W I c ’’Ouderen moeten zich prettig kunnen voelen in Tilburg” Plezierig uitstapje slechtzienden naar Efteling Wethouder Van Blerck-Woerdman naar Tweede Kamer Erfrecht Slot seizoen SOON 1 POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I Bingo in de Garsthof Ontspanningsmiddag Voorlichting over ziekenfonds Homeopathie Ouderenfestival r i| f Seniorenwijzer I I I I I I I I I I I I Vrouwen in de politiek I 1 5 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 8 juni 1995 pagina 11 ma j postbus 10001, 5000 JA 9 Redactie: Ria van der Aalst-Dierks HET WOORD IS AAN... Het gekrakeel van onze oudere volksvertegenwoordigers in het AOV doet het imago van ouderen geen goed. Deze ouderen mani festeren zich immers als ruziem akende, elkaar wegpestende mensen, die alleen eigen eer zoeken. Binnen de TilburgseABT is het al niet veel beter. 'Hoe ouder, hoe wijzer', zeiden we vroeger. Daar blijft op deze manier niet veel van over. 'Hoe ouder, hoe gekker' lijkt meer op zijn plaats. Drop Oud Iedere maandag is er in De Garsthof een gezellige bin- gomiddag voor 55-plussers. Tussen 14.00 en 16.00 zijn dan leuke prijzen te winnen, zoals koffie, thee, waspoe der en andere levens- en schoonmaakmiddelen. Adres: Columbusplein 15. Op dinsdag 20 juni organiseert activiteitencommissie De Baselaer een ontspaninngsmiddag in huize Antonius van Padua, Paus Adriaanstraat 60. Er is dan een optreden van De Tijdbrekers/Kwartet August de Laat, die voor een on vergetelijke middag zullen zorgen. De entree bedraagt ƒ3,-. De middag is bedoeld voor alle senioren vanaf 55 jaar. Tijdens de pauze wordt u getracteerd op een kopje koffie of thee. Aanvang: 14.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) sluit het seizoen 1994-1995 op een gezellige ma nier af op woensdag 21 juni Vanaf 14.00 uur treedt dan in De Ypelaer (Corellistraat 10) Ruud van der Heijden op, een entertainer met muziek, zang en humor. Entree: ƒ2,- inclusief kopje koffie of thee. Vijf jaar is ze wethouder geweest, maar nu vindt ze het een mooi mo ment om met iets nieuws te begin nen. Anke van Blerck-Woerdman (51) is per 26 juni enkel nog lid van de Tilburgse gemeenteraad. Het grootste deel van de tijd brengt ze vanaf die datum door in Den Haag. Daar neemt ze voor de VVD zitting in de Tweede Kamerfractie als op volgster van Dick Dees. In 1981 maakte Van Blerck haar opwach ting in de gemeenteraad van Tilburg. Na negen jaar werd ze wethouder van So ciale Zaken en Gezondheidszorg, sinds vorig jaar is dat Onderwijs, Ouderenbe leid, Sport en Gezondheidszorg. De VVD-politica heeft zich door de jaren heen ontwikkeld tot een specialist van het ouderenbeleid. Een reden voorde Senio- renwijzer om stil te staan bij haar vertrek. Op donderdag 22 juni organiseert de activiteitencommis sie van De Kasteelhoeve een voorlichtingsmiddag over het ziekenfonds. De middag is in De Kasteelhoeve, Has- selstraat 256. Over de nieuwste ontwikkelingen in de re gelgeving van 'ziekenfondsland' wordt dan uitleg gegeven door een medewerker van VGZ. Deze middag is voor ie dereen vanaf 55 jaar. Gratis toegang. Aanvang: 14.00 uur. "Als raadslid en wethouder heb ik gezien hoe wetgeving in de praktijk uitwerkt. Het lijkt me leuk om nu te kijken hoe wetge ving in de eerste fase verloopt. Naast volksgezondheid gaat Van Blerck zich ook bezighouden met sociale zaken en werkgelegenheid. In Den Haag is ze een relatief onbekende en dus begint ze van voren af aan. "Ik vind het prima om onderaan te beginnen. Ik ga er niet heen om altijd vooraan te staan en een grote mond te hebben", klinkt het nuchter. In de Haagse politiek staat de AOW de laatste tijd ter discussie. Van Blerck be seft dat deze verzekering vanuit de resi dentie geregeld moet worden. Ze wil geen hoge verwachtingen wekken ten aanzien van de AOW. "Ook al wordt die op peil gehouden, dan betekent dat nog geen vrijheid, blijheid voor de mensen die alleen AOW hebben en eventueel een klein pensioentje. Het blijft tellen en reke nen en ze hebben weinig extra te beste den." volksgezondheid in mijn portefeuille." Wat haar nog altijd dwars zit, is de