WIJZE Proberen de mensen zo zelfstandig mogelijk te houden' Roeien: een prima sport voor ouderen! fl I I Verschillende opvangmogelijkheden in Tilburg POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I I I - II Homeopatie _JÜ._ IAR INTIE IRDELIGSTE ATEN Iwa" 2"-* ilET BIJ? BEL NÜ VOOR Oth'j I sssssEJSsr sasx kGEN I AfEEK F*END 1 Excursie naar oorlogsmuseum Modeshow in 't Hoefke f f ff1 Dansen in Noord Voorlichting over ziekenfonds Volksdansinstuif De Schans Cursus geheugentraining Zestiende Gildegids Boeken als steun 995 pagina 10 Donderdag 27 april 1995 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER H II' FOTO: SPORTSERVICE NOORD-BRABANT Diny van BladelVerbunt Breng eens zo'n boek mee voor iemand die u kent. voor de verschijningsdatum. Onder deskundige leiding op een gezonde manier bewegen in de natuur: roeien kan tot op hoge leeftijd. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Op vrijdag 28 april tussen 13.30 en 17.00 uur kunt u gratis ken nismaken met deze tak van sport. Clubhuis en botenloods van TOR staan aan de roeibaan HET WOORD IS AAN... Voor inlichtingen over of aanmel den voor één van de opvangmoge lijkheden kunt u bellen met de Zorgcentrale, tel.: 06-8806 0,20 per minuut). Fort Fwsu 500 1100 70-7783 RaPlmb 34'45 yw-irts I iviciru (jeerm 289 Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactieadres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I 1 voor de verschijningsdatum. Structuur in het leven Bij dagopvang 't Verzetje, gevestigd in verpleeghuis de Bijsterstede, kun nen de vereenzaamde bezoekers andere mensen ontmoeten. Tien jaar bestaat 't Verzetje nu. "Hier is aan dacht voor ze. Daarnaast stimuleren we ze naar de dokterte gaan of hulpmiddelen aan te schaffen als het nodig is. Ook kunnen we de mensen helpen bij het aanvragen van subsidies en der gelijke", zegt medewerkster Margr- eet Heine. Verder is er aandacht voor lichamelij ke en uiterlijke verzorging, eten en medicijngebruik. "De deelnemers le ven daardoor vaak op en worden ac tiever. De mensen zijn zeer te spreken over 't Verzetje. Sommigen hebben in het begin drempelvrees, maar na een tijdje kijken ze er naar uit." De meeste bezoekers zijn twee keer iCorsa 1.0/12 w-'93 i Citroen Visa HE RE 6/78-7/88i Hat Panda 750 1000 '85 -10/’89i SuukiAlto 81-86d Opel Rekort E 18/19/2.0 8/77-10/86 arid, combi Peugeot 205 1124/1360 cc 2/83-6/87 Ford Besta 10/1.1 8/83 '88 Citroen BX HERE 9/82-8/88d VW Golf 111/13/160 9/83-'91d Vrtro 340 14 76 - 89 Hatchback d Renault Super 5 V87-10-90exkl.GTXTurbo Nssan Micra 1.0/12 2/83 - 6f92 i Beekse Bergen (bij de ingang van de Beekse Bergen links aanhouden en bordjes volgen). In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenw i j - zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Senioren-sociëteit Club 92 organiseert op woensdag 10 mei een informatie-bijeenkomst over reguliere genees kunde en homeopatie. Spreker is mevr.M. Prickartz-Wij- develd. Plaats: kantine sporthal De Blaak, Grebbe 63. Tijd: 10.00 tot 2.00 uur. Kosten: entree en eerste kopje kof- i fie gratis. Deze bijeenkomst is bedoeld vooralle 55-plussers uit heel t;ik. Roeien is om verschillende rede nen zeer geschikt voor 50-plus- sers. Deze 'duursport' kan tot op hoge leeftijd (80-plus) uitgeoe fend worden onder bijna alle weer somstandigheden. Bij roeien traint men het hele li chaam: benen, rug en buik, schouders en armen. Bovendien is er door de zithouding zelden sprake van overbelasting van de gewrichten. Ook de kans op andere blessures is erg klein. Je kunt deze sport alleen doen of in een groep. Samen roeien acti veert het gevoel voor coördinatie en ritme. Een van de leuke facetten is dat mannen en vrouwen in gelijke mate presteren. De roeisport is dan ook gemengd en daardoor prima geschikt voor echtparen. Maar ook alleenstaanden zullen zich thuis voelen in de gezellige sfeer die deze sport kenmerkt. Dure sportkleding is niet nodig. De enige vereiste