I JZE w Informatiebeurs over woonlasten 0 'Mooi zo, goed zo'; ook door en voor ouderen n Tweedehandsmarkt Sponsors betalen uitvoering ideeën voor vergroting leejbaarheü POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I VID0 Boeken lenen over huizen huren Talentenjacht Volksdansinstuif in 't Kievitslaer Zomerschool De Brabantse mens en zijn geloof Dansen in Noord I I I I Donderdag 11 mei 1995 - pagina 15 5 pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER j aan de Ie mei- de woning aan de woning aan 13 n dakkapel bij n berging bij MOOI ZO MOOI ZO GOEDZO GOEDZO Veel 55-plussers zijn niet bijster gt sen sociaal contact en solidariteit 350505. Kopij kan opgestuurd worden In de Tilburgse Koerier, postbus 368805. voorde verschijningsdatum. ■I n serre bij de nstraat 66 Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... >ord 191b, -434423 Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat I 3078^5003 DB Tilbürg;^tel. I 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 368805. Deadline: maandag 12.00 uur Aanvraagformulieren voor 'Mooi zo, goed zo' kunnen worden aan gevraagd bij DeTwern, t.a.v. Anne- miek Hamers, Poststraat 22, 5038 DH Tilburg; tel. 360251De aanvra gen moeten voor 30 september worden ingediend. Publiciteit Eind dit jaar worden alle projecten met hun sponsor gepubliceerd. "Dat is leuke publiciteit voor de bedrijven, instellingen en particulieren die tijd, geld, energie of goederen ter be schikking stellen", zegt Hamers. "Daarnaast krijgen sponsors ook een mooie oorkonde als blijvende herin nering." Een Comité van Aanbeveling gaat de Volgende week donderdag is er in het gebouw van woonstichting Ti- wos een beurs, waar u allerlei in formatie kunt krijgen over woon lasten. U kunt er natuurlijk terecht met uw vragen. Maar u kunt ook deelnemen aan discussies over huismeesters, het netto besteed baar inkomen en over de vraag of de afvalstoffenheffing variabel moet worden naar gelang de hoe veelheid afval die een huishouden aan de stadsreiniging meegeeft. en het SBPT. De stichting coördinatie ouderenwerk SBT geeft uitleg over haar spreekuren, de onderzoeken die ze verricht en over de veelheid aan informatie die ze in huis heeft. De eerste forumdiscussie om 14.30 uur gaat over de (kosten van) huis meesters. Om 16.00 uur kunt u uw mening geven over de relatie tussen het netto besteedbaar inkomen en de hoogte van de woonlasten. De dis- Veel 55-plussers zijn niet bijster gelukkig met hun woonsituatie. Ze mis sen sociaal contact en solidariteit in een steeds onpersoonlijkere maat schappij. Hoe dit te doorbreken? Het antwoord kan zijn: een woongroep voor ou deren. Daar kun je helemaal zelfstandig wonen met voldoende privacy; maar tegelijk hebben de leden van de woongroep zorg en aandacht voor elkaar. Daarvoor moetje tolerant en sociaal voelend zijn èn bereid zijn je zelf in te zetten voor het welzijn van de groep. Die persoonlijke investering krijg je echter ruimschoots terug in de vorm van vriendschap, veilig wo nen, gezelligheid en meeprofiteren van alle persoonlijke kwaliteiten van je mede-groepsleden. Natuurlijk zijn er ook conflicten en meningsverschillen (waar niet?), maar die worden snel opgelost. Het is echt een heel leuke manier van wonen als je er geschikt voor bent. Er zijn in Nederland al zo'n 150 woongroepen van ouderen en dat aantal groeit snel. Een bewijs dat het principe -een mix van privé en samen- wel degelijk werkt. Tilburg houdt de woongroep Samen Verder op zaterdag 20 mei van 11.00 tot 17.00 uur een open dag voor geïnteresseerde 55-plussers. De bewoners van de twintig woningen daar hebben al zeven jaar ervaring en stellen die kennis graag ter beschikking. De woongemeenschap Samen Verder vindt u aan de Trouwlaan 39A-53A. De koffie is bruin! Jozef de Beer cussie over eventuele tariefsverschil- len in de afvalstoffenheffing begint om 18.30 uur. De informatiebeurs over woonlas ten is op 18 mei van 13.00 tot 20.00 uur in het Tiwos-gebouw, Sta tionsstraat 24. De beurs is doorlo pend toegankelijk, dus u kunt er ook even binnenlopen voor u ge bruik maakt van de wekelijkse koopavond op donderdag. We hebben weer volop herdacht en gedacht de laatste dagen. Overal was wel wat om na vijftig jaar aan terug te denken. Soms waren het prettige zaken, maar meestal verdrietige. Wat