden bestaat voor het grootste deel uit opruimen en ordenen. Goede opbergsystemen zijn dan onmisbaar. Zeker in kleinere flats of appartementen waar kamers vaak een dubbelfunctie hebben. Maar ook in grotere woningen kan de beschikbare ruimte best nog wat beter be nut worden. Denk maar aan die spreekwoordelijke rommelzolder. Een pro bleem? Welnee, voor iedere plek in huis is een geëigende oplossing voor handen. Geschiedenisstudent met een voorlief de voor Mackintosh Geboren in Den Haag, toog Van der Kley na de middelbare school naar Til burg voor een lerarenopleiding ge schiedenis aan het Moller-instituut. Daar kwam voor het eerst zijn interes se voor meubels en interieurs naar vo- "Heelraan reeks aan I Eigen bedrijfje De 33-jarige ontwerper, vader van een tweejarige zoon, heeft een eigen on derkomen in het Carré-complex. "Gaandeweg begon het steeds meer op een eigen bedrijfje te lijken." Een bedrijfje waarin Michiel steeds meer de rol van ondernemer moest spe len en steeds minder tijd voor zijn grootste liefde, het ontwerpen, kreeg. Tja ontwerpen raakten bekend. Zeker de Django, een kersehouten fauteuil, was een succes. Van deze in beperkte oplage vervaardigde fauteuil werden er een aantal door De Bijenkorf ge kocht en op de markt gebracht. duurzaam materiaal: massieve hout soorten, marmer en terrazzo en met de hand gematteerd glas. Dezelfde hoge kwaliteitseisen gelden ook voor de ergonomische inrichting van de keu kens. De werkhoogte van boven- en onderkasten is zodanig aangepast dat een efficiënte en huiselijke inrichting mogelijk is. Bovendien krijgen de Multifunctionele zolder Zolders zijn een geval apart als het om kasten gaat, juist vanwege hun schuine kap. Toch zijn er talloze goede oploss ingen om die overgeschoten etage om te toveren tot een echte leefruimte. Maar wat het ook wordt - slaapkamer, werk-, hobby- of logeerkamer - ook hier is adequate bergruimte een must. Haaks op de kap staande (inbouw)kas- ten kunnen bijvoorbeeld op maat wor den afgeschuind. Driehoekige frontr,a- nelen worden dan in een aangep vloerrails gezet. Een andere oplc is het benutten van de loze pur Dankzij een traploos instelbare 'sc ne kap clip' is het bevestigen van v cale schuifdeurkastjes een fift een cent. Ook kunnen de pun den afgeschot met hoge kastr Het verloren vloeropper. LI dan gecompenseerd door een zee aan bergruimte voor grote zaken: kam- peerspullen, een opvouwbaar logeer bed of ongebruikte kinderbox. Tip: haal uit een van die kasten de achter wand voor een slim verborgen toe gang. Jongeren die na de middelbare school in een andere plaats gaan studeren, moeten veel regelen. Er moet nieuwe woonruimte gevonden worden. In de meeste gevallen zal dat een kamer zijn. Is de plek eenmaal gevonden, dan moet de nieuwe woonruimte nog inge richt worden. Het is daarbij de kunst om mooie dingen te vinden, die be taalbaar zijn. Met een beetje goede wil kan daarbij ook het milieu een handje worden geholpen. bogen berkefineer is terug van wegge weest. Voor garderobekasten is in principe keuze uit twee systemen: inbouwkas- ten van wand tot wand en de vrijstaan de kasten die vaak onderdeel zijn van een compleet ameublement. Naast ge lakte of spiegelfronten zijn vooral (mat)glazen fronten sterk in opkomst. Tip: let ook eens op de 'dubbelfuncties' van slaapkamermeubilair. Zo is de lin nenkast vaak prima bruikbaar als af scheiding van de kleedhoek, de toilet tafel ook te gebruiken als schrijftafeltje en de bedombouw heel