80 WIJZE Gedachten over Kerstmis '4 [f I I ll Leren tennissen Seniorenacademie COLOFON I I I I I I I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactieadres of naar I Prettige dogen! Generotieverhoudingen Kerstmiddog r i i i i l_ I Bridge voor ouderen Nieuwe Gildegids Donkere dogen in boeken DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 22 december 1994 pagina 12 Het ri afvalv AWRI Kanaa Beemc verse hoger breid is in 1 ject 3 mome deel t Till een nat bes der Aalst-Dierks Riek Flipse-Tiemens FOTO: GEERT VAN LOON voc Em Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. j 12.00 uur voorde verschijningsdatum. 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. Bezinning Wel gelovig is de 61-jarige Simon. "Voor ons -en gelukkig ook voor de kinderen- is Kerstmis het feest van de geboorte van Christus. Er bestaat dan ook geen verschil van mening over de invulling van die dagen. Eer ste kerstdag staat in het teken van de kerkgang en samen met anderen ge denken we daar de komst van de Here Jezus naar deze aarde." Eenzame mensen "Ik wil niemand zien met de kerst; ik vind het verschrikkelijk." Voor Bertus (61) is Kerstmis onlosmakelijk ver bonden met hoe hij die in de oorlogs jaren meemaakte. "Alles stond in het teken van de nachtmis -eigenlijk drie missen- om 4 uur 's ochtends: zo maakten ze van de kortste dag van hetjaarde langste." "Het was ijskoud: de vloer, het huis, december maar een normale dag worden, zonder kerstopsmuk. Om mijn ouders te zien heb ik namelijk geen Kerstmis nodig." Kerstmis vieren in familiekring of met anderen: ouderen hebben ook de keus dat samen té doen. Afgelopen dinsdag vierden een honderdtal ouderen samen in De Garsthof een 'ouderwetse' kerst met een eucha ristieviering en een brunch. Zuidamerikaans "Mijn mooiste kerstfeest was dat met een bevriend Chileens echtpaar, bij na twintig jaar geleden. Zij hielden met hun vriendenkring -ook vooral vluchtelingen uit dictaturen als Chili en Argentinië- de kerstavond op zijn Zuidamerikaans", herinnert de veer tigjarige Bart zich. "Het was eigenlijk één langgerekte maaltijd die 's mid dags begon, waarbij veel gepraat en gelachen werd en tussendoor een dansje werd gemaakt. Ook waren er cadeautjes, vooral voor de kinderen. Aan de ene kant was er de weemoed en het verdriet, sommigen van hen hadden gevangen gezeten en waren gemarteld. Aan de andere kant was er het optimisme, het gevoel samen te overleven." "Een andere Kerstmis waaraan ik erg goede herinneringen bewaar, is de laatste keer dat mijn vader die mee maakte. Hij was een zeer gelovig ka tholiek en wist dat hij nog maar een paar maanden te leven had. Omdat we wisten dat hij er veel waarde aan hechtte, waren we die dagen bij onze ouders. Die kerst was voor mij eigen lijk het echte afscheid van hem: de laatste keer dat we als compleet ge zin bij elkaar waren." "Zelf ben ik niet gelovig en ik zou ik er met de kerst wel eens tussenuit wil len, maar dat doe je toch niet. Door verjaardagen in diverse schoonfami lies op 25 en 26 december, vieren we de kerst niet meer met zijn allen, maar ik wil mijn moeder ook niet alleen la ten. En omdat zij altijd zo druk in de weer is met kerstdiners, heb ik haar uitgenodigd om op tweede kerstdag bij mijn vriendin en mij lekker te ko men eten." Gods hand "Nee, het is niet een en al vrolijkheid", zegt de zestigjarige Hanna over hoe zij de kerst beleeft. "Er komt ook be zinning aan te pas. Een zieke broer die langzaam maar zeker achteruit gaat, een kennis die een been moet missen, de vele gruwelijke oorlogen: ik vraag me af waar Gods hand is. Ei genlijk moet ik nog steeds leren ver trouwen te hebben." "Maar toch zie ik de kerst wel zitten. Ik ben gescheiden, maar heb die dagen een mooi evenwicht tussen rust en gezelligheid. Overdag ben ik dan al leen thuis. Mijn