Eigenlijk zou dit werk niet nodig moeten zijn II II POST SCRIPTUM COLOFON Nieuwe' Seniorenraad bijna tweeJaar actief m w m SS HHN W I J z Lezersonderzoek Oudfit Wdt we vroeger lazen Vakantie Rechtswinkel Trefpunt Koningsplein Seniorensport Terra Nova Museumbezoek en bibliotheek r i i i il I 1 I I I I I I I I I I 3078^5003 DB" TiïbürgfteL I j 350505. DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 6 juli 1995 pagina 13 95 - pagina 12 rs een garage bij in de dakkapel de woning aan de woning aan 'an de cafetaria 3 een berging bij traat 6 n de woning 'an een tuin- ivel 6 an de woning i de woning en ;en bedrijfsge- de begane in de woning Ie n berging bij ie woning aan FOTO: GEERT VAN LOON Drop Oud n serre bij de nstraat 75 Ie berging bij Ie woning aan Ie woning aan i berging bij te 350505. Mw. D.V. n de woning ivel 5 n de woning ivel 20 ie woning aan 25 Vorig jaar werden we onaange naam verrast door de minister. De tandarts ging uit het zieken fondspakket. Nu staat ons een nieuwe verrassing te wachten. De fysiotherapie gaat voor een groot deel uit het ziekenfonds. Wie langer dan een aantal malen behandeld moet worden, dient zelf te gaan betalen. Zou dat nou betekenen dat we in 1996 een Zomertractatie krijgen met demonstraties zelfmassage voor en door ouderen? Wellicht een gat in de markt! i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus de leden moeten ogen en oren open houden om te weten wat er onder de mensen leeft. Voogt: "Daarom is het goed is dat de leden van de Senio renraad veel contacten onderhouden met allerlei ouderen en organisaties." HET WOORD IS AAN... Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Serieus Toch zijn de drie leden niet ontevre den over de gang van zaken en heb ben ze het idee dat de gemeente hun adviezen serieus neemt. Voogt: "Weliswaar kunnen wij niet zien of de gemeente onze adviezen ook hele maal opvolgt, maar ze spelen wel een rol bij de besluitvorming." Subsidie- voorstellen die ouderen betreffen zijn op enkele plaatsen bijgesteld, weet V.l.n.r.: vice-voorzitter Carel Cornelissen, Riet Voogt en voorzitter Cees Bastiaanssen van de Seniorenraad. "Het werk van de Senioren raad zal ook de komende jaren nodig blijven." m de entree Cornelissen. "Maar of dat een resul taat van ons werk is, weetje niet." Ten tijde van de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), richtte de Seniorenraad zich vooral op het vervoer voor ouderen en pleitte voor een goedkopere ver voersvoorziening. De leden tonen zich gematigd tevreden over de uitvoering van het WVG-vervoer. Voogt: "Al zitten er nog altijd haken en ogen aan." Bastiaanssen: "Eigenlijk durf ik overeen halfjaar pas echt een oordeel te geven." Cornelissen vindt de WVG hoe dan ook een surrogaat: "Die wet is er alleen maar gekomen, omdat er bezuinigd moest worden." Op het gebied van de ouderenhuis vesting heeft de raad ook adviezen uitgebracht, bijvoorbeeld over Wo- nen-Plus in de wijken 't Zand en Wan delbos. Het adviesorgaan van oude ren oordeelde positief over dat experiment, op voorwaarde dat ou deren zelf mee konden praten. Ook het project Ouderen en Veilig heid in Loven-Besterd en Oerle kreeg de goedkeuring van de Senioren raad. Bastiaanssen: "Al vind ik het jammer dat er niet meer wijken bij be trokken zijn." De raad bracht verder adviezen uit over beleidsterreinen als verkeer, sport, minimabeleid en over diverse andere gemeentelijke nota's. Geen papieren functie Het heeft de Seniorenraad de nodige tijd gekost om zich te introduceren bij gemeentelijke diensten en andere in