kritiek die ze van de gemeenteraad en media kreeg op de uitvoering van de bijzondere bijstand. "Die problemen speelden in alle steden. Maar hier is de indruk blijven han gen dat veel mensen iets niet kregen waar ze wel recht op zouden hebben. Dat vind ik onterecht, want die wijsheid ach teraf is enorm opgeblazen. Er is niet veel onthouden aan mensen. Aanvragers van bijzondere bijstand krijgen nu eenmaal niet per definitie het bedrag wat ze op voeren." De gemeente heeft overigens wel lering getrokken uit de problemen bij de bijzon dere bijstand, stelt Van Blerck, waardoor de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten een stuk beter is verlo pen. Maar ze heft nu al een waarschu wende vinger voor de inkomensgevolgen van de nieuwe Bijstandswet die volgend jaar ingaat. Het Trefpunt ouderen Gasthuisring-Vredeswijk organi seert op donderdag 15 juni om 10.00 uur een informatie- ochtend over homeopathie. De ochtend is in het pa rochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38. De arts mevr. Prckartz geeft dan informatie over de werking van reguliere geneeskunde en homeopathie, onder meer bij hart- en vaatziekten. Entree en kopje koffie/thee gratis. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Onbekende De wethouder stond bij de Kamerverkie zingen van vorig jaar al op de lijst van de VVD. De vraag was dan ook niet öf ze naar Den Haag zou gaan, maar wanneer dat zou gebeuren. Dat moment is nu aan gebroken. Op donderdag 29 juni vindt in De Rooi Pannen (Dr. Ahaus- straat 1in het kader van de Zomertractaties een Oude renfestival plaats, waarin beweging, dans en muziek cen traal staan. Jong-oud, oud-oud, vitaal, mobiel, minder mobiel, iedereen kan op haar of zijn manier meedoen. U kunt dan kennismaken met diverse sport- en bewe- gingsactiviteitenvoor50-plussers. De dag wordt feestelijk afgesloten met een hapje en drankje. Een bekende Til- bugse artiest zorgt voor de muzikale uitsmijter. Vanuit verschillende wijken worden in het kader van het Ouderenfestival fiets- en wandeltochten uitgezet. Ieder een kan in eigen tempo deelnemen; de afstanden zijn aangepast aan de mogelijkheden van alle deelnemers. Tijdens de tochten worden rustpunten ingelast. Onder het genot van een kopje koffie kan men genieten van natuur en stad, een partijtje jeu de boules spelen, een dansde- monstratie bijwonen, een monument bekijken. Informatie: bel BOTS, tel. 013-437283, èn in de volgende Seniorenwijzer. Wandelen kan ook bij de nieuwe Fifty-Fit wandelsportver- eniging. Deze vereniging houdt een informatiebijeen komst op donderdag 22 juni om 10.00 uur, ook in De Rooi Pannen, Dr. Ahausstraat 1 Anke van Blerck-Woerdman: "Ouderen zijn mondiger geworden.” FOTO: GEERT VAN LOON Divers Bij haar aanstelling als wethouder koos ze niet bewust voor het ouderenbeleid. "Dat was een onderdeel van mijn porte feuille en ik keek naar het totaal. Maar de hele zorgsector -ouderen, jongeren, ge zondheidszorg en verslaafdenbeleid- sprak me wel aan. Voor de tweede perio de heb ik dat er bewust bij gevraagd, om dat ik er voor mijn idee nog niet klaar mee was. Ik wil de zaken zo goed mogelijk re gelen voor de mensen waar het om gaat." "We maken in Tilburg geen beleid voor 'dè' oudere, die bestaat namelijk niet. Daarom heb ik ook nooit een nota Oude renbeleid willen maken; die kan nooit vol ledig zijn. Je hebt de oudere die net de vijftig gepasseerd is en die over het alge- Vernieuwend In haar werk heeft Van Blerck vaak met de SBT te maken gehad. "De rol van die in stelling is wezenlijk. Ik vind-dat ze veel meer een vernieuwende rol moet spelen, maar die discussie staat nog in de start blokken." Voorbeelden van hoe de SBT dat volgens haar goed aanpakt zijn de projecten Wonen-plus en Ouderen en Veiligheid. "Dat soort ideeën verwacht ik van de SBT. Andere instellingen kunnen het uitvoerende werk voor hun rekening nemen." Nu ze vertrekt, vindt ze het jammer dat er nog altijd onduidelijkheid bestaat over de negentig verpleeghuisbedden die Tilburg erbij moet krijgen. "Maar zo nodig zwen gel ik dat onderwerp in de Tweede Kamer aan, want in