6© w Iedereen is hier vrouwen I Seksueel geweld treft ook oudere welkom" 't Hazennest: van kerk tot ouderensoos ff POST COLOFON SCRIPTUM 1 ll I I I I I I I I I I I I I I Cursus geheugentraining WVG-folder ouderenbonden Trefpunt 't Sant Thema-middag WG in Reeshof Dansen in Noord Muzikale middag Kerkgenouw en/of bibliotheek Fifty-fit roeien r 11 DE TILBU DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 13 april 1995 pagina 20 K Riek Flipse-Tiemens voorde verschijningsdatum. A KJ C. Hallebeek en C. Torremans (aanleunwoningen-commissie Zonnehof) De naam Willeke is uit privacy- overwegingen gefingeerd. HET WOORD IS AAN... Informatie: Vrouwen Tegen Seksueel Geweld, Nieuwlandstraat 37, 5038 SM Tilburg; tel. 013-437501. Openingstij den: maandag t/m donderdag 14.00- 20.00 uur. RON VA1> Deadline: maandag 12.00 uur juliana Het Juliana stichting Sto toegekend vt ting van het h deren in het l subsic In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Willeke is een 69-jarige vrouw die on langs weduwe is geworden. Met moei te en verdriet probeert ze over het ver lies van haar man heen te komen. Het is niet makkelijk na zoveel jaren huwe lijk ineens alleen te staan. wat u tegen seksueel geweld kunt doen. Een afspraak maken is niet nodig en u hoeft uw naam niet te zeggen. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisaties Wandelbos) organiseert met ingang van september sa men met de Open School een cursus geheugentraining voor ouderen in Tilburg-West. De cursus bestaat uit tien tot twaalf lessen van 2,5 uur en wordt op maandagmiddag gegeven in wijkcentrum 't Kievitslaer. De eigen bijdrage is ƒ20,- per persoon voor de gehele cursus, inclusief koffie of thee. Informatie of inschrijving: Aleida de Leeuw of Piet Brokke, 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55; tel. 683961 De Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) geeft naast gehandicapten ook ouderen het recht op bijvoor beeld vervoersvoorzieningen, rolstoelen en woningaan passingen. Uit eigen onderzoek weten de ouderenbon den Unie KBO, ANBO en PCOB echter dat het aantal ouderen dat gebruik maakt van de WVG fors achterblijft bij de verwachtingen. Ouderen menen vaak ten onrechte dat alleen gehandicapten voor deze financiële middelen in aanmerking komen. De bonden zijn daarom een grote voorlichtingscampagne begonnen. De tweeduizend loka le afdelingen worden hierbij intensief betrokken. De voor lichtingscampagne start met een uitgebreid informatief ar tikel in de ledenbladen van de drie bonden. Voor alle ouderen ligt een speciale voorlichtingsfolder klaar op de bondsbureaus. De folder geeft informatie over woon- en vervoersvoorzieningen, het aanvragen van een rolstoel, de eigen betalingen en het WVG-loket van de gemeente. De folder is te bestellen door overmaking van ƒ1,50 op één van de volgende bank/giro nummers, onder vermel ding van WVG-folder: Unie van Katholieke Bonden van Ouderen, postgiro 163408; Algemene Nederlandse Bond van Ouderen, postgiro 600510; Protestants Christelijke Ouderen Bond, postgiro 193024. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt op woensdag 19 april naar keuze jokeren of rikken. U kunt met een leuke prijs naar huis gaan. Consumpties zijn voor eigen rekening. Woensdag 26 april organiseert het tref punt een fietstocht met picknick. Een uitgebreide folder met inschrijfformulier is te verkrijgen op het trefpunt. Op donderdag 20 april van 14.00 tot 16.30 uur wordt er in het clubgebouw van Jong Nederland aan de Langendijk 28 een thema-middag voor ouderen in de Reeshof ge houden over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De middag is gratis toegankelijk en de werkgroep Ouderenbeleid biedt u een gratis kopje koffie of thee aan. Sprekers van gemeente, BBA/Deeltaxi, en Tilburgs Over leg Gehandicapten zullen het woord voeren over de mo gelijkheden van de WVG. Daarna kunnen vragen worden gesteld. