8© WIJZE Ouder worden is voor iedereen hetzelfde Ouderen toetsen 'eigen' woningen I I POST COLOFON tb SCRIPTLM ri i i i i i i i i i Project moet Nederlandse en allochtone ouderen dichter bij elkaar brengen Levensloopcursus Informatie-middag 50+ Beurs Rommelmarkt en activiteiten Nieuwe Studiekring NestorKaart Seniorenconcert Tafeltennissen Bezorgers Onbekend maakt onbemind... r i DE TILBURGSE KOERIER DE TILBL Projectleider Carla Klerks FOTO: GEERT VAN LOON itzen). 64, 5038 DH Tilburg of Post- 350505. Kopij kan opgestuurd worden Riet Krimpenfort voorde verschijningsdatum. HET WOORD IS AAN... Gereja Indone Pauluske Zondag 1 dienst, o.l.v drecht. n mmmel- (Stichting de menleving beurtenissf w het ouder wordt Donderdag 28 september 19yopagina 12 Johann Damasi (Katholü Nederlai Johanne. Oude La, Zondag l o ke liturgie Nw Ap Prof. Vei Zondag 1 dienst, aan: ding op gi stam-aposte Kapel Tenhen (R.K.Liti elitaire r 19. Zaterdag 30 krans; 16.1 f hadden er geen probleem mee om de meting vanaf een tekening te doen." Hij is ervan overtuigd dat de woning bouwverenigingen het werk van de ouderen serieus nemen. "Bij de Pa- letflat bekijken ze momenteel al hoe ze de zaak kunnen verbeteren." Kapel 1 Elzenstrc Zaterdag 3( een gezong werking vai Zondag 1 c Hoogmis m H. Theresia Werkdagei Woensdag stille Heilig Assisi). In de krant van 15 september las ik op dezelfde pagina twee kpp- pen: 'Stadsreiniging maakt eind aan kattenplaag' en 'Dierenbe scherming gaat beter letten op bejaarde'. Je vraagt je dan af of de wereld op zijn kop staat. Laat ik nou altijd gedacht hebben dat de Thuiszorg er was om op bejaarden te letten en de Dieren bescherming op katten. Maar dat is waarschijnlijk allemaal veran derd toen de Thuiszorgwinkel papegaaien ging verkopen! Drop Oud Het werk voor de senioren zit er na deze meting nog niet op. Ook een aantal flats in't Zand ondergaat bin nenkort een toetsing. "Het is de be doeling ouderen zoveel mogelijk bij het project te betrekken", zegt Ver- heij. gen of Thuiszorg. Wij moeten ervoor zorgen dat deze instellingen het pro ject belangrijk vinden." Tot op heden was de aandacht voor allochtone ou deren bij de meeste organisaties ge ring, maar langzaam komt daar ver andering in, constateert Klerks. In Tilburg-Noord is er via Kleurrijk Noord en de werkgroep van het pro ject contact gelegd met verzorgings tehuis de Heikant. "Daar leert het per soneel nu omgaan met allochtone bewoners, volgt het management een multi-culturele cursus en kunnen de bewoners mee gaan doen aan het project." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Contact bevorderen Voordat Klerks met het project be gon, stelde ze vast dat er nauwelijks of geen contact was tussen Neder landse ouderen en senioren met een buitenlandse achtergrond. "Terwijl die laatste groep mensen de komen de jaren juist groeit. Daar kunnen Ne derlandse ouderen niet zomaar aan voorbijgaan. Onze vraag was: hoe kunnen we het contact bevorderen?" Omdat contact te verbeteren, dienen mensen eikaars achtergrond te ken nen, concludeerde Klerks. "Mensen moeten weten wie die anderen zijn. Als ze meer weten over ouderen uit andere culturen, merken ze dat er heel wat overeenkomsten zijn." Ze geeft een paar voorbeelden. "Alle ou deren hadden de verwachting dat de kinderen voor ze zouden zorgen. Ne derlandse ouderen weten nu dat het niet zo is en allochtone senioren on dervinden dat ook