WIJZE Het bos in met Van den Broek Bewoners 't Laar voelen q zich tekort gedaan bij subjectsubsidie j I Activiteiten Wandelbos Een van de meest succesvolle aanbieders van 't Gilde POST SCRIPTUM COLOFON Goedkoop naar uitvoering Souvenir ri i i i i i i i i i i i i i Uitstapje naar De Spinder Lekker lui lezen Informatie-middag U3A Voorlichting over wonen Subjectsubsidie en bijzondere bijstand r i| DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 31 augustus 1995 pagina 9 >95 pagina 8 Wilma Hurkens voor de verschijningsdatum. E. Merckx HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. is de directeur een doorn in het oog. "Zo zijn ze verstoken van het culture le leven in Tilburg. Dat is discrimina tie, omdat ouderen zo worden uitge sloten." Om die reden was Zwegers niet alleen de bewonerscommissie behulpzaam bij het opstellen van de brief aan de gemeente, maar gaat hij de zaak ook aankaarten in het over leg van directeuren van de Tilburgse verzorgingstehuizen. De bewonerscommissie van ver zorgingstehuis 't Laar stuurt deze week een brief aan het college van B en W over de subjectsubsidie. Ze vinden dat ze te weinig van dit ge meentelijke extraatje van maxi maal 200 gulden per jaar gebruik kunnen maken. Ouderen zijn niet eenzaam. Dat is de conclusie van een onder zoek onder 55-plussers. Gemid deld hebben ouderen tien andere mensen met wie ze regelmatig omgaan. Nu heeft de gemiddelde oudere twee getrouwde kinderen en twee kleinkinderen. Daarnaast is er meestal ook nog wel een broer of zus. Opgeteld zijn dat dan al zeker zeven regelmatige contac ten. Dan blijven er nog hooguit drie over, wil je voldoen aan het profiel van de gemiddelde oudere uit het onderzoek. Als ik buiten mijn familie maar drie mensen zou hebben met wie ik regelmatig omga, zou ik me verdraaid eenzaam voelen. Drop Oud ze nauwelijks. Maar nu hebben ze de kans en gaat er een wereld voor hen open." "En ze zien elkaar, hè. Ook de con tacten zijn heel belangrijk. Achteraf drinken we altijd koffie. Als je dat al vijf jaar doet, leer je elkaar kennen. Er zijn er bij die al voor de derde keer sa men op vakantie gaan." Verrekte natte hei De fanatieke wandelaar houdt alles al jaren bij in schema's. "Dat is nodig om er een beetje variatie in te brengen. En natuurlijk spelen ook de weer somstandigheden een rol. Zo heb ik vier tochten in de Kampina, een prachtig gebied. Die doen we alleen bij droog weer, want het is verrekte natte hei als het geregend heeft." Omwille van de continuïteit is Van den Broek ook bezig anderen in te werken. "Dan kunnen zij ook variëren naar gelang het nat, koud, warm of winderig is. Ze zijn enorm enthou siast en doen het poepgoed, maar De activiteitencommissie voor ouderen Loven-Besterd organiseert op donderdag 7 september een uitstapje naar stortplaats De Spinder. Een medewerker van de Milieu dienst zal uitleg geven over het verwerken van afval. Daarna volgt een rondleiding over de stortplaats. Dit uit stapje is helaas niet geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. De middag duurt van 13.00 tot 18.00 uur. Aan melden bij buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Kosten: ƒ12,50 per persoon. Een ommetje maken kun je ook in de stad, maar in het bos wande len met Frans van den Broek voorziet blijkbaar in een andere be hoefte. De man, die via 't Gilde al enkele wandelclubs oprichtte, be schikt immers over een honderdtal 'volgelingen', die graag in zijn voetsporen treden. Begin deze zomer kwamen ze alle maal samen om Van den Broek uit gebreid in de bloemetjes te zetten. Toen was het namelijk vijf jaar gele den dat hij zijn eerste wandelclub op richtte