rjff. W I J Verplichte overstap naar particuliere polis "Krachten bundelen van organisaties in vrijwillige thuishulp" I Centraal meldpunt in Noord; gezamenlijke folder in West te d! >m! I POST SCRIPTUM COLOFON ri li i Wordt eenmaal in de twee we- Sport en Spel Spoorboekje 50+ Fitheidstest Dansmiddogen SOON 't Gilde zoekt aanbieders Excursie reptielenhuis Sinterkerstboeken in de bibliotheek Bowlen voor 50-plussers Werken voor 't Gilde Weinig problemen, maar wel duurder uit I I r 11 I Donderdag 24 november 1994 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER I zamenlijke organisaties bij artsen en het maatschappelijk werk. Karei Luiijf (eindredacteur) I. 013-432835 94 pagina 14 r achten? (TNO getest); itronen; timent van wi-systeem. Thuishulp door vrijwilligers omvat een breed terrein. Iets simpels als (samen) boodschap pen doen kan al heel waardevol zijn. FOTO: GEERT VAN LOON HET WOORD IS AAN... >lade \BRIKAAT larketvloer. jwi Stil sys- belangrijkste doelstellingen zijn na tuurlijk het organiseren van activitei ten en belangenbehartiging, maar vaak verlenen ze ook hand- en span diensten aan hun leden die dat nodig hebben", verklaart Fransen de deel name van ouderen- en gehandicap tenorganisaties aan het meldpunt. De bundeling van krachten in de thuishulp door vrijwilligers begint binnen een aantal Tilburgse wijken steeds vastere vorm te krijgen. In Tilburg-Noord draait sinds anderhalve maand een centraal meld punt van allerlei organisaties die zich met dit soort hulp bezighou den. In West staat de samenwerking in de steigers: sinds vorige week ligt in 't Zand, Wandelbos en de Reeshof een folder van de ge- CZ, en waarschijnlijk ook andere maatschappijen, hebben hun verze kerden schriftelijk op de hoogte ge bracht van de veranderingen. In elk geval de CZ-verzekerden, die slecht Vorige week in het nieuws: de tandarts gaat per 1 januari voor het grootste deel uit het zieken fonds èn de koopkracht van de minima is weer verder achteruit gegaan. Kennelijk snappen ze in Den Haag niet dat je een gebit nodig hebt om op een houtje te kunnen bijten. Drop Oud Het Meldpunt Vrijwillige Thuis zorg in Noord is gevestigd in De Ypelaer, Corellistraat 10, tel. 555257. Het Meldpunt is bereik baar van maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur Wie in Tilburg-West vrijwillige thuishulp wil, kan zich tot huisarts, parochie of maatschappelijk werk wenden. Die beschikken over de namen en telefoonnummers van de deelnemende organisaties, waaruit men dan een keuze kan maken. Deze komen ook in de wijk kranten te staan. Bij de CZ-groep, die natuurlijk een groter werkgebied heeft dan Tilburg, gaan zo'n tweeduizend ouderen per 1 januari door de wet Van Otterloo van ziekenfonds naar de particuliere verzekering, vertelt CZ-voorlichter H. Wilsens. CZ hanteert dezelfde voorwaarden bij de particuliere ziektekostenverze kering. "We hebben geen medische selectie of beperkende voorwaar den", aldus Wilsens. Volgens hem werken veel andere maatschappijen op dezelfde manier en is het dus meestal niet nodig om van verzeke raar te veranderen. Anders is het de vies: 'kijk en vergelijk'. De verzekerde is wel duurder uit, zegt Wilsens. "Afhankelijk van je inkomen en eventueel van het aanvullend pensioen van je partner kan dat va riëren van enkele tientjes tot meer dan honderd gulden per maand." De standaardpakketpolis kost ruim 190 gulden per persoon per maand: 148 gulden premie plus 35 gulden aan wettelijke toeslagen en 9,35 nomi nale premie AWBZ. Het komt er dan toch van. Naast de 162.000 Nederlandse oude ren die de overstap van particu liere ziektekostenverzekering naar ziekenfonds gemaakt heb ben, zijn er ook die de omge keerde weg moeten bewande len. Naar schatting gaat het in Tilburg om ettelijke honderden 65-plussers die een inkomen hebben dat boven de 30.500 gulden ligt. Steeds belangrijker De vrijwillige thuishulp neemt een steeds belangrijker plaats in tussen de zorg van familie, vrienden en bu ren en de professionele hulpverle ning. De familiebanden zijn immers