I 1 W I J z I 4 50 Werkgroep Ouderen en Verkeer van SBT naar TOG "Ouderen moeten zelf problemen signaleren en aanpakken" Project Ouderen en Veiligheid in Loven-Besterd en Oerle POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i i i Zorg en Paos-inn in Wandelbos Nieuw Abbeyfieldhuis in Noord 'Zorgmarkt' in Den Herdgang Koersbal in De Schans Trefpunt 't Sant Paasstukjes maken Trefpunt De Reit Bloemen buiten binnen de bibliotheek r i i i i i Donderdag 30 maart 1995 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER 350505. naar het redactie-adres of naar 'g tIL 8 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... iar 143 I470 HUIS Eindhoven Amsterdam urg 39140 V“T, LSI I I HUUiy UI I UOLUUÜ I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I J 350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I ueaumie: maaiiucty ip.uu i voor de verschijningsdatum. Oplossingen Het Tilburgse project is bijzonder, want voor de eerste keer -hoe vreemd dat ook klinkt- staan de gedachten en ge voelens van ouderen omtrent veilig heid centraal. Noordzij: "We kijken naar wat er bij de ouderen zelf speelt." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Coördinator Ad Schaffelaars van het project Ouderen en Veiligheid: "Ouderen voelen zich onveilig in het huidige straatleven." FOTO: GEERT VAN LOON vloeden. De succesvolle rijvaardig- heidstest voor ouderen moet een jaar lijks terugkerend verschijnsel worden. Daarnaast wil de werkgroep autorij scholen zover krijgen dat ze opfriscur sussen met aangepaste auto's opzet ten voor ouderen en mensen met een handicap. Informatie: werkgroep Verkeer en Vervoer TOG, Dragonstraat 13; tel. 686165. Noord-Brabant kampt al jaren met een groot tekort aan ver pleeghuisplaatsen. Vanaf 1993 heeft de regering alle voorstellen om wat te doen aan dit tekort voor zich uit geschoven. Als de huidi ge plannen van Den Haag door gaan, wordt het 1996 voor er be sluiten vallen over uitbreiding. Een onmogelijke zaak voor deze provincie waar de vergrijzing twee maal zo snel gaat als in de rest van Nederland. Vroeger was regeren vooruitzien, nu is het vooruitschuiven gewor den. Drop Oud Problemen I Vanaf die datum gaat Schaffelaars sa men met de ouderen na wat hun pro blemen zijn in de wijken. Verder behar tigt zij de belangen van de senioren als voor ecten Ouderen voelen zich onveiliger in het moderne stadsleven dan jonge ren. Niet dat ouderen vaker slacht offer zijn van misdrijven, integen deel zelfs, hnaar dat neemt het gevoel van onveiligheid niet weg. Vanaf 1 april begint in Tilburg een experiment in de wijken Oerle en Loven-Besterd. Het project is uniek in Nederland, omdat voor de eerste keer de gedachten en gevoelens van ouderen zelf centraal staan. Ouderen kunnen aangeven waar hun onveilige gevoel vandaan komt en ze krijgen de kans zelf mee te denken over mogelijke oplossin gen. Tijdens het project, dat min stens anderhalf jaar duurt, worden ze daarin bijgestaan door een coör dinator. Schaffelaars: "De mensen moeten zelf aangeven waar en waardoor ze zich onveilig voelen." Het mooiste zou zijn als de ouderen, door over hun gevoe lens van onveiligheid met leeftijdgeno ten te praten, zelf met mogelijkheden komen voor oplossingen, vindt Noord zij. Dat is ook het uiteindelijke streven van het project: dat oudere bewoners zelf de problemen signaleren en die vervolgens aanpakken, aldus de twee. "Zo lang het project loopt, reiken wij vaardigheden aan die de mensen later