7Z7Z to I RENAULT LAGUNA VOYAGER BRIGHT Klassiek gebleven BACCARA Ultiem intiem i—ZJ Q Bijlage van: De Tilburgse Koerier rbij. rg Q VANDERBOOM Paiis, olala! SUL STÖfer aG .kilo 22.90 .kilo 9.90 Oplage: 97.500 kilo 16.90 Donderdag 29 september 1994 kilo 4.90 kilo 12.90 .kilo 12.90 .kii. 9.90 te lijk Lees verder op pagina 5 aim de I lent svol Egypte Lees verder oppagina 5 Lees verder Autotest: in dit nummer Mazda 323 1.5 GLX pag. 3 o.a.: DIENSTVERLENEND Irtikel 1 kilo) rhuren: in 10.00 tot bags van Rij-Impressie: Renault Twingo Easy pag. 5 Fiat Ulysse Coupé en Punto Cabrio pag. 7 te maten, igen atelier. b altijd geslo- voor de deur an de motor ide te komen irlijk logisch dat ook de Lagui slijke uitvoering zou verschijn bij de zakelijk zeer interesse* a komt de oeteren. ;hil in aimler- ing en Jaargang 6 Nummer 37 Deze week Zondag 2 oktober EK Rallycross te Estering (D) 2 t/m 12 oktober Farao Rally in Et 4,00% 5,00% 5,50% 6,00% 6,50% 6,50% 6,75% 6,75% 6,75% 6,75% 0/VSBflMJf78DE BESTE TW/8BA8/8/0DR EME8AAB SAAB Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-321405 5,25% 4,75% 4,25% 4,00% 3,25% 6,00% 6,00% 6,00% 4,25% prestatiedrang vai lijkt nooit een eind en menig echte sportwagen van naam en faam zal er problemen mee hebben om de XJR van Jaguar bij te houden. 330/ le-nhoefdreef 23 Ergonomisch Over de hele range heeft het onderstel een renovatie ondergaan. Dit alles om de stabiliteit en tegelijk het comfort verder te verbete Hierbij is er toch versch afstemming. Bij de Daii preekt voorzich dat modellen is de demping orgeluid helemaal bij vering extra op comfort tstische uitstraling afgeregeld. :rl994 1,75% 2,00% 3,00% 4,00% 2,00% 3,00% 4,00% 3,25% 4,25% 5,00% 3,75% 4,25% 4,00% De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. i zoals voorbumper jumpers en zoals de naam al zegt, interieur wordt de vuld met Brest - De toevoeging Baccara staat bij Renault al vele jaren voor het absoluut hoogste niveau in luxe. Na de 25,5,19,21, Clio en Safrane was het natuurlijk logisch dat ook de Laguna in een dergelijke uitvoering zou verschijnen. Renault biedt bij de zakelijk zeer interessante Laguna zelfs de keuze uit drie versies. De Laguna is nog geen jaar op de markt en kan toch al een groot succes worden genoemd. De auto bezet in Nederland tot nu toe de vijfde plaats in zijn segment, terwijl de leveringen pas in mei jl. goed op gang kwamen. In Nederland worden de meeste exemplaren verkocht van de basis 1.8 RN gevolgd door de 1.8 RTen 2.0 RT. Begin volgend jaar komt ook de nieuwe 2.2 liter 12-kleppen diesel beschikbaar. 4,50% 5,50% 6,00% 6,50% 7,00% 7,00% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur wLoren van vele details loor betere sboden Leer en linnen Met de Laguna Baccara Renault tegemoet aan d. wensen van de meest verwende automobilisten die het echter onnodig vinden om in grote limousines te gaan rijden. Aan de buitenkant is slechts aan geraffineerde details te zien, dat het hier om de top-versie gaat. Zo heeft de Vnknuinschap en service als traditie. AUTOBEDRIJF Goirkestraat 25, 5046 GC Tilburg Tel. 013-364011 Beneluxstraat 8, 5061 KE Oisterwijk Tel. 04242-83905 Nobelstraat 7, 5051DVGoirle Tel. 013-341261 te onderscheiden. De auto heeft specifieke lichtmetalen wielen. De rand van de grille is in de carrosseriekleur