W I MP Kennismaken met de eetpunten F "Als we eenmaal zitten, doen we niets liever dan spelen" RT F* POST SCRIPTUM COLOFON lis bhh i 1 I I I I I I I I 1 Ons Hermenieke 25 Jaar muzikaal actief De harmonie in de bibliotheek Informatiemarkt voor senioren Nieuwe Gildegids Bloemschikken Info over sociale dienst Criminaliteit Cabaretmiddag 'Mens, durf te leven!’ Toneel in De Garsthof Excursie naar reptielenhuis ri i i )4 pagina 22 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 27 oktober 1994 pagina 23 3-357851 twee Adres redactie: 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805. Deadline: maandag Bertus van Roosendaal datum. kleding ILBURG 18 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Vriendenclub Het leukste van het orkest vinden de twee de lol die ze samen hebben. Ons Hermenieke is een echte vrien denclub, stelt Hamels. "Anders kan HET WOORD IS AAN... F BLANK HOUT iN VUREN, 3n eding - 3253 -18.00 uur I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I J 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 368805. Deadline: maandag I 12.00 uur voor de verschijnings- I Informatie over de eetpunten is verkrijgbaar bij de Maaltijdenex pres, Columbusplein 15, 5021 SG Het is allemaal herdenken wat de klok slaat. De één zal zich in zijn of haar binnenste weer schuldig voelen, de ander dankbaar of zelfs trots door alle aandacht die aan oorlog en bevrijding wordt besteed. Het is natuurlijk gewoon goed dat wij ouderen hierover weer eens aan het woord komen. Over vijf of tien jaar zijn er een hoop minder die het kunnen navertellen aan hen die jonger zijn. Nu maar hopen dat we net zo vaak aan het woord komen als het over onze toekomst gaat. Drop Oud Tilburg; tel. 442513. De maaltijden kosten momenteel 6,30 per keer. De eetpunten zijn gevestigd in: In de Boomtak (Boomstraat 81), De Garsthof (Columbusplein 15), De Goede Herder (Isidoriusstraat 6), Wooncentrum Hopliedenkade, wijkcentrum 't Kievitslaer (Reine- vaarstraat 55), wijkcentrum Lo- ven-Besterd (Park de Horion) en het Ouderentrefpunt op het Ko ningsplein. Deze nieuwe aanpak vloeit voort uit een onderzoek, dat twee Nijmeegse studentes voor de zomer hielden on der bezoekers van eetpunten. Daar uit bleek dat ouderen "de eerste keer" het moeilijkst vonden. Als ze een maal het eten hadden geproefd en andere gebruikers van het eetpunt hadden ontmoet, voelden ze zich al snel thuis, luidde de conclusie van het onderzoek. Ouderen stellen het sociale kontakt in een eetpunt op prijs en beschouwen de maaltijd als een aangenaam mo ment van de dag. Mannen stappen vrij snel over de drempel van het eetpunt, omdat ze van zichzelf vinden dat ze niet goed genoeg kunnen koken. En hoewel ze niet graag "de benen onder iemand anders tafel steken", vinden ook oudere vrouwen hun weg naar het eetpunt. Bij hen geeft "het gezellig samen eten" de doorslag. En wie eenmaal de weg naar het eetpount gevonden heeft, blijft daar komen, aldus de onderzoeksters. Ruim zeventig procent komt er al lan ger dan een jaar; een derde van hen zelfs tussen vijf en tien jaar. Kortom: een positief oordeel. Toch Extra werk Piet Hamels (73, trompet) en Wout’ van de Wouw (68, tuba), twee van de huidige instrumentalisten, vinden het heerlijk dat ze momenteel zo veel kunnen optreden. Gewoonlijk spelen ze zo'n drie of vier keer per maand, maar het Oranje Comité Tilburg heeft ze deze periode flink wat extra werk bezorgd. Van de Wouw: "Voor een maand is dat heel leuk, maar het moet niet een jaar lang duren, want dan zou je altijd van huis zijn." De ochtenden zijn ze vrij, maar vanaf een uur of één neemt Ons Hermenie ke deze weken alle tijd van de elf mu zikanten in beslag. Dan vertrekken ze naar een van de tehuizen, omdat ze tijdig aanwezig willen zijn. En vanaf twee uur, soms iets eerder, soms iets later, is het tijd om te spelen. Alles bij elkaar duurt een optreden zo'n twee uur, maar de heren willen tussendoor af en toe even pauzeren, dus tot ze ker vijf uur heeft het publiek een ple zierige middag. De muzikanten beschikken over een goede conditie, "maar", zegt Hamels "‘die krijg je vanzelf door het blazen." Na de vakantie is die echter groten deels verdwenen, aldus Van de Wouw. "Dan moet ik iedere dag repe teren om mijn conditie weer op te bouwen." trekken sommige eetpunten steeds minder mensen, onder meer als ge volg van verhuizingen. Daarom wil de Maaltijdenexpres de kennismaking vergemakkelijken voor 55-plussers en (tijdelijk) gehandicapten in de wij ken waar de eetpunten gevestigd zijn. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Oktober 1944: de bevrijding van Brabant. Nu in 1994 wordt dat alom ge vierd. Wij ouderen, 60-plussers, weten nog hoe het was: de straatge vechten, bombardementen, beschietingen, schuilen in de kelder, angst en spanning. En dan de straat op. Gesneuvelde soldaten, Duitsers en geal lieerden naast elkaar begraven. Houten kruisjes met naam en legernum- mer en de helmen er bovenop. Dood en verderf alom. Verdriet om de do den. Een volk werd bevrijd, geweld en onderdrukking met geweld verdreven. Vreugde en feest volgden, ook omwille van het einde van het oorlogsge weld. Later besefte je dat het Duitse volk in dit opzicht wellicht meer be vrijd werd dan wie ook. De herinnering aan oktober 1944 is er een van verdriet en blijdschap. Die hoge prijs voor de vrijheid, wat hebben we ermee gedaan? Weinig tot niets. Ook na de wereldoorlog is de wereld niet meer zonder oorlog ge weest; de Nederlanders voorop in Indië. Bijna vijftig jaar heeft de dreiging van een totale oorlog de wereld in haar greep gehad. De wapenproductie is nog nooit zo groot geweest. Bevrijding. Maar vrede? Nee, dus. Het geweld gaat door; het heeft zich slechts verplaatst en vergroot. Anno 1994 is er weinig reden tot feest vie ren. Wel tot herdenken, bezinnen, ons afvragen wat we elkaar aandoen met wapengeweld. Wie zich twee dagen tevoren aanmeldt, kan voortaan op proef een of meer dagen gaan mee-eten in een van de zeven 'eetpunten' die Tilburg rijk is. Op deze manier wil de Maaltij denexpres het voor ouderen gemakkelijker maken kennis te maken met defaciliteiten van de eetpunten. De tijdige aanmel ding is voor de Maaltijdenex pres nodig om de juiste hoe veelheid maaltijden te kunnen bijbestellen. Ook mensen met een dieet kunnen op deze ma nier verantwoord warm eten. cm 299.-! 195.-! 1, TILBURG 1ANTIE do. koopavond 013-437208 Ons Hermenieke tijdens een van de feestelijke optredens ter gelegenheid van herdenking van de bevrijding van Tilburg. FOTO: GEERT VAN LOON het ook niet." Optreden doen ze dan ook voor de lol en niet voor de centen. Van de Wouw: "We verdienen er zelf niets aan, maar we gaan wel ieder jaar een dagje met zijn allen uit. Dan gaan onze vrouwen ook mee." Muzikaal hebben ze het dik voor el kaar. De muziek die ze spelen, sluit goed aan bij de smaak van hun pu bliek. "De mensen voor wie wij spe len, zijn meestal even oud en die hou den van die muziek", verklaart Van de Wouw. Marsen, polka's, walsen, Engelse walsen, tango's en Egellandermu- ziek is wat ze spelen, aangevuld met een enkel moderner nummer van bij voorbeeld Corrie Konings. Al spelen ze, op verzoek van het Oranje Comité Tilburg, geen Duitse of Oostenrijkse Egellandernummers tijdens de be vrijdingsfeesten. Optredens bouwen ze rustig op; de dansmuziek bewaren ze voor het ein de. Niet dat hun publiek altijd in staat is de voetjes op de vloer te bewegen, .maar de muzikanten merken wel dat de nummers aanslaan. Van de Wouw: "Als we in een verpleegtehuis spelen, waar sommige mensen aan het bed gekluisterd zijn, zie je het pu bliek ook meebewegen." Polonaise De bezoekers die nog wel kunnen, la ten zich vaak door de muziek tot een polonaise verleiden, anderen haken in terwijl ze op hun stoelen zitten. De elf orkestleden nemen zelf eveneens plaats op een stoel, want ook zij zijn niet allemaal meer even goed ter been. Hamels: "Maar als we dan een maal zitten, doen we niets liever dan spelen." Het enthousiasme is soms iets te groot; dan spelen ze net te snel ach ter elkaar door. Van de Wouw: "De drummer tikt af voor ieder nummer en soms doet hij dat zo