WIJZE 'Volle bak' bij tiende volksdansfestival "Buurt moet zich aanpassen aan de bevolking, niet omgekeerd" PIER POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I Wonen-plus stemt 't Zand en Wandelbos beter af op wensen ouderen Boodschappendienst uitgesteld Inzamelingsaktie ouderensoos Verkoop handwerk Toneelmiddag in Noord Huisvesting met zorg Open dag Club '92 Trefpunt 't Sant Wonen Plus boeken r i| I Donderdag 10 november 1994 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER pagina 12 Tilburgse en") 'LAM 3 - 426179 Drop Oud Ria van der AalstDierks R.van B. JOMEN grenen, >ant ÏFTU ETIKETTEN VERPAKKING 'AND, eb. j 12.00 uur voorde verschijningsdatum. vertellen de twee. "Er doen overwe gend vrouwen mee. Dat ligt aan het vrouwenoverschot, maar ook aan het feit dat mannen moeilijk over de HET WOORD IS AAN... >EVE 369661 node 1975,- Beeld van het volksdansfestival voor ouderen, afgelopen zondag in de schouwburg. Na afloop werden initiatiefnemers Nettie Tönissen en Dave Mink door de deelnemers met vierhonderd rozen in de bloemetjes gezet. FOTO: HEIN ONDERDENWIJNGAARD voer. Van der Aalst: "Wat winkels be treft, ben je afhankelijk van wat de middenstand wil. Wel bestaat het idee van een 'winkelsteunpunt', waar mensen hun dagelijkse dingen halen en bestellingen door kunnen geven. Verder moeten ze daar een kopje kof fie kunnen drinken en ligt er een kran tje." Op dezelfde dag waarop in Til burg werd herdacht dat de stad vijftig jaar geleden werd bevrijd, leverde het Algemeen Ouderen- verbond (AOV) het bewijs nog maar weinig geleerd te hebben van de geschiedenis. Op die dag hield de politieke partij haar le denvergadering en de manier waarop die bijeenkomst verliep, had weinig me' vrijheid te maken. Alleen degenen die het met het bestuur eens waren, mochten wat zeggen. De rest, onder wie de dissident Hendriks, kreeg daar toe geen gelegenheid. De kamerleden van het AOV gaan binnenkort een mediacur- sus volgen. Naar mijn mening is een cursus democratie meer op zijn plaats. Twijfels Johan Verheij van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) gaat na ondertekening van het voorstel namens het Overleg van Ouderenorganisaties (OTO) in de regiegroep meepraten over de invulling van Wonen-plus. Hij woont in 't Zand en vindt dat ouderen betrokken moeten zijn bij het project: "Het gaat toch over hen." Hij heeft wel wat twijfels over de rol die de ouderen tot dusver is toebedeeld in het pro ject. Verheij hoopt dan ook dat het voorstel niet definitief is, want de ge zamenlijke ouderenbonden zetten enkele vraagtekens bij onderdelen van het voorstel. "Maar daar ga ik nu niet op in", zegt hij, ook na herhaal delijk aandringen. SBT-vertegenwoordigster Van der Aalst is positief over de rol van de ou deren bij de voorbereiding van Wo nen-plus: "Onder dit voorstel zet ook het OT015 november zijn handteke ning. Na die datum moeten we kijken of we de vraagtekens van de geza menlijke ouderenbonden, die ook in de verschillende projectgroepen ver tegenwoordigd worden, kunnen weg werken." Ze legt uit op welke manier ouderen tot dusver een rol speelden bij Wo- nen-plus. “Er zijn vier bijeenkomsten gehouden en de belangstelling daar voor bleek groot. Daar is gepraat over problemen en behoeften." Op een enquête onder klanten van de Thuiszorg kwam veel respons en aan de hand van enkele thema's werd een aantal diepte-inter- views afgenomen. Het beeld dat uit die onderzoeken naar voren kwam, verwoordt Van der Aalst als volgt: "Die mensen zijn onzeker over de toekomst, maar de problemen rijzen nog niet de pan uit. Dus is het goed dat er nu iets gaat ge beuren." Huismeester Ook het flatgebouw zelf dient 'oude renvriendelijk' zijn. Te denken valt aan een afgesloten ingang, beveili ging en een huismeester die klusjes opknapt. Verder is het de bedoeling dat de aangepaste flats een gemeen schappelijke ruimte krijgen. "Maar ook de zorg moet dicht bij huis zijn, in of bij de flat", aldus de SBT-mede- werkster. Ze benadrukt dat dit niet van de ene op de andere dag het ge val zal zijn. "Eerst komt het woon- technische deel aan bod, daarna de zorg." Het project Wonen-plus kijkt echter verder dan woningen en flats. Ook de omgeving moet geschikt zijn voor ou deren, bijvoorbeeld door de nabijheid van meer