O* Stadsprogramma 1996 J Dit is een publikatie van het gemeentebestuur van Tilburg Ook in nieuwe opzet volop aandacht voor wijken en buurten Stadsbeheerders Bedrijventerreinen, het beheren waard! \1 Klachten of vragen? Pak de telefoon! Aandacht voor buurten Extra geld voor verkeersveiligheid zorgen voor meer veiligheid Inspraak heeft zin ll ■w TOB Jbffl h Iv o J f'» ’.5 Donderdag 4 mei 1995 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER 35 - pagina 12 emeentemeuws rs site de Inspraak /oorlopig. eren milieube- n, Professor ilieubeheer" V, Willem II- Veilig op de fiets rilland V 6-3 iels 3 10 1 14 19 1 20 9 9 Aandacht voorjongeren Betere woonomgeving james voor james voor james voor 23 ,60 14 18 10 14 en ter inzage t en met Milieudienst. 22 6 4 9 4 16 3-2 0-6 7-4 ook ringen 1 beïn- de Eikel 8.41) gen zijn ijven, die onder n een AMvB leerplan van de i. Het nieuwe nieuwe naam gekozen voor jaren krijgen ook Vossenberg, Het Laar en Katsbogten aandacht. In het Stadsprogramma is jaarlijks f 250.000,- gereserveerd voor het beheer van bedrijventerreinen. games tegen games tegen en B.V:, immerd. jven milieube- >tte staat etering vat heel wat op staj games tegen Een kapotte ineens waardo heit itrokken bedrijve f op zes grote Tilbi Kanaalzone, Kraai ren en jurgse riven en Lot tholieke iktijkgedeelt° hoeve van de imelijke g (0010309) Haan 205 tholieke verplaatsing i ten behoeve ie voor te Tilburg >sing van 'et Wet op “rzoek tot Er dreigt anders een achter stand te ontstaan. Hierin zitten vertegenwoordigers van de bet Sinds 1 januari 1995 zijn dit soort teams actief i De nadruk ligt dit jaar op de 'oudere' terreinen Saldo 32-4 (+28) 19-5 (+14) 1 7-9 (+8) 11- 7 (+4) 10-9 (+1) 9-14 (-5) 3-11 (-8) 12- 21 (-9) 7-1 7 (-10) 6-29 (-23) Op dit moment zijn er drie aandachtsgebieden in Tilburg: Deze gebieden kunnen gedurende drie jaar rekenen op extra geld voor maatregelen om de leefbaar heid te handhaven. Het geld kan gaan naar verbetering van de woonomgeving, maar wordt oc besteed aan sociale voorzieni in de wijk. Die buurten krijgen de status van 'aandachtsgebied'. epass ne Wet ikel 36 en verzoek tot /oorlopige voor bij de deling bestuurs daad van State. 19) gen zijn veranderen van werking ideringen i/ang van c of zijn gunstig Tilburg-Noord aangepast. Verder is het budget voor de inrichting van 30 km-gebieden flink verhoogd. ring wordt vervangen, kan het hardrijden in die straat meteen worden aangepakt door een 30 km- gebied in te stellen. Het Stadsprogramma 1996 zet een eerste stap in de richting van die Verkeersveiligheid is vooral belangrijk voor de 'zwakkeren' in het verkeer. Onder meer de fietser verdient aandacht. Sommige buurten in Tilburg vragen om extra aandacht. Daar is meer nodig dan het normale onderhoud om de zoge heten 'basiskwaliteit' van de buurt te handhaven. Ook in tregelen in te pakken miljoen Voor een moderne industriestad als Tilburg is de aanwezigheid van voldoende bedrijventerrein heel belangrijk. Maar aanwezigheid alleen is niet genoeg. Er is meer nodig. Ook de kwaliteit van de beschikbare bedrijventerreinen is van groot belang. Bijvoorbeeld een goede infrastructuur en goede voorzieningen zijn onmis baar. Die kwaliteit wordt in de gaten gehouden door zogeheten beheerteams. Ook het budget voor monumenten zorg is verhoogd tot f 350.000,-. Tenslotte staat onder de noemer 'verbetering van de woonomge ving' heel wat op stapel. Hoe dat geld precies wordt besteed, zal worden bepaald in een apart 'Verkeersveiligheidsplan Tilburg 1995’. Duidelijk is dat