TWM viert honderdjarig bestaan met feest voor heel Tilburg Stad en regio moeten zich in de kijker spelen KI Dialect: Ü2 4(nQeRsViELt bestaat 85 jaar en Afdeling Tilburg van Rode Kruis KERK-y Oplage97.700 Algemeen secretaris Verhoeven van jubilerende Kamer van Koophandel: Korvel Vooruit BALANS 95 wie wè bewaort die heej wè NIS Feestje voor 588 personen? BV Gigantische keukenverkoop in Kaatsheuvel. Jubileumactie moet vereniging sterker maken cfi TSoogaazd Zwanger? z/W 't ELFJE kraamkadospecialist Baby- en kleuter- kleding 50 t/m 98 Hoefstr. 179 Tilburg KvK150-plus Scheefangst U weet het toch: Al aan gewerkt? i>C 75jaar De s© Koerier 6 pagina 8 Rondom Hart v. Brabant. •pag. 5 Kiltuur/Amusement ■Pag-7 Nieuwjaarsconcertenpag. 9 Films pag.9 •pag. 9 Gemeentenieuws .pag. 10/11 ■pag. 12 Parochienieuws .pag. 17 Sport. pag. 19 Fantasy FM top 40. pag. 19 Uitg het jubile le8to uw angst krij- ENDRECLAME: 1920 1995 25.450,- WEEKII •M St.Jansplein 5 Moergestel Tel. 04243 - 1665 -7 Gent een ten ieu ws pagina 10 en 11 Bakker Floor PARTY EN VERGADERCENTRUM Algemeen secretaris Herman Verhoeven van de Kamer van Koophandel: “Internationaal bewustzijn scheppen.” Foto: Geert van Loon LEES VERDER IN DIT NUMMER: Donderdag 12 januari 1995 38e jaargang nr. 1888 MOKKA- TOMPOEZEN ijeenkomsten en bege- van startende onderne- atsvinden. De iominante rol LJI 5 HALEN AjUBETALEN lieur uv Til- was 1896 en Moeders voor moeders Bel. 013-431678 j Koerier bv (Beer i met iingen tbliek. vomen '-ondernemers Vooruit” aan HALF GELD o.a. jurkjes en jassen Sluitingstijd Voorin 1 verse1-' groepen 5 e klas naar exposeert lilderijen sep- i be 11.950, - 25.950, - 27^950'- 13.950,- 9.950, - 24-950,- 19.950, - 17.950, - 15.950, - 14.950, - 13.950, - 12.450,- 9.950, - 6.500,- 13-950,- 9-950,- U.7JU,- 9.950,- dr 4:950:- 9.950, - 19.950, - 20.950, - 29.950, - 12.950, - 19.450, - ^7 19.950, - 14.950, - 7.450, - 4.950, 37.950, - 35.950, - 29.950, - 24.500,- 11 (Kn//7/ Bij fikse regenbuien werden vóór de grootscheepse aanpassing van het Tilburgse rioolstelsel niet alleen de mensen ‘leekende nat’, maar liepen ook nogal wat stra ten onder. Op de foto zo 'n overstroming in de Clerx- straat. Foto: collectie Gemeentearchief Tilburg VAN DE TILBURGSE TAOL van Lieshout 5±e^1211a i rijmpje dat in ze- t eten en drinken te St. In het pand van Keuken Kampioen Kaatsheuvel wordt dinsdag, woensdag en donderdag een alles-of-niets-ver- koop van showroomkeukens georganiseerd. Met kortingen die op kunnen lopen tot 70 (zeventig!) procent en met een aantal modellen die tegen ELK AANNEMELIJK BOD weg mogen. De oorzaak van deze discount-verkoop is, dat een groot aantal keukens plaats moet maken voor de nieuwe modellen, die elk ogenblik uit Duitsland in Nederland worden verwacht. De directie van Keuken Kampioen Kaatsheuvel laat weten dat deze verkoop niet bedoeld is voor de handelaren, maar dat uitsluitend PARTIKU- LIEREN deze keukens kunnen aanschaffen. Het adres van deze showroomverkoop is: Amerikastraat 14, Industrieterrein De Kets, Kaatsheuvel. Op zondag en maandag is het bedrijf gesloten. Zij leverde ook een variant op de typiscl se en door verschille sen ingezonden w ‘slaoj rneej aaj meej jèün meej èèrpel’ (sla met ei, met ui en iappelen) en wel deze: opt brood? Brood I ertusse.’ Typis ant nie in Nede me- lichtingsbijt leiding var mers.” de verdere Europes l, zal ook heti e nodige Ik ben '.o enorm, tebben rende I, perfecte De N.V. Tilburgsche Water- leiding-Maatschappij (TWM) bestaat honderd jaar. Dit ju bileum wordt groots gevierd met tal van activiteiten. Op 8 januari werd het startsein ge geven voor wat een feest voor geheel Tilburg zal worden. Op zondag 19 maart viert de afdeling Tilburg e.o. van Het Ne derlandse Rode Kruis haar 85-jarig bestaan. De afdeling wil deze lustrumviering aangrijpen om het Rode Kruis te promoten en zich nadrukkelijk naar het publiek toe te profileren. Daarom is een jubileumactie opgezet met een drieledig karakter. Op de eerste plaats zullen de initiatiefnemers een ledenwerfactie op touw zetten. Het streven is om het ledental van 8800 tot boven de 10000 te tillen. Daarnaast wil men het bedrijfsleven benaderen om fondsen te werven en wordt de komende weken een puzzel actie georganiseerd in samenwerking met De Tilburgse Koerier. Lees verder op pagina 3 maken heeft, maar waarvan de achtergrond niet bekend is: ‘Hee, Van Harendonk, Wè schèt jouw mènneke gr- uun, Ik weet nie wèt gegeeten heej oOmdèt zo gruun gescheeten jstaan heej.’ Andere feestelijkheden Op vrijdag 27 januari overhandigt de KIWA directie het NEN ISO 9001 certificaat aan de TWM. Woensdag 7 december 1994 heeft de TWM het certificaat behaald. Een groepje fanatieke TWM-car- navalsliefhebbers is een wagen voor de grote optocht aan het bou wen. uibiie zal vrouw Mi mand eten klaar kan maken zonder dat het per se mee moet worden opgegeten. Mevrouw Mutsaers leverde ook het ge zegde: ‘Bij ons is alles vèt, be halve de soep.’ Tot slot een rijt kerezinmete ipracl :h Tilburg- lende men zegswijze van bestaan. Een :j jèün meej ker had het tijden vèrpel’ (sla met ei, met ui en winterse periode met aardappelen) en wel deze: slipperen (glijden) Wè hèmme opt brood? Brood baantje maar over meej brood en brood ertusse.’ Typische verbasteringen van ‘Ik hèb den bröodkaant nie in Nederlandse woorden zijn mene zak’ wil volgens me- ook ‘snikkende hêet’ (snik- lutsaers zeggen dat ie- heet) en ‘leekende nat’ (door- weekt). De Heilige Bavo heeft zijn feestdag op 1 oktober, de tijd van het jaar waarin het flink kan regenen en waaien. Dat kenmerkende najaars weer wordt ‘Baomisweer’ ge noemd, een verbastering van Bavo-mis. De viering vandaag van het 15O-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel komt eigenlijk twee jaar te laat. Bij de KvK spreekt men dan ook over “150-plus”. Redenen voor het uitstel zijn een bestuurswisseling (het aantreden van voorzitter J. Melis en alge meen secretaris mr. H. Verhoeven) en de verbouwing en uitbrei ding die het gebouw van de Kamer heeft ondergaan. Vandaag is de feestelijke opening door de voorzitter van het Samenwer kingsverband Midden-Brabant, burgemeester Brokx van Til burg. De KvK heeft met ingang van vandaag ook een nieuwe huisstijl, ontwikkeld door de Tilburgse ontwerpstudie Miracles. Tilburgse sisscholen verwerken in het mensionale vlak, oordelen de werkstukken en de winnaar uit groef gaat met de klas naar Het Land van Ooit. De winnaars uit de tot en met 8 gaan met de Eurodisney in Parijs. Gelijktijdig met het waterproject wordt een spectaculaire tentoon stelling (watercircus) over water gepresenteerd in het Noordbra- x^vx.