l] Vi f Bestaanszekerheid voor kleine boeren in de Derde Wereld Alundiaf ASN-Plein voor Eerlijke Handel 1 Fair Trade nadrukkelijk aanwezig Village Kinderactiviteiten De stilte van het oog iERLIJKI Afsluitende zondag n juni in vogelvlucht Popmundial, zaterdag io juni in vogelvlucht a 11 e m a al EWBffiFWIael iik nstej te w - Donderdag 8 juni 1995 pagina a 995 pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Festival Mundial heeft veel aandacht voor eerlijke handel (wijzigingen voorbehouden) Vastenaktiepodium irabant Novibpodium Schoonste festival ASN-podium Podium VN-tent N En verder: vele entre-acts, sprekers en straattheater. (wijzigingen voorbehouden) Vastenaktiepodium (presentatie: Rocky Tuhuteru) Novibpodium (presentatie: Rocky Tuhuteru) ASN-podium (presentatie: Aziza uit Marokko Olaf uit Nederland) Podium VN*tent (presentatie: Guylly Coster) Produktie: Multi Vision Partners JAAR er bijsmaak! VERENIGDE NATIES Volop speelse informatie KRO is er bij op Festival Mundial 12.30- 13.15 uur: 14.40- 15.30 uur: 16.35- 17.10 uur: 17.10- 18.05 uur: 19.20 - 20.15 uur: 21.30- 23.00 uur: 13.30 - 14.25 uur: 15.40- 16.35 uur: 18.15 - 19.10 uur: 20.25-21.15 uur: 12.00- 13.00 uur: 13.30- 14.15 uur: 14.45 - 15.30 uur: 15.45- 16.30 uur: 16.45 - 17.30 uur: 17.45 - 18.30 uur: 18.30 - 19.30 uur: 20.00 - 21.00 uur: 12.00 - 12.30 uur: 12.45 - 13.30 uur: 14.00 - 15.00 uur: 15.30- 16.15 uur: 16.45 - 17.45 uur: 19.30 - 20.30 uur: Abas en Adel al Shamari (Koeweit) Banda El Recodo (Mexico) sprekers Adewale Ayuba (Nigeria) Yulduz Usmanova (Oezbekistan) Baaba Maal (Senegal) je met eerli Iet Max Hs maar ook voor cacao, chocola ting en binnenkort voor bana- derde wereld koffie, deze koffie had een hoge prijs en een onstabiele kwali teit. Tegenwoordig worden er voor waarden gesteld aan de koffiebonen, zodat we een constante en stabiele smaak en kwaliteit kunnen waarborgen. Er wordt streng toezicht gehouden op een constante smaak en 13.00 - 13.45 uur: 14.00- 14.30 uur: 14.45 - 15.45 uur: 16.15- 17.15 uur: 18.30 - 19.30 uur: 20.00 - 21.00 uur: 11.00- 11.20 uur: 11.30- 12.00 uur: 13.00- 13.35 uur: 14.50 - 15.45 uur: 17.00 - 17.55 uur: 19.10-20.10 uur: 12.00- 12.30 uur: 12.45 - 13.00 uur: 13.10- 13.40 uur: 13.55 - 14.25 uur: 14.40- 15.10 uur: 15.20 - 15.35 uur: 15.50 - 16.35 uur: 17.35 - 18.05 uur: 18.20- 18.50 uur: 19.05 - 19.55 uur: Zowel tie te z 12.10-12.50 uur: 13.4514.40 uur: 15.55 - 16.50 uur: 18.05 - 19.00 uur: 20.20-21.45 uur: Plunk (Nederland) Van Dik Hout (Nederland) Dog Eat Dog (VS) Trans Global Underground (Engeland) Spearhead (VS) VN-koor (VS) Rotterdams Volkstheater (Nederland) La Troupe Saaba (Burkina Faso) Rotterdams Volkstheater Amlima (Spanje/Togo) Slagerij van Kampen (Nederland) Meer informatie: 013-431335 logen reke- het t-shirts verkocht. Het geluisterd door een schminkhoek. La Troupe Saaba (Burkina Faso) Rotterdams Volkstheater Samba Salad (Nederlands/Afrikaans) VN-koor Rotterdams Volkstheater sprekers Banda El Recodo (Mexico) Timbila Ta Venasi (Mozambique) er moet gedaan a bereikt Stichting Tilburgse en de inen. en wordt erzijds pro- tkanalen en informatie of een leuke kaart. In dit paviljoen worden namelijk boeken, kaarten en kantoorartikelen getoond en verkocht. i rode draad door van de Verenigde wereld één toe- Yama Yama (Ghana) Modeshow Harte Heren (Nederland) African Roots Conacry Katr, dans