va WIJZE Reisregels NS soepeler voor gehandicapten "Wie nog lachen kan, kan meedoen" Tilburg wil meer ouderen in beweging krijgen POST COLOFON SCRIPTUM 1 I I I I I I I I I I Carnaval CDA en ouderenparticipatie Kunstgeschiedenis Renaissance Kaarten Dansen in de Reit Slapen kun je leren Opkomen voor jezelf Boeken col beweging IK DE TILBUF DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 16 februari 1995 pagina 12 OHetFolkli FOTO: ADNUIJS datum. HET WOORD IS AAN... hoeft, aldus de woordvoerder. De NS is nog wel in overleg met de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden over het maken van een speciale handleiding voor de automaat. NS geklaagd. De PCOB vindt de kaartjesautomaat te moeilijk. De NS- woordvoerder wijst echter op onder zoeken naar 'gebruiksvriendelijk heid' van de automaten, waaruit zou blijken dat ouderen er niet méér moeite mee hebben dan anderen. De automaten zijn juist erg praktisch, omdat je met de PIN-pas kunt betalen en je dus met minder geld op stap het lar set kunstt 4/4/95-9/ dinsdé docenl centrum vo ZOUAVEN Er zijn tegenwoordig allerlei vor men van leunwoningen voor ou deren. Zo zijn er aan-, in- en op- leunwoningen. Die hebben allemaal twee dingen gemeen schappelijk: je komt er alleen maar voor in aanmerking via de Indicatiecommissie èn ze zijn voor de doelgroep niet meer te betalen. Blijkbaar maakt bijna niemand zich daar druk over. De ouderen laten het zich weer aanleunen. Drop Oud Ook in het zwembad kunnen ouderen op een gezellige manier verantwoord les en de nodige lichaamsbeweging krijgen. I Poststraat 64,5038 DH Tilburg of I 1 Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; 1 I tel. 350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden 1 I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 368805. Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijnings- ^latum. Over een tijdje moet er in elk geval een handleiding in grote letters be schikbaar zijn. Vogelnestje Gymnastiek, volksdansen en sporten waarbij competitie niet zo belangrijk is, zijn het meest in trek, omdat elkaar ontmoeten voor ouderen ook belang rijk is, weet Brederode uit onderzoe ken. "Het MBvO heeft een filosofie. Naast het lichamelijk bezig zijn, spe len sociale en psychische aspecten een rol. Mensen zijn samen met iets bezig en merken dat ze nog mee kun nen doen. Dat geeft ze een goed ge voel." Aan sport of spel kan eigenlijk ieder een deelnemen, stelt Brederode met nadruk. "Een van de regels is: 'Niets moet, alles mag'. Je mag stoppen wanneer je wil. Ik zeg wel eens: 'Wie nog lachen kan, kan meedoen'." Juist ook mensen die vroeger niet aan sport deden, zijn van harte wel kom. "De docenten willen van die mensen vrienden van het bewegen maken, in de zaal of in het water. Dat alles op een veilige manier, maar dat moeten ook de ouderen zélf inschat ten. Als ze twijfelen, kunnen ze altijd eerst met de huisarts praten." Gehandicapten zoals blinden kun nen ook deelnemen aan de activitei ten, zegt Brederode. "Uit onderzoek blijkt dat iedere oudere wel één han dicap heeft, hoe klein dan ook. MBvO is er ook voor die mensen. Laat nie mand denken dat ze een vogelnestje en de ringen moeten maken, het is gewoon eenvoudige gymnastiek." De docenten zijn de spil in het geheel, weet de woordvoerder. "De zaak bloeit op als zij naast hun vakbe kwaamheid sociaal vaardig zijn. Zij hebben de specialisatie MBvO ge volgd." Het tekort aan docenten waarmee MBvO enkele jaren terug kampte, be hoort tot het verleden. In april stude ren vijf mensen uit deze regio af en zij vallen waarschijnlijk in een gespreid bedje. "Als het aantal deelnemers stijgt, kunnen zij meteen aan de slag." Wie met de trein reist en pas in de trein een kaartje bij de conducteur koopt, is sinds 1 januari stukken duurder uit. Dat is het gevolg van de nieuwe 'reisregels' van de NS, die zwartrijden en agressie in trei nen moeten tegengaan. Voor men sen met een handicap wordt een uitzondering gemaakt op deze strenge regel. Veel v< HetFc Danstl Het Folkloris dansen 'Uit continent vat ka en de eik wereld is een culturen die ziek en danst oude vormen nieuwe danst programma i amerikaanse statige stijlds liaanse 17ee eilanden. Va chis' via de C delta naarde Deze smaakv voor het hele U kunt