5 S 5 b 1 KEUKENS. III Patisserie audio-video van tilburg L. T! 110 Jaar Trappistenbierbrouwerij De Schaapskooi H.390 Piek de Kei 22.740 Piek LjBÜlW l (te en gespten) Walter van Erven ^iu een keuken reser- L2 veren, is geld verdienen, KIJK-EN LUISTERRIJKE KERSTDAGEN Zij liggen bij nacht en bij dag in het veld Speurtocht voor kinderen in Natuurmuseum SXÏHAAPS®®® Donderdag 22 december 1994 pagina 5 J94 pagina 4 DE TILBURGSE KOERIER )ie uit M is- brom s Gerrit Poels. FOTO: GEERT VAN LOON. rE ■EN FT iderme et Euregio Jeugdorkest. FOTO: OLAF SMIT. VIDEO HIFI iusstraat) aat irkt at Met onze Specialiteit Hazelnootprogres Zijn uw feestdagen zeker een succes. Onze Nieuwjaarskoeken Op ambachtelijke wijze gemaakt. Al meer dan 35 jaar een begrip in Tilburg en omstreken. eren i..„ look hun wordt het ijk. Voort- nneer iemand door hun ge- jfzucht geraakt wordt. Kaarten voor het nieuwjaarsconcert door het jeugdorkest zijn telefonisch te bestellen bij de heer G.L. Coolen, tel. 04242-17494. Kerstsfeer bij Omroep Brabant Zomerstraat 49b, Tilburg, Tel. 013-363080 (Achter parkeergarage Schouwburg, tussen korvelseweg en Schouwburgring) Ook vestigingen in: Breda-Helmond-Oostende Lees: Piek Gulden »teen >t één Om- voor sp 17 kern ren v LOEWE PHILIPS NOKIA SONY PANASONIC JVC MITSUBISHI SABA HITACHI SHARP ENZ... wordt verder de normale zondagpro grammering gevolgd. Dat betekent ook dat van vijf tot zes het programma Omroep Brabant Sport te horen is. «enken in kersehoul inclusief alle |U1, De piekell liggen er voor Burg vd Mortelplein 58,Tilburg telefoon 013-671091 De kerstetalage Maak een keuze uit ons jaarlijks pronkstuk met een keur aan: Exclusieve Kerstproducten Vrijdag 23 en Zaterdag 24 December is ons gehele assortiment volop in de zaak voorradig voor hen die niet in de gelegenheid zijn tijdig te bestellen k Besterdring 87, Tilburg, 013-431489 dieren haren of ve- durend rd is simpel: het zijn maakt tusser - ;rmt hen tegen kou, dan wel geei belangrijk dat ze kleren hebben i - Noordbra t tijder sdenv DENON MARANTZ LUXMAN NAD KENWOOD AUDIO STATIC B W IMPULSE BNS DRIADE ELIPSON ENZ. "Verplicht ze tot werken, desnoods in strafkampen", zeggen anderen, even zo goed bedoeld. Aangezien er per dag meer werklozen bijkomen dan banen en omdat er voor elke baan al honder den wachtenden vóór u zijn, zie ik niet welke junk bij welke baas voor welk werk in aanmerking zou komen en dan -ng met voorrang wegens de maat- s noodtoestand. Bel mij nacht en bij dag, als je iets Sinds de Perestrojka functioneren er ook in Rusland weer Lions Clubs. Deze en soortgelijke kommeren zich om grc menleving die ernstig peerd door de enorme r sociale terugval. De ei onder diegenen die vo hankelijk zijn van de zorg. De subsidies daarv noeg weggevallen en er is groot gebrek aan medicijner aan g- - ding. De afgelopen twee jaren heeft de Til- burgs Lions Club fondsen vergaard voor het project Kinderziekenhuis nr. 20 in Moskou. Deze zijn in nauwe sa- jscow hier -logic" maakt van uw hult En natuurlijk veal aanbiedingen. Doodsoorzaak nr. 3 Nieuwjaarsconcert Terwijl we hier diabetes goed onder De directrice van het diabetescentrum controle hebben, neemt in Rusland "Mitradora" is de arts Emma Voichik. deze ziekte nog de derde plaats in als Zij is ook lid van Lions Club Moscow Het boekje over 'De Schaapskooi' is te koop bij de poortwinkel van de abdij aan de Eindhovenseweg. c, na acht jaar be- jw' terugvallen, dus. Bovendien lizendenméérte- lolpen