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) organiseren om de twee weken een dansmiddag in de zaal van de Riddershof (Leharstraat 110) met leuke muziek van disc-jockey Jan. De entree bedraagt ƒ1,-; de middagen duren van 14.00 tot 17.00 uur. De volgende dansmiddagen zijn op 19 april, 3,17 en 31 mei en op 14 juni. Een bekende manier van bezuini gen is de 'kaasschaafmethode': iedere keer haal je een plakje af van de uitkeringen en zo kun je op den duur flink bezuinigen. Dat is onder meer gebeurd met de AOW. Totdat de ouderen mas saal te hoop liepen tegen verdere bezuinigingen. Nu zeggen ze in Den Haag dat de ouderen geen aparte groep in de samenleving meer vormen en worden de senioren op dezelfde manier gekort als de anderen. Op die manier laten ze zich nu de kaas van hun brood eten. Drop Oud Helaas zijn er mannen die totaal gevoel loos zijn voor zulk verdriet. Eén van hen speurde de overlijdensadvertenties in de krant af. Een week na de dood van haar man kreeg Willeke een telefoontje. "Zo vrouwke, je hebt het nu zeker wel koud 's nachts? Zal ik je even komen opwarmen? Daar heb je nou zeker wel zin in, hè?" Willeke schrok ontzettend, toen ze die vreemde man aan de telefoon hoorde. Ze hing meteen op. Voorde man maakte dat niet uit. Hij bleef regelmatig bellen. Willeke werd ontzettend bang om alleen thuis te zijn, vooral 's nachts. Ze durfde het eerst aan niemand te vertellen, want ze schaamde zich ervoor dat iemand gore dingen tegen haar zei. Uiteindelijk heeft ze een ander telefoonnummer ge nomen en hulp gezocht om over haar angst heen te komen. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert op woensdag 26 april een muzikale middag met De Ademhappers uit Biezenmortel. De mid dag met muziek en zang begint om 14.00 uur in De Ype- laar, Corellistraat 10. Iedereen vanaf 55 jaar is van harte welkom. De entree bedraagt ƒ1,50; koffie of thee gratis. Steeds meer kerkgebouwen in Tilburg staan op de nomi natie om afgestoten te worden als plek voor de eredienst. De keuze is nu vaak afbreken of een andere bestemming te zoeken voor de kerk (evt. in combinatie met de ere dienst). Dat hier al ervaring mee is opgedaan, kunt u lezen in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Maar u kunt het ook zien in bibliotheekfiliaal 't Sant (de oude Pastoor van Ars kerk). Voorbeelden van hoe monumentale kerkgebouwen ook gebruikt kunnen worden, staan te lezen in de 'Monu menten accommodatiegids kerken'. Ook in de documen tatiemap 'Monumentenzorg Nederland' wordt aandacht besteed aan kerkgebouwen. Niet alleen kerken, ook an dere historische gebouwen zijn omgebouwd voor andere doeleinden. De voorbeelden in 'Hergebruik van oude ge bouwen' van Hans Stevens kunnen inspirerend werken. Recentere voorbeelden zijn te vinden in 'Monumentale gebouwen herbestemd' van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. Wilt u nog eens nalezen wat er allemaal te doen is (geweest) rondom Tilburgse kerken? In de documentatiemap 'Kerkgebouwen Tilburg' vindt u aller lei kranteartikelen van de afgelopen jaren. Bovenge noemde titels vindt u alleen in de bibliotheek aan het Ko ningsplein. De Tilburgse Open Roeivereniging (TOR) gaat een activi teit opzetten voor 50-plussers. De groep beginnende 50- plus roeiers is bedoeld voor mannen en vrouwen die door in recreatief verband te sporten hun conditie op peil willen houden of verbeteren. Roeien betekent voor hen; sporten onder leiding van én samen met ervaren leeftijdgenoten. Deskundig kader van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond helpt daarbij. De vereniging heeft enkele speciaal voor 50-plussers geschikte boten. U moet natuurlijk wel kunnen zwemmen. Ook wordt gezorgd voor gezelligheid voor, tijdens en na het roeien. Op vrijdag 28 april om 13.30 