^ bants Natuurmuseum. Met proef- /an de TWM jes ontdekken leerlingen de vele wonderlijke eigenschappen: water als gas, vloeistof en ijs. Ook het project ‘Festival Mundial in de klas’ staat in het teken van water. Maar dan vooral het water in de Derde Wereld. in 1992, zal ook het naderende jaar 2000 de nodige onrust en aktie op roepen. Ik ben er vast van over- x^x tuigd dat de eeuwwisseling veran- versnipperd, internationale afzet- denng veroorzaakt en nieuwe Lees verder op pagina 5 De watertoren aan de Bred- asweg speelt een belangrijke rol in het jubileumjaar van de TWM. Maar ook daarna zal de toren gebruikt worden voor ex posities en culturele manifesta ties. Zo overlegt de TWM met de Academie voor Beeldende vorming over het opnemen van de toren in de ‘Kunst op de loop ’-routes die de onderwijs instelling organiseert. Foto: Wim Maas (TWM) Scholen Bij de opening van het jubileum jaar onthulde TWM-directeur ir. Berrie Stok afgelopen zondag het logo dat het gehele jaar gebruikt zal worden. De huisstijl vaxi uv x o x*i is verfraaid. Ook de bedrijfsauto’s worden voor deze gelegenheid be- letterd. Op 15 februari vindt een informa tiebijeenkomst voor leerkrachten plaats op het TWM-pompstation over het omvangrijke waterproject voor de basisscholen in Tilburg en Goirle. Voor de groepen 1 tot en met 8 worden lesbrieven samenge steld. De groepen 7 en 8 krijgen de gelegenheid in het waterwinge bied van de TWM veldwerk te doen. Naast de lesbrieven en het veldwerk kunnen de basisscholen meedoen aan activiteiten van theaterwerkplaats De Muze. Uit Het is nog een beetje vroeg, gezien het tijdstip en het weer. Maar toch is het al een beetje lente, als je het nieuwe geluid van het interim-bestuur van de winkeliersvereniging Tilburg- centrum hoort. Het moet weer mogelijk worden echt rustig ‘een Heuvelstraatje te pikken Als de Heuvel een groot scheepse opknapbeurt krijgt, moet dat eigenlijk ook met Til- burgs belangrijkste winkel straat gebeuren, is de redene ring van de winkeliers. De straat moet met paaltjes voor verkeer afgesloten worden, zodat je er weer op je gemak kunt lopen, ook ‘s avonds en op zon- en feestdagen. En, vindt het bestuur, om de fun van het shoppen te vergroten is een andere bestrating ook geen overbodige luxe. Eindelijk... Na pak-’m-beet tien jaar misschien weer eens een straat waarop normaal te lopen valt! Bij de laatste her- bestrating was Tilburg nog geen Moderne Industriestad en daarvan ondervindt het winkelend publiek nog steeds de gevolgen. De ontwerpers van het plaveisel moeten ge dacht hebben dat de stad dan wel niet oud is, maar dat het op zijn minst mogelijk is in het voetgangersgebied middel eeuws te moeten lopen. Sindsdien wijkt menige kin derwagen of rolstoel op het overal hellende wegdek af in de richting van de twee pias gootjes aan de zijkanten van de straat. En de niet-gehandi- capte heeft meer oog voor de plaats waar hij zijn voeten neerzet dan voor de etalages. Eigenlijk is de Heuvelstraat nu alleen makkelijk begaanbaar voor iemand met benen van verschillende lengte die zijn aangepast schoeisel thuis laat. Maar dat gaat dus hopelijk veranderen. Misschien valt er ergens nog een restantje Zeer Open Asfalt Beton op de kop tikken. Dat ZOAB schijnt al leen maar lastig te zijn bij ijzel, maar gewoon regenwater pri ma af te voeren. We leven in een tijd waarin luierfabrikan- ten de ene na de andere ‘inno vatieve’ vondst doen die voor een