daarin in ieder geval maatregelen staan voor een betere infrastruc tuur. In het plan wordt ook aandacht besteed aan verkeerse- ducatie, voorlichting en het hand haven van verkeersregels. De keuze voor aparte 'aandachtsgebieden' betekent niet dat andere delen van Tilburg geen aandacht krijgen. Zo is er f 100.000,- extra gere serveerd voor de aanpak van verpauperde panden in de Koestraat, Hoefstraat en Binnenstad. Dit t: VOOI Daarmee v van de gemeente. vervoer-get bedrijventerreinen, deveilighei oven. Komende bedrag komt bovenop het geld uit het Stadsprogramma dat reeds bestemd is >r allerlei maatregelen voor het bedrijvige deel van Tilburg. worden verschillende projecten opgezet, zoals het bevorderen van het openbaar gebruik door werknemers, de aanleg van een glasvezelnet en het verbeteren vah „..eid op de terreinen. Het eerste beveiligingsproject is inmiddels gestart op Loven, uitgevoerd door de Nederlandse Veiligheidsdienst. In het Stadsprogramma is onder meer f 200.000,- uitgetrokken voor voorzieningen voor voetgan- Er is j gers en f 400.000,- voor de aanpak aanbr van onveilige punten, de zoge heten 'black spots’. In 1996 wordt bijvoorbeeld het kruispunt Beethovenlaan-Offenbachstraat in Het benoemen van stadsbeheerders komt niet alleen de veiligheid ten goede. Het bevordert ook de werkgelegenheid in de stad. In het Stadsprogramma 1996 staan - in verband met de nieuwe opzet van het programma - meer voorstellen om werklozen weer aan de slag te helpen. Tilburg heeft bij het ministerie voor Sociale Zaken een aanvraag inge diend voor 490 extra arbeidsplaatsen in twee jaar. Deze zogeheten 'Melkert-banen' worden verdeeld over negen projecten. Daarnaast wordt bijvoorbeeld ook een experiment gestart voor een zogeheten 'zorgbu- reau'. De mensen van dit bureau gaan tegen betaling allerlei klusjes doen, zoals boodschappen doen, kleine reperaties in en om het huis en huishoudelijk werk als koken en schoonmaken. Het gaat hierbij steeds om werk dat reguliere instanties door gebrek aan tijd of geld niet oppikken. Zo is het zorgbureau geen concurrent van bestaande bedrijven. I fcjai ingsplein 9, leningstijden: iinsdag (op i 17.00-20.00 ens avonduren, Ie afdeling n 013-429074. De Dommel Boxtel, 26. tot 12.00 uur ur. Het nu gepresenteerde Stadsprogramma is voorlopig. Hoe het definitieve Stadsprogramma eruit komt te zien, hangt mede af van de reacties. Alle Tilburgers krijgen tot begin juni de kans om te reageren op de voorstellen. Het Stadsprogramma is ook gestuurd naar een groot aantal organisaties met de vraag om een reactie. Door de bredere opzet van het Stadsprogramma is dit aantal, in vergelijking met voorgaande jaren, flink uitge breid. Om aan de reacties komen, heeft de *k voor 1996 een F 5OO.OOO,- gereser- Er komen nieuwe fietspaden in de Reitse Hoevenstraat, Winkler Prinsstraat en het Transvaalplein. Ook komen er elders in de stad betere voorzieningen voor fietsers. Is geld gereserveerd voor het aanbrengen van rode stroken op diverse wegen, voor het verbe teren van de voorrangsregeling op sommige kruispunten en voor meer fietsenstallingen. De Reit, Oerle en Pastorieklamp. Voor deze gebieden zijn inmidde ■“'annen van aanpak gemaakt. Nieuw is de keuze voor een bredere opzet. Behalve maatregelen die betrekking hebben op de woonomgeving bevat het Stadsprogramma 1996 ook actiepunten voor milieu, werkgelegen heid en welzijn. In veel Tilburgse wijken zijn er jongeren projecten. Jongeren verdienen die aandacht, al is het maar om verveeld rond hangen te voorkomen. Het