Training voor 50-plus vrouwen die (willen) besturen ijs Wl JZ ÏËNl Eén centraal nummer Thuiszorg: 06-8806 "Verschillende inzichten maken besturen gezond" POST SCRIPTUM COLOFON Volksdansinstuif Nieuwjaarsreceptie ANB0 Informatie over WVG Trefpunt 't Sant Terra Nova voor 50-plus Trefpunt Koningsplein Informatiemiddag Seniorenacademie Meer-dan-vijftig boeken Bezoek damastweverij 1 I I I I I l I l I I 04, öuuö ui~i i nourg or rosrous 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I I I r i| Donderdag 5 januari 1995 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER training aan vrouwen die besturen of dat willen gaan doen. FOTO; GEERT VAN LOON Drop Oud Ton Simons, mede namens andere visueel gehandicapten 1-427926 ■202369 -2822 I06I9 021 HET WOORD IS AAN... Vitrages derdeel van het nieuwe telefoonnet werk van Thuiszorg Midden-Brabant. Hoofdkantoor en rayonkantoren heb ben nieuwe centrales met doorkies- nummers. Ook is er een netwerk met eigen verbindingen aangelegd tus sen de verschillende kantoren. 5 pagina 12 Hellbom. Vanaf Coby van Riel: "Vrouwen zijn sociaal beter en geven besturen iets extra's." Besturen is een mannenzaak. Veelal oudere heren in driedelige kostuums bepalen meestal de gang van zaken als het op het maken van beleid aankomt. Als het aan Coby van Riel van de FNV-vrou- wenbond ligt, komt daar verandering in:Het gaat er niet om dat een vrouw in een bestuur zit omdat ze een vrouw is, maar vanwege de kwaliteit." Om die kwaliteit te waarborgen geeft de Tilburgse een Deze week werd de zorgcentrale van de thuiszorg Midden-Brabant officieel in gebruik gesteld. Daar kun je terecht voor allerlei infor matie over thuishulp en andere zaken. Jammer dat u met deze informa tie te horen krijgt dat thuishulp voor velen niet meer te betalen is. Misschien kunnen de instanties die financiële steun kunnen ge ven ook op deze centrale worden aangesloten? In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Zondag 8 januari is er weer een volksdansinstuif voor ou deren in de zaal van dansschool Van Opstal, Koestraat 26. Deze gezellige instuif staat onder leiding van Nettie Tönissen. Entree 2,- p.p. Ook niet-dansers zijn welkom om kennis te maken met volksdansen voor ouderen. De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt op 12 januari een nieuw jaarsreceptie in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10. Deze gezellige middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Om streeks 14.30 uur zal voorzitter Hermien Naber een toe spraak houden. Alle Tilburgse ouderen zijn welkom. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Wandelbos (SOOWA) organiseren op woensdag 11 januari een infor matiemiddag over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Een medewerker van de gemeente beantwoordt dan vragen over het taxivervoer, rolstoelvervoer, aanpas singen aan de woning en over hulpmiddelen. De middag begint om 14.00 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reine- vaarstraat 55. Trefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) heeft deze maand weer tal van activiteiten. Naast een bingo-ochtend op woens dag 11 januari (zaal open 9.30 uur) kunt u op woensdag 18 januari om 10.00 uur meedoen aan bloemschikken (geen cursus): kosten ƒ6,- incl. materiaal. Op woensdag 25 januari is er vanaf 10.00 uur een Vlaamse kermis: een gezellige spellenochtend met sjoelen, darten, barakken en een kwis. Deelname ƒ1,50 incl. kopje koffie/thee. Op dinsdag- en donderdagochtend zijn er creatieve acti viteiten gepland. In januari is dat tekenen en schilderen. U betaalt alleen de materiaalkosten. Coby van Riel heeft voor de FNV- vrouwenbond de training voor 50- plus vrouwen in besturen ontwikkeld. "De training is bedoeld om vrouwen meer zelfvertrouwen te geven. Daar naast maken we ze duidelijk dat ze al over bestuursvaardigheden beschik ken, bijvoorbeeld het onderhandelen dat ze jarenlang in het gezin hebben gedaan." Veel vrouwen van boven de vijftig ge noten vroeger weinig opleiding, maar door hun ervaring in het huishouden staan ze dicht bij de maatschappij, al