kunnen blijven gebruiken", voegt Schaffelaars toe. Het tweetal beseft goed dat het makke lijker is een struik uit het oogpunt van veiligheid te verwijderen of ergens ex tra verlichting aan te brengen dan de angst van mensen te verminderen. Schaffelaars: "Daar zijn wel technieken voor, maar je moet proberen de aanlei ding voor die angst weg te nemen. Bij voorbeeld geen tas meenemen als je de straat op gaat of die op een veilige De laatste Seniorenwijzer toonde aan dat de toekomst voor veel ouderen er niet rooskleurig uitziet: hun huisvesting wordt ondanks de huursubsidie onbetaalbaar. Een bescheiden onderkomen kost al gauw zo'n 500 piek per maand, iets meer dan dan een derde van het minimum-inkomen. Van wat er overblijft, moeten de vaste lasten betaald worden: energie, tele foon, onroerend goedbelasting, afvalstoffenheffing, rioolaansluitings- recht, kijk- en luistergeld, ziektekostenpremie, etc.: alles bij elkaar nog eens 400 gulden. Als alles betaald is, kunnen we ongestoord gaan slapen. Niemand valt ons dan nog lastig. Veel meer dan slapen zit er dan ook niet meer in. In de jaren tachtig begon de legitimering van de armoede door deze te be noemen als 'minima', ja zelfs 'echte' en 'langdurige minima'. Die trend zet zich nu door. We kennen inmiddels ook al de echte langdurige onderkant van de arbeidsmarkt: lullig werk doen voor een schijntje. Nu komt de onderkant van de huisvesting er aan. Velen van onze opa's en oma's zitten tegen een veel te hoge prijs in een te kleine kamer en tellen hun zegeningen. Bedankt oudjes, maar de gemeenschap waaraan jullie gebouwd hebben, is niet bereid de sociale woningbouw te betalen. Daaag! Fons Huismans regelmatig overleggen met de ge meente en de politie. Ook wil ze beter gebruik maken van de deskundigheid van andere organisaties als Veilig Ver keer Nederland, de voetgangersver- eniging en de Eerste Nederlandse Fiet sers Bond. De werkgroep ziet verder taken voor zich weggelegd op het gebied van voorlichting op scholen en akties om de mentaliteit van weggebruikers te beïn- Steeds meer ouderen gaan 's avonds de deur niet meer uit omdat ze zich on veilig voelen op straat, stelt Barth Noordzij, voorzitter van de project groep Ouderen en Veiligheid. Uit een onderzoek uit 1990 blijkt echter dat ou dere mensen minder vaak slachtoffer zijn van misdrijven dan jongere. Het ge- I voel van onveiligheid heeft dan ook niet alleen met misdaad te maken: ook za- I ken als slechte straatverlichting, on- overzichtelijke verkeerssituaties en ge drag van fietsers vormen bij sommige ouderen een aanleiding voor angst. "Ouderen voelen zich kwetsbaar in het huidige straatleven", aldus Ad Schaffe laars. Zij is per 1 april coördinator van I het project. het gaat om veiligheid. Ook onderhoudt zij contacten met organisaties en men sen in de wijken die met en voor oude ren werken. Tevens moet ze ervoor zor gen dat ouderen meer betrokken worden bij zaken die te maken hebben met veiligheid. Naast Schaffelaars en Noordzij, werk zaam bij de SBT, bestaat de project groep Ouderen en Veiligheid uit leden van de politieteams centrum Noord en binnenstad, DeTwern, de gemeente en het Overleg Tilburgse Ouderenorgani saties (OTO). Het geld komt van het mi nisterie van Justitie en ook de gemeen te Tilburg levert een bijdrage. Na één jaar volgt een evaluatie. Daarbij wordt gekeken of de veiligheid in de ogen van ouderen is veranderd. Per 1 april van dit jaar kunnen ouderen in de twee wijken een