W I J z Nuttige radio voor ouderen Bezig zijn op een leuke manier' ff I Ook dit jaar weer Zomerschool POST SCRIPTUM COLOFON Netwerk slechtziende ouderen zoekt gastvrouwen Rommelmarkt 't Hazennest Vrouwentoneel Bingo in de Garsthof Nieuwe Studiekring Wandelsport voor ouderen Ruffing Bibliotheek en beeldbuis iS tl r i i i I I I I I 1 I I I I I I I I I I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I Woensdag 24 mei 1995pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 995- pagina 10 o Omroep Brabant wordt goed beluisterd door ouderen. Presentator Jan Waaien van de ouderen rubriek aan het werk. foto: geert van loon 2 3 3 3 4 Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt HET WOORD IS AAN... Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. igers i games voor 25* 18 es games >r tegen 24* 29 zoekt foor Bu- evraagd erste 16- 25 (-9) 17- 21 (-4) 12-20 (-8) 1 1-36 (-25) 10-35 (-25) 3-4 ning M-B 1-6 en kunnen de cursisten vragen stel len over de behandelde stof. Tussen half één en half twee is er steeds een lunchpauze. Gezellige middag De laatste middag zaten alle deelne mers aan de cursussen van de SVE in het gebouw van die instelling. "We hebben toen een heel gezellige mid dag gehad en ik begreep van de men sen van de andere groep dat zij het ook prima naar de zin hebben ge had." Ze weet dan ook zeker dat ze dit jaar weer iets gaat doen, maar voor dat ze beslist wat wil ze eerst de pro gramma's zien. "Vorig jaar ging ik de cursus niet doen om iets te leren, maar om bezig te zijn. En dat op een leuke manier. Je raakt in zo'n korte periode toch erg gehecht aan elkaar en daarom kon den we, toen het voorbij was, alle maal wel janken." De zomer nadert en daarmee tegelijkertijd de vakantie. Voor men sen van 55 en ouder betekent dat niet dat er helemaal niks te doen valt. De liefhebbers en leergierigen kunnen namelijk ook dit jaar weer terecht bij de Zomerschool van Terra Nova en de Stichting Vol wassenen Educatie (SVE). De vakantiemaanden komen er weer aan. Voor velen een fijne tijd. Voor veel ouderen en tijd van eenzaamheid. Kinderen weg, weinig of geen activiteiten en voor wie niet naar de Zomer school wil of kan, een tijd van ver veling. Jammer dat daar door geen en kele instantie wat aan gedaan wordt. Dat zou nou echt belan genbehartiging zijn! Drop Oud i nog van belang leze wedstrijd Juiste keuze De mensen die vorig jaar deelnamen aan de Zomerschool waren erg en thousiast, aldus Van Dokkum. "Zowel de deelnemers van de SVE als die van Terra Nova. Dat bewijst dat men sen de juiste keuze hebben ge maakt." Het woord 'school' hoeft niemand af te schrikken, vindt hij. "Het is heel an ders dan de school die de mensen nog van vroeger kennen. Die herin nering is hier verte zoeken." Dus ook mensen die vroeger enkel lagere school, of slechts een aantal jaren daarvan, gedaan hebben, kunnen met een gerust hart naar de Zomer school. "De deelnemers variëren in hun opleiding en aan de docent is het de taak daar op in te spelen. Dat is de kunst van het vak. Het is de bedoeling dat de mensen samen met elkaar iets leren en dat ieders capaciteiten be nut worden." Huiswerk is er niet, al kan aan deel- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. In het artikel over 'Mooi zo, goed zo' in de Seniorenwijzer van 11 mei las ik dat Tilburgers met ideeën kunnen komen voor het mooier en leefbaar der maken van de stad. Sponsors uit het bedrijfsleven zullen voor de fi nanciering zorgen. Ook in tientallen andere Nederlandse steden