dus Van Riel. "Ik ben daar zelf een goed voorbeeld van. Veel opleiding heb ik niet gehad, maar ik zit nu wel op HBO-niveau. Ik heb mezelf ont wikkeld door cursussen te volgen, maar ook door lezen en gesprekken met anderen." zijn sociaal beter, terwijl mannen op het technische vlak beter uit de voe ten kunnen." Al voegt ze onmiddellijk toe dat dit een zwart-wit stelling is. Uit het project 'Geef 50-plus vrouwen de ruimte' bleek dat vrouwen onder steuning willen, vóór ze in een be stuur stappen. Vier jaar geleden be gon Van Riel met de training voor 50-plus vrouwen. Intussen zijn er be geleidsters opgeleid en worden door heel het land trainingen gegeven, al valt de opkomst in Brabant voorlopig nog tegen. Niet langer alleen aan FNV-vrouwen, maar ook aan 50-plus vrouwen van bijvoorbeeld de oude renbonden. Van Riel: "De training bestaat uit oe fenen, oefenen en oefenen. Vrouwen hebben nauwelijks geleerd hoofd van bijzaken te onderscheiden. Dat moeten ze in een bestuur wel kun nen. Ook leren ze hun eigen mening beter te formuleren en beargumente ren. Verder kijken we naar de pre sentatie: hoe open je een betoog en wat is de conclusie?" Daarnaast ko men er vergadertechnieken aan bod en leren de deelneemsters hun me ning op een zakelijke manier over te brengen. "Als vrouwen zich betrok ken voelen bij een zaak, uiten ze zich vaak te emotioneel, maar op die ma nier overtuig je iemand minder snel dan met een meer zakelijke aanpak. Vrouwen moeten ook de mogelijk heid van een compromis onder ogen leren zien, maar dat betekent niet dat de emotie achterwege hoeft te blij ven." Actie Er is ook een vervolgcursus, waarin de oefeningen uitgebreider aan bod Biljartbond Truus de Groot (66) volgde een FNV- cursus en is nu begeleidster van de trainingen voor 50-plus vrouwen die in besturen zitten of plaats willen ne men. Zelf is ze secretaris in het be stuur van de KBO-afdeling Berkel- Enschot en diezelfde functie bekleedt ze in in het bestuur van de biljartbond van die afdeling. Ook heeft ze zitting in het bestuur van de Brabantse Onafhankelijke Partijen, een koepel van lokale Brabantse po litieke partijen. In dat bestuur is ze de enige vrouw, maar bij de KBO zit ze met drie andere vrouwen en vijf man nen in het bestuur. Het maakt De Groot eigenlijk niet zo veel uit of er mannen of vrouwen in besturen zitten, "maar waarom zou den het altijd mannen zijn?", vraagt ze zich af. "Een bestuur moet goed functioneren, dat stel ik voorop." Maar ze ziet wel degelijk positieve kanten aan een gemengd bestuur. "Op die manier kan een bestuur de zaken van verschillende kanten be kijken. Die verschillende inzichten maken het heel gezond. Bij de KBO werkt dat uitstekend." Eigenlijk vindt ze het niet meer dan logisch dat er in het KBO-bestuur vrouwen zitten. "Zestig procent van de leden van de bond is namelijk vrouw." Ziet ze verschillen tussen mannelijke en vrouwelijke bestuurders? "Dat ligt aan de persoon", aldus De Groot. "Bij de KBO Berkel-Enschot dient ieder een het belang van de afdeling." Ze heeft nooit gemerkt dat mannen moeite hebben met de aanwezigheid van een vrouw in een bestuur. Wel vindt ze dat mannen, zeker die van haar leeftijd, een voorsprong heb ben. "Zij hebben altijd buitenshuis ge werkt en zo contacten gelegd met collega's, terwijl de meeste vrouwen thuis zaten en daar andere vaardig heden hebben opgedaan. Daar zijn de cursussen van de FNV ook voor bedoeld: om de door hen opgedane ervaringen te benutten voor be- stuurswerk." Voor informatie over en aan melding voor de cursus: Coby van Riel is te bereiken bij de FNV-vrouwenbond, tel. 020- 5816300. Informatie over bes- tuurderscursussen is ook ver krijgbaar bij de afdelingen van de verschillende ouderenbon den. Voor vrouwen (van alle leeftij den) die een plaats zoeken in een bestuur is er de Bestuurs- vacaturebank voor vrouwen bij de Stichting Contour. Voor meer informatie: mevrouw C. Sakko, tel. 013-434572. Bij de Volksuniversiteit Terra Nova beginnen binnenkort nieuwe korte series van de Universiteit voor de Derde Leeftijd (U3A, University of the Third Age). Zo gaan