de VVD-fractie krijg ik ook treffendst verwoord door een vrouw in een rolstoel: "Normaal zit ik alleen maar binnen. Ik heb al honderd dekentjes ge breid voor Polen. Nu kom ik eens buiten en wat valt er toch veel te genieten. Wat een dag!" ken opgenomen in de Tilburg se Koerier. meen gezond en mobiel is en over rede lijk wat vrije tijd beschikt. Daarnaast zijn er de 80-plussers die vaak meer zorg nodig hebben, ook al woont negentig procent nog thuis. De gemeente moet samen met instellingen als de Thuiszorg en bejaar denoorden bieden wat de mensen willen of nodig hebben", aldus Van Blerck. "Wat vooral leeft bij ouderen, is dat ze inzicht willen hebben waar ze terecht kunnen. Dat is wel helderder geworden door de samenwerking tussen gemeente en in stellingen, maar het kan nog wel wat ver der verbeteren." Volgens de vertrekkende wethouder is de gedachte aan een plaats in een verzor gingstehuis voor veel mensen niet meer aantrekkelijk. "De meeste mensen blijven liever zelfstandig wonen. Daar moeten de gemeente en de diverse instellingen op inspelen. Maar wij kunnen geen beleid opdringen." De vertrekkende wethouder vindt dat de samenwerking tussen de verschillende instellingen de laatste jaren aanzienlijk is verbeterd. "De vrijblijvendheid bij de in stellingen is weg. De hele keten moet goed op elkaar aansluiten. Als ouderen hulp nodig hebben, moet die er zijn. De wachtlijsten van tehuizen zijn behoorlijk verkleind. Maar het kan nog beter. Het laatste stukje van het vangnet voor oude ren is van wezenlijk belang." Het aantal aanduidingen voor mensen die ergens anders vandaan komen is erg groot. Daardoor kon verwarring niet uitblijven. Migranten, allochto nen, gastarbeiders, nieuwkomers, vluchtelingen, vreemdelingen, asiel zoekers, minderheden, illegalen, buitenlanders: een tiental namen voor hetzelfde verschijnsel. Als ik van Breda naar Tilburg verhuis, ben ik een migrant, maar niemand noemt mij zo. Wie uit Poppel komt om in Goirle te werken, heet hooguit 'den Beis'. Maar voor iemand met een andere huidskleur, die ook nog een andere taal spreekt, hebben we tien nette termen klaar. Daarmee plaat sen we hem of haar in een uitzonderingspositie. Om maarte zwijgen over de onbeschofte termen, waarmee een aantal mensen uiting geeft aan hun armetierige vooroordelen. Die termen gebruiken we niet als het gaat om mensen bovenaan de lad der. Toch is ons dierbare koningshuis een stoet van vreemdelingen: sinds de zestiende eeuw uit de Franse (Orange) en Duitse adel (Nassau) af komstig. En nu heten veel levende telgen van het Huis van Oranje voor de burgelijke stand Von Lippe Biesterfeld of Von Arnsberg. Zij zijn welkom! Welkom ook aan alle vervolgden en door oorlog en geweld verdrevenen. Wij zullen u bij uw NAAM noemen. En niet meer in een ver gaarbak gooien. W. van N. vroeger op de kermis", aldus een deel neemster. Een andere oudere was ook heel tevreden in de Pagode, waarin je hoog boven de bomen getild wordt: "Ik zie allemaal oranje dakjes." De tevredenheid werd misschien wel het Wens Voor de Tilburgse ouderen heeft het nieuwe kamerlid een wens. "Die is mis schien wel heel simpel, maar ook terecht. Ik hoop dat ouderen zich in Tilburg prettig kunnen voelen en dat ze een beroep kun nen doen op de instellingen en diensten, als dat nodig is." Ze vindt het goed dat ou deren door de jaren heen mondiger zijn geworden en zij kan het weten, want als wethouder sprak ze regelmatig met inwo ners op leeftijd. "Ouderen kom je overal tegen, bij allerlei gebeurtenissen. Het is een belangrijke groep." Volgens Van Blerck vinden ouderen vooral de gewone dingen van het leven erg belangrijk, zoals veiligheid op straat en een plaats in een verzorgingstehuis, indien nodig. De vertrekkende wethouder wordt zelf ook ouder. "Daar denk ik ook wel eens over na, maar ik kan me er niet veel bij voorstellen. Ik wil zo gezond mogelijk oud worden en samen met mijn partner nog leuke dingen kunnen doen. Maar ik denk er nu nog niet aan wat ik wil doen als ik 75 ben. Eén ding weet ik zeker: ik hoop nooit in een verpleeghuis terecht te komen." De Werkgroep