en percussie (Guinee) Modeshow Grupo Trankilo Bènó Martes (Antillen) Conacry Katr, dans en percussie (Guinee) Yama Yama (Ghana) Dilan (Turkije/Nederland) merk is er trouwens niet alleen voor koffie, m de, honit nen." laan om een zo veel- .jeftijdsgroepen vinden wel 5 er PopMundial op zaterdag. De en 100 jaar. Daarbij worden de verloren. Vrijwel iedere deelne- aar programma opgenomen. geheel wordt op- haarvlechter en jaar veel aandacht Zo zijn de afge- amotiespotjes op radio ;n om mensen op Bove In het Lees Schrijf Paviljoen kun nen mensen terecht die liefhebber zijn van literatuur, op zoek zijn naar landen- :1 op zaterdag als op zien. Deze expositi NCO en bestaat uit tien bewerkt tot niet-ziende bl voor één te zien op 12 nr wikkelingssamenwerki..D een spectaculaire installatie. armbanden en sieraden, houtwerk en katoenen tassen. Daarnaast zal Fair Trade haar nieuwe reizende tentoon- stellingspaneel presenteren, waarin ze laat zien welke rol de impor in het proces van eerlijke ha informatie door informatie over produ Derde Wereld, anderzijds Trade een overzicht van 1 ment en verkoopkanalen. A S Naast deze podium-activiteiten zijn er verschillende 'mobiele' acts op het ASN-Plein voor Eerlijke Handel. Zo treedt een muzikant op bij het Wereldmuziek Paviljoen, die de blaasinstrumenten van de aboriginals uit Australië bespeelt. Op de wereldmarkt treedt de Peruaanse groep Apu Inka op. De kans is groot dat u op de Wereld markt ook clown Kluns tegen komt. Khadja Nin (Burundi) Lokua Kanza (Zaïre) Toto de la Momposina (Colombia) Remmy Ongala the Orchestra Super Matimila (Tanzania) Stichting Vluchte- ïsenteren zich met luchtelingenkamp- oorwerpen uit lan- htelingen vandaan eater, verhalen en ingrediënten van vluchtelingen. Bij ibliek deelnemer in bij de kennis over irganisaties en ver- 'orden getest. Ver- :r en muziek, onder zoekers bestaande s de cd 'Mosaique :nomen. Ook voor itgebreid program- er'in en rond de 5 het VN-Plein een ilburgse afdelingen Verk en Amnesty in Afrika gebruikt >nds, een speciaal met een handicap len, geeft informa- teiten. Bovendien de jaarlijkse spon- Lilianefonds vanaf Aan de fietstocht, ;st wordt bestemd een aantal bekend en Sandra Reemer, nny de Munk en kroonprins der Tilseners Om wederom het schoonste festival te worden, hebben we uiteraard de hulp van het publiek nodig. De opzet van het afvalplan is in grote lijnen hetzelfde als voorgaande jaren. Dat betekent dat verspreid over het Leypark afvalcontai ners komen te staan. Het publiek wordt opgeroepen om bekers i sumptie bij inlevering bekers!), papier, GFT gescheiden weg te gooien, deel van het afval wordt verve voor recycling bestemd. Ook de gemeente Tilburg o het belang van een goede Vandaar dat de geme dienst in het kader v 'Tilburg Schoon' een forse bijdrage plan van Festival Op het ASN-Plein voor Eerlijke Handel zijn zowel zaterdag en zondag presen taties van een groot aantal organisaties. Zij stellen zich aan het publiek voor in de vorm van aantrekkelijk vormgegeven paviljoens. We hebben ze hieronder voor u op een rijtje gezet. onderschrijft e milieuzorg, leentelijke milieu- van de campagne i' op facilitair gebied je levert aan het afval- 1 Mundial. Medicamento (Nederland) Green Lizard (Nederland) Osdorp Posse (Nederland) Compulsion (Engeland) Jet Black Joe (Ijsland) The Brandos (VS) In de Kinder Wereldwinkel ligt het