steeds meer." Een andere overeenkomst is het pro ces van ouder worden.Dat is voor ie dereen hetzelfde", aldus Klerks. Ver der wijst ze op dezelfde woonsituatie en de financiële afhankelijkheid. "Al die overeenkomsten kun je met el kaar delen." Goed afstemmen In het Noorden van Tilburg staan de plannen op de rails, vindt Klerks en ze heeft goede hoop dat het project ook in Groeseind kan lukken. "Het kan slagen als we de werkwijze steeds aanpassen aan de vraag." Vanaf volgend jaar gaat het project een tweede fase in. Dan gaan de bonden kijken hoe de scheiding tus sen de verschillende bevolkings groepen te doorbreken valt. Klerks: "Dan zien we of de aanpak sterk ge noeg is. Er zijn nu al goede resultaten geboekt en ik zie wel lichtpunten voor de toekomst. Maar het is wel een pro ces dat jaren gaat duren." Allerht Sacran Ringbaa Zaterdag 3( charistievie oktober: 11 met Sacran Voorgange Elke dinsd; riaviering c pel. Globale o; tocht op zoi technische ƒ5.700,-. H zich daarvc Gerefo Vrijgemc burg. In tel. 013- Zondag 1 Van Dijk; 1 Donderdag belstudiegr Broekt PiusX Parochit weg 2, te Kerk Broe Zaterdag 1* met samen; charistievie koor; woen Zaterdag 1’ met samen; charistievie koor; dinsd charistievie Pius X-ker Zaterdag 1‘ m.m.v. jor 9.30 uur e menzang; c ristievierinj Avond mgr. J. Op initiatie stad is er op kerk-zijn ir mgr. J. Bli van Den B< Mater Mis 10. Aan van tis. Extra moeilijk Klerks oriënteerde zich voor aanvang van het project uitgebreid bij instellin gen en organisaties van allochtonen. Daarnaast richtte ze zich op de ach terban van de bonden. "Sommige bondsafdelingen hadden al gepro beerd contact met allochtone oude ren tot stand te brengenmaar dat liep mis. Soms omdat ze niet wisten wie ze van een bijvoorbeeld de Turkse gemeenschap aan moesten spre ken, soms omdat de allochtonen de afspraken niet nakwamen. Als je con tact wilt leggen met Turkse ouderen, kun je het beste iemand van de 'Turk se gemeenschap' of van de moskee aanspreken." Momenteel lopen er op diverse plaat sen proefprojecten. Het eerste had plaats in Tongelre, een wijk in Eind hoven. Klerks: "Daar zijn negen ou deren een jaar lang bezig geweest." Ze vertelt dat de ouderenbonden en het wijkcentrum racistische uitspra ken opvingen. "Die komen veelal voort uit onwetendheid en vooroor delen. Wij proberen de vooroordelen te scheiden van feiten." nen aangaan en hoe ze die op kun nen bouwen. Na afloop van de cursus 'Leven en wonen met allochtone ouderen' kwa men de deelnemers tot de conclusie dat er eigenlijk veel overeenkomsten waren met de ouderen uit andere cul turen. "Doorte praten werden boven dien de verschillen verklaarbaar en begrijpelijk", aldus Klerks. Het project in Tongelre was daarmee nog niet afgesloten. Afgesproken werd dat iedere deelnemer één of twee nieuwe deelnemers zou zoeken om de volgende cursus bij te wonen. Die is inmiddels van start gegaan. De ouderen maakten daarbij gebruik van de seniorenscore, een controle systeem dat door de landelijke bon den is ontwikkeld om bestaande wo ningen te toetsen. Johan Verheij (69) was één van de ouderen die de me tingen verrichtte. De uitkomst was volgens hem eigenlijk vooraf bekend. "In principe is geen enkele onder zochte woning op dit moment ge schikt voor ouderen. Er moeten aan passingen komen." Zo zijn de drempels te hoog en de galerijen te laag in vergelijking met de opstap naar de woningen. Verder