w lis I I J IE bp "Sociale woningbouw kan alleen als de gemeenschap betaalt" I Woonlasten voor ouderen steeds problematischer n 11 I POST SCRIPTUM ND! COLOFON 1 I I I I I I I I I Volksdans-instuiven Talentenjacht in. 't Sant Erfrecht en schenkingen Bezorging Oudfit Fietstocht Informatie-avond over mantelzorg Toneelcursus 40+ vrouwen Hulp bij invullen belastingformulieren 995 pagina 16 Donderdag pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER MM Drop Oud Diny van BladelVerbunt 368805. voorde verschijningsdatum. MMMMMMMMM ot 18.00u. [woonwinkel) i 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus Klein pensioen Goedkoop wonen voor ouderen kan nog in Tilburg. In oudere buurten als Groeseind, Fatima en Oerle kunnen senioren nog huizen huren onder de 300 gulden per maand. Het gemid delde voor een ouderenwoning ligt Vorige week beviel een 58-jarige vrouw in Zuid-Italië van een twee ling. Dit prille duo was het gevolg van kunstmatige inseminatie (KI). De Italiaanse minister van Ge zondheid wil nu een wet tegen KI bij oudere vrouwen. Blijkbaar hebben ze daar meer moeite met dit soort donorschap dan met de financiële injecties (Fl) van de Andreotti's, Berlusconi's, Craxi's, en ga zo het alfabet maar af. En dat terwijl die Fl een monster ge baard heeft... In het weekend van zaterdag 18 en zondag 19 maart biedt de Volksuniversiteit Terra Nova aan de Nieuwlandstraat 46 twee volksdans/folklore-instuiven voor 50-plussers. Bij de eerste op zaterdag van 19.00-23.00 uur is er eerst ge durende een uur gelegenheid gezamenlijk onder deskun dige leiding nieuwe dansen te leren. Daarna is er een ge varieerd programma met dansen uit verscheidene landen. Het geheel staat onder leiding van Alma Verha gen. Entree ƒ5,-. Op zondag 19 maart volgt de Koffie-folklore-instuif voor 50+, van 13.00-15.00 uur. Ook deze instuif staat onder lei ding van Alma Verhagen. Entree ƒ2,75. Wordt huisvesting voor steeds grotere groepen ouderen onbetaalbaar? foto: geert van loon Op woensdag 29 maart om 10.00 uur is er in Ouderen trefpunt 't Sant een talentenjacht. De deelnemers die zich opgeven kunnen rekenen op een leuke attentie. Het op treden kan bestaan uit: het voorlezen van een gedicht, een kort toneelstukje, een playback-optreden of een zelf gezongen lied. Een deskundige jury beoordeelt of u in aanmerking komt voor de hoofdprijs. Niet aarzelen, ge woon doen! Wilt u optreden, haal dan een inschrijfformu lier op het Trefpunt en lever dat voor 21 maart aldaar in. Toegang gratis; consumpties voor deelnemers gratis, voor bezoekers voor eigen rekening. Ouderen Trefpunt 't Sant, Beneluxlaan 74; tel. 671926. Renovatie Ton Simons woont in een flat in 't Zand en heeft zitting in de flatraad. Ook volgens haar bezuinigen oude ren op andere zaken dan de huur. "Voor cadeuatjes voor de kleinkinde ren blijft er bijvoorbeeld niets over en dat maakt de mensen kwaad." Simons kent ouderen in de flat die klachten hebben over stijgende woonlasten. "Bij ons heeft dat ook te maken met het uitblijven van renova tie, maar die gaat dit jaar wel plaats vinden. Daarnaast zijn er veel men sen die sowieso moeite hebben met de jaarlijkse huurverhoging." De huurvooreen flatwoning zoals die van Ton Simons ligt momenteel op 553 gulden. Voor een alleenstaande oudere met enkel AOW is dat een flink bedrag. "En het komt iedere maand terug", voegt ze daaraan toe. De flatraad heeft contact met de Woonbond omdat ze zich afvroeg waarom de huren toch omhoog gin gen, terwijl de renovatie uitbleef. Re sultaat had dat niet: de TBV verhoog de de huren toch. Simons: "Je kunt er niet veel aan doen. Ze praten je van je sokken af, wat je ook zegt. Op donderdag 23 maart organiseert de activiteitencom missie Goirke/Hasselt een voorlichtingsmiddag voor 55- plussers over erfrecht en schenkingen. Mr. Th. de Kort, notaris te Tilburg, zal deze thema's behandelen. Deze middag, die gratis toegankelijk is, wordt gehouden in De Kasteelhoeve, Hasselstraat 256. Aanvang: 14.00 uur. overheid de AOW aanpast aan de prijsstijgingen, gaan ouderen er niet op achteruit." Ook directeur Kemps van De Woon stad is optimistisch gestemd over de