mij het meest bedroeft, is dat we vijftig jaarna de bevrijding nog net zover zijn als 55 jaar geleden. Dat is iets om over na te denken. Drop Oud Coördina tor Annemiek Hamers van 'Mooi zo, goed zo'; "Juist ouderen j weten vaak het beste wat er in hun woonomge- ving nodig is." jflHI geert van loon De ouderen van de biljartvereniging Pius X houden zater dag 20 mei hun jaarlijkse tweedehandsmarkt. Deze wordt gehouden in boerderij Vissers, Berglandweg 40. De zaal is open van 10.00 tot 16.00 uur. lijn burge- :rs akkoord nde meldingen bergingen bij De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) organiseren om de twee weken een dansmiddag in de zaal van de Riddershof (Leharstraat 110) met leuke muziek van disc-jockey Jan. De entree bedraagt ƒ1,-; de middagen duren van 14.00 tot 17.00 uur. De volgende dansmiddagen zijn op 17 en 31 mei en op 14 juni. Schrikt u elke maand ook iedere keer weer zo van wat er op gaat aan wonen? Als u meer wilt weten over woonlas ten kunt u terecht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Met name in de vestiging aan het Koningsplein vindt u hierover informatie. Daar vindt u de brochures van de Nederlandse Woon bond. In de reeks 'Woonlasten' zit een deel over de kale huur, een deel over servicekosten, maar ook een deel over belastingen en heffingen en een deel over financiële steun bij hoge woonlasten. Deze folders zijn geschreven door John Custers. Wellicht heeft u hier iets aan als u meer wilt weten waar dat bedrag aan kale huur, of die service kosten op gebaseerd zijn. Wilt u vooral inzicht in uw eigen kosten, dan kunt u het boek 'Woonlasten de kosten in uw budget' van het Nl- BUD gebruiken. Ook in andere vestigingen van de bibliotheek vindt u do- kumentatiemappen met knipsels over 'Woonkosten; Ne derland' of 'Woningen; huren' en 'Woningen; huurprijzen'. Maak eens gebruik van dit soort informatie. dijnen B" 274,- "Tilburgers komen zélf in actie om wonen en leven in de stad aan genamer te maken. Het betekent dat inwoners van de stad meer om elkaar, om hun buren en buurt gaan geven. Plaatselijke sponsors bekostigen de uitvoering van de ideeën van bewoners, organisa ties, verenigingen en clubs. Zo kan het bedrijfsleven zijn betrok kenheid bij het wel en wee van de stad tonen." Dat is volgens coör dinator Annemiek Hamers wat het project 'Mooi zo, goed zo' uniek maakt. Ook ouderen kunnen meewerken aan deze manier om hun stad(sdeel) prettiger te maken om in te wonen. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wandelbos) organiseert op woensdag 17 mei vanaf 14.00 uur een gezellige talentenjacht en spellenmiddag in wijk centrum 't Kievitslaer. Ook u kunt er optreden met een lied je, een voordracht of een sketch en daarmee een leuk prijsje winnen. De entree bedraagt 2,50, incl. een kopje koffie of thee. Iedere 55-plusser uit Tilburg-West is van harte welkom in 't Kietslaer, Reinevaarstraat 55. Op vrijdag 12 mei organiseert volksdansgroep De Zwarte Roos in wijkcentrum 't Kievitslaer weer haar maandelijkse volksdansinstuif voor mensen van 50-plus. Er wordt ge danst van 2 tot 4 uur, zoals altijd onder de enthousiaste lei ding van dhr. Jo van Wanrooij. De zaal van 't Kievitslaer, ingang Reinevaarstraat 55, is vanaf half twee open. De kosten bedragen ƒ2,- per persoon. De Zwarte Roos organiseert in 't Kievitslaer ook zomerin- stuiven. Die worden gehouden op de vrijdagen 2,16 en 30 juni; 14 en 28 juli; 18 augustus. De eerste normale instuif is weer op vrijdag 1 september. Aanvang alle instuiven 14.00 uur; zaal open vanaf 13.30 uur. Entree ƒ2,-. Betrokkenheid vergroten Het gaat er niet alleen om de leef baarheid te vergroten, maar ook om de betrokkenheid van de bewoners en bedrijven bij hun buurt en stad, al dus Hamers. Zij gaat de vraag van bewoners koppelen aan het aanbod van sponsors. "Het loopt nu al goed", vertelt ze. "We zijn pas bezig en er zijn al een paar aanvragen binnen. In totaal verwacht ik er zeker zo'n twee honderd." De begeleidingscommissie bekijkt of de aanvragen inderdaad leiden tot meer leefbaarheid. "We streven vooral naar kleinere projecten die ge makkelijk te realiseren zijn", stelt Ha- Het Stedelijk Bewonersplatform (SBPT) heeft tal van organisaties en instellingen uitgenodigd voor deze in formatiebeurs. Zo zijn er ambtenaren van de