snel, dat iemand anders van ons roept: 'Wacht nou toch even'." De twee kunnen het allemaal nog goed bijbenen en doen niets liever dan doorgaan totdat ze niet meer kunnen. Hamels: "Nadat ik gestopt was met werken, had ik volop vrije tijd en dit is dan een mooie bezigheid. Ik zou niet de hele dag aan het water kunnen zitten om te vissen." De muziek houdt ze ook jong, vindt Van de Wouw. "Soms spelen we in buurthuizen en dan staan er regel matig jongere mensen te dansen. Dat geeft ons ook een jeugdig gevoel." Op dinsdag 8 november om 14.00 uur organiseert activi- teitencommissie Groeseind/Hoefstraat een excursie naar reptielenhuis De Oliemolen aan de Reitse Hoevenstraat 30. Belangstellenden kunnen zich tot 7 november opge ven bij mevr. M. de Jong, tel. 360836. De tocht wordt per fiets gemaakt; vertrek om 13.30 uur vóór de kerk van de Hoefstraat. Ook kunt u vanaf het NS-station buslijn 41 (richting: Lage Witsiebaan) nemen. Voor deze groep geldt: verzamelen I om 14.00 uur bij het Reptielenhuis. Kosten van de excur- sie: ƒ2,50 (incl. consumptie). In de dokumentatiemap 'Vrijetijdsbesteding; ouderen' vindt u ze niet: de seniorenorkesten. Maar in het boek 'Het grote muziek showboek' wordt er wel wat over geschre- I ven. Wie meer wil weten over de harmonie, of naar de mu- ziek wil luisteren, kan in de Muziekbibliotheek van de Openbare Bibliotheek Tilburg terecht. In het 'Shell journaal van Nederlandse harmonie en fan- fare orkesten' vindt u een keur van orkesten. Voor de leek bj op het gebied van de harmonie is het boekje 'Harmonie en R fanfare-orkesten' geschikt. Voor de doorgewinterde ama- teurs zijn de anekdotes van een dirigent van amateurver- eningingen in 'Mozaïek van de blaasmuziek' heel herken- I baar. Weliswaar vindt u weinig bladmuziek voor harmonieën in de bibliotheek, maar CD's met allerlei harmonie-orkesten I zijn er wel. Zowel in het populaire genre (bijvoorbeeld 'Waar in 't bronsgroen eikehout koper klinkt') als in het klassieke genre (cd's van Harmonieorkest Brabants Con- servatorium). Dus: houdt u van de harmonie, dan kan een bezoek aan de Muziekbibliotheek niet uitblijven. Je kunt ze deze weken op vele plaatsen in de stad tegenkomen: rond de viering van 50 jaar Tilburgse bevrijding hebben de elf leden van Ons Her menieke het immers ongekend druk. In drie weken tijd verzorgen de ou dere muzikanten achttien optredens in diverse verzorgings- en verpleeg huizen. Dat alles in een periode dat ze zelf ook een jubileum te vieren hebben: het orkest bestaat dit jaar een kwart eeuw. In mei 1969 begonnen enkele oude re bezoekers van dienstencentrum De Baselaar met Ons Hermenieke. De leden die toen het 'bejaardenor kest1 vormden, zijn er niet meer om het jubileum bij te wonen, maar het gezelschap bestaat nog altijd. Elf hoedjes Sommigen doen het nog steeds, maar vroeger speelden alle leden van Ons Hermenieke in een ander harmonie-orkest. Na hun pensione ring kwamen ze bij Ons Hermenieke terecht. Tegenwoordig zit er ook ie mand bij die in de WAO belandde. "Dat is ons jongste lid, die is 57", al dus Van de Wouw. Want het orkest blijft een verzameling van oudere he ren. De gemiddelde leeftijd is 70 jaar en bij elkaar opgeteld zijn de elf 779 jaar. Vrouwen maken geen deel uit van het gezelschap. "Het moet wel gezellig blijven", grapt Van de Wouw. Maar serieus: de twee sluiten het niet uit dat er in de toekomst vrouwen bij Ons Hermenieke spelen. Al ligt de grens wel bij elf leden: "We hebben name lijk maar elf hoedjes", verklaart Ha mels lachend. Het orkest kent geen maximum-leef- tijd: ieder lid kan doorgaan tot aan zijn dood. Het is niet uitgesloten dat de kwaliteit van het spel minder wordt met het klimmen der jaren, maar mocht dat het geval zijn, dan dient de muzikant persoon zelf zijn conclusie te trekken, vinden Van de Wouw en Hamels. Als er dan toch iemand stopt, vragen de achterblijvers een bekende om het orkest te komen ver sterken. De meeste leden stoppen echter ge dwongen, omdat de dood hen inge haald heeft. Hamels, lid sinds 1981: "We hebben dat al verscheidene ke ren meegemaakt. De dood hoort bij Ons Hermenieke." Van de Wouw: "Maar daar denken we alleen bij na op het moment dat het voorvalt." Morgen en overmorgen wordt in winkelcentrum Wagner- plein voor de derde keer de Senioren Informatiemarkt ge houden. 