toekomst. "Iedereen kan passend gehuisvest worden", is zijn mening. Toch laat hij blijken zich enigszins zorgen te maken over het Haagse be leid. "De woonlasten zijn te ver ge stegen, vind ik." De Woonstad pro beert zo veel mogelijk onder de jaarlijkse huurverhoging te gaan zit ten, maar een stijging is niet te voor komen, zegt Kemps. "Dat kan pas als er gemeenschapsgeld vrij komt. De huurverhogingen zijn toch een ge volg van de bezuinigingen die uit Den Haag zijn gekomen." De directeur vindt dat de volkshuis vesting niet geheel aan de markt moet worden overgelaten. "Sociale woningbouw is nodig en dat kan al leen als de gemeenschap daar geld in steekt. De corporaties dragen ook hun steentje bij, maar we kunnen het niet alleen betalen. Dan zouden we failliet gaan." Iedereen vanaf 60 jaar krijgt het informatie- en opinieblad Oudfit van de stichting Coördinatie Ouderenwerk SBT thuisbezorgd. Het zijn uitzonderingen, maar soms krijgt de SBT klachten dat Oudfit niet bezorgd wordt of dat men sen niet op de verzendlijst staan. Wie zo'n 60+ uitzonde ring is en prijs stelt op ontvangst van Oudfit, kan dat door geven aan het centraal bureau van de SBT, Poststraat 64, 5038 DH Tilburg; tel. 350505. Donderdag 30 maart organiseert de werkgroep Ouderen De Schans haar maandelijkse fietstocht door Brabants mooiste dreven. Deelname is gratis, maar koffie onder weg moet zelf betaald worden. Vertrek om 13.30 uur van af het wijkcentrum, De Schans 123. Informatie: Miek de Kock/Jan de Laure, tel. 564456. Zwaar zieke patiënten, gehandicapte kinderen, demente rende ouderen en psychisch ernstig zieke mensen wor den immers steeds vaker thuis verzorgd. Met eventueel de hulp van de thuiszorg of vrijwilligers kunnen patiënten in hun vertrouwde omgeving blijven. Deze zorg van een partner, kinderen of een goede buur wordt 'mantelzorg' genoemd. Maar vaak weet men niet waar men aan begint en blijkt de zorg alleen maar lichamelijk en/of zwaarder te worden. Bovendien zijn veel mantelzorgers niet op de hoogte van alle mogelijke hulp waar zij voor in aanmerking komen, zo als van vrijwilligers, of bijvoorbeeld dagbehandeling of va- kantie-opname van de patiënt in een verpleeghuis, dag opvang, dagverzorging of nachtopname in een verzorgingshuis. Op 5 april van 20.00-22.00 uur houden de GGD Midden- Brabant, het Riagg en Thuiszorg Midden-Brabant samen met het Project 'Mantelzorgers Centraal' hierover een in formatie-avond. Deze vindt plaats in het hoofdkantoor van Thuiszorg Midden-Brabant aan de Lage Witsiebaan 2a. Op de avond zullen er folders te krijgen zijn over opvang mogelijkheden en met tips om het vol te kunnen houden. Voor inlichtingen of aanmelding voor de informatie-avond kunt u bellen met Charles Snijder van het project 'Mantel zorgers Centraal': tel. 013-837826. de toekomst voor ouderen op de hui zenmarkt niet al te somber in. Hij wijst daarvoor op de afspraak tussen de gemeente en de corporaties om goedkope woningen te behouden voor minder kapitaalkrachtigen. Ondanks het feit dat de corporatie momenteel zeventig duurdere appar tementen aan de Noordhoekring bouwt, bestaat het grootste deel van het bestand, meer dan 5000 wonin gen, van de Woonstad uit huizen voor de lagere inkomens. En dat zijn dan niet alleen gerenoveerde panden. Nieuwbouw is ook mogelijk voor de minder draagkrachtigen, zegt Kemps. Hij wijst op de aanleunwo ningen bij Antonius van Padua en huizen voor zelfstandig wonende ou deren in de Goirkestraat, twee pro jecten van zijn corporatie. Die laatst genoemde woningen moeten een huur van zo'n 700 gulden opbrengen. Kemps: "Met huursubsidie zijn die bereikbaar voor normale inkomens. Uiteraard zijn nieuw te bouwen hui zen duurder dan bestaande panden en daarom moeten we die laatste ca tegorie woningen ook onderhouden en aanpassen als dat nodig is." leder jaar gaan de huren opnieuw omhoog. Het gevolg is dat ooit goed kope woningen alsmaar duurder worden en dat mensen steeds meer geld moeten uittrekken voor hun woonlasten. Want ook andere kosten, bijvoorbeeld voor energie en gemeentelijke heffingen, stijgen. Oude ren met een laag inkomen hebben het daardoor financieel steeds