en Q - 9 SAAB 9000 BURGUNDY SPORT Jïi DAIHATSU VALERA TOSCANA i Bou - 1 Bijlage van: De Tilburgse Koerier Autotest: Honda Accord Aero Deck Rallysport: Strijd tegen de stopwatch Rij-impressie: Lada Samara 1.5 injektie AUTOMAAT 95 pagina 34 aüoffiOaa'Q Oplage: 96.900 ex. Donderdag 13 april 1995 verkrijgbaar is voor een basisprijs van f.29.995,=. MATROZEN LB'TF-64 Elfen - Ie kunt als automerk nog zoveel verschillende modellen maken, de volledige markt kun je niet bedienen. Wil je echter als importeur een bepaalde niche in de markt benaderen, maar heb je daar de auto niet voor. dan kun je besluiten deze zelf te maken. Zo levert Hyundai-importeur Greenib vanaf nu een zeer sportieve turbo-uitvoering van de Excel GS. Tony Vos o.a.: pag. 7 pag. 11 pag. 3 SHOWTIME Lees verder in dit nummer ig van de i de loop ngebruik sve club- itlge laag- i,een 18 is. Het Golf- m het fami- HuisterHei- Jaargang 7 Nummer 15 teruc banc terd, op dit lecht n de ie ihij ndit Igen SAAB zuirrjosrbv Am V^ufomobielbecHf Dlburg Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-321405 naar de sj eisen worde Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Hiel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. weer een en. Wellicht Efteling te ink 113 april tot .00 tot 18.00 fsoon. ig gratis sn) geldt de n 1995 kost enioren j krijgen op voor slechts >r deze prijs deren. en 0,00. d de entree gratis i dierentuin en zijn ver- t. n kunt u ook Kort geleden bracht Daihatsu Holland de Charade op de markt in de extra complete Toscana- uitvoering. Deze versie is vanaf nu ook verkrijgbaar op de Valéra, eep ruime vierdeurs sedan. De Toscana komt naast de SG en SR in het progr amma. Alle Valera’s hebben een krachtige 1.5 liter 16- kleppenmotor met Deze week 13 tot 17 april Safari Rally te Kenia meetellend voor het WK 2 liter rallywagens maandag 17 april NAV Paasraces op het circuit van Zandvoort NK Rallycross op het Eurocircuit te Valkenswaard Britse toerwagen- kampioenschap vanaf Brands Hatch Jos Verstappen besloot de kwalificatietraining met een voor de Simtek- Ford keurige veertiende startpositie. De lichte beschadiging die de wagen opliep bij de startcrash kon goed hersteld worden door het team en na de herstart reed Verstappen een fantastische race. Op een bepaald moment lag hij zelfs zesde en duelleerde met Gerhard Berger. In de 24e ronde gaf de versnellingsbak echter de geest en was het helaas over voor de jonge Limburger, die onder applaus van de Benetton- monteurs terug keerde in de pits. Hyundai biedt op een originele wijze een sportieve versie van haar Excel aan. Vooral de driedeurs heeft de juiste uitstraling hiervoor vanwege zijn van de sedan en vijfdeurs afwijkende front. Het aardige is dat kópers zelf kunnen beslissen hoe ver ze willen gaan, zodat de Excel Rally de meest betaalbare sportieve middenklasser is. Onder de naam Burgundy brengt Saab in ons land een gelimiteerde versie van de 9000 met een extra complete uitrusting. Er kan gekozen worden uit de vijfdeurs CS of vierdeurs CD met de 2.0 liter injectiemotor of 2.3 liter ecopower krachtbron. De carrosserie wordt gespoten in Java zwart metallic, een tint waarin ook de bumpers worden uitgevoerd. Deze kleur is specifiek voor de Burgundy en is niet op andere Saab-modellen leverbaar. Zeer tevreden kan Hyundai terugkijken op de manier waarop de nieuwe Excel op de Nederlandse markt is ontvangen. Geen wonder, want vanaf f.22.995,= levert het merk een middenklasser met krachtige 1.3 liter 12- kleppenmotor en de keuze uit een drie-, vier- of vijfdeurs carrosserie. De importeur verwacht zelfs dit jaar evenveel Excels te zullen afzetten, als het aantal personenauto's wat men in 1994 in totaal heeft verkocht. Spruitstukken Alhoewel Hyundai in de Excel naast de 1.3 motor ook een 1.5 liter 12-klepper levert, is van pure sportiviteit geen sprake. Hyundai kon daarom in het segment GTi's, GSi's, XSi's en 16V's niet meedoen. Daarom ontstond het idee om in Nederland een snelle Excel te maken. Immers de 1.5 liter motor ligt ook in de Scoupé en daarin is een af-fabriek geleverde turbo mogelijk. Toch blijkt de Scoupé Turbo motor niet zomaar in de Excel te passen. Zo werd uiteindelijk besloten zelf een turbo op de