W I J Z I Fm F "f 'Klein Karwei' in Loven-Besterd Mantelzorgers cijferen zichzelf langzaam weg" I ■J -y H Voorlichting om problemen onder ogen te zien n Activiteiten Wandelbos 3 Volksdansen Brandwonden J COLOFON POST SCRIPTUM II ij s i i i i i i i i i i Schaatsen Leren koken Terugblikken in de bibliotheek Erfrecht en schenkingen Ziektekostenverzekering De Garsthof r i| I i MB i'ÏT DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 2 februari 1995 pagina 14 DE TILBUF de Tilburgse Koerier, postbus 368805. Deadline: maandag datum. De chauffeurs van het streekver voer staken. Daardoor rijden er ook geen stadsbussen. Dat is een consequentie waarvan de lo gica mij ontgaat. Jammer dat de klanten altijd de dupe zijn! Daarom vind ik het ei genlijk een rotstreek. Zo is het van die stilstaande stadsbussen trouwens wel te verklaren: de stadsbus wordt immers een rot- streekbus en de chauffeurs rot- streekbuschauffeurs.Drop Oud HET WOORD IS AAN... 'Klein Karwei' is elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar in buurthuis Loven-Besterd, Koestraat 164, 5014 EG Tilburg; tel. 433191. 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden 13 19 20 22 23 24 29 31 33 35 37 I 64,5038DH'rilburgofPostbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 1 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijnings- Ouderen die niet kunnen koken, zijn eerder afhankelijk. Daarom organiseert de SBT kookcursussen voor oude ren. Op woensdag 15 febrauri gaat weer een cursus voor beginners van start. Daarin komen basiskooktechnieken en goede voeding bij het ouder worden aan de orde. Er zijn maximaal twaalf deelnemers en er wordt gekookt in groepjes van twee personen. Na de les wordt de maaltijd gezamenlijk opgegeten. De cursus bestaat uit 12 lessen van 14.30 tot 18.00 uur. De cursus kost ƒ100,- per deelnemer. Informatie en aan melding: SBT, Poststraat 64, 5038 DH Tilburg; tel. 350505. De werkgroep activiteiten voorouderen in Loven-Besterd organiseert i.s.m. de Nederlandse Brandwonden Stich ting op donderdag 9 februari van 14.00-16.00 uur een in formatiemiddag. Veel brandwonden en de ernstige gevol gen ervan kunnen worden voorkomen door goede informatie: het is beterte voorkomen dan te genezen. Toe gang en een kopje koffie of thee gratis. Adres: Koestraat 164. de bijeenkomsten komen zaken aan de orde als: wat is mantelzorg, waar om is het zo zwaar, wat zijn de pro blemen en wat is daar aan te doen. Snijder vertelt dat zo'n 16 tot 25 pro cent van de bevolking actief is als mantelzorger. Het werk varieert van boodschappen doen tot verpleging van een zwaar ziek persoon uit de fa milie of buurt. De voorlichting is be doeld voor actieve mantelzorgers en hun gezinsleden en voor diegenen die in de toekomst een zorgtaak op zich nemen. Een oudere vrouw die langzaam dementeert, krijgt hulp van haar dochter. In het begin schrijft zij wat dingen op de kalender zodat haar moeder weet wat ze moet doen, maar op een bepaald moment volstaat dat niet meer. De verzorging wordt steeds zwaarder, kost meer tijd en dus steekt de dochter steeds meer tijd in. Ze wil haar moeder graag bijstaan, maar daardoor komt ze steeds minder toe aan haar eigen bezigheden. Die druk vormt het grootste probleem voor de meeste mantelzorgers. Om daarover te praten organiseren de GGD Midden-Brabant, Thuiszorg Midden-Brabant en het Riagg de komende twee maanden voorlichtingsbijeenkomsten. o r\uin up cirx iiiuiiicih aan avuviiuiiui i gaan 11iet:- doen. Ook kunt u vrijblijvend een kijkje komen nemen. In- lichtingen: maandag t/m vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur, I mevr. Ine Pijnappels, tel. 442353. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. frar Bonjour: v< Goirle voor t die hun com Kleine groep lesavonden ƒ225,-. Ver september. I ers, tel. 013-2 zijde Een nieuwe n den) sjaal te fixeren in de niek is geschi vorderden. A de mogelijkh schilderen vc thode. Datum 10.00-12.00 sjaal. Vooraf 013-355032.1 legooköpeei Gids Waar die hulp te vinden is, moet in een gids komen te staan, die Snijder met Mantelzorg Centraal gaat ont wikkelen. De coördinator zou het ide aal vinden als er één loket komt voor mantelzorgers, maar dat zal nog wel even op zich laten wachten, denkt hij. "Als je nu zorg nodig hebt, moetje bij meerdere instellingen zijn. Als je daarmee niet bekend bent, wordt het een bureaucratische warboel, vooral voor ouderen." De voorlichtingsbijeenkomsten van GGD, Thuiszorg en RIAGG worden opgezet samen met organisaties die veel te maken hebben met mantel zorgers, zoals vrouwenorganisaties, patiënten- en vrijwilligersorganisa ties en ouderenbonden. Ook ande ren kunnen aanwezig zijn bij één van de voor lichtingsbijeenkomsten. Over plaats en tijd kunt u bellen met Charles Snij der: tel. 013-837826. Zondag 5 februari is er van 11.00 tot 13.00 uur onder lei ding van Nettie Tönissen een volksdansinstuif voor oude ren in dansschool Van Opstal, Koestraat 26. Entree ƒ2,- p.p. Ook niet-dansers zijn van harte welkom om eens ken nis te maken met volksdansen voor ouderen. Op vrijdag 3 februari organiseert volksdansgroep De Zwarte Roos van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum 't Kie- vitslaer weer haar maandelijkse volksdansinstuif voor 55- plussers onder leiding van Jo van Wanrooij. De zaal (in gang Reinevaarstraat 55) is vanaf 13.30 uur open; kosten /2,-p.p. Nog een voorbeeld: een oudere man krijgt een geompliceerde beenbreuk. Het genezingsproces verloopt heel langzaam; hij wordt verzorgd door zijn vrouw, die maar een beperkte conditie heeft. Tegen de tijd dat hij weer een klein beetje uit de voeten kan, is zijn vrouw eigenlijk toe aan op name in een verpleeghuis om eens goed uit te rusten. Erkenning De mensen die onbetaald zorgen voor hulpbehoevende familieleden, vrienden of buren vragen niet alleen om begrip voor hun situatie, maar streven ook naar erkenning door pro fessionele hulpverleners, zegt Snij der. "Tot nu toe richt die beroeps groep zich vooral op de patiënt, zonder de hulpgever als hulpvrager of als deskundige te zien. Maar als ie mand jarenlang voor een ander heeft gezorgd, weet die persoon bijvoor beeld heel goed hoe de patiënt het fij nste ligt." "Momenteel is de aandacht inder daad vooral gericht op de hulp en de h u I pvrage r"be vestigt J acq ues J oos ten de woorden van Snijder. Joosten is directeur van Stichting Contour, waaronder de Vrijwilligerscentrale valt. "Omdat ook de mantelzorger met vragen en problemen zit, moeten komen niet toe aan eigen bezighe den. "Maar ze doen het werk over het algemeen met toewijding en willen volbrengen waar ze aan begonnen zijn." Dat leidt tot klachten als slecht slapen, hoofdpijn, rugklachten en overspannenheid, vertelt Snijder. "De mensen die de hulp geven, heb ben op een bepaald moment zelf ook hulp nodig. Maar om daar aan toe te geven, is een vreselijk grote stap. Mensen tre den pas naar buiten als de problemen heel erg zijn. Dan pas gaan ze naar de huisarts of Thuiszorg of praten ze met bekenden." Ook op de voorlichtingsbijeenkom sten kunnen mantelzorgers praten over hun problemen. "Daar krijgen ze de mogelijkheid hun hart te luchten", zegt Snijder. Kijkt u ook zo graag terug in de tijd? Om dan te verzuch ten hoeveel er veranderd is? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u o.a. boeken over de cultuurgeschiedenis van Nederland. ‘Libelle 50' bestrijkt de jaren '30 tot '80. Allerlei thema's ko men aan bod: mode, relaties, gezondheid enz. Een soort gelijk overzicht van 1938 tot 1978 geeft 'Margriet weet raad'. Het boek 'Aan tafel' van Heen Montijn gaat over vijf tig jaar eten en drinken (tot de jaren '90). Was u jong in de jaren '50? Dan is het gelijknamige boek van Chris In 't Veld wat voor u. Er hoort een CD bij met mu ziek uit die tijd. Ook de CD 'Liedjes van Oranje' voert u te rug in de tijd. Met de videobanden uit de serie 'Beeld van Nederland' kunt u letterlijk terugkijken. Een selectie uit Polygoon bio scoopjournaals