Sociale basiskwaliteit U Veiligheid Investeringen V '.stad: Oud voor nieuw Lastenstijging Donderdag 20 april 1995 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER )5 - pagina 2 3 De Tilburgse Dans- en Muziekschool I door: ■gers activeert; et minima- ning in plaats van rijks- wcorporaties huisvesting. twee ,’s centraal: Vangnet Rijksmaatregelen die individuele burgers (financieel) treffen, kan de gemeente niet allemaal vergoeden. Dat mag ook niet wor den verwacht. Het betekent namelijk een steeds grotere aanslag op de gemeentekas. De ruimte voor investeringen zou navenant krimpen. Investeringen leveren volgens het college op den duur een steviger basis voor een economisch welvarende en sociaal gezonde stad dan ‘reparatiebeleid’. Activerend welzijnsbeleid Het college acht de tijd rijp voor een nieuwe koers in het welzijnsbeleid. Die is met de volgende kernbegrippen aan te geven: In de periode van de Perspectiefnota (1996-1999) stelt het college een investe ringsprogramma voor van in totaal 0,6 mil jard (627 miljoen). Voor meer dan de helft betreft het investeringen voor aankoop en bouwrijpmaken van grond voor woningen en bedrijven. Een groot deel van het investeringspro gramma is bestemd voor het op peil houden van de basiskwaliteit in wijken en buurten: voldoende groen, behoorlijke wegen en fiets paden, veiligheid, openbare verlichting, onderhoud plantsoenen en dergelijke. Investeringen door de gemeente zijn een hefboom voor particuliere investeringen van projectontwikkelaars, ondernemers, winkeliers en bewoners. Goed voorbeeld doet goed volgen. De herinrichting van de Stationszone en het voetgangersge bied in het stadscentrum, beschouwt het college niet alleen als een directe impuls voor de werkgelegenheid. Het is ook een flinke investering in de economische structuur van de stad als geheel. Doorlichting Op dit moment vindt een doorlichting plaats door een onafhankelijk bureau van enkele belangrijke welzijnsorganisaties in de gemeente Tilburg. Daartoe heeft de gemeen teraad vorig jaar besloten. Twee doelen staan centraal: A Er moet inzicht komen in de kwaliteit en efficiency van hun dienstverlening, werk cultuur en management; plannen om de kern van het winkel- en hore- cagebied te ‘verbreden’. Ook moet er een betere aansluiting komen van de stadskern met de Spoorlaan/Stationszone. In opdracht van de gemeente is Kolpron Consultants druk bezig met de planontwikkeling. Dit in nauwe samenspraak met een groot aantal verschillende partijen. Nog dit jaar zal het college en de gemeenteraad op basis daarvan besluiten moeten nemen. Ook het detailhan- delsbeleid kan daarbij weer ter discussie komen. Bibliotheek Reeshof Het bibliotheekfiliaal dat in combinatie met het wijkcentrum eind 1996 klaar zal zijn, vergt een investering van 300.000 gulden. Kunstijsbaan Projecten In het oog springende investeringen die het college in de Perspectiefnota voor 1996 in het vooruitzicht stelt. Stadscentrum De herinrichting van het voetgangersgebied in het hoofdwinkelcentrum vergt in totaal 13,2 miljoen (in 1996 7,2 miljoen en in 1997 6 miljoen). Het college stelt voor om de gemeente de helft te laten betalen; de rest moet in overleg met winkeliers en onroerend-goed eigenaren worden gefinan cierd. Sporthal Reeshof In de Reeshof is, gelet op het inwonertal (in het jaar 2000 geschat op 38.000) een tweede sporthal nodig. Kosten 3 miljoen; exploitatie door het Sportbedrijf gemeente Tilburg. Vraaggestuurd aanbod Het welzijnsbeleid moet directer gaan aansluiten bij vragen en behoeften van burgers. Nu is dat te zeer afgestemd op het aanbod en de belangen van afzonder lijke instellingen en organisaties. Basisstructuur sport en cultuur Bij investeringen en subsidies wil het col lege gerichter kiezen, tussen wat wel en wat niet tot de basisstructuur voor sport en cultuur behoort. Gebiedsgerichte aanpak Welzijnsinstellingen moeten gericht samenwerken in service-centra in zes stadsdelen. De bestaande ijsbaan moet volledig worden herbouwd. Er zijn plannen voor nieuwbouw in het Stappegoorgebied. Voor deze nieuwe ijshal (zonder overdekte trainingshal) is 14,6 miljoen gereserveerd. Schouwburg Tilburg In verband met de bouw van het Kunstclus- ter en de aansluiting daarvan op de Schouw burg, is in 1996 4 miljoen gereserveerd, als onderdeel van het meerjarenplan voor de renovatie van de Schouwburg. Popcluster Het college stelt voor om 13,5 miljoen te investeren in het Popcluster op het Tivoliter- rein (7,5 miljoen als gemeentelijke bijdrage; de rest moet terugbetaald worden uit de exploitatie). Noorderligt, Bate Cave en Muzi kantenwinkel komen hiermee onder een dak. Deze