eken WAM Gemeente ‘uit ivoren toren’ bij milieuplan Dialect: ffig Leuterconcours in schouwburg e '6. GEZOCHT Wijk van de toekomst Oplage97.700 E N Samenwerking met bedrijfsleven en milieugroepen 1 OCCASION-SHOW 1 en id wie wè bewaort die heej wè h essuq Zwanger of 55+ Moeders voor moeders Bel. 431678 of gratis: 06-0228070 Autobedrijf VAN DORST TILBURGSE TAOL 't ELFJE kraamkadospecialist I Baby- en kleuter- kleding 50 t/m 98 Hoefstr. 179 Tilburg RODE KRUI De Tilburgse Koerier a ilr Humaan ?5 pagina 12 De Koerier Rondom Hart v. Brabantpag. 5 B&W besluiten. ■pag.5 Kultuur/Amusement .pag.7 .pag. 8/9 Gemeentenieuws ...pag. 11 Uit-agenda... pag. 11 Cursussen Films ..pag. 13 pag. 13 Fantasy FM top 40 De Efteling •pag. 14 •pag. 15 Parochienieuws Sport. ■pag. 17 nog :twoo verse jende Zie pagina 12 (SC de Rodt Frans Verbunt. FOTO: PAUL HUTTEN. WEEKI! OT De Geus waarnemend burgemeester Loon op Zand Bakker Floor LEES VERDER IN DIT NUMMER: met essoire- takket ar keuze Irag iks te en zo'n Donderdag 26 januari 1995 38e jaargang nr. 1890 genera- i gevaar om ook in hun be- voorzien.” Met het ENDRECLAME: APPEL- BOLLEN 5 HALEN ^04 BETALEN Geen et lèèkent i vogel- r klaar- vogel- noer, fruit Stationsstraat 25, RIJEN velgen 2D 2D 2D W// zijn op zoek naar enkele BEZORGERS in Tilburg vanaf 15 jaar ilburgs Een lèfduuksl Gemeentenieuws eerder de wi mgeving ii tuwkundig Tilburgse wijk n de PTT betrok met het stadium wa herindelingsproc verkeert, heeft de Mini Binnenlandse Zaken 1 De top i l.huisn wat svitoen.’ valt op 21 heeft dan VAN DE LAATSTE WEEK SETJES-KORTING VAN 40% Ivan Lieshout H Hoef straat 151 Oerlesestraat 211a Oordeel De uitgangspunten van het eer ste GMP deugden wel, maar ver der was het te theoretisch en deed het teVeel aan symptoombestrij ding, is nu het oordeel. Van Gurp verzacht dat enigszins: “We zijn nu vijf bewogen jaren van mi- ing is inieke m wat en. Het tweede gemeentelijk milieubeleidsplan (GMP 2) praktische doelstellingen hebben, die verwezenlijkt worden door nauwe samenwerking met het plaatselijl leven en milieugroepen. “Dus niet: de gemeente maakt een plan, dondert het over de mensen heen en constateert later dat het niet gelukt is”, aldus milieuwethouder Roel van Gurp dinsdag bij de presentatie van het ‘strategische’ eerste deel van het GMP 2. On derdeel van het plan is in de Rt te bouwen. SPOED Woon je in •REESHOF HET ZAND OISTERWUK bel don NU 04255-17D2 (no 18.00 <w| fat favit iaps- en thouder Van Gurp wordt in elk geval een prettig wonen is do Voordeontwikkeli meente de befaamc men. Bale' foort, die voor archit -i goe<o - drijfsleven. Dat biedt een hogere slagings- kans.” Zo kwam het tweede GMP tot stand door overleg van de gemeente met de Kamer van Koophandel, de Bedrijven Mi lieudienst en het Bedrijven Overleg Regio Tilburg (BORT), die ook bij de uitvoering betrok ken zullen zijn. Onderdeel van het “hoge ambitieniveau” van het GMP 2 is de bouw van een ‘wijk van de toekomst’. Die moet verrijzen in de Witbrant of Koolhoven, de wijken van de Reeshof die gebouwd gaan worden tussen de spoorlijn en de Bredaseweg. Waar de wijk precies komt, is onder meer afhankelijk van land- schaps- en natuurwaarde van de verschillende gebieden, aldus wethouder Van Gurp van Volkshuisvesting en Milieu. “Het sociaal gedifferentieerde wijk waar het ioor duurzaamheid en technologie.” ling van de ‘wijk van de toekomst’ heeft de ge lde architect Ashok Balothra in de arm geno- alothra Ontwierp eerder de wijk Kattenbroek in Amers- ie door haar vormgeving inmiddels een trekpleister is mitecten, stedebouwkundigen en toeristen. Bij de plan nen voor de nieuwe Tilburgse wijk zijn ook een milieukundig bureau, de PNEM en de PTT betrokken. Commissaris van de Koningin F. Houben