korte cursussen van start overfilosofie en religie, fotografie, ge schiedenis van Tilburg, kunstgeschiedenis, computer be dienen, reis door Indonesië, licht en kleur (literatuur en beeldende kunst), de lezende mens, Nederlandse litera tuur van 1880 tot nu, verhalen schrijven en een cursus vi deo filmen-monteren. Ook gaan de studiekringen weer van start waarin ouderen zelf bepalen welke onderwerpen ze behandelen. Een gratis U3A-folder is verkrijgbaar bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 (tel. 426269). In het Trefpunt aan het Koningsplein 251 is er op zondag 8 januari om 14.00 uur een dansmiddag met muziek van d.j. Henk. Op woensdag 11 januari om 14.00 uur kan er bingo gespeeld worden, woensdag 18 januari (14.00 uur is er een jokerconcours (ƒ3,50) en zondag 22 januari (14.00 uur) een dansmiddag. Op woensdag 25 januari organiseert het Trefpunt een reisje naar Herberg de Hamsche brug in Avezaath (bij Tiel).. Daar kan men onbeperkt stamppot eten, zes ronden bingo spelen en een dansje maken. Vertrek vanaf het Trefpunt om 12.00 uur. Kosten ƒ25,-; inschrijven t/m 22 ja nuari. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactieadres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 368805. LAUNDRETTE icistisch verleden, aude schoolvriend ht van Omars oom de wasserette op. nse gemeenschap iken hen het leven antstaatereenlief- twee. Regie: Step- De Seniorenacademie houdt op donderdag 12 januari een informatiemiddag over de 28 cursussen van komend voorjaar. De middag is in de KUB, gebouw P (Warande- laan 2) van 14.00 tot 16.30 uur. De Seniorenacademie biedt vijftig-plussers tienweekse cursussen op academisch niveau over verschillende we tenschapsgebieden. De bijeenkomsten zijn overdag en duren circa twee uur. Nieuwe cursussen zijn o.m.: de raadselachtige Multatuli; sekse-verhoudingen; geschie denis van de islam in Marokko; Russische schrijvers; ar chitectuur; wiskunde, een menselijke bezigheid; geschie denis van de Verenigde Staten; demografie en sociale zekerheid. Een gratis brochure is verkrijgbaar bij het Infocentrum HKLT/FEO, Pyreneeënweg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 013- 394444 (van 9.00-17.00 uur). Bent u een vrouw en de vijftig gepasseerd? Dan vindt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg allerlei informatie die voor u van belang kan zijn. Of u zich nu bezig houdt met het alleenstaan, het ouder worden, of uw positie in het gemengde bestuur waar u deel van uit maakt, in de bibliotheek is er iets over te vin den. In 'Ouder worden in je eentje' van Ria van Pelt staat de idee centraal dat alleen zijn een positieve manier van le ven kan zijn, maar datje daar wel wat voor moet doen. Ook in 'De lucht zit nog vol dagen' draait het om oudere al leenstaande vrouwen. Korte verhalen over zaken die gaan meespelen bij vrou wen boven de vijftig jaar staan te lezen in 'Vruchtbaar ou der worden' van Mink van Rijsdijk. In 'De goeie nieuwe tijd' van Loes Timmerije komen o.a. drie vrouwen aan het woord die rond hun vijftigste anders zijn gaan denken over leven en werk, of anders zijn gaan leven. In de roman 'Re cept voor een tweede jeugd' van Carmen Covito draait het om een beroepsschrijfster die steeds meer een eigen koers gaat varen zowel op persoonlijk als professioneel gebied. Voor wie al in een gemengd bestuur zit, maar daar meer wil bereiken, kan het boek 'Vrouwen in de leiding' van nut zijn. Het is de schriftelijke neerslag van een gelijknamige cursus voor 55+ vrouwen. Vraag er eens naar in de bibliotheek. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) organiseren op woensdag 18 januari een bezoek aan de Handdamastweverij aan het Kapelaan Poellplein 2 (naast textielmuseum in de Goirkestraat). De entree is gratis; aanvang 14.30 uur. Wie de weverij wil bezoeken, kan zich voor 10 januari telefonisch opgeven bij dhr. J. v.d. Broek (tel. 555344), dhr. C. Luijten (tel. 556378) of bij dhr. W. Hooijen (tel. 552962). Tweede plaats Toch staan vrouwen nog te vaak op de tweede plaats, is haar mening. "Wil je daar iets aan veranderen, dan moet je plaats nemen in beleidsorga nen." Als voorbeeld noemt ze de ge zondheidszorg. "Vrouwen maken daar het meest gebruik van. Ook werken er meer vrouwen in die sec tor, maar in de besturen zitten man nen." Niet dat mannen slechte bestuurders zijn, maar vrouwen geven besturen iets extra's, vindt Van Riel. "Vrouwen komen. Verder onderneemt de FNV- vrouwenbond actie richting besturen, om die te bewegen zelf serieus te gaan zoeken naar vrouwen. Want in besturen van stichtingen en instellin gen is slechts twintig procent van de vertegenwoordigers vrouw. Bij com merciële organisaties is dat aantal nog lager, namelijk slechts drie pro cent. "Terwijl meer dan de helft van de bevolking uit vrouwen bestaat." De besturen waar vrouwen zitting in hebben, zijn in sommige gevallen za ken anders gaan bekijken, weet de FNV-vrouw. "Er zijn altijd mannen te vinden die met goede argumenten in stemmen." Daarom is het ook van be lang dat vrouwen leren lobbyen, dat ze nagaan hoe andere bestuurders overeenzaakdenken, vindt Van Riel. "Dan moetje niet alleen te rade gaan bij de andere vrouwen in het bestuur, maar zeker ook bij mannen." Laatst liet ik 's avonds mijn hondje uit. Om op de honden-uitlaatplaats te komen, moet ik de straat oversteken. Ik stak mijn stok uit en wachtte nog even, zoals altijd. Toen ik overstak, werd ik prompt aangereden door door een fietser zonder licht. Ik kon hem onmogelijk zien, maar kreeg wel een verwensing naar mijn hoofd geslingerd: "Kun je niet uitkijken, stom wijf!" Wij slechtzienden zien fietsers zonder licht in het donker vaak niet of te laat. We lopen buiten altijd al met een wandelstok om iedereen er op te wij zen dat we een handicap hebben. Die stok is wit, zodat je hem in het don ker kunt zien, bijvoorbeeld als er het licht van een fietslamp op valt. Omdat het pas kerstmis, het feest van het licht, is geweest bracht dat mij tot de vraag of fietsers ook eens een lichtje zouden kunnen aansteken op hun vervoermiddel. Wij zouden daar erg bij gebaat zijn. Alle fietsers die zich na het lezen van dit stukje voornemen voortaan hun verlichting te ge bruiken of die na te laten kijken, alvast heel hartelijk bedankt. Ijan. 19.30 uur VIMEI. ’estival Verfilmde roman van Giinter in 1924 geboren in :ig. Hij heeft twee een Duitser, de an- :f en minnaar van i derde veijaardag tij niet meer wil e veijaardag krijgt mmel. Vanaf dat ijn trommel onaf- Volker Schlönd- Sinds maandag zijn Thuiszorg Midden-Brabant en de Thuiszorg- winkel bereikbaar via één centraal telefoonnummer. Klanten en hulp verleners kunnen voortaan 24 uur per dag met al hun vragen terecht bij nummer 06-8806 van deze zorg centrale. Als het nodig is, dus ook midden in de nacht. De zorgcentrale is zeven volle dagen per week bemand door speciaal op geleide medewerkers. Ze hebben een verpleegkundige opleiding en kunnen direct antwoord geven, de nodige zorg regelen, of-indien nodig- doorverwijzen naar de juiste instan tie. De medewerkers van de zorgcentra le beschikken over de nodige kennis over ziekte en thuiszorgdiensten als verpleging en verzorging thuis, huis houdelijke hulp, zwangerschaps- zorg, jeugdgezondheidszorg (con sultatiebureaus), hulpmiddelen- en materialen, voedingsvoorlichting en dieetadvisering en sociale alarme ring. Met deze nieuwe service wil de stich ting Thuiszorg haar bereikbaarheid verbeteren voor haar klanten die hulp nodig hebben op het gebied van ge zinszorg, kruiswerk of kraamzorg. Ook huisartsen, ziekenhuizen, ver pleeg- en verzorgingshuizen kunnen de zorgcentrale inschakelen. De zorgcentrale in het hoofdkantoor aan de Lage Witsiebaan is een on- I Deadline: maandag 12.00 uur j voor de verschijningsdatum. gels 7 januari a.s. ver- lostzegels uit. Op t het om een post- net de afbeelding Idzame postzegel Op dezelfde dag postzegel van 80 lan het Panorama voor deze uitgifte de restauratie van lilderij en van het 1995. chijnt verder een :nt ter ere van de lar Hendrik Nico- I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: I Ria van der AalstDierks 1 Diny van BladelVerbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13