uur bent u welkom bij TOR om vrijblijvend kennis te maken met deze tak van sport. Het clubhuis van TOR met botenloods is gelegen aan de Roeibaan Beekse Bergen, Beekse Bergen 5a, Hilvaren- beek. Informatie: Pauline Hazenberg, tel. 013-35009 (na 18.00 uur) en Frans de Jong, tel. 04257-7951 Het Anjerfo verstrekt eer Ensemble C< van ƒ2.320,- susidie gebn te kopen die: aan beginne verhuren. vido Wanneer vro men, hebben Door met elk praten merkf dezelfde gev ben. Omove kunnen prate gepland en w 14.30 tot 15. Loven-Beste Park de H< 562738. Sinds 24 maart zijn de poorten van seniorensoos 't Hazennest, een initiatief van de Seniorenbond Heikant/Quirijnstok, geopend. De soos in de voormalige Herderskerk aan het Kreverplein in Tilburg- Noord is het bewijs dat ouderen zelf heel wat voor elkaar kunnen krijgen. Veertig mensen werkten mee om met een budget van 270.000 gulden de kerk om te toveren in een soos voor ouderen theker uit de buurt schonk de ouderen twee nieuwe biljarttafels. Vanaf 6 december waren veertig men sen, waaronder nogal wat ouderen, aan het werk om het gebouw een gedaante verandering te geven. Eén van hen was Peter Touw (54), die tegenwoordig de be zoekers opvangt. "Iedereen die goed uit de weg kon, hielp." De soos is bestemd voor ouderen vanaf 55 jaar. Van de Ven: "Verder willen we er een rustige tent van maken, dus we orga niseren hier geen feesten en partijen." Bezoekers kunnen wat lezen, een kaart je leggen of zich overgeven aan een spel letje biljart. Op dinsdagmiddag kunnen de gasten bingo spelen. "Ook andere instel lingen en organisaties kunnen tegen een redelijke huur gebruik maken van deze ruimte", voegt Van de Ven toe. De soos is er niet gekomen omdat er in Tilburg-Noord helemaal niets te doen zou zijn voor ouderen. Hooijen: "Zelf ben ik betrokken bij de Samenwerkende Oude- renOrganisaties Noord (SOON) en wij or ganiseren drie tot vier keer in de maand iets. Maar juist in dit deel van de wijk was wat minder te doen." Het idee voor de soos kwam van Jan van de Ven (61penningmeester van de Se niorenbond. Deze KBO-afdeling kon ge bruik maken van zalen als 't Wit Paardje en Peerke Donders, maar als die zalen een commerciële activiteit hadden, kon den de ouderen er niet terecht. In 1987 kwam Van de Ven op het idee van een ei gen ruimte. "Mijn doel was binnen tien jaar een eigen onderkomen te hebben." dat u andere mensen in kunt schakelen, die wel raad weten met dit soort proble men. Voor menige vrouw is het al een hele opluchting haar verhaal kwijt te kun nen aan iemand die haar serieus neemt. De stichting Vrouwen Tegen Seksueel Geweld (VTSG) krijgt steeds meer signa len dat oudere vrouwen seksueel lastig gevallen worden. Dat is ook de instelling waar u terecht kunt om erover te praten. U kunt opbellen of binnenlopen om ge woon eens te praten of voor advies over Harmonia he a.s. een open male waame tekeningen e Weering. P Noords traat Tel. info: 55’ Er zijn meer weduwen die dit soort dingen overkomt. Er lopen kennelijk rare mensen rond die ervan genieten een ander zo pijn te doen. Wat Willeke overkwam is ook een vorm van seksueel geweld. Juist oudere vrou wen kunnen slachtoffer zijn van sommige vormen van seksueel geweld, zoals de hierboven beschreven telefoonterreur. Ook vrouwen in verzorgingstehuizen kunnen gemakkelijk slachtoffer worden, omdat ze lichamelijk zwakker zijn en ze zich dus minder goed kunnen verweren. Veel vrouwen weten niet wat er tegen kunnen doen. Daarom is het belangrijk Je thuis voelen In eerste instantie weigerde de gemeen te subsidie te geven omdat ze dacht dat 't Hazennest enkel voor KBO-leden be stemd was. Dat was echter niet de be doeling en dus kwam de lokale overheid in een later stadium alsnog met geld over de brug. Hooijen: "Iedereen is hier wel kom; je hoeft helemaal geen lid van de KBO te zijn. En de mensen