bewijs dat kinderen op een verantwoor de en aantrekkelijke manier bij de Der de Wereld betrokken kunnen worden. Er worden kinderboeken, kinderspeel goed, unicef kinderkaarten en kinder orteur speelt landël. Deze wordt enerzijds gevormd iucenten in de ds geeft Fair haar assorti- In het ASN-Paviljoen presenteert de Algemene Spaarbank voor Nederland een aantal eerlijke projekten, waarin zij hun geld beleggen. In het Fair Trade Paviljoen informatie gegeven over enerzij duktie en anderzijds de afzetk».. De organisatoren van Festival Mundial hebben hun best geda zijdig mogelijk programma samen te stellen. Alle leeftijdsg iets van hun gading. Voor de wat oudere jeugd is afsluitende zondag is er voor iedereen tussen 0 jongste wereldburgers uiteraard niet uit het oog mende organisatie heeft kinderactiviteiten in ha< Ibidiklar Modeshow Miriam Fuks Les p'tits Beiges Budapester Klezmerband Carlo Jones the Surinam Kaseko Troubadours PLEIN VOOR® ;eft de afgelopen dacht besteed aan teraard zijn de ver roep Brabant ook en zondag nadruk- et Leypark. Zater- ikprogramma 'Mu- :rdijk' tussen 12.00 van PopMundial, ddag van 12.00 en eekse reportages et festivalterrein. Festival Mundial vindt het belangrijk om organisaties en groepen die het thema 'Eén wereld één toekomst' hoog in het vaandel hebben staan de kans te geven zich aan een groot publiek te presenteren. Vandaar dat de informatiemarkt ook op deze achtste editie van het festival een belangrijke plaats inneemt. Op die markt geven meer dan honderd organisaties op en rónd marktkramen op een speelse manier tekst en uitleg over hun activi teiten. Er zijn ook organisaties die wat groter uitpakken. Die hebben gekozen voor een parade-paviljoen, die ver spreid over het Leypark staan opge steld. Dat geldt onder meer voor Me- misa, COS Nederland en Holland World Youth, Stichting Sportontwikke ling Burkina Faso, De Twern, Irene, Hivos, Triodosbank, Waterleiding Maatschappij, Stichting Natuurkampeerterreir Veel mensen denken dat de kwaliteit van de koffie niet stabiel is, klopt dat? "Nee, dat is niet zo. Vroeger was er eidspost, een Afri- :n een 'habitat' uit tentoonstellingen, dwerkers en ander n uitgebreid cultu- ook elders op deze speelt zich af in en :ent. De breedst denkbare collectie Wereld muziek is te zien en horen in het Wereldmuziek Paviljoen. Cd's met muziek van optredende groepen op Festival Mundial worden exclusief in dit paviljoen verkocht. Verder worden er instrumenten tentoongesteld, is er een instrumentenmaker aanwezig en zullen 40 djembee's uit het project 'Kone Dougoutigui' in Burkina Faso het geheel compleet maken. uiteraard wordt de rol van Fair Trade Organisatie in dit proces belicht. Vanuit de Tara Projects in India zijn de direc teur en een sieradenmaker aanwezig. De sieradenmaker zal met been inge legde armbanden beschilderen. Mode met Motief wordt georganiseerd door de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en heeft als thema kle- ding/textiel en bijpassende accessoires. De campagne 'mode met motief richt zich op eerlijke handel en produktie van sieraden, kleding en accessoires. Aan de kritische consument bieden deze produkten een goede mogelijk heid zich te onderscheiden met kwalita tief bijzondere kleding, gemaakt van authentieke materialen. Hoe gaat het handelsproces van zgn. eerlijke koffie in zijn werk? "Wij kopen rechtstreeks