deze deren op zon uur in de Grc 'Vlotter' aanbod Op dit moment kent Tilburg diverse activiteiten onder de naam Meer Be wegen voor Ouderen (MBvO). Daar naast zijn er her en der in de stad ver schillende sportmogelijkheden voor ouderen. "We willen MBvO en sport en spel be ter op elkaar afstemmen en op maat aan ouderen aanbieden", zegt Bre derode. "Zo zijn er mensen die altijd gesport hebben en daarmee door gaan op hogere leeftijd. Maar het komt ook voor dat ouderen op een bepaald moment het sporten letterlijk en figuurlijk niet meer kunnen bijbe nen en dan overstappen naar MBvO. Daar gaat het er iets rustiger aan toe. "Omgekeerd kan het ook voorkomen dat 65-plussers, die we proberen te bereiken met MBvO, dat te gezapig vinden. Zij kunnen dan deelnemen aan sport- en spelactiviteiten die pas sen bij vijftigers en zestigers. Op die manier proberen we binnen MBvO jongere ouderen te bereiken met een 'vlotter' aanbod. Door een betere coördinatie is die uitwisseling nu mo gelijk." Brederode benadrukt dat de vraag van ouderen voorop staat: Voorwaarde is echter wel dat de ge handicapte zonder begeleider reist, tevoren geen assistentie van de NS heeft gevraagd en niet zelf in staat is een kaartje te kopen. Dan geldt dezelfde regel als voor rei zigers die voor een gesloten loket èn een kapotte kaartjesautomaat ko men te staan. In dat soort situaties krijgt u, nadat u zich geïdentificeerd hebt, van de conducteur een kaartje met uitstel van betaling. Achteraf in casseert de NS met een eenmalige automatische incasso of acceptgiro de prijs die u aan het loket betaald zou hebben. Dit 'stationstarief' is aan merkelijk goedkoper dan het 'treinta- rief'. "Je moet wel aannemelijk kun nen maken, dat je inderdaad geen kaartje kon kopen", zegt een woord voer van de NS, "maar we hebben geen signalen gekregen dat het niet zou werken. Ook niet in ons overleg met de consumentenorganisaties, die op hun beurt weer bij de ouderen bonden geïnformeerd hebben." Alleen de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB) heeft bij de daarop wordt het aanbod afgesteld. Het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) coördineert vraag en aanbod. Om de verschillende activi teiten zo goed mogelijk over de stad te spreiden en zo dicht mogelijk bij huis te laten plaatsvinden, doet ook De Twern met zijn dertig wijkcentra mee. Ouderen die meer willen weten over de mogelijkheden of andere vra gen hebben, kunnen sinds 1 januari terecht op het speciale telefonische informatienummer 437283. Trend De gezamenlijke organisaties en de gemeente streven voor de toekomst naar uniforme prijzen voor de activi teiten. Nu variëren die nog van twee kwartjes tot 7,50 per keer. Over eventuele prijswijzigingen kan Bre derode nog weinig over zeggen. "Maar het moet in elk geval betaal baar blijven." Naast de nieuwe regelmatige activi teiten wordt ook gedacht over het jaarlijks organiseren van een thema- maand. Brederode: "Je kunt dan Koffie Tilbur in Tilb en Mu Op zondag I Big Band een de aula van di ziekschool. 11 dat om 12.0 vanaf 11.30 u presentatie p van de Tilbu kende schilde Tot derenovt in 1976 gesc ge, te zien in i Vanaf 19 febi lende plaats i seDans-enf* De toegang Dans- en Mi naast het Nei E indeGoirkes In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Eind december stond in de krant dat de gemeente Tilburg 100.000 gulden had uitgetrokken voor Sport voor Ouderen. Begin januari bleek echter dat het sportgebeuren in de gemeentelijke sporthallen aanmerkelijk duurder was geworden. Dat lijkt een beetje op: eerst geven en dan terugpakken. Neem bijvoorbeeld badminton, een sport waaraan relatief veel ouderen deelnemen. Sinds 1993 is de prijs voor vijf kwartier spelen met ongeveer zestig procent gestegen: eerst van 2,20 naar 2,80 en vervolgens per januari '95 naar 3,50. Wil men twee keer per week spelen, dan kost dat 28 gulden per maand. Dat is voor veel ouderen niet of nauwelijks betaal baar. Een aanpassing van deze tarieven -zeker voor ouderen- lijkt me alleszins redelijk. Misschien werk aan de winkel voor de Seniorenraad? Chris van Bijnen Pracht van Hs Friend De vroegere Visser, is san in town. Hij uit Miami l blueszangere vlogenheid v achtergrond I brengt, maak de eerdere show waarbi. baar wordt