stellingen. Na die inwerkperiode ging men volop aan de slag met adviezen over gemeentelijk beleid en dat is daarna niet meer opgehouden. Daar om kwam de raad tot op heden nauwelijks toe aan het geven van on gevraagde adviezen. Bastiaanssen: "Dat is ook veel moeilijker. Je moet dan toch zelf dingen gaan uitzoeken en dat kost extra veel tijd." Volgens de lijn burge rs akkoord ide meldingen i de berging bij Aanleiding voor het gesprek: het ver slag van de Seniorenraad nieuwe stijl over de eerste anderhalf jaar van zijn bestaan. De Seniorenwijzer sprak met voorzitter Cees Bastiaanssen (59), vice-voorzitter Carel Cornelis sen (66) en met de 72-jarige Riet Voogt, die ook lid was van de eerste Seniorenraad. Deze week is SBT gestart met een telefonische enquête onder circa 150 lezers van het blad Oudfit. Oudfit is een gezamelijke uitgave van SBT en haar Bredase zusteror ganisatie SOB en verschijnt zes maal per jaar. Het tijd schrift biedt aan alle Tilburgse 60-plussers informatie over alerlei interessante, belangrijke en ontspannende onder werpen. In 1989 werd eenzelfde soort onderzoek verricht. Moge lijk blijkt uit de enquête dat de lezers van nu andersoorti ge informatie wensen. Het zou ook kunnen dat men een andere "verpakking" van deze informatie op prijs stelt. Overigens wordt ook in Breda een Oudfit-lezersonder- zoekgehouden. SBT en SOB willen de uitkomsten van het onderzoek ge bruiken om Oudfit nog beter af te stemmen op de behoef ten van haar lezers. Overigens blijven de lezers die hun medewerking verle nen aan de enquête volledig anoniem. De conclusies naar aanleiding van het onderzoek zullen te lezen zijn in het ok tobernummer van Oudfit. Voor meer informatie kan men contact opnemen met SBT, mw. A. Kuyk, tel. 350505. In bibliotheek Lyndacker is tot en met 28 juli de tentoon stelling 'Wat we vroeger lazen: op school en daarbuiten' te zien. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen i.s.m. het archief van de Fraters van Tilburg. Naast algemeen be kende klassieke jeugdboeken zijn ook specifiek Tilburgse katholieke kinderboeken zien. In de zomerperiode t/m 12 augustus is bibliotheek Lyndacker van maandag t/m za terdag geopend van 10.00 tot 13.00 en op donderdag avond van 17.00 tot 20.00 uur (behalve op 27 juli). Hippe vutters De naam zegt het al: de Senioren raad brengt advies uit over van alles wat de gemeente voor ouderen doet of kan doen. Bastiaanssen is er snel bij om dat te verduidelijken. "Onze adviezen betreffen nooit alle oude ren, omdat de groep zo divers is. Naast hippe vutters heb je bijvoor beeld ook kwetsbare ouderen.Cor nelissen vult aan: "Onze adviezen hebben vooral betrekking op de ou deren die het meest steun nodig heb ben." De raad gaat bij zijn werk uit van het principes dat ouderen zo lang moge lijk zelfstandig moeten kunnen blijven en hulp krijgen als ze die nodig heb ben. Voogt: "Slechts tien procent van de ouderen heeft daadwerkelijk be hoefte aan zorg. Daarnaast zijn er ook ouderen die het financieel niet breed hebben en daarbij steun nodig hebben." Volgens Voogt vinden veel mensen op leeftijd het moeilijk om voor zich zelf op te komen. Dat maakt het werk van het adviesorgaan omvangrijker: Lampje Ondanks alle adviezen die de Senio renraad tot dusver op zijn naam heeft staan, gaat er slechts bij weinig Til- burgers een lampje branden bij het horen van de naam. "Dat klopt", geeft Bastiaanssen onmiddellijk toe. Vol gens hem komt dat doordat de tien le den geen belangenbehartigers zijn, maar adviseurs. Cornelissen: "De ouderenbonden doen aan