in bij coöpera ties in de Derde Wereld; De boeren ont vangen een vaste en van tevoren afge sproken prijs. Dat verzekert hen van een minimale prijs, gegarandeerde afname en daarmee van meer bestaans zekerheid. Wij transporteren de koffie bonen naar Nederland. Van de koffie bonen branden wij dan verschillende soorten koffie." jects. Door zich op deze manier te orga niseren, konden ze zich los maken uit de greep van opkopers. Tara Projects wil regelmatig werk ver schaffen aan producentengroepen, be trouwbare afzetmarkten zoeken voor hun produkten, groepen stimuleren zelfstandig te opereren en de macht van de tussenhandelaren doorbreken. Tara Projects werkt samen met producenten van zeepsteen, koperen produkten, Vlak naast het ASN-Plein voor Eerlijke Handel is er een Wereldmarkt. Op deze overdekte markt staan kleine win kels, waar diverse produkten uit ver schillende landen te koop zijn. De Stichting Adesa heeft 2 keramisten uit Peru uitgenodigd en zij zullen met hun aardewerktentoonstelling aan deze markt deelnemen. Het geheel wordt op geluisterd door theateracts en een pre sentatie van de Nationale Jongerenraad voor Milieu en Ontwikkeling over de relatie tussen kleding en milieu. De belangrijkste rol is ook dit jaar ech ter weggelegd voor het publiek. Mo° we wederom op uw medewerking rel nen om Festival Mundial écht I schoonste festival te laten zijn? De Keurmerk Winkel bevat een ten toonstelling over produkten met het Max Havelaar keurmerk, een videopre sentatie over het branden van koffie en kwaliteitscontrole en u kunt er koffie proeven. Er zal ook een koffieboerin uit Latijns-Amerika aanwezig zijn. Op uitnodiging van de Fair Trade Orga nisatie zullen de directeur van Tara Pro jects en één van de sieradenmakers in het Fair Trade Paviljoen op het ASN- Plein voor Eerlijke Handel aanwezig zijn. Tara Projects is een initiatief van de Indiase professor Sharma. Hij richt- te een groep op, die zich het lot aantrok van de kastelozen in de Indiase samen leving. Door contact met hen te zoeken en hen te willen helpen, hebben ze één van de sterkste taboes in de Indiase samenleving doorbroken. Om écht iets te kunnen verbeteren aan hun positie, organiseerden de kastelozen zich in handnijverheidsgroepen. Deze groepen vormen het eerste begin van Tara Pro- trig jaar maar liefst die reden dus om iet popfestival een plaats te ïstival Mundial. Verspreid podia zijn er aan- ttredens te verwach- iwintig groepen met Amerikaanse groep programma vind je agina's. Naast muziek •ndial een uitgebreid informatief programma, waarbij de ontmoeting tussen jongeren uit ver schillende culturen centraal staat. In het Keuken Paviljoen staat een milieuvriendelijke keuken van de firma Splinter. Deze keuken is uitgerust met 'eerlijke handel keukenspullen', zoals voedselprodukten, keukentextiel en keukengerei en kookboeken. De pro dukten zijn voorzien van uitgebreide achtergrondinformatie. Solidaridad is aanwezig met de bananenactie 'maak recht wat krom is'. op zondag is er in het Leypark een intrigerende foto-exposi- sitie 'De stilte van het oog' is gemaakt in opdracht van het i portretten van drie bij vier meter, waarvan de ogen zijn Mikken. De foto's van kunstenares Desiré Dolron waren één 2 provinciale festivals van de verschillende Centra voor Ont ging (COSsen) en zijn op Festival Mundial samengebracht in Eerlijke handel is