RENAULT SPORT SPIDER I r 0i! 1 Vol emoties MULTIFUNCTIONELE OPEL MAXX HONDA SHUTTLE 93 DE, KM? WAAROM: A Erkenningen van APK, Alarm, LPG-inbouw! tl )95 pagina 22 Oplage: 97.900 Donderdag 16 maart 1995 Lees verder op pagina 11 Realiteitszin rentoon srook Eui I rong van 12 i via tw« ladi Autotest: Lees verder Rover Tourer glashelder Xantia Activa in dit nummer pag. 3 pag. 9 pag. 11 o.a.: Bijlage van: De Tilburgse Koerier ZONNIG VAN HET JAAR rtrna1 Dato-Tip: Dato-dealers Rij-impressie: Citroën Jaargang 7 Nummer 11 ASchadegarant, Audatex en Autotelefoons jheel volt luitend SLAAK 900 MRL0LET H NIET'ALLEEN W W EONNKjEMLjEN SAAR 7UIQOOSTbv Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-321405 i Miami in 3rd eer ir de ering van het rel worden 1,98 meter ■geleid. De het onderstel rm kwam srnu st blijkt s Spider line'. Het uiten ig betekenis, oort als ineuze V10 ist Lis. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Hiel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. De MAXX moet zeer zuinig zijn, niet alleen door zijn lage gewicht, maar ook door de nieuwe 3 of 4 cilinder motoren met 4 kleppen per zuiger en vermogens van 30 tot 50 pk. Opel heeft een rijdbaar prototype in voorbereiding. RöV- Genève - Het lijkt wel of de moderne auto emotieloos is, geheel volgens vastgestelde eisen is gebouwd en uitsluitend dient om zijn eigenaar op een probleemloze maar weinig enerverende manier van A naar B te brengen. Een auto die als het ware één is met zijn bestuurder, ultiem rijplezier biedt en met zijn uiterlijk een onuitwisbare indruk achterlaat, is dat niet meer van deze tijd? Renault bewijst met de nieuwe Spider het tegendeel. Met een voorsprong van 12 seconden op de Fin Kankkunen wist Carlos Sainz afgelopen vrijdag beslag te leggen op de Rally van Portugal. De Spaanse Subaru-rijder, die eerder dit jaar de openingsrally van Monte Carlo op zijn naam schreef, gaat nu met 40 punten aan de leiding in de tussenstand van het wereld kampioenschap. Toyota- piloot Kankkunen volgt met een achterstand van slechts drie punten. dashboard bestaat uit twee grote klokken met lichte wijzerplaten en drie kleinere instrumenten bovenaan de middenconsole. MITSUBISHI MOTORS De openingsrace van het Indy Car seizoen, het eerste weekend van maart verreden op het nit stratencircuit van 1 de staat Florida, wei gewonnen door de jonge Canadees Jacques Villeneuve. Het Penske- Mercedes supertear. nog niet uit de verf. Emmerson Fittipaldi viel uit met motorproblemen en Al Unserjr, de regerend kampioen, eindigde na langdurige pitstops in de achterhoede. De uitrusting van de Shuttle is zeer compleet met airbags, getint glas, elektrische ruitbediening, centrale vergrendeling etc. Daarom komt de nieuwe Shuttle van Honda duidelijk in de hogere regionen van het APV- segment met een prijs ergens tussen de f.65.000,= en f.70.000,=. Deze week: 19 maart Indy Cars vanuit Surfers Paradise in Australië Proflex-Merwede Sprint meetellend voor het NK Rally te Valkenburg Met alle zitplaatsen in gebruik kan in de Shuttle voor 280 liter aan lading worden meegenomen. Honda levert de Shuttle met slechts één motor, een 2.2 liter met een vermogen van 150 pk. Deze drijft via een automatische versnellingsbak de voorwielen aan. De versnellingshendel is aan de stuurkolom bevestigd. De auto haalt een topsnelheid van 183 km/u en heeft 12,1 seconden nodig om vanuit stilstand de 100 km/u te bereiken en dat bij een totaalgewicht van 1465 kg. De onlangs gepresenteerde nieuwe DTM Calibra oogt zeer snel en agressief. De wagen ligt nog lager dan vorig jaar en vertoont steeds minder overeenkomsten met het standaard Opel-product. Manuel Reuter was tijdens testritten in het Zuidafri- kaanse Kyalami zeer tevreden over de snelheid en wegligging en is ervan overtuigd dat de Calibra over veel ontwikkelingspo- tentieel beschikt. Naast Reuter zullen ook Keke Rosberg, Klaus Ludwig, Yannick Dalmas en J.J. Lehto een Calibra besturen in het