Wi 1 u Surinaamse ouderen spreken zich uit in enquête Advies over aanpassing gebouwen voor slechtzienden Suriname kleurt de bibliotheek >SEN Groepswonen en ontmoetingsruimte hoog op wensenlijst POST SCRIPTUM COLOFON I I 1 I I I I I I I I I Bridgen voor ouderen Open dog Seniorenacademie Excursie naar tingieterij Trefpunt Koningsplein Barbecue en dans in Garsthof Rommelmarkt in 't Hazennest Rouwverwerking in gespreksgroepen I DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 17 augustus 1995 pagina 13 t» pagina 12 2 sep- io-energetica FOTO: GEERT VAN LOON kenaal Centrum Tilburg-Goirle (DTG) organiseren al jaren deze gespreksgroepen. Bij voldoende aanmelding kun- I nen de volgende groepen beginnen: voor mensen die hun Drop Oud 350505. 368805. Deadline: maandag datum. Angela van Dullemen ■HHHMI Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Kopij kan opgestuurd worden naar I de Tilburgse Koerier, postbus Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... De student inventariseert ook de ken nis die aanwezig is bij deskundige in stellingen als Theophaan (hulp voor blinden en slechtzienden) en de lan delijke Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. Ook bekijkt hij of het Seniorenlabel -dat verstrekt wordt als nieuwbouwwoningen ge- een project dat gestart is op initiatief van Probrasa, een stichting die zich inzet voor het welzijn van Surinamers in Noord-Brabant. Na de interviews gaat het project verder: einddoel is een organisatie van Surinaamse 50- Vroeger klaagden we altijd over de Nederlandse zomers. Het was te koud en het regende regelma tig. Dus gingen we naar landen waar het lekker warm was. Daar kon je fijn op een terrasje zitten en 's avonds buiten eten in een van die smalle straatjes. Nu hebben we al een paar jaar prachtige warme zomers. Mooi zonnig weerom op een terrasje te zitten en 's avonds buiten te eten in een van die smalle straatjes die je ook vaak in Nederland vindt. Toch klagen we nog steeds over de Nederlandse zomers. Wat zou dat toch wezen? _jhandeL- volgens het boekje '.Er wordt veel tijdin- f de eerste avond, spe- tel vertrouwd te raken, veken en wordt steeds lag van 20.00 tot 22.45 Nieuwlandstraat 44 te Liggen uw wortels in Suriname of bent u geïntereseerd in dat land? Dan heeft de Openbare Bibliotheek Tilburg u het een en ander te bieden. Bij de nederlandstalige romans vindt u boeken van schrij vers als Astrid Roemer, Edgar Cairo en Albert Helman. Ook de bloemlezing 'Verhalen van Surinaamse schrijvers' met verhalen van o.a. Hugo Pos en Thea Doelwijt staat daar tussen. Verder staat er 'Vrouwenbundel' met verha len over het leven van Surinaamse vrouwen in Suriname en Nederland. Gaat de liefde voor Suriname vooral door de maag? Er zijn in de bibliotheek verschillende kookboeken te vinden met recepten uit dit land. Enkele titels zijn: 'De Surinaamse keuken' van M. de Morree-Scheltus, 'Surinaams Indone sisch kookboek' van P. Tjon Sjoe Sjoe en 'Surinaams ko ken' van Ilse Marie Darff. Voor wie niet zo bekend is met Suriname zijn de verhalen over 'Anansi' een goede kennismaking met de verteltradi tie. Wie geen Surinaamse ouderen kent, krijgt m.b.v. 'Su rinaamse ouderen kleuren Nederland' van Lies Cyrus- Gooswit een gevarieerd beeld van deze groep ouderen. Vraag gerust eens naar een van deze boeken. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Het is een mooie zomer geworden. Wie de 'reis naar de zon' niet maakte, werd aangenaam verrast: de zon heeft hier amper verstek laten gaan. Wij, thuisblijvers, hebben daarvan geprofiteerd. We hebben ook geen nare dingen meegemaakt. Niet in de file gestaan. Niet op een vliegveld over nacht. Niet bestolen geworden. Het hotel is niet tegengevallen. Onze PIN- pas werkt nog steeds. We hebben ons verwonderd over de leegloop van de stad, de halvering van de bevolkingsdichtheid, genoten van de stilte. En -onvrijwillig- hebben we een andere bakker leren kennen, omdat de onze wegens vakantie ge sloten was. Wie geen vakantie hielden? De strijdende partijen op de slagvelden in de