6© WIJZE D X. I I i ’’Ouderenwerk zonder vrijwilligers is vogel zonder vleugels Unieke ’opleunwoningen' bij St. Jozefzorg i r J I E SBT legt rechten en plichten vrijwilligers vast E n i| H onden POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i i i I Vrijwillige Thuishulp in Noord Themamiddag over zorg Volksuniversiteit Terra Nova Voorjaarscursussen Seniorenacademie Kerst in 't Sant Vrijwilligers bij de bibliotheek Donderdag 8 december 1994 pagina 13 I4 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER in 350505. Tekort datum. J i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. SBT-vrijwilligers doen allerlei vor men van nuttig werk, bijvoorbeeld bij de eetpunten voor ouderen. FOTO: GEERT VAN LOON Het idee voor dit project is bij de TBV ontstaan omdat zij steeds vaker ge confronteerd wordt met ouderen, van wie de partners geheel of gedeeltelijk afhankelijk zijn van verpleeghuis hulp. Als gevolg daarvan ontstaat dan, juist in een periode dat men graag dicht bij elkaar blijft, een nood gedwongen scheiding. Door zelf standige woningen -letterlijk- boven op een verpleeghuisafdeling te bouwen (ze worden dan ook 'opleun- woningen' genoemd) kan voor en deel van deze mensen de scheiding worden voorkomen of de gevolgen daarvan tenminste worden beperkt. Wanneer 's avonds de één naar een slaapkamer van een verpleegafde- ling gaat, brengt de ander de nacht door in de eigen opleunwoning. Zo kunnen in elk geval de dagen samen worden doorgebracht. Vorig week donderdag heeft wet houder Ank van Blerck de eerste paal geboord voor het unieke pro ject dat door de TBV en het Zorg centrum Tilburg-zuid (ZTz) wordt gerealiseerd aan de Wethouder- slaan, direct naast St. Jozefzorg. In het nieuwe gebouw is er plaats voor wonen èn zorg. De onderste laag is een verpleeghuisafdeling die in opdracht van ZTz wordt ge bouwd. Daarboven komen drie woonlagen met elk dertien zelf standige woningen van corporatie TBV. De nieuwe afdeling Psychogeriatrie van het verpleeghuis St. Jozefzorg biedt plaats aan dertig bewoners, waardoor een deel van het schreeu wende tekort aan verpleeghuisbed den in Noord-Brabant wordt opge lost. De toekomstige bewoners De Internationale Dag van de Vrijwilligers is weer achter de rug. De vrijwilligers zijn terecht weer voor eventjes op een voetsstuk gezet; zij doen immers het werk dat door alle bezuinigingen niet meer door beroepskrachten kan worden gedaan. Wie zal er straks, als het beknib belen op het geld verder door gaat, voorde vrijwilligers zorgen? Drop Oud krijgen de beschikking over een één- twee- of vierpersoons slaapkamer, een grote activiteitenruimte en zitjes. - Natuurlijk kunnen zij ook vertoeven in de overdekte wintertuin die de ver binding gaat vormen tussen het be staande gebouwencomplex van St. Jozefzorg en de nieuwbouw. De opleunwoningen zijn ruim en praktisch ingericht en voldoen aan de eisen van het seniorenlabel (het "keurmerk" voor ouderenwoningen). De woonkamer met de half-open keuken is zo'n 30 m2 groot. Achter de keuken ligt een multifunctionele ka mer die bijvoorbeeld als eet-, logeer- of studeerkamer gebruikt kan wor den. Door middel van en schuifdeur kan deze kamer al dan niet bij de keu ken betrokken worden. Verder heeft de woning een ruime slaapkamer, badkamer en berging. De loggia biedt ruimte en beschutting om lekker bui ten te kunnen zitten. Het coördinerend ouderenwerk SBT heeft gisteren een Vrijwilligerswij- zer' gepresenteerd, waarin de rechten en plichten van zijn onbezoldigde werkers zijn vastgelegd. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeen komst in De Rooi Pannen, waar de 25-jarige SBT zijn honderdvijftig vrij willigers op de Internationale Vrijwilligersdag eens extra in het zonnetje zette. Belangenbehartiging Het vrijwilligerswerk is in de loop der jaren ook van karakter veranderd. De meeste vrijwilligers in het ouderenwerk begon nen ruim twintig jaar geleden nog puur vanuit het gevoel zich nuttig te kunnen l! MMHeE Advies Volgens de VrijwiIIigerscentrale zijn er steeds meer organisaties die hun af spraken met vrijwilligers op papier hebben vastgelegd. Naast de SBT en kleinere organisaties zijn dat bijvoor beeld 't Hooge Veer, Zonnehof en Zorgcentrum Zuid. Die laatste heeft zelfs een betaalde coördinator in dienst voor het vrijwilligerswerk. De Vrijwilligerscentrale heeft allerlei materiaal, o.a. brochures, over de ver schillende aspecten van vrijwilligers werk, zoals onkostenvergoedingen, verzekeringen, rechten en plichten. Ook kan projectmedewerkster Carla Sakko van de stichting Contour advie zen, tips en steun verstrekken, onder meer bij het opstellen van vrijwilligers contracten. Inlichtingen: tel. 434572. houden met de doelgroep via de werk groepen. Ook de vrijwilligers van de Cliënten Adviesraad vormen voor ons een belangrijk platform, een adviesor gaan voor het beleid van de SBT dat niet meer is weg te denken. De professionele werkers moeten vertalen wat de ouderen vertellen over verschillende knelpunten." Dat de SBT wil investeren in zijn vrijwilli gers, blijkt onder meer uit de mogelijkheid die ze hebben zich te scholen in bijvoor beeld vergadertechniek of computerge bruik, als dat voor het werk nuttig is. Ook is in de Vrijwilligerswijzer vastgelegd dat de SBT-vrijwilliger naast een ongevallen en aansprakelijkheidsverzekering recht heeft op vergoeding van vervoers- en te lefoonkosten die voor het werk gemaakt worden. Tevens staat nu zwart op wit waartoe de vrijwilliger zich vastlegt en hoe er bij conflicten bemiddeld en beslist wordt. De Vrijwilligerswijzer van de SBT is I volgens Van der Zanden ook een nuttig instrument voor partner-organisaties die met vrijwilligers werken. "Die vrijwilligers kunnen erin vinden wat je kunt claimen of zich bijvoorbeeld afvragen: 'Hoe zit dat bij ons? "'Samen met de stichting Contour I (de koepelorganisatie van de Vrijwilli gerscentrale) werkt de SBT aan informa- tiepunten voor vrijwilligerswerk voor en I door ouderen. Die zouden o.m. moeten uitgroeien tot een gespecialiseerde vaca turebank voor het ouderenwerk. "Er bestonden natuurlijk wel afspraken over het werk, maar die zaten teveel in de hoofden van de mensen en konden daar door verschillend geïnterpreteerd wor den", vertelt Annelies van der Zanden, als coördinator van de SBT-wijkteams ver antwoordelijk voor de uitvoering van het vrijwilligersbeleid. "Belangrijke zaken als onkostenvergoeding en verzekering wa ren al wel geregeld. Met de Vrijwilligers wijzer willen we méér duidelijkheid scheppen over rechten en plichten. De vrijwilliger weet nu: 'Ik hoef me niet te ge neren als ik om een onkostenvergoeding vraag.' Daarnaast zullen de betaalde SBT-medewerkers zich meer bewust moeten worden van de rechten van de vrijwilligers. Zo zal daar ook de nadruk op gelegd worden in gesprekken met begin nende vrijwilligers." Ook voor de SBT zelf is het belangrijk rechten en plichten van de onbetaalde medewerkers op papier te zetten, en dan niet alleen om duidelijkheid te scheppen over de zakelijke afspraken tussen vrij williger en organisatie, legt Van der Zan den uit. "Het aanbod van vrijwilligers wordt een steeds schaarser goed. Daar moetje dus heel zorgvuldig mee omgaan. Als instelling geef je op deze manier aan welk belang je hecht aan het vrijwilligers werk en maak je ook duidelijk dat je er wilt investeren." Voeling houden "Zonder vrijwilligers is het ouderenwerk een vogel zonder vleugels", staat in de Vrijwilligerswijzer van de SBT te lezen. Dat wordt ook nog eens benadrukt door Annelies van der Zanden: "Bij ons zijn de vrijwilligers vaak de ouderen zelf. Die brengen hun eigen kracht en deskundig heid mee. Op die manier kun je voeling Als uit vele, vele bazuinen klinkt erdoor ons Nederland: "Bezuinigen!" Op: bejaarden, studenten, ziekenhuizen, stichtingen, gehandicapten, ver voer, etc. Ik doe aan dat bezuinigen mee. Wat kan ik met mijn 68 jaar nog missen? 