telefoontje ver wachten. Dan krijgen zij vragen voor gelegd over de veiligheid in de wijk en over het gevoel dat zij daar zelf over hebben. "Zo ontstaat er een duidelijk beeld aan het begin van het project", al dus Noordzij. Het klinkt allemaal niet nieuw en Oude ren en Veiligheid is dan ook niet het eer ste project dat de angsten van senioren onder de loep neemt. Landelijk zijn er al heel wat onderzoeken geweest, maar nooit werd goed gekeken naar wat er bij de ouderen leeft, zegt Noordzij. "Wel kwamen er cursussen zelfverdediging en voorlichting over inbraakpreventie, maar die sloegen dan nooit erg aan. Het kan zijn dat als gevolg van dit pro ject er ook zo'n cursus of voorlichtings bijeenkomst komt, maar dan is het om dat de mensen dat zelf willen." Angst verkleinen Dat het project in de wijken Oerle en Lo ven-Besterd uitgevoerd wordt, is niet toevallig. In beide wijken behoort circa een kwart van de buurtbewoners tot de ouderen en dat is ruim boven het Til burgse gemiddelde van 16 procent. Oerle is voor de gemeente bovendien een aandachtsgebied. Zaken als on derhoud van straten en het groen, par keergelegenheden, schoonhouden van de omgeving, openbare verlichting en verkeersveiligheid zijn daar in een gemeentelijk onderzoek uit 1993 als onvoldoende bestempeld. Loven-Besterd scoorde in datzelfde onderzoek goed als wijk en is dan ook geen aandachtsgebied. Alleen de om geving Koestraat kwam bij het onder zoek minder goed uit de verf. Doordat Loven-Besterd in het algemeen beter onderhouden is dan Oerle, vormen deze twee wijken een contrast waar het project nu gebruik van maakt. Naast de woonomgeving spelen ande re, meer ongrijpbare factoren een rol die mensen een onveilig gevoel kun nen geven. Te denken valt aan berich ten in kranten en op televisie en de, soms sterke, verhalen die ouderen el kaar vertellen. Schaffelaars: "Als de media en die gesprekken mensen ban ger maken, dan moet je door erover te praten die angst zien te verkleinen. Ou deren moeten hun eigen angst leren kennen en weten dat die hun levens vreugde verkleint. Doordat ze bang zijn, blijven ze thuis terwijl ze misschien liever ergens heen zouden gaan. Dat is toch jammer?" Noordzij: "Het is niet erg als ouderen 's avonds thuisblijven, ten minste, als ze daar zelf voor kiezen. Maar als ze thuisblijven omdat ze bang zijn op straat, dan moeten ze daar iets aan doen." De Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) organiseren op 12 april een voorlichtingsmid- dag door Thuiszorg Midden-Brabant. Gratis toegang, in de pauze kopje koffie of thee. Aanvang: 14.00 uur. Op 19 april om 14.00 uur wordt een Paas-inn gehouden voor ouderen in deze wijk. Medewerking wordt verleend door pastor Bijl en door het ouderenkoor Andantino. Op het programma staan een Paasdienst, een concert door het koor en een Paasmaaltijd. Entree 2,50 p.p. Opgeven vóór 9 april bij Aleida de Leeuw of Piet Brokke in het Kie- vitslaer, Reinevaarstraat 55; tel. 683961 Aan het Verdiplein wordt op dit moment een Abbeyfield- huis gebouwd als onderdeel van een groter wooncom plex. In de Academielaan staat al enkele jaren een der gelijk huis. Abbeyfield is een kleinschalige woonvorm voor alleenstaande ouderen. Acht a tien ouderen wonen bij el kaar, elk in een eigen appartement. Men woont zelfstan dig, maar niet alleen. In het wooncomplex is een ge meenschappelijke ruimte met een keuken. Daar eten de bewonders gezamenlijk de hoofdmaaltijd. Abbeyfield biedt ondersteuning