winkels en openbaar ver Wonen-plus richt zich dus voorname lijk op flats, maar ouderen die in an dere huizen leven, kunnen ook ge bruik maken van toekomstige voorzieningen. Ze dienen dan een abonnement te nemen en in ruil daar voor krijgen zij een pakket van dien sten aangeboden, zoals preventieve maatregelen en klusjes. Voor de aanpassing van flats be staan reeds ideeën. Van der Aalst: "De drempels moeten eruit en waar mogelijk worden de deuren verbreed. In toiletten en douches moeten anti- slipvloeren komen en stangen en beugels waaraan mensen zich kun nen vasthouden." Ingewikkeld probleem Antwoorden op allerlei vragen, zoals over wonen, zorg, activiteiten en voorzieningen, kunnen ouderen van af 1996 krijgen in een Centraal Infor matie Punt (CIP). Van der Aalst: "Veel ouderen zien door de bomen het bos van instellingen niet meer. De bedoe ling is dat bij het CIP mensen zitten die antwoorden op vragen zoeken. Uitgangspunt is dat de vraag 'ver huist' en niet de klant. De vrager wordt dus niet van het kastje naar de muur gestuurd, maar krijgt antwoord van het CIP." Naast het CIP komt er een onafhan kelijke ouderenadviseur. Die moet in actie komen als een oudere met een heel ingewikkeld probleem zit, waar bij bijvoorbeeld diverse instellingen betrokken zijn. "De ouderenadviseur staat aan de kant van de senioren. Hij praat met ze en gaat na welke hulp nodig is", vertelt Van der Aalst. Met deze functie bestaan goede ervarin gen in andere projecten, weet ze. De SBT-functionaris is niet bang dat 't Zand en Wandelbos uitgroeien tot een getto van 55-plussers. "Veel ou deren wonen toch graag bij leeftijd genoten. Bovendien is dat ook prak tisch als ze zorg nodig hebben. Het project moet niet beperkt blijven tot de twee wijken in West. Eerst moet het daar goed lopen en dan moeten we het overbrengen naar andere de len in de stad. Zo voorkom je dat alle ouderen straks naar 't Zand of Wan delbos willen." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. "In 1985 kregen we het idee in plaats van een kleinere volks- dansinstuif in een keer een hele grote te houden. Uiteindelijk kwa men we in de schouwburg terecht. Die formule met grote zaal, foyer en Studio bleek de juiste te zijn", zegt Dave Mink, een van de initi- tatiefnemers van het jaarlijkse volksdansfestival voor ouderen. Afgelopen zondag vierde het fes tival zijn tienjarig bestaan op de gebruikelijke sfeervolle manier met een 'volle bak'. MBvO-leidster Nettie Tönissen stond aan de wieg van het Tilburgse volks dansen voor ouderen. Ze maakte menige ander ook enthousiast, ver telt Hein Onderdenwijngaard, een van de organisatoren van het festival. "Toen zij zo'n vijftien jaar geleden aan de opleiding voor leidster bij volks dansen begon, zei ze tegen mij en mijn vrouw 'Dat is leuk, je moet eens meegaan'. Dat hebben we gedaan en we hebben ons gelijk ingeschreven." Al snel waren er acht volksdansgroe pen van ouderen in de stad. Een manier om elkaar te ontmoeten, te tonen wat men kon en om gewoon gezellig samen te dansen werd dus gevonden in het festival in de schouwburg. "Het is flink gegroeid", zegt Mink. "We hebben wel eens zevenhonderd deelnemers gehad, maar dan loopje elkaar in de weg. Vorig jaar waren het er 460. De mensen zeiden toen: 'Zo moesten we altijd kunnen dansen.' Daarom hebben we een bovengrens van vijfhonderd deelnemers inge steld. Dat zijn overigens niet alleen mensen van volksdansgroepen, maar ook belangstellenden die een kijkje komen nemen." Het volksdansfestival vergt een stevi ge organisatie. Niet alleen bij de voor bereiding, waarbij onder meer de gastoptredens worden geregeld, dit jaar van Radostan uit Rotterdam. Ook tijdens het festival wordt hard ge werkt: op de drie podia zijn elk twee leidsters met zendmicrofoon bezig met instructies, terwijl vier anderen hen tussen de dansende ouderen as sisteren. De lol van het volksdansen is dat je ook zonder partner mee kunt doen, De tijd dat er alleen sprake was van bejaardenwoningen en verzorgingstehuizen is voorbij. De laatste jaren zijn er nogal wat mogelijkheden bijgekomen, als het gaat om huisvesting van ouderen. Vooral de combinatie wonen met eventueel wat zorg is in opmars. In de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u hierover informatie vinden. Boeken