7Z7Z RENAULT k EaffiN. Voor vijf of zeven o Zakenauto van het Jaar 1995 Ford Mondeo Gasinjectie voor Toyota 99.- 9.95 Q VANDERBOOM ,-Ww Irr rJ rj Lw r 4 Bijlage van: De Tilburgse Koerier rtrno’ MITSUBISHI I»®®";- 195 pagina 18 Donderdag 6 juli 1995 Oplage: 98.100 iCJ m iaarmet de Brit te 'f V Zj fst Lees verder op pagina 9 Levi's i. Ais onder tuck. 1de in- Tony Vos jke Autotest Lees verder Mitsubishi Carisma in dit nummer 1.8 GLX pag. 3 pag. 9 o.a.: ZOMER I VAN HET JAAR Dato-Tip: Remmen en fading pag. 7 Rallycross nader bekeken Jaargang 7 Nummer 27 n Green) nschap- iwenlang jn ander kwalitei- wel bij de itenmeu- fen. Door nge erva- reen col- een iteit. jrtieren srhalf vei^opmcantie METEEN ÏDMEUmiP SAAB 2UIDQOSTbv Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-321405 SPACE WAGON ren inog ■de ler uit. rer zo groot dat inog maar op m volgen. stone (GB) ironto (C) :opde Maximaal i voordeel Vakmanschap en service als traditie. AUTOBEDRIJF Goirkestraat 25, 5046 GC Tilburg Tel. 013-364011 Beneluxstraat 8, 5061 KE Oisterwijk Tel. 04242-83905 Nobelstraat 7, 5051 DVGoirle Tel. 013-341261 De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. ligers van rppijen. MITSUBISHI MOTORS Volgende week zondag 16 juli Grand Prix Formule 1 en BTCC te Silverst Indy Cars in Tort Truck Grand Prix Nürburgring (D) de elde de Prijzen De titel 'Zakenauto van het Jaar' vormt de zoveelste een compleet financieel beeld heeft. Zeer veel lof kreeg de Mondeo vervolgens vanwege het hoge veiligheidsgehalte van de auto. De auto heeft niet alleen een stevige kooiconstructie met meer verstevigingsbalken in de portieren, maar kreeg al vanaf de introductie standaard een bestuurdersairbag. -•■WOÏUUU j Tweezits bankje Het front en de vier port kennen we reeds ander Tot slot is de sportieve 2.0 Si ook leverbaar met vierwielaandrijving voor f.58.490,=. Zoals gebruikelijk werd eind juni de winnaar bekend gemaakt van de 'Zakenauto van het Jaar'- verkiezing georganiseerd door het vakblad 'Automobiel Management'. Vorig jaar kreeg de Mazda 626 deze titel toebedeeld. De titel voor 1995 gaat volledig terecht naar de Ford Mondeo, die vorig jaar de titel 'Auto van het Jaar' mocht voeren en tot 'Auto 1' werd uitgeroepen. SPACE WAGON SPORTS lichtmetalen velgen 15 inch tw.v. 2.250,- Nu voor 995,- VOORDEEL 1.255, SPACE WAGON BUSINESS Airconditioning tw.v. 4.250,- Nu voor 2.950,- VOORDEEL 1.300,- SPACE WAGON SAFETY Autokluisje, alarm met afstandsbediening verbandtrommel en life hammer tw.v. I.900,- Nu voor 250,- VOORDEEL 1.650, Deze aanbiedingen zijn geldig bij aankoop van een space wagon die deel uitmaakt van onze showroom voorraad Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410-5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Parijs - Het aandeel van stationswagons in de hogere middenklasse is langzaam toegenomen tot zo'n 18% in heel West-Europa. De markt wordt gedomineerd door auto's als de Mondeo, Passat en Audi 80. Renault wil daar met de nieuwe Laguna Break verandering in brengen. De opvolger van de geliefde Nevada komt na de zomer op de markt. In het Zweedse Anderstorp werd de achtste wedstrijd voor de Karcher BRP GT- serie verreden. De Fransen Fert en Theveni wonnen met hun F.40 en bezorgden Ferrari daarmee de eerste seizoenszege. Op de tweede plaats eindigden Nielsen en Bschér in de West McLaren, die daarmee hun leiderspositie verstevigden. hoofdruimte achterin royaler is geworden. De derde zijruit sluit aan de voorzijde aan op de schuin lopende C-stijl, terwijl de achterkant juist opmerkelijk rechtop staat. Aan het ontwerp van de achterkant van de Break kunnen we nog de inmiddels voorbije samenwerking met Volvo zien. De rechtop staande lichtunits beginnen vrij hoog en lopen bijna tot aan het dak door. De klep gaat open tot een diepe uitsparing in de achterbumper en zorgt zo voor een lage tildrepel en prima toegankelijkheid. Al bij al ziet de Laguna Break er gelikt uit en het zal dan ook De Grand Prix van Frankrijk, afgelopen zondag verreden op het circuit van Magny Cours, werd gewonnen door de Duitser Michael