bestaande 1.5 liter te bouwen, de spruitstukken aan te passen en ook de nodige wijzigingen in de programmering van het motormanagementsysteem door te voeren. De winst is aanzienlijk. Levert de standaard 1.5 Excel 88 pk bij 5600 tr/min, de turbo zorgt voor nog eens 30 paardekrachten extra, zodat 128 pk wordt behaald. Zeer verdienstelijk is de toename bij het koppel. De gewone 1.5 komt tot 130 Nm bij 3050 tr/min, maar de turbo verheft zich tot 200 Nm bij 3500 tr/min. De souplesse is hierdoor enorm verbeterd, terwijl de normale 1.5 op dr punt al helemaal niet slech scoort. De topsnelheid van Excel Rally overschreidt de 200 km/u en daardoor kan 1. redelijk met de concurrentie mee. Met het toevoegen turbocompressor e, wijzigen van de ek zijn we er natuurlij! Maar wie wil, kan v f.3.500,= de tui Excel 1.5 latei Ray Bellm en Sandro Sala stuurden hun McLaren F. 1 naar de eerste positie tijdens de BRP Internationale GT wedstrijd op het Spaanse circuit van Jarama. Nielsen en Buscher, ook op McLaren werden tweede en de Fransen Jarrier, Bouchut en Wollek behaalden de derde plaats in hun Porsche. Het Franse trio staat nu bovenaan in het klassement, met één punt voorsprong op Bellm en Sala. jn van een 'r en het electronica irlijk nog niet. tan voor turbo in iedere en bouwen. multipoint injectie. De Toscana is alleen leverbaar in Peacock Blue. De standaarduitrusting omvat onder meer getint glas, meegespoten buitenspiegels en bumpers, speciale wieldoppen en 165/70-13 banden. Verder krijgt de auto speciale stoelbekleding, stootstrips op de flanken, radiovoorbereiding met Penske-Mercedes coureur Al Unserjr. won afgelopen weekend de vierde wedstrijd voor het Indy Car kampioenschap, de Toyota Grand Prix van Long Beach. Paul Tracy en Gil de Ferran reden elkaar al in de beginfase uit de baan en Michael Andretti, die bijzonder snel maar ook roekeloos reed, eindigde na een aantal schuivers buiten de top-zes. Scott Pruett is met 46 punten de nieuwe lijstaanvoerder in de tussenstand, gevolgd door Gugelmin en Unser Jr. meeste merken in i hun sportieve telg uen vanaf zo'n maakt Hyundai er een bouwpakket van. Allereerst moet de basisauto worden gekocht, een 3-deurs Excel 1.5 GS voor f.28.395,=. Liefhebbers kunnen ook uitgaan van de vierdeurs sedan of vijfdeurs hatchback die respectievelijk f.30.295,= en f.31.195,= moeten kosten. Daarbij komt dan de turbo voor f.3.500,=. Zodat men vanaf f.31.895,= al in het bezit zijn van een 'hete' Excel. Het totale pakket met verlagingsset, brede banden, lichtmetalen velgen, striping, Recaro stoelen met aanpassing van bekleding, sportstuur en Remus einddemper kost f.9.000,=. Maar zoals gezegd zijn niet al deze elementen verplicht. Hélemaal compleet kost de Excel Rally dan f.40.895,=. Eventueel kan dan nog af fabriek voor ABS worden gekozen tegen een meerprijs van f.2.000,=. Ook kan men nog uitgaan van de Excel 1.5 GS met standaard elektrische raambediening, elektrische antenne en een airbag die Recaro Daarbij hoort ook het interieur. Zo stelt Hyundai een met leer bekleed sportstuur voor en een eveneens met leer beklede pookknop. Verder kunnen sportieve kuipen van Recaro worden gekozen met aangebouwde hoofdsteunen en extreem goede De Grand Prix van Argentinië werd gewonnen door Damon Hill in de Rothmans Williams Renault. Zijn teammaat, de jonge Schot David Coulthard, veroverde in de kwalificatietraining onder zeer slechte weersomstandigheden een fantastische eerste pole-position, maar moest in de 18e ronde van de race helaas uitvallen met elektrische problemen. Ferrari-rijder Jean Alesi bracht het Italiaanse merk terug in de top met een prachtige tweede plaats. De regerend wereldkampioen Michael Schumacher kon de koplopers niet bijbenen en moest genoegen nemen met de derde plaats. speakers en antenne, een van binnenuit te ontgrendelen kofferklep en een in ongelijke delen neerklapbare achterbank. De Daihatsu Valéra Toscana SG kost f .27.745,= en dat betekent een meerprijs van f.750,= ten opzichte van de standaard auto. De SR-versie kost £29.995,=. ondersteuning van lenden en bovenbenen. Om het geheel dan compleet te maken, wordt de bekleding van de stoelen ook gebruikt voor de achterbank en de portierpanelen. De complete