heeft J. de Geus, lid Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Brabant, met ingang van 18 april benoemd tot waarnemend burgemeester van de gemeente Loon op Zand. Aan de voormalig burgemeester Van Dun van de gemeente Loon op Zand is, zoals bekend, met ingang van 1 januari 1995 eervol ontslag verleend. De gemeente Loon op Zand is betrokken bij de gemeentelijke herindeling in het Samenwerkingsgebied Midden-Brabant. In verband /aarin de icedure uister van i besloten om de burgemeestersvacature niet open te stellen. De organisatie van het Groot Diktee van de Til burgse Taol geeft dit jaar samen met Frans Verbunt de zesde editie uit van zijn Groot Woordenboek van de Tilburgse Taol. De Til burgse Koerier plaatst we kelijks een oproep aan de lezers: wie dialectwoorden en -gezegdes kent, wordt gevraagd die schriftelijk door te geven aan Frans Verbunt. Postbus 1069, 5004 BB Tilburg. Onder de inzenders wordt weke lijks een fles Groot Diktee- wijn verloot ter waarde van f9,95. De winnaar deze week is mevrouw L. Wijdemans, Korte Schijf- straat 120, Tilburg. Een keer per week bezorgen. Koeriers worden thuis afgeleverd. Leuke bijverdienste. Nederland, Driebergseweg 16c, 3708 JB Zeist of bellen naar Loeki, Gert-Jan of Paul 03404-37700. Het tellen hoeft maar éénmaal te gebeuren tijdens een ochtend die valt in de week van 29 januari tot en met februari 1995. Er moet geteld wor den van 9.00 tot 10.00 uur ‘s morgen, want dan zijn er de meeste vogels te zien. Tips: je kan in je eentje tellen, maar met vrienden, klasgenoten of familie zie je vaak meer. Zoek een plek van waaruit de vogels ongestoord kunnen worden beke ken en ga daar zeker een kwartier voor dat je begint zitten. Van te voren een gids en eventueel een verrekijker leggen. De tuin voor de telling vriendelijk inrichten met een pindasnc vetbol, oud brood, graan en overrijp f. maakt het wel veel spannender! meer dan toen.” Als voorbeeld noemt de wethouder duurzaam bouwen, waarvoor bouwbedrij ven en architecten -ook plaatse lijk- de laatste jaren allerlei me- ..v,, bedrijfsleven wordt dat alle middelzware lastende bedrijven en dit jaar be ginnen met de ontwikkeling van een ‘milieuzorgsysteem’. Voor de bouw wordt dit jaar een jmeentelijke praktijkrichlijn king jrzaam bouwen’ (GPR) opge- GMI steld. Die moet meteen gaan gel den voor de nog te bot In de week van 29 januari tot en met 5 fe bruari organiseert Vogelbescherming Nederland een tuinvogelonderzoek. Drie jaar geleden deden Vrije Vogels -dat zijn de jeugdleden van Vogelbescherming Nederland- voor het eerst mee aan het Vrije Vogels-tuinvogelonderzoek. Een uur lang de vogels tellen die op dat mo ment in de tuin te zien waren, leverde ver rassende resultaten op. Twee merels die aan het vechten waren, een koppeltje pa trijzen, een duikende torenvalk en een goudvink waarvan de dieprode borst fel afstak tegen de witte sneeuw zijn enkele voorbeelden. Ook bijzondere soorten, zoals de ijsvogel, bosuil, houtsnip, riet gors en appelvink, werden gezien. Het nieuwe thema waarvoor van de le- jrgse Koe- wordt gevraagd is ‘kle- g’Een paar voorbeelden op weg te helpen. Een ïtoebroek’ is een vrou- zonder kruis. In deze tijd van het jaar kun je een ‘daas’ niet missen. Een aandrukknoop heet op z’n Tilburgs een ‘luiwèèveknêüp’. Een po chette is een ‘lèfduukske’ Dank zij de Klottermarkt is ‘klétteren’ een nog steeds vi mist gebruikt dialectwoord. Er ’gen dat wordt het geluid van klom pen ‘op de kaaje’ mee uitge drukt. ‘Den houtere jas ön- schiete’ is een nogal pittige uitdrukking voor doodgaan. Een woord van Franse origi ne is ‘zimmezètje’, een half- hemd. stao’. Als het hard waaide, werd gezegd: Wènne waaj- wènd.’ Of: ‘De nissels (ve ters) waajden öt zen schoen.’ Maria Lichtmis rijnlijk valt op 2 februari. De winter Termijn te heeft dan zijn langste tijd ge- mderwerp had wat tot uitdrukking werd gebracht met ‘schèètwènte- De hond is een sociaal nuttig dier. Voor honden die gehan dicapten zoals blinden be hulpzaam zijn, is dat natuur lijk een onomstotelijk gegeven. Maar het geldt ook voor de andere honden. Ze zorgen voor ‘aanspraak’ en willen ook nog wel eens aans laan als ongenode gasten het huis binnendringen. Bovendien kan de bezitter ze naar believen commanderen. Ook een manier om zich af te reageren voormensen die ver der in het leven (op het werk en/of thuis) weinig in de melk te brokkelen hebben. Dat is prettig voor de maatschappij, want je vraagt je af op wie de hondenbezitter zijn lusten bot zou vieren bij gebrek aan een viervoeter. Honden zijn ook lastig. Ze poepen waar het hen uitkomt, een flink aantal blaft te pas en te onpas, en een enkeling is wel eens agressief. Vooral de poep vinden veel mensen een pro bleem. Deze week debatteerde de ge meenteraad over het honde- poepprobleem. Hoewel de raadsleden weten dat het waarschijnlijk maar een beet je helpt, namen ze de volgende beslissing: aanlijnen die bees ten, de poep opruimen en voortaan alleen maar loslo pen langs het kanaal. Als de hondebezitter zich daar niet aan houdt, loopt ie een kleine) kans op een boete. Niemand in de raad kwam echter op het idee het hondenbezit aan te op dezelfde manier -> je honden opvoedt: troffen ook belonen. >n hier een ideetje voor zal heel thoden hebben ontwikkeld. den. Van het bet kunnen Het accent komt bij het GMP 2 verlangd i plaatselijk bedrijfs- op de uitvoering te liggen, aldus milieubelt ente maakt een plan, Van Gurp. “Niet beleid op beleid overheidsbedrijven op beleid stapelen. We moeten het ivoren torenconcept van de w.-... overheid loslaten. Dat kan in sa- teeshof een ‘wijk van de toekomst’ menspraak met milieugroepen ‘êen en in goed overleg met het be- duur Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. InlCentrum voor Gesproken Lektuur, PB 24,5360 AA Grave - Tel.: 08860-82345 De belangstelling voor het Leuter concours is groot. Daarom wordt het programma op zaterdag twee maal gebracht: eenmaal in de grote zaal en eenmaal in de Studio van de schouwburg. De volgorde van op treden in de Studio is omgekeerd aan die van de grote zaal. De orga nisatie is in handen van Camavals- stichting Tilburg en Camavals Vereniging De Fènpruuvers. De optredens van de Leuterèèrs begint om 20.00 uur. Deelnemers zijn dit jaar Jace van de Ven als hulpsheriff (hulpje van sheriff Brokx), Lia Verbunt als Liemanda uit Tielburg (Tilburs medium), Frans Verbunt als Toon Tuin van Floralialia (Floriade), Sjef Robben als mister Robben (schoolmeester), Louis de Jong als de vrouw aachter de Prins, Piet Verkuylen als Peerke d’n Bollen- ketser (Jeu de Bouler), Ad Schaap- smeerders als spreekstalmister van ut stadhuis (PR-medewerker van de gemeente) en Geert Huibers als Gerrit de pronte werkmeens. De presentatie is in handen van Jef Maas en Peter Teurlings. De inzet is de titel Opperleuterèèr 1995. Tevens is er de Publieksprijs 1995 en de prijs voor de beste nieuwkomer. Tijdens het program ma in de grote zaal treedt Duo Par don op. Voor en na het leuteren staan onder andere de volgende or kesten stemming te maken: Duo Pardon, The Nurds, Bekèèk ut is, Oberelfpilskapelle. In het april-nummer van het jongeren tijdschrift Vrije Vogels worden de resul taten van het tuinvogelonderzoek 1995 bekend gemaakt, inclusief de top tien. Degenen die aan het tuinvogelonderzoek 1995 hebben meegewerkt, krijgen een gratis exemplaar toegezonden. Ook het programma Nieuws uit de Natuur van de Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) doet mee, zodat