handig als boe kenplank. Textiel als scheidingswand In grote ruimtes kan in plaats van een kamerscherm, een speels opgehangen lap de gewenste afscheiding bieden. Deze lap kan gewoon recht, geknoopt aan een stang, staalkabel of lat, worden opgehangen zodat de afscheiding er uitziet als een grote banier. Maar ook als de stof is geplooid als een echt gor dijn, eventueel opzij gehouden door een embrasse breekt het de ruimte. Wanneer de doorkijk wel geremd, maar niet geheel afgesloten moet wor den, ligt de keuze voor een transparan- Uitgekiende slaapkamer Garderobekasten staan de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling. Geen wonder, want de interieurs wor den met de dag uitgekiender: uitklap bare garderobe-stangen, dassenrekjes, ceintuurhangers, schoenenrekken en binnenverlichting bieden een over zichtelijk geheel. Heel fraai zijn de nieuwe cassetteladen speciaal voor (keurig opgevouwen) overhemden. Om het plaatje af te maken zijn er dan nog mooie (was)manden en opbergdo zen. Gemaakt van gevlochten pitriet, stevig karton met metalen hoekbeslag of beplakt met stof bieden ze ruimte aan allerlei hemdjes, sokken of sjaal tjes. Ook de aloude hoededoos van ge- Perfecte logeerkamer Logeerkamers hebben vaak meer functies tegelijk. Normaal gesproken zijn het werkkamertjes, strijkkamer- tjes of staan er de fitness spullen. Wan neer er gasten komen moet alles snel worden weggewerkt. Met als gevolg weer rommel in de rest van het huis. Waarom nog langer tobben? Hier inbouwkasten zeker op hun plaats. worden op maat gemaakt van vloer tot plafond en van wand tot wand. Daar door bieden ze ca. 30% meer ruimte dan conventionele linnenkasten. Al lerlei storende elementen zoals deuren of leidingen kunnen in het ontwerp worden geïntegreerd. Dus ook die kale wastafel in de hoek. Er is keus uit al lerhande deursystemen: plaatsbespa rende schuifdeuren, maar ook vouw- of vleugeldeuren zijn geliefd. Zo ont staat een multifunctionele kastenwand met legio ruimte voor (logeer)bedde- goed, extra handdoeken, de kofferset en de kleding van uw gasten. Ook de strijkplank, naaimachine en de home- er wordt ik op project-basis -staan. Ook in benaderd. Binnenkort ga ik een woon- eestafels in de ont- huis in Breda inrichten. Voor mij zijn /os b.v.. En een hele dat natuurlijk prachtige opdrachten." enkantoorLinssenin Nog steeds vormt Van der Kley ont- it is door hem, inclu- werpen een eenmansbedrijf. "Nog Ook de bar steeds doe ik alles zelf. Waarbij ik ig van L'Industrie steeds moet kiezen tussen groter groei- n zijn hand. en of anders in gaan richten. Vaak be- Izijdig ontwer- tekent dat anders organiseren. Je moet ris, is hij zich je beperkingen kennen. Een succesvol- le kast zou je 400 keer per jaar kunnen verkopen. Dat is een dagtaak. Je moet dan met alles stoppen en je helemaal richten op die kast. Daar kies ik dus niet voor." Roer om Toch drukt het ondernemersschap te zwaar op Van der Kley. Recent heeft hij het roer omgezet. "Ik wil als ontwerper allemaal kan. Niet all geven van bedden, s kasten; ik hoop ook c in zee gaan om hun huis in te 1 Gelukkig wordt Van der Kley viteit gewaarborgd door het p. recent heeft ingeslagen. "Ik wil me meer gaan richten op unica. Hij vindt het een uitdaging om mooie vormen en functionaliteit te combine ren. Exposities bieden belangstellen den de mogelijkheid om met deze uni ca kennis te maken. Wie echter zo'n unieke Van der Kley wil kopen, dient over een goedgevulde beurs te be- keukens