moeten worden. het oprapen. ■k Een keuken op uw verlanglijstje? En u wilt hem laten plaat- I sen tussen januari en december volgend jaar? Dan moet I j Op Hhk u snel naar de spectaculaire Kerstshow tan (AT. f koi i eestshow Daar liggen de pieken voor het oprapen! f eeUnC" terwijl u pas in 1995 hoeft te beslissen over de kleur en de extra’s. In onze showroom vindt u complete keukens, dus inclusief apparatuur, al vanaf 1.400 tot zo’n 60.000 gul den. Plus de eindeloze mogelijkheden daartus- sen...in meer dan 500 modellen en kleuren. Kom er maar eens over bomen met Bas van Tilburg. t ze het telekens op- sen te willen helpen die met een pak- soort verslaving is ketje oplossing onder de arm bij je erker dan die aan al- binnenkomen, daar hoef ik niet duur strijd met voor geleerd te hebben. ’aan, BARTELS AUDIO VIDEO heeft tot 31 december een kerstbeeld- en geluidshow. De allermooiste televisies en beste hifi-apparatuur staat demonstratieklaar. Ook natuurlijk breedbeeld en CD-I Dolby "Pro-logic" maakt van uw huiskamer een theater! burgs Lions Club fondsen verga voor het project Kinderziekenhuis 20 in Moskou. Deze zijn in nauwi menwerking met Lions Club Mos Intercontinental besteed aan scherp ingekochte apparatuur en me dicamenten, die onder strenge contro le aan de deur van het ziekenhuis zijn afgeleverd. Terwijl voor dit project nog een medicijnen- en hulpmiddelen programma loopt, heeft Lions Club Moscow opnieuw een beroep ~~J op Tilburg-Regte Heide voor uucv» hulp bij het project "Mitradra". Waarom hebben dieren haren of ve- durend wordt een vergelijking ge ren? Het antwoord is simpel: het zijn maakt tussen mens en dier. Wij hebben kleren! Het beschermt hen tegen kou, dan wel geen vacht (meer), maar onze wind en regen. Het is belangrijk dat ze kleren hebben dezelfde functie. hun jas goed verzorgen. Immers, als ze Het Noordbrabants Natuurmuseum dat niet doen gaan ze dood. Ook ge- heeft tijdens de kerstvakanties genoeg bruiken dieren hun vacht of veren om te bieden voor een leuk dagje uit. Een vijand te verjagen of soortgenoten te aanrader is de onlangs geopende ten lokken. toonstelling 'Brabant, landschap in de Met de vakantiespeurtocht 'Met huid maak', waarin het Brabants landschap en haar' kunnen kinderen het belang uitvoerig wordt belicht. Bovendien is van en de verschillen in huid en haar tot het einde van dit jaar de tentoon- ontdekken. Aan de hand van vragen en stelling 'Roofvogels en uieln' te zien, opdrachten neemt de speurtocht hen Ook deze tentoonstelling is vooral me door de verschillende tentoonstel- voor kinderen een spannende beleve- lingen in het Noordbrabants Natuur- nis. museum. De kinderen leren dat huis en Het Natuurmuseum is gevestigd aan haar verschillende functies hebben, de Spoorlaan 434, tegenover het NS- Van energiebesparing tot versiering. station. Openingstijden: dinsdag t/m De speurtocht nodigt de kinderen niet vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zater- alleen uit tot kijken. Ze mogen ook hun dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. handen gebruiken. Pas dan wordt het Op eerste kerstdag, 31 december en 1 doel van huid en haar duidelijk. Voort- januari is het museum gesloten. De geschiedenis van bierbrouwerij De gemeenschap, besloten de monniken Schaapskooi, die dit jaar haar 110-ja- in 1884 bier te gaan brouwen. De he rig jubileum viert, is een voortdurende slissing om juist een brouwerij te be- afweging van kloosteropvattingen te- ginnen