bleken de loopafstanden naar voorzieningen regelmatig te groot. Verheij zit zelf in de regiegroep van Wonen Plus. Vandaar kwam het voorstel om ouderen op deze manier bij het project te betrekken. "We zijn niet naar de woningen zelf gegaan, dat zou alleen maar onrust geven. De toetsing vond plaats met de tekenin gen van de woningen bij de hand." In alle vier controlegroepen zat dan ook iemand die bouwtekeningen kon le zen. De betrokken senioren vonden het leuk om de geschiktheid van de wo ningen na te gaan, aldus Verheij. "We Voorbeeld De 'cursus' beslaat acht bijeenkom sten, al kan dat variëren. Tijdens de samenkomsten worden vragen en problemen van deelnemers op een rij gezet. Klerks: "We kijken altijd hoe het voor Nederlanders in het buiten land is om oud te worden. Dat voor beeld maakt de problemen van allochtonen in Nederland voor de deelnemers een stuk duidelijker." Tevens kijken de deelnemers naarde situatie van migranten in hun buurt. "Als er alleen Turkse mensen in de wijk wonen, kijken we naar hun om standigheden", aldus Klerks. De reli gie en de positie van de vrouw komen daarbij ook aan bod. Om inzicht te krijgen in bijvoorbeeld de Islam bren gen de cursisten een bezoek aan een moskee. Het verschil in normen en waarden tussen de verschillende culturen wordt ook besproken. De deelne mers leren met de verschillen om te gaan. Klerks: "Je kunt dan op een paar dingen letten, waardoor een ge sprek beter kan verlopen." De laatste bijeenkomst gaat in op het vervolg. Dan bespreken de aanwezigen wel ke contacten ze met migranten kun- In Brabant wonen momenteel zo'n achtduizend ouderen van bui tenlandse afkomst. Het contact tussen deze mensen en hun Ne derlandse leeftijdgenoten is echter gering. Reden voor de vier pro vinciale bonden een project te beginnen om daar verandering in te brengen. Deze vier bonden, ANBO, PCOB, KBO Den Bosch en KBO West-Bra- bant, stelden Carla Klerks aan als projectleider. Onder de naam Project Allochtone Ouderen ging het werk van start en nu, twee jaar na het be gin, vertelt zij over de vorderingen van haar werk. Enig optimisme voor de toekomst lijkt gerechtvaardigd. De werkgroep voor 50+ vrouwen Sarah start een levensloop cursus voor alle vrouwen die nog uitkijken naar de toekomst, plannen willen maken en die eikaars levenservaring willen be nutten. Thema's die aan bod komen zijn bijvoorbeeld omgaan met alleen zijn, zelfvertrouwen en zelfredzaamheid, vriend schappen, emancipatie en de positie van oudere vrouwen en gezondheid. De cursus beslaat twaalf bijeenkomsten op dins dag van 9.30 tot 11.30 uur. Kosten: 25,-. Informatie: C. Ver- hoof (013 - 671962) of J. v.d. Wolf (013-551495) De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert op woensdag 11 oktober een informatie-middag over Subjectsubsidie en Bijzondere Bijstand. Medewerkers van Sociale Zaken geven hierover informatie en er is gele genheid tot het stellen van vragen. Plaats: 't Hazenest, Kre- verplein 27, tijd: 14.00 uur. De entree is vrij en een kopje kof fie of thee is gratis. Op 29 en 30 september en 1 oktober is het zover: dan organi seert het Nationaal Comité voor de derde maal een 50+ Beurs en Festival in de Statenhal van het congresgebouw in Den Haag. Tevens wordt de Dag van de Ouderen gevierd. Tijdens het weekend zijn talloze prominente gasten aanwezig. Enke le namen: Willeke Alberti, Marco Bakker en Ben Cramer. De Statenhal