over het Tilburgse 'Wonen plus' zult u niet aantreffen in de bibliotheek. Wel vindt u in de Tilburghoek een doku- mentatiemap over de huisvesting van ouderen in Tilburg. Hierin zit een artikel over de TBV, die haar woningbestand wil aanpassen t.b.v. ouderen. In de algemene dokumentatiemap 'Huisvesting; ouderen' zitten o.a. artikelen uit het blad Plus, over allerlei woonvormen. Boeken met verschillende vormen van huisvesting voor ou deren kunt u vinden door op het onderwerp 'huisvesting; ou deren' te zoeken. U komt dan titels tegen als: 'Tot in lengte van dagen' over zelfstandige ouderenhuisvesting en architec tuur, het TNO-rapport 'Vernieuwingen in ouderenhuisvesting en ouderenzorg' uit 1993 en 'WoonZorg' van Humanitas over thuiswoonzorgconstructies, met een woordenlijst achterin. Beide dokumentatiemappen zijn te vinden in de bibliotheek aan het Koningsplein, de boeken zijn ook verkrijgbaar via de bibliotheek bij u in de buurt. 10p deze pagina gaat het altijd over ouderen en hun problemen. Wie zijn toch al die ouderen? We lezen over 50+ers, 55+ers en 65+ers, over VUTters en pensioengerechtigden, over jongere ouderen en hoogbe jaarden. Nee, wij senioren worden niet over één kam geschoren. We zijn een omvangrijke groep van de bevolking en we vertonen onderling grote verschillen. We worden naar beneden 'afgerond' als we een veelbelovende markt zijn en er iets aan ons te verdienen valt: seniorenwoningen, gemakkelijke stoelen, Zwitserlevengevoel, koffie na de dood. We worden naar boven 'afgerond' als we iets gaan kosten: dan wil de maatschappij ons nog wel eens ter wille zijn met de 'zorgzame samenle ving', het 'zo lang mogelijk zelfstandig wonen'-idee, een forse korting op de AOW. Nee, over gebrek aan belangstelling hebben we niet te klagen, zo lang we maar veel opbrengen en niets kosten. Kras toch? Aanpassen Het is geen toeval dat voor de twee wijken in Tilburg-West is gekozen. Ria van der Aalst: "Die twee wijken vergrijzen momenteel het sterkst. Bij na eenderde vande bevolking is 55 of ouder." Volgens haar moet de buurt zich aanpassen aan de bevolking en niet omgekeerd. "Mensen moeten daar kunnen blijven, het liefst in het zelfde huis." Dat laatste zal niet altijd mogelijk zijn. Het experimentele project richt zich straks op drie zones, waarvan er nu één bekend is: de omgeving van de Paletflat. De vele eengezinswonin gen in de wijken komen nauwelijks in aanmerking voor aanpassing. Van der Aalst: "De woningcorporaties wil len dat er ook jonge gezinnen in die buurt terecht kunnen." drempel te krijgen zijn", zegt Mink. "Maar het typische is dat -als ze het eenmaal meemaken- ze het vaak ook leuk vinden." 't Zand en Wandelbos zijn de eerste Tilburgse wijken die gedeelte lijk aangepast worden aan de oudere bevolking. Dinsdag 15 no vember zetten acht stichtingen en de gemeente daartoe hun hand tekening onder het voorstel voor het experimentele project Wonen-plus. Vanaf die datum ondergaan de twee wijken een ge- zichtsverandering. "Het ideaal is dat mensen in hetzelfde huis kun nen blijven wonen tot ze 24 uur verzorging per dag nodig hebben", aldus Ria van der Aalst die namens de SBT in de regiegroep van het project zit. De eerste resultaten van het project zijn op zijn vroegst over een halfjaar te zien. Eerst gaat de regiegroep het voorstel uitwerken en daarna gaan diverse groepen aan de slag met de uitwerking van de verschillende on derdelen. In de regiegroep zitten ver tegenwoordigers van de gemeente, vier woonstichtingen, de Thuiszorg, de SBT, de Kievitshorst en wijkorga- nisaties uit 't Zand en Wandelbos. De boodschappendienst van de Maaltijdenexpres, die deze maand van start zou gaan, komt niet van de grond voor begin volgend jaar. De dienst is bedoeld voor ouderen en (tijdelijk) gehandicapten die zelf niet in staat zijn hun dagelijkse bood schappen te doen. Een langdurig werkloze of herintredende vrouw zou door de Banenpool aangesteld worden om de boodschappen (twee)wekelijks thuis te bezorgen. Omdat er bij de Banenpool voor onbepaalde tijd een vacatu restop is afgekondigd, kan de boodschappendienst tot spijt van de Maaltijdenexpres nog niet beginnen. In dringende ge vallen kan men een beroep doen op de Hulpcentrale van de stichting Contour: tel. 433584. Wanneer bekend wordt op