door de heldere kleuren en een moderne vormgeving een levendi ge, warme sfeer. En er is volop ruimte om eens uitgebreid te dineren. Zo be antwoordt de Italiaanse keuken de groeiende behoefte aan een woonkeu ken, een plek waar niet alleen gekookt maar ook met plezier geleefd wordt. gecombineerd met een eigentijds de sign. De Italiaanse keukens zijn ont worpen door gerenommeerde de signers en kunnen op een eigen, persoonlijke wijze worden ingericht. Met de wensen van de eigentijdse, kri tische bewoner is volop rekening ge houden. Zo wordt overwegend ge bruik gemaakt van natuurlijk, Opgeruimde entree Een opgeruimd huis begint al bij de en tree. Er zijn tegenwoordig hele mooie garderobesystemen verkrijgbaar, vaak voorzien van een ladenblok en leg planken. Zo krijgt u weer grip op die rondzwervende sjaals en zoekgeraakte sleutelbossen. Ook een schoenenkast kan hier heel handig zijn. De modder laarzen blijven dan keurig daar waar ze horen: achter de voordeur. Wie toeval lig een nis over heeft, kan die loze ruimte omtoveren tot gang- of garde- robekast. Losse schuif- of vouwwan den kunnen immers precies op maat worden gemaakt. Met flexibele draad- mandsystemen of verstelbare plan chets op wandrails creëert u in een handomdraai overzichtelijke berg ruimte voor jassen, sportspullen of voorraden. TIP: een schuif- of vouw wand met spiegelpanelen is niet alleen prettig als passpiegel, maar werkt ook nog eens extra ruimtelijk. Bekende oplosmiddelarme verfsoor ten zijn acrylverf en high solidverf. In alle verfwinkels, warenhuizen en doe hetzelfzaken zijn deze verfsoorten vo lop verkrijgbaar in alle gewenste kleu ren. Ook oplosmiddelarme natuurverf is een goed alternatief. Wie er meer over wil weten, kan bij het ministerie van VROM de folder 'Verf en Milieu' aanvragen, die antwoord geeft op de tien meest gestelde vragen over verf en milieu (telefoonnummer 079 449 449). Wie snel aan de slag wil, kan natuurlijk ook de winkelier om ad vies vragen. bouw hoeft geen kast hetzelfde te wor den. Iedereen kan met staanders, leg planken, ladeninzetten en frontpane- len zijn eigen opstelling vormgev De geavanceerdere programma's staan meestal uit een serie kant-en- klaar modules zoals servieskasten, boekregalen, kolomkasten, vitrines, ladenblokken, av-kasten en achter wanden met planchets. Vaak kunnen ze ook nog worden afgewerkt met al lerlei luxe extra's zoals een kranslijst met verlichting en speciale accessoires voor het opbergen van c.d.'s, video banden en/of tijdschriften. Keuken naar smaak Inbouwkeukens zijn ongelooflijk uit gebreid en bieden voor alle ruimtepro blemen wel een oplossing. Toch zijn er ook voor keukens met een enkel aan- rechtblok hele creatieve aanvullingen te verzinnen. Denk maar eens aan zo'n vrolijke bijrijder of robuust slagers- hakblok op wieltjes. Een recente novi teit is de keukenboom: een metalen staander die tussen vloer en plafond wordt geklemd en waaraan allerlei planchets gekoppeld kunnen worden. Ook een vitrinekastje voor servies goed dat gezien mag worden, doet het prima als overgang tussen keuken en kamer. Wie de open keuken juist wat beschutter wil maken, zal in de simpe le stellingkast een goede en betaalbare oplossing vinden. Haaks op de muur gezet en gevuld met aantrekkelijke voorraadpotten of -blikken van gegal vaniseerd metaal is zo'n eenvoudige stelling een lust voor het oog. Vaak knapt een ruimte al enorm op als er gebruik wordt gemaakt van een likje verf. Maar niet alleen