Er als waakhond bijzitten, anders breken ze in' WIJZE Nieuwe Fifty-Fit-activiteiten in zwembaden r ll II n Po< Algemene Bejaardenpartij Tilburg bestaat 25Jaar POST SCRIPTUM COLOFON Cursus taalvaardigheid 50+ recreatie tafeltennis Voorlichting over wonen Kookcursussen Gymnastiek en spel in Reeshof Informatie over AOW Gezellige middag in Wandelbos Muziekcursussen Terra Nova Cursus tennis Meer leesplaatsen in bibliotheek 1 I I I I I I I I I I pT- IV DE TILBU DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 september 1995 pagina 10 info ment is ze daar met drie zetels vertegenwoordigd. telefoo Fractievoorzitter Ad Broeken en partijvoorzitter Jan de Vet van de ABT: "Alléén kunnen wij ook niets bereiken." FOTO: GEERT VAN LOON 350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus WIJZIIN 368805. WIE l voorde verschijningsdatum. Bert Groothuis PULLMAh Informatie over tijden, lokaties en ta rieven staat in folders die verkrijgbaar zijn bij de zwembaden en het ge- HET WOORD IS AAN... Tijdens diepe sl deze fas vaten af fase van len exac veren kt kunt u l De prijs RON VA1\ West (t/m 29 september), De Drie- burcht en vanaf 30 spetember in het Indoor sportcentrum Reeshof en het nieuwe Stappegoorbad. Generatiekloof De ABT heeft met name in de perio de van Tessy van Dooren een soort ombudsfunctie gekregen. Heel wat ouderen weten ook nu de raadsleden telefonisch te vinden met hun vragen of opmerkingen. De Vet: "Het spreekt ouderen aan dat ze terecht kunnen bij mensen van hun eigen leeftijd. Ze vinden het fijn als er anderen zijn die zich voor hun belangen inzetten. Aan leid." Broeken vult aan: "Onze ge dachte is: geen beslissingen over ons, zonder ons." Maar wat als een andere partij ook ouderen inzet om haar seniorenbe leid te belichamen? De Vet ziet de ge volgen voor de ABT. "Op die manier kunnen andere partijen best stem men bij ons wegtrekken, maar als dat leidt tot een toename van ouderen in de raad is dat geen ramp." Grondlegger van de ABT was de -in 1983 overleden- mevrouw Ockhui- zen-Gijben. Tien jaar zat zij in de Til burgse raad, waarna ze werd opge volgd door Tessy van Dooren. Tegenwoordig hemen o.a. partijvoor zitter Jan de Vet (64) en fractie voorzitter Ad Broeken (73) de hon neurs waar. De horeca in de binnenstad laat weinig creativiteit zien. Het is al leen maar meer van hetzelfde. Cafés, gericht op de jongeren, met veel lawaai en veel pils. Zaken waar een oudere zich thuis voelt, zijn er bijna niet. Dat is jam mer, want die doelgroep bestaat toch uit zo'n 30.000 Ti/burgers. Maar volgens de café-eigenaars zijn die te bang om hun huis uit te komen. Spijtig voor de ouderen die wel naar buiten durven, want die kunnen nergens naar binnen! Drop Oud Vrouwen Vroeger was er in de ABT sprake van een groot aandeel voor vrouwen. Tessy van Dooren stapte om gezond heidsredenen in de vorige raadspe riode op ("Een zware klap voor de partij", vindt Broeken) en Willy Strik keerde na de verkiezingen niet terug. Tegenwoordig heeft Broeken twee heren naast zich. Wat is er met de ou dere vrouwen gebeurd? "Wij hadden een vrouw in de fractie, maar die is er uit gestapt", vertelt Broeken. De Vet: "De vrouwen in de ABT konden zich vinden in de samenstelling van de kieslijst. De partij en het bestuur be staan echter nog altijd voor ruim de helft uit vrouwen." Misschien heeft het ontbreken van vrouwen in de ABT-fractie te maken met de achtergrond, denkt Broeken. Veel oudere vrouwen kregen in hun jeugd niet de kans te studeren en hadden daardoor amper een plaats in het openbaar leven, verduidelijkt hij. "En het is natuurlijk een zware taak. Soms ben ik 's maandags van negen uur 's morgens tot twaalf uur 's nachts bezig en dan hangt het me ook wel eens de keel uit." oisterv Tijdens de ki worden het V ven en mogeli Oisterwijk gi i een restaura, plant en dier anten die het Voor wie wil gebeuren, hc tuurmonumei uitvoerder va toegankelijke maandag 18 s eenkomst pla Kunstkring, 5 wijk (tegenox Districtsbehe uitleg over he ratie. De wet met behulp v; tie van het B van Nederlan werd tien jare Het resultaat