9 O I Feestelijk jubileum weekend Natuurmonumenten Actie voor steun aan onderwijs in Bosnië *9 O '/b 33 Festival Mu') dia] Plan voor herinrichting Koningsplein gereed Vervolg campagne ‘Tilburg helpt voormalig Joegoslavië 50 Jaar verenigde naties 7 I I FJE X VULT BOOM Stadionmarkt Willem II met circus euke 9 I0EK JUKI I :RS RG IJN ij verdienste KROKUS KRAKER Veenbrand pagina 18 De Koerier Rondom Hart v. Brabantpag. 5 Kultuur/Amusement. .pag. 5/7/9 Fantasy FM Top 40 •pag.9 7 Films pag. 9 Oplage97.900 Gemeentenieuwspag.10 t/m 14 Uitagendapag. 14 Cursussen ..pag. 15 B/W Besluiten .pag. 15 Parochienieuws ...pag. 17 •pag. 19 Sport. >92). er, dar Sluitin ilbur ivië gew^ i het Interesse? Bel Lees verder op pagina 3 -Tilburg 1 04255-1762 (na 6 uur) feestelijke ontbijt. De LEES VERDER IN DIT NUMMER: oork kinc j een isub- kraamkadospecialist Baby-en kleuter- kleding 50 t/m 98 Hoefstraat 179 Tilburg formatie en activi tTilbur en af tei Koerierbv s Beer - Tilburg 8 nieuwe vindt u I van 1O.( 3,50 per persoon. hat meester vanuit i bant van derv De dag begint zaterdag voor de kinderen om 9.00 uur met een vogelwandeling met fitis het “zomerko- nog op te rieden zijp ingen mee i melen. -Tilburg varenbeek 944 hier bijvoorbeeld i vestigen. dc relatie met het ;in tot uitdrukking sen de bibliotheek en elfde bes- i: vierkan- ing met tssing. Twasse- ideren buiten erha- 14.00 n er veel de ven- jrten aten, i en op bij (tel. Donderdag 20 april 1995 38e jaargang nr. 1902 Verwoeste huizen in Mostar. Een dens zijn reis ni Gemeentenieuws pagina 10/11/12 13 en 14 Wij zoeken enkele mensen vanaf 15 jaar die één keer per week op donderdag Koerier willen bezorgen in DE BLAAK De vereniging Natuurmonumenten bestaat 90 jaar èn het be zoekerscentrum Oisterwijk 10 jaar. Dat wordt komend week end gevierd met activiteiten voor jong en oud. Op het program ma staan vooral wandelingen door de natuur. c Circus it circus een /oor de ien lang ■’’chtige ’root terras geopend hts I van de aangrijpende foto ’s die Jan Timmermans maakte tij- taar het door oorlog geteisterde Bosnië. van de VN en tegelijkertijd een discussie stimuleren over de toekomst. STEENGOEIE JEANS NU 39,95 maten 104 t/m 176^^ Naar dit vertrekpunt is er geen of nauwelijks openbaar vervoer. Mocht u toch gebonden zijn aan dit vervoer, belt u dan naar het bezoekerscentrum of naar in lichtingen openbaar vervoer (06-9292). Komt u met e' Jt u richting - ehoekenwej g ziet u aan uw liimvi- bord Vogelpark. ise muur de sen Oost en :en, zijn de actiever dan Uitgave: De Tilburgse I Dir.: J.A.J.M. de I Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 tingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Int.: Centrum voor Gesproken Lektuur, \PB 24,5360 AA Grave - Tel.: 08860-82345y Alle reden dus om uitgebreid stil te staan bij de vijftigste verjaardag van de Verenigde Naties. Daarom ondersteun de de Nederlandse regering van harte het initiatief om voor 1995 een Nationaal Co mité 50 Jaar VN in te stellen. Prins Claus, die altijd een grote belangstelling beeft gehad voor internationale sa menwerking, was bereid om als beschermheer van het Comité te fungeren. Alle baby schoentjes HALVE PRIJS van het het be- ime in het tbedrijf. »t." “Uw ebied rond Tuzla staat trend aan beschietingen vooral de laatste weken nu trijd in Bosnië weer begint op taien. Veel niet-Servische in woners van Zvomik zijn met ge weld verdreven of gevlucht voor het gewt van Tuz West-Europt Vaak met i logservaringer ting van kennis gendommen. ingenomen door Serviërs. grote gehad ment Jeugdmode peprto Korvelseweg 107 - Tilburg Parkeren voor de deur Als vervolg op de in mei vorig jaar gehouden cat helpt voormalig Joegoslavië’ is een actie gestart voor hulp