begin nen ze met 'Mooi zo, goed zo'. Waar is de Sociale Vernieuwing gebleven, dat mooie begrip uit de tijd van len Dales en Jan Schaefer? Toen is er vrij veel tijd en geld gestoken in het verbeteren van buurten, het aanbieden van scholing en het scheppen van werk. Maatschappelijk gezien zouden de puntjes op de I's gezet worden. En nu: weg daarmee. Gezamenlijk voor je eigen zaken staan en die af werken, is blijkbaar verleden tijd. We hebben weer wat anders ontdekt. Het lijkt erop dat allerlei projecten van instellingen of gemeentelijke afde lingen bijeen geschraapt worden om zo een aardig pakketje te vormen voor 'Mooi zo, goed zo'. "Het begint hier meer en meer op Amerika te lijken, waar de overheid zich steeds verder terugtrekt. Bedrijven brengen daar vaak helemaal het geld op voor activiteiten voor jong en oud. Tenminste, als ze er zin in hebben." Dat was de gedachte die bij me bleef hangen na lezing van het artikel. En van zo'n gedachte word ik niet vrolijk, integendeel. Mw. K. W. steld zijn, voelen zich bij ons thuis." Van Dokkum denkt dat de deelne mers aan de cursussen van Terra Nova een aardig niveau moeten heb ben. "Bij ons maakt het niveau niet uit. Iedereen kan hier terecht." Dat kan dan vanaf vier juli op dezelfde da gen en tijdstippen als bij Terra Nova. Verder toog de groep naar Oisterwijk en de duinen en bezochten de deel nemers de waterzuivering en de Oude Warande. De excursies be stonden uit een rondleiding en het verkrijgen van informatie. Van Huij- kelom: "Je steekt er iets van op." Voor informatie en inschrijving voor de Zomerschool kunt u terecht bij Ter ra Nova, Nieuwlandstraat 44-46, te lefoon: 013 -426269 of bij de Stichting Volwassenen Educatie, Tivolistraat 6, telefoon: 013 - 433979. Iedereen vanaf 55 jaar is welkom. De kosten bedragen zeventig gulden. Voor mensen met lage inkomens is het mogelijk (een deel van) dat inschrijf geld bij de gemeente via de subjekt- subsidie terug te krijgen. Eenzame tijd Eén van de deelnemers van vorig jaar is Ans van Huijkelom (63). Zij schreef zich toen in voor de cursus Natuur en Milieu. "Gewoonlijk doe ik vrijwilligerswerk en volg ik cursus sen, maar dat ligt in de zomer alle maal stil. Ik ga in die tijd niet op va kantie, maar de kinderen zijn wel weg. Dan is zes weken een eenzame tijd." Ze las vorig jaar een bericht over de Zomerschool en vroeg informatie aan. Vervolgens besloot ze zich in te schrijven vooreen cursus. "Natuuren Milieu leek me het leukste van de drie en dus heb ik daarvoor gekozen." Ans van Huijkelom heeft daar geen spijt van; ze kijkt met veel plezier te rug op de Zomerschool. "De eerste morgen zaten we bij el kaar en bespraken we het program ma voor de komende weken. Verder zijn we alle dagen op pad geweest en vaak bezochtën we twee dingen op één dag." Het prima weer van de vo rige zomer kwam goed van pas en dus namen de cursisten iedere keer als ze op pad gingen de fiets. Eten de den ze onderweg, ergens in de bui tenlucht. Ze herinnert zich onder meer nog een uitstapje naar een ecologische boer. Luisteren Ook de SVE organiseert drie ver schillende cursussen: Kunst en Cul tuur, Zingeving en Mens en Natuur. Bert van Dokkum van de SVE legt uit dat zijn organisatie en Terra Nova de Zomerschool op verschillende ma nieren aanpakken. "Terra Nova biedt het programma aan in de vorm van le zingen. Daar zitten de mensen dus vooral naar iemand te luisteren. Bij ons is er ook een docent, maar die werkt samen met de groep, zoals vrij vaak gebeurt bij volwasseneneduca