niet meer zo sterk als vroeger, onder meer doordat nogal wat kinderen op een flinke afstand van hun ouders wonen. Ook zijn er steeds meer jon- Breed scala Het meldpunt in Noord is gevestigd in wijkcentrum de Ypelaer aan de Co rellistraat. De hulpvragen die daar binnen komen bij de door stichting Contour geschoolde telefonisten, worden doorgesluisd naar een breed scala aan organisaties. Logisch is dat medewerkers van de Zonnebloem-afdelingen in de buur ten Heikant, Quirijnstok en Stokhas- selt huisbezoeken afleggen en er voor zorgen dat zieken, gehandicapten en eenzame mensen aan hun activiteiten kunnen deelne men. Ook het Rode Kruis doet mee met zijn activiteiten van de Welfare- afdeling en de telefooncirkels. Voor het verlenen van geestelijke hulp zijn de Montfortparochie en de prote stantse kerk Samen op Weg bij het meldpunt betrokken. Leden van de Parochiële Bezoekgroep leggen huisbezoeken af. Voor praktische bijstand kan een be roep gedaan worden op vrijwilligers van de Hulpcentrale. Die hulp loopt uiteen van klusjes in en om huis, het afleggen van bezoekjes, oppassen bij dementerende of anderszins ge handicapte mensen en thuishulp bij ernstig zieke mensen. Maar ook de Samenwerkende Oude renorganisaties Noord (SOON), waaronder de KBO-afdelingen, en gehandicaptenorganisaties als Door Samenwerking Sterk en 't Stokske doen mee met het meldpunt. "Hun De hulp door vrijwilligers kan variëren van het aanbieden van (ontspan- nings-)activiteiten en huisbezoeken aan zieke of eenzame wijkbewoners tot het verlenen van geestelijke bij stand. Er zijn vijfhonderd vrijwilligers werkzaam bij de verschillende orga nisaties in Noord; in West zijn dat er ruim tweehonderd. In principe kun nen alle hulpbehoevende wijkbewo ners terecht bij de verschillende or ganisaties. Maar de verwachting is dat vooral ouderen gebruik zullen maken van hun diensten. De samenwerking op wijkniveau van de organisaties wordt gecoördineerd door het Vrijwilligers Netwerk Thuis zorg Midden-Brabant (VNT), in nau we samenwerking met het Coördine rend Ouderenwerk SBT. "De bedoeling is dat iedereen de hulp krijgt die nodig is", zegt VNT-coördi- nator Ans Fransen.Het kwam voor dat vrijwilligers van drie organisaties bij iemand op bezoek gingen en bij ie mand anders kwam niemand. Nu kun je zeggen: 'Wie gaat en wanneer'. Door een betere inzet van de vrijwilli gers kan er meer hulp geboden wor den. En dat is goed, omdat er een te kort aan vrijwilligers is." Overleg "De bedoeling is dat in alle Tilburgse stadsdelen zulke samenwerkings verbanden worden opgezet," zegt Ans Fransen. Het VNT begeleidt de opzet van de samenwerking, waar van de intensiteit per stadsdeel kan verschillen. In West is men nog niet zover als in Noord, maar ook daar is al sprake van regelmatig overleg tussen dezelfde soorten organisaties als in Noord. "Eerst ligt er nu de folder in De Rees hof, 't Zand en het Wandelbos. Ook komen er artikelen in de wijkkranten met de adressen en telefoonnum mers van de deelnemende organisa ties. Die kunnen bewaard worden, voor het geval dat men hulp nodig heeft", aldus Fransen. "Of er in West en later in Zuid ook meldpunten komt, is afhankelijk van de deelnemende organisaties. Wij kunnen alleen maar de voordelen aanduiden. Zoiets moet ook de kans krijgen om te groeien." gere vrouwen die een betaalde baan hebben, waardoor ze niet op stel en sprong klaar kunnen staan voor hun ouders. Daarnaast komt het steeds vaker voor dat hoogbejaarden niet meer voor honderd procent op hun kinderen kunnen rekenen, omdat die zelf niet meer zo jong zijn en dus wat minder goed uit de voeten kunnen. Voeg daar de bezuinigingen op de professionele thuiszorg aan toe en het belang van de thuishulp door vrij willigers is duidelijk. "Maar de vrijwillige thuishulp neemt een eigen plaats in", zegt Ans Fran sen. "We zijn er niet om de gaten van de professionele thuiszorg te dich ten. Ons gaat het er om de krachten te bundelen van al die organisaties die actief zijn in de vrijwillige thuis zorg, maar dan wel binnen de gren zen van het vrijwilligerswerk." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren- wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. iagzangen iwijzer van t Wonen Zaterdag is het nieuwe Sport en Spel Spoorboekje 50+ verschenen. Dit boekje, samengesteld door BOTS (Bu reau Ondersteuning Tilburgse Sport) en de SBT (Stichting voor gecoördineerd Ouderenwerk Tilburg), bevat een overzicht van alle voor ouderen geschikte bewegingsac- tiviteiten in Tilburg. Zowel bekende activiteiten zoals gym nastiek, zwemmen, tennis en badminton, als minder be kende activiteiten zoals bowls, korfbal, curling, golf en zelfverdediging staan vermeld. Er zijn twintig verschillen de 'takken' van sport opgenomen, met een totaal van 105 activiteiten! Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de bibliot heken, het gemeentelijk informatiecentrum, de VVV, buurtcentra, SBT en BOTS. De fitheidstest voor ouderen, die zaterdag bij de presen tatie van het nieuwe Sport en Spel Spoorboekje 50+ werd gehouden, was met ruim 250 deelnemers volgeboekt. Bij voldoende animo wordt in het voorjaar '95 nog zo'n test georganiseerd, waarmee de fysieke fitheid van ouderen kan worden vastgesteld. Bij de test komen o.m. aan de orde: bloeddrukmeting, lenigheidsmeting van heupgordel en wervelkolom, gewicht, sprongkracht, oog-hand-coör- dinatie en het wandel-uithoudingsvermogen. Elke deel nemer ontvangt een computer-uitdraai met daarop de door hem/haar behaalde resultaten. Op basis hiervan ge ven aanwezige artsen een op de deelnemr afgestemd be- wegingsadvies. Deelname aan de test kost ƒ7,50. Indien u volgend voorjaar ook wilt deelnemen aan de fitheidstest, neem dan contact op met het Bureau Ondersteuning Til burgse Sport (BOTS), tel. 013-437283. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) organiseren om de twee weken een dansmiddag in de zaal van de Riddershof (Leharstraat 110) met leuke muziek van disc-jockey Jan. De entree bedraagt ƒ1,-; de middagen duren van 14.00 tot 17.00 uur. De volgende dansmiddagen zijn op 30 november, 14 en 28 december, 11 en 25 januari, 8 en 22 februari, 8 en 22 maart, 5 en 19 april, 3,17 en 31 mei en op 14 juni. 't Gilde bemiddelt voor ouderen die hun kennis en ervaring willen overdragen aan anderen. Bent u 50 jaar of ouderen hebt u kennis, ervaring en vaardigheid op het gebied van een hobby of ontspanning dan wel een vak of een beroep dat u hebt uitgeoefend én u vindt het leuk uw kennis aan anderen door te geven, neem dan eens contact op met 't Gilde. Er is echt behoefte aan uw advies! In de afgelopen twee maanden kwamen zo mensen vragen naar aanbie ders die advies kunnen geven over zijdeschilderen, calli- graferen, brood- en banketbakken, bloemschikken, post zegels verzamelen en Nederlands voor anderstaligen. Neem eens contact op met 't Gilde, Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg. Telefoon 445942, op dinsdag en donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur. U kunt ook informatie krijgen over de personen die graag van u zo'n advies ontvangen. Op woensdag 7 december organiseert het ouderentref punt van wijkcentrum't Sant een bezoek aan reptielenhuis De Oliemeulen. Belangstellenden worden om 10.00 uur verwacht bij De Oliemeulen, Reitse Hoevenstraat 30. Als u ouder bent dan 65, a.u.b. uw 65+ pas meebrengen. Deelname: gratis. Inlichtingen: tel. 671926. Het is u misschien nog niet eerder opgevallen, maar som mige boeken komen in de Openbare bibliotheek Tilburg maar korte tijd voor de dag. Het gaat dan om boeken die tijdelijk in de belangstelling staan: de paasboeken, de sinterklaasboeken en de kerstboeken. Op dit moment zult u niet veel sinterklaasboeken meer aantreffen in de bibli otheek. Met name de voorleesboeken voor de jeugd zijn voor het merendeel al uitgeleend. Maar bij de boeken voor volwassenen vindt u nog verschillende boeken die van pas komen in de tijd voor Sinterklaas. 