lag voor de hand omdat de eer- gen bedrijfseconomische belangen, ste overste van het klooster, Nivardus Per saldo blijken die twee uitersten el- Schweykart, als zoon van een brouwer kaar juist uitstekend aan te vullen. Die uit München, goede contacten in de conclusie trekt de Tilburgse kunsthis- brouwerswereld had. Verder paste het toricus drs. Hans Meijs in de publica- in de kloostertraditie om binnen de tie 'Trappistenbierbrouwerij De muren een brouwerij te hebben. Schaapskooi 1888-1994'. De brouwe- De brouwerij heeft in 1979 even volle- rij heeft dit boekje onlangs uitgegeven dig stil gelegen. De Trappisten beslo- ter afsluiting van haar 110-jarig jubi- ten toen het contract met Artois, dat de leumjaar. produktieruimte voor tien jaar had ge- De uit Frankrijk afkomstige Trappis- huurd, niet te verlengen. De ontwikk- ten, op de vlucht voor het anti-clerica- kelingen van de brouwerij waren hen le bewind van Napoleon III, kregen boven het hoofd gegroeid. Omdat het van de wolverver Caspar Houben in Trappistenbloed kroop waar het niet 1881 een groep boerderijen in Berkel- gaan kon, besloten de monniken in Enschot in bruikleen. Eén van deze 1980 toch weer te gaan brouwen. Zij 'koningshoeven', die eerder eigendom kozen er bewust voor om op kleine waren geweest van Koning Willem II, schaal te produceren en zich te beper- droeg als naam 'De Schaapskooi'. Om- ken tot bovengistend bier. In 1988 be- dat de inkomsten uit de landbouw on- sloot de Abdijraad het bedrijf volledig voldoende bleken om te voorzien in te moderniseren. het levensonderhoud van de klooster- Belspel In de week tussen kerstmis en nieuw jaar kunnen luisteraars dagelijks tus- «u»» drje uur meedoen aan een .jgen per telefoon vragen 1 over de meest uiteenlopen- erpen. Iedere dag is er een die winnaars spelen op vrij- ;mber de finale. komt ook het belangrijkste regionale nieuws aan de orde van het voorbije jaar, in de vorm van gesprek en met mensen, die bij dat nieuws wa- sn betrokken. Dat gebeurt iedere mor gen tussen half negen en negen uur en 's middags tussen twaalf en één uur. uit Op 1 januari kunnen de luisteraars zelf 1ble hun nieuwjaarswensen laten horen via de regionale omroep, tussen half tien 0 Gerrit Poels. en elf uur en van twaalf tot één uur. Bij herders toen hoorde dat zo: bij zijn mensen die na vijf, i nacht in het veld. Ze lagen niet anders, geleide 'wederopbouw Zij bij de dieren, de dieren bij hen. Wat Dat is niet te betalen d je nu ziet liggen, ligt zelden in het veld, zouden er nog eens duiz maar in de stad. Bij nacht en dag. Niet gelijkertijd gehc bij schapen, zeker weten. Tel maar uit. De zwertjunk is een bekende verschij ning geworden, ook hier. Iedereen loopt er wel eens omheen en tegenaan, denkt het zijne, is wat bang. Hij hoort ook niet thuis in deze wereld en leef sfeer van bold en beautiful en young en rich en fresh. Maar ze zijn er. Een kerstconcert, een telefonische quiz, recepten voor oudejaarsavond, de uitwisseling van nieuwjaarswen sen, herinneringen aan het oudejaar en de verwachtingen voor 1995. Dat zijn de belangrijkste onderdelen van de programmering van Omroep Brabant voor de periode tussen Kerstmis en de jaarwisseling. - sen twee en drie Traditiegetrouw brengt Omroep Bra- belspel. Zij krijg bant op beide kerstdagen veel kerst- voorgelegd ovei muziek, ten gehore gebracht door Bra- de onderwerp»” bantse gezelschappen. Dat gebeurt op winnaar en diev eerst kerstdag van negen tot elf uur en