belangenbehartiging voor doelgroe pen. Wij geven advies over alle groe pen ouderen." Bastiaanssen vult dit aan: "Vooral ten behoeve van diege nen die iets hard nodig hebben." Waarop Voogt toevoegt: "En die groep kan steeds wisselen. De ene keer betreft het ouderen die ergens willen sporten, dan weer ouderen die het financieel moeilijk hebben." De Seniorenraad geeft geen advies aan individuele ouderen. De voorzit ter: "Die kunnen wel bij ons terecht, maar wij verwijzen ze zo mogelijk door. Wel kunnen we een probleem van iemand boven het individu uittil len." Als voorbeeld noemt hij het be zwaar van enkele ouderen tegen de busdienst bij de begraafplaats aan de Hoflaan. De afstand van bushalte naar kerkhof is daar vrij groot en dat vinden veel oudexen vervelend. De Seniorenraad overlegde vervolgens met Publieke Werken over de bereik baarheid van dit kerkhof. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Bij een temperatuut van dertig graden gingen we donderdag 29 juni naar het Ouderenfestival in De Rooi Pannen. Met de gedachte: het zal er niet zo druk zijn, want het is veel te warm. Mis dus. Wie zich niets van die warmte aantrokken, dat waren de ouderen! 's Mor gens waren de fietsers en wandelaars al op weg gegaan. Voor deze dap peren was er een lunch. 's Middag troffen we een overvolle zaal aan, waar een dansdemonstratie werd gegeven. Daarna kwam Frans Verbunt; hij liet de mensen lachen met zijn grappen over onder meer de burgemeester en het kunstcluster. Toen kon iedereen naar buiten, d.w.z. het gebouw verder verkennen. An- nemarie Verhoeven van het organiserende Bureau Ondersteuning Til burgse Sport (BOTS) legde duidelijk uit wat ons te wachten stond. Overi gens: de Rooi Pannen is een schitterend gebouw voor een festival als dit. Het ging er verder rustig, plezierig en vrolijk aan toe. Fitness met diverse toestellen, gymnastiek, bewegen, aerobic, volksdansen en buiten een jeu de boulesbaan. De aanwezige ouderen, opvallend meer dames dan he ren, deden met enthousiasme mee. Mijn metgezel was messtal de enige 'heer' tussen al die bewegende dames. Maar hij hield het dapper vol. Een grote pluim op de hoed van de initiatiefnemers en organisatoren van dit Ouderenfestival! yoorzitter is het zeker de bedoeling meer ongevraagde adviezen te gaan geven. "Voor ons is dat een uitda ging." Op het moment dat de raad met een advies komt, moeten alle leden daar achter staan. Het advies wordt door een werkgroep voorbereid, maar de overige leden kunnen daarna hun mening geven. Dat gebeurt dan tij dens de maandelijkse vergadering van de tien leden. De werkgroepen komen vaker bij elkaar, afhankelijk van de hoeveelheid aanvragen die er ligt. Al met al gaat er in het werk voor de Seniorenraad behoorlijk wat tijd zit ten, stellen de drie. Volgens Basti aanssen is hij zeker anderhalve dag per week zoet met het werk en Corne lissen en Voogt besteden er onge veer evenveel tijd aan. Bastiaans sen: "Uiteraard varieert het. Deze week ben ik toch zeker 20 tot 25 uur bezig met dit werk." Erg vinden ze dat geen van drieën. "Dit is geen papieren functie en dat was voor mij één van de redenen om dit te kiezen", aldus Bastiaanssen. Hij is ook al eens gevraagd voor een be stuursfunctie bij een tennisclub, maar dat ziet hij niet zitten. "Ik tennis graag, maar een bestuursfunctie moet voor mij wel inhoud hebben." Eigenlijk zou de Seniorenraad niet nodig moeten zijn, vindt Bastiaans sen. De drie leden beseffen echter dat de gemeente niet alles in de ga ten kan houden. Voogt: "En dus is het goed dat wij er