gemeente aanwezig, bij wie u informatie kunt krijgen over de onroe rende zaakbelasting (OZB, tot vorig jaar OGB), over rioolrechten, reini gingsheffingen, afvalstoffenheffing, de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG), subjectsubsidies, schuld sanering en bijzondere bijstand. Medewerkers van de vier Tilburgse woningcorporaties leggen graag uit hoe het zit met de huren, servicekos ten, woningverbetering, de toewij zing van woningen en de individuele huursubsidie. De PNEM verstrekt in lichtingen over de tarieven van gas, electriciteit, stads- en wijkverwar- ming en over de mogelijkheden om op het gebruik daarvan te besparen. De Tilburgsche Waterleidingmaat schappij (TWM) is present met infor matie over waterverbruik, afvalwater zuivering en de dit jaar ingevoerde oppervlaktewaterheffing. De huurdersorganisaties van de vier corporaties staan op de beurs om te vertellen hoe ze de belangen van huurders behartigen. Dat doen ook de Vrouwen Adviescommissie voor de Woningbouw (VAC), de Neder landse Woonbond, de stichting Be- wonersondersteuning Tilburg (BOT) Voor iedere Tilburger 'Mooi zo, goed zo' is in principe be doeld voor iedere Tilburger. Niet al leen op wijk- en buurtniveau, maar ook voor verenigingen of clubs die op stedelijk niveau functioneren. Ook particulieren zijn welkom met hun ideeën. "Voor ouderen kan dit project bijvoor beeld betekenen dat er bij een ver zorgingstehuis een bloemen- of groententuin komt, omdat de bewo ners zelf geen eigen tuintje meer heb ben", aldus Hamers. "Andere voor beelden zijn een dagje uit voor ouderen die anders nooit de deur uit komen, maatregelen die de veilig heid vergroten en een klusjesdienst. Te denken valt ook aan het aanschaf fen van spelletjes voor gezamenlijke ruimtes bij aanleunwoningen", aldus de coördinator. "En ouderen kunnen uiteraard zelf ook dingen verzinnen, want juist zij weten vaak het beste wat er in hun woonomgeving nodig is en wat ze daar kunnen doen, ook samen met anderen." Ouderen zijn een belangrijke doel groep van het project, maar natuurlijk niet de enige, stelt Hamers. Ideeën die ook voor steun in aanmerking ko men, zijn bijvoorbeeld de aanleg van volkstuintjes bij een school en een buurtfeest of straatontbijt waarop mensen van verschillende culturen met elkaar kontakt kunnen leggen. Aanvragen die eigenlijk naar de ge meente moeten, komen niet in aan merking voor 'Mooi zo, goed zo'. "We zullen dan doorverwijzen. Maar als de gemeente van plan is de buurt pas over jaren op te knappen, kan zo'n idee wel met onze bemiddeling wor den uitgevoerd", vertelt Annemiek Hamers. "Het kan ook zijn dat er een gemeentelijke subsidie van 20.000 gulden is voor de aanleg van een speeltuin. De helft gaat op aan het hek eromheen en er blijft dus te wei nig over voor voldoende speeltoe stellen. Ook dan kunnen we bijsprin gen." VIDO (vrouwen in de overgang) is een zelfhulp-organisa- tie voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar. Zij zet zich in om I de positie van de ouder wordende vrouw te verbeteren en I de kwaliteit van haar leven te verhogen. De kerk van het I Vido-werk vormen de praat-cursus-groepen waarin infor- matie wordt gegeven en waarin vrouwen elkaar helpen I door het geven van aandacht, begrip, warmte en onder- I steuning. Om over het bovenstaande meer te weten te komen is er I een inloopmiddag op dinsdag 16 mei van 14.30 tot 15.30 I uur in wijkgebouw Loven-Besterd, Koestraat 164 (ingang Park de Horion, zaal 2). Informatie: tel. 562738 en 426591. In bibliotheek Lyndacker is tot en met 23 mei met deze ti tel een tentoonstelling van de Brabantse fotograaf Gaston Remery te zien. Veertig jaar lang maakte hij foto's van ver schillende uitingen van het katholieke geloof, zoals die nu nauwelijks meer te zien zijn: doopsel, inzegening van een school, de eerste mis van een neomist. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingstijden van filiaal Lyndacker aan het Wagnerplein 5: maandag t/m vrijdag van 13.30 - 17.30, dinsdag 10.00 -12.00, donderdag 18.00 - 20.00 en zaterdag 10.00 -13.00. In de tweede helft van juni en in juli wordt de tweede Zo merschool voor 50-plus gehouden bij Terra Nova en de stichting Volwasseneneducatie (VE). Beide instellingen hebben drie interessante thema's uitgezocht, die op drie dinsdagen en drie donderdagen aan de orde komen. De deelname kost slechts ƒ70,-. De start is op dinsdag 20 juni (Terra Nova) en 4 juli (VE). De Zomerschool start op 20 juni voor de deelnemers aan alle thema's met een optre den van voordrachtskunstenaar Carool Popelier, die zijn programma 'Apollo en Dionysos' brengt. Hier alvast wat informatie over het thema kunst en cultuur bij Terra Nova. Deelnemers hieraan krijgen uitleg over de toneelmuziek van Edvard Griegs 'Peer Gynt', Griekse vaasschilderkunst, animatiefilm in Nederland, mythologie in de beeldende kunst en de opera 'Orfeo en Eridice' van de componist Glück. Ook brengen ze een bezoek aan De Pont, het mooie Tilburgse centrum voor beeldende kunst. In de laatste week houdt Cees van Raak een lezing over 'De cultuur van de dood'; hij verrichtte jarenlang onder zoek op o.m. de Tilburgse begraafplaatsen naar monu menten, grafteksten en rituelen. Deze tweede Zomerschool wordt gezamenlijk afgesloten door dr. Paul Overmeer, die een voordracht houdt met de titel 'Tegen de tand des tijds', over o.m. onze tijdervaring en die van onze voorouders. Na het succes van vorig jaar, is de verwachting worden dat de zomerschool snel 'vol zal lopen'. Voor een uitgebreide, gratis folder over de Zomerschool, voor verdere inlichtin gen en voor opgaven (met gelijktijdige betaling) kunt u te recht bij stichting VE aan de Tivolistraat 6 en bij de Volks universiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44. In een volgende Seniorenwijzer volgt meer informatie over de tweede Zomerschool. imene wet lereen wiens lij ?en besluit »n een met :waarschrift in gebeuren de dag waarop houders het nden. Het men dan te ■ster en irg, Postbus irg. Het waarschrift aestemming of ij de President ntsrechtbank Postbus a, kan even- voorlopige ngediend. Een i pas worden larschrift is Het Juliana Welzijn Fonds (JWF) levert drie jaar lang het geld voor de coördinatie. Net als in ruim vijftig andere steden gaat de sponsor werving voor het JWF-project ko mend najaar van start. Daarvóór kunnen bewoners en organisaties tot 30 september ideeën aanleve ren voor de Tilburgse invulling van 'Mooi zo, goed zo'. In een begeleidingscommissie zitten gemeenteambtenaren van Publieke Werken en de Welzijnsdienst, verte genwoordigers van bedrijfsleven en allochtonenorganisaties, het Bra bants Dagblad en de Vrijwilligerscen- trale. Zij toetsen aanvragen op wen selijkheid en uitvoerbaarheid. komende tijd 'Mooi zo, goed zo' onder de aandacht brengen bij mogelijke sponsors. In het comité hebben o.a. zitting: wethouder Luijendijk, rector- magnificus De Klerk van de KUB, de ken Van Doorn, voorzitter Willems van het Tilburgs Overleg Gehandi captenorganisaties (TOG) en voor zitter Melis van de Kamer van Koop handel. Hun vele contacten in Tilburg moeten ook de nodige sponsors op leveren. Als ervoor een goed project toch geen sponsor gevonden wordt, hoeft dat niet te betekenen dat het niet doorgaat. Voor dit soort gevallen heeft het JWF voor het hele land cir ca elf miljoen gulden beschikbaar. "Maar het belangrijkste is natuurlijk dat de gewone Tilburgers zelf de eer ste stap zetten", zegt Hamers. "En met name van ouderen verwacht ik veel. Juist zij hebben volgens mij een groot verantwoordelijkheidsgevoel voor anderen." ningen jrgemeester en nde sloopver- verband met woning aan de 3B mers. "Bovendien moet duidelijk zijn welke bijdrage de aanvragers zelf le veren, bijvoorbeeld in de vorm van vrijwilligerswerk. Zo kan een bedrijf dat sponsort, materiaal leveren voor een volkstuin en de bewoners zetten zelf de spa in de grond voor aanleg en onderhoud." De goedgekeurde aanvragen wor den in oktober in de krant gepubli ceerd. Daarna kunnen bedrijven, middenstanders en particulieren kie zen voor welk project ze garant willen staan. Na het vinden van een spon sor krijgen de aanvragers -afhanke lijk van de grootte van het project- 75 of 100 procent van de geschatte kos ten. Na de realisatie volgt de eindaf rekening op basis van de werkelijk gemaakte kosten. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Karei Luiijf (eindredacteur) 1 Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 1 RA RnnR ni-l Tilhurn In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in onge veer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 15