Schumacher, die de zijn voorsprong op c Damon Hill uitbouwde tot 11 punten. Tot aan de eerste pitstops kende de wedstrijd nog wat spanning. De van pole-position vertrokken Hill werd op de voet gevolgd door Schumacher en dit leidende duo creëerde al snel een flinke voorsprong op de rest van het veld. De Duitser plande zijn eerste stop echter beter dan de Brit, wiens team bovendien twee'seconden meer nodig had voor het bijtanken en verversen van het rubber. Hierna was de voorsprong van Schumachc Hill alleen afstand kon |IC\ /Automobielbedrijf iKx Kluitmens b.k Kapt. Hatterasstraat 11 Haarendijk 6a 5015 BB Tilburg 5076 TM Haaren N.Br. Telefoon: 01 J-(5)443330 Telefoon: 04117-1360 Op de vrijdag voorafgaande aan C Grand Prix verzegel deurwaarder al het materiaal van het Minardi team. Het kleine Italiaanse team heeft blijkbaar nog een schuld uitstaan betreffende de leverantie van Ford Cosworth motoren in het seizoen 1993. Na veel heen en weer gepraat mochten Luca Badoer r Pierluigi Martini toch i in actie komen, maar c toekomst ziet er sombt Als na de teams van Larrouse en Simtek ook Minardi gaat verdwijnen houdt het Formule 1 circus nog 22 wagens over, waarvan 12 in een figurantenrol... Het was natuurlijk te jaar. Het dak loopt vanaf de verwachten dat Renault op voorportieren wat hoger door, basis van de vijfdeurs Laguna zodat met name de een ruime stationwagon zou introduceren. Ten opzichte van de 21 Nevada is Renault bij de Laguna dichter bij de vijfdeurs auto gebleven. Zo heeft de Break dezelfde wielbasis van 2,67 meter als de hatchback. De bodemplaat is aan de achterzijde echter verlengd, waardoor de auto is gegroeid tot 4,62 meter. Hierdoor is ie fractioneel korter dan de Nevada, zonder echter aan binnenruimte in te leveren. In samenwerking met Toyota ontwikkelde autogas-specialist Vialle voor de Carina E en Camry een LPi-installatie. LPi staat voor Liquid Propane injection. In tegenstelling tot een LPG- systeem wordt hier het autogas in vloeibare toestand in de cilinders gespoten. Dit heeft tot gevolg dat de auto beter presteert, schonere uitlaatgassen produceert en minder brand stof verbruikt. Toyota levert sinds 1993 een LPi-systeem in de Camry 2.2, een single-point systeem. Nu is voor dezelfde auto een multi-point versie beschikbaar. Dezelfde installatie is echter ook verkrijgbaar voor de Carina E met 1.8 liter Lean- Burn motor. Dit model haalt een gemiddeld brandstofverbruik van 1 op 12. De electronische unit die de gasinstallatie stuurt werkt volledig samen met het door de fabrikant van de auto ingebouwde motormanagementsysteem. Hierdoor kan het systeem snel op veranderende omstandigheden reageren. De bestuurder merkt totaal geen verschil tussen het rijden op benzine of gas. Uiteraard kan Toyota ook een normale LPG-n stallatie leveren in de Camry 2.2 en de Carina E et 1.6 en 2.0 liter motor. Bij de vijfde race voor de Duitse Super Touren Wagen Cup op de Nürburgring was Ford er weer helemaal bij. Roland Asch won zeer verrassend de sprint en eindigde in de race met zijn Mondeo op de tweede plaats. BMW rijder Burgstaller won de race voor Asch, Biela en Stuck. Peter Kox had, evenals teamgenoot Joachim Winkelhock, een slecht weekend. De Eindhovenaar finishte zowel in de sprint als in de race buiten de top tien en zakte daarmee terug naar de vierde plaats in het algemeen klassement. De Yokohama banden van de beide Schnitzer coureurs waren geen partij voor de nieuwe Michelins van Ford, Audi en de andere BMW teams. De jury van de 'Zakenauto van het Jaar'-verkiezing bestond zoals altijd uit vertegenwoordic leasemaatschap fleetowners en autojoumalistiek. Zij beoordeelden niet alleen de rijkwaliteiten, gebruiksmogelijkheden, het uitgebreide leveringsprogramma en de vormgeving, maar er werd ook nadrukkelijk gekeken naar kilometerkostprijs en de ervaring met het dealemet van het betreffende merk. niet vreemd zijn als Renault Nederland volgend jaar meer dan de geschatte 2700 exemplaren zal afzetten. Renault heeft de Laguna Break natuurlijk ontworpen voor de extra gebruiksmogelijkheden. In