wijk te verwa Onder leiding van deskundigen kunt u bijvoorbeeld meedoen aan water- gymnastiek, tot nu toe een activiteit in het kader van Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Voor deze gezon de en ontspannende vorm van gym nastiek hoeft u overigens niet te kun nen zwemmen. Om zwemmen te leren is het eigenlijk nooit te laat. Daarom zijn er ook spe ciale zwemlessen voor 50-plussers. Met een Pas 65+ krijgt u een extra korting. Beginners en gevorderden kunnen natuurlijk ook baantjes zwemmen of tijdens het vrij zwem men gebruik maken van springplan ken en spelmateriaal. Andere nieuwe Fifty-Fit-activiteiten zijn trimzwemmen en aquajogging. Bij dat laatste zweeft het lichaam in het water door het dragen van een 'wetbelt'. Daardoor is er geen belas ting van de gewrichten, wat deze ac tiviteit erg geschikt maakt voor men sen die last hebben van hun gewrichten of rug. De Fifty-Fit-activiteiten vinden plaats in zwembad Oost (tot 15 oktober), Vier zetels Bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar eindigde de ABT op vier zetels. Eén van de vertegenwoordi gers heeft zich begin dit jaar afge splitst, waardoor het aantal weer op drie is gekomen. "Maar op de verkie zingsdag waren wij om twaalf uur 's middags even de grootste partij van Tilburg", glundert Broeken. Misschien hangt het succes van de partij samen met het ontbreken van een ideologie. De Vet: "Wij zijn niet links of rechts, niet katholiek of prote stant. Iedereen is welkom. Boven dien hebben wij ook oog voor andere zaken dan alleen ouderenbelangen. De ABT gaat uit van de omstandig heden. Wij vormen een mening op basis van argumenten en deskundig heid." De landelijke ouderenpartijen heb ben zich in hun eerste jaar niet altijd van de goede kant laten zien. Zijn de twee niet bang dat het gekrakeel in het AOV invloed heeft op hun volgen de verkiezingsresultaten? De fractie voorzitter maakt zich niet druk. "In Til burg kennen de mensen het verschil wel tussen de ABT en de landelijke partijen." Vorig jaar schudde politiek Nederland op haar grondvesten: ineens waren daar de ouderenpartijen. Ineens? Landelijk misschien, maar plaatselijk kenden de senioren in ieder geval in Tilburg al wel hun vertegenwoordigers. De Algemene Bejaardenpartij Tilburg (ABT) zit deze maand namelijk al 25 jaar in de gemeenteraad. Op dit mo- Ouderen kritischer Na het landelijke succes van de ou derenpartijen vorig jaar rees de vraag: is een aparte partij voor oude ren nou wel nodig? Derhalve ook een logische openingsvraag voor De Vet en Broeken. De partijvoorzitter is overtuigd van de noodzaak van de ABT. "Het verleden heeft geleerd dat de meeste bestaande partijen weinig tot niets deden voor oudere burgers. Een voorbeeld is de inkomensach terstand van ouderen. Vanuit demo cratisch en demografisch oogpunt bekeken is het dan logisch dat oude ren zelf deelnemen aan het openbaar bestuur." De Vet wijst erop dat de maatschappij en de politiek overwe gend worden beheerst door mensen van middelbare leeftijd. "Naast de ou deren vallen ook de jongeren buiten de boot." Dat de andere partijen in Tilburg in middels ook een ouderenbeleid heb ben, is volgens de ABT-ers niet ge noeg. "Welke partij heeft een oudere in de raad zitten", werpt Broeken te gen. De Vet: "Wij als ouderen dienen ons rustig te houden en maar af te wachten wat anderen voor en over ons beslissen. Maar de ouderen zijn kritischer geworden, ook omdat ze erg afhankelijk zijn van overheidsbe- de telefoon kun je de mensen een hart onder de riem steken en dat helpt soms al." Broeken: "De interesse voor ouderen is klein. Als ze ergens heen moeten met een vraag, komen ze tegenover een jonge vent te zitten en tussen die twee zit een genera tiekloof. De ABT werkt met mensen die de ouderen kunnen begrijpen." De fractievoorzitter vult meteen aan dat ook andere partijen voor ouderen werken. "Daar hebben wij veel steun aan; alléén kunnen wij ook niets be reiken." Als voorbeeld noemt hij de verbetering van de bijzondere bij stand, waardoor ook mensen met een klein aanvullend pensioen daar voor in