één van de aan dachtspunten op Festival Mundial 1995. Het ASN-Plein voor Eerlijke Handel neemt dan ook een belangrij ke plaats in op zaterdag 10 en zondag 11 juni in het Leypark. Eerlijke kof fie is zo'n produkt, dat de laatste jaren veel aandacht heeft gekregen. Een gesprek met iemand die daar alles van weet: Hugo Wanner, verte genwoordiger voor koffiebrander Neuteboom. Er komen dit jaar zelfs raketten aan te pas om het publiek te wijzen op het feit dat Festival Mundial ook dit jaar graag weer het predikaat 'schoonste festival’ verdient. Milieu-vriendelijk raketten uiteraard, want kunstenaar Guus Voer- mans heeft een ingenieus systeem ont worpen, waarbij met perslucht giganti sche plastic raketten de lucht in worden geschoten. Teruggekeerd op het aardse festivalterrein worden de raketten ver volgens gebruikt als vuilniszakken. Er wordt rond het festival veel over de eerlijkheid van de handel gepraat. Dat heeft ook een zakelijke kant. "Natuurlijk. Ik vind dat er soms aan het commerciële gedeelte voorbij gegaan wordt. Door veel te verkopen, kun je de boeren namelijk steeds meer en beter ondersteunen. Vergroten van de verko pen is dus niet alleen in ons belang, maar het helpt ook de kleine boeren. Om dit te bereiken moet het Max Havelaar keurmerk weggetrokken wor den uit de alternatieve hoek; e dus meer aan schaalvergroting worden, zodat de grote massa wordt." Jullie werken onder het Max Havelaar Keurmerk; jullie verkopen dus Max Havelaarkoffie. Nee, dat is een groot misverstand, Max Havelaarkoffie bestaat niet. Max Have laar is een keurmerk dat garandeert dat de producent een eerlijke prijs heeft gekregen voor de koffie die de consu ment koopt. Je kunt het zeg maar ver gelijken met Kema Keur, maar dan voor produkten die in de Derde Wereld zijn gemaakt. Verschillende koffiebran- ders brengen diverse soorten koffie op de markt die door het verschil in samenstelling van de koffiebonen een andere smaak krijgen. Al deze koffies dragen echter wel het Max Havelaar Keurmerk, zodat je als consument zeker weet dat je met eerlijke handel te maken hebt. Het Max Havelaar Keur- De KRO besteedt dit jé aan Festival Mundial, lopen weken prorr.:*.:: en tv uitgezonden om mensen op te roepen het festival te zoeken. Boven dien gaan verschillende radio- en tv- programma's vooraf en achteraf dieper in op het programma en de achtergron den van Festival Mundial. Dat geldt bijvoorbeeld voor de radio-program- ma's Niemandsland, Kruispunt, Leidsekade Live en Na de Zegen en voor de tv-programma’s Markant Nederland, Kruispunt en Ander Afrika. Overigens is de KRO ook op zaterdag en zondag met een speciale stand in het Leypark aanwezig. Medewerkers van de KRO geven dan informatie over de omroep en over de programma-serie 'Ander Afrika, een serie waarbij KRO- presentatoren met een grote truck door Afrika trekken en verslag doen van hun belevenissen. 'Ander Afrika' komt va naf 9 juni wekelijks op de buis tussen 21.25 en 22.15 uur op Nederland 1. PopMundial trok vor 60.000 jongeren. Al ook dit jaar het p--' geven op Fesn«a. over verschillende staande zaterdag optre< ten van meer dan twir als afsluiter de Ame Spearhead. Het prr><r elders op deze pagina is er op PopMundial informatief pr"®™»” et publiek wordt (een gratis con- van een meter en overig afval Een groot /olgens

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 9