dag 30 decembe 's middags van vijf tot zes. Op eerste en In die week koir tweede kerstdag is van twaalf tot één uur een kerstconcert te horen, dat C~ roep Brabant heeft opgenomen op december in de abdij Koningshoeven in Berkel-Enschot. Aan dat concert werkten mee het Princenhage's Man nenkoor, de Vocal Group Kluster i Tilburg, het Dietsch Vocaal Ensemt uit Eindhoven en het kamerkoor Musi- ca Vocalis uit Lith. Op tweede kerstdag Het Noordbrabants Natuurmuseum brengt in de kerstvakantie speciaal voor kinderen een nieuwe speurtocht getiteld 'Met huid en haar'. De speur tocht gaat over huis, haren, veren, schubben en andere vormen van li chaamsbedekking. Door te kijken en te voelen leren de kinderen het belang van huid en haar, voor mens en dier, ontdekken. Nieuwjaarsconcert door Euregio Jeugdorkest Tilburgse Lions Club steunt diabetescentrum in Moskou Lions International is een wereldwijd netwerk van lokale clubs die zich, Intercontinental. In samenwerking naast het sociale en zakelijke contact van de leden, ook als serviceclub in- daarmee wil Lions Club Tilburg-Reg- zetten voor humanitaire belangen. Geheel op vrijwillige basis verlenen zij te Heide het centrum voorzien van me- diensten, zamelen zij geld in of starten en begeleiden zij een specifiek servi- dicamenten, speciale voedingsmidde- ceproject Het kan om een lokaal of nationaal doel gaan, maar ook om het le- len en voorlichtingsmateriaal, zoals nigen van nood elders op de wereld. Zo heeft Lions Club Tilburg-Regte Hei- videofilms, dia's, folders en posters, de zich in 1995 tot taak gesteld fondsen te verwerven voor hulp aan het Om de nodige fondsen te verwerven is diabetescentrum "Mitradra" in Moskou. Dat gebeurt onder meer met een er al, deels met succes, een beroep ge- nieuwjaarsconcert door het Euregio Jeugdorkest in de Kub op 8 januari. daan op sponsors uit het bedrijfsleven en de dienstensector van Tilburg en troika functioneren er doodsoorzaak. Volgens officiële ge- omgeving. Daarnaast wordt daaraan iland weer Lions Clubs, gevens zijn eronder kinderen, jeugd en de gehele opbrengst besteed van het zuidelijke organisaties be- volwassenen elf miljoen diabetespa- Lions Club nieuwjaarsconcert 1995. ,;„i, «roepen in de sa- tiënten. Van alle amputaties die in Met dit derde concert in successie worden gedu- Rusland worden uitgevoerd is tachtig bouwt Lions Club een traditie op, met ~e economische en procent het gevolg van diabetes. De een tweeledig doel; enerzijds het wer- )e ergste nood leeft achterstand op het gebied van preven- ven van fondsen en anderzijds het aan- ie voortdurend af- tie medicijnen, vroegtijdige behande- bieden van een cultureel evenement op e gezondheids- ling en voorlichting is enorm. En die hoog niveau. uaarvoor zijn nage- zij” juist bij diabetes letterlijk van le- -;s dan ook vensbelang. Het Lions Club Nieuwjaarsconcert >t gebrek aan medicijnen, instru- Het Moskouse Ziekenhuis nr. 3 is één 1995 wordt gespeeld door het Euregio iten en hulpmiddelen, maar ook van de slechts vier ziekenhuizen in Jeugdorkest o.l.v. Edmond Saveniers goede voorlichting en begelei- Rusland met een gespecialiseerde dia- en vindt plaats op zondag 8 januari om betesafdeling. Bij dit ziekenhuis is 14.30 uur in de aula van de Katholieke door de inzet van vrijwilligers en met Universiteit Brabant te Tilburg. de hulp van ondermeer Lions Club Het Euregio Jeugdorkest, een Neder- Moscow Intercontinental een jaar ge- lands-Vlaamse stichting werd