aanmerking kunnen komen. "Verder willen we de lastenverhoging zoveel mogelijk aan banden leggen. Daar werken we momenteel het hardst aan", zegt Broeken. Ook heeft de partij haar steentje bij gedragen aan het bouwen van senio renwoningen, aldus De Vet. "Die zou den er anders ook wel gekomen zijn, maar ons gehamer op dat onderwerp heeft zeker een rol gespeeld. In Ne derland hebben partijen elkaar nodig. Je moet er als waakhond bijzitten, an ders wordt er ingebroken." Deze maand begint het Dag-Avondcollege (DAG) bij vol doende belangstelling (overdag) een cursus taalvaardig heid voor senioren. De cursus is bedoeld voor mensen die hun taalgebruik willen verbeteren, zodat ze foutloos kun nen schrijven, goed kunnen spreken en kritisch kunnen le zen. Er wordt tevens aandacht besteed aan het invullen van formulieren. De cursisten leren ook werken met com puterprogramma's. Er is geen vooropleiding nodig. Kos ten: 130,- voor een heel jaar. Adres DAC: Stappegoor- weg 201 50-Plussers kunnen in de zaal van Tios '51 elke dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur samen met leeftijdgenoten gezel lig tafeltennissen. Beginners en gevorderde spelers/speelsters kunnen ook eerst een kijkje nemen. Er zijn altijd mensen aanwezig die uitleg kunnen geven. Er zijn voldoende tafeltennisbatjes, zodat u geen startkosten heeft. Ook wordt pas na de eerste maand een (lage) con tributie gevraagd. Adres: Hart van Brabantlaan 25. Infor matie: Frans Smits, tel. 351127 of Tiny Jansen, tel. 364729. Op 18 september is er in wijkcentrum Theresia (Nijver- straat 42) een voorlichtingsmiddag over woonmogelijkhe- den voor ouderen. Woningbouwverenigingen en de ge meentelijke indicatiecommissie geven dan informatie over o.m. types woningen en hun ligging, huren, wachttij den en huursubsidie. Aanvang: 14.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. De SBT, Stichting Coördinerend Ouderenwerk, begint deze maand weer met kookcursussen voor ouderen, zo wel voor beginners als voor gevorderden. Na de lessen worden de maaltijd gezamenlijk opgegeten. De begin nerscursus bestaat uit twaalf lessen en wordt gegeven op donderdag van 10.00 tot 13.30 uur in buurthuis Trouwlaan (Piet Heinstraat 3a). Kosten: ƒ100,- p.p. De cursus voor gevorderden is op tien vrijdagen van 10.00 tot 13.30 uur. Kosten: 150,-. Informatie: dhr. J. van Hout, SBT, Post- straat 64,5038 DH Tilburg; tel. 350505. Deze maand gaat de activiteit 'Gymnastiek en spel voor 50- en 60-jarigen' in de Reeshof van start. Afhankelijk van de behoefte en het niveau van de groep, worden er diver se gymnastiek, sport- en spelvormen op recreatieve wijze beoefend. De lessen worden op donderdag van 15.00- 16.00 uur gegeven in sporthal De Hinde, Bergeijkstraat 18. Club '92 De Blaak organiseert op woensdag 20 septem ber een informatiebijeenkomst over de AOW en daarmee samenhangende zaken met mevr. N. Goossens-Verdijk, functionaris van de Sociale Verzekeringsbank in Den Bosch. Plaats: kantine sporthal De Blaak, Grebbe 63. Tijd: 10.00-12.00 uur. Toegang en eerste kopje koffie/thee zijn gratis. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wandelbos) organiseert op woensdag 20 september een middag met blaasorkest en cabaretgroep 't Ploegeske uit Breda. Zij brengen wijsjes uit vroeger jaren, meezingers en een selectie uit bekende operettes. Toegangsprijs ƒ2,50; aanvang 14.00 uur. Adres: Reinevaarstraat 55. Volksuniversiteit Terra Nova kent aparte muziekcursus sen voor40-en 50-plussers. In de muziekcursus 40+ krijgt u op 25 vrijdagochtenden (ƒ200,-) van een ervaren mu ziekdocente blokfluitles en leert u al doende de grondbe ginselen van het notenschrift en samen musiceren. De beginners en gevorderden starten op 27 oktober, de ver- gevorderden op 15 september. Daarnaast biedt Terra Nova de gelegenheid kennis te ma ken met opera of u er verder in te verdiepen. Het belang rijkste onderdeel van de 10 woensdagmiddagen (ƒ115,-) is echter ontspannen luisteren. In de U3A-afedeling (Universiteit voor de derde leeftijd) wordt een serie van acht lessen gegeven, getiteld "Pro