NIEUWE DAIHATSU VALERA EN CUORE AM GENERAL HUMMER Astro nog steeds springlevend Erkenning voor de Audi A8 Navigatiesysteem en intelligente cruise-control Ozone Protection Award voor Toyota en R h gewild. )5 pagina 8 DE AUTOMAAT - Donderdag 19 januari 19945 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER >zen. and. een 3 bak inschakelt, auto toe zijn! g nog. Want... meerprijs leverbaar. >0015. Vervolg van pagina 1 lei wi af jmaat te =js is de jbare sze versie m igeni 40.0C t moment i Europese sm van en de 1OM. 30 km ijgen grip. Het maar een bak el aan- verkiezing al weer voor het 19de jaar. De Audi A8 werd ook tot overwinnaar uitgeroepen bij de Engelse IBCAM Auto Design Award in de limousine-klasse van 22.500 °5.000 Pond. Vooral de ÏSt bilisten telijke iienen. ig op de ideling. benzinemotor, de centrale bandenpomp, speciale banden waarop kan worden doorgereden als ze lek raken, elektrisch bediende buitenspiegels, armsteunen ;:n de voorstoelen, een lier, elektrisch bediende portierruiten en afstandbediening typegoedkeuring, terwijl de marktverwachtingen voor ons continent ook niet groot zijn. Chevrolet Astro is een lisch voorbeeld van een lerikaanse bestelbus die in rsonenuitvoering zeer :ueus is ingericht. De Astro jr 1995 is voorzien van een >t nieuw front met jumper, gewijzigde sen en andere voor- iezeultra- tklasse kost ‘ig al bijna ttienddizend gulden. moet met deze 3 zodoende de markt omschakeling wereldwijd kon realiseren. Vrijwel alle dealers zijn voorzien van apparatuur waarmee zij CFK-12 uit oudere airconditioners kunnen verwijderen en recy clen. Het is voor de Hummer allemaal eenjcoud kunstje. De auto is niet voorzien van allerhande automatisch blokkerende differentieëlen. Als bijvoorbeeld een van de wielen doorslipt, wordt aangeraden met de linkervoet lichtjes te remmen maar rechts een beetje gas te blijven geven. Hier wordt het doorslippende wiel tot stilstand gebracht en krij de andere drie weer l,_ lijkt wat ingewikkeld, het gaat als vanzelf. Binnen het Prometheus-onderzoeksproject wat van 18 tot en met 20 oktober jl. werd afgesloten, heeft Volkswagen zich bezig gehouden met de ontwikkeling van een automatisch navigatiesys teem en een volautomatische afstandsregeling. Ook motorisch wijkt de auto af. Boven de voorwielen huist een 1.5 liter 16-klepper die bij 6200 tr/min een vermogen levert van 90 pk. Het maxiale koppel van 119 Nm is bij 3600 tr/min volledig beschikbaar. Hiermee komt de relatief lichte Valéra (859 kg) tot een topsnelheid van 170 km/u en accelereert in 11 seconden van 0 tot 100 km/u. Naast de handgeschakelde vijfbak is ook een viertraps autor leveren voor een meerprijs van f.2.475,=. Opvallend is forse bagageruimte met een inhoud van 425 liter. Tegelijk met de opening van de komende AutoRai hebben de Nederlandse Daihatsu-dealers de beschikking over maar liefst twee nieuwe auto's. Al eerder werd aangekondigd dat de Nederlandse importeur een andere naam wilde gaan gebruiken voor de Charade sedan, dit is de Valéra geworden, terwijl ook een nieuwe Cuore verschijnt. de richting via een magneetveld-sonde wordt bepaald. Zo weet de computer tot op de meter nauwkeurig waar de auto zich bevindt. De elektronisch landkaart in opgeslagen op een CD-RC Van Duitsland zijn 600.000 i van 44 steden in kaart gebracht inclusief de belangrijkste knelpunten. Het systeem kiest de snelste en eenvoudigste route naar de eindbestemming. Ontvangt de computer file-informatie, dan wordt vliegensvlug berekend of er een De 4,10 meter lange vierdeurs komt in Nederland beschikbaar als Daihatsu Valéra. Door deze andere naam kan de Valéra niet als Charade-derivaat, maar als een opzichstaand model worden gevoerd. De importeur hoopt naas' particuliere automobi ook een aantal zake rijders te gaan bedi Het Amerikaanse Environmental Protection Agency heeft Toyota de Stratospheric Ozone Protection Award 1994 toegekend. Toyota heeft deze prijs gekregen vanwege haar inzet om de uitstoot van CFK's door haar fabrieken en auto's te elimineren. Toyota heeft waar mogelijk alternatieven voor deze stoffen ontwikkeld en toegepast. Zo zijn al in 1992 alle CFK's verwijderd uit de stoffen die in de fabriek onder meer werden gebruikt voor het reinigen van de auto's. CFK-12, een in het verleden toegepast koelmiddel voor airconditioners, is inmiddels bij alle modellen vervangen door HFC- 134a, een koelmiddel dat niet schadelijk is voor de ozonlaag. Toyota is de eerste