via 't Gilde, een organisatie die er voor zorgt dat vijftig-plussers hun kennis en ervaring kunnen overdra gen aan anderen. Die anderen kun nen zowel oudere als jongere indivi duele personen zijn, maar ook groepjes, instellingen of scholen. Bij dat kennis overdragen gaat het dan niet om lessen, werkzaamheden of klussen, maar om hulp of advies. Of om het leiding geven bij wandeltoch ten in de omgeving van Tilburg, want die kent Van den Broek door en door, omdat hij er al vele jaren loopt. Bij Volksuniversiteit Terra Nova gaat binnenkort weer de Universiteit voor de Derde Leeftijd (University Third Age, afgekort U3A) van start. Daar kunnen 50-plussers over- dag niet te lange, interessante cursussen volgen, zoals fi losofie, kunstgeschiedenis, computer, literatuur, muziek maken, muziek beluisteren en senioren-studiekringen. Op donderdag 7 september is er van 14.00 tot 15.30 uur een informatiemiddag over de U3A-programma. Wie die dag niet schikt, kan ook op andere dagen terecht bij Terra Nova (Nieuwlandstraat 44), waar ook een gratis U3A-fol- der verkrijgbaar is. Wandelbos, die gaat in de omgeving van de stad lopen.' En dat was net wat ze zochten." "Toen bleek dat anderen dezelfde be langstelling hebben als ik. Het leek wel een gat in de markt", vertelt Van den Broek. Maar het moet wel seri eus gaan, vindt hij. "Daarom heb ik, toen ik bij 't Gilde begon, meteen ge zegd: 'Jullie moeten minstens veertig keer per jaar meelopen. Onderweg houden we wel rekening met elkaar, maar de pas moet erin, niet teuten.' Het gaat ook om de regelmaat: te hooi en te gras wat lopen is voor nie mand leuk." Frans van den Broek, (met lichte jas) temidden van zijn 'maandag- club' van 't Gilde in Giersbergen bij de Drunense Duinen: "Voorop staat het genieten van de natuur, in alle jaargetijden. Als mensen iets vragen en ik weet het, dan vertel ik daarover. Maar wat we niet doen, is sem- melen en stilstaan bij een grassprietje." Op 12 en 18 september organiseren diverse ouderenor ganisaties voorlichtingsmiddagen over woonmogelijkhe- den voor ouderen. Daaraan werken ook woningbouwver enigingen en de gemeentelijke indicatiecommissie mee. Aan de orde komen o.m. types woningen en hun ligging, huren, wachttijden en huursubsidie. Het accent zal liggen op het woningaanbod in de wijken Theresia, Gasthuis- ring/Vredeswijk, Goirke/Hasselt, Loven/Besterd en Groeseind/Hoefstraat. De voorlichtingsmiddag op dins dag 12 september is in parochiehuis Vredeman de Vries- straat 38 en die op maandag 18 september in wijkcentrum Theresia, Nijverstraat 42. Aanvang beide middagen 14.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. Wegwijzer Van den Broek is goed thuis in de om geving van Tilburg. "Die gebieden leerde ik kennen via mijn vader. Later ben ik alleen gaan lopen, urenlang steeds. Zelfs daar waar ge niet moogt komen. Daarom kunnen ze me hier in de omgeving niet kwijt zetten." De dagtochten van toen heeft hij in middels teruggebracht tot routes die ook voor veel ouderen goed te doen zijn: "Twee uur is het maximum. Maar het idee is hetzelfde. Voorop staat het genieten van de natuur, in alle jaar getijden. Als mensen iets vragen en ik weet het, dan vertel ik daarover. Dat kun je allemaal lopend doen. Maar ik zeg het ook als ik het niet weet. Ik ben alleen de wegwijzer. Wat we niet doen, is semmelen en stil staan bij een grassprietje." Hij is dus niet zo'n uitleggerig type. Waarom zijn zijn clubs dan zo popu lair? Zelf oppert Van den Broek: "Vroeger kwamen Tilburgers niet in de bossen. Ze moesten veel te lang werken van de fabrikanten. Vrouwen kwamen er al helemaal niet, die wa ren bang voor stoute