't Is hier vaker gehaktdag dan biefstukdag. M'n neutje? Nee, nee! Tele foon... ja! Honderd gulden is niet niks om als een zielepiet op een tele foontje te wachten van deze of gene. Als ze mij willen spreken, is er de pen. Daarmee kun je immers veel zeggen! In de kroegen kom ik al niet veel meer. Ach, hoe gaat het in een toffe kroeg? Je komt er altijd geen kerkgangers tegen. Wel gaat het er zo van: "Hoi Jan, leefde gij ook nog." "Hoi Pietje... en barst nou toch, daar hedde Ome Kees, trek maar eens even aan de bel! Schep op, schep op. Ja doe ze nog maar eens vol: leve de lol!" Naar huis met een taxi; een fooi waar de chauffeur knap blij mee is. En dan de andere dag: stapje terug! Geen telefoon, geen centjes meer. Wel rekeningen ("binnen tien dagen"), herinneringen ("laatste aanma ning") en heel netjes meldt zich deurwaarder Netten. Zo leven veel men sen op een vulkaan, denkend: "Hoe zal het morgen weer gaan?" Nou, voor mij kan 't morgen niet fout: er staat hier altijd wat koud. Proost! Broer Donders Bk gay Inwoners van Tilburg-Noord kunnen van maandag tot en met vrijdag tussen half tien en half twaalf bellen naar één centraal telefoonnummer voor vrijwilligershulp, tel. 555257. Het meldpunt is gevestigd in wijkcentrum De Ypelaer aan de Corellistraat 10. Hierdoor wordt u niet meer van het kastje naar de muur gestuurd als u vrijwilli gershulp nodig heeft. Ook hoeft u zich niet meer af te vra gen welke vrijwilligersorganisatie u kunt inroepen voor welke hulp. Bij het meldpunt kunt u terecht voor: huisbezoek, zieken bezoek, boodschappen doen, oppas verzorgen, termina le thuiszorg, klusjes, samen wandelen, begeleiden naar huisarts of ziekenhuis, vervoer in noodgevallen, ontspan- ningsactiviteiten en informatie over vakantieprojecten en vrijwilligerswerk. Deze thuishulp wordt verleend door vrijwilligers van o.m. het Rode Kruis, Zonnebloem, stichting Contour, kerken en ouderen- en gehandicaptenorganisaties in Noord. Op het meldpunt werken vrijwillige telefonisten die graag samen met u naar een oplossing zoeken. Schroom dus niet om naar het meldpunt te bellen als u één van de ge noemde vormen van hulp of ondersteuning nodig heeft; tel. 555257. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert vanmiddag een themamiddag over zorg voor ouderen. Thuiszorg Midden-Brabant licht haar aanbod van zorgactiviteiten toe met behulp van videobeelden. Zeer belangrijk voor ouderen die nu of in de toekomst van dat aanbod gebruik zullen moeten maken. De middag van de ANBO in de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelenlaan be gint om 14.00 uur. De Volksuniversiteit Terra Nova start in januari weer nieuwe series voor vijftigplussers. Twee heel bijzondere staan hieronder: Tai-Chi en Video filmen/monteren voor 50+. Voor meer informatie kunt u terecht bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44; tel. 426269. Tai Chi Chuan is een bewegingsleer uit China. In deze se rie van acht lessen op maandagochtenden (ƒ80,-) leren de docenten u de verschillende series gezondheidsoefe- ningen. De start is op maandag 30 januari, maar eerst is er een demonstratie/proefles op maandag 23 januari. De cursus Video filmen/monteren voor 50+ bestaat uit een serie van zes dinsdagmiddagen (ƒ65,-), bedoeld om u op weg te helpen wat meer 'uit uw camera te halen'. U zult er van staan te kijken wat voor mogelijkheden u heeft en wat u tot nu toe onbenut heeft gelaten. U leert een reportage te maken, een documentaire over één of ander onder werp, misschien een speelfilmpje. In de serie leert u vele praktische toepassingen. Breng uw camera mee! Start dinsdag 24 januari 1995,14.00-16.00 uur. De Seniorenacademie Brabant verzorgt sinds 1990 in het voor- en najaar tienweekse cursussen voor vijftig-plus- sers. Zo kunnen ouderen kennismaken met het hoger on derwijs en zich oriënteren op wetenschapsgebieden, die ze in hun opleiding en beroep hebben gemist. De cursus sen worden gegeven op academisch niveau. Een voor opleiding is niet vereist. Wel wordt van de cursisten ver wacht dat zij zelfstandig literatuur kunnen en willen bestuderen, en dat zij een inbreng hebben tijdens de hoor- en werkcolleges. Er wordt door de docenten zoveel mo gelijk gebruik gemaakt van Nederlandstalige literatuur. De bijeenkomsten duren 2 a 2,5 uur. De groepsgrootte is beperkt. Alle cursussen worden overdag gegeven door ervaren (oud-)docenten van universiteit en hogeschool. Naast het volgen van de colleges bestuderen de cursisten de opgegeven literatuur. Over de cursussen in het volgend voorjaar houdt de Se niorenacademie een open dag met informatieprogramma op donderdag 12 januari in de KUB, gebouw P (Waran- delaan 2, Tilburg); tijd: 14.00 tot 17.00 uur. Tot de nieuwe cursussen behoren o.m.: Marcel Proust, Multatuli, Sekse verhoudingen, geschiedenis van de islam in Marokko, Russische schrijvers, architectuur, ethiek, geschiedenis van de Verenigde Staten en demografie en,sociale zeker heid.’ Een brochure over de cursussen is gratis verkrijgbaar bij het Infocentrum HKLT/FEO, Pyreneeënweg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 013-394444 (van 9.00-17.00 uur). Ouderen trefpunt 't Sant organiseert op woensdag 21 de cember een Kerst-lnn. In elk geval krijgt u een kopje kof fie of thee met kersttraktatie. U bent vanaf 10.00 uur van harte welkom op deze ochtend, de deelname is gratis. Op dinsdag- en donderdagochtenden 13, 15 en 20 de cember kunt u er ook kerststukjes maken. U betaalt alleen de materiaalkosten (ƒ6,-). Adres: Beneluxlaan 74; tel. 671926. Vrijwillig(st)ers zijn bij veel organisaties graag gezien. Ze bieden vaak een extra paar handen, benen, ogen of oren, waardoor net dat beetje meer gedaan kan worden. Ook de Openbare Bibliotheek Tilburg maakt geregeld gebruik van hun diensten. In de bibliotheek zult u echter geen vrijwil ligsters aantreffen. Wel daarbuiten, of beter gezegd: tus sen de bibliotheek en bepaalde groepen lezers. In veel verzorgingshuizen bijvoorbeeld brengen vrijwil ligsters de boeken van de uitleenpost in huis naar de mensen op de kamers. Dit is nodig omdat het voor veel be woners onmogelijk is zelf naar de bibliotheek te komen, of de boeken te dragen. In de ziekenhuizen gaan vrijwillig(st)ers met karren vol boeken langs de afdelingen. Ook hier speelt de geringe mobiliteit van de patiënten een grote rol. Maar de grootste afstanden leggen de vrijwilligers van de Bezorgdienst van Boeken aan Huis af. Zij bezorgen pak ketten boeken bij mensen thuis die door ziekte of handi cap aan huis gebonden zijn. Het contact tussen vrijwillig(st)er en lezer blijft meestal niet beperkt tot het brengen en halen van boeken, een lui sterend oor is vaak ook welkom. En dat beetje meer maakt de vrijwiIlig(st)ers voor de bibliotheek en de lezer zo waar devol. altijd de mogelijk- lak te maken wan- stijden problemen rijwilligerscentrale trebank voorvrou- geïnteresseerd zijn :tie kunnen een in- let daarin een in- n vragen. informatie is de le bereikbaar van r van maandag t/m ijwilligerscentrale, burg, tel. 434572. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. 1 Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks 1 Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 1 64, 5038 DH Tilburg I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 368805. Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijnings- ^latum. maken en er zelf ook plezier en sociale kontakten aan over te houden. "Het idealisme is natuurlijk gebleven", vertelt Van der Zanden, "maar door de emanci patiebeweging is naast die dienstverle ning ook de belangenbehartiging opge komen." Daardoor heeft de SBT nu vrijwilligers(groepen) die zich bezighou den met uiteenlopende zaken als het gas tvrouw- of gastheerschap in eetpunten en in dienstencentrum De Garsthof, de ad ministratie, hand- en spandiensten, pro- jectraden, het Netwerk Blinde en Slecht ziende Ouderen en de Cliënten Adviesraad (CAR). Net als bij andere organisaties hebben de SBT-vrijwilligers zelf ook baat bij wat ze doen, aldus Van der Zanden. "Natuurlijk zijn het leeftijdgenoten die iets voor el kaar doen. Maar daarnaast levert het van alles op: plezier, sociale kontakten, de mogelijkheid zich te ontplooien en in een aantal gevallen een compensatie voor betaald werk. Dat dat goed bevalt, merk je bijvoorbeeld aan het feit dat de SBT vrij willigers heeft die er vanaf het begin -ruim twintig jaar geleden- bij zijn." Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus iuuui, uuuu jm iiiuuiy, u 368805. Deadline: maandag

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13