huis voelt dan lekker ruim en rustig. Een boek, een cd, een hapje: heerlijk!" "Op eerste kerstdag hebben we met zijn allen een dineetje bij een van mijn schoondochters. Ze neemt voor het eerst de honneurs waar: een vuur doop, maar de meesten zullen wel een handje helpen. Met mijn jongste dochter heb ik afgesproken de dag erna wat ongewoons te maken in de keuken. Ze is dan ook alleen, omdat haar man dan moet werken. Omdat ze gek is op chocola, gaan we choco lade truffels maken. Eén gerechtje hebben we dus al; de rest komt wel. Zo'n afspraak met je dochter is toch hardstikke leuk." "De rust, de bezinning en 's avonds onder de mensen, fijne kontakten met kinderen en vrienden: die verschillen de elementen maken het voor mij een goede kerst. Daar heb ik alle ver trouwen in!" DE TILBURG Redactie: Ria van Het in Tilbur Centrum voo (ECNB) geve de KUB, is do agentschap a met het Musei torie in Parijs spelen in werk van de Europ Het ECNB en len samen he trum Natuur v lieu-agentschi inzake de nat neert. Het gai verzamelen, t van informatii Het ECNB is werk van ondi versiteiten en zig houden natuurbeschei centrum is vi steun van het van Landbou’ serij. Van Ne Katholieke L Landbouwuni de relevante centra van het trokken bij I heeft het ECb in Groot Britt lië, Griekenla coördinatie vt ropa opent he regionaal kanl De komende l seum voor t ECNB zich breed scala a; van onderzoe menselijk hai ecologische r bied tot aan d bestuderen vt natuurgebied» ding te breng, ridors, van de thodologieën toestand van kaart te breni projecten een ECUgemoeit Het ECNB is over het. feit i eerste jaar va lijke promine SSK menwerking Natuurlijken instituten uit aan dit Muse overleg met Agentschap 2 heden nader "De kinderen komen vrijwel altijd met de kerst naar ons, niet omdat ze moe ten maar omdat ze dat prettig vinden. De verplichting om te komen met dit soort dagen of met verjaardagen hebben we al jaren geleden afge schaft. We hebben één vaste dag per jaar waarop de kinderen en kleinkin deren bij ons komen; op al die ande re dagen zijn ze vrij om te komen of weg te blijven. Dat werkt erg goed, zowel voor ons als voor hen. Zo heb ben wij als ouders ook de mogelijk heid er eens een keertje niet te zijn." "Daardoor is Kerstmis bij ons meest al een feest waarbij we het ook heel goed kunnen vinden als er eens geen kinderen komen. Het is namelijk een gebeurtenis waarbij andere zaken centraal staan dan knusheid en lek ker eten. Voor ons is het in de eerste plaats een moment van bezinning op je eigen functioneren in deze wereld." Hèt feest van het jaar staat weer voor de deur. Hoewel... Kerstmis is flink veranderd de afgelopen twintig a dertig jaar. Dat heeft te ma ken met de ontkerkelijking, andere verhoudingen binnen gezin en familie, en de laatste jaren met toenemende commercialisering. Voor de één is het kerstfeest nog steeds een bron van inspiratie, voor een ander het enige moment in het jaar dat het hele gezin bij een is, en voor weer een ander eenvreetfeest' dat maar zo snel mo gelijk voorbij zou moeten gaan. De Seniorenwijzer vroeg een aan tal oudere en jongere Tilburgers wat Kerstmis voor hen betekent. Is er nog iets over van de oude betekenis? En is het leuk om die da gen met je ouders en/of (klein)kinderen door te brengen? de kerk. Een kerk vol eenzame men sen van goede wil. 