nieuwe DTM seizoen. A Expert op gebied van Bedrijfswagens A Flexibiliteit, vestigingen Haaren, Tilburg A Ruim aanbod nieuw en occasions afmetingen van het chassis niet mee naderhand worden gewijzigd, maar uiterlijke verschijning of de uitvoer' interieur kunnen natuurlijk nog we aangepast. De kleinste MAXX is 2,5 lang en 1,58 meter breed, prima geschikt voor twee personen met bagage. Een achterbank zorgt eenvoudig voor zitruimte voor vier personen. Het dashboard bestaat uit een getrokken dwarsbalk met daarin opgenomen het analoge of digitale instrumentarium, airconditioning, telefoon, audio-installatie of zelfs een fax. In deze balk kan zelfs na aflevering een bijrijdersairbag worden geplaatst. Gaat de geschiedenis zich herhalen. Bij het lezen van de naam MAXX dénken we wellicht met weemoed terug aan de kleine Neder landse Max, een auto met vele gezichten, die echter nooit tot serieproductie kwam. MAXX is echter de naam van een nieuw prototype van Opel wat op de Salon van Genève werd getoond. De carrosserie van deze stadsauto is gemaakt uit getrokken aluminium. Dit materiaal, wat vorm wordt gegeven met behulp van een spuitpistool wordt ook in de luchtvaartindustrie gebruikt. Het geraamte dat de basis van de MAXX vormt is gedeeltelijk zichtbaar en geïntegreerd in het in- en exterieur. De constructie dient niet alleen de veiligheid, maar is ook verantwoordelijk voor de modulaire opbouw van de auto. Er zijn verschillende carrosseriën mogelijk als een cabriolet, pick-up, terreinauto, bestelwagen en taxi, allemaal op hetzelfde onderstel. Uiteraard kunnen de |IC\ Automobielbedrijf IKz Kluitmansb./ Kapt. Hatterasstraat 11 Haarendijk 6a 5015 BB Tilburg 5076 TH Haaren N.Br. Telefoon: 013-(5)443330 Telefoon: 04117-1360 vormgeving met de Alpine A442 die in 1978 zegevierde tijdens de 24 uur van LeMans. jegin gelijk in Voorruit Toch heet de nieuwe met nadruk niet 'Alpii merk Alpine heeft bui Frankrijk te weinig terwijl Renault Spor bouwer van de fame Formule 1-motor juis wereldwijd bekend i De Spider heeft een aantal zeer opvallende design details. Zo is de achter- De belangrijkste Formule 1 teams hebben hun nieuwe wagens voor het komende seizoen aan de internationale pers voorge steld en de eerste testritten zijn inmiddels gereden. De opvallendste kenmerken van de nieuwe bolides zijn de kleinere vleugels en met name de achtervleugel, die beduidend lager gemonteerd is dan vorig jaar. Men hoopt hiermee de neerwaartse druk en dus de snelheid te reduceren. McLaren heeft achter de rollbar een derde mini- vleugel gemonteerd en hoopt hiermee wat "grip" terug te winnen. Hoe dit alles uitpakt kunt u op 26 maart a.s. zien als de eerste wedstrijd in Brazilië van start gaat. In juni zal Honda de Shuttle ruimtewagen aan haar programma toevoegen. Deze naam wordt al twee generaties lang gebruikt voor een speciale uitgave van de Civic, maar de nieuwe Shuttle is hier niet vanaf geleid. De 4,75 meter lange Shuttle staat op het onc' van de Honda Aerodeck, de in Amerika gebouwde Accord stationwagon. Dat betekent dat de double wishbone wielophanging garant staat voor personenwagen comfort. De auto heeft vier normale portieren en een grote achterklep. Standaard heeft iedere Honda Shuttle drie zitrijen. De achterste bank kan een ingenieus systeem in de vloer worden weggeklapt. Ook kan deze bank als het ware worden omgedraaid, zodat vanuit de auto bijvoorbeeld comfortabel aan de waterkant kan worden gevist. Worden bovendien de stoelen van de tweede zitrij weggenomen, dan ontstaat een laadruimte van 1237 liter. Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410-5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Het heeft even geduurd, maar nadat hét nieuwe kabinet zich de afgelopen driekwart jaar heeft genesteld, is het hoofdstuk verkeer ni aangebroken. Het ut dan al gauw dat realiteitszin de bove voert. Niet meer die vreemde proefbalonnen die Maij-Weggen destijds te pas en te onpas opliet, maar voorstellen die een behoorlijke dosis aan redelijkheid in zich dragen. Terecht is het voorstel tot een volledig passeerverbod van vrachtwagens door Minister Jorri tsma afgewezen, wel wordt gedacht aan dit soort verboden op bepaalde baanvakken en het aanleggen van speciale stroken voor vrachtauto's, zoals we al bij de van Brienenoordbrug kennen. Verder wil de minister het opvoeren van snorfietsen imogelijk maken. Als rropese regelgeving uitblijft, zal zij zelf onder meer de helmplicht voor snorfietsen invoeren. Alleen op een fiets met hulpmotor hoeft dan geen helm gedragen te worden. Een zeer grote meerderheid van de Kamer wil een strengere aanpak van roekeloos rijgedrag, vooral als dit zware ongelukken tot gevolg heeft. Veroorzaakt een 'snelheidsduivel' een dodelijk ongeval dan wordt de persoon in kwestie nu vervolgd wegens "dood door schuld", maar er zou volgens de fracties van PvdA, CDA en WD een vervolging voor "doodslag" moeten worden opgelegd. Bij dit soort ongevallen moet dan worden uitgegaan van het wetboek van Strafrecht en niet van de Wegenverkeerswet, zodat zwaardere straffen kunnen worden opgelegd. Maatregelen hiertoe zullen door Jorritsma van haar collega Sorgdrager van Justitie worden uitgewerkt. Kortom, het ziet ernaar uit dat het huidige kabinet op reële wijze verkeersproblematieken aanpakt en niet zoals het duo PvdA/CDA aan de slag gaat met 'autootje- pesten’... Tony Vos Wie oog in oog staat met de 3,81 meter lange Spider van Renault Sport kan nauwelijks geloven dat dit model begin volgend jaar daadwerke.., produktie zal komen. Toch past deze gedurfde auto prima bij het huidige imago van het merk. De Spider gaat een totaal nieuwe invulling geven aan het begrip sportwagen van Franse bodem, maar heeft ook een binding met de historie. De auto heeft absoluut overeenkomsten in De eerste wedstrijd van de internationale GT-serie werd op 26 februari verreden op het circuit van Jerez de la Frontera in Spanje. De Brit Ray Bellm, oud C-2 kampioen en eige- naar/coureur van een van de prachtige Gulf McLaren F. 1 's, werd winnaar van de race. De tweede wedstrijd afgelopen weekend werd eveneens gewonnen door Ray Ballm. overhang tot het absolute minimum beperkt. Door de plaatsing van de motor direct achter de stoelen is de luchtinlaat in de deuren en achterschermen verwerkt en vormt zo een beeldbepalend onderdeel van het ontwerp. Alle delen van de verlichting voor zijn onder twee glazen kappen geplaatst. Zeer typisch is ook de kleurstelling van geel met anthraciet. Ook komt een versie in rood of blauw beschikbaar. Op het in Genève getoonde model vinden we de lichtmetalen velgen van de Alpine A610. Er is echter nog meer binding met het oude sportwagenmerk van Renault, want de Spider zal in de Alpine-fabriek in Dieppe worden geproduceerd. Zeer opvallend is wellicht het ontbreken van een voorruit. Inderdaad zullen de eerste produktie-exemplaren slechts worden geleverd met een zeer ingenieus gevormde spoiler boven het dashboard die ervoor moet zorgen dat de rijwind over de inzittenden wordt geleid. Kort na introductie komt echter een versie met ruit beschikbaar. De achteruitkijkspiegels staan evenals de rolbeugel zeer herkenbaar op de auto. En inderdaad, de Renault Spider is voorlopig niet voorzien van een dak, terwijl wel een tonneau-cover geleverd kan worden ter afdekking van het interieur. Het Simtekteam waarvoor onze landgenoot Jos Verstappen dit seizoen uitkomt, heeft als hoofdsponsor de Koreaanse luchtvaarmaatschappij Korean Air Lines aangetrokken. Goed nieuws voor het jonge formule 1 team, maar minder leuk voor de fans. Het aantal wagens dat blauw van kleur is, maakt nu al meer dan de helft van het veld uit. Wielophanging De portieren scharnieren omhoog en bieden toegang tot een harmonieus, maar tegelijk zeer bescheiden ingericht interieur. De kuipstoelen bieden natuurlijk een uitstekende zit. Het

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 23