in 1995 leden het adviescentrum voor diabete- opgericht op initiatief van muziek- spatiënten "Mitradora" van de grond schooldocenten uit de regio Tilburg, gekomen. "Mitradora" is een klassieke Dankzij de bezielende leiding van di- meisjesnaam die vriendelijkheid en rigent Edmond Saveniers, die een in geduld betekent. Het hoofddoel van temationaal podium betreedt, staat het het centrum is patiënten zo te advise- orkest ondanks de jonge leeftijd van de ren en van middelen te voorzien dat zij spelers artisitek op grote hoogte. een normaal leven kunen leiden. Het trad ondermeer op tijdens "Ant-_ Voorts leidt het centrum voorlichters werpen 1993", het Festival van Vlaan- p gedaan op voor centra elders in het land, geeft deren en radio- en televisie-uitzendin- x directe informatiemateriaal uit en bevordert gen in België en Nederland, en maakte het onderzoek. een CD met werk van de Vlaamse componist August de Boeck. Omdat ik een kleine bijdrage tot begrip wil schrijven enje altijd maar één ding nog met voo tegelijk kunt zeggen, stel ik voorop, schappelijke dat de criminaliteit die zij plegen be- maar op bij ni straft moet worden, zo nodig hard, zo- weet, als elke misdaad. Soms wil ik sommi- Anderen belijden: "Laat ze creperen, gen ook wel afschieten uit pure het is eigen keus". Zeker, erzitten in ie- kwaadheid. Ik verklein niemands ders leven keuzemomenten, maar me- woede, wanneer iemand door hun ge- nigeen blijkt op een punt aan te komen weid en roofzucht geraakt wordt. van niet-meer-anders-kunnen-of wil len. Ook bij andere verslavingen. Niet Waar je wel voor moet oppassen is de alles wat een mens doet, is gekozen. En verkleining van het probleem voor de het "eigen schuld dikke bult" vrijwaart junk zelf. Een veel gehoorde versim-^ je niet als mens, als gelovige, als wel- peling is: waarom stoppen ze gewoon zijnswerker, als ambtenaar of wat ook niet met drugsgebruik? Omdat het hun de motor is in je leven. Ik denk: dan be- zo’n enorme kick geeft, zo'n geweldi- gint het pas. Het is onvoldoende men ge belevenis is, dat ze het telekens op- sen te willen helpen die met eenpak- onvergelijkbaar sterker dan die aan al cohol en nocotine. Wie de strijd met roken en drinken is aangegaan, weet wat het kost, bij hoe weinigen het lukt. Tenslotte, sommigen fronsen hun Zulke zaken los je niet op met "wat wenkbrauwen wanneer ze constateren meer je best doen". Wie zo'n strijd datje bij dag en bij nacht in de kraak- voert, heeft hulp nodig. panden en langs de straat brood brengt. Vooral op het terrein van de drugs hoor Maar het is goed tegen de criminaliteit: je dan al snel: "Allemaal verplicht af- misschien een tasjesroof minder. En kickenPrima. Menige junk wil dat in het kan nooit helemaal slecht zijn voor zijn beste en ellendigste ogenblikken, mensen even bezorgd te zijn als voor Maar een dagprijs in een kliniek met huisdieren. En weetje helemaal geen alles erop en eraan loopt in de honder- raad meer met het uitvaagsel, praat den guldens. De doorgaans geldende eens met een vader of moeder of ken- afkickduur van korter dan een jaar is nis of vriend(in) van hen. Op een niet- totaal weggegooid geld. In die tijd is de Kerstdag dan. verslaving niet over, is het lichaam amper bij, is de geest er niet los van. Er heen procei leeft achter ling en voorlichting is enorm. En die zijn juist bij diabetes letterlijk van le- vens’--'--- Het X' ’pistenbierbrpuwen;

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 5