zijn." Bastiaanssen: "Maar je moet ouderen niet apart be handelen, niet scheiden van de rest van de bevolking. Nee, met onze ad viezen willen we ze bijstaan." De toekomst van de Seniorenraad zien ze alle drie zonnig in. Bastiaans sen: "Ik denk dat ons werk ook de ko mende jaren nodig zal blijven. En dan denk ik dat dit de juiste vorm is." mene wet ereen wiens ij een besluit n een met waarschrift i gebeuren ie dag waarop louders het iden. Het nen dan te ster en rg, Postbus rg. Het jaarschrift estemming of j de President itsrechtbank Postbus i, kan even- voorlopige igediend. Een pas worden irschrift is De Rechtswinkel (Juridische EHBO) houdt wegens va kantie geen spreekuur van maandag 24 juli t/m vrijdag 11 augustus. De Rechtswinkel is gedurende deze periode tij dens kantooruren wel telefonisch te bereiken. Voor spoedeisende "nieuwe" zaken kunt u terecht bij het Buro voor Rechtshulp, Wilhelminapark 18. Vanaf maandag 14 augustus staan de medewerk(st)ers weer met raad en daad voor u klaar. De Rechtswinkel wenst u een fijne en probleemloze vakantie toe. Het Trefpunt aan het Koningsplein 251 gaat gewoon door in de zomer! Zondag 9 juli is er vanaf 13.00 uur een dans- middag. Maandag 10 juli is het Trefpunt vanaf 11.00 uur open. Woensdag 19 juli is er om 14.00 uur een bingo met de bekende praktische prijzen (10 ronden extra ronde ƒ7,50). Tijdens de kermis (zaterdag 22 juli tot en met 30 juli) is het Trefpunt elke dag open; ook het eetpunt gaat ge woon door. Muziek wordt verzorgd door d.j. Henk. Maan dag 31 juli en dinsdag 1 augustus is hetTrefpunt gesloten. Verder is het Trefpunt iedere zaterdag om 09.00 uur open. Iedere maandag is er om 14.00 uur handwerken en dins dag om de 14 dagen handwerken met de Zonnebloem. Vanwege het eetpunt is het Trefpunt van 12.00 tot 13.30 uur gesloten. Bij volksuniversiteit Terra Nova gaan in september weer verschillenden sportactiviteiten voor senioren van start. De badminton-conditieclub heeft een aantrekkelijk pro gramma voor gerevalideerde ex-hartpatiënten, hun part ners, maar ook voor 40-plussers. Men doet een warming- up, grondgym en badminton. Het niveau is niet van belang. Dê club speelt op zaterdag- en maandagmorgen in het Pellikaan Sportcentrum aan de Rueckertbaan. Er zijn ook zwemgroepen op donderdagavond. Nu nog aan de Ringbaan Oost, in de herfst verhuizen deze groepen naar het vernieuwde Drieburchtbad. Sport-Spel 50+/60+: in de Drieburcht (Noord) op vrijdag ochtenden en in de Korte Schijfstraat (centrum) op maan dagmiddag sporten vitale 'senioren' van 50 jaar en ouder onder leiding van bekwame vakkrachten. De lessen bie den warming-up, grondoefeningen, badminton of een bal- sport. Vaak wordt er op muziek geoèfend en met regel maat wordt een circuit uitgezet met spierversterkende oefeningen. Ook hier is het mogelijk een keer op proef mee te sporten. Gym voor 65+: op woensdagochtenden kunt u bij Terra Nova zelf terecht voor de plezierige sportlessen voor 65- plus: een gevarieerd programma van leuke oefeningen, goed voor lijf en leden. De oefeningen zijn zittend en staand, vaak op prettige muziek, en op eigen tempo. Informatie: Terra Nova, Nieuwlandstraat44 (tel. 426269). Daar is ook een gratis programmagids verkrijgbaar. Bent u wel in voor een uitje, maar wilt u niet te ver weg? I Ook in Tilburg is een en ander te zien. Bijvoorbeeld in de plaatselijke musea. En bent u daar uitgekeken, dan kunt I u zich in de Openbare bibliotheek verder verdiepen in de onderwerpen die u gegrepen hebben. Naar aanleiding van de tentoonstelling in het Scryption I over