7£7L Renault Met sex-appecd Nieuwe Japanse Honda Civic Toyota Hi-Ace in het nieuw IPEN ATSEN 99,- UUR Q VANDERBOOM I Bijlage van: DeTilburgse Koerier ING )5 pagina 24 ^ïïtoGflaaG jrf, 990 Oplage: 98.500 Donderdag 14 september 1995 NLIEFHEBBERS RAT1E f r ssie, ieek-adviseur: jringen 1 j. De nie DTM Autotest Lees verder Nürburgring Mercedes Ezzo Diesel in dit nummer Elegance pag.3 pag.7 pag. 11 o.a.: SMAAKVOL IDE GARANTIES Dato-Tip Levenslang Gratis APK Barcelona - In 18 maanden tijd zal Renault niet alleen de volledige 19-reeks opvolgen, maar ook met voor het merk totaal nieuwe modellen komen. Jaargang 7 Nummer 35 ibliek rhet 6-18 25 ijkt in de lie van de lij het front family4oorkdteen 1. Opvallend bij <omt dijk ft weer De Mégane wordt leverbaar als vijfdeurs, coupé en later als sedan, monospace en cabriolet, modellen die volgens president-directeur Schweitzer 'sex appeal' hebben. De auto's zullen in vier fabrieken worden gemaakt. iar schaatsen weer de VTEC shet vig sportieve tuurlijk is 1 Civic voorzien Vakmanschap en service als traditie. AUTOBEDRIJF Goirkestraat 25, 5046 GC Tilburg Tel. 013-364011 Beneluxstraat 8, 5061 KË Oisterwijk Tel. 04242-83905 Nobelstraat 7, 5051 DVGoirle Tel. 013-341261 qom/M ME/rqtf// /CMNS/ SAAR JUIDnOSTbv V^.Wo.T.ob.olbodrijf niburg Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-321405 In het Ierse Mondello Park won de Deen Jason Watt de laatste wedstrijd in de Euroserie Formule Opel, voor onze landgenoot Donny Crevels en de Portugees Giao. Watt, die evenals Crevels rijdt voor het Opel Dealer Team Nederland, behaalde met deze zege de titel, terwijl Giao en Crevels de tweede en derde plaats in de eindstand bezetten. Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur ■n. Het vormen i. Deze tnd at i wordt kleine jn derde tbeladen jrote rat moeilijker -"Heurs, die 3 liter De Grand Prix van Italië, afgelopen weekend verreden op het circuit van Monza, werd gewonnen door de Brit Johnny Herbert in zijn Benetton-Renault. Net als in Silverstone profi teerde Herbert van een botsing tussen Hill en Schumacher en het uitvallen van Coulthard en de beide Ferrari's. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. te palm! Genoemd president van de jn. Staat graag te :on, maar voelt zich en 7?5 Op de Avus Ring in Berlijn won Joachim Winkelhock de voorlaatste race van de Duitse Super Touren Wagen Cup. Onze landgenoot Peter Kox, BMW teamgenoot van Winkelhock, eindigde als tweede. In het klassement gaat Winkelhock nu aan de leiding, gevolgd door Kox en Audi rijder Frank Biela. De wedstrijd werd echter volledig overschaduwd door een tragisch ongeval, dat tot het voortijdig afbreken van de race leidde. De Brit Kieth Odor, verrassende winnaar voor Nissan in de proloog, verloor in een flauwe rechterbocht plotseling de controle over zijn Primera, dook in de vangrail, kwam terug op de baan en werd vol in de flank geraakt door de aanstormende Audi van Biela. Odor werd met zeer zware verwondingen af gevoerd naar het hospitaal in Berlijn en overleed in de loop van zondagnacht. Deze week 15 tot 19 september Rally van Australië meetellend voor het WK 16 en 17 september Euregio Rally meetellend voor het INK en NK zondag 17 september DTM en Duitse Formule 3 te Singen (D) Internationale GT race op het circuit van Silverstone. Eind december kunnen de Nederlandse