mannen. En dan de armoe: auto's waren er niet, de wegen waren slecht, fietsen hadden Het wordt straks verboden je fiets zo maar ergens neer te zetten in het cen trum van de stad. De gemeente wil fietsendiefstal tegengaan en er tege lijkertijd voor zorgen dat fietsen zomaar 'rondslingeren'. Daarom komen er op een aantal plaatsen bewaakte fietsenstallingen. Het verbod om je fiets elders te stallen betekent een aanslag op de porte monnee voor mensen die moeilijk kunnen lopen, maar nog wel redelijk kunnen fietsen. Iedere verplaatsing betekent dan immers dat je naar een andere stalling moet en dat kost elke keer geld. Misschien is het voor de gemeente te overwegen om voor mensen die veel gebruik gaan maken van deze bewaakte fietsenstallingen een abonne ment te verstrekken tegen een redelijke prijs. Bij 't Gilde zijn er aanbiedingen op allerlei gebieden. Elk halfjaar geeft 't Gilde een gids uit, waarin steeds meer aanbieders staan. Als u uw kennis of vaardigheid wilt aanbie den of juist op zoek bent naar een specifieke aanbieder, kunt u kon- takt opnemen met 't Gilde, Spoor ban 320; tel. 445952. De werk groep is daar te bereiken op dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. De Gildegids is ook los verkrijgbaar bij de stichting Contour (Spoorban 320), het ge meentelijk informatiecentrum, bi bliotheken en wijkcentra. het vergt jaren om kennis over al die gebieden op te bouwen." Voorlopig kunnen belangstellenden zich nog gewoon via 't Gilde bij Van den Broek zelf opgeven. Hij stelt wel één voorwaarde: "Het moeten vijftig plussers zijn, anders kan ik ze niet meer bijhouden." Pretoogjes Wat beweegt Van den Broek, inmid dels 75 jaar en ruim vijftig jaar ge trouwd, eigenlijk om met drie wandel clubs van 't Gilde en één van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen (NVvH) het bos in te gaan? Met pretoogjes zegt hij: "Het kan best zijn dat ik op mijn oude dag eens een keer de toon aan wou geven. Nee, dat is maar gekheid. Het ging zo: in eens ben je met je zestigste in de VUT. Toevallig zochten ze op dat mo ment bij de NVvH iemand die de wandelclub wilde overnemen. Mijn vrouw is daar lid van en zei: 'Mijne man die wil wel wandelen, maar dat is niet iemand voor het Leypark of het De subjectsubsidie is bedoeld om mensen met een laag inkomen toch wat mogelijkheden voor sociale con tacten te geven. Zo kan men bijvoor beeld subjectsubsidie krijgen voor het lidmaatschap van een sport- of gezelligheidsvereniging, niet be roepsgerichte cursussen, abonne menten op schouwburg, zwembad, de Efteling of Willem II. Ook bewoners van verzorgingstehui zen komen daarvoor in aanmerking, vertelt een woordvoerder van de ge meente. De inkomensnorm die voor hen geldt, is het zak-en kleedgeld in het kader van de Algemene Bij standswet vermeerderd met 10 pro cent. Dat is te weinig, zegt directeur A. Zwegers van 't Laar. Volgens hem en de bewonerscommissie vallen zo te veel ouderen in verzorgingstehuizen buiten de regeling, omdat ze naast hun AOW een klein pensioentje heb ben dat net te zwaar meetelt. "Als mensen in een verzorgingste huis komen, hebben ze recht op nog minder dan driehonderd zak-en kleedgeld per maand; daarnaast is hun pensioen voor dertig gulden ge vrijwaard. De rest gaat op aan de ei- De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wandelbos) organiseert in september verschillende acti viteiten. Op donderdag 7 september is er volksdansen van 10.30 tot 11.30 uur; vanaf deze datum is dat elke don derdagmorgen! Kosten: ƒ10,- per persoon per maand. Woensdag 13 september om 14.00 uur houdt een home- opatische arts een lezing. Toegang vrij. Op vrijdag 15 