moei lijken Nieuwbouw is voor hen vrijwel onbetaalbaar, mede door bezui nigingen op de huursubsidie. Onlangs nog trok verzorgingcentrum De Herdgang aan de bel: door de strakkere huursubsidieregels worden de inleunwoningen daar onbetaalbaar voor ouderen met een krappe beurs en dreigt er leegstand. Aanpassen Directeur Kees Kemps van woning- bouwvereniging De Woonstad ziet Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) baseert zijn beleid op het huisvesten van mensen in woningen die bij hun budget passen. Jos Roze- ma, ambtenaar van VROM, ziet daar bij wel het gevaar dat ouderen met een laag inkomen alleen maar in oude woningen belanden. "Daarom heeft staatssecretaris Tommel (D66) heeft het aanpassen van woningen hoog in het vaandel staan. Er komen steeds meer ouderen die het niet breed hebben en daar moeten we ge schikte woningen voor vinden." Daarvoor zijn ook subsidies beschik baar, bijvoorbeeld voor het inbouwen van liften in flats. Verder moeten de woningcorporaties hun reserves aanspreken om de woningen ge schikt te maken, stelt de ambtenaar. "Als dan de huren nog te vee! stijgen, dan kan Tommel via subsidies iets proberen te regelen." "Je kunt de huursubsidie royaler ma ken en de bouw van woningen ruimer subsidiëren, waardoor de huren om laag kunnen. Maar dat is een collec tieve beslissing en die hangt af van andere prioriteiten als milieu en hoge snelheidslijnen." Rozema kan zich voorstellen dat mensen die het moei lijk hebben, niet tevreden zijn met zo'n uitspraak. Uit eerdere toneelcursussen die Sarah, een werkgroep voor 50+ vrouwen, heeft georganiseerd is de toneelgroep Craquelé ontstaan. Craquelé wil weer een stuk maken, waarin ervaringen van deelneemsters worden verwerkt. Onder leiding van een ervaren docente ontwikkelen de vrouwen tijdens een cursus een kleine voorstelling, die een aantal keren wordt opgevoerd. Er is nog plaats voor enkele nieuwe medespeelsters van 40 jaar en ouder. Toneelervaring is niet nodig; wel zin om te spelen. De cursus start op 22 maart in De Kasteelhoe ve, Hasseltstraat 256. Tijd: tien woensdagen van 9.30 tot 11.30 uur. Kosten 50,-. Informatie en opgave: Carla Stra- ter (tel. 672863) of Ria Hazelhof (Kasteelhoeve, 321273). Uitzetting Als de landelijke politiek ter sprake komt, geeft Bert Palinckx van de Woonbond zich over aan sombere voorspellingen. Hij heeft weinig hoop op actie vanuit de residentie, omdat volkshuisvesting volgens hem niet op de lijst van belangrijke onderwerpen staat. "Ik denk dat het eerst tot uitzet ting van mensen moet komen, wil Den Haag iets ondernemen." Het vertrouwen dat de Haagse over heid iets doet tegen de stijgende woonlasten, ontbreekt ook bij Ton Si mons. "Dat zouden we wel willen, maar de ene belooft wat en de ande re ook. Ze kunnen beter zeggen: 'dat krijg je niet' of 'dat moet je', maar dat doen ze niet. Zo gauw ze je stem bin nen hebben, zeggen ze: 'bedankt, tot de volgende keer' en dan is het uit met de beloftes. Dat is zo kinderach tig en beneden ieders waardigheid." Simons ziet de nabije toekomst som ber in. "Voor veel ouderen is de wo ning hier straks te duur, maar waar moeten ze dan naar toe?" Bert Palinckx ziet wel een mogelijk heid om de stijgende woonlasten te gen te gaan, maar dan op lokaal ni veau. "De gemeente moet een gestructureerd woonlastenbeleid voeren. Alle kosten, dus ook die voor energie en heffingen, moeten dan on der de loep genomen worden. Geza menlijk kunnen alle instanties die bij de woonlasten betrokken zijn, bij voorbeeld de gemeente, huurders en de PNEM, kijken wat ze vervolgens kunnen doen. Voorlichting over hoe je kosten zo laag mogelijk kunt hou den, speelt volgens mij een belangrij ke rol. Veel ouderen maken bijvoor beeld nog altijd geen gebruik van huursubsidie en er valt ook nog iets te doen aan het terugbrengen van de stookkosten." echter snel boven de 500 gulden per maand. Steeds meer ouderen klagen over de jaarlijkse verhoging van de woonlas ten. Bert Palinckx, regiohoofd van de Woonbond regio-zuid, merkt dat in zijn werk. Niet alleen ouderen die van AOW moeten leven komen in de pro blemen, ook hun leeftijdsgenoten die er een klein