'Vrede op aarde' zongen we, terwijl de oorlog in alle windstreken woedde en dood en ver derf zaaide. De zelfgenoegzaamheid zweefde als een dichte mist op de val se klanken van het ontstemde orgel langs de gewelven." "Om een uur of zes kwam je thuis en ging je naar de minst koude hoek van de schuur. Konijn weg. Geofferd voor een misselijk makend kerstdiner. Zo speelde het feest van het licht zich voor mij in volslagen duisternis af." "Pas als je alleen was, in het donker, de ogen stijf dicht, verschenen er soms sterretjes. Je verbeeldde je een zwak schijnsel van hoop, een belofte van nieuw licht. Wapenstilstand? Even later was er weer de domper en eigenlijk is dat nog steeds zo: een on bekend aantal pas geboren kinderen heeft het leven gelaten door de hand van weer een nieuwe koning Hero- des. Weer wordt de prijs voor verlos sing betaald: offers op het altaar van de angst. Kerst is eenzaamheid. Wanhoop. Verdriet." Schuifdeuren "Als kind keken we er dagen lang naar uit. Een flonkerende kerstboom met echte brandende kaarsjes, noten kraken, warme chocolademelk drin ken: zo begon Kerstmis op kerst avond", vertelt Martha (66). De eer ste kerstdag bleef iedereen thuis. Dat hoorde zo en niemand maakte be zwaar. Tweede kerstdag was er het kerstfeest van de Zondagschool: daar kregen we warme chocola, een krentenbol en een mooi boek na een fijne middag met zang en een kerst spel." "Toen ik zelf een gezin kreeg, zetten we de oude gewoonten voort. De brandende kaarsjes waren wel ver vangen door moderne lichtjes, maar je bleef uitzien naar kerstavond. Die werd nog niet verstoord door de TV met zijn opdringerige reclame. En elk jaar voerden onze kinderen tussen de schuifdeuren een kerstspel op. Ze brachten zelfgemaakte kerststukjes naar opa en oma en zieke mensen." "De kinderen zijn inmiddels al jaren uitgevlogen en nu komt tegen de Kerst de vraag op wat we op die da gen met de kinderen doen. Zij willen het liefst dat mijn man en ik bij hen aan de kerstdis aanschuiven. Dit jaar hebben we ervoor gekozen gewoon met zijn tweetjes thuis te blijven. Als het redelijk weer is, wippen we bij de kinderen aan voor een kop koffie of een glaasje, 's Avonds genieten we dan met een goed boek of een spel letje gezellig van de rust van de kerst avond." Eén dag is genoeg "De traditie van Kerst, de geboorte van Jesus, hoort bij mijn jeugd", zegt Maarten (32). "Vroeger had het ge loof rond die twee dagen iets ma gisch, maar voor mij behoort dat tot het verleden. Tegenwoordig zijn 25 en 26 decembertwee abnormaal rus tige dagen: veel mensen gaan rich ting ouders, winkels en kroegen zijn gesloten en de televisie biedt veelal speciale kerstprogramma's." "Dus ga ook ik naar mijn ouders, maar dat doe ik niet met tegenzin. Met Kerstmis zijn namelijk ook de meeste andere gezinsleden aanwe zig en dat maakt eerste kerstdag apart. Zo vaak zitten we niet met zijn allen bij elkaar. Bovendien hebben mijn ouders nog altijd hun zelfge maakte kerststal uit de jaren vijftig en alleen al daarom ga ik richting huis. Verder praten we op zo'n dag rustig over van alles en nog wat en eten we samen." "Gelukkig houden mijn ouders ook niet van een overdreven kerstmaal en staan ze kritisch tegenover het ka tholieke geloof. Dat alles maakt dat 25 december zonder problemen voorbijgaat. Daarna mag Kerstmis wat mij betreft voorbij zijn. Eén zo'n dag vind ik genoeg en dus moet 26 Om in uw nieuwe agenda te noteren... de verschijningsdata van de Seniorenwijzer tot de zomervakantie zijn: 5 en 19 ja nuari, 2 en 16 februari, 2,16 en 30 maart, 13 en 27 april, 11 en 25 mei, 8 en 22 juni, 6 en 20 juli. Berichten over aktivitei- ten voor deze rechterkolom moeten steeds uiterlijk de maan dag (om 12.00 uur) voor de verschijningsdatum binnen zijn; voor de eerstvolgende uitgave dus op 2 januari. Maar voor het zover is, nemen we een weekje vrijaf. De re- daktie van de Seniorenwijzer wenst ook u een mooie kerst en een gelukkig nieuwjaar toe! In de interessante programmaserie 'Gebeurtenissen' be steedt de educatieve omroep RVU deze weken aandacht aan de toekomst van Nederland. De serie wordt uitgezonden op Radio 5. Op woensdag 28 december (13.10 tot 14.00 uur) geeft professor Becker zijn visie op de toekomst van de ge- neratieverhoudingen. Een dag eerder laat prof, de Mul op de zelfde tijd zijn licht schijnen over de toekomst van de media; op vrijdag 30 december spreekt prof. Schuyt over de toe komst van de tolerantie. Vanmiddag van 14.00-16.00 uur is er in buurtcentrum Loven- Besterd een gezellige kerstmiddag. Na de ontvangst met koffie en traktatie is er een optreden van trio "Zand-Zeep- soda". In de pauze is er een loterij. De zaal is open vanaf 13.30 uur. Entree ƒ2,50 per persoon. Iedereen vanaf 50 jaar is welkom! Adres: Koestraat 164. Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I de Tilburgse Koerier, postbus I 1 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 1 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I \/nnr He \/&rQnhiininnQrlati im In wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74, starten in de derde week van januari weer bridgecursussen voor ouderen (55+) In veertien lessen leert u spelenderwijs en in een gezellige sfeer de eerste beginselen van dit spel. De beginnerscursus is op dinsdagen (14.00-16.30 uur). Daarnaast is er op don derdag (9.30-12.00 uur) een vervolgcursus en op dinsdag (14.00-16.30 uur) een cursus speeltechniek. De start is op dinsdag 17 en donderdag 19 januari en de cur- suskosten bedragen ƒ110,-, eventueel in twee termijnen te betalen. U kunt zich individueel of met een partner opgeven via wijkcentrum 't Sant, tel. 671926. Ook bestaat de moge lijkheid voor diegenen die al een beginnerscursus achter de rug hebben om vanaf 12 januari donderdagmiddag om 14.00 uur in het wijkcentrum onder begeleiding een wedstrijd te spelen. Hiervoor betaalt u een rijksdaalderper keeren u kunt zich gewoon aan de zaal opgeven. Informatie: bridgeschool Joke van de Ven, tel. 368366. Estafettestokje "Dit jaar komen mijn ouders voor het eerst met kerst bij mij, samen met mijn broers, zussen, aanhang en kin deren", vertelt Hélène (32). "Dat be tekent dat we voor het eerst sinds en kele jaren weer met elkaar Kerstmis vieren. De afgelopen jaren was de club zo groot geworden dat het voor mijn moederteveel werd om nog voor de hele bubs te koken. Bovendien wordt ze ook een dagje ouder." "Eén jaar hebben we ieder iets klaar genmaakt, zodat mijn moeder rust zou hebben. Maar dat hielp niet: ze liep toch de hele ochtend druk te red deren. Het was wel een gezellige boel in de keuken." "Nu kan ze vanuit de kerk en de kof fie thuis, hiernaartoe komen en aan schuiven. Dit keer neem ik de zorgen over. Ik hoef het niet alleen te doen: mijn man en ik koken samen. En wie weet, neemt iemand het estafette stokje wel over. Niet dat het moet, want juist met Kerstmis zou niets móeten: iedereen moet het wel of niet vieren op de manier die men zelf wil. Want het verplicht iemand uitnodigen of verplicht een uitnodiging aanne men, druist in tegen de sfeer van de kerst: vredig en feestelijk!" Heimwee-gevoel "Dat soort vragen zet me aan het den ken", zegt de 72-jarige An, die nog op allerlei gebieden zeer actief is. "Voor al als je Kerstmis al vaak hebt mee gemaakt, is er veel om aan terug te denken. Daarmee wil ik 'vroeger' niet mooiervoorstellen dan het was, maar Kerstmis geeft me wel wat heimwee- gevoel. Zeker en vast: voor mij geen kunst-kerstboom, geen diner in over- volle restaurants, geen vluchten naar het buitenland of wat de nieuwe tijd ook voor moois in de aanbieding heeft." "Wat ik wel nog steeds doe als trouw koorlid is om twaalf uur 's nachts de nachtmis zingen. Na afloop wat eten en dan uitrusten van alle repetities en de spanning van de uitvoering. Op de kerstdagen zelf -gelukkig maartwee- mag het van mij gezellig druk worden met kinderen, kleinkinderen, samen muziek maken, vrienden, een eenza me ziel wat verwennen. Kortom, even uit de gewone sleur: geen agenda, niet van hot naar her rennen." "Ik laat het maar op me afkomen. Mis schien wordt het dan ouderwets ge zellig!" de tennisschool van het sportbedr januari start een cursus tenr: lestijden op woensdag zijn: 14.45-15.45 uur (half-gevorderdr vorderden). De cursus bestaat uit zéi per les. Dit betekent dat u voor de totale cursus 208 gulden betaalt. De lessen worden gegeven door een gediplomeerd tennisinstructeur met ruime ervaring in seniorentennis. Ten nisrackets e.d zijn in de hal aanwezig. Werken met een ten niskanon is mogelijk bij voldoende interesse. Als cursist krijgt u bovendien korting bij het huren van een tennisbaan in de Stadssporthal voor het recreatief oefenuur! 