W I J z J jorum al I. Wat we vroeger lazen: op school en daarbuiten op uit: .IJK! ll ie\ er i 7 Literatuurcursussen POST SCRIPTUM COLOFON Vakantie boeken of vakantieboeken? CATALOGUS VAN ROOMSCHE JEUGDLECTUUR Nieuws Terra Nova rtsheuvel iNDEN «eters ZIER TAGES.I Verschijningsdata I I 1 I I I I I I I I I I I 3078^5003 DE? Tilburg? tel. I 5 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER I 'f.' C' bibliotheek. Drop Oud laam toeven bij De 350505. Bestuur en bezoekers Trefpunt Koningsplein i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus j de iet an- HET WOORD IS AAN... eerder mag natuurlijk ook). Adres: zie colofon. De redactie van de Seniorenwijzer wenst alle lezers een prettige vakantie! OP t ziens! I In 1993, het Europees jaar van de ou deren, organiseerde de bibliotheek samen met het Gemeentearchief een tentoonstelling over Oud Tilburg. Omdat deze tentoonstelling goed aansloeg en omdat de Openbare Bi bliotheek Tilburg ervoor heeft geko zen om meer aandacht aan ouderen te blijven besteden, is er nu opnieuw een tentoonstelling over een onder werp dat interessant is voor veel ou deren: 'Wat we vroeger lazen'. at, combi- ilaskast. nerplein en van 3 tot en met 28 augustus in bibliotheek 't Sant aan de Beneluxlaan. tin 1925 werd voor het eerst een advieslijst voor katholieke scholen ^gesteld met «.o titel 'Rafaël: catalogus van Roomsche jeugdlectuur'. Hierin werd gewaarschuwd voor algemene, niet-katholieke boeken, zoals 'De negerhut van Oom Tom' en boeken met schelmenstreken als 'Dik Trom' en de avonturenboeken van Karl May. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenw i j - zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. In september komt mevrouw Wakako Uchiyama uit Tokyo naar Terra Nova om een speciale cursus Ikebana te ge- I ven. Het Zen-Boeddhisme (harmonie van hemel, aarde en mens) is de inspiratiebron voor deze vorm van bloem schikken. Ikebana, zoals in Japan deze vorm van werken met bloemen heet, lijkt helemaal niet op de Europese ma- De tentoonstelling 'Wat we vroe ger lazen: op school en daarbui ten' kunt u tot en met 28 juli bezoe ken in bibliotheek Lyndacker aan het Wagnerplein. Openingstijden: van 10.00 tot 13.00 uur (maandag t/m zaterdag) en op donderdag 20 juli ook van 17.00 tot 20.00 uur. Van 3 augustus tot en met 28 au gustus is de tentoonstelling in bi bliotheek 't Sant aan de Benelux laan. Openingstijden: van 10.00 tot 13.00 uur (maandag t/m zaterdag) en op vrijdagavond van 17.00 uur tot 20.00 uur. Na 12 augustus gel den weer de normale openingstij den: maandag t/m vrijdag middag van 13.30 tot 17.30 uur, vrijdag avond van 17.30 tot 20.00 uur, dinsdagmorgen van 10.00 tot 12.00 en zaterdagochtend van 10.00 tot 13.00 uur. Bij voldoende belangstelling zal de tentoonstelling daarna ook rondreizen langs de verschillende verzorgingshuizen in Tilburg. weg daarheen of op de weg terug, kunt u dan ook nog even langs gaan bij Bosvreugd of De Zeven Geitjes aan de Reeshofdijk: er is schaduw en voor kleine kinderen zijn er voldoen de speeltoestellen. Ook heel leuk is met de kleinkinderen langs het ka naal naar Biest-Houtakker te fietsen en daar net over de brug naar het café met speeltuin te gaan. Keuze genoeg Heel erg voor de hand ligt een of meer bezoekjes aan de Tilburgse kermis: zoals elk jaar weer met nieuwe at tracties. Maar in en rond de stad en in de rest van het land is meer te bele ven. Bij de VVV onder het paleis raadhuis kunt u informatie krijgen over activiteiten in Tilburg en de rest van Brabant. Natuurlijk kunt ook met de trein een NS-dagtocht maken of een zwerfkaart van de BBA kopen. Andere handige tips geeft de Open bare Bibliotheek in de rechterkolom op deze pagina onder het kopje 'Va kantie boeken of vakantieboeken', zoals 'Acht fietsroutes rond Tilburg'. Met of zonder kaart kunt u ook zelf leuke fietstochtjes bedenken en uit voeren. Met name is het aantrekkelijk als keerpunt of rustplaats een café te kiezen, zeker als er een terras (met schaduw) is. Zo is het aangenaam toeven bij De Bokkerijer in landgoed De