welke datum de boodschappen dienst van de Maaltijdenexpres wél van start gaat, zal dat on der meer in de Seniorenwijzer bekend worden gemaakt. Mensen die zich al hadden opgegeven, hoeven zich niet op nieuw aan te melden; zij krijgen dan persoonlijk bericht. Een goed gebouw waar alle activiteiten voor ouderen in Til- burg-Noord kunnen plaatsvinden: dat is wat de KBO Hei- kant/Quirijnstok voor ogen staat. De ouderensoos komt in een deel van de voormalige Herderskerk bij het Wagnerplein. Niet alleen de KBO, maar ook organisaties als de SOON en WEB gaan er gebruik van maken. Gemeente (35.000 gulden) en fondsen (waaronder het fonds Zomerpostzegels met 10.000 gulden) stellen geld ter be schikking voor de aankoop en de inrichting, maar dat is niet genoeg. Daarom voert een inzamelingsaktie. In het kader van een tientjesaktie kan iedereen een machtigingskaart aanvragen om eenmalig tien gulden van giro- of bankreke ning te laten overschrijven voor dit goede doel. Zelf direct geld overschrijven kan natuurlijk ook naar: KBO Heikant/Quirijn- stok, Rabobank rek.nr. 18.12.14.814, Postbank rek.nr. 418.5775. Daarnaast wordt elke eerste woensdagmiddag van de maand oud papier opgehaald en is het ook mogelijk te be leggen in de ouderensoos. Er zijn certificaten te koop van 100,-, 250,- en 1000,-. Sparen voor zo'n certificaat be hoort tot de mogelijkheden. Ze leveren drie procnet rente per jaar op. Inlichtingen: J. v.d. Ven, Hart van Brabantlaan 773, tel. 672327; C. v.d. Wiel, Bachlaan 412, tel. 562855; of M. Mutsaers, Sibeliusstraat 395, tel. 551559. Op zondag 13 november houdt de handwerkclub van oude ren uit de buurt in wijkcentrum 't Kievitslaer een tentoonstel ling en verkoop van handwerkprodukten. Adres: Reinevaar- straat 55; tijd: van 11.00 tot 16.00 uur. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) houden hun jaarlijkse toneelmiddag op woensdag 23 no vember in Het Wit Paardje (Lijnsheike 8). Ouderentoneel groep De Reit brengt dan 'Thérèse de la Salie', een toneel stuk in drie bedrijven. Aanvang: 14.00 uur; zaal open om 13.30 uur. De entree bedraagt ƒ3,-, inclusief koffie of thee. Club '92, de seniorensociëteit van De Blaak, houdt op woens dag 16 november een informatiebijeenkomst over verzor gingstehuizen en aanleunwoningen. Sprekers zijn Paulus Jansen van de gemeentelijke indicatiecommissie en Coby Stremmelaar van VITO, het bureau dat de aanvragen en ur- gentiepunten voor plaatsen in verzorgingstehuizen en aan leunwoningen bijhoudt. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van de sporthal aan de Grebbe 63. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Club '92, de seniorensociëteit van De Blaak, houdt op zondag 20 november een 'open dag' in Hofstede De Blaak, Dussen- pad 1 -3. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn er een expositie en de monstraties van o.m. textiele werkvormen, pergamano, schil deren, tekenen, kaarten, enz. Ook is er een overzicht van door Club '92 georganiseerde excursies en is er informatie over zorg voor ouderen. In het Ouderen trefpunt van wijkcentrum 't Sant (Benelux- laan 74) wordt op woensdag 16 november om 10.00 uur voorlichting gegeven over bijzondere bijstand en sub- jectsubsidie. Medewerkers van de gemeentelijke sociale dienst geven informatie over het recht op bijzondere bijstand, onkosten waarvoor je een beroep kunt doen op bijzondere bij stand en over subjectsubsidie. Natuurlijk is er ook gelegen heid tot het stellen van vragen, toegang en een kopje koffie of thee gratis. Op woensdag 30 november is er om 10.00 uur een St. Ni- colaasviering. Uit betrouwbare bron is vernomen dat de Sint dit jaar het Trefpunt bezoekt met een zak vol surprises. Als u daarbij wilt zijn, moet u zich opgeven voor 17 november van ma. t/m vrij, van 10.00-12.00 uur op het Trefpunt. Kosten: ƒ5,- incl. surprise en koffie met een tractatie. Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der AalstDierks Diny van BladelVerbunt Riek Flipse-Tiemens I Mare Geerts - Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I deTilburgse Koerier, postbus I 1 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 1 368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I \/nnr rie x/prQnhiininnQriati im

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13