wereld. De oorlog lijkt een continu-bedrijf te zijn, waar in ploegendienst wordt gewerkt. Nu bestrijden Kroaten en Serviërs elkaar op leven en dood. Zij onderbreken dat niet voor vakantie. Helaas. Wij hebben ons met onze kleinkinderen op de kermis gewaagd. Genoten van hun vreugde en verwondering. Stilgestaan bij onze herinneringen op de nostalgische kermis. Nee, verder hebben we niets meegemaakt dan de weergekeerde rust in de stad en de stille schoonheid van haar omge ving, die Hart van Brabant heet. Worden wij misschien oud? itember om 19.30 uur een organisatie van Surinaamse 50- entree is gratis. Dins- plussers die zelf de eigen belangen rt de nieuwe basis-cur- kan behartigen. Een ander doel is dat i dinsdagavonden van ver een talenpracticum i. De cursisten leren telprogramma's. Er is todig. De cursus wordt et cursusgeld bedraagt d jaar. Adres: Stappeg- Duidelijke wensen Op religieus gebied bestaan er voor al bij de Hindoestanen en Moslims duidelijke wensen. Zij kunnen in Til burg moeilijk terecht voor de uitoefe ning van hun godsdienst. Weliswaar zijn er enkele moskeeën in de stad, maar de voertaal daar is Turks of Ma rokkaans en dat is een belemmering voor Surinamers. Hindoestanen zoe ken hun toevlucht in Rotterdam of Den Haag. Voor sommige ouderen vormt de Ne derlandse taal een probleem. Een deel van de geënquêteerden heeft in middels deelgenomen aan een cur sus en per september neemt de Vol wasseneneducatie de taalcursus over. Verder bleek uit de gesprekken van Amat dat veel ouderen behoefte heb ben aan een eigen ontmoetingsruim te. De bijeenkomsten van de werk groep bij de Welzijnsstichting Surinamers Tilburg trokken tot nu toe iedere keer zo'n dertig tot veertig be zoekers. Maar de ruimte daar is niet geschikt voor gehandicapten. Amat: "Die ruimte moet worden aangepast of er moet een andere komen. De mensen hebben er in ieder geval be hoefte aan met elkaar te praten." Het aantal van dertig tot veertig zou in de nabije toekomst wel eens op kun nen lopen. De groep 50-plussers en boetseren gint een cursus boetse- op kinderen lijken. Er ;roepjes van ±5 cursis- voldoende aandacht itaat uit 8 lessen van 2 I,- p.p. Daarbij is inbe- an verf, lijm, penselen partner, leef- en/of huisgenoot verloren hebben; voor ou ders) die een kind verloren hebben; voor jongeren die rouwen over het verlies/gemis van ouder(s), broer, zus; voor mensen die een dierbare door zelfdoding verloren hebben. Er zijn tien bijeenkomsten. De groepen starten begin ok tober en men kan zich opgeven tot 8 september bij IMW, mevr. Reizevoort, tel. 636262 of bij het DC, dhr. Timmer mans, tel. 423706. Vanaf de derde week van september zijn er in wijkcentrum 't Sant bridgecursussen voor ouderen (50+). U leert hier in uw eigen tempo de regels van het spel. Elke cursus om vat 14 wekelijkse afleveringen en de kosten bedragen ƒ110,-. U kunt een keuze maken uit verschillende mogelijkheden: een beginnerscursus die begint op dinsdag 19 september (9.30-12.00 uur); een vervolgcursus op dinsdag 19 sep tember (14.00-16.30 uur); speeltechniek op donderdag 21 september (9.30-12.00 uur); vergevorderden dinsdag 19 september (14.00-16.00 uur). De laatste cursus is voornamelijk gericht op die mensen die al enige cluber- varing hebben en hun kennis willen vergroten. Informatie: W. Spoeltman (docent), tel. 443808. Aanmelding voor (ie cursussen kan via wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74; tel. 671926. "De ouderen die ik bezocht heb, wa ren enthousiast omdat ze over hun si tuatie konden praten", vertelt Amat. Volgens hem missen veel ouderen hier een contactpunt en hebben ze drempelvrees als het gaat om alge mene ouderenorganisaties. "Vooral analfabeten vinden het moeilijk con tact te hebben met mensen die hun taal niet spreken." Ondanks het enthousiasme van veel Surinaamse 50-plussers ging het on derzoek niet helemaal van een leien dakje. "Sommige mensen wilden of konden mij niet ontvangen vanwege hun werk. Toch ben ik tevreden over het aantal reacties", aldus de onder zoeker. Voor Amat was het