8© WIJZE 1 Korting voor ouderen bij jubileum-uitvoering Souvenir Bewegen is gezond, veilig en gezellig' H •II Sport, spel, muziek en dans op Ouderenfestival POST V) SCRIPTUM COLOFON Zeki ri li .J i opgenomen in I irier. I I I I I Verschijningsdata Informatiemiddag Seniorenacademie Beweeg! Naar de bibliotheek! Bingo in Wandelbos Rommelmarkt en kermisdag Nieuwe Studiekring Cursus geheugentraining r i| Volksdansinstuif DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 22 juni 1995 pagina 16 DE TILBUF Drop Oud VAN' 368805. voor de verschijningsdatum. Geert Donders Handicap "Ouderen met een handicap kunnen Onder het motto 'Grote Evene menten Tilburg' zijn de Zomer- tractaties '95 van start gegaan. Het gaat hier om allerlei evene menten die Tilburg aantrekkelijk moeten maken. Zo is er op donderdag 29 juni een Ouderenfestival. Daarin staat be wegen door ouderen centraal. Voor de ouderen die niet willen bewegen, zijn er helaas geen tractaties voorzien. Die mogen weer toekijken! HET WOORD IS AAN... Kaarten zijn te bestellen bij Mar- tijn Kruijssen, Bredaseweg 200- 202, tel. 420625. Vanaf 25 sep tember zijn ze -indien nog voorradig- ook te koop bij de kassa van de schouwburg. sep- ftvan viervoud (geografie; di.mo.j, hedendaag- atuur (di.mi.), Leven en schrijven: Proust, Naaste omgeving De Tilburgse ouderen tonen zich steeds actiever. Meer en meer oude ren beseffen dat beweging goed voor ze is en gaan op zoek naar de juiste activiteit. Versteeg: "Helaas zijn de voorzieningen niet in alle wijken even goed. In Tilburg-Noord is het aanbod ruim en zitten de meeste groepen ook vol, maar in de Reeshof is voor oude ren nog amper mogelijkheid tot be wegen in groepsverband." Zij vindt dat ouderen dicht in hun naaste om geving de mogelijkheid tot sport en spel moeten hebben. 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactieadres of naar de Tilburgse Koerier, postbus Bewegingsactiviteiten hoeven niet zwaar te zijn, maar zijn erg gezond en gezellig om te doen. Niet alle ouderen zoeken aansluiting bij leeftijdsgenoten om samen te sporten. Dat is ook niet noodzakelijk, vindt Versteeg. "Maar op een bepaal de leeftijd zijn de risico's van sporten iets groter en bovendien kunnen ou deren minder inspanning leveren. Bewegen met generatiegenoten is dus altijd veilig. Verder speelt voor veel mensen het sociale aspect een Montfoi Bellinistra Zaterdag 24 viering met g Zondag 25 ju ring met sam sche viering rengroep i jongerenkooi kresj; daarna Pastor Theo ringen voörj verzorgen. Deze week z dinsdag en d van het dak v In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. ‘t Zand Goede Herd Van Heusde Lucaskerk, li dikant pastor Zondag 25 ji Kievitshorst, Laar; 11.00 kerk, kindei koor St. Luc Door de we volgt: woens kerk; dinsdag de Kievitshoi VVD-politica mevrouw Van Blerck heeft zich door de jaren heen ontwik keld tot een specialist van het ouderenbeleid, zo meldt de vorige Senio- renwijzer. Mij is niet duidelijk waar dat uit moet blijken. Zij heeft, naar zij zegt, geen beleid voor 'de' oudere ontwikkeld, omdat die niet zou bestaan. Een nota Ouderenbeleid heeft Van Blerck nooit willen maken, omdat die niet volledig kan zijn door de zeer gevarieerde samenstelling van de doel groep. De bijna ex-wethouder meent te weten wat vooral leeft bij ouderen: inzicht in waarze terecht kunnen met hun vragen en problemen. Nou, neem maar van mij aan dat de meesten dat donders goed weten. "De meeste mensen blijven liever zelfstandig wonen", zo trapt ze een open deur in. Het klinkt alsof ze zo het tekort