voorziening beschouwt het college als een belangrijke versterking van het profiel van Tilburg op het terrein van de eigentijdse muziek en de jongerencultuur. Loketten Stadskantoren B Tevens moet de doorlichting leiden tot een efficiëncy-besparing bij enkele instel lingen: de bibliotheek 150.000 gulden; de Tilburgse Dans- en Muziekschool 250.000 gulden; 625.000 gulden in totaal bij de TWERN/wijk- en buurtwerk en de Stich ting Jeugd en Jongerenwerk Tilburg (SJJT) en Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT). Gebiedsservicecentrum Het college wil in de periode 1996-1999 in totaal 1,5 miljoen ‘herschikken’ in het wijk en buurtwerk, de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) en de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Tilburg (SJJT). Dit geld wordt gebruikt voor het realiseren van zes gebieds- servicecentra. Het college stelt voor om in 1996 één cen trum te openen, in 1997 twee, in 1998 twee, en in 1999 één. Basisstructuur sport en cultuur De Perspectiefnota introduceert het begrip basisstructuur sport en cultuur. Daartoe rekent het college accommodaties en instellingen die in elke grote stad tot het ‘normale’ basisaanbod behoren. Daarnaast gaat het om voorzieningen en eve nementen die juist in Tilburg sterk ontwik keld zijn en zorgen voor een bijzondere pro filering van de stad. Tot de basistructuur behoren: het Sportbedrijf gemeente Tilburg Veiligheidsbeleid is veelomvattend. Het gaat niet alleen om de bestrijding van cri minaliteit, maar ook om veilig verkeer, rampenbestrijding, sociale veiligheid, horecabeleid en een veilig milieu. Geza menlijke activiteiten komen in het Jaar plan Integrale Veiligheid. Onderstaand een greep hieruit. In de Perspectiefnota schenkt het college onder meer aandacht aan Brandweer en verkeersveiligheid. Het college wil de dienstverlening bij de loketten in de stadskantoren verbeteren. Dat vergt een ingrijpende verbouwing met een clustering van balies; de kosten worden geraamd op 4,7 miljoen. Brandweerpost Vossenberg Uitbreiding van de huidige (nood)post Vos senberg tot een volwaardige brandweerka zerne kost 6,2 miljoen (de post Hasselt wordt gesloten). de Kunstijsbaan de Openbare Bibliotheek de Schouwburg (vanaf 1996 inclusief Muziekzaal en activiteiten Souvenir des Montagnards) Tilburgse Dans- en Muziekschool de Tilburgse Kunststichting, inclusief kunstuitleen (en vanaf 1997 De Muze) het Scryption het Noordbrabants Natuurmuseum Nederlands Textielmuseum Noorderligt (vanaf 1996 via het Popclus ter, inclusief Muzikantenwinkel, Bat Cave en Brabantpop) Paradox zerne noodzakelijk zijn in Tilburg noord oost als daar woningen worden gebouwd (gebied tussen Tilburg en Berkel-Enschot). Verkeersveiligheid Het college wil het huidige budget van één miljoen voor verkeersveiligheid verdubbe len. Dat is bestemd voor de inrichting van 30 km-gebieden, de aanpak van black spots (plekken waar veel ongelukken gebeuren) en voetgangersvoorzieningen. Het college gaat er van uit dat maatregelen op dit terrein voor de helft door rijk of provincie worden gesubsidieerd. Jaarplan In het oog springende projecten en activitei ten uit het Jaarplan 1995 die ook in 1996 worden uitgevoerd en op onderdelen uitge breid: Project veiligheid binnenstad: het tegen gaan van horeca- en winkelcriminaliteit. Voor 1996 stelt het college een subsidie- Het college stelt de komende jaren ‘indrin gend’ overleg met de betrokken instellingen van de basisstructuur in het vooruitzicht. Dat zal gaan over prestaties, prioriteiten, beleids- vernieuwing, vergroting van participatie, ver groting eigen inkomsten en profijtbeginsel. Verbreding basisstructuur Gemeentelijke subsidies voor allerlei kleine instellingen en organisaties, wil het college vanaf 1996 laten lopen via grote instellingen. Dat geldt ook de stimulering van incidentele kunst-en sportactiviteiten. Het gaat in 1996 om in totaal 420.000 gulden en in 1997 om 460.000 gulden. Het gaat hier met name om de Provinciale bij drage beeldende kunst, de Muze, Stichting Vakantietoernooien en sportstimuleringssub- sidies. Subsidies in deze sfeer worden in de toekomst verstrekt via instellingen als Noor derligt, Schouwburg Tilburg, Tilburgse Kunst stichting en BOTS. Bezuinigen wil het college op activiteiten en instellingen die niet tot de basisstructuur behoren, zoals het Filmtheater Louis. Ook kan het aantal speelvelden in de buitensportac commodaties met ongeveer tien verminderd worden. Waarderingssubsidies voor het Lette renbeleid (behalve St. Leopold) en kleinscha lige initiatieven op het gebied van cultuur, sport en vrije tijd krijgen minder prioriteit. Nieuw beleid