beperken van overlast staat voorop. Dat kan door allerlei activiteiten en projecten voor jongeren te organiseren. Dat is onder meer het werk van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk. Deze stichting zal komend jaar haar werkge bied in Tilburg verder uitbreiden. Volgens het Stadsprogramma krijgen in 1996 ook jongeren binnen de ringbanen meer aandacht. Bij de aanpak van al dit soort sociale problemen blijkt een duidelijk aanspreekpunt heel belangrijk. Liefst dicht in de buurt, in de eigen wijk. Die wetenschap speelt mee in de keuze van de gemeente voor een gebiedsgerichte aanpak. De bedoeling is om op termijn gebiedsgerichte servicecentra op te zetten. Daar kunnen bewoners terecht met allerlei vragen en problemen. De eerste stap in die richting wordt in het Stadsprogramma gezet. De gemeente streeft volgens het programma naar de opzet van een dependance van de afdeling Burgerzaken in Reeshof. Dat zal de voorloper worden van dit soort centra in andere wijken. Een oude bekende in een nieuw jasje. Het Stadsbehi gemeente Tilburg heet voortaan Stadsprogramma. Stadsprogramma 1996 is onlangs gepresenteerd. De is er niet voor niets. Er is door het gemeentebestuur een andere, veel bredere aanpak. Voor 1996 is geld gereserveerd voor het aanwijzen van nog een aandachtsgebied. i ter inzage van et 1 juni 1995 Ms u vóór 2 ler 429074 ing gehoord werkwijze. Over uiterlijk drie jaar moet deze doelstelling volledig in de praktijk zijn gebracht. Vóór het zover is, ligt het accent in het Stadsprogramma voor komend jaar nog vooral op maatregelen in de woonomgeving. Daarnaast krijgen wel al verschillende nieuwe onderwerpen aandacht. 'Waar, hoe en wat' wordt duidelijk op deze extra gemeentepagina over het Stadsprogramma 1996. De verandering van aanpak heeft een duidelijke reden. Het draait in de eerste plaats om een betere afstemming. Verschillende maatre gelen, voorgesteld door verschil lende gemeentelijke diensten, mogen niet langs elkaar heen 2 juni werken. Het Stadsprogramma 4 belt zorgt voor een goede samenhang. Dit wordt ook wel de'gemeente- brede benadering' genoemd. Daarnaast komt er met het nieuwe Stadsprogramma ook meer duide- I lijkheid voor de burger. Het is de bedoeling dat Tilburgers voor hun eigen woonomgeving precies kunnen lezen welke maatregelen de gemeente voorstelt. Op allerlei terrein, of het nu gaat om verande ring van de verkeerssituatie, de aanpak van zwerfvuil of de bestrij ding van jongerenoverlast. Centraal staat een 'gebiedsgerichte aanpak'. Problemen worden zo veel mogelijk per gebied en in samenhang opgelost. Als bijvoor beeld in een woonstraat de riole- Veilig verkeer in de stad is van levensbelang. Vandaar dat er 1 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken voor maatregelen om het verkeer veiliger te maken. Het draait daarbij vooral om het voorkómen van verkeersongelukken. Ter inzage Voor wie een voorstel heeft, of wil reageren op de inhoud van het Stadsprogramma, is er een mogelijkheid voor inspraak. Daarvoor ligt vanaf 8 mei het programma ter inzage in het Gemeentelijk Informatie centrum aan het Stadhuisplein 132 (geopend op maandag van 13.00 tot 17.00 uur, op dinsd. t/m vrijdag van 9.00 tot 1 7.