aan verpleeghuisbedden wil rechtvaardigen. Maakt u zich geen zorgen: het laatste stukje vangnet voor ouderen mag blijven. Maar de mazen van dat net worden zó groot, dat we er allemaal doorheen tuimelen. De schlemielige uitvoering van de bijzon dere bijstand onder haar verantwoordelijkheid: daar weten de ouderen van mee te praten. Voor de handhaving of verbetering van de AOW hoeven we op haar als kamerlid niet te rekenen, vermoed ik. Blij toe, dat ze geen ouderenbeleid heeft gevoerd. Daar zaten wij -mondig geworden ouderen- niet op te wachten. Het gratis toegankelijke Ouderen festival volgende week donderdag begint om 14.00 uur en biedt een gevarieerd programma waaraan iedereen kan meedoen. Tonpraoter Frans Verbunt zal een 'buut' weg geven en de middag wordt afgeslo ten met een gezamenlijke dans: de 'Tilburg Shuffle'. Dit alles onder het genot van een hapje en een drank je. Adres de Rooi Pannen: Dr. Ahausstraat 1 Daaraan voorafgaand kunt u 's och tends wandelen of fietsen, waarbij een koffiepauze is ingelast. Fiets tochten van 20 kilometer in en rond Tilburg naar de Rooi Pannen starten om 9.30 uur bij wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaartstraat 55), de Pelgrimshoeve (Pelgrimsweg 27), wijkcentrum De Schans (De Schans 123) en vanaf het NS-plein. Een wandeltocht van 10 kilometer start om 10.00 uur bij de Rooi Pan nen. U kunt die dag ook voor 10,- lun chen bij de Rooi Pannen. Daarvoor moet u zich wel tevoren aanmelden bij het Bureau Ondersteuning Til- burgse Sport: tel. 437283. ei i. riuubi, •"eare als toneel- 19e en 20e eeuw -politieke (do.mo.), het met psychologie In 1844 liep Tilburg uit voor het beroemde Franse koor Les Chanteurs Montagnards d'Alf- red Roland. Herinneringen aan dat optreden bleven blijkbaar zo levendig dat een jaar later de Liedertafel Souvenir des Mon tagnards werd opgericht. Het Tilburgse koor viert in oktober zijn 150-jarig bestaan met uit voeringen van Alexander Bo rodins opera 'Vorst Igor'. 65- plussers krijgen vijf gulden korting bij de matinee-voorstel- ling op zondag 15 oktober. Nederlandse Opera. Het orkest is dat van de Staatsopera van Poz nan. De muzikale leiding is in han den van Hans van den Brand. De opera wordt op vrijdag 13 en zaterdag 14 oktober om 20.15 uur uitgevoerd in de schouwburg. Op zondag 15 oktober is er om 14.00 uur een matinee-voorsteling. De prijzen van de plaatsen zijn 40,- (eerste rang), 35,- (tweede rang), en 30,- (derde rang). Voor de voorstelling op zondagmiddag kunt u 5,- korting krijgen op ver toon van een 65+ pas. St. Maartei Poststraat U kunt same Iedere dag, bi |4.00uureen Maandag, w< om 19.30 uu zondag om 1( Dinsdag en d uur een medit Gereja 1 Indonesi Pauluskerk Zondag 25 jui 0.1.v. ds. A.J. De verschijningsdata van de Seniorenwijzer tot de zomer vakantie zijn 6 en 20 juli. Na de vakantie verschijnt de eerste Seniorenwijzer op 17 augustus en daarna weer in de gewo ne tweewekelijkse frequentie. Berichten over aktiviteiten voor deze rechterkolom moeten steeds uiterlijk de maandag (om 12.00 uur) voor de verschijningsdatum binnen zijn; voor de eerstvolgende uitgave dus op 3 juli. Wie na de zomer ac tiviteiten organiseert, waarvoor ingeschreven moet worden, doet er verstandig aan deze nu al aan ons door te geven. Wilt u deze zomer ook in beweging komen? Begeef u dan (te voet of op de fiets) naar de bibliotheek. Over vrijwel elke bin nen- en buitensport is wel wat te vinden in de Openbare Bi bliotheek Tilburg. In 'Het fit plus programma' van Han Mulder vindt u een uit gebreid plan voor een gezonde