ook honderden basis scholen kunnen deelnemen. De afdeling Tilburg e.o. van Het Nederland: bestaat in maart 85 jaar. In het kader van dit j ondermeer een puzzelactie georganiseerd in De Tilburgse Koerier. In de periode van 19 januarit/m 9 maart treft u wekelijks een puzzel van het Rode Kruis aan. U kunt het Rode Kruis steunen door de oplossing van deze puzzels op te sturen met het bijplakken van extra postzegels. U steunt daarmee een goed doel en maakt tevens kans om een mooie prijs te winnen. Zie verder op pagina 5 woonwijken van de Reeshof en in 1998 voor de hele gemeente. In 1998 moeten er afspraken op tafel liggen met de plaatselijke belangengroepen over minimum ‘milieuscores’ voor gebouwen. De verdere praktische uitwer- ig van alle actiepunten van het MP 2 komen in een ‘werk- o boek’ dat in april aan de gemeen- juwen teraad gepresenteerd Wordt. Milieuscores De ‘duurzaamheidsstrategieën’ van het GMP 2 zijn gericht op ruimtelijke ordening, het be drijfsleven, de huishoudens, bouw verkeer, afvalbeheer, energie en waterhuishouding. Bij de gemeente zelf zal onder meer het milieu nadrukkelijk te rug te vinden zijn in het Stadsbe- heerplan en bestemmingsplan nen en zal het openbaar groen ecologisch beheerd moeten wor- pakken waarop naast str Daarom een oplossing. De hondenbe lasting voldoet nu amper voor het opruimen van de rotzooi die de beesten achterlaten, laat staan voor de bestrijding van de geluidsoverlast. Ver hoog de hondebelasting dus en sluis die door naar de hond- Iqze omwonenden van de hon- debezi’ters. De opbrengst kan dan besteed worden aan oor dopjes, geluidsisolatie van woningen of verhuisplannen. Vergezocht, maar in elk geval humaan voor de niet-honden- bezitters. i geval van ‘Oew klêedzitzo verfrommeld; wèl of et in den hond zen kont heej gezeete FOTO: COLLECTIE GEMEENTEARCHIEF TILBURG tien van 1991 zag er als volgt uit: ismus; 2. spreeuw; 3. merel; 4. kool mees; 5. kokmeeuw; 6, vink; 7. pimpel mees; 8. wilde eend; 9. roodbotst; 10. kramsvogel. De grootste verrassing in deze lijst was de kramsvogel, die hier in koude winters massaal te zien is. Het tuinvogelonderzoek in 1991 vond net na een forse kouperiode plaats, hetgeen een mogelijke verklaring hiervoor is. Om mee te doen aan het onderzoek van dit jaar kan gratis een telformulier aange vraagd worden bij Vogelbescherming Het thema vorige week was ‘uitgaan’. Waarschijnlijk was de inzendingstermijn te kort, want van dit on 2r zijn nog geen nieuwe woor den en gezegdes ingestuurd. Indien daar (hopelijk) aan leiding toe is, komen we daar de volgende week op de medewerking x terug. zers van de Tilbut rier v—3- Het thema ‘weer’ van twee ding’. Een paar vm. weken geleden inspireert om u op weg te blijkbaar veel meer. Over dit ‘oopet onderwerp werden opnieuw wenonderbroek liefst twintig brieven, waar- T- J van sommige hele epistels, volgeschreven. Er zaten werkelijk schitterende ge zegdes bij. Opvallend was dat één gezegde door meer dere deelnemers werd inge zonden; ‘Dur fèène rèège èn fèène meense worde et bezeeke. Het wil zegg... 2_'. mensen die zich netjes voor doen, je het meest bedonde ren. ‘Ast vriest dèt krökt ist snötpinneweer (druip neus).’ Het is pas koud ‘as de boere èès schèète’ of als ‘de pook stèèf nöst de kachel Net als in de eerste versie is in lieubeleid verder en weten veel GMP 2 duurzaamheid de rode draad: “een ontwikkeling, die voorziet in de beheoften van de huidige generaties, zonder daar mee voor toekomstige g- ties de megelijkheden in te brengen hoeften te GMP 2 wil de gemeente tevens een begin maken met de uitvoe ring van de afspraken die op de VN-milieuconferentie in Rio de Janeiro zijn gemaakt. Roodborstje

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 1