comfortabele waterafvoer zorgt, dus de knappe koppen van Publieke Werken moeten ook tot iets dergelijks in staat zijn. Als ze het niet lukt ons te Liberoën van de scheef-angst en ons dus te Pamperen, krij gen ze voor hun Billies! Uit-agenda...,. itgave: De Tilburgse I Dir.: J.A.J.M. de I Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 '-"’«y voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur or mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Int: Centrum voor Gesproken Lektuur, \PB 24,5360 AA Grave Tel.: 08860-82345/ De eerste fles is gewonnen door mevrouw M. Mutsaers uit de Melis Stokestraat in Til burg. Uit haar brief en uit die van anderen is gebleken dat van ‘eten en drinken’ nog veel woorden en gezegdes best die nog niet bekend waren. ‘Pinnekesthee’ is volgens me- Deze week vragen wij woor- vrouwMutsaers‘slappethee’, den, gezegdes en rijmpjes Een ‘pin’ is een gierigaard. over het thema ‘het weer’Het is een onderwerp waar ieder- :htige een het regelmatig over heeft en waar dus nogal wat Mid- denbrabantse dialectwoorden T,~ti dialectspre- tijdens de laatste iriode niet over op eert ijs- ‘slibberen’. cringer woorden Na een gevecht van elf jaar dat in alle presentaties worden er een 1884 begon, gaf de gemeenteraad aantal gekozen voor een uitvoering van Tilburg op 25 juli 1895 haar in de watertoren. Tenslotte helpt de fiat voor de plannen van ingenieur Tilburgse Kunststichting alle ba- Halbertsma. De start van de Til- sisscholen om het water creatief te burgse watervoorziening was verwerken in het platte en driedi- daarmee een feit. Tussen 1896 en mensionale vlak. Kunstenaars be- 1897 werd de bouw van de karak teristieke Tilburgse watertoren en het TWM-pompstation voltooid en in 1898 stroomde het eerste wa ter uit de kraan. De organisatie van het Groot Diktee van de Tilburgse Taol geeft dit jaar samen met Frans Verbunt de zesde editie van zijn Groot Woordenboek van de Tilburgse Taol uit. Om het nieuwe woordenboek zo vol ledig mogelijk te maken, pu bliceert de Tilburgse Koerier wekelijks een oproep aan de lezers. Wie dialectwoorden en -gezegdes kent, wordt ge vraagd die schriftelijk aan Frans Verbunt door te geven: Postbus 1069, 5004 BB Til burg. Onder de inzenders wordt wekelij ks een fles Groot Diktee-wijn ter waarde van f 9,95 verloot. “Uit de manier waarop de terugval van de textielindustrie is ge keerd, kun je één duidelijke conclusie trekken: het opvangend vermogen van het Middenbrabantse bedrijfsleven is groot. Bij een recessie zie je geen grote schokeffecten." Herman Verhoe ven, algemeen secretaris van de Middenbrabantse Kamer van Koophandel, is optimistisch over de regionale economie. Voor- De huidi waarden voor een gunstige ontwikkeling zijn grensoverschrij- van de dende kontakten, samenwerking met kennisinstituten en het mie’ profileren van de regio, aldus Verhoeven. Volgens hem is daar- relau bij een belangrijke rol weggelegd voor de Kamer van Koophan- roos! del en Fabrieken, die vandaag haar 150-jarig bestaan viert. onde De TWM en De Maatschap orga niseren in de watertoren in de maand mei een kameropera. Er zijn vijf voorstellingen gepland, die voornamelijk in de weekeinden plaatsvinden. Op 1 juli zal in de Piushaven het eerste Tilburgse waterfestival 'ep 1 tot en met 4 plaatsvinden. De middag is gere- naar Het Land van serveerd voor de jeugd. Een