Renault-dealers zowel de vijfdeurs hatchback als de tweedeurs coupé tont auto's die een dikke maand later ook daadwerkelijk zullen worden uitgeleverd. afgestapt van de originele, maar onhandige constructie van een gedeelde derde deur. De nieuwe auto heeft weer een grote achterklep. Verder komen de grotere afmetingen vöoral de achterpassagiers ten goede. De wielophanging is bekend, het beproefde double-wishbone systeem dat weer verder is dooront wikkeld voor een nog betere wendbaarheid en stabiliteit. Alle motoren in de nieuwe Civic hebben 16 kleppen en multipoint inspuiting. De basismotor is net als bij de 5- deurs een 1.4 liter van 90 pk. Daarboven vinden we een 1.5 en 1.6 liter VTEC-E motor, beiden met 115 pk. Deze motoren zijn afgestemd op een laag brandstofverbruik. De afstemming van het VTEC- systeem is verder verfijnd. Natuurlijk brengt Honda in de Klokslag iedere vier jaar introduceert Honda op de IAA een nieuwe Civic. Het huidige Civic-programma komt echter uit drie werelddelen, zodat de nieuwe modellen die in Frankfurt worden gepresenteerd alleen de driedeurs en sedan vervangen. De vijfdeurs uit Engeland is immers pas kort op de markt, terwijl ook de Amerikaanse Civic Coupé nog relatief jong is. De nieuwe driedeurs en sedan hebben voortaan dezelfde wielbasis, die overigens ook weer overeenkomt met di< Engelse 5-deurs. Bij i heeft men geprobeei soort van family-loc verxrijgen. Opvallend bij de nieuwste Civic's zijn de hoog doorgetrokken koplampen. Honda is bij de driedeurs onderdelen. Al bij al is de Mégane vijfdeurs een frisse, moderne verschijning zonder al té vooruitstrevend te zijn. De Mégane wordt ook direct leverbaar als tweedeurs Coupé. Technisch is deze auto natuurlijk gelijk aan de lien. hatchback, maar de Coupé op dit beschikt over een kortere wielbasis en is in z'n geheel twintig centimeter minder lang. Het front is vrijwel gelijk aan de hatchback met uitzondering van de specifieke bumper. De auto is ook een centimeter of vijf lager uitgevallen. De daklijn loopt net als bij de hatchback opvallend rond, maar komt aan de achterzijde uit in een 'kontje'. De achterzijde v gekenmerkt door een kk bagageklep en geer deur, waardoor het 1 van de 288 liter gi bagageruimte wc gaat dan bij de vijfde het overigens tot 348 brengt. Natuurlijk biedt In ronde 24 liepen Schumacher en Hill, die vlak achter elkaar over de piste vlogen, snel in op achterblijver Taka Inoue. Schumacher kon langs de Japanner komen maar toen Hill datzelfde wilde doen, werd hij door Inoue de andere kant opgedrongen. Het gevolg was dat de Brit zijn rempunt moest verleggen, met teveel snelheid de bocht in ging en Schumacher raakte. Het Italiaanse publ: vond het prachtig want na i uitvallen van de twee favorieten lagen immers de beide Ferrari's van Berger en Alesi op kop. In ronde 33 brak de voorwielophanging van Berger echter en zeven ronden voor het einde ging bij Alesi een achterwiellager nieuwe Civic ook t snelle 160 pk 1.6 liter 5 motor (VTi). Hierbij is h VTEC-systeem volledic afgestemd op sportie prestaties. Natuurlij’ iedere nieuwe Civic van een vijfbak. Een computergestuurde 4- trapsautomaat kan worden besteld in combinatie met de 1.4 en 1.5 liter motor. Verder presenteert Honda in de 1.6i ES een in eigen huis ontwikkelde Continu Variabele Transmissie, waarin natuurlijk gebruik wordt gemaakt