tie. Daarbij kan er een deskundige uitgenodigd worden, bijvoorbeeld een boswachter die praat over de na tuur of een kunstenaar. Verder trek ken de cursisten er ook op uit. Zo kun nen de deelnemers aan de cursus Zingeving naar een moskee of een yogacentrum gaan", vertelt Van Dok kum. De cursussen van Terra Nova zijn theoretisch, die van de SVE prak- tisch. "Dat komt overeen met de basi seducatie die wij normaal geven. Mensen die niet zo theoretisch inge- De twee organisaties organiseerden vorig jaar voor het eerst de Zomer school. Het initiatief bleek succesvol en dus komt er dit jaar een vervolg. Op dinsdag 20 juni kunnen ouderen beginnen bij Terra Nova. Die instel ling heeft dit jaar drie thema's in de aanbieding: Kunst en Cultuur, Zinge ving en Actualiteit. Op iedere dinsdag en donderdag van 10.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.30 uur houden des kundigen lezingen over deze thema's Twaalf keer hebben ze er op zitten en het bevalt goed: de SBT werkt met plezier aan het 'hoekje' dat Omroep Brabant wekelijks inruimt voor de Middenbrabantse oude ren. Sinds begin maart iselke maandag een informatief interview van ra- dio-verslaggever Jan Waaien met een SBT-medewerker te horen. De rubriek "voor ouderen en hen die dat hopen te worden" wordt 's maandags tussen 13.45 en 14.00 uur uitgezonden. In een gezellige sfeer een kopje thee drinken en een praatje maken: dat gebeurt elke woensdagmiddag tijdens de soos van het Netwerk voor blinde en slechtziende ou deren. Onmisbaar op de soos-middagen zijn de vrijwillig sters die de rol van gastvrouw vervullen. "Buiten het feit dat ik hier op een prettige manier nuttig werk doe, heb ik er ook iets van geleerd: iedereen kan hulpbehoevend wor den, maar je kunt dan nog vrij zelfstandig functioneren als je jezelf maar wil en durft te laten helpen." Het Netwerk zoekt nog enkele vrijwillige gastvrouwen voor deze soos. Interesse? Ga eens kijken op een woens dag tussen 14.00 en 15.30 uur in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2 en vraag naar José. Op zondag 28 mei is er in seniorensoos 't Hazennest (de voormalige Herderskerk aan het Kreverplein 27) van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Ouderen uit de wijk hebben allerlei leuke artikelen ter beschikking gesteld. De opbrengst komt ten goede aan activiteiten voor ouderen in Noord. Entree 1,50, inclusief een kopje koffie of thee. Wie nog een verkoopplaatsje wil huren (a 10,-) kan bel len naar J. van de Ven (672327) of 't Hazennest (551969). Vrouwentoneelgroep Craquelé houdt op woensdag 31 mei een presentatie in wijkcentrum De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. Na afloop van de presentatie wordt in formatie gegeven over de toneelcursus voor oudere vrou wen van Craquelé. Aanvang 20.15 uur; entree 2,50. In formatie: tel. 551495. Iedere maandag is er in De Garsthof een gezellige bingo- middag voor 55-plussers. Tussen 14.00 en 16.00 zijn dan leuke prijzen te winnen, zoals koffie, thee, waspoederen andere levens- en schoonmaakmiddelen. Adres: Colum- busplein 15. Volksuniversiteit Terra Nova gaat eind september naast de vier reeds bestaande kringen een nieuwe Studiekring voor Senioren starten op dinsdagmiddag. Een prima ma nier om in gezellig gezelschap van leeftijdgenoten uw kennis te verbreden. In een Studiekring kunnen allerlei onderwerpen uit de sa menleving aan de orde komen. Het kan over heel actuele gebeurtenissen gaan of over dingen die te maken hebben met het ouder worden, over de