is vaak alleen te betalen door te bezuinigen op ‘oud’ beleid. Het college houdt voorlopig rekening met een stijging van de milieulasten (afvalstoffen heffing en rioolrecht) in 1996 met 11% of 17%. Dit laatste percentage is aan de orde indien het Samenwerkingsverband Midden Brabant de gemeenten hogere stortkosten in rekening gaat brengen. oelen van de A’s) flink onder jen’ RBA voor et college hecht elijkheid van verheid in dit :t als enige de de kans- Ook wat het et de gaten vul- 'uinigingen. Het rijk bezuinigt op allerlei regelingen van sociale bijstand, zorgverzekering, gehandicaptenbeleid enzovoorts. Mensen die daardoor in de problemen raken, drei gen steeds meer terug te vallen op de gemeente. Voor geld en voor maatschap pelijke zorg. In feite wentelt het rijk daar mee kosten en zorgen op de gemeente af. De Perspectiefnota geeft aan hoe het college, tegen deze achtergrond, kijkt naar de vangnetfunctie van de gemeente. Financiële hulp aan individuele burgers zal wat het college betreft beperkt blijven tot de (bijzondere) bijstand en begeleiding bij schuldsanering. De uitvoering daarvan kan eenvoudiger en moet meer gericht zijn op burgers die echt geen andere uitweg meer hebben dan dit ‘sociaal vangnet’. Tegelijker tijd wil het college de komende jaren burgers nadrukkelijker activeren om (weer) werk te krijgen. Scherpere controle en fraude-bestrijding moeten misbruik van sociale bijstand voorkomen. Kwaliteit binnenstad Het college beschouwt een kwaliteitsverbete ring van de Tilburgse binnenstad absoluut noodzakelijk. De regionale functie moet wor den versterkt. Ook moet het investeerders lokken. Het college wijst in de Perspectiefnota op Voor 1996 stelt het college 45,6 miljoen aan nieuwe investeringen voor. Onder andere: stadscentrum, Popcluster, verkeersveilig heid, kunstijsbaan, renovatie Schouwburg 2e fase, brandweerkazerne Vossenberg. Voor 1997-1999 is voorlopig 26,9 miljoen aan investeringen voorzien (onder andere: stads centrum, milieubeleid). Inkoop van diensten De gemeente verandert van de traditio nele subsidiegever tot een ‘inkoper van diensten'. Bepalend zijn de behoeften en vragen van specifieke doelgroepen, niet het aanbod van instellingen en organisa ties. Milieustraat In 1996 moet in Tilburg een tweede milieu straat klaar zijn voor het afleveren van grof vuil door particulieren. De investeringen worden geraamd op 1,2 mil joen. Voor de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) en papier bij hoog bouw, is de komende jaren een miljoenen investering nodig voor de bouw van gesloten containerruimtes bij flats. Instellingen die sport- en amateurkunst- verenigingen ondersteunen (BOTS en Stichting amateurkunst) Grootschalige, sportieve en culturele eve nementen, in combinatie met de Zomer- traktaties. Bezuinigen Voor de periode 1996-1999 stelt het college een bezuiniging voor van in totaal 6,8 mil joen. Daarvan moet 4 miljoen komen uit de bedrijfsvoering van de gemeentelijke dien sten. Op subsidies in de welzijnssector wordt in totaal 2,1 miljoen aan kortingen vóorge- steld: 1 miljoen efficiency-besparing als resul taat van de doorlichting cultuur 0,5 miljoen; waarderingssubsidies 0,3 miljoen; sport en vrije tijd 0,2 miljoen; diverse kleine posten 0, 1 miljoen verordening voor doorzichtige rolluiken in het vooruitzicht. Uitbreiding van het aantal toezichthouders (politiesurveillanten). In 1995 wordt het tweejaarlijkse bevol kingsonderzoek gehouden naar criminali teit en onveiligheid. Het beteugelen van de verslavingsprobe- matiek (Nota geïntegreerd verslavingsbe- leid). Aanstelling van buurtcoördinatoren voor het project ouderen en veiligheid. Uitvoering van het verkeersveiligheidplan 1995-1998. Uitbreiding van het Project Veiligheid Bedrijventerreinen op basis van de goede ervaringen met een beheerteam dat sinds eind 1994 op bedrijventerrein Loven func tioneert. Uitvoering van de Nota geïntegreerd Hore cabeleid, met een groot aantal actiepun- Tekst en uitgave: Gemeente Tilburg, Concernstaf. Vormgeving: Bertil Lie-Kwie, bNO. Fotografie: Multivision, Stu dio van Dusseldorp mers in bedrij- :il blijven. De ie onderwijs- mtracten te ingen. Nieuw in r het scholings- vraag bij de it kan door fsleven in te vijsinstellin- eroepsonder- nche concrete en. Brandweer Uitbreiding van de (nood)post Vossenberg tot een volwaardige brandweerkazerne vergt een investering van 6,2 miljoen. De post Hasselt wordt op termijn gesloten. De Perspectiefnota voorziet ook in personele uitbreiding van de afdeling preventie bij de Brandweer. Op termijn zal een nieuwe brandweerka- T2 Q O

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13