interieurset inclusief de Recaro-stoelen komt op £3.500,=. Waar de m« segment h aanbiedei £40.000,= bout Bredere banden Toch zijn er een aantal elementen die het rijplezier nog veel verder verbeteren. Allereerst is een verlagingsset onontbeerlijk. Daarbij horen dan ook bredere velgen en banden. De klant is uiteraard volledig vrij in de keuze van de band/velg- combinatie. Maar door dit aangepast onderstel wordt de wegligging bij hogere snelheden en sportieve capriolen enorm verbeterd. Het is verbluffend hoe stabiel de auto op de Duitse autobahn met de teller op 200 km/u rechtuit gaat, maar nog opmerkelijker is de manier waarop haast volgens het boekje scherpe bochten met hoge snelheden worden genomen. Door de soepel en licht schakelende versnellingsbak kan heel snel worden op- en rggeschakeld. En de brede iden zorgen voor meer In een pitoresk Italiaans havenplaatsje werd me onlangs door de plaatselijk gevestigde kustwacht een fikse bekeuring van 200.000 lire vóór de neus gehouden. Wat was er aan de hand? We reden met de nieuwe Alfa Spider en GTV in het gebied direct grenzend aan de Franse Cote d'Azur. Een zeer toeristische streek, maar in april nog niet vergeven van de Duitsers, Nederlanders, Engelsen en natuurlijk Italianen. Typisch de tijd waarin deze hoek van het land zich opmaakt voor de grote stroom mensen die gaan komen. Ie merkt bijvoorbeeld dat langs alle kunstwegen een stopverbod geldt. Ie kunt je voorstellen dat als een toerist een aardig plekje ziet om te gaan zonnen of om even een foto te maken, de doorgaans smalle wegen nog verder verstopt raken. Maar dat betekende in mijn geval dat het er barstte van de fraaie fotolocaties, maar dat het nergens toegestaan was om te stoppen. Daarom werd besloten de GTV maar het terrein van de jachthaven op te rijden en aldaar enkele plaatjes te schieten. De auto werd neergezet en voor- en achterzijde werden op de gevoelige plaat vastgelegd. Op het moment dat ik bijna klaar was kwamen er twee heren in een soort van matrozenpakje aangelopen. Wat ik in eerste instantie dacht te verklaren als grote belangstelling voor de auto, bleek een vriéndelijke doch dringende vraag te zijn naar papieren. Het was volgens het duo absoluut verboden om in Italiaanse havens foto's te maken. Flexibiliteit en begrip voor onze situatie was er niet bij. We moesten de auto parkeren en mee naar binnen. Een indrukwekkend formulier werd ingevuld en ik mocht zelfs nog een verklaring ter verdediging afleggen. Een Alfa-medewerker die vooral taalkundig hulp kwam bieden, drukte me na het afhandelen van het voorval op het hart geen foto's meer in de haven te maken. In aanwezigheid van de functionarissen heb ik maar niet in het Engels geroepen dat deze al lang gemaakt oei in de besturing. Verder t Greenib de Excel Rally bij rkeur uit met een Remus Jdemper, een voorziening nog voor enkele pk's extra jt. Met turbo, erlagingsset, bredere wielen/banden en de einddemper kan op een uiterst verantwoorde wijze 1 met de Excel worden sden. rnaast is de auto natuurlijk nog verder aan te kleden. Zo werd een speciale striping ontworpen in geel en rood en een aantal mat- zwarte accenten rond de grille en achterwielen. Alhoewel het een kwestie van smaak is, is de striping het enige element wat niet overdreven fraai is. Maar nogmaals, het gaat hier om auto's die op speciale bestelling worden gemaakt en dus helemaal 1 specifieke wensen en i van de koper kunnen len opgebouwd. Verder is de auto aan de buitenzijde herkenbaar aan de vijfspaaks lichtmetalen velgen en de mistlampen in de voorbumper. Ook heeft de CS een wisser op de achterruit. Het interieur heeft een aantal aantrekkelijke extra's zoals de lederen bekleding, met leer bekleed stuurwiel, een volledig automatisch werkend klimaatbeheersingssysteem en cruise-control. Saab levert de Burgundy met 130 pk sterke 2 liter motor voor f.76.950,=. De 2.3 ecopower heeft een zogenaamde light pressure turbo die over een breed toerengebied een vrijwel constante turbodruk levert. Deze versie kost f.94.250,=. Het pakket opties vertegenwoordigd een waarde van ruim twintigdui zend gulden. De klant betaalt slechts een meerprijs van £8.000,=.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 35