VQ WIJZE 9 Het werk moet afwisselend zijn CDA-Seniorenberaad 10 jaar G mp IVA onderzoekt hoe oudere leraren aan de slag kunnen blijven Seniorencarnaval fZ Terra Nova 11 ff u10,- POST SCRIPTUM COLOFON agen iuis pp- pp- Werkend ouder worden in de bibliotheek L J RG I I Illi I Yoga St. Anna: informatie over WG Toneel(cursus) voor 50+ vrouwen 'Mens durf te leven!' n i i i i i i i i i i i ffi/f f vvfpLCzf, fu/a i i/oiouczczi I I ƒ25,- I 350,- I 5 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER ;ren tassen en lopen ETTELAAT NU 15,- II il 3 voor 10,- elden (enz.) PROBEREN 5 voor ing. naar het redactie-adres of naar voorde verschijningsdatum. GEN Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Tilburg Donderdag 19 januari 1995 pagina 13 Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat Ben Vischer: "Bijna al het beleid gaat ouderen aan." FOTO: GEERT VAN LOON HET WOORD IS AAN... ilburg 72 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. (tel ■echt Montfoort 2 uur Wist u dat er in Tilburg een Seni- orenberaad is van het CDA? Ik wist het niet en toch bestaat het al tien jaar. Wist u trouwens dat Tilburg ook een Seniorenraad heeft? Die be staat ook al een aantal jaren, maar daar hoor je ook bijna nooit wat van. Of het dus beraden of raden zijn, maakt kennelijk niets uit, want wat ze doen, dat blijft raden. Drop Oud va 12,50 voor 30,- Oude Stad en de herinrichting van de Heuvel. Optimale invloed had het SB toen Vi scher in de vorige raadsperiode zelf gemeenteraadslid was. Maar ook nu lopen de kontakten heel gemakkelijk, stelt de voorzitter, mede doordat hij als toehoorder nog steeds vrijwel alle commissie- en raadsvergaderingen bijwoont en aan fractievergaderingen deelneemt. Volgens Vischer heeft het bestaan van de Algemene Bejaardenpartij Til burg geen doorslaggevende rol ge in deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. dering voortkomt uit bezuinigingen. "Als het ministerie het project op de juiste waarde weet te schatten, kan er iets goeds uit komen. Maar daar is wel geld voor nodig." De Flepsteppers zijn weer terug op hun oude honk, de schouwburg, en organiseren daar op vrijdag 24 februari als vanouds een groots carnavalsfeest voor senioren. Welke artiesten die middag vanaf 13.30 uur zullen optre den, is nog niet bekend, maar de kaarten zijn sinds deze week a 6,- (incl. koffie en gebak) te koop. Meestal zijn de negenhonderd plaatsen vlug verkocht, dus het loont de moeite snel kaarten te reserveren. Dat kan bij de schouw burg, tel. 432220. De kaarten kunnen vaf 6 februari daar afgehaald worden. de leerlingen, de veranderingen in het onderwijs, het directiebeleid, de werkdruk, de gezondheid in het alge meen en het generatieverschil met jongere leraren. De Universiteit van de Derde Leeftijd (U3A) van Terra Nova heeft twee nieuwe korte series. Zo zijn er acht les sen Tai Chi Chuan 80,-), een eeuwenoude Chinese be wegingsleer. De cursus begint op maandag 30 januari, maar op maandag 23 januari is er al een gratis proefles van 10.00 tot 11.00 uur. Wilt u meer met uw videoacamera leren doen? Dan bie den de zes lessen van docent P. Hoobroeckx uitkomst 65,-). De serie start op dinsdag 24 januari van 14.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen/opgave: Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat44; tel. 426269. Medewerkers van het Tilburgse on derzoeksinstituut proberen door ge sprekken met oudere èn jongere do centen op de scholen zelf de problemen te inventariseren en door hen te vragen 'maatoplossingen' te bedenken. Het achterliggende idee is dat de oudere leraar meestal wil en kan blijven werken, op voorwaarde dat het werk aangepast is aan zijn of haar vaardigheden. Ook moet er be ter gebruik gemaakt worden van de ervaring en de kwaliteiten die de ou dere docent opgebouwd heeft. Het gaat daarbij om leraren in het basis en voortgezet onderwijs, het be.