een periode van hard werken op onregelmatige tijden. "Als mensen niet thuis waren, ging ik er later nog eens langs. Soms kon dat alleen 's avonds omdat de mensen overdag aan het werk waren. Het was voor mij een intensieve periode." Vrienden en kennissen Uit de enquête bleek dat de bekend heid van instellingen en voorzienin gen onder oudere Surinamers te wensen over laat. "Ook vanuit die hoek moet informatie komen", stelt Amat. "Daarom steunen de instellin gen dit project. Nu krijgen de ouderen hulp van vrienden en kennissen als schikt zijn voor (gehandicapte) oude ren- en de Seniorenscore (idem voor bestaande woningen) voldoende op lossingen bieden voor blinden en slechtzienden. De problemen van slechtzienden in gebouwen, woningen en woonomge ving hebben vooral te maken met ge brek aan contrast, de toegankelijk heid en de verlichting. Vaak is dat op te lossen met kleine aanpassingen: contrasterend kleurgebruik, strips op traptreden, goede licht(in)val, het verwijderen van drempels en van grote witte vlakken op binnenmuren en vloeren en het vervangen van spiegelend glas door draadglas. Het Netwerk maakte al kritische rond gangen in het woonzorgcomplex Mattheushof, proefwoning van de SVW aan de Strausslaan en het ge bouw van de SBT. De eerste kreeg een ruime voldoende, aan de andere twee valt nog het nodige te verbete ren om ze echt geschikt te maken voor slechtzienden. leid senioren (50+) et DAC (Dag-Avönd- ide belangstelling- met iigheid voor senioren. 1 voor mensen die hun verbeteren, zodat ze hrijven, goed kunnen :unnen lezen. Er wordt d aan het invullen van icussieerd over actuele u uinsdagavonden van kje stap voor stap hoe s en ervaringen zich e lichaam. Vage klach- ;pijn, vermoeidheid en malen die het lichaam ms niet meer herkend isoefeningen en -hou- en bewinging kun je ken met je gevoelens bewustzijn tot uiting «vrijden. De ervaring 3io-energetica sterker, vorden waardoor ook :n beter verlopen. Kos- 325,-. Begeleiding Jo- ttie: tel. 556102. erschminken er een cursus kinder- vassenen. Heeft u lang tiet moment aangebro- n. Heel gezellig, leer- ie geschminkte kopjes en bij kinderfeestjes, carnaval enz. De cur- len wordt gehouden in de Dr. Ahausstraat. In- tel. 01612-23928 of kan behartiger algemene en ouderenvoorzieningen straks beter afgestemd zijn op deze groep Tilburgers; daardoor kunnen de oudere Surinamers dan beter ge bruik maken van bijvoorbeeld thuis zorg, verzorgings- en verpleeghui zen, het maatschappelijk werk en ouderenbonden. Actief in werkgroep De inspanningen van Amat hadden al vrij snel effect: sinds november vo rig jaar is een aantal Surinaamse 50- plussers actief in een werkgroep die binnenkort wordt omgezet in de stich ting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT). "Die mensen heb ik onmiddel lijk betrokken bij mijn werk. In novem ber zit mijn taak erop en dan kunnen zij de zaken zonder problemen over nemen." De werkgroep is nu al bezig met het organiseren van bijeenkomsten voor de oudere Surinamers. Zo was er al een bijeenkomst waar voorlichting gegeven werd over woonvormen en organiseerde de SOT al lezingen, on der meer over medicijngebruik en zorgverzekeringen. De nieuwe stichting moet de mensen ook bij gaan staan in het vervullen van wensen die naar voren kwamen uit het onderzoek van Amat. Zo wil 66 procent van de ondervraagden later graag leven in een groepshuis of in woningen bij een steunpunt voor Su rinaamse 50-plussers. "Aan het eind van dit jaar zal voorlichting gegevn worden over de verschillende vor men van groepswonen", zegt Amat. In oktober gaat een groep naar Den Haag waar een een groepswoning voor Surinaamse ouderen bezocht wordt. Amat geeft er de voorkeur aan dat Surinaamse ouderen met verschil lende etnische achtergronden bij el kaar gaan wonen. Hij is daar optimis tisch over, omdat de werkgroep zelf ook al zo is samengesteld. "Daarin zit een Hindoestaan naast een Chinees en een Creool naast een Javaan." Enthousiast In Tilburg wonen momenteel ruim tweehonderd 50-plussers van Suri naamse afkomst. Wellicht