is dat u kunt zwem men. De groep beginnende 50-plus roeiers bij de TOR staat onder lei ding van ervaren leeftijdgenoten. Bovendien is er hulp van deskun dig kader van de Koninklijke Ne derlandse Roei Bond. De vereni ging heeft enkele speciaal voor 50-plussers geschikte boten. Ook wordt gezorgd voor gezellig heid voor, tijdens en na het roeien. Drie maanden les kost 25,-; de jaarcontributie bedraagt 260,-. Iedereen weet dat sporten ge zond is, juist ook als je wat ou der wordt. Eén van de sporten die bij ou deren minder bekend is, is roei en. De Tilburgse Open Roeivereni ging (TOR) wil daar wat aan doen. Morgen houdt de TOR een middag waarop men deze goede en aangename manier van bewegen kan leren kennen. warme maaltijd. Verder kunnen de psycho-geriatrische mensen, de 'ver- geetachtigen1, naarde kapper, de pe dicure of onder de douche. "Qua li chamelijke verzorging zijn ze dus onder de pannen", aldus Mutsaers. "Qok ontwikkelen we activiteiten die de mensen thuis voort kunnen zet ten." Als voorbeeld noemt ze het brei en van lapjes door iemand die niet meer tot ingewikkelder breiwerk in staat is. in de week aanwezig. "Daarom sti muleren we ze om buiten ons om ook dingen te ondernemen. Je ziet dat mensen na verloop van tijd weer meer durven. Dan doen ze bijvoorbeeld weer zelf boodschappen." Heine wijst op het belang van structuur in het leven. "Soms heb ik het idee dat de klachten verminderen, maar als je dan met mensen praat over andere activitei ten en een eventueel vertrek bij ons, volgt vrijwel meteen een terugslag. De dagen dat ze bij ons zijn, geven dus toch houvast." Naast individuele activiteiten als bij voorbeeld tekenen, schilderen en le zen, kent 't Verzetje bezigheden voor de hele groep. Voorbeelden daarvan zijn: Meer Bewegen voor Ouderen, ge heugenspelletjes, feesten voorberei den en vieren en uitstapjes maken. Heine: "Er wordt hier veel gelachen en soms denk je dan: 'zijn dat nou die mensen die zo moeilijk contacten leg gen'." Sinds 't Verzetje gevestigd is in de Bij sterstede, schrijven bezoekers zich eerder in voor het verzorgingshuis. "Veel mensen zien pas als ze hier zijndat de sfeer prima is. Maar wij sti muleren niet dat ze zich allemaal in gaan schrijven." Zelfstandig De dagverzorging is bestemd voor ^mensen met lichamelijke klachten of Voor diegenen die langzaam demen teren. Phil Mutsaers werkt als team- leidster bij de dagverzorging van de Kievitshorst. "Twee dagen in de week komen bij ons mensen met lichame lijke problemen en drie dagen zijn ge reserveerd voor de 'vergeetachti- gen'." De bezoekers komen in een groep te recht die bij hun niveau aansluit en waarvan de mensen een enigszins vergelijkbare achtergrond hebben. "Wij proberen de mensen zo zelf standig mogelijk te houden", zegt Mutsaers. "Je moet hun capaciteiten zoveel mogelijk benutten en probe ren structuur aan hun dagelijks leven te geven. Het proces van verslechte ring is niet te stoppen, maar op deze manier kun je dat wel proberen te ver tragen." Tussen 11 uur 's morgens en half 5 's middags verblijven de bezoekers op de Kievitshorst. Daar krijgen ze een huiskamerwerk, dagverzorging en dagverzorging Plus. Een oudere die toe is aan opvang, kan niet zomaar overal terecht. Theo Verhoeven van Thuiszorg Midden- Brabant legt de verschillen uit. "De dagopvang is meer gericht op het be zighouden van mensen vanuit een sociale achtergrond." Hetzelfde geldt voor het huiskamer werk. Maar in tegenstelling tot de dagopvang is het huiskamerwerk be doeld voor een korte periode. Ver hoeven: "We proberen die mensen zo vlug mogelijk in hun eigen omge ving terug te krijgen." De dagopvang is van minder tijdelijke aard. "Dat is toch vaak een voorportaal voor de dagverzorging." p de vakkundige montagt KOMPLEET SYSTEEM 99 life 169 1791- rrio,u 1||"_ ij1 SI i 369 I Ria van derAalstDierks 269 ‘£a Diny van BladelVerbL:— I Riek Flipse-Tiemens 27j' Mare Geerts De oorlog herinner ik me als de dag van