levenswijze. Hierin staat een kort overzicht van sporten die bijzonder geschikt zijn. De au teur geeft o.a. de tip om een nieuwe sport op les aan te leren. Natuurlijk kunt u zich van te voren oriënteren door er eens een boek over in te zien. Misschien maakt het boek 'Jeu de boules' van Henk Reesink u wel enthousiast over deze sport. Namen van clubs vindt u per plaats achterin. Ook in 'Gezond en fit door wandelen' tracht de schrijver u te overtuigen van het gezonde van wandelen. Hij geeft allerlei raadgevingen voorde beginnende wandelaar. Wandelt of fiets u al graag, maar kunt u wat inspiratie ge bruiken? In de wandelgids 'Zuidoost-Nederland' van W. Fluit vindt u wandeltochten in Oost-Brabant, Noord-Limburg en het Rijk van Nijmegen. In de fietsgids 'Zuid-Nederland' van L. Oteman wordt dit deel van Nederland verkend in 42 fietstochten. Doen! Goed luisteren Versteeg kan geen enkele activiteit bedenken die ouderen niet graag doen. "Wel houden ze er niet van be tutteld te worden, ze willen zelfstan dig zijn. Deelnemers vinden goed vervoer belangrijk en verder willen ze dat het gezellig is." BOTS is momenteel vraag en aan bod aan het inventariseren: waar hebben ouderen behoefte aan, welke activiteiten lopen goed, in welke buurten is er te weinig te doen' en waar zitten de bijeenkomsten vol? Versteeg: "Daarbij luisteren we goed naar de deelnemers. Ook hebben we contact met sportverenigingen en in dien mogelijk werken we samen." Eén nieuwe activiteit, de wandel- sportvereniging Fifty Fit, is vandaag met een informatie-bijeenkomst van start gegaan. De vereniging houdt volgende week donderdag, als on derdeel van het Ouderenfestival, haar eerste tocht. De wandelclub is een initiatief van BOTS en de oude renbond KBO. Versteeg: "Er bestaan natuurlijk al wandelverenigingen, maar die lopen vooral in het weekend en 's avonds. Dat bevalt de meeste ouderen niet zo en dus gaat Fifty Fit overdag en door de week lopen." Heikant Pastorie: j straat 78, i Huize Heiki (aula is buitei Mariakerk: ring met san Manders; 9.1 feestelijke ei alle koren ei bratie met ab king zal ver wordt afsche Verder won nieu.we par teerd, alsme» team; recepti 15.30 uur in Driekoning^ ring; 1 l.OOu. Op zaterdag! 20.00 uur grc genkerk vooi In ‘t Pastora programma z schoteld won zich “ontpo] nieuw geheel ma dat op di doeken gedat Door de weel ringen: vespe de Mariakerk vrijdag; ei 9.30u. op din Heikant, op ningenkerk e iiakerk. Evangel Kerkgeboi, Offenbach. Samenkomst 18.30u. Iedere woensi Bss bachstraat 10' De Souvenir des Montagnards is al lange tijd een begrip in de stad. De Koninklijke Liedertafel is een bloeiende vereniging: naast het koor bestaan er een inmiddels 55- jarige bridgeclub, een ruim hon derdjarige toneelvereniging, een biljartclub en carnavalsclub d'Auwmeute. Ook organiseert de Souvenir regelmatig kamercon- certen met wereldberoemde mu sici. Het koor verwierf zelf grote be kendheid met kwalitatief hoog staande opera-uitvoeringen. Daarbij maakten vaak jongere so listen hun debuut temidden van binnen- en buitenlandse beroeps zangers en -zangeressen en plaatselijke coryfeeën. Deze tradi tie blijft de Souvenir voortzetten. Voor 'Vorst Igor' zijn de solisten Ernst Daniël Schmid, Thea Ver meulen-Peek Harry van der Plas, Julian Hartman en Fiona Bryant gecontracteerd. Verdere rollen zijn er voor Wil van Leijsen, Bert Vloemans, Maria Kuipers en Yvonne Vermeer. Regisseur is Jan Bouws, hoofd regie van de volgende week donderdag ook ko men", wil Versteeg nog kwijt. Voor oude ouderen met een handicap zijn er immers