is iedere dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. En tree: 15,-. Zondag 1 oktober is er van 11.00 tot 16.00 uur een romm markt in de Garsthof, georganiseerd door de STAG (Sticht: Aktiviteiten Garsthof). De opbrengst komt ten goede aan activiteiten voor ouderen in de wijk. Entree: 1,-. De sTAG wil een fitness-groep voor ouderen vanaf 55 jaar op richten. Daarnaast wil de stichting beginnen met pergamano, bloemschikken en handwerken. Verder kunnen ouderen ie dere woensdagmiddag dansen in de Garsthof. Hebt u be langstelling voor één van de activiteiten? Tel: 013 - 442353 (Ine Pijnappels). Volksuniversiteit Terra Nova gaat eind september naast de vier reeds bestaande kringen een nieuwe Studiekring voor Senioren starten op dinsdagmiddag. Een prima manier om in gezellig gezelschap van leeftijdgenoten uw kennis te verbre den. In een Studiekring kunnen allerlei onderwerpen uit de sa- aan de orde komen. Het kan over heel actuele ge sen gaan of over dingen die te maken hebben met ..orden, over de jeugd van toen en nu, over kunst, over godsdienstbeleving enz. De groep van tien tot veertien 50-plussers heeft zelf inspraak bij de keuze van onderwerpen. Er is niet veel voorbereiding nodig, hooguit krijgt u een stukje mee om te lezen. Museumbezoek en excursies behoren ook tot de mogelijkheden. Nu en dan wordt een deskundige uitge nodigd om te komen vertellen. De deelnemers brengen soms ook hun eigen deskundigheid en ervaring in. Op die manier leert men van elkaar. Er worden geen eisen gesteld wat be treft de vooropleiding. Kosten: 125,- voor 25 bijeenkomsten, koffie en thee inbe grepen. Houders van een 65+pas betalen ƒ113,-. Tijdsduur: vanaf eind september tot in het voorjaar van 13.30-16.00 uur op dinsdag. Aanmelding: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, tel. I 426269. Woningen zodanig aanpassen dat mensen er ook op hogere leeftijd kunnen blijven wonen: dat is de doelstelling van het project Wo nen Plus. In het Wandelbos zijn en kele flatwoningen door vier groe pen ouderen getoetst om te kijken of ze geschikt zijn voor bewoning door senioren. Met vorige seizoenen vergeleken is het zwemmen in Tilburg aanmerkelijk duurder geworden. Gedurende de afgelopen jaren kon men een pasje van zeventien gulden kopen en dit was een heel jaar geldig. Het zwemmen kost dan per keer 2,35. Dit is nu afgeschaft en daarvoor in de plaats betaal je nu voor één keer zwemmen 4,35, vanaf drie jaar. Een 10-badenkaart kost 38,50, een 25-badenkaart 85,50 en een 50-badenkaart 134,50. Deze kaarten zijn een jaar geldig. Voor veel 50-plussers was zwemmen de enige sport- of recreatie-moge- lijkheid die financieel haalbaar was. Een groot deel van deze leeftijds groep vraagt niet om aqua-jogging, aqua-robics, trimzwemmen enz. Waar sterk behoefte aan is, is doodgewoon zwemmen. Kortom: zwemmen moet betaalbaar blijven voor 50-plussers, maar het subtropisch zwemparadijs is al helemaal financieel onbereikbaar voor ons. Bij het zwemmen in Tilburg wordt alleen nog naar commerciële be langen gekeken. Het sociaal aspect hiervan wordt volkomen terzijde ge schoven. Twee plaatsen Het project loopt momenteel op twee plaatsen in Tilburg, al zijn ze daar nog niet zo ver als in Tongelre. In Tilburg- Noord zijn er een paar bijeenkomsten geweest en in Groeseind hebben en kele mensen zich aangemeld om te beginnen. Klerks: "De eerste groep heeft een voorbeeldfunctie