'Sint Nicolaas, zwar te piet, kerstman' van Martin Jans is handig voor het aan kleden en schminken van Hulpsinterklazen en Hulp Zwar te Pieten. Over het maken van cadeaus en het op een leuke manier verpakken daarvan, zijn diverse boeken aanwezig. U zoekt gewoon op het onderwerp cadeaus of u kijkt op de speciaal ingerichte tafel.Daar vindt u mis schien ook nog een rijmwoordenboek. De kerstboeken worden nu ook te voorschijn gehaald. Dus of u nu een eenvoudig kerstverhaal zoekt om voor te lezen aan klein(e)kinderen, een bundel sfeerverhalen voor uzelf, of boeken om ideeën uit op te doen voor kaarten, cadeaus, menu's of tafelversieringen, u vindt ze in de bibliotheek bij u in de buurt. U moet er alleen op tijd bij zijn. In Hilvarenbeek bestaat al meer dan 8 jaar een club van 50-plussers die wekelijks 2 uren fanatiek aan het bowlen zijn. Zij doen dit in competitieverband, ieder met zijn eigen handicap. Dat gebeurt elke dinsdagmiddag in bowling centrum Kempenhof, Diessenseweg 99 in Hilvarenbeek. Interesse? Bel dan wedstrijdleider R. Dankers, tel. 013- 700439, of wnd. secretaris J. Stobbe, tel. 04255-1630. U kunt ook op een dinsdag van 13.00 tot 17.00 uur een kijk je nemen in het bowlingcentrum. 't Gilde, een werkgroep van zes personen, brengt contact tot stand tussen ouderen vanaf vijftig jaar en anderen voor het overdragen van kennis, ervaring en vaardigheid op het gebied van hobby of ontspanning dan wel een uitge oefend beroep of vak. De werkgroep geeft tweemaal per jaar een gids uit met een overzicht van de aangeboden hulp of advies. Daarnaast verzorgt 't Gilde iedere week op dinsdag en donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur een spreekuur op het adres Spoorlaan 320. De werkgroep wil zich vanwege het werk met één persoon uitbreiden. De taak van de nieuwe medewerker(st)er be staat o.m. uit het verzorgen van het spreekuur, het met een computer verwerken van de aanbiedingen en aan vragen om advies/hulp/begeleiding, en deelnemen aan de werkgroepbesprekingen (twee keer per maand). Hebt u belangstelling en bent u ouder dan vijftig jaar, neem dan schriftelijk of telefonisch (445952) contact op met 't Gilde of kom even langs. ter been zijn, kunnen indien nodig kontakt opnemen met de buiten- dienst-medewerkers van de verzeke raar om hen thuis een en ander nog eens uit te laten leggen. Het is prettig als men in de pers tussen allerlei ellende en klaag- eens een positief stuk leest. Dat was het geval in de Seniorenwij: 10 november. Daarin werd bericht dat het experimentele project Plus op de rails was gezet. Het is natuurlijk heerlijk dat de mensen langer leven in -vergeleken met vroeger- veel riantere omstandigheden. Maar het brengt wel zijn zorgen mee. Temeer, daar een betrekkelijk kleine groep van productieven voor ons allemaal de kost moet verdienen. En dat om dat er in het verleden wel heel royaal met het gemeenschapsgeld is om gesprongen, begrijpen we best dat er bezuinigd moet worden: een dub beltje kan maar één keer worden uitgegeven. Ook is het duidelijk dat alle plaatsen in verzorgings- en verpleeghuizen bezet zijn, doordat er zoveel ouderen zijn die niet meer zelfstandig kunnen functioneren. "Het ideaal is, dat mensen in hetzelfde huis kunnen blijven wonen tot ze 24 uur verzor ging per dag nodig hebben", klinkt ons dan ook als muziek in de oren. Het is daarom hoopgevend dat op 15 november acht stichtingen en de ge meente hun handtekening hebben gezet onder het project Wonen Plus. Een dergelijke bundeling van krachten is prachtig: het voorkomt versnip pering en dubbel werk. Tevens wordt het voor de ouderen overzichtelijker. Zo is de oprichting van een Centraal Informatie Punt (CIP) met onder steuning van deskundigen dan ook een schot in de roos. En als we dan als ouderen toch mee mogen praten: zou dit al in 1995 ge realiseerd kunnen worden in plaats van in 1996? L.M. L I Riek Flipse-Tiemens Mare I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 368805. Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in oe rwee we- I ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Geerts I I I I I I 0223

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 15