zijn dat er meer, maar dat is moeilijk te achter halen omdat heel wat Surinamers de Nederlandse nationaliteit aangeno men hebben. Amat, zelf ook van Su rinaamse afkomst, sprak met 82 ou deren en de resultaten daarvan werden vastgelegd in een tussentijds rapport. Dit deelrapport werd eind juni op een speciale bijeenkomst voor Surinaamse ouderen in De Garsthof gepresenteerd en overhandigd aan gedeputeerde L. van Nistelrooy, de Tilburgse wethouder W. Luijendijk en voorzitter B. Hindori van de stichting Surinaamse Ouderen Tilburg. Met ingang van vandaag loopt HTS-bouwkundestudent Arnold Bakker een half jaar stage bij het Tilburgse Netwerk voor blinde en slechtziende ouderen. Hij gaat in de praktijk bestuderen hoe wonin gen en gebouwen aangepast kun nen worden voor slechtzienden. Doel van de stage is dat er een fol der komt voor de woningbouwcor poraties met een controlelijst voor nieuw te bouwen woningen. Ook maakt Bakker een programma van eisen voor bestaande woningen, waarmee die beter leefbaar ge maakt kunnen worden voor slecht zienden. groeit in de komende jaren zeker, al is niet duidelijk hoe groot de toename zal zijn. "De werkgroep gaat er wel voor zorgen dat ze op de groei is in gesteld", aldus Amat. Want hoewel veel Surinaamse ouderen het liefst terug zouden gaan naar hun geboor teland, beseffen ze maar al te goed dat die mogelijkheid klein is. De slechte politieke en economische si tuatie in het moederland houdt de mensen in Nederland. Bovendien wonen hier ook hun kinderen en kleinkinderen. Naast de Nederlandse ouderen wonen er in Tilburg ook senioren van bui tenlandse afkomst. De meesten van hen blijven hier, vooral omdat hun (klein)kinderen hier wonen. Een voorbeeld daarvan zijn de Surinaamse ouderen. Met een aantal van die mensen heeft de heer Ramin Amat (60) de laatste maanden intensief gepraat om een beeld te krijgen van hun si tuatie en hun wensen. Zijn gesprekken hebben al geleid tot het vormen van een werkgroep. De gesprekken die Amat voerde, kwamen niet zomaar uit de lucht val- De Seniorenacademie Brabant houdt donderdag 24 au gustus een open dag in gebouw Q van de Katholieke Uni- versiteit Brabant (Warandelaan 2). Er is dan informatie verkrijgbaar over de 35 cursussen voor 50-plussers die eind september in vijf Brabantse steden van start gaan. Tijdens de open dag zijn docenten aanwezig van de cur sussen die in Tilburg gegeven worden om met u te praten over inhoud, aanpak, literatuur en de gewenste zelfstudie. Het is verstandig om bij de open dag meteen om 14.00 uur aanwezig te zijn: dan wordt algemene informatie gege ven. Daarna volgen nog twee informatieronden van een uur (per ronde een ander groepje cursussen). Verschil lende wetenschapsgebieden komen aan bod: van filoso fie tot Engelse literatuur. Een tienweekse cursus kost 250,-. De Tilburgse cur sussen worden overdag gegeven op de KUB en de Ho geschool Katholieke Leergangen. Meer algemene infor matie en de cursusgids kunt u ook krijgen via het Infocentrum van de Leergangen, tel. 394444/394646. Op woensdag 23 augustus organiseert afdeling Tilburg van de ANBO een reisje met de bus naar het dorpje Bu ren en de oud-Hollandse tingieterij in Kapel-Avezaath bij Tiel. Vertrek om 10.00 uur, terugkeer in Tilburg 17.00 uur. Ook niet-leden kunnen mee. Informatie/aanmelden: dhr. Oomen, tel. 356149. Het Trefpunt voor ouderen aan het Koningsplein 251 heeft woensdag 23 augustus om 14.00 uur een bingo-middag op het programma staan. Op zondag 27 augustus begint om 13.00 uur een dansmiddag. Woensdag 30 augustus (14.00 uur) is er een jokerconcours. De stichting Activiteiten Garsthof opent haar seizoen met een barbecue- en dansavond op vrijdag 1 september. De avond wordt opgeluisterd door een conferencier en live muziek. Aanvang 19.30 uur; einde 24.00 uur. Kaartver koop in de Garsthof (Columbusplein 15) van maandag tot en met vrijdag van 13.00-16.00 uur. Inlichtingen: Ine Pijn appels, tel. 435422. Ouderen in Tilburg-Noord hebben waardevolle artikelen geschonken om tijdens een rommelmarkt te verkopen. De