Utrecht. Maar u kunt ook een kleine bedevaart maken naar Peerke Donders en de daarnaast gelegen uitspanning. Ook ten noorden van de stad, op weg naar Udenhout, ligt café De Hemeltjes. En richting Oisterwijk is het een kleine omweg naar Mie Pieters of café Zo- merlust. Wie wil zien hoe ver Tilburg in het westen oprukt, kan Peerke Staak als doel van het tochtje kiezen. Onder- dus. En maak het eens extra gezellig door een buur, vriend(in) of kennis mee te vragen. Tot slot een tip van een ervaren ou dere fietser: bekijk het weerbericht en/of voel voor u vertrekt hoe de wind staat. Kies dan uw route zo efficiënt mogelijk en probeer altijd vóór de wind terug naar huis te gaan. Dat fietst een stuk prettiger! boeken worden meestal niet in de Openbare Bibliotheek bewaard. Daarom heeft de bibliotheek al snel steun gezocht bij de fraters van Til burg. Zo kwam ze uiteindelijk bij het archief van de fraters aan de Gast- huisring terecht. Het hoofd van het archief, frater Jan Heerkens, heeft enkele boeken uit deze collectie voor de tentoonstelling beschikbaar gesteld. Veel van deze boeken komen oorspronkelijk van de uitgeverij van het RK Jongenswees- huis. Dankzij deze hulp zijn er nu ook boe ken in de expositie opgenomen uit de serie 'Ik lees al' van Jos M. Reynders en N. Doumen (1925 en later), boek jes uit de serie 'Van 'tjonge leven' als 'Wilde Roos' en 'Vlugge slang', beide door M.C. Versteeg (1935) en uit de de Is ferbaar >org Tel. 420537 ien door V men uit het archief van de fraters van Tilburg. En dat maakt de tentoonstel ling zo uniek. Deze boeken zijn im mers al lang niet meer te koop, hoog uit soms in een antiquariaat. Deze boeken van de fraters vormen een noodzakelijke aanvulling op het algemene deel van de tentoonstel ling. Bij navraag onder Tilburgse ou deren bleek namelijk dat zij zich heel andere boeken herinnerden. Zo werd de tentoonstelling aangevuld met boeken die eigenlijk alleen bekend zijn bij het rooms-katholieke deel van Nederland en met name in Tilburg. Dat vergde veel zoekwerk, want deze Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Sinds de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten kent Tilburg en omgeving Deeltaxi. Een taxi, die je met deren moet delen. Uit berichten die ik hoor en lees, trek ik de conclusie dat de vol gende slogan aardig opgaat voor de Deeltaxi: "Wie met de Deeltaxi op bezoek gaat, gaat steeds te vroeg en komt te laat". Het enige fijne is dat u die erva ringen met anderen kunt delen. In de taxi al! Kent u ze nog, de boeken die u vroeger als kind las? En de boeken die op school gebruikt werden om te leren lezen? U kunt nu even terugblikken naar die tijd. Op dit moment houdt de Openbare Bibli otheek Tilburg namelijk een unieke tentoonstelling met oude kinderboeken: tot en met 28 juli in filiaal Lyndacker aan het Wag- Veel ouderen die niet meer be taald werken, gaan buiten het hoogseizoen op vakantie. Heer lijk rustig, goedkoper en als je bijvoorbeeld 's winters naar het zuiden trekt, is het weer daar een stuk aangenamer dan in ons kikkerlandje. Maar als het deze weken ook hier buiten lek ker is, is het zonde binnen te blijven zitten. D'r op uit dus! Wat doet u met de vakantie? Gaat u op stap in Nederland of blijft u dichtbij huis? Wie er wel op uit wil, maar niet te ver, vindt in de Openba re Bibliotheek allerlei informatie die daarbij kan helpen. Ook voor degenen die thuisblijven zijn er veel mogelijk heden. Met de fiets Tilburg en omgeving verkennen kan bijvoor beeld met 'Acht fietsroutes rond Tilburg'. En wie kent er niet de serie 'Weg van de snelweg'? Als u in de computer van de bibliotheek zoekt op de titel 'Weg van de snelweg, Nederland' komt u ook het boek tegen met een tocht door Noord-Brabant of een andere interessante streek. Bent u gewend zich op een vakantieland te oriënteren door er een hele reisgids over te lezen? En blijft u dit jaar voor het eerst in Nederland? Dan is het misschien leuk om de Do- minicus gids over Nederland te lenen. Deze en andere reisgidsen over Nederland vindt u door 'Nederland; reis