Ouderenbeleid Reeshof organiseert op dinsdag 20 juni van 14.00 tot 16.30 uur thema-middag over schenkingsrecht, erfrecht en testamenten. Notaris de Kort zal een toelichting geven over deze onderwerpen. Natuurlijk is er ruim gelegenheid voor het stellen van vra gen. De middag wordt gehouden in het clubgebouw van Jong Nederland aan de Langendijk 28 (naast het wijk centrum). De werkgroep biedt u dan ook een kopje koffie aan. De Werkgroep Ouderenbeleid wil haar activiteiten in het volgend seizoen blijven uitvoeren. De werkgroep zoekt nog mensen die thema-middagen helpen organiseren en mensen die zich willen inzetten voor de belangen van ou deren in de Reeshof. Informatie: Paul Nas, wijkcentrum De Reeshoeve, tel. 702590. Slechte ogen hebben en dan naar de Efteling gaan, waar zo ontzettend veel te zien is en waar het druk is? Van te voren was er wat twijfel, maar het jaar lijkse uitstapje van het Tilburgse Net werk voor slechtziende ouderen is een groot succes geworden. De 26 deelne mers, onder wie zeven rolstoelgebrui kers, beleefden een heel plezierige dag, mede door de hulp van tien vrij willigers, twee medewerkers van de colonne van het Rode Kruis èn het per soneel van de Efteling. Het bleek dat gehandicapten een streep je vóór hebben bij dit Middenbrabantse attractiepark: een aparte ingang, nergens in de rij moeten wachten, en extra in spanningen van de Efteling-medewer- kers. "Ik leek wel de koningin", aldus slechtziende Truus, "de hekken gingen open als wij kwamen en iedereen was zo aardig." Na het tochtje met de bootjes langs de bloemenpracht zat de stemming er me teen goed in. "Als we in en uit die bootjes kunnen komen, kunnen we overal in", was het algemene gevoelen. Twee da mes waren wel wat bang bij de Fata Morg ana, omdat ze een beperkt blikveld heb ben en dus maar kleine stukjes kunnen zien. "Ik vind het eng, maar met jou erbij durf ik wel", kreeg een vrijwilligster te ho ren en dus voeren ze samen door het oer woud langs buikdanseressen, sieraden en fakirs. Ook lukte het om uit de boot op een draaiende schijf te stappen. Slechtzienden kunnen in meerdere of mindere mate ook genieten van wat er in de Efteling te zien is. Zo was het bij het Carnaval Festival fijn dat de afbeeldingen heel groot zijn en contrastrijke kleuren hebben. "Met de leuke muziek erbij en de draaiende wagentjes voelt het net als I Wordt eenmaal in de twee we- I 1 ken onnenomen in de Tilburn- I Kopij kan opgestuurd worden I naar hot rariantia-arlrac nf B Vrouwen zijn in de politiek niet ruim vertegenwoordigd, en zo is het ook gesteld met informatie over dit onderwerp. Toch is er in de Openbare Bibliotheek Tilburg wel wat te vinden over vrouwelijke politici. Over Anke van Blerck is tot op heden geen boek ge schreven, toch kunt u in de bibliotheek wel haar naam te genkomen. Zo is er de gids 'Wie moet u hebben?' met adressen en telefoonnummers van allerlei overheidsin stellingen als ministeries, provincies en gemeenten en mensen die er werken. Ook in de documentatiemappen over Tilburgse onderwerpen, zitten knipsels met kranteberichten waar de wethouder in voor komt. Bijvoor beeld in de dokumentatiemappen 'Tilburg; politiek' en 'Ou deren; Tilburg'. Voor informatie over vrouwen in de politiek in het alge meen komt u al gauw terecht bij enkele wetenschappelij ke studies. Wat leesbaarder is een boek als '1994: meer vrouwen in de politiek' van de Stichting Burgerschaps kunde. Wilt u wat meer weten over de rol van wethouders? In de Gemeentewijzer van Teleac wordt de gemeentepolitiek uit de doeken gedaan. Over de afstand tussen bestuur ders en bewoners (en hoe die kloof kleiner gemaakt kan worden) kunt u lezen in het boek 'Moderne regenten' van P. Tops. Genoemde titels zijn vooral te vinden in de bibliotheek aan het Koningsplein. Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Post- I straat 64, 5038 DH Tilburg of 1 Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. 1 naar het redactie-adres of I naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg; tel. 368805. Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 11