p Amerikaanse Rolle in 'One vormen deze muzikale ten van Amerika U kunt genii motown. Eei bloedige Am de meest nuc diepst van zij U kunt dit pi ren op zaterc uur in de Stu Tilburg. De Tra Verlan 'A Streetcar ru see Willian toneelklassiek versie met M Leigh werd w Blanche Dubt gerezus Steils is getrouwd n Stanley. Ze he onstuimig hu’ tioneel en ms grond, maar schijn van dei Stanley ziet l ging. De indri gen hem opze tisch prove uitgeschakeld *wapen waaro I dierlijke sexu; Blanche ontst met als inzet verlangen. U j bewonderen om 20.15 uu Schouwburg I Voorafgaand van het Zuic Vereniging Tilburg u uit voorstelling c I Aan vang 19. I perkte aantal vooraf te rese Sportieve ouderen voelen zich fitter dan hun niet-actieve leeftijd genoten. Bovendien hebben ze vaak een ruimere vriendenkring en kunnen ze beter met stress omgaan. Deze conclusies uit onder zoeken onder ouderen maken duidelijk dat beweging geen kwaad kan, ook niet op latere leeftijd. Uit een ander onderzoek blijkt dat Til burgse ouderen het op sportgebied enigszins af laten weten in ver gelijking met senioren in andere steden. Daarin willen negen in stellingen en de gemeente met het project Tilburgse Ouderen in Beweging verandering brengen: er moeten meer activiteiten ko men die bovendien 'op maat' aangeboden worden. Naast de verbreding van het aanbod van sport-, spel- en bewegingsactivi- teiten kan dat beter op elkaar afge stemd worden. Dat stelt Niek Brede rode, die hier de komende vier jaar werk van gaat maken samen met An- nemarie Verhoeven van het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS). denken aan een open dag bij alle ac commodaties om mensen te interes seren. We hebben het plan om in de zomer een seniorenfietstocht langs de drie zwembaden te organiseren, maar dat idee moeten we nog uitwer ken.'' Dit jaar nog moeten vier nieuwe MBvO-activiteiten en vier sportgroe- pen van de grond komen. Voordat de diverse instellingen echter met nieuwe activiteiten komen, kijken ze eerst naar het bestaande aanbod. "Het is bekend dat er kleinere en gro tere groepen zijn. Waar weinig deel nemers zijn, proberen we er meer te krijgen. Daardoor wordt zo'n groep dynamischer." Brederode signaleert een trend on der de ouderen die hem positief stemt: "Ook de ouderenorganisaties zijn enthousiast over onze aanpak. Juist bij ouderen overheerst steeds meer de gedachte: 'Bewegen moet!' Gezondheid is de eerste reden waar om ouderen gaan bewegen. Ze heb ben er baat bij en vinden het oerge zellig." De speciale informatielijn van BOTS over sport, spel en MBvO is te bereiken via tel. 013-437283. CV De Tunnelplekkers houden zondag een 19 februari van 13.30 tot 17.00 uur een carnavalsmiddag voor 55-plus- sers in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Opper Fons Jan d'n Irste en zijn raad geven acte de présence en er zijn op tredens van muziekkapellen en van het gezellige senioren orkest 't Hermenieke. Zaal open: 13.00 uur. Entree: 3,50 (incl. lot en een consumptie). De activiteitencommissie Groeseind/Hoefstraat orga niseert op donderdag 23 februari een carnavalsfeest voor 55-plussers in Huize Antonius van Padua (Paus Adriaan- straat 60). Entree 3,-(incl. een kopje met versnapering). Aanvang 14.00 uur. Studentencorps St. Olof is ook weer van de partij met een carnavalsmiddag voor ouderen. Die is op vrijdag 24 november van 13.00 tot 17.00 uur in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Er zijn optredens van Martje van Berkel, Cees Kolen, Els en Ad Verstappen en andere artiesten. Kaarten a 7,50 (incl. drie consumpties) zijn te reserveren via tel.nr. 438828. De werkgroep Activiteiten voor Ouderen Loven-Bes- terd organiseert een carnavalsmiddag op vrijdag 24 fe bruari. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur en wordt verzorgd door Carnavalsvereniging De Heikantse Boerin- nekes. De leukst verklede bezoekers krijgen een aardige prijs. Kaarten a ƒ2,50 zijn verkrijgbaar aan de zaal, die om 13.30 uur open gaat. Voor koffie, thee en hapjes wordt ge zorgd. Buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) vieren carnaval op dinsdag 28 februari in de Rid- dershof (Leharstraat 110). Om half twee meude naar bin- ne. De entree is 2,50 en dan meudeoewejasvur niks weg hangen. Biste meense van 55 jaor en ouwer, zurgt dègge dêes fist meemokt. Ge zult er gin spèèt van hebben. Ook de Garsthof bruist van carnaval voor senioren en hun verwanten dinsdag 28 februari, maar dan's avonds. Er zijn slechts 100 toegangskaarten te koop a ƒ5,-. dus wie het eerst koopt, die het eerst danst... Plaatsbespreken: op werkdagen van 14.00 tot 16.00 uur via tel. 435422. De projectgroep Ouderenbeleid en Volksgezondheid van het CDA Noord-Brabant is bezig met een nota over oude renparticipatie. Daarin komen zaken als zelfstandig wo nen door nieuwe woonvormen, mantelzorg, werken in deeltijd en flexibele pensionering aan de orde. Wie ideeën heeft over (het bevorderen van) deelname door ouderen aan het maatschappelijk leven, kan die opsturen naar C. Bastiaanssen, Top Naeffdreef 14, 5044 LM Tilburg. Na de middeleeuwen kreeg men een nieuwe kijk op de mens en de wereld. De Renaissance (letterlijk: wederge boorte) brak aan. Het streven was de klassieke oudheid te evenaren of te overtreffen. De bakermat hiervan lag in Italiaanse steden van de veertiende eeuw als Florence, Rome en Milaan. Da Vinei, Rafaël en Michelangelo zijn namen van kunstenaars uit die tijd, die nog steeds tot de verbeelding spreken. In de cursus Kunstgeschiedenis Renaissance behandelt docente Tineke Schuurmans bo vengenoemde onderwerpen. Deze University of the Third Age-cursus van Terra Nova is op zes dinsdagmiddagen, te beginnen op 7 maart. Kosten: 70,-. Opgave/inlichtin- I gen: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44; tel. 426269. Op donderdag 23 februari is er in buurtcentrum Loven- I Besterd (Koestraat 164) een kaartmiddag voor alle buurt- I bewoners van 50 jaar en ouder. Aanvang 14.00 uur. Ie- I dereen heeft altijd prijs. Het Trefpunt van ouderen in de Reit organiseert elke vier- I de zondag van de maand (tot en met april) een dansmid- dag voor ouderen (55+) in wijkcentrum De Reit, Wester- torenlaan 4. Aanvang 14.00 uur, afsluiting 18.00 uur. Toegang gratis. Op woensdag 22 februari is er om 10.00 uur in het Oude ren trefpunt van wijkcentrum 't Sant een informatiebijeen komst met als thema 'slapen kun je leren'. Op deze bij eenkomst, verzorgt door Thuiszorg Midden-Brabant, komen verschillende aspecten van slaapgedrag aan bod, zoals angst, spanning, opvattingen, gewoonten en ge dragingen. Ook worden handige tips gegeven om zonder slaapmiddelen weer een natuurlijke manier van slapen aan te leren. Natuurlijk is er ook gelegenheid tot het stel len van vragen. Deelname is gratis, evenals een kopje kof fie of thee. Adres: Beneluxlaan 74. Onder deze titel organiseert Sarah, werkgroep van 50+ vrouwen, een cursus voor vrouwen die wel eens "ja" zeg gen als ze "nee" bedoelen of niet altijd voor hun mening durven uit te komen. De bijeenkomsten met maximaal twaalf deelneemsters zijn op tien donderdagochtenden van 9.30 tot 11.30 uur. Plaats: Nieuwlandstraat 43. Kos ten voor de hele cursus: 25,-. Informatie: M. Koopman (tel. 350183) of R. Voogt (tel. 436845). Bij elke verjaardag is de volgende wens wel te horen: "...en nog vele, gezonde jaren!". Gezondheid is een groot goed. Om de goede wensen uit te laten komen zult u zelf iets moeten doen: blijven bewegen. In de Openbare bibli otheek vindt u boeken die u daarbij kunnen helpen.Aller- lei schrijvers van boeken over ouder worden benadrukken het belang van beweging. Dus mocht u er niet van over tuigd zijn dat bewegen belangrijk is, laat u dan overtuigen door Harriet Freezer in 'Leven met de jaren'. Wilt u uw man ervan overtuigen, breng dan het boek 'Het gezonde boek voor luie mannen' van K. Rose voor hem mee. Het boek 'Het fit plus programma' van Han Mulder is een gezond- heidsgids met een compleet plan voor een gezonde le venswijze. Er staan oefeningen in, maar ook voedingsad viezen en dagreistrips. 'Fit boven 50' van S. Lee en 'Blijf langer jong' van C. Steenberg en S. Stein zijn fitnessboe- ken gericht op jonge ouderen. Iets lichtere oefeningen zijn te vinden in 'Blijf in beweging, blijf jong' van Margaret Gra ham. Blijf in beweging, begin eens met een wandeling naar de bibliotheek. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus iuuui, ww ur\ inuuiy, tei. 368805. Deadline: maandag - ;j3S

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 12