bij de wederopbouw van het onderwijs in Bosnië. De Onderwijswerk groep Tuzla wil opnieuw een transport organiseren met school materialen. Die zijn bestemd voor nog op te zetten lagere scho len voor mensen die uit bezette gebieden zijn gevlucht. De groep vraagt Tilburgse scholen en instellingen mee te werken door ma terialen af te staan en geld in te zamt fel, parallel aan het Aegon-ge- bouw, de voormalige biblio theek. De luifel verkleint het grote open plein tot een kleinere driehoek. Een tweede maatregel om de verbinding tussen Koningsplein en Stadhuisplein te verbeteren is het dichtmaken van de bestaande overbouwing van ‘De Franken hof zodat zich f 1 een winkel kan ves Tevens komt de rel Stadhuispleii doordat tusse ‘De Frankenhof dezel trating komt te liggen: ten van basaltkeien met daarbin nen betontegels. Het Koningsplein krijgt een be tere verbinding met het Stad huisplein. Een luifel, het dicht- Supportersclub Willem II laat voor zijn 7de Willem II-stadion- markt een écht circus naar Tilburg komen. Het Magie zal zijn tent opzetten achter het Willem II-stadion. Dit brengt elk uur een speciaal kinderprogramma, waarvoor get aparte entree wordt geheven. Een toegangskaartje vo” markt geeft tevens recht op een bezoek aan het circus. Eet. lint van marktkramen staat opgesteld rondom het pract nieuwe stadion. Ook zijn er diverse bars en een groot t( u bij de circustent. De markt en het circus zijn geo 1.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt slecht Hulp-acties De onderwijswerkgroep Tuzla meent dat dit initiatief een zinvol vervolg is op de vorig jaar ge houden campanje ‘Tilburg helpt Vijftig jaar geleden kwamen de Amerikaanse president Roosevelt en de Engelse premier Churchill bij elkaar. Sa men met de andere overwinnaars van de Tweede We reldoorlog zochten zij mogelijkheden om de onderlinge verdraagzaamheid te verbeteren en de vrede in de wereld te garanderen. Het resultaat: de Verenigde Naties. Vijf tig jaar later, anno 1995, wordt Festival Mundial georga niseerd. Een héél bescheiden poging om een steentje bij te dragen aan de wereldvrede en de onderlinge verdraag zaamheid. Niet zo vreemd dus dat de Verenigde Naties en Festival Mundial elkaar in de armen hebben gesloten. Wat wil het Nationaal Co mité 50 Jaar VN bereiken? “De VN is het beste wat we hebben, maar het is nog niet goed genoeg,” aldus minister Jan Pronk van Ontwikke lingssamenwerking. Die ge dachte is ook het uitgangs punt bij het werk van het Comité. Een herdenking van vijftig jaar Verenigde Naties heeft alleen zin als je je te vens afvraagt wat de Ver enigde Naties nu voor ons betekenen en hoe de VN in de toekomst beter zijn werk kan doen. Meer bekendheid geven dus aan de activiteiten Scholen en anderen die denken dat ze nog bruikbare materialen mee kunnen geven, kunnen zich melden bij Rik Hendriks van het secretariaat van de werkgroep. Hij is bereikbaar op het Centrum voor Internationale Samenwer king, Stationsstraat 39 in Til burg; tel. 013-351523. Giften kunnen worden overgemaakt op giro 1850137 t.n.v. Tilburg helpt voormalig Joegoslavië o.v.v. ‘onderwijs Tuzla’ lampagne Tilburg gaan met deze hulp. irt voor hulp bij de Onlangs bracht het parlements- lid en journalist Igor Rajner een bezoek aan de Academie voor Journalistiek in Tilburg. Van die gelegenheid maakte de onder wijswerkgroep gebruik zich na der te oriënteren op de situatie in Tuzla. Als de omstandigheden het toelaten, wil de werkgroep met een delegatie uit Tilburg in september daar op bezoek gaan, om kennis te maken en verdere plannen te bespreken. ninkje”, is alweer in de Oister- wijkse bossen te horen en mis schien is hij ook te zien. Zijn evenbeeld, de tjiftjaf, is al wat langer te