8,50 p.p.). Informatie en inschrijven: de sport-infolijn, tel. 429610. De vijftiende Gildegids, uitgebracht door de werkgroep 't Gil de, is onlangs verschenen. In de gids bieden oudere stad- en streekgenoten in een bijzonder gevarieerd pakket kennis en ervaring belangeloos en in ruime mate aan. Iedereen kan ge bruik maken van het aanbod. Er is geen "lesgeld" verschul digd; alleen noodzakelijke kosten moeten worden vergoed. De Gildegids kunt u vinden bij bibliotheken, wijkcentra, het gemeentelijk informatiecentrum en op vele andere publiek toegankelijke plaatsen; u kunt de gids ook opvragen bij 't Gil de, Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg (tel. 013-445952). Spreekuur: elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. 50-Plussers kunnen in de Stadssporthal leren tennissen bij irijf van de gemeente. Op 18 inis op de woensdagmiddag. De ,n: 13.45-14.45 uur (beginners), /orderden) en 15.45-16.45 uur (ge- staat uit zestien lessen a 13 gulden les. Dit betekent dat u voor de totale cursus 208 guk ---gediplomt Op de Seniorenacademie Brabant kunnen vijftig-plussers zich in tienweekse cursussen op academisch niveau oriën teren op verschillende wetenschapsgebieden. Een voorop leiding is niet vereist. Wel wordt van de cursisten verwacht dat zij zelfstandig literatuur kunnen bestuderen en dat zij een inbreng hebben tijdens de hoor- en werkcolleges. Er wordt door de docenten zoveel mogelijk gebruik gemaakt van Ne derlandstalige literatuur. De bijeenkomsten zijn overdag en duren 2 a 2,5 uur. De groepsgrootte is beperkt. Tot de nieuwe cursussen behoren o.m.: de raadselachtige Multatuli; sekse-verhoudingen; geschiedenis van de islam in Marokko; Russische schrijvers op zoek naar de mens; kijken naar architectuur; wiskunde, een menselijke bezigheid; ge schiedenis van de Verenigde Staten; demografie en sociale zekerheid. Over de 28 cursussen van komend voorjaar houdt de Seni orenacademie op donderdag 12 januari een informatiemid dag in de KUB, gebouw P (Warandelaan 2, Tilburg); tijd: 14.00 tot 16.30 uur. Een brochure over de cursussen is gra tis verkrijgbaar bij het Infocentrum HKLT/FEO, Pyreneeën- weg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 013-394444 (van 9.00-17.00 uur). De meeste mensen associëren de kerstboeken met sfeervolle verhalen vol licht, maar er zijn ook boeken die juist de duisternis die eraan vooraf gaat benadrukken. U vindt zo wel het eerste als het tweede soort in de Openbare Biblio theek Tilburg. De volgende boeken spelen zich af in de kersttijd, maar er gebeuren allerlei zaken die zich niet met de sfeer van kerst verdragen. Erg eng is het boek 'Moord op kerstavond' van Thomas Alt man, waarin een psychopatische moordenaar rondwaart. In 'Sneeuw in Londen' van Paul Theroux verdwijnt een huis baas nadat hij iemand de huur opgezegd heeft. Poirot on derzoekt in 'Kerstmis van Poirot' van Agatha Christie een moord die op kerstavond is gepleegd. Ook in een boek van Baantjer wordt het lijk in de kerstnacht ontdekt. Deze en minder moorddadige titels van kerstboeken vindt in de folder 'Het decembergevoel'. Vraag er eens naar in de bi bliotheek bij u in de buurt. 'Griezellige Feestdagen'! O j

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 12