als dat nodig is, bijvoorbeeld bij het bereiden van de maaltijd. Deze hulp wordt geregeld door een huiscoördinator. Abbeyfield is een vrijwilligersorgani satie, die werkt zonder winstoogmerk. Meer informatie of een inschrijvingsformulier: Yvonne Riphagen, tel. 013- 349103, of Christel Gorong, tel. 04160-65320. Verschillende organisaties die werken voor en met oude ren houden op 5 april een 'zorgmarkt'. Deze markt is be stemd voor ouderen en mantelzorgers en geeft informatie over allerlei aspecten van wonen en zorg, zoals aanpas singen van woningen, verzorging en verpleging, wetge ving en indicatiestelling, vrijwilligerszorg en thuiszorg. Wethouder Ank van Blerck-Woerdman opent de zorg markt om 13.30 uur. Daarna geven de instellingen in een korte lezing informatie over hun werkgebied. In informa- tiestandjes is ook schriftelijke documentatie verkrijgbaar. In een aparte ruimte is een non-stop video-presentatie te zien. De vrolijke noot wordt verzorgd door 't Hermenieke en Jan Naaykens zal op zijn eigen Brabantse wijze de zorgmarkt afsluiten. De informatiemarkt wordt op woens dag 5 april van 13.30 tot 18.00 uur gehouden in verzor gingscentrum Den Herdgang, Berlagehof 60. De toegang is gratis. Op dinsdagmiddag is het koersbaldag bij werkgroep ou deren De Schans. Dit spel vertoont overeenkomsten met jeu de boules en bowls en wordt binnen gespeeld. Bij koersbal oefenen de spelers zich in concentratie, in het harmonieus laten samengaan van bewegingen van ar men en voeten en in het verkrijgen van spelinzicht. Li chaamskracht, snelheid en uithoudingsvermogen zijn dus niet belangrijk. Bij de laatste groep (aanvang 15.15 uur) zijn nog enkele plaatsen vrij. Kosten: 5,- per maand. Informatie over deze of andere activiteiten van de werk groep ouderen De Schans: Miek de Kock of Jan de Lau- re, De Schans 123, 5011 EN Tilburg; tel. 564456. Het ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert in april weer een aantal leuke activiteiten. Op dinsdag- en donderdagochtend zijn creatieve activiteiten gepland. Deze maand is dat glasschilderen. U betaalt alleen de ma teriaalkosten. Vrijdags kunt u deelnemen aan het bridgen. Van dinsdag t/m vrijdag bent u welkom op de inloopoch- tend voor een kopje koffie en een praatje. Op woensdag 5 april (10.00 uur) kunt u bloemschikken; materiaalkosten ƒ6,-. Op woensdag 12 april is er om 10.00 uur een Paas-bingo met leuke praktische prijzen; kosten ƒ6,-. De zaal is open om 9.30 uur. Woensdag 26 april organiseert het Trefpunt een fietstocht met picknick. Een uitgebreide folder met inschrijfformulier is te verkrijgen op het Trefpunt. Het Trefpunt Ouderen Gasthuisring/Vredeswijk organi seert op maandag 10 april om 14.00 uur een middag waar op men paasstukjes kan maken in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38. Wie meedoet, moet zelf een bakje voor het paasstukje meenemen. Kosten: 3,-, inclusief materialen en een kopje koffie/thee. U kunt u tot en met 7 april opgeven bij: mw. van Esch (tel. 354740) of mw. Rijnders (tel. 436109). De activiteitencommissie organiseert op donderdag 13 april een gezellige paasmiddag met o.a. een bingo. De middag begint om 14.00 uur en kost 5,- per persoon. Op donderdag 27 april organiseert de werkgroep een ex cursie naar de Deltawerken. De bus vertrekt om 9.00 uur van het wijkcentrum en is om 19.00 uur terug. De kosten zijn 35,- per persoon voor de gehele dag. Mensen die willen meedoen, kunnen zich op dinsdag- of donderdag ochtend