horen, want deze vogel komt meestal rond eind februari terug in Nederland. Andere K vogels zijn heel druk bezig hun broedgebied (territorium) te bakenen en daarom zijn r geluiden in het bos. Op d nen zijn verschillende soor watervogels te zien, zoals fut wilde eenden, meerkoeten kuifeenden. Geef je snel het bezoekerscentrum 04242-19209). Er kunnen maar 30 kinderen deelnemen. Voor de volwassenen is er zater dagmiddag vanaf 14.00 uur een natuurbele vings wandelin misschien wel een verrass De kinderen van die voh nen, maar ook andere kind kunnen dan binnen of buite luisteren naar prachtige verht len. Het begint ook om 14.v uur. bouwen van de onderdoorgang van De Frankenhof en een bes- tratingspatroon dat gelijk is aan het Stadhuisplein moeten het zuidelijke en noordelijke deel van het stadshart beter met el kaar verbinden. Water, bomend licht, banken, een terras en hore ca moeten het Koningsplein bo vendien tot een plezierig plein maken. Het college van burge meester en wethouders heeft dinsdag ingestemd met het door architect Jo Coenen Co ont worpen herinrichtingsplan voor het plein. Vooral vanuit het Stadhuisplein is de doorloop naar het Konings plein onduidelijk en onaantrek kelijk vindt Coenen. Hij wil de verbinding verbeteren door het plaatsen van een 12 meter hoge, langwerpige en doorzichtige lui- VASTENAKTIE NEDERLAND Het get voortdui bloot, vc de strijd te laaien. Veel niet-Se “vornik 2 en of ge v veld: naar de omgeving rzla of naar landen in ja zoals Nederland, afschuwelijke oor- ’en en met achterla- nissen, familie en ei- i. Hun huizen zijn ïbruari re bos- om vervoer, dan rijdt i) af schot (Gemulleho deze weg hand het b Om 11.00 uur is er het poppen spel ‘Het Blauwe Toverven’ door poppentheater ‘t Groene Land. De Thijsse-wandelroute ligt klaar, evenals andere prachtige wandel- en fietsroutes. Wat ook nog heel belangrijk is: het bezoe kerscentrum Oisterwijk heeft komend weekend voor het laatst de oude permanente tentoonstel ling. De bezoekers kunnen dan voor het laatst kijken naar dit “oude kleedje”, maar vanaf eind mei staat er een nieuwe tentoon stelling klaar. Voor alle excursies en activitei ten moet u zich vooraf aanmel den bij het bezoekerscentrum Oisterwijk, tel. 04242-19209. De medewerkers van het bezoe kerscentrum kunnen u meer in- r-e geven over de excursies /iteiten. Krijgt u het ant- Sinds haar oprichting in 1945 heeft de VN met wisse lend succes haar vredestaak uitgevöerd. In de jaren vijftig in Korea en de Kongo, later onder andere in Kashmir en het Midden-Oosten. Vooral sinds in 1989 mede door de val van de Berlijns tegenstelling tusse West verdween blauwhelmen avl ooit. Het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag lost bovendien een aantal con flicten op voordat het tot schieten komt. Maar de Verenigde Naties zijn meer dan een middel om de vrede te bewaren of con flicten te beslechten. De VN vormt ook een organisatie die opkomt voor de belangen van vluchtelingen en kinde ren en die initiatieven ont plooit op het terrein van cul tuur, gezondheidszorg, voedselvoorziening, onder wijs, milieuzorg, mensen rechten, economische ont wikkeling en nog veel meer. Kortom: de VN is niet meer weg te denken uit de betrek kingen tussen landen en vol ken. Festival Mundial is daarvoor een prima podium. Vandaar dat de bezoekers op 10 en 11 juni op het VN-Plein in het Leypark op een speelse ma nier informatie krijgen over de activiteiten van de VN. In en rond een grote circustent presenteren een heleboel VN-organisaties, zoals Uni cef, Unesco, UNHCR en FAO, zich aan het publiek. Voor dat doel verrijzen on der meer een gezondheids- post uit Latijns Amerika, een Aziatische palenwoning en een schoolklas uit Afrika. Maar