- roepsonderwijs en de volwassenen educatie. Een unieke club die eind 1994 tien jaar bestond, maar weinigen ken nen het bestaan ervan: het Til burgse CDA-Seniorenberaad. Dat het Seniorenberaad (SB) amper bekend is, deert voorzitter Ben Vi scher niet: "Naar buiten toe tim meren we niet zo aan de weg. We werken vooral intern als adviesor gaan." Nog maar een eeuw geleden werkte iedereen van jongs- I af aan, tot men erbij neerviel. Langzaamaan is de leeftijd I waarop men begon te werken naar achteren geschoven. I De leeftijd waarbij men ermee stopt is echter steeds ver- I der naar voren geschoven. Inmiddels is het aantal jaren I dat men werkt zo teruggelopen dat het een probleem is I geworden. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u in- I formatie over de relatie tussen ouderen en arbeid. In de documentatiemap "Arbeidsmarkt; ouderen" vindt u I verschillende artikelen over dit onderwerp. De documen- I tatiemap over het onderwerp arbeidstijdverkorting gaat I gedeeltelijk over ouderen, m.n. de VUT. Andere beknopte informatie kunt u vinden in 'Kennisbe- I houd in de arbeidsorganiesatie' van J. Kip. Het draagt de I welluidende ondertitel: "Vraag het Van Zoelen maar, die I weet het wel...". De Stichting van de Arbeid geeft in het I rappport 'Werkend ouder worden' bondig haar overwegin- I gen en aanbevelingen over een arbeidparticipatie-bevor- I derend ouderenbeleid. In het Jaar van de Ouderen (1993) I is ook aandacht besteed aan dit onderwerp o.a. op een I congres. Het verslag hiervan heet 'Arbeid en levensloop dissonant of harmonie'. Verder is er een videoband 'Ge- I schikt voor alle leeftijden'gemaakt. Meer titels kunt u vin- I den in de catalogus op de onderwerpen 'oudere werkne- I mers' en 'arbeidsmarkt; ouderen'. Je bent nooit te oud voor yoga. Ook bij lichamelijke klach ten en afnemende lenigheid biedt yoga geschikte li chaamsoefeningen. Ademhalingsoefeningen zorgen voor meer energie en innerlijke rust. En door ontspan ningsoefeningen kun je de alledaagse dingen even losla ten. In Centrum Keerpunt (J.P. Coenstraat 23) leert een groep ouderen elke vrijdag van 9.15 tot 10.15 uur yoga te beoefenen. Keerpunt verzorgt ook lessen in De Reeshof. Informatie: Betty van Brunschot en Bea Hekkers, tel. 420708. Snelle veranderingen Leraar Toine van Wezel (58) onder schrijft de uitkomsten van de proef- workshops. Al 35 jaar is hij werkzaam in het basisonderwijs en hij ziet steeds snellere veranderingen, die door de overheid opgelegd worden. Volgens hem brengt elke nieuwe re geling een verzwaring van het werk met zich mee. "Jongere collega's gaat dat goed af, maar voor ouderen wordt het fysiek en mentaal zwaar der. Om toch goed te functioneren, ga je jezelf forceren." Verder stipt de onderwijzer reorgani saties op school aan en wijst hij op andere maatschappelijke inzichten. "De opvoeding van kinderen is door de jaren heen veranderd. Kinderen zijn mondiger en vrijer. Daar is niets op tegen, maar daardoor zijn ze wel moeilijker bereikbaar." Volgens Van Wezel pikt de jeugd van tegenwoordig dingen moeilijker op. "Ik denk dat ze meer gewend zijn aan een persoonlijke benadering." Voor een leraar valt het niet mee de leer lingen individueel aan te spreken, ge zien de omvang van de huidige klas sen, aldus de onderwijzer. Van Wezel probeert zijn lessen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. "Ik leg er enthousiasme in en maak ge bruik van andere leermiddelen." Toch beschouwt hij het leraarschap als een zware taak. Het liefst zou hij nog drie of vier jaar doorgaan, maar hij verwacht dat hij pas over vijf tot zes jaar kan stoppen. Het idee van het IVA leraren andere taken te geven, spreekt hem wel aan, al is hij bevreesd dat ook deze veran- esign - sedijzer 'Van klacht naar kracht: de sterke punten van oudere leraren'. On der die noemer onderzoekt het IVA, instituut voor sociaal-weten- schappelijk beleidsonderzoek en advies, momenteel hoe de kwali teiten van oudere leraren het beste benut kunnen worden. Doel van het onderzoek, dat uitgevoerd wordt in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, is hoe het werk voor de oudere docent zo aangenaam en interessant gemaakt kan worden, zodat de leraar niet in de lappenmand belandt of (sterk) vervroegd uittreedt. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op dinsdag 24 januari een informatieve middag over de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG). Een medewerkster van de ge meente houdt een inleiding over de WVG. Ook beant woordt ze vragen over taxi- en rolstoelvervoer, aanpassingen in de woning en over het verkrijgen van hulpmiddelen. Aanvang 14.00 uur in Buurtcentrum St. Anna, Capucij- nenstraat 78. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. De achttien leden van het SB bestu deren en discussiëren over allerlei aspecten van het gemeentelijk be leid. "Door gevraagd en ongevraagd advies te geven aan onze afdeling en fractie, oefenen we invloed uit", aldus Vischer. Als voorbeelden noemt hij de invulling van het Stadsbeheer- plan, het Verkeerscirculatieplan RV. De 50+ vrouwentoneelgroep Craquelé speelt vrijdag 20 januari in het Vrouwencentrum het stuk 'R.I.P.'. Aanvang 20.00 uur, entree ƒ2,50. Adres: Nieuwlandstraat43. Na afloop wordt informatie gegeven over de toneelcursus van Craquelé, die begin maart van start gaat. Craquelé, ontstaan vanuit de werkgroep Sarah, wil namelijk weer een stuk gaan maken, waarin levenservaringen van deel neemsters centraal staan. Onder leiding van een ervaren docente wordt een kleine voorstelling ontwikkeld, die een aantal keren wordt opgevoerd. Er is nog plaats voor nieuwe spelers in deze produktie-cursus. Toneelervaring is niet noodzakelijk, wel zin om te spelen. De cursus is op tien woensdagen van 9.30 tot 11.30 uur. Start op 8 maart in De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. Kosten 50,-. Informatie en opgave: Carla Strater (tel. 672863) of Ria Hazelhof (Kasteelhoeve, tel. 321273). L 4,- p.st. Clichébeeld Ook volgens Isabelle Diepstraten van het IVA moet het clichébeeld van de starre, vastgeroeste oudere do cent verdwijnen. "Omdat dat niet klopt. De problemen waar de leraren mee te maken hebben, hangen niet zozeer af van de persoon, maar veel meer van de situatie waarin de leraar verkeert. Als dat bekend is, kun je kij ken of daar iets aan te veranderen is." Het IVA vindt dat de oplossingen per school gezocht moeten worden. "De problemen verschillen wellicht per school en op dat niveau kun je ze veel directer aanpakken", aldus de onder zoekster. Volgens Diepstraten zijn er scholen waar driekwart van de leraren de leef tijd heeft van de opa's en oma's van de leerlingen. Om dat te voorkomen, kunnen onderwijsinstellingen bij voorbeeld onderling personeel ruilen zodat een evenwichtiger leeftijdsop bouw ontstaat. Scholen kunnen ook directie-uren inwisselen voör leraren uren, stelt Diepstraten, omdat steeds meer zelf kunnen bepalen hoe ze hun personeelsbudget gebruiken. Ook kan een onderwijsinstelling na gaan wat docenten kunnen en willen, vindt de IVA-onderzoekster. "Het werk moet afwisselend zijn waardoor problemen voorkomen kunnen wor- Zo kunnen oudere leraren naast het lesgeven bijvoorbeeld jongere colle ga's begeleiden. Als leraren meer af wisselende taken krijgen, stijgt het plezier in hun werk en op die manier kan het negatieve beeld van de ou dere docent verdwijnen." In maart en april organiseert de werkgroep Ouderen in I Gesprek een serie van zes gespreksochtenden voor 55- plussers met als thema 'Mens durf te leven!'. De ge spreksgroepen, die maximaal twaalf deelnemers tellen en onder deskundige leiding staan, komen bijeen op zeven goed bereikbare plaatsen in de stad. Dat zijn: Den Herdgang (Berlagehof 60); start maandag 6 maart. Dekenaal Centrum, (Gasthuisring 54 A); start donder dag 2 maart. Zonnehof (Prof. Gimbrèrelaan 30); start dinsdag 7 maart. Wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74); start donderdag 9 maart. Verzorgingscentrum De Heikant (Schubertstraat 700); start donderdag 2 maart. Ontmoetingsruimte parochie Lidwina (Gen. Kockstraat 4); start donderdag 2 maart. Huiskamer Mattheushof (Frater Mattheushof 1t.o. Ca- pucijnenstraat 77); start 1 maart. De ochtenden