Japanse autofabrikant die deze alternatieve route is die minder tijd kost. Zou de bestuurder niet naar verkeersinformatie luisteren en alleen zijn computer volgen, dan merkt hij of zij niet eens dat er een file was. Gaan we de Amerikaanse prijzen naar Nederlandse guldens omrekenen en tellen we onze hoge belastingen erbij, dan komt een Hummer in Nederland al gauw op bedragen van tussen de f. 140.000,= voor de pickup tot f .200.000,= voor de wagon. Laten liefhebbers zich maar melden, exclusiviteit is zonder meer gewaarborgd. Tot slot heeft de Audi A8 een onderscheiding gekregen voor de meest innovatieve automobieltechniek van het Amerikaanse blad 'Popular Science'. Al zeven jaar kent dit wetenschapsmagazine derscheidingen toe aan bijzondere produkten en ontwikkelingen in wetenschap en techniek. jrmen. Voorin ligt de bekende 4,3 liter tec V6 die is opgepept tot een vermogen van 186 pk bij 4200 tr/min en een koppel van 324 Nm bij 3400 tr/min. De achterwielen worden aangedreven via een viertraps automaat, e die voor het '95-model zienlijk is verbeterd. Bovendien is er een versie beschikbaar met permanente vierwielaandrijving en een gelimiteerd slip-differentieel. Cruise-control Onder de naam Autonomous Intelligent Cruise Control (AICC) heeft VW een intelligent snelheids- en afstandsregelingssysteei ontwikkeld. Afhankelijk v de snelheid van de auto en u conditie van de weg wordt een veilige afstand van de voorligger aangehouden. Hierdoor worden aanrijdingen voorkomen en ontstaat een vloeiende verkeersdoorstroming. Ook heeft AICC een gunstige invloed op het De veiligheidsuitrusting bestaat uit een airbag, ABS, verstevigingsbalken in de portieren en rolgordels op alle zitplaatsen. De standaarduitrusting is zeer royaal met onder meer airconditioning, cruise control, audio-installatie etc. De Chevrolet Astro is in tegenstelling tot de futuris tisch gelijnde Pontiac Trans Sport een meer conventioneel ogende Amerikaanse auto vooral bedoeld als vervoermiddel voor grote gezinnen of ideaal voor personenvervoer bij hotels etc. Bij gebruik van acht zitplaatsen blijft altijd nog voor bijna 1200 liter aan bagageruimte over en dat bij een voertuiglengte van 4,84 meter. Driecilinder Tijdens de Parijse autosalon werd in oktober al een prototype getoond van een nieuwe kleine Daihatsu. Veel informatie werd op dat momeht niet gegeven, maar inmiddels is het duidelijk dat het om de opvolger van de Cuore ging. Het definitieve produktiemodel beleeft op de Rai zijn wereldprimeur. De auto valt weer exact binnen de afmetingen die de Japanse overheid stelt voor kleine auto's. De Cuore is daarom 3,31 meter lang en 1,395 meter breed. Voorin vinden we de vertrouwde 850 cc driecilinder met multipoint injectie en een vermogen van 44 pk bij 5600 tr/min. De slechts 636 kg wegende Cuore haalt hiermee een topsnelheid van 135 km/u terwijl 17,6 seconden nodig zijn om de 100 km/u vanuit stilstand te bereiken. De carrosserie is wat afgeronder dan het vorige model, waardoor een net wat modernere aanblik wordt verkregen. Naast de driedeurs is ook een vijfdeurs versie leverbaar, terwijl de handgeschakelde vijfbak kan worden ingewisseld voor een drietraps automaat. De bagageruimte heeft een inhoud van 186 liter. De nieuwe Daihatsu Cuore wordt geleverd in vier verschillende uitvoeringen. Het basismodel kost f. 15.495,= en dat is zeer concurrerend. Een nieuwe auto in deze ultr<- compactkxuof tegenwoordig achttiend. Daihatsu i nieuwe Cuore flink stuk van c kunnen pakken. Het navigatiesysteem leidt de bestuurder naar zijn bestemming. Er bestaat een koppeling met de verkeersinformatie via het Radio-Data-Systeem (RDS) en het Traffic Message Channel (TMC). Vanuit deze informatie kan eventueel om files worden heen gereden. Beeldscherm Op het dashboard van de VW Passat prototypes is een klein beeldscherm aangebracht, waarop de bestuurder alle informatie over de te rijden route kan oproepen. Zo kan worden gekozen voor een complete landkaart tot een zeer gedetailleerde stads plattegrond. Een computerstem geeft aanwijzingen als van richting moet worden veranderd. In principe is het systeem vrijwel produktieklaar. Volkswagen verwacht dat de prijs op het niveau van een duurdere autoradio komt te liggen. Via het Global Positioning System weet de auto in kwestie precies waar hij zich bevindt. GPS werkt met 21 satelieten die signalen uitzenden. Via toerentalsensoren in de vielen wordt de afgelegde ifstand