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur). Heeft u vragen over de inhoud van het Stadsprogramma, dan kunt u bellen met de heer D.Kors, Hóófd Sectie Stadsbeheer van de dienst Publieke Werken, tel. 428602. Wilt u reageren, schrijf dan naar: College van burge meester en wethouders van de gemeente Tilburg, Postbus 90155, 5000 LH Tilburg. Dit kan tot 2 juni aanstaande. aantal, „nnrnjandej- mi om. Om aan tegemoet te k< gemeente ook bedrag van f veerd. Als alle reacties zijn verzameld, beslist de gemeenteraad in november welke maatregelen daadwerkelijk worden uitgevoerd. Daarvóór komt het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders eerst nog aan de orde in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Stadsbeheer. Het extra geld komt bovenop de 1 miljoen gulden die jaarlijks al voor verkeersveiligheid wordt gereserveerd. In het Stadsprogramma 1996 staan allerlei maatregelen om Tilburg veiliger te maken. Zo is er alleen al voor een betere verlichting van donkere achterpaadjes f 5O.OOO,- beschikbaar. In het nieuwe Stadsprogramma wordt nu voor het eerst een stap verder gezet. De gemeente vindt de veiligheid in Tilburgse wijken en buurten zo belangrijk dat er binnenkort speciale stadsbeheerders worden aangesteld. Zij gaan toezicht houden in parken, op pleinen, op industrieterreinen etcetera. Het voorkómen en signaleren van vervelende zaken wordt hun belangrijkste taak. Voor 1995 en '96 zullen in eerste instantie 36 stadsbeheerders worden aangesteld. Ook in 1996 wórdt er hard gewerkt aan vervolmaking van het sternet van fietspaden in Tilburg. Met name De Blaak en het onderwijsge bied Stappegoor worden in 1996 beter per fiets bereikbaar. Wat blijft is de aandacht voor wijken en buurten in de stad, het nieuwe Stadsprogramma 1996 worden allerlei maatr“" aangekondigd om problemen in de Tilburgse wijken aan en verbeteringen te realiseren. In totaal is er ongeveer 39 gulden beschikbaar. Zo wordt bijvoorbeeld - in samen hang met de renovatie van woningen - gewerkt aan de Bieslookweg, Kruidenlaan, Reitse Hoevenstraat en Twentestraat. Goede ideeën zijn altijd welkom. Ook in 1996 is er voor het Stadsprogramma een aparte pot gereserveerd om voorstellen van allerlei Tilburgers ook daadwerkelijk te kunnen realiseren. Net als de afgelopen jaren is f 500.000,- beschikbaar. Dat geld wordt goed besteed. Dat blijkt wel uit de projecten waar aan het geld dit jaar is uitgege ven. Zo werden, op aandrang van bewoners, in het gebied Kasteel Zuid verkeersdrempels aange legd. Elders kwam geld beschik baar voor verbetering van de woonomgeving, onder meer in de Staatsliedenbuurt, Churchilllaan, Enschotsestraat en Warmoesstraat. Tenslotte werden er met 'inspraak-geld' projecten opgezet in Groenewoud en in de Trouwlaan. straatlantaarn kan van een veel gebruikte doorgang “*”s een donkere tunnel maken. Zo zijn er meer klachten o. door mensen zich onveilig voelen. Voor dit soort 'veilig- idsproblemen' is er het 'Meldpunt Sociale Onveiligheid'. Bel daarvoor 428610. Dit telefoonnummer is ook bestemd voor iedereen die vragen heeft over zaken in de woonomgeving. Het nummer staat daarom tevens bekend als het 'Informatiepunt Stadsbeheer'. Voor wie vragen heeft of problemen signaleert in z'n directe omgeving, zijn er nog twee telefoonnummers van belang. Stel dat na enkele fikse regenbuien een flink gat is geslagen in het wegdek voor uw huis. Snelle actie is dan geboden. Bel dan de 'vliegende brigade', telefoon 428597. Zij lossen de problemen vaak nog dezelfde dag op. Tenslotte is er nog een apart telefoonnummer om melding te doen van overlast door zwerfvuil. De 'milieubrigade', met als lijfspreuk 'wij rukken uit voor zwerfvuil', komt langs als u belt met telefoonnummer 429100. zogeheten 'zorgl ng allerlei klusje: in en om -at hier is en ïeds

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13