schetst een beeld van de ontwikkeling van Nederland gedurende een periode van vijfjaar. Ook in Tilburg is het een en ander veranderd. Ronald Pee- ters laat dat zien in 'Tilburg in beeld, 1945 - 1980'. Maar ook als u kijkt naar de videoband 'Harmonie van een ge meenschap', uitgegeven door het Gemeentearchief, zult u zelf die conclusie trekken. Werp eens een blik in de bibliotheek bij u in de buurt. Combineren Mantelzorg is erg intensief en dat kan tot problemen leiden voor de hulpge ver, vertelt Snijder. "Een mantelzor ger heeft ook andere bezigheden. Het kan vrouw zijn die voor het gezin zorgt of een baan heeft. Het combi neren van die taken is vaak een pro bleem. Verder speelt de intensiteit een grote rol: het werk houdt nooit op. Dat is het probleem: mantelzorgers gaan op een bepaald moment het le ven leiden van degene die ze hel pen." De vrijwillige verzorgers cijferen zich zelf weg, aldus de coördinator. Ze hebben geen pauzes, geen rust en Een leuk muziekje uit de jaren zestig op de achtergrond en geen jonge snelheidsduivels of capriolenmakers: de kunstijsbaan is op dinsdag- en donderdagochtenden van 10.00 tot 12.00 alleen open voor volwassenen. Dat is erg aantrekkelijk voor ouderen, die de ijzers weer eens onder willen binden. De entree kost 2,50. Warme kleding en handschoenen zijn nodig, maar eigen schaatsen niet: ze zijn ook te huur voor 5,-. De ijsbaan is nog open tot eind maart. de wijkbewoner informatie over activitei ten, diensten en hulpverlening van aller lei instellingen. Daarbij kan het gaan om de gemeente, ouderenorganisaties, Thuiszorg Midden-Brabant, het maat schappelijk werk, sport en spel of cur sussen. Als het om informatie gaat, kan de telefo nist van 'Klein Karwei' meestal meteen antwoord geven. Moeilijke vragen en verzoeken om hulp worden doorgesluisd naar de Hulpcentrale van de stichting Contour. Deze stedelijke organisatie kan bogen op ruime ervaring met het bieden van hulp en begeleiding van vrijwilligers. Club '92 De Blaak organiseert met de SBT op woensdag 8 februari een informatie-ochtend over erfrecht en schen kingen. Notaris De Kort houdt een inleiding over verdeling van bezit -zoals onroerend goed- bij inschrijving voor een verzorgingshuis. Ook kunt u vragen stellen. De ochtend is van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van de sporthal aan de Grebbe 63. Entree en kopje koffie of thee zijn gratis. Ouderen uit andere wijken zijn ook welkom. De ANBO-afdeling Tilburg organiseert op donderdag 9 februari om 14.00 uur in De Postelse Hoeve een informa tiemiddag over de ziektekostenverzekeringen in 1995. Een voorlichter van de CZ-groep zal informatie geven over de wijzigingen die zich op dit terrein hebben voorge daan. Er is ook veel tijd voor het stellen van vragen. Adres: Dr. Deelenlaan 10. Zo lang mogelijk zelfstandig wonen is een mooi streven, maar zonder hulp lukt dat niet altijd. Ouderdom wil na melijk wel eens met gebreken komen. Daarom heeft het bestuur van de wijk- organisatie Loven-Besterd de hulp en informatiedienst ‘Klein Karwei' opge zet, die vorige week van start is ge gaan. Niet alleen ouderen, maar ook gehandi capten en mensen die tijdelijk ziek zijn, kunnen bij 'Klein Karwei' aankloppen. Buurtbewoners kunnen er terecht voor hand- en spandiensten zoals de vuilni semmer buiten zetten, de brievenbus le gen, tuinieren, boodschappen doen, het invullen van simpele formulieren of ge woon voor een bezoekje. Daarnaast geven medewerkers van 'Klein Karwei' aan iedere geïnteresseer- In de vorige Seniorenwijzer stond een mooi verhaal over ouder wordende leraren en hun toekomst. Het vergt creativiteit om het werk aan te passen aan een oudere leraar. Ook moet goed nagedacht worden over de inhoud en gepuzzeld op de inpasbaarheid op de school. Zelf heb ik het geluk gehad dat ik mijn laatste drie jaar in het onderwijs een aangepaste taak kreeg. Overigens wel pas nadat ik er zelf om gevraagd had en er een plannetje voor had gemaakt. Van mijn collega's