pensioen naast hebben, raken financieel in de knel, aldus Pal inckx. "In sommige gevallen hebben zij nog meer problemen, omdat zij vaak buiten allerlei regelingen als huursubsidie en gemeentelijke kwijt scheldingen vallen. Een klein pen sioen leidt in ieder geval snel tot bij voorbeeld een lagere huursubsidie." Daarnaast compenseert de huursub sidie de huurverhoging van de laatste jaren niet, zegt het regiohoofd. Toch valt het aantal mensen met huurachterstand nog mee, vindt hij. "Maar dat komt omdat de huur het laatste is wat mensen niet zouden betalen. Zeker ouderen zijn trouwe betalers. Dat betekent wel dat ze waarschijnlijk alle andere dingen al hebben laten vallen. Abonnementen zijn opgezegd en op eten wordt be zuinigd." Palinckx vermoedt dat er heel wat verborgen armoede heerst. Dat ouderen problemen hebben met de steeds hogere woonlasten, weet ook G.J. Knobbe van de Tilburgse Unie van Corporaties, maar volgens hem "speelt die problematiek vooral in de particuliere sector. De corpora ties staan voor sociale woningbouw en wij kennen geen problemen. Ten minste, ze zijn bij mij niet bekend." Knobbe geeft wel toe dat de huren de laatste jaren sterker zijn gestegen dan de inkomens. Ondanks de hoge huren is nieuw bouw nog wel degelijk haalbaar voor ouderen met lagere inkomens, stelt Knobbe. "Voor woningen die speciaal voor ouderen gebouwd zijn, kunnen senioren méér huursubsidie krijgen dan bij andere huizen het geval is." De Unie van Corporaties houdt in het beleid rekening met de toenemende groep ouderen, aldus Knobbe. "Wij bieden verschillende soorten huizen aan, voor elke portemonnaie wat wils." De inleunwoningen van De Herd gang zijn sinds 1 juli vorig jaar te duur om bewoners ervan voor huursubsi die in aanmerking te laten komen. Het college van burgemeester en wethouders heeft vorige week voor dit probleem een provisorische op lossing gevonden: mensen die er al ('te duur') wonen, hoeven niet te ver huizen en kunnen van de gemeente bijzondere bijstand krijgen. Nieuwe huurders komen daar niet voor in aanmerking, vinden B en W. De Herdgang zal dus bij het toewijzings beleid voortaan moeten opletten of iemand de inleunwoning kan betalen. I In- en aanleunwoningen zijn sowieso vrij duur. Maar hoe staat het ervoor op de rest van de huisvestingsmarkt? i Komen grote groepen ouderen daad werkelijk in de problemen of valt het allemaal wel mee? De Seniorenwij- zer nam contact op met verschillende betrokkenen en ontdekte dat de me ningen daarover uiteen liepen. Failliet G.J. Knobbe van de Unie van Corpo raties verwacht dat wonen voor ou deren betaalbaar blijft. "Ik ben rede lijk ondeskundig op dat terrein, maar ik denk dat de woonlasten voor ieder een nog toenemen. Ouderen mogen daardoor echter nooit in de proble men komen. Dat kan ook geen enke le politieke partij verkopen. Als de Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der AalstDierks Diny van BladelVerbunt I Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 1 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 1 I 350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden 1 I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I J 368805. Deadline: maandag 12.00 uur De Smeetskring komt op vrijdag 31 maart naar verzor gingscentrum De Heikant aan de Schubertstraat 700 om ouderen te helpen bij het laten invullen van hun belas tingformulieren. Voor het maken van een (telefonische) afspraak kan men terecht bij het SBT stadsdeelteam Noord, Schubertstraat 700, tel. 552066. Dat kan tijdens het spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Het is van belang dat men het aangiftebiljet bij de hand heeft bij het maken van de afspraak. Ook al krijgt men geen aangiftebiljet over 1994 toege stuurd, in sommige gevallen kan het toch van belang zijn wél een biljet in te vullen. Met name als er bepaalde af trekposten zijn, zoals bij hoge ziektekosten. Men kan dan na afloop van het jaar een T-biljet invullen, waarmee een teruggave van teveel betaalde belasting is aan te vragen. Ook dit formulier kan men laten invullen door De Smeets kring.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 17