gisteren. Marcherende Duitsers. Kazernescholen. Verduistering. Bombardementen. Dood en verderf. Kerken vol huilende mensen: ontroostbaar. Een ondergedoken joodse fa milie: verraden, weggevoerd. Vader in het concentratiekamp: politiek ge vangene in streepjespak. Bidden voor zijn vrijlating. Schuilen in de kelder. Straatgevechten. Verwoestingen. Overal lijken. Be graven. Engelsen, Candezen, Polen: onze bevrijders. Vijftig jaar na dato herdenken we dit alles. We staan er nog eens bij stil, zwijgend en in gedachten. We kijken om naar de duisternis achter ons. We mogen niet vergeten. Er is niet veel veranderd. Alleen het toneel van de barbaarsheid heeft zich verplaatst naar andere delen van onze wereld. De oorlog woedt al vijftig jaar in verhevigde mate door. Ook de verschijnselen die aan de oorlog vooraf gingen, herhalen zich. Economische crisis. Angst voor het eigen hachje. 'Eigen volk eerst'. Dis criminatie. Machtsvertoon. De gevolgen zijn bekend, maar dat deert de wereld kennelijk niet. Over- spoeld door geweld zijn miljoenen mensen op de vlucht. Trekken aan onze ogen voorbij op het televisiescherm. De ondergang tegemoet. Tenzij... ja tenzij, wij niet slechts herdenken, maar het herdachte doorge ven in de estafette van de geschiedenis. Veronica Jongbloed Een medewerker van VGZ komt hierover uitleg geven in I Huize Antonius van Padua, Paus Adriaanstraat 60. leder- I een vanaf 55 jaar is welkom. Toegang gratis. Aanvang: I 14.00 uur. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wandelbos) organiseert op 12 mei een excursie per bus I naar het oorlogsmuseum te Overloon in het kader van 50 I jaren bevrijding. Vertrek om 14.30 uur vanaf 't Kievitslaer. 1 De kosten aan deze excursie bedragen 12,50 p.p. Er kun nen 54 personen worden inschreven. De bus is niet groter, dat betekent vol=vol. Inschrijving 3 mei in 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55,5044 HD Tilburg; tel. 683961 Op 1 mei organiseert activiteitencommissie Groeseind/Hoefstraat een modeshow in restaurant 't Hoefke, Hoefstraat 181-183. De entree is gratis. Zaal is open vanaf 10.00 uur. Aanvang show: 10.30 uur. Het grootste deel van de oudere bevolking heeft voldoende socia le contacten en is ook lichamelijk en geestelijk in orde. Maar som mige ouderen raken geïsoleerd, anderen hebben lichamelijke pro blemen of dementeren geleidelijk. Voor die ouderen zijn er overdag verschillende soorten opvang mogelijk: dagopvang, Informatie: Pauline Hazenberg, tel. 013-35009 (na 18.00 uur) en Frans de Jong, tel. 04257-7951. Op 5 mei vieren we het tiende lus trum van de bevrijding. Een ge- kr; denkwaardige nationale feest- I’ dag, zou je denken, lederen vrij? Vergeet het maar. Sommige be drijven draaien gewoon door, maar de winkels in Tilburg zijn ge sloten. Koninginnedag vieren we dit jaar op zaterdag 29 april. Iedereen vrij? Nee, op die dag zijn de win kels gewoon open. Wie het snapt, mag het zeggen. Het zal wel iets met ons nationale gevoel voor commercie te maken hebben. Drop Oud De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord I (SOON) organiseren om de twee weken een dansmiddag J in de zaal van de Riddershof (Leharstraat 110) met leuke i muziek van disc-jockey Jan. De entree bedraagt ƒ1,-; de middagen duren van 14.00 tot 17.00 uur. De volgende dansmiddagen zijn op 3,17 en 31 mei en op 14 juni. De activiteitencommissie van De Baselaer organiseert op 2 mei een voorlichtingsmiddag over de nieuwe ontwikke lingen rond de regelgeving over ziekenfondsen. functioneren thuis." Meestal hebben deze mensen wel hulp van familie of vrienden en die kunnen met hun vra gen en problemen terecht bij de Kie vitshorst. Deze mantelzorgers leren daarbij dingen van ons, maar wij ze ker ook van hun." Volgens Mutsaers is het Plus-project een succes. "We bespreken dingen die de mantelzorgers dwars zitten. Dat kan bijvoorbeeld een schuldge voel zijn of de zware belasting van de verzorging. Voor die mensen is