van de vernieuwde schakel/duwband van Van Doome's Transmissie. De nieuwe Honda Civic 3- deurs is in Nederland leverbaar vanaf de tweede helft oktober. De sedan volgt in januari 1996. dashboard te creeëren. zijn hier vooral ronde vc die de boventoon voeren, vormen komen we bijvoorbeeld ook weer op de portierpanelen tegen. Uiteraard is er afhankelijk van de uitvoering verschil in de samenstelling van de dashboardclusters en de geleverde stuurwielen (2-, 3- en 4-spaaks). De snelste Coupé heeft zelfs witte wijzerplaten. Ook het meubilair wordt wat betreft bekleding en vormgeving koppel vai aangepast aan de uitvoering. tr/min. De i Al bij al heeft de Mégane een gastvrij en warm ingericht interieur. Het motorenprogramma heeft bij Renault de laatste jaren een beetje op de achtergrond gestaan. Het concern had als eerste zorg de kwaliteit op een Lees verder op pagina 4 Deze maand introduceert Toyota op twee plaatsen de nieuwe Hi-Ace. In Frankfurt is op de IAA de 9-persoonsbus te zien, terwijl de bestelautovariant korte tijd later zijn debuut op de Parijse bedrijfswagenbeurs zal beleven. Wat vormgeving betreft wijkt de nieuwe Hi- Ace volledig van zijn voorganger af. Er is nadrukkelijk gekeken naar Europese bestelauto's, zodat deze nieuweling bijvoorbeeld wat trekjes heeft van de Ford Transit. Dit uiterlijk kwam dan ook niet volledig in Japan tot stand. Het Europese Toyota Design Centrum in Brussel had ook een flinke vinger in de pap. De Hi-Ace behoudt wel zijn achterwielaandrijving en vertrouwde 2.4 liter benzine- en dieselmotor. Daarbij komt Fris Nemen we de Mégane vijfdeurs, dan zien we een opvallend gelijnde auto die fractioneel korter is dan de 19, maar over een langere wielbasis beschikt. Aan het ontwerp vallen met name twee zaken op: de motorkap die uitloopt in een soort tong met daarop het Renault- embleem en de in vrijwel één vloeiende lijn lopende men, voorruitstijl-dak-achterruit. id Wie het profiel van de auto goed bekijkt, verwacht al snel een krappe hoofdruimte achterin, maar dat blijkt praktijk enorm mee te De Renault Mégane valtop punt juist in positieve zin op. Renault presenteert haar nieuwe middenklasser natuurlijk in een veelheid aan uitvoeringen, die te herkennen zijn aan de verschillende wieldoppen en het al dan niet meegespoten zijn van bepaalde In Californië op het prachtige circuit van Laguna Seca werd de strijd om de titel bij de Indy Car World Series definitief in het voordeel van Jacques Villeneuve beslist. De jonge Canadees, die volgend jaar voor het Williams- Renault team in de Formule 1 uit kom t, startte vanaf pole position maar viel door problemen met de banden en de balans van de auto ver terug. Penske-Mercedes coureur Al Unser jr. moest de race winnen om nog zicht op de titel te houden maar kwam uiteindelijk niet verder dan een zesde plaats. De wedstrijd werd gewonnen door de Braziliaan Gil de Ferran die daarmee na veel pech eindelijk zijn eerste zege in zijn debuutjaar behaalde. Renault in beide carrosserievarianten de mogelijkheid om de achterbank neer te klappen. er. In het najaar jemknoppen die in duiken. 