gidsen' als onderwerp te gebruiken bij het zoeken in de computer. Zo komt u o.a. boeken tegen met dagtrips en bijvoorbeeld 'Speurboekje Nederland vanuit de trein' doorT. Weerheijn. Blijft u thuis? Ook dan kan de bibliotheek u van dienst zijn. Er zijn allerlei reisverhalen, die u in staat stellen vanuit uw eigen stoel te reizen. Boeken met reisverhalen herkent u aan het etiket op de rug: daar staat een koffertje op. Gaan uw kinderen of kennissen op vakantie en wilt u graag met ze meeleven? Leen dan eens een mooi platenboek over hun vakantiebestemming. U vindt deze tussen de andere boeken over dat land. U kunt ook zoeken op bijvoorbeeld 'Nederland; fotoboeken". Liggen alle activiteiten in de zomer stil? De centrale bibli otheek en de filialen zijn open, vooral 's ochtends. Neem eens een abonnement voor een maand, u kunt dan dertig dagen lang boeken mee naar huis nemen voor een klein bedrag. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactieadres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5nnn IA -- 368805. Puk en Muk De boeken die te zien zijn dateren al lemaal uit de eerste helft van deze eeuw, zoals 'Puk en Muk' en 'Sim en Sam'. Er zitten klassieke boeken bij waarvan de eerste uitgave over het algemeen viel voor 1940. Maar een boek als 'Vogeltje' van M. Everma kon toch ook niet ontbreken. De ten toonstelling is dus interessant voor jong en oud. De tentoonstelling bestaat voor een deel uit algemeen bekende klassieke jeugdboeken als 'Uit het leven van Dik Trom' van C. Joh. Kieviet (1891 'De scheepsjongens van Bontekoe' van Johan Fabricius (1924), 'Het boek van Ot en Sien' van Jan Ligthart en H. Scheepstra (1904) en 'De H.B.S.-tijd van Joop ter Heul' van Cis sy van Marxveldt (1919). Van een aantal van deze boeken heeft de bi bliotheek soms nog oude exempla ren in haar eigen magazijn staan. An dere boeken worden nu nog steeds uitgegeven; voor de tentoonstelling zijn ook sommige van deze herdruk ken gebruikt. Fraters van Tilburg Een ander deel van de tentoonstel ling bestaat uit typisch Tilburgse of katholieke boeken. Deze boeken ko- De Openbare Bibliotheek organiseert dit jaar een litera- I tuurcursus over de klassieken in de moderne Europese li- I teratuur, en biedt tevens onderdak aan een literatuurcur- sus van het Leesatelier. In het verleden organiseerde de Literaire Salon literatuur- I cursussen in de bibliotheek. De cursusleidster, Marijke Friesendorp, gaat nu een cursus verzorgen over de klas- I sieken van de 20e eeuwse Europese literatuur. Hierbij wordt uitgegaan van vertaalde proza en poëzie. Behalve I het werk komt ook de invloed op de Nederlandse letter- j kunde aan de orde. Enkele namen zijn: Conrad, Kafka, I Kavafis, Proust, Rilke en Woolf. De cursus bestaat uit 12 I lessen van twee uur, gelijkelijk verdeeld over proza en poëzie. De cursus wordt eens in de veertien dagen ge houden op woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur in de I centrale bibliotheek. Kosten ƒ250,- per deelnemer. Het 4 minimum-aantal deelnemers is tien, het maximum twintig. Daarnaast biedt het Leesatelier, een initiatief van de Pro vinciale Bibliotheek Centrale en het Noordbrabants Ge- I nootschap, een cursus over een halve eeuw Nederland- I se letterkunde. Eerst in vogelvlucht en later over I afzonderlijke schrijvers zoals Mulisch, De Moor, Palmen en Nooteboom. De cursusleider is neerlandicus Ad Haans. Deze cursus bestaat uit tien lessen van twee uur I en kost ƒ250,-. Het minimum-aantal deelnemers is veer tien, het maximum twintig. Ook deze cursus wordt op woensdagavond gehouden, eenmaal in de veertien da- I gen in de centrale bibliotheek. De cursussen beginnen in september/oktober. Aanmel- I dingsformulieren kunnen gehaald worden in de centrale I Allemachtig, wat zijn wij trots op het Trefpunt Koningsplein, een ontmoe tingsruimte die beheerd wordt door Henk Kukken. Die trots is vooral te danken aan Henk 'de duizendpoot', want overal en altijd is hij het eerste aanspreekpunt; hij luistert goed en probeert waar mogelijk te helpen. Maar de meeste lof verdient Henk