ook mogelijkheden op het gebied van sport en spel. Zij kunnen terecht bij de MBvO-groepen. Voor jonge ouderen die lichamelijke pro blemen hebben, ligt dat anders. Ver steeg: "Voor die mensen is er nog niets specifieks. We kijken momen teel wat de mogelijkheden zijn en dan willen we iets voor die groep gaan doen." Het ouderenfestival is dus toeganke lijk voor alle ouderen. Versteeg ziet maar één probleem: "Als alle Tilburg- se ouderen tegelijkertijd komen, heb ben we veel te weinig ruimte." rol", aldus de BOTS-medewerkster. Bepaalde sporten zijn bij ouderen erg populair, weet Versteeg. "De mensen zijn erg enthousiast over koersbal en bowls." Verrassend vond ze het on verwacht grote aantal mensen dat, mede door een artikel in de Senio renwijzer, afkwam op het roeien, een activiteit die BOTS samen met de Ti- burgse roeivereniging enkele weken geleden organiseerde. "Wij hadden zo'n tien tot vijftien deelnemers ver wacht, maar er kwamen veertig men sen." De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisaties Wan delbos) organiseert als laatste activiteit voor de vakantie op woensdag 28 juni een bingo middag. Deze wordt vanaf 14.00 uur gehouden in 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Alle ou- I deren van Tilburg-West zijn welkom. Deelname is ƒ5,- per kaart per persoon; u kunt zoveel kaarten afnemen als u wilt. De prijzen zijn levensmiddelenpakketten en waardebonnen. Verzorgingscentrum De Heikant houdt op zaterdag 24 juni voor de derde keer een rommelmarkt en kermisdag. Naast de kraampjes waarde tweedehands spullen te koop worden aangeboden, is er leuke muziek en zijn er allerlei attracties voor jong en oud waarbij leuke prijzen zijn te winnen. De in wendige mens hoeft op deze rommelmarkt niets te kort te ko men. Er zijn meerdere eet- en drankkraampjes aanwezig en er is voldoende gelegenheid om ergens te gaan zitten. De rommelmarkt en de kermisdag zijn zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur op het terrein van verzorgingscentrum De Heikant, Schubertstraat 700. De toegang is gratis. Bij Volksuniversiteit Terra gaat in september op de dinsdag middagen een nieuwe Studiekring voor senioren van start. In een Studiekring kunnen allerlei onderwerpen uit de sa menleving aan de orde komen. De groep van tien tot veer tien 50-plussers heeft zelf inspraak bij de keuze van onder werpen. Er is niet veel voorbereiding nodig. Museumbezoek en excursies behoren ook tot de mogelijkheden. Nu en dan wordt een deskundige uitgenodigd om te komen vertellen. Er worden geen eisen gesteld wat betreft de vooropleiding. In formatie: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, tel. 426269. De zomer is begonnen en ook dit jaar heeft de gemeente Tilburg weer Zo- mertraktaties in de aanbieding. Daarbij zijn de oudere inwoners van de stad niet vergeten. Donderdag 29 juni staat het gebouw van De Rooi Pan nen, dat niet alleen voor jongeren maar ook voor ouderen erg geschikt is, in het teken van het Ouderenfestival. De hele middag kunnen Tilburgse senioren kennis maken met beweging, dans en muziek. De nadruk ligt daarbij op sport en spel. Niet vreemd want de organisa tie is in handen van het Bureau On dersteuning Tilburgse Sport (BOTS). Angelique Versteeg van BOTS licht de naam van het festival toe. "Mis schien suggereert de naam dat het vooral om muziek gaat, maar dat is niet het geval. Om het juiste publiek te bereiken, zijn we bij de groepen van Meer Beweging voor Ouderen (MBvO) bezig met werving en publici teit, onder meer in verzorgingstehui zen." Alle