voor an dere mensen, die moet anderen over de streep trekken." Het project moet niet op zichzelf staan, vindt Klerks. Het moet wijkge richt zijn en mensen moeten vaak persoonlijk worden benaderd. "Dat kan ook via het ouderenwerk, het op bouwwerk, woningbouwverenigin- KBO-leden kunnen binnekort profiteren van exclusieve voor delen. Alle leden die in het bezit zijn van de NestorKaart kun nen uit het blad Nestor de waardecoupons knippen met daar op aanbiedingen. De aanbiedingen gaan uit van kwaliteit en exclusiviteit, aldus de KBO. In de Nestor zijn binnenkort voor delen te verwachten op het gebied van reizen en telefoons. Ook niet-leden kunnen profiteren van de nieuwe kaart, maar dan moeten ze wel overgaan tot lidmaatschap van de KBO. Informatie: 073 -123475 (Arno Heltzel). De evenementencommissie van 't Wit Paardje houdt op 4 ok tober haar halfjaarlijkse Seniorenconcert. Een flink aantal ko ren en muziekverenigingen is vanaf 13.30 uur te horen en te zien. Iedereen is welkom bij het concert. De entree is gratis. Adres: Lijnsheike 8. Tafeltennisvereniging TIOS '51 en BOTS (Bureau Onder steuning Tilburgse Sport) zetten samen een 50+ recreatie ta- feltennis-activiteit op. Vanaf 3 oktober kunnen de 50-plussers iedere dinsdagmiddag tussen 14.00 en 15.30 uur terecht om op een gezellige wijze te tafeltennissen. Ook diegenen die nog nooit een balletje geslagen hebben kunnen terecht. De eerste maand is gratis. Informatie: 013 - 351127 (Frans Smits), 013 - 364729 (Tmy Jansen). SBT-team Noord vraagt voor de wijken Loven en Stokhasselt bezorgers voor het blad Oudfit, dat zes keer per jaar ver schijnt. Informatie: 013 - 421207 (A. Ketelaars of T. Arnt Dit gezegde gaat in veel gevallen op. Denk maar aan vreemd eten, niet-katholieken, nieuwe buren. Ook ouderen met een andere, niet-Nederlandse, achtergrond zijn tot nog toe tame lijk onbekend. Om daar iets aan te veranderen is het zaak meer over hen te weten te komen Een eerste begin kan een boek van de Openbare Bibliotheek Tilburg zijn. Het fotoboek '65+' van Ad Nuis geeft een mooi beeld van al lerlei ouderen. In het boek van Daniël Koning'Na verloop van tijd' staat naast de foto ook nog een gesprek met de geportret teerde. Het boek 'Surinaamse ouderen kleuren Nederland' geeft u, o.a. door de foto's, een indruk van de leefsituatie van deze groep ouderen. Kunt u zich indenken hoe het is om in een vreemd land ouder te worden? In het boekje 'Oud in den vreemde' uit de serie 'Ca hiers ouderdom en levensloop' kunt u erover lezen. In de ja ren 50 zijn veel Nederlanders geëmigreerd. De autobiografie van Lolo Houbein 'Vreemdeling in de spiegel' gaat over een Nederlandse die geëmigreerd is naar Australië. Een ander geloof vormt vaak een grote barrière tussen men sen. Denk maar aan katholieken en protestanten, vroeger. 'Als de berg niet naar Mohammed komt...' gaat over de Islam. Neem eens kennis van een andere cultuur, om te beginnen via een boek. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. 1 Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks 1 Diny van Bladel- Verbunt I Riek FlipseTiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Post- 1 I bus3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar deTilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I J 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur PARC

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 12