Olivetti-schrijfmachines zou u zich kunnen gaan ver- I diepen in de geschiedenis van de typemachine of van de industriële vormgeving. In het Noordbrabants Natuurmuseum is vanaf komend I weekend de nieuwe tentoonstelling 'Het sprekende li- I chaam' te zien. Over lichaamstaal is nu al veel te vinden I in de Openbare Bibliotheek. Allan Pease schrijft over de I betekenis van lichaamshouding e.d. in 'Lijfspraak'. Laura I Reedijk-Boersma belicht in 'De aanraking' het belang van I lichamelijk contact o.a. voor zieken. In 'Waarom hebben f zebra's strepen?' belicht Desmond Morris o.a. de taal van I dieren. Bent u al wezen kijken bij de Beatles-expositie in het Tex tielmuseum? Muziek, videobanden en levensbeschrijvin- I gen van de leden van deze legendarische popgroep vindt u in de Muziekbiliotheek aan het Koningsplein. En welke tentoonstelling er ook te zien is in De Pont, het I gebouw alleen al is al een bezoekje waard. Tentoonstel lingscatalogi zoals 'De opening' zijn te vinden onder het I onderwerp De Pont. Maar misschien bent u meer geïnte- I resseerd in de textielfabrieken van Tilburg en hun I geschiedenis. Kijk dan bij het onderwerp 'Textielfabrie- ken; Tilburg'. Breng eens een 'museum'-bezoek aan de bibliotheek! een berging en zoning aan de Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a RA RCY1R Ol-I Tilhnrn Sinds 15 september 1993 is de Seniorenraad nieuwe stijl actief. Daarvoor verstrekte de oude Seniorenraad alleen adviezen op ver zoek van B en W; nu kan de uit tien leden bestaande raad gevraagd èn ongevraagd advies geven, en niet alleen aan het college van bur gemeester en wethouders maar ook aan de gemeenteraad. Toch ontgaat veel ouderen het bestaan van de adviescommissie volle dig. Tijd dus om enkele leden van de raad aan het woord te laten over hun werkzaamheden. "Onze adviezen hebben vooral betrek king op de ouderen die het meest steun nodig hebben." Ingeburgerd De vorige Seniorenraad had vooral veel contact met de Welzijnsdienst. De huidige club heeft na zijn aantre den uitgebreid gesproken met allerlei gemeentelijke instellingen. Bastiaanssen denkt dat de raad nu ingeburgerd is in het gemeentelijk ap paraat. "Zo zijn bijvoorbeeld onze contacten met Publieke Werken, naast die met de Welzijnsdienst, heel goed. Cornelissen: "We zijn nu echt een officiële instantie." Voogt: "De vo rige raad moest maar afwachten wat de gemeente ons aan stykken deed toekomen. Nu verloopt dat veel soepeler en krijgen we de noodzake lijke stukken vanzelf toegestuurd." Met de contacten van de Senioren raad op het gemeentehuis zit het dus wel goed, vinden de drie. Minder zijn ze te spreken over de korte tijd die ze meestal hebben voor het opstellen van een advies. Ze begrijpen wel dat het vaak niet anders kan, maar voor de tien betekent het hard werken. Om dat zo efficiënt mogelijk te doen, zijn er werkgroepen ingesteld. Ook proberen de leden gemeente- stukken zo snel mogelijk in handen te krijgen. Zo hebben ze al een toelich ting gevraagd over de komende ver anderingen van de Algemene Bij standswet. Cornelissen: "Op die manier kunnen we ons advies beter voorbereiden." Niet alleen tijdgebrek, ook de hoe veelheid gevraagde adviezen speelt de Seniorenraad parten. Bastiaans sen: "Er liggen veel onderwerpen op ons te wachten en daarom is het nog niet gelukt ons te verdiepen in bij voorbeeld ouderen-educatie." Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I J 368805. Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus IUUUI 368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13