geregistreerd, terwijl Natuurlijk is het bagagevolume uit te breiden door het neerklappen van de achterbank, waardoor een totaal volume ontstaat van 1175 liter. Daihatsu levert de Valera in twee uitvoeringen. De SG kost f.26.995, en heeft ondermeer getint glas, wielplaten, armsteunen voor en achter, portiervakken, digitaal klokje, radiovoorbereiding met antenne en twee speakers en een waarschuwingszoemer voor vergeten verlichting. Als optie is stuurbekrachtiging te koop. Deze voorziening vinden we standaard op de SR die voor f.29.995= in de prijslijst staat. Deze auto wordt standaard voorzien van vier elektrisch bediende portierruiten, elektrisch verstelbare spiegels, centrale vergrendeling, toerenteller, vier speakers en bredere banden. Een airbag en ABS worden vanaf mei leverbaar. In de verkiezing tot Auto van het Jaar bracht de nieuwe Audi A8 met zijn aluminium carrosserie het niet verder dan een vierde notering. Maar de auto met zijn Audi Space Frame bouwwijze heeft wel andere prijzen in de wacht tot 35.000 Pond. Vooral de gesleept. Zo heeft de 6 cilinder constructie van de versie in zijn categorie het carrosserie, comfort, Gouden Stuurwiel gewonnen, ergonomie en afwerking De Audi A8 wist concurrenten zorgden hier voor de hoge als de BMW 730i, Lexus GS300, notering. Het Engelse Volvo 960 en Chrysler Vision instituut voor voor te blijven. De auto voertuigtechniek (IBCAM) zegevierde op de punten looft deze prijs al zestig jaar 'ruimte' en 'brandstofverbruik' uit en wordt gesponsord door en haalde een tweede plaats British Steel plc. bij 'vormgeving', 'economie', 'bediening', 'rijgedrag' en De onderscheiding die Toyota heeft gekregen, 'rijcomfort'. De jury bestond is een direct resultaat van het werken volgens uit onder meer de voormalige de richtlijnen van het Earth Charter. Dit formule 1 coureur Thierry manifest, opgesteld door Toyota in januari Boutsen, Hans Joachin Stuck 1992, beschrijft hoe de onderneming steeds en Christian Danner, oud milieubewuster kan functioneren. Dat Toyota wereldkampioen rally-rijden er werkelijk moeite voor doet om de gestelde Walter Röhrl en voetballer ond« doelen te verwezenlijken, wordt nu door de Karl-Heinz Rummenige. Het bijzc Environmental Protection Agency Duitse tijdschrift 'Bild am nadrukkelijk onderstreept. Sonntag' organiseert deze Natuurlijk kan een hoge of lage gearing worden gekoz De krachtige motor is niet bepaald rumoerig, ook de diesel tokkelt rustig voort. De Hummer lijkt een Spartaanse auto, maar is heel aan i doordacht gebouwd. Zo is de elekt motorkap van kunststof, is de -A aluminium carrosserie warmte en geluid geisoleerd portierenvergrenc en zijn centrale vergrendeling De prijzen van de en een audio-installatie standaarduitvoeringen lopen standaard. Verder is er een in de VS uiteen van 40.000 tot indrukwekkende optielijst 57.000 dollar. Op dit moi met onder meer de bestaat er nog geen Eur brandstofverbruik en voorkomt stress bij filerijden. In de file stopt de auto automatisch en rijdt ook weer uit zichzelf verder. De betreffende auto moet wel voorzien zijn van een automatische versnellingsbak en ABS. AICC werkt met een drie- straals infrarood laser. Het systeem werkt ook in mist en 'ziet' stiltaande auto's en vaste barrières als vangrails in bochten. Ook 'meet' het systeem of de weg glad of glibberig is. In dat geval wordt een grotere afstand tot de voorligger aangehouden dan bij droog wegdek. De sensoren van het ABS- systeem spelen hierbij een belangrijke rol. Het enige extra onderdeel wat voor AICC nodig is, is de infraroodsensor en een display. Verder werkt AICC jen met de elektronica van 5 en een normale cruise- trol. Trendy Op het tweede niveau staat de Casual voor f. 16.295,= met stoffen bekleding en een gescheiden neerklapbare achterbank. Vanaf deze ve is de automaat te besteller voor een meerprijs van f.2.450,=. De Cuore Trendy beschikt verder over stoff e portierbekleding, mistachtericht, wis/wqs achterop en een interval op de ruitewissers. De Trendy kost f.17.495,= als driedeurs en f.18.195,= met vijf portieren. De duurste Cuore heet Life Style en biedt voor f. 18.295,= getint glas, beschermstrips op de flanken, meegespoten bumpers, make-up spiegels en twee luidsprekers. De vijfdeurs kost f.l8.995,=. 16-klepper Door de kofferbak en kleinere detailverschillen, is aan de Valéra nog maar weinig van zijn Charade-afkomst te zien.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 29