komen dan ook." Sfeer is belangrijk, vinden de drie. Van de Ven: "De mensen moeten zich hier thuis kunnen voelen en dat is goed gelukt." De inrichting is niet opvallend, maar wel ge zellig. De tafeltjes met kleden zouden niet misstaan in een woning. Touw: "Ook door links en rechts een praatje te maken, geef je de bezoekers het gevoel alsof ze thuis zijn." In dit deel van Noord, Heikant-Quirijn- stok, wonen veel ouderen. Een aantal is minder draagkrachtig en ook die mensen vinden hun weg naar de ouderensoos. Van de Ven: "Vroeger moesten wij ge bruik maken van commerciële gelegen heden, waarde koffie behoorlijk wat duur der is. Hier betalen de mensen voor een bakje veel minder en dus kan iedereen hier te recht. Als ze maar niet allemaal tegelijk komen", voegt hij lachend toe. Want veel volk kan 't Hazennest niet herbergen: als er honderd bezoekers komen, is de zaal helemaal vol. "Ik denk dat het gebouw binnen twee jaar te klein is", aldus Van de Ven. Vakantie Bezoekers kunnen iedere weekdag te recht tot vijf uur, al is de soos op maan dag- en woensdagmorgen gesloten. Hooijen: "Maar als de mensen 's morgens willen dat we openen, dan zal dat wel ge beuren, denk ik." In de weekends is de tent dicht, maar de organisatie wil kijken of dat kan veran deren als de zaak eenmaal op poten staat. Tijdens de vakanties zijn de deuren van 't Hazennest wel geopend. Van de Ven: "Veel wijkcentra gaan dan dicht, terwijl ouderen dan vaak thuis zijn. We hebben al een aanvraag van een club die zijn activiteiten in de vakantie bij ons voort wil zetten." Hij weet nog dat het afgelopen vakantie, toen de gasten nog naar 't Wit Paardje moesten, storm liep. In de toekomst wil de Seniorenbond cur sussen geven in de zaal en ook Kleurrijk Noord kan terecht. Vanaf volgend jaar gaat de SOON er voorlichting geven over zaken die van belang zijn voor ouderen. Van de Ven, Hooijen, Touw en nog enke le andere ouderen steken behoorlijk wat tijd in 't Hazennest. Van de Ven: "Maar dan zie je ook wel resultaat." Hooijen vindt dat vooral Van de Ven als penning meester een beetje veel hooi op zijn vork neemt, iets wat Van de Ven beaamt. "Het zou beter zijn als je de taken kunt verde len." Lachend: "Maar clubgekken zoals wij moet je hebben." Op 5 april was er een 'zorgmarkt' voor ouderen en mantelzorgers in Den Herdgang aan de Berlagehof. Na de gloedvolle opening door wethouder Van Blerck-Woerdman kon men daar informatie krijgen over allerlei as pecten van wonen en zorg. Daarbij ging het over aanpassingen van wo ningen, verzorging en verpleging, wetgeving en indicatiestelling, vrijwilli- gerszorg en thuiszorg. Ouderen op deze drukbezochte middag waren vol lof over de verschillen de stands, waar men een heldere kijk kon krijgen op verenigingen en or ganisaties die voor ouderen en gehandicapten in het leven zijn geroepen. Ook de lezingen en video-vertoningen werden door de bezoekers hoge lijk gewaardeerd. Wij vinden dan ook dat een dergelijke informatie-middag voor herhaling vatbaar is. I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: 1 Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 1 368805. Biljarttafels Hhet kerkbestuur zocht een nieuwe be stemming voor het kerkgebouw en daar haakte de Seniorenbond op in. Van de Ven: "Daar hebben we een nieuwe stich ting voor in het leven geroepen, anders zou bij koop de provinciale KBO de eige naar van het gebouw zijn en dat wilden we niet na alle moeite die we ervoor gedaan hadden." Via fondsen, donaties, certificaten en uit eindelijk een gemeentelijke subsidie haalden de initiatiefnemers 135.000 gul den binnen. Voor hetzelfde bedrag nam de stichting een hypotheek. Wim Hooijen (61) hield toezicht op de verbouwing en op de besteding van het budget. "Dat is prima gelukt", aldus Van de Ven. De apo-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 20