Kukken voor het werk dat hij verricht voor het Eetpunt. Daar waren problemen: dagelijkse klachten, mensen die niet meer kwamen, zelf hun potje kookten en niet meer buiten kwa men. Henk heeft er zijn schouders onder gezet en het resultaat mag er zijn. De tafels zijn er van maandag tot vrijdag keurig gedekt en klokslag 12.00 uur komen dan verse soep, aardappels, groente, vlees en een toet je op tafel. Waren er eerst nog maar drie tot zes eters, nu komen er 25 tot 30. De hele morgen kun je Henk dan ook in de keuken aantreffen. Bovendien staan sfeer en gezelligheid voor hem bovenaan. En hij staat voor zijn ide aal: ook met de drukke kermisdagen is het eetpunt open. Dat het Trefpunt zo goed draait, is vooral te danken aan Henk Kukken. Daarom ook schrij ven we deze brief. We zijn dankbaar dat we Henk hebben leren kennen en hopen dat hij dit nog lang blijft doen. Dit is de laatste keer dat de Seniorenwijzer voor de zo mervakantie verschijnt. Na de vakantie verschijnt de eer- I ste Seniorenwijzer op 17 augustus en daarna weer ge- woon elke twee weken. Berichten over aktiviteiten voor I deze rechterkolom moeten steeds uiterlijk de maandag I (om 12.00 uur) voor de verschijningsdatum binnen zijn; 1 voor de eerstvolgende uitgave dus op 14 augustus (maar I nier van bloemschikken. De voertaal is Engels. De cursus I wordt in september in vijf middaglessen gegeven in een periode van drie weken, te beginnen op woensdagmiddag 6 september. De kosten zijn 105,-. Er kunnen 10 tot 15 mensen deelnemen. Mevrouw Uchiyama geeft in september ook een cursus Shodo, Japanse kalligrafie. In de cursus van vijf ochten- I den ligt de nadruk op het tekenen van karakters (Japanse I letters). De cursus start op woensdag 6 september, kost I 100,-, telt 10 tot 15 deelnemers en de voertaal in Engels. Hoe ben ik geworden die ik ben? Wat zie ik als mijn Ie- I venstaken? Wat is de zin van mijn leven? Vragen die ons i bezighouden en waar ieder voor zich een antwoord op probeert te geven. Levensloop-psychologie kan hierbij behulpzaam zijn door een diepgravende beschrijving te geven van de levensfasen, de ontplooiingsmogelijkheden en crisissen van elke fase. In 10 woensdagochtend-les- I sen zal psycholoog Otto Taborsky de totale levensloop I onder de loep nemen, waarbij het accent ligt op de twee- i de levenshelft. Na de zomervakantie kunt u bij Terra Nova terecht voor de I gratis programmagids, waarin deze cursussen uitgebreid staan beschreven. De gids is af te halen op het adres l Nieuwlandstraat 44, waar ook verdere inlichtingen kun- I nen worden verkregen. serie Klasbibliotheek bijvoorbeeld 'Nonni en Manni' van Jon S.J. Svens son (1923). Leesplankje Voor ouderen die niet in Tilburg zijn opgegroeid en voor jongeren kan deze tentoonstelling vragen oproe pen. Werden er alleen katholieke boeken gelezen? Konden ze buiten school ook aan andere boeken ko men? Waarom is het leesplankje 'AAP - NOOT - MIES' nu nog steeds bekend als het leesplankje, terwijl op de tentoonstelling ook een foto van het door de fraters gebruikte 'AAP - ROOS-ZEEF' te zien is. Een deel van de antwoorden op deze vragen kwam ook in het archief van de fraters van Tilburg aan het licht. In 1925 is er namelijk voor het eerst een advieslijst voor scholen opgesteld met als titel 'Rafaël: catalogus van Roomsche jeugdlectuur'. Hierin werd gewaarschuwd voor algemene, niet- katholieke boeken. Er stond maar één boek uit de wereldjeugdliteratuur op en dat is 'De negerhut van Oom Tom' van Harriët Beecher Stowe. Te gen boeken met schelmenstreken als van Dik Trom en avonturen van Karl May werd ook gewaarschuwd in de advieslijst. Van wat wél mocht, is een heel aardi ge selectie te zien in de tentoonstel ling 'Wat we vroeger lazen'. Donderdag 20 juli 1995 pagina 11 I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a R4 AMR DM Tilhnra i opgr als ti 1 350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactieadres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I 1 voor de verschijningsdatum. i I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 11