verf zorgt voor meer sfeer. Ook stoffen lenen zich goed voor het opnieuw aankleden van het interieur. Neem alleen al gordijnstoffen. Daarmee kan binnenshuis, maar ook buitenshuis, ontzet tend veel worden gedaan. Met woningtextiel kun je kleuraccenten geven, een bepaalde sfeer creëren, een stijl bepalen en (oude) meubelen opknappen. Woonwand op maat Aan kasten en kastjes geen gebrek. An tieke kabinetten, prachtig afgewerkte designkastjes, sideboards: ze zijn er te kust en te keur. Vaak is die 'conventio nele' bergruimte maar amper toerei kend voor alledaagse zaken als ser viesgoed en audio/video-apparatuur. Ook vitrines, c.d.-rekken en wandrek- jes bieden slechts korte tijd soelaas. Wie een ruime bibliotheek heeft of veel kunstnijverheid zal de zaken grootser moeten aanpakken. Aan- bouwkasten kunnen dan uitkomst brengen. Ze zijn er van simpele stel lingkast tot en met uitgebreid design- programma. Door hun modulaire op- Wat eerst een werkplek was wordt steeds vaker een mooie woonruimte met luxe, warme kleuren en een geheel eigen sfeer. Een inspiratiebron daarbij vormt de woonkeuken in een medite- rane stijl. Wordt de keuken weer een plek waarin het met plezier vertoeven is? Trendy tweedehands De meeste jongeren weten in hun nieuwe woonplaats vrij snel trendy winkeltjes te vinden waar tweede hands spulletjes te koop zijn. Ook kringloopwinkels zijn de laatste jaren steeds populairder geworden. Belang rijk voordeel bij dit soort winkels is dat de artikelen nagekeken en eventueel gerepareerd zijn, voordat ze verkocht worden. Het milieu is er bovendien bij gebaat omdat kasten, stoelen, tafels etc. hergebruikt worden. Dat scheelt in de hoeveelheid afval en het kost min der energie en grondstoffen. Er hoeven immers geen nieuwe produkten te worden gemaakt. te of halftransparante stof voor de hand. Wanneer de stof iets te kort wordt af gewerkt zodat het de grond niet raakt, zal de voile bij het minste of geringste zuchtje wind zachtjes door de kamer waaien. Vooral het allerlaatste nieuwtje uit de stoffenwereld biedt een schitterende oplossing: driedimensionale stoffen. Couturier Jakob Schlaepfer heeft een serie stoffen ontworpen waaraan bij voorbeeld toefjes bloemen, raffia, zij den beestjes of fluwelen muntjes zijn toegevoegd. Gehangen in de ruimte geeft het de indruk alsof de bloemen of muntjes door de lucht zweven. Bij de nieuwste weefstoffen wordt vaak gezocht naar het combi- neren van weeftechnieken. Hierdoor krijg je mooie structuren. Deze produktiewijze heeft ook vaak tot gevolg dat een deel van de stof los ser is geweven dan de rest. Zulke stof fen zijn halftransparant te noemen. Juist dit soort stoffen lenen zich uitste kend voor gebruik in de ruimte, omdat voor- en achterzijde beide even mooi Wie een strakkere afscheiding wil dan een waaiende lap stof kiest voor een halftransparant of gespannen Op de talloze woonbeurzen nemen in- terieurstoffen een steeds prominentere plaats in. Dat is niet vreemd als je be denkt dat een interieurstof voor steeds meer doeleinden geschikt is. Vooral het enorme aanbod aan weef stoffen, dat de laatste tijd op de markt komt biedt vele mogelijkheden. Van deze stoffen mag immers ook de ach terkant gezien worden. Ook met druk- stoffen zij n schitterende effecten te be reiken. Als de achterkant zichtbaar is, is het in dat geval soms mooier om de stof te voeren. rieën boog juist ruimt gang. schen apart derai zeiloj

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 15