jeugd van toen en nu, over kunst, over godsdienstbeleving enz. De groep van tien tot veertien 50-plussers heeft zelf inspraak bij de keuze van onderwerpen. Er is niet veel voorbereiding nodig, hooguit krijgt u een stukje mee om te lezen. Museumbezoek en excursies behoren ook tot de mogelijkheden. Nu en dan wordt een deskundige uitgenodigd om te komen vertellen. De deelnemers brengen soms ook hun eigen deskundig heid en ervaring in. Op die manier leert men van elkaar. Er worden geen eisen gesteld wat betreft de vooropleiding. Kosten: 125,- voor 25 bijeenkomsten, koffie en thee in begrepen. Houders van een 65+pas betalen ƒ113,-. Tijds duur: vanaf eind september tot in het voorjaar van 13.30- 16.00 uur op dinsdag. Aanmelding: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, tel. 426269. Open dag Terra Nova: 17juni. In het kader van het project 'Tilburgse Ouderen in Bewe ging' wordt een Fifty-Fit wandelsportvereniging opgezet. Bij deze vrijetijdsbesteding speelt niet alleen de gezond heid een rol. Het milieu en het vertoeven in de natuur zijn ook belangrijke aspecten. Wandelen is een goede sport voor de oudere recreant. Het is goed voor de conditie, levert weinig of geen bles sures op en kan tot op hoge leeftijd beoefend worden. Wie meer wil weten over de Fifty-Fit wandelsportvereni ging is van harte welkom op de informatiebijeenkomst, die op donderdag 22 juni om 10.00 uur wordt gehouden in De Rooi Pannen, Dr. Ahausstraat 1Tijdens het Ouderenfes tival Tilburg zal op donderdag 29 juni om 10.00 uur de eer ste wandeltocht van start gaan. Deze tocht start ook van uit De Rooi Pannen. Dit is een tocht van ±10 kilometer, waarbij halverwege van de tocht een koffiepauze wordt in gelast. Ruffing is een nieuwe sport, bestemd voor mensen met af fectie voor golf. Het slagmateriaal van beide sporten is an ders, evenals de bal, speelveld en puntentelling, maar deze sport is voor iedereen betaalbaar. De Ruffingbaan is aangelegd nabij de ski-piste op de Beekse Bergen. De instructielessen worden gegeven op dinsdagavond vanaf 19.00 uur, vanaf mei ook iedere zon dag van 12.00 tot 16.00 uur en verder op afspraak. Infor matie: tel. 436073. Bent u de t.v. in de zomer ook zo snel beu? Wat let u er iets op te laten verschijnen wat u zelf leuk vindt? Leen een vi deoband bij de Openbare Bibliotheek Tilburg naar uw ei gen keuze. Wat dacht u van een video die aansluit bij uw hobby? Bij voorbeeld de band 'Tekenen en schilderen' of een video over tuinieren? Er zijn ook videobanden over vakantie landen of mooie gebieden in Nederland. Op de muziekafdeling vindt u films met opera's, concerten en musicals. Fragmenten uit allerlei opera's vindt u bij voorbeeld op 'Highlights from La Scala' (Milaan). 'Tranen van Maria Machita' is een ontroerende filmmusical. Verder kunt u natuurlijk ook speelfilms lenen in de Open bare Bibliotheek. Hier zitten klassiekers tussen als 'The wild one' met Marlon Brando en 'Alleman' van Bert Haan- stra, maar ook onbekende films als 'The long day closes' en 'Vooruitzichten'. Heeft u klein(e)kinderen te logeren? En heeft u alles al ge daan, maar regent het nu dat het giet? De bibliotheek heeft ook jeugdfilms te leen als 'Als ik tarzan was', de ver filming van een modern jeugdboeken 'Ongelofelijke reis', een Walt Disney verfilming van een klassiek jeugdboek. Genoemde videofilms kunt u tegen geringe vergoeding le nen op het Koningsplein. rscentrale, onderdeel mtour, is geopend van i met donderdag van .lur. Tijdens deze ope- den belangstellenden