de toon op het VN- Plein wordt zeker niet alleen bepaald door informatie. Een beetje feestvieren mag im mers ook wel op zijn tijd. Vandaar dat er in het kader van 50 jaar Verenigde Naties ook te genieten valt van een uitgebreid cultureel pro gramma met optredens van de jongerengroep La Troupe Saaba (Burkina Faso), de Ndere Children (Oeganda), het Rotterdams Volkst heater, Slagerij Van Kam pen, VN-Singers (een groot koor, samengesteld uit 35 VN-medewerkers uit New York), Alima (Togo/Span- je), Banda El Recodo (Mexi co! en het spectaculaire xy lo- foonorkest Timbila Ta Venas (Mozambique). voormalig Joegoslavië’. De ruim 40.000 gulden van vorig jaar zijn helemaal besteed aan vijftien projecten, zoals nood- aggregaten voor de gemeente Konavle, medicijnen voor vluchtelingenkampen in Servië, foto-apparatuur voor een onaf hankelijke krant in Split, een mensenrechtensymposium in Subotica, Vojvodina en als bij drage aan de wederopbouw van het Interuniversitair centrum in Dubrovnik. Er wordt nu opnieuw op bevol king en instellingen in Tilburg een beroep gedaan. Nu om een nieuw transport voor scholen in en rond Tuzla te kunnen betalen. Verscheidene lagere, middelba re en technische scholen in Til burg I getoor te werken. Sommi hebben zelfs al hulp-acties geor ganiseerd, zoals het Paulusly- ceum, basisschool De Blaak en Scholengemeenschap Parkland. Thijsse-route Zondag om 10.00 uur start er een wandeling vanaf de parkeer plaats Vogelpark. Deze wande ling heeft als onderwerp het be heer van Natuurmonumenten. hebben al belangstelling >nd om aan dit project mee lige scholen hulp-acties geor- ils het Paulusly- allemaal nodig op elke lagere school, maar door de oorlog daar nauwelijks te krijgen. Als eerste project is gekozen voor het Bos nische dorpje Sapna, omdat daar veel vluchtelingen verblijven en er geen enkel schoolgebouw meer overeind staat. De kinderen krijgen nu les in huizen van par ticulieren. Sapna ligt aan het oor logsfront in Oost-Bosnië, onge veer halverwege de steden Zvomik en Tuzla. De eerste is bezet door de Serviërs die wor den aangevoerd door Karadzic, terwijl Tuzla in handen is van het Bosnische regeringsleger. “Belangrijke wortels hoger onderwijs in i drijfsleven, met nat midden- en kleinl “Stedelijk knooppunt, positie versterken. Zo maar wat flardjes brief van een Brabants college van B en W aan een grote onderwijsin stelling. Probeert onze Gerrit als be stuurder van de moderne in dustriestad ook weer eens het blazoen van onderwijsstad Tilburg op te poetsen? Ja en nee. Nee, omdat de hierboven aan gehaalde brief niet van de hand van Tilburgs burge er is, maar vorige week de enige grotere Bra- itse stad naar het bestuur i de stichting Hoger On derwijs Zuid-Nederland (HOZN) ging. Want Eindho ven wil graag het hele HOZN- bestuurscentrum binnen de stadspoorten. Een deel daar van zit nu ook al in de licht stad, de rest is in Tilburg ge vestigd. Die ‘bi-lokatie is het gevolg van de oorsprong van de HOZN: een fusie van de Tilburgse Hogeschool Katho lieke Leergangen met Hoge school Eindhoven en de Pe- dagogische-Technische Hogeschool Nederland, ook uit Philipsville. De als een veenbrand voort woekerende stedenstrijd is weer eens aan de oppervlakte gekomen. De reden? De nim mer afnemende wedloop om zoveel mogelijk banen en pre stige binnen te halen. Die moeten op hun beurt andere instellingen en bedrijven ver leiden zich in dezelfde ge meente te vestigen. En ja, ook Gerrit Brokx heeft daarbij natuurlijk een duit in het zakje gedaan. Letterlijk zelfs. In de krant liet hij weten dat Tilburg er wel wat geld voor over heeft, als de HOZN haar hele bestuurszetel hier neerzet. Hoeveel geld, dat zei onze burgemeester er niet bij. De HOZN