6?5 Frankfurt Van 14 tot en met 24 september wordt de tweejaarlijkse Inter nationale Automobil Ausstellung in Frankfurt gehouden. Samen met Genève en Parijs is deze IAA de tóp op het gebied van Europese autotentoonstellingen. Veel fabrikanten uit Europa maar ook daarbuiten hebben hun primeurs tot Frankfurt bewaard, waardoor de tentoonstelling een hoog gehalte aan nieuws zal hebben. Voor het gemak laten ik ze even de revue passeren. Alfa komt met een 2 liter 16- kleppenversie van de 145, de Quadrifoglio. Audi brengt wat motorische wijzigingen, terwijl BMW natuurlijk de splinternieuwe 5-serie presenteert. Chrysler gaat iederen verrassen met de Stratus Cabrio, terwijl Fiat sterk terugkomt in de middenklasse met de Bravo en Brava. Ford heeft de Fiesta een meer dan ingrijpende facelift gegeven en Honda vervangt tegelijk de drie ën vierdeurs Civic. Wellicht dat Lada de produktiemodellen van de 110-serie laat zien en dat Mitsubishi wel de vierdeurs Carisma laat zien. Mercedes komt vooral met een aantal motorische wijzigingen, terwijl Nissan de aandacht zal trekken met de Almera in drie-, vier-en vijfdeurs uitvoering ter opvolging van de Sunny. Opel heeft het maar al te druk met de nieuwe Vectra en zal tegelijk ook de niet eerder getoonde Stationwagon laten zien. Bij concurrent Peugeot staat de 406 in alle uitvoeringen, terwijl land genoot Renault de nieuwe Mégane als vijfdeurs en coupé zal tonen. Porsche zal weer vele monden openen met de 911 Targa, terwijl ook Lotus iedereen zal verrassen met een kleine sportwagen. Ssangyong heeft de IAA uitgekozen voor de onthulling van een nieuwe kleinere terreinwagen en Subaru houdt er de nieuwe Justy ten doop. Verder lepelt Suzuki een turbodieselmotor in de Villager en zal er toch heel wat Nederlandse glorie afstralen van de nieuwe Volvo S4. Kortom veel nieuws, een interessante beurs en niet eens zover weg... Tony Vos hoger niveau te tillen en daarbij is de aandacht voor de techniek wat verslapt. Er vindt nu echter een inhaalrace plaats. De basismotor in de Mégane wordt een 1.4 liter Energy met een vermogen van 70 pk. Deze krachtbron komt alleen beschikbaar in een speciale basisuitvoering die pas in de loop van volgend jaar leverbaar wordt. Daarboven vinden we dezelfde motor met 75 pk bij 6000 tr/min en een koppel van 107 Nm bij 4000 -3 Mégane weegt in deze uitvoering 1015 kg, haalt een top van 170 km/u en heeft 14,3 seconden nodig om naar de 100 km/u te sprinten. dan nog eens een 2.4 liter turbodiesel van 90 pk. De auto heeft een langere wielbasis, is breder en kent een grotere spoorbreedte dan zijn voorganger. Verder heeft de auto een nieuwe achterwielophanging met schroefveren, waardoor de laadvloerhoogte is afgenomen en het rijcomfort is verbeterd. De standaarduitrusting omvat stuurbekrachtiging en een bestuurdersairbag. Tegen meerprijs zijn een passagiersairbag en ABS leverbaar. Het programma zal op termijn worden uitgebreid met verlengde uitvoeringen en versies met vierwielaandrijving. De nieuwe Toyota Hi-Ace staat nog voor het einde van het jaar bij de dealer. Gastvrij Door het lagere dak en de kortere wielbasis biedt de Coupé vooral achterin aanzienlijk minder hoofd- en beenruimte dan de hatchback. Verder zien we verschil bij de achterlichten, deze zijn bij de vijfdeurs uitgevoerd in rookglas, terwijl de exemplaren van de Coupé bestaan uit felgekleurde cirkels gevat in een zwarte omlijsting. De interieurinrichting kc bij alle modellen redelijl overeen. Renault heeft v> haar uiterste fantasie gebruikt om een origineel

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 25