street- irs uit de groepen 5 parade zal starten vanaf de water- met de klas naar toren en het avondprogramma in de Piushaven zal een waar spekta kel worden. Na de zomervakantie ex Ger Stallenberg zijn schi over water. De gehele maand s tember staat de toren tot zijn schikking. In september zal de officiële vie ring voorrelaties plaat toren zal hierin een dc spelen. De Stichting Quant exposeert schilderijen van kunstenaars die moeilijk aan de man te brengen zijn. De TWM geeft in de maand oktober deze stichting een kans een selectie uit het werk van haar kun stenaars te presenteren. De winkeliers en onderne mers op Korvel hebben dit jaar heel wat te vieren. In 1995 is het namelijk 75 jaar geleden dat winkeliersvereniging “Korvel Vooruit” werd opge richt. Het spreekt vanzelf dat we dit heuglijke feit niet zom aar voorbij laten gaan in dit feestelijke jaar. Iedere maand zullen leden van deze bloeiende vereni ging via speciale bijdragen in De Tilburgse Koerier aandacht vragen voor dit bijzondere jubileum. En “Korvel Vooruit” zou “Kor vel Vooruit” niet zijn als de consument niet bij de fees telijkheden betrokken zou worden. De klant is op Kor vel immers nog echt Ko- ning. En dat is op de dag van vandaag heel bijzonder. In deze editie van de Koerier vindt u de eerste “Korvel- special”, waarin enkele be drijven op Korvel zich speciale feestaanbiedin presenteren aan het publ In de loop van 1995 kor de collega-( van “Korvel de beurt. Lees verderpag.l3,14 en 15 markten verschuiven. Toch ver- ideeën en produkten brengt.” wacht Verhoeven een opleving. “Of dat puur psychologisch is? De Daarbij speelt volgens hem de ko- economie is voor drie kwart psy- mende eeuw- en milleniumwisse- chologisch. De wet van vraag en Psychologisch ling een belangrijke rol. “Ik denk aanbod wordt op die manier be- r>.. i'.'-lige economische situatie dat het de komende vier jaar gaat paald: kijk maar omje heen als je in Middenbrabantse econo- aantrekken. Net als gebeurd is voor de sinterklaas-of kersttijd in een ie is volgens Verhoeven door de de verdere Europese eenwording winkelstraat loopt. Het gaat er om latief grote werkloosheid “niet in 1992, zal ook het naderende jaar heel slim trends in beweging te zet- ‘skleurig, maar wel stabiel.” Het 2000 de nodige onrust en aktie op- ten via de media en anderszins, lememen wordt niet gemakke- roepen. Ik ben er vast van over- Daar gaat het publiek dan in mee.” lijker: de consumentenmarkt raakt tuigd dat de eeuwwisseling x “We hebben natuurlijk veel be- zelfvoorziening in Midden-Bra- langstelling voor het wel en wee bant. Als de helft van hen ieder één van de grote ondernemingen, maar werkloze zou kunnen opnemen, maar we weten juist ook de positie was een groot probleem in deze re- van het midden- en kleinbedrijf op gio opgelost; om hetzelfde te be waarde te schatten”, stelt Verhoe- reiken zijn meerdere grotere indus- ven. “Van de 28.000 ondememin- triële bedrijven nodig. Vandaar gen die bij ons ingeschreven staan ook dat wij als Kamer ons beleid is het grootste deel klein of middel- sterk richten op het midden- en groot. Zij vormen de motor van de kleinbedrijf met cursussen, voor- zelfvoorziening bant. Als de helft’ werkloze zou kunnen i groot opgelost; izijm bedr ook dat wij a sterk richten kleinbedrijf r.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 1