in wijkcentrum De Reit opgeven. Adres: Wester- torenlaan 4, tel. 634247. In sommige straten, flats en verzorgingshuizen maken ze er jaarlijks een wedstrijd van: wie heeft het mooiste bal kon? Met behulp van boeken uit de Openbare Bibliotheek maakt u een goede kans. Daar vindt u namelijk veel tuin- boeken, ook speciaal over balkontuinen! U kunt inspiratie opdoen uit het deel 'Kleurrijke balkons en terrassen' uit de serie Groenboekerij. Iets omvangrijker is het boek 'Bloemen en planten op balkon en terras' van Lektura.ma. In het boek 'Balkontuinen en dakterrassen' van F. van Eeghen-Elias vindt u creatieve ideeën in groen en kleur op balkon en terras. De Engelse A. Toogood geeft een aantal 'ideeën voor bloembakken' in het gelijknamige boek. Geeft u niet zozeer om bloemen, maar meer om groenten, fruit en kruiden van eigen kweek? Ook met al leen een balkon en een vensterbank kunt u daarvan ge nieten. In het boek 'Groenten kweken zonder tuin' legt Ju lia Voskuil uit hoe dat kan. Zet de bloemetjes eens buiten met de bibliotheek bij u in de buurt! De elf jaar oude werkgroep Ouderen en Verkeer is onlangs samengegaan met de soortgelijke werkgroep van het Tilburgs Overleg Gehandicap tenorganisaties (TOG). Door de fu sie hopen beide werkgroepen een betere bijdrage te kunnen leveren aan goed vervoer voor en veiligheid van kwetsbare groepen in het ver keer. De nieuwe werkgroep werkt verder on der de vleugels van het TOG. De be langrijkste reden voor de fusie was dat er grote overlappingen bestonden bij het werk van beide groepen. Met en thousiasme gaan ze nu samen aan de slag. De nieuwe TOG-werkgroep Verkeer en Vervoer blijft knelpunten in technische verkeersvoorzieningen aankaarten in het geregelde overleg met de gemeen telijke dienst Publieke Werken (PW), zo staat te lezen in het werkplan voor dit jaar. Er blijft op dit terrein overigens kontakt bestaan met de projectraden en de Cliënten Adviesraad van de SBT. Die kunnen problemen en mankemen ten signaleren en na het overleg met PW controleren of er daadwerkelijk wat aan gedaan wordt. Daarnaast gaat de werkgroep dit jaar nieuwe projecten vroegtijdig toetsen op toegankelijkheid en bereikbaarheid voorouderen en gehandicapten. Daar bij horen de renovatie van de Heuvel, een nieuwe wijk als de Reeshof, het ge plande busstation en de uitvoering van het fietsenstallingsplan. Speciale aandacht wil de werkgroep besteden aan voorzieningen die het (oudere) gehandicapten gemakkelijker maken zich zelfstandig op straat te ver plaatsen. Te denken valt daarbij aan 'gidslijnen' (bijvoorbeeld geribbelde te gels) bij bushaltes, naar openbare ge bouwen, of naar de paal met drukknop bij handbediende voetgangerslichten. Op het gebied van verkeersveiligheid wil de werkgroep Verkeer en vervoer I5 pagina 14 emeentelijke gebou- snkomst tussen ge en Intergas inzake het energiebesparing voor iwen wordt onderte- r Volkshuisvestng en 1-95 Vomil diaal st Mondiaal wordt een -toegekend ovor het or should I go?". 1-95FPOIC iting 3 voor de wachtgeld- Iburgse Kunststichting neentelijk Platform het Gemeentelijk Plat- /ordt in 1995 voortge- i wordt een besluit ge- iinuering van het 1-95FPOIC I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a plaats dragen." Noordzij: "Het doel is de angst te verminderen of weg te ne men, maar dat is heel moeilijk." 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. Deadline: maandag 12.00 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 15