ouderen zijn volgende week don derdag welkom in De Rooi Pannen. Versteeg: "BOTS wil per jaar zo'n 250 ouderen méér aan het bewegen krij gen en het Ouderenfestival is een goede gelegenheid om kennis te ma ken met het aanbod." Vanaf twee uur 's middags kunnen geïnteresseerden op 29 juni in De Rooi Pannen terecht. Bij de demon straties van sport en spel door en voor ouderen zijn bijvoorbeeld volks dansen en een les 50-plus aerobics te zien. Ook treden enkele MBvO- groepen op. Diezelfde dag zijn er ook fietstochten in en rondom Tilburg voorouderen. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisaties Wan delbos) organiseert met ingang van september samen met de Open School een cursus geheugentraining voor ouderen in Tilburg-West. De cursus bestaat uit tien tot twaalf lessen van 2,5 uur en wordt op maandagmiddag gegeven in wijk centrum 't Kievitslaer. De eigen bijdrage is ƒ20,- per persoon voor de gehele cursus, inclusief koffie of thee. Informatie of inschrijving: Aleida de Leeuw of Piet Brokke, 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55; tel. 683961 I Seniorenwijzer Wordt eenmaal I in de twee weken de Tilburgse Koer I Redactie: Riavander AalstDierks I Diny van BladelVerbunt Riek Flipse-Tiemens I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens 1 Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 1 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 1 I 350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden 1 I naar het redactieadres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I \/nnr rlo v/orcehiininnerlati im Wie meer wil weten over de Seniorenacademie Brabant, kan terecht op een informatiemiddag op donderdag 29 juni in ge- bouw Q van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB), Wa- randelaan 2. Om 14.00 uur ontvangt u algemene informatie over de Seniorenacademie en houdt A. Haans een voor dracht over de dichter Hans Andreus. Na een theepauze ge ven de coördinatoren van de Seniorenacademie vanaf 14.30 uur informatie over het cursusaanbod. Om 15.45 geven en kele docenten presentaties over nieuwe cursussen. Naast Tilburg, Eindhoven en Den Bosch starten eind s. tember ook cursussen in Breda en Roosendaal. De helft de in totaal 35 cursussen wordt in Tilburg gegeven. Op het programma staan hier onder meer: Duitsland in Europa (ma.mi.), Aarde in v' se Russische literatuur (di.mi.), Lever. Rousseau en Montaigne (di.mi.), Shakespet schrijver (woe.mo.), de architectuur van de 19. (woe.mo.), de Beweging van Vijftig (woe.mi.), machtsverhoudingen in de 19e en 20e eeuw (do. Moorse Spanje (do.mi.), kennismaking r.:t (do.mi.) en belastingen in Nederland (vrij.mo.). De cursussen worden van eind september tot half december overdag gegeven in de KUB en het Mollerinstituut. De groepsgrootte is beperkt. Een voorpopleiding is niet vereist, maar cursisten moeten wel in staat zijn zelfstandig (overwe gend Nederlandstalige) literatuur te kunnen bestuderen. Voor tien hoor- en werkcolleges van elk 2 tot 2,5 uur betaalt u ƒ250,-. Onder voorwaarden is dankzij een studiefonds re ductie op het cursusgeld mogelijk. Informatie: Seniorenaca demie, coördinator Paul Overmeer, Pyreneeënweg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 394646. Zondag 2 juli is er weer een gezellige volksdansinstuif voor ouderen o.l.v. Nettie Tönissen. De instuif is van 11.00 tot 13.00 uur in Dansschool Van Opstal, Koestraat 26. Ook niet- dansers zijn welkom om eens een kijkje te komen nemen. Entree: 2,-. PARI

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 16