normale opstelling heeft de auto een bagagevolume van 520 liter en dat is al fors. Door het neerklappen van de achterbank kan dit maar liefst worden uitgebreid tot 1782 liter en dan blijkt de Laguna ineens iets groter dan de Nevada. Veiligheid Uiteraard moeten auto's die in aanmerking willen komen voor de titel op de zakelijke markt een rol van beteker spelen. Daarom voldeed Ford Mondeo natuurlijk direct. Als opvolger van de Sierra heeft dit model het succes van zijn voorganger direct weten voor te zetten. Ook biedt Ford met haar Mondeo een uitgebreid programma. Er kan immers worden gekozen uit een vierdeurs sedan, vijfdeurs hatchback en een royale stationwagon. Maar ook op motorisch vlak zijn er veel mogelijkheden zoals de moderne 16-kleppenZetec- motoren, de krachtige turbodiesel of de nieuwe 2.5 liter V6. Aan deze carrosserievarianten en motoren koppelt Ford ook nog eens een veelheid aan uitrustingsniveaus,zodat een Mondeo bijna ‘op maat gesneden kan worden geleverd voor de zakelijl klant. Uitstekend scoort de Mondeo ook als het gaat om de kilometerkostprijs en de restwaarde. Omdat deze onderdelen zo zwaar meetellen, moet een zakenauto eerst enige tijd op de markt zijn alvorens men bekroning voor deze in begin 1993 geïntroduceerde auto. Ford start haar Mondeo- programma met de 1.6 CLX sedan voor f.37.990,=. De vijfdeursversie is duizend gulden duurder, terwijl de Wagon uitkomt op f.41.490,=. Andere motorversies zijn de 1.8 16V vanaf f.39.990,= en de 2 liter vanaf f.41.990,=. Veelrijders hebben de beschikking over de turbodiesel die wordt aangeboden voor f.44.490,= als sedan. Verder kan naast de CLX ook de GLX-uitgave worden gekozen voor een meerprijs van drieduizend gulden. De krachtige V6 is er vanaf f.52.490,= in een handgeschakelde versie en f.59.950,= als Ghia automaat. Markt verhoudingen Het is zo moeilijk om de aankoopredenen van consumenten goed in kaart te brengen. Vele hooggeleerde personen houden zich daar dagelijks mee bezig. Fabrikanten van allerhande produkten zijn er bij gebaat om met een nieuw produkt in de roos te schieten en bestaande produkten langer succesvol te blijven verkopen. Er zijn produkten waarbij het alleen maar om de prijs gaat. Als de ene bakker het brood een dubbeltje duurder verkoopt dan zijn collega's, kan hij wel inpakken. Andere produkten verkopen goed omdat er aantrekkelijke weggevertjes bij te verkrijgen zijn. Dat kan dan bijvoorbeeld door het sparen van zegeltjes (Douwe Egberts) of door een aardigheidje in de verpakking bij te voegen zoals de vroegere sleutelhangers of de huidige Flippo's. Vervolgens krijgen we de duurdere artikelen waarbij vooral de produktuitstraling meeteelt, bjvoorbeeld Levi's jeans en Nike schoenen. Als het betreffende merkembleem er niet opstaat, is de koper niet bereid er hetzelfde bedrag voor neer te tellen. Gaat het om duurzame ge bruiksgoederen dan telt ook nog eens de goede naam van de leverancier mee. Men koopt liever een dure keuken bij een leverancier die om zijn goede en snelle service bekend staat. Waar moeten we de auto in dit geval plaatsen? De prijs is gedeeltelijk bepalend voor het succes. Ook het weggeven van vakantiereizen, jacks, accessoires en andere kadootjes wil wel eens helpen. De produktuitstraling is ook van belang. Dat hebben Japanse merken aan den lijve ondervonden bij hun marktintroducties in de jaren zestig en zeventig. En dan speelt ook de goede naam van de dealer nog een rol. Het lijkt er echter op het ogenblik op dat de autokoper alleen maar kijkt naar de prijs die moet worden afgerekend, verder wordt haast niet meer gekeken en dat is zeer onverstandig. Zo ben ik ervan overtuigd dat als iedereen zou gaan rijden met alle auto's die voor het beschikbare budget te koop zijn, de marktverhoudingen er in ons land heel anders uit zouden zien... Deze week 5 t/m 8 juli WK Rally van Argentinië zondag 9 juli International Touring Cars te Donington (GB) NAV autoraces op het circuit van Zandvoort Piedro Rallysprint te Rotterdam, meetellend voor hetNK

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 19