de opvang een uitkomst. Zo komen zij ook toe aan eigen dingen." Helder Naast de dagverzorging kent de Kie vitshorst het Plus-project. "Dat is be doeld voor mensen die in aanmerking komen voor een verpleeghuis, maar daar nog niet terecht kunnen. Zij ko men hier vijf dagen per week", vertelt Mutsaers. Deze dementerende bezoekers ko men rond kwart over 11 naar het ver zorgingstehuis. "'s Morgens zijn ze het meest helder en daarom kunnen ze dan het beste thuis zijn, zodat de familie plezier heeft van die momen ten. In de middag zijn de mensen ver moeider en meer verward." Deze groep van vijf personen krijgt twee maaltijden en gaat rond half 8 weer naar huis. Ook daar krijgen ze hulp. "Zo is er ook controle op hun Tilburg. Zondag 7 mei is er weer een volksdansinstuif voor oude ren in de zaal van dansschool Van Opstal, Koestraat 26. I Deze gezellige instuif van 11.00 tot 13.00 uur staat onder leiding van Nettie Tönissen. Entree 2,-per persoon. Ook niet-dansers zijn van harte welkom om eens kennis te ma ken met volksdansen voor ouderen. Werkgroep Ouderen De Schans organiseert op de don derdagen 4,11 en 18 mei weer een gezellig rikconcours. De inleg is 3,-inclusief een kopje koffie of thee. Inschrij ven vanaf 13.10 uur. Aanvang 13.30 uur. Op donderdag 27 mei is er weer de maandelijkse fiets tocht door ons mooie Brabantse land. Deelname gratis. I Vertrek om 13.30 uur vanaf het wijkcentrum De Schans I 123, tel. 564456. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisaties j Wandelbos) organiseert met ingang van september sa- men met de Open School een cursus geheugentraining I voor ouderen in Tilburg-West. De cursus bestaat uit tien tot twaalf lessen van 2,5 uur en wordt op maandagmiddag gegeven in wijkcentrum 't Kie vitslaer. De eigen bijdrage is ƒ20,- per persoon voor de gehele cur sus, inclusief koffie of thee. Informatie of inschrijving: Alei- I da de Leeuw of Piet Brokke, 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55; tel. 683961. De zestiende Gildegids, uitgegeven door de werkgroep 't I Gilde is verschenen. In deze gids worden kennis en erva- I ring belangeloos aangeboden door oudere stads- en I streekgenoten. Iedereen die belangstelling heeft voor een I bepaalde activiteit in verband met zijn hobby of liefhebbe rij kan van het aanbod gebruik maken. Er is geen lesgeld verschuldigd; hoogstens een vergoeding voor gemaakte onkosten. Exemplaren van de Gildegids kunt u krijgen bij bibliothe- I ken, wijkcentra, het gemeentelijk informatiecentrum. U kunt de gids ook opvragen bij 't Gilde: Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg; tel. 013-445952 (dinsdag- en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur). Op die tijden houdt 't Gilde spreekuur. U kunt dus ook I langs komen. Iemand die een hulpbehoevende partner of andere naas- i te verzorgt zal weining tijd hebben om te lezen. Toch is er 1 informatie die juist voor deze mantelzorgers een steun kan betekenen. In de Openbare Biblioteek Tilburg kunt u hiervoor terecht. In de brochure 'Mantelzorg? Natuurlijkzolang het kan!' I vraagt Marinus van den Berg op een persoonlijke wijze aandacht voor de problemen van de mantelzorger. Beschouwender van aard is 'Bloemen of steun', een ver zameling opstellen over mantelzorg uitgegeven door het PON. Huub Buijssen geeft in het boek 'Hulpverlening aan ver zorgende familieleden' een beschrijving van zowel de praktische als de emotionele steun die de professionele hulpverlening aan verzorgende familieleden kan bieden. De schrijvers van 'Zolang het kan' richten zich op de thuis zorg voor dementerende ouderen. Ze geven in het kort weer wat dementie is en geven o.a. tips voor de omgang. Soms is het een probleem om geschikte dingen om te doen te vinden voor de dementerende. In'Activiteiten voor dementerenden thuis' van Gert Bloemendasl een Gerdi Keeler staan heel veel tips en ideeen voor activiteiten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 11