duren van 10.00 tot 12.00 uur. Deelname kost 12,50 (voor zes keer). Informatie(folder)/opgave (voor 8 februari): werkgroep Ouderen in Gesprek, Gast huisring 54 A, 5041 DT Tilburg; tel. 423706 (tijdens kan tooruren). speeld bij de oprichting van het SB: "Ouderen moeten gewoon invloed blijven hebben op de politiek. Bijna al het beleid gaat ons immers aan; denk maar aan de volkshuisvesting en de gezondheidszorg." De opkomst van de ouderenpartijen bij de verkiezingen van vorig jaar is "een extra stimulans om aan oude renbeleid te doen", aldus Vischer. "Het is een hot item. Daarom vind ik het ook raar dat er geen navolging is. We zijn nog steeds het enige CDA- Seniorenberaad in den lande." I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I Deadline: maandag 12.00 Vergrijzing Door de vergrijzing en ontgroening verandert de arbeidsmarkt: in tal van beroepen zijn er te weinig jongeren om de plaatsen van oudere werkne mers in te nemen. Daardoor komen regelingen als de VUT onder druk te staan. Ouderen moeten weer langer doorwerken, vaak overigens tot ge noegen van de senioren zelf. Werk geversorganisaties spreken over "de noodzaak voor langere arbeidsdeel name". Henk Leemreize van de vak centrale FNV pleit ervoor "het werk over een mensenleven te spreiden. Dus het werkzame leven verlengen, maar de belasting verminderen. Dan moet je maatregelen nemen zodat mensen minder snel opbranden, bij voorbeeld arbeidstijdsverkorting doorvoeren of taken aanpassen." Dergelijke maatregelen kunnen ook soelaas bieden in het onderwijs, ver telt Isabelle Diepstraten, onderzoe ker bij het IVA. “Nu stijgt het ziekte verzuim daar nog steeds. Bovendien is het verzuim onder oudere leraren hoger dan bij ouderen in vergelijkba re beroepsgroepen." Arbeidsduur- verkortende maatregelen als VUT en ADV-dagen zijn tot nu toe gebruikt om de werkdruk te verminderen, maar worden te duur en de vraag is ook of ze effectief zijn, zegt Diepstra ten. "Daardoor zijn oudere leraren verplicht langer te werken, maar dat moet natuurlijk wel met plezier ge beuren en dat kan door de omstan digheden op het werk te veranderen." Om de problemen van de 'vergrijzen de' leraren op een rijtje te krijgen, or ganiseerde het IVA drie proefworks- hops op evenzoveel scholen. Daar kregen twaalf leraren, jong en oud, de tijd om te brainstormen over proble men van de oudere docent en moge lijke oplossingen. De onderzoekster benadrukt dat het om "héél voorlopi ge resultaten" gaat, maar vaak ge noemde problemen zijn de steeds grotere klassen, acht uur aaneenge sloten les geven, de mentaliteit van I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt In de vorige Seniorenwijzer brak mevrouw Van Riel terecht een lans voor grotere deelname door vrouwen in besturen. Veel besturen worden im mers nog steeds gedomineerd door mannen. Zij hebben lang een beroep buitenshuis uitgeoefend en geleerd elkaar met argumenten te bestoken. Zij hebben dikwijls de grootste waffel, maar zijn ook vaak deskundig en hebben veel ervaring. Zij kennen het klappen van de zweep. De komst van vrouwen in het bestuur heeft aardig wat veranderd. Vrou wen hebben een heel eigen inbreng. Ze behandelen zaken minder af standelijk en hebben oog voor andere -soms kleine- dingen die daarom niet minder belangrijk zijn. Zij zijn attenter, persoonlijker. Maar wat vooral leuk is aan de deelname van vrouwen in besturen is dat de mannen zich anders gaan gedragen. De aanwezigheid van vrouwen die wat te melden hebben, heeft een eigenaardige uitwerking op het ge drag van mannen. Een enkeling voelt zich uitgedaagd zijn mannelijke ei genschappen nog eens wat te benadrukken. Maar de meesten binden in. Ze worden hoffelijker, wegen hun woorden, beginnen te luisteren, ja zelfs te twijfelen aan hun eigen gelijk. Waar vrouwen en mannen samen dingen doen -zoals besturen-, ontstaat een speciaal soort kostbaar evenwicht. Als meer vrouwen meedoen, kan dat vooral voor defnannen een groot voordeel zijn. Ursula de Man

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13