op onze klei ne afdeling vroeg het de nodige inschikkelijkheid, omdat zij meer lessen moesten gaan geven. Ik heb er tot het laatst met plezier gewerkt. Maar ik schrik van de verhalen die ik tegenwoordig hoor van nog werken de collega's: door de bezuinigingen zijn de laatste drie jaar steeds meer leraren op wachtgeld gezeten ook dit jaar verdwijnen zeshonderd lesuren op mijn oude school. Ik kan dan ook nauwelijks geloven dat er ondanks de bezuinigingen nog experimenten zijn met maatwerk voor oudere leraren. Ik hoop van ganser harte dat de regering consequenties trekt uit het feit dat de leraren tot op een hogere leeftijd moeten doorwerken. Met plezier werken geeft immers kwaliteit. Mw. D. de Groed Op vrijdag 20 januari trok een paardetram met vrijwilligers van 'Klein Karwei' in middeleeuwse klederdracht door de wijk om bij oudere buurtbewoners folders over de nieuwe hulp- en informa tiedienst af te geven. FOTO: GEERT VAN LOON Cineci Kika Almodovar's I eerder bizar. I macht van C Victoria Abr TV-presentai met bebloeck Op haar heln camera staat om: mediasp kitch in felle les in zijn nie Forrest Forrest Gum laag IQ. Ops Ivan de klas, ivoor hem op. heden lukt h scheiden. Me multimiljona zijn grote lie Als hij vraag wen verdwiji driejaar lang vangt hij een hem dringen PulpFic De film heeft haallijnen. In nis met een i alleen maar r slijterijen nk ders in de sl gangsters eei een paar jong gangsterbaas ook nog het t wordt omgek derde ronde strijd. professionele hulpverleners die con tact hebben met een patiënt nagaan of er ook mantelzorgers actief zijn en of die misschien zelf aandacht nodig hebben", aldus Joosten. Zijn stich ting neemt met Thuiszorg Midden- Brabant, de SBT en het Vrijwilligers Netwerk Tilburg deel aan het project 'Mantelzorg Centraal'. "De bedoeling is dat de organisaties sneller en ade quater kunnen reageren op vragen van mantelzorgers", aldus Joosten. De organisaties onderzoeken ook of een centraal punt voor mantelzor gers wenselijk is. "Misschien kun je in eerste instantie volstaan met het ver beteren van de bestaande dienstver lening door die meer af te stemmen op de mantelzorg." Eigen ervaringen Mensen die aan mantelzorg begin nen, weten niet wat hun te wachten staat. Ze nemen de zorg voor een an der op zich en leven van dag tot dag: langzaam cijferen ze zichzelf weg. Aan de problemen die dat oplevert, werd tot nu toe nauwelijks aandacht aan besteed. De voorlichtingsbijeenkomsten van GGD, Thuiszorg en Riagg gaan in op deze problemen. Aan de hand van een video kunnen de eigen ervarin gen van mantelzorgersaan ter spra ke komen. Charles Snijder is coördi nator van het project Mantelzorg Centraal en eveneens betrokken bij de voorlichting van de drie organisa ties. "Wij vinden dat mantelzorgers onvoldoende ondersteuning krijgen en dat willen we verbeteren." Tijdens De SOOWA (Samenwerkende Oudere-Organisaties Wandelbos) organiseren op 8 februari een voorlichtings- middag over wijzigingen in het ziekenfonds. Aanvang: 14.00 uur. Gratis toegang; in de pauze kopje koffie of thee. Op 15 februari is er een carnavalsmiddag voor ouderen met theatergroep Ons Brabants Volk. Entree ƒ2,50 p.p. Aanvang: 14.00 uur. De activiteiten van SOOWA vinden plaats in 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Stichting Activiteiten Garsthof (STAG) organiseert weke lijks onder deskundige leiding de volgende activiteiten in dienstencentrum De Garsthof (Columbusplein 15). Op dinsdag is er knip en naailes van 9.30 tot 12.00 uur; 's woensdags koersbal van 10.00 tot 12.00 uur en dansen van 14.00 tot 17.00 uur; donderdags is er teken en schil derles van 15.15 tot 17.15 uur. Elke middag kan er van 13.00 tot 17.00 uur gekaart worden, leder laatste vrijdag- I middag van de maand is er een volksdansinstuif van 14.00 tot 16.30 uur. U kunt op elk moment aan deze activiteiten gaan mee- Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Poststraat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 14