grammamuziek, muziek met een verhaal", te beginnen op woensdagmiddag 4 oktober (ƒ90,-). Daarbij gaat het om muziekstukken die de natuur, een belevenis, persoon of gedicht als achtergrond of inspiratiebron hebben. De gratis programmagids kunt u af halen bij Nieuwland- straat 44. Op woensdag 21 september start het Sportbedrijf Ge meente Tilburg in de Stadssporthal opnieuw met een cur sus tennis voor 50-plussers o.l.v. een gediplomeerd ten nisinstructeur. Lestijden woensdagmiddag: 13.45-14.45 uur (beginners); 14.45-15.45 uur (half-gevorderden); 15.45-16.45 uur (gevorderden). De cursus bestaat uit 13 lessen a ƒ13,- per les. Er zijn tennisrackets en een ten niskanon in de hal aanwezig. Als cursist krijgt u bovendien reductie bij het huren van een tennisbaan in de Stads- sporthal/Drieburcht voor het recreatief oefenuur (ƒ8,50 p.p.). U kunt een kijkje komen nemen op de woensdagmiddag en vragen stellen aan de tennisinstructeur en huidige deelnemers. Of bel de sportinfolijn: 429610. De afdeling kranten en tijdschriften van de bibliotheek aan het Koningsplein is opnieuw ingericht. Dat betekent dat er meer ruimte is om (gratis) te lezen. Bijvoorbeeld aan de grote leestafel waar iedereen aan kan schuiven. Boven dien kunt u nu weer een kopje koffie nemen bij uw krant. Er liggen nu meer algemene tijdschriften. De leeshoek heeft ook een rustigere plek gekregen achter de trap. De jongerenbibliotheek die hier eerst zat, is verplaatst. Als u nu via de draaideur binnenkomt, vindt u links de jeugdbibliotheek, rechts een balie en de jongerenbiblio theek en helemaal achterin dus de kranten- en tijdschrif tenafdeling. Ook de Tilburg-hoek met documentatie mappen is voorlopig naar deze plek verhuisd. De werkgroe met diabetes' burg gaat met start. Ouders betes kunnen telefoonnumi ling Tilburg: teruggebeld d een kind van i dat in een ges varingenuitgi Want de bed< adviezen te gi ervaringen ui die ook ervt Vragen oven niet besproke een arts. Het feestjes gaan; op school; sp acceptatie; oi reld enz. In de Tilburgse zwembaden be ginnen deze maand nieuwe activi teiten in het kader van de Fifty-Fit- campagne van het Sportbedrijf van de gemeente. Op voor hen gereserveerde tijden kunnen 50- plussers tegen betaalbare tarie ven aan verschillende vormen van watersport meedoen. De water temperatuur tijdens de Fifty-Fit- uurtjes is 30 graden. I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I J 368805. J Deadline: maandag 12.00 uur ^^oorde verschijningsdatum. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Een merkwaardig verschijnsel in deze tijd is de reclame. Geen product, geen dienst, of er is wel reclame voor. We zijn er geheel door omgeven, ja, ervan vergeven. Een bron van ergernis, temeer omdat we steeds aan lopen tegen reclame voor artikelen die we toch nooit zullen kopen. Niet temin pretenderen de producenten ons persoonlijk aan te spreken als ze maandverband of scheermesjes kwijt willen. En dat terwijl maar een deel van de bevolking koper is van deze artikelen. Vreselijk ook is de reclame voor goederen en diensten die vanouds tot nut van het algemeen ter beschikking zijn. Zo worden we nu aangezet tot va ker telefoneren, meer post versturen of onze dagen in de trein door te brengen. Ja, zelfs de GGD te consulteren. De brutaalste is de reclame voor sigaretten en tabak. De ’-verplichte- ver melding datje door roken vroegtijdig aan een vreselijke ziekte kunt over lijden, weerhoudt de producenten er niet van hun artikelen toch aan te prij zen. Een duidelijk bewijs van volstrekte minachting van de consument. Maar dat mag kennelijk wel in het openbaar. meentelijk informatiecentrum. Bij de recepties van de zwembaden kan men u ook telefonisch informatiever strekken: zwembad Oost (tel. 5420484), West (4683066), Drie- burcht (4553089). Reeshof (5710074) en Stappegoor (5438759). J Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. 1 Redactie: I Ria van derAalst-Dierks 1 Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat J 64,_5038_ DH Tilburg of Postbus

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 10