kan achterover leunen en de aantrekkelijkhe den van de verschillende aan biedingen wikken en wegen. Voor de gemeentebesturen wordt het dus weer lobbyen, delegaties ontvangen of zelf op pad gaan en praten tot ie dereen een ons weegt. De vraag is of dat niet anders kan. De stadsmanagers heb ben immers hun mond vol van modern besturen. Kan er niet gewoon een convenantje te genaan gegooid worden met afspraken over wie wat het beste kan? Want van veen branden blussen hebben we hier in Brabant weinig ver stand. Of moeten we wachten op een depressie, waardoor we van de regen in de drup ko men? Aangrijpend verslag Vorig jaar bracht Tilburger Jan Timmermans, voormalig wet houder van Onderwijs, op ver zoek van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een bezoek aan enkele plaatsen in Bosnië-Hercegovina, waaron- Tuzla. Naar aanleiding van i aangrijpende verslag over dramatische onderwijssitu atie daar, besloot het samenwer kingsverband ‘Tilburg helpt voormalig Joegoslavië’ een werkgroep op te richten die zou bezien wat daaraan vanuit Til burg zou kunnen worden ge daan. Veel scholen en andere onder wijsorganisaties reageerden po sitief op dit idee en namen deel aan het voorbereidende werk. Samen met in Tilburg en Goirle verblijvende Bosnische vluchte lingen, van wie een groot aantal uit die streek naar hier gevlucht is, werd een plan opgezet en wer den contacten gelegd met scho len en de autoriteiten in Tuzla en omgeving. In overleg met hen is besloten op de eerste plaats hulp bieden bij het weer op gang brengen van het lager onderwij s voor de ge vluch- te bevolking. Er is een ernstig te kort aan inventaris, leermateri aal, schoolborden, schriften: Oorlogstrauma’s Verder wil de werkgroep hulp bieden bij de verwerking van rlogstrauma’s van de school- tderen en hun ouders. Men denkt daarbij aan ondersteuning van leerkrachten en overdracht vpn hier aanwezige kennis op dat terrein. Ook wordt gewerkt aan uitwis selingen en het organiseren van vakanties voor kinderen in Ne derland, waarbij adequate bege leiding ervoor moet bijdragen aan de verwerking van hun vre selijke ervaringen. De Tilburgse Schoolbegeleidingsdienst en meer gespecialiseerde instellin gen hebben hun medewerking daarvoor al toegezegd. In februari is al een eerste vracht wagen met spullen voor Sapna vanuit Tilburg vertrokken. School- en kantoormeubelen van de KUB, aangevuld met bruikbare spullen van recycling bedrijf La Poubelle en van Huize Vincentius in Udenhout, zijn door chauffeur G. Enverveilig naar Tuzla gebracht. Het comité ontving al een hartelijke bedank brief van de minister van Onder wijs van het kanton Tuzla, waar de school in Sapna onder valt. De minster vraagt dringend door te Wilt u meer weten over Fes tival Mundial? Dan kunt u contact opnemen met de spe ciale Mundial-Infolijn: 013- 431335. Festival Mundial is één van de Zomertraktaties van de gemeente Tilburg en wordt georganiseerd door COS West en Midden Brabant in samenwerking met Noorder- ligt Concertpodium, Stich ting Kultoer, Framework, KRO en Multi Vision Part ners. Festival Mundial komt mede tot stand dankzij groot aantal sponsors en i sidiegevers, waaronder hoofdsponsor Vastenaktie- Nederland en co-sponsors Novib, Algemene Spaar bank voor Nederland (ASN) en de NCO. woordapparaat spreek dan in met welke excursie of activiteit u mee wilt, uw naam, telefoon nummer, de datum en het aantal personen. Het bezoekerscentrum ligt in de t eigen Oisterwijkse bossen en vennen ~g Oir- tegenover café-restaurant Groot eg). Op Speyk. Vanaf de rand van het linker- bosgebied staat het bezoekers centrum met wegwijzers aange geven. Adres: Van Tienhoven- laan5.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 1