55-plussers kunnen daar op vrijdag van 11.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur informatie over tal van onderwerpen en organisaties vinden. 'Vrijwil ligerswerk' is het thema van beide dagen; daarnaast is er morgen speciale aandacht voor het thema 'Zorg op maat' zaterdag voor het ouderenbeleid van de politiek. Nieuw bij alle instellingen die zich presenteren zijn woningbouw corporatie SVW, Huize Heikant, de stichting Le Sage ten Broek (gesproken boeken) en het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform (RCPC). Voor de muziek wordt morgen gezorgd door Ons Hermenieke; zaterdag is een looporkest aanwezig in het winkelcentrum in Tilburg- Noord. De vijftiende Gildegids, uitgebracht door de werkgroep 't Gilde, is onlangs verschenen. In de gids bieden oudere stad- en streekgenoten in een bijzonder gevarieerd pak ket kennis en ervaring belangeloos en in ruime mate aan. Iedereen kan gebruik maken van het aanbod. Er is geen "lesgeld" verschuldigd; alleen noodzakelijke kosten moe ten worden vergoed. De Gildegids kunt u vinden bij bibliotheken, wijkcentra, het gemeentelijk informatiecentrum en op vele andere pu bliek toegankelijke plaatsen; u kunt de gids ook opvragen bij 't Gilde, Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg (tel. 013- 445952). Spreekuur: elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. In het ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant kunt woensdag 2 november vanaf 10.00 uur bloemschikken. Het is geen cursus, maar wel leuk om te doen. U betaalt alleen de materiaalkosten van ƒ6,-. In buurtcentrum Loven-Besterd is op donderdag 10 no vember van 14.00 tot 16.00 uur een informatiemiddag over de sociale dienst. De heer Jansen van die dienst geeft dan informatie over zaken die voor ouderen van be lang zijn. Hij besteedt o.m. uitgebreid aandacht aan de nieuwe re gels voor het aangepaste vervoer, de Deeltaxi. Entree en koffie zijn gratis. Adres: Koestraat 164. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt m.m.v. Buro HALT op donderdag 3 november een ♦hemamiddag over het terugdringen en voorkomen van el voorkomende criminaliteit. De middag gaat o.a. over ck ctiviteiten van HALT om de criminaliteit onder jonge ren terug te dringen. De themamiddag begint om 15.00 uur in de Postelse Hoe ve aan de Dr. Deelenlaan. Iedere oudere is welkom. De Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) organiseren een cabaretmiddag met Huib Westen op woensdag 9 november in 't Kievitslaer, Reine- vaarstraat 55. Aanvang: 14.00 uur. Entree: ƒ2,50 (inclu sief een kopje koffie). Op dinsdag 8 november organiseert de Werkgroep Ou deren in Gesprek een themabijeenkomst voor ouderen. Het onderwerp is: 'Mens, durf te leven!'. Ofwel: wat bete kent 'leven' als je ouder wordt en wat is er voor nodig dat 'leven' aan te durven? De ochtend wordt geleid door mevrouw Maria van den Muijsenbergh-Geurts. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur in De Garsthof, Columbusplein (bereikbaar met buslijn 43 en 44). De koffie staat vanaf 9.30 uur klaar. Elke geïnteresseerde vanaf 55 jaar is welkom; aanmelding is niet nodig. Als tegemoetkoming in de kosten wordt aan de deelnemers ƒ2,- gevraagd. De toneelgroep Garsthof geeft, ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum, op vrijdag 28 oktober een toneeluitvoe- B ring in de Garsthof, Columbusplein 15. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis en er staat een kopje koffie of thee voor u klaar. De zaal is voorzien van een ringleiding! I Redactie: 1 Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt 1 Riek Flipse-Tiemens I MarcGeerts 1 Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens 1 Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) 1 Kees Vermunt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 23