sep tember begint bij voldoende deelname een cursus teke nen en schilderen van zes of zeven lessen. Kosten ƒ5,- I p.p. per les. Inschrijven: wijkcentrum 't Kievitslaer, Reine- I vaarstraat 55, tel. 683857 (Aleida de Leeuw). De Koninklijke Liedertafel Souvenir des Montagnards viert in oktober zijn 150-jarig bestaan met uitvoeringen van Alexander Borodins opera 'Vorst Igor. De opera wordt op vrijdag 13 en zaterdag 14 oktober om 20.15 uur uitge voerd in de schouwburg. Op zondag 15 oktober is er om 14.00 uur een matinee-voorstelling. De plaatsen kosten 40,-, 35,-, en 30,-. Sponsors Rabobank Tilburg en het P.F. Bergmansfonds bieden driehonderd 65-plussers de kans de voorstelling op zondagmiddag voor de helft van de prijs bij te wonen. U kunt de kaartjes (maximaal twee per persoon) tot 24 september kopen op de zittingsdagen van de Rabobank in de verzorgingshuizen. Die zijn dins dags in De Kievitshorst, De Bijsterstede, Zonnehof, De Duynsberg en Den Herdgang en op donderdagen in 't Laar, Huize Padua, Koningsvoorde, St. Jozefzorg en de Heikant. Op woensdag 11 september Is er in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54) een themabijeenkomst over subjectsub sidie en bijzondere bijstand. Dhr. van Dijk van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente zal uitleg geven over de nieuwe regels en mogelijkheden om gebruik te kunnen maken van deze regelingen. U kunt uiteraard ook vragen stellen. Aanvang: 10.00 uur; einde ongeveer 11.30 uur. gen bijdrage voor het tehuis", aldus een verontwaardigde Zwegers. "Van het kleine inkomen dat ze overhou den, moeten ze niet alleen hun kle ding bekostigen, maar ook bijvoor beeld hun TV, het kijk- en luistergeld, het abonnement op een krant en rit ten met de Deeltaxi, die elke keer 2,50 kosten." Dat veel ouderen in verzorgingste huizen geen subjectsubsidie krijgen, I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat - Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Misschien gaat u nu pas op vakantie. Misschien komt u door de warmte nergens anders aan toe! Wat let u dan om een leuk boek te gaan lezen? In de Openbare bibliotheek Tilburg komen de boeken zo langzamerhand weer terug na de vakantie. Wat dacht u van de boeken van Peter Mayle over zijn er varingen met de Provence. Of, maar deze is alleen ge schikt voor thuisblijvers, 'Rampenreizen' onder redactie van Harm Botje. Lekkere pillen zijn de volgende boeken. 'En vergeet niet te leven' van Maeve Binchy speelt zich af in Ierland en gaat over de vriendschap tussen twee families. In 'Morgen zal alles anders zijn' van Rosalind Miles, van 'Terugkeer naar Eden', komt na het overlijden van de vader plotseling een oudste zoon opdagen. In 'Joanna' van Lisa Saint Au bin de Teran draait het om de (gespannen) verhoudingen tussen drie generaties vrouwen. Leest u liever af en toe een stukje waar u om kunt lachen dan kunt u veel plezier beleven aan 'Voor geen goud wil ik ze missen'met familieportretten door verschillende schrij vers. Ook de (jeugd)herinneringen van Annie M.G. Schmidt zullen u doen grimlachen. U vindt ze in 'Wat ik nog weet'. Andere, oudere stukjes van dezelfde schrijfster zijn gebundeld in 'Simpele zielen en nog wat'. Ouderwets zwijmelen kunt u onder andere met 'Sissi' van Marieluise von Ingenheim of de serie over 'Angelique' van Anne en Serge Golon. Misschien lukt dat ook wel met 'Langzame wals' van R.J. Waller waarin iemand op latere leeftijd de grote liefde tegenkomt. Enkele van bovengenoemde titels zijn ook verschenen in Grote Letter druk. Vraag er eens naar in de bibliotheek bij u in de buurt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 9