ordt er informatie ge- at altijd de mogelijk- praak te maken wan- ngstijden problemen komende maanden villigerscentrale opk e over vrijwilligers- intieperiode. Er is m- al beschikbaar over juist voor activiteiten ode vrijwilligers zoe- :he informatie is de trale bereikbaar van uur van maandag t/m tei is de Vrijwilligers- ITEN. 4 punten en B.B.A.3 punten inst 1 punt 0 punten ;erscentrale ijwilligers vo< ferhulp. Get igers voor de eer htoffers van een mis tongeval, liefst oude- rouwen die dit werk d willen doen. nemers gevraagd worden thuis iets op te zoeken. "Dat gebeurt als men sen al meer van een thema afweten en daar thuis informatie over hebben. Op die manier kunnen de deelne mers van elkaar iets opsteken", aldus Van Dokkum. Onderwerpen die werden aangesne den zijn mantelzorg, colportage, al lochtone ouderen, verschillende woonvormen en veiligheid. Bij dat laatste onderwerp werd aan luiste raars gevraagd 's middags naar de SBT te bellen met hun ervaringen, ideeën en tips. Het liep niet storm, maar toch is SBT-medewerker Barth Noordzij tevreden. "Dat er niet veel mensen telefonisch reageren, zegt niet zoveel. We weten uit ervaring dat Omroep Brabant goed beluisterd wordt door ouderen en het gaat er ons om informatie over het voetlicht te krijgen. Bij Omroep Brabant heb ben ze trouwens de ervaring dat het wel een jaar kan duren voordat een programma echte bekendheid heeft", aldus Noordzij. Erg te spreken is Noordzij over de boekentips die de Openbare Biblio theek elke week geeft. Die sluiten - net zoals meestal in de Seniorenwij zer het geval is- aan bij het hoofdonderwerp. Dat zal ook gebeuren bij de thema's van de komende maandagen. Tot de vakantie komen nog aan bod: oude reneducatie (29 mei), vakantie, so ciale alarmering en de verschillende vormen van dagopvang. Niet alleen nuttig voor de ouderen zelf, maar ook voor hun kinderen en anderen die met ouderen te maken hebben. Bo vendien zijn de uitzendingen niet al leen op Tilburgse ouderen gericht: voor de programma's werkt de SBT samen met het ouderenwerk in de omringende plaatsen. In de zomermaanden heeft Omroep Brabant voornamelijk programma's die op de hele provincie gericht zijn. Na de vakantie keert de regionale programmering weer terug, inclusief de op Midden-Brabant gerichte ou derenrubriek de Vrijwilligersceti- •s voor: 1. Stichting hte administratieve 2. P.I.-school de sterwijk): na de zo- rmiddelen en boeken imilet: vrijwilligefs undial op zondag 11 van adressenbestand Ischrift La Ventana •medewerker. 4. OC- (Gilze): mziekactiviteit mé- wenactiviteiten me- zendbureau mede- bibliotheek kinderactiviteiten c(st)er voor de op vang nOtot4jaar* medé- mwerkplaats. 5. Zui- 'latform: penning- ondersteuning P.R.-medewerk(st)er. tuis: assisteren bij gp- imerproject. 7. Mik decoratieve activitei- -akantiewerk Zand- iding voor kinderva- ns een of twee weken ikantie. 9. Socio-wo- d: in het weekend of's gaan bij bewoners. 10. Ie ouderenorganisa- is: secretariaatswerk- Pagopvang 't Ver en van ouderen op itief gebied. 12. Stich- chool Schaak: het be- ugdige schakers. 13. 1 de Holle Bolle iet de peuters en assi- ste leidster voor na de 2 strafpunten 4 strafpunten 6 strafpunten 8 strafpunten 10 strafpunten 1 2 strafpunten ten 4-1 ing 5-0 0 - 5 Verl. Saldo 0 35-11 (+24) 28-1 1 (+17) 28-16(+l 2) 22-1 1 (+11) 22-15 (+7) umy van diuuui- veiuum Riek Flipse-Tiemens I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 368805. J I Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 11