opbrengst komt geheel ten goede voor het ouderenwerk in Noord. De rommelmarkt is op zondag 27 augustus van 9.30 tot 16.00 uur in 't Hazennest, Kreverplein 27. Entree ƒ1,50. Een kopje koffie, thee of frisdrankje gratis Na de dood van een partner, familielid, vriend of vriendin heb je eerst zelf tijd nodig om het verdriet te verwerken. Het is dan een hele troost als je met iemand in je eigen omgeving kunt praten. Maar na verloop van tijd merk je vaak dat de omgeving minder zin heeft om over het ver lies te praten. Toch houden velen dan de behoefte met mensen in gelijke omstandigheden over rouw, verdriet en toekomst te pratenNaast het elkaar steunen kan men ook van eikaars ervaringen leren, bijvoorbeeld in gespreks groepen. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) en het De- ndacht i van 2 I an verf, lijm, penselen isten van ogen, pruik, :ding. De cursustijden )0 tot 11.30 uur en van voensdag van 19.30 tot dag van 9.00 tot 11.30 ;en Leny van Keulen, len. Ze vormen een onderdeel van 5061 LK Oisterwijk; anmelden vóór 2 sep- ze een beroep doen op voorzie ningen. Maar daardoor de ouderen zelf nauwelijks op de hoogte. Straks moet de SOT de mensen daarin bijs taan." Amat is blij met de steun van instan ties en instellingen, maar hij vindt wel dat ze al eerder stappen hadden kun nen nemen. Een simpel voorbeeld vindt hij het eten voor ouderen. "Een Hindoe eet geen rundvlees. Als de Maaltijdenexpres met zulke dingen rekening houdt, dan kunnen ook die mensen gebruik maken van zo’n dienst." In de toekomst zal het makkelijker gaan met het contact tussen Neder landse en Surinaamse ouderen, ver wacht Amat. "Met deze generatie ligt het iets moeilijker door hun achter grond, maar met de jongere ouderen ligt dat anders. Maar beide kanten moeten zich voor elkaar openstel len." odel-tekenen m schilderen L— vorderden omvat zo'n van medio september irdt lesgegeven door 'n! I stenares, (zie artikel in van aug./sept. ’95) in dier-aan-huis, in een pers.) Doel van de les- I ig (er wordt geposeerd todellen)'n goed gety- len en/of schilderen in I impositie qua: kleur, I e.d. in diverse technie- zoals potlood, pastel, verf. Inlichtingen: do- ■Wayers, tel. 04166- 19-OOu.). het openbaar n angst om voor een een lezing te houden, itig voor werk of studie lenen iedereen die zijn :n wil verbeteren start :ursus Spreken in het eenkomsten van twee in presentatietechnie- n lezingen. De trainin- n door Gijs Weenink, mindedebatwereldal d heeft en meer dan 3 iet het geven van trai ts. Bel Gijs Weenink, ;er informatie. bridgeschool tember gaat een begin- I Behandeld wordt het uren: kleding en make up s waarbij je investeert ik en dus injezelfver- roepjes, leer je welke je passen en waarom! j die aan de orde ko teren van kleuren, een ;e garderobe opzetten, n en 'n natuurlijke .Duurvandecursus:4 rt cursus: na voldoen- tsten: (incl. pers, kleu- soort en naslagwerk) atie: Hanny Bertens KJK; tel. 346267. onlijke groei, i gezondheid de volgende cursussen Sprengk, die meehel- nze kkrachten en ver te doen. Positief den- naris. Meditatie en ing en Meditatief teke- 1 e. Attitudinal Healing: gnes Dijkstra. Intuïtie- chtsdiagnostiek: Wil- leditatie: Brahma Ku- ’eneeskunde: Het viteitstraining: Maar- Ie Debbaut. Spiritueel :n met de regenboog: etreflexzone massage: Ontdekkingsreis in je- Voor aanmelding en er onze workshops (2 ower of life) kun je De ;n 12.00 en 14.00 uur. Nieuwstraat 191, tel. Redactie: Ria van der Aalst Dierks I Diny van BladelVerbunt Riek Flin.ce-TiemenfS I Karei Luiijf (eindredacteur) 1 Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I B 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactieadres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. Deadline: maandag I 12.00 uur voor de verschijnings- I Het bestuur van de stichting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT). Zittend v.l.n.r. de dames S. Goe- lela-Sewcharan en S. Sewcharan; staand de heren E. Lieuw-A-Len, B. Hindori, A. Taraen R. Amat.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13