meegespoten, terwijl de spijlen zijn vervangen door een rasterwerk. Chroom komen we alleen nog op de bovenzijde van de bumpers tegen. De twee uitlaatpijpen steken vervaarlijk onder de achterbumper uit. Het meubilair is aan de randen bekleed met leer, terwijl de middenbanen in wollen stoffen zijn uitgevoerd. Bij de houtaccenten is gekozen voor roodkleurig gelakt esdoornhout. De Grand Prix van Portugal, afgelopen zondag verreden op het circuit van Estoril, werd gewonnen door de Brit Damon Hill. Hill verkleinde hierdoor zijn achterstand op Michael Schumacher, die twee wedstrijden op de strafbank zat, tot slechts één punt. Damon is in de "winning mood" en bovendien lijkt de Williams-Renault op dit moment beter te gaan dan de Benetton-Ford. Schumacher daarentegen is uitermate getalenteerd en enorm gebrand op de wereldtitel, die in het begin van het seizoen zo zeker de zijne leek te zijn. De laatste drie races van het seizoen beloven dan ook bijzonder spannend 1 worden. En het spi het motors de fantastische uitstraling van de XJR aansluit. Uiterlijl is de XJR heel gemakkelijk van zijn tammere stalgenoten 2850 tr/min. De Daimler Six heeft de genoemde 4 liter 6 cilinder terwijl de Double Six zich uiteraard bediend van de V12. In beperkte oplage is de Chrysler Voyager verkrijgbaar met een aantrekkelijk 'Bright White' pakket. Voor f.2.750,= krijgt deze populaire ruimte auto een zwarte omlijsting van de zijruiten en de onderzijde van de carrosserie in donker grijs. De Bright White wordt zoals d altijd in wit geleverd. In het i- standaarduitrusting aangevt portierbakken, een mattenset en een middenconsole. Voor een meerprijs van slechts f.500,= kunnen de Voyager S met 2.5 liter injectiemotor of turbodiesel worden uitgerust met een tweede bank met hoofdsteunen, zodat zeven personen in de auto kunnen plaatsnemen. Uiteraard heeft iedere Voyager een dubbele airbag. Paul Tracy, op dit moment nog in dienst van het Indy Car team van Roger Penske, was het afgelopen weekend in Estoril te gast bij het Benetton Formule 1 team van Flavio Briatore. De jonge Canadees wiens contract bij Penske voor het volgend seizoen nog onzeker is, ging deze week samen met Schumacher en Verstappen de Benetton bolides testen op het Portugese circuit. In een interview verklaarde de Indy coureur dat deze test louter voor de lol was. Insiders weten echter beter, in de Formule 1 wereld wordt zelden iets alleen maar voor de lol gedaan. 994 pagina 20 j kilo 28.90 Baccara specifieke lichtmetalen velgen en een bescheiden spoiler op de achterklep. Verder zien we natuurlijk elementen die ook op andere Laguna's kunnen worden aangetroffen mistlampen in de vc en meegespoten bu: spiegels. Wie de portieren opent komt binnen in een wereld van grote luxe. Het is echter enorm jammer dat Renault bij deze Baccara is af gestapt van de volledig lederen bekleding. De middenbanen van de stoelen zijn namelijk met linnen bekleed, terwijl juist de buitenranden en de hoofdsteunen van leer zijn voorzien. Wie wel volledig lederen bekleding wil, kan beter een Laguna RXE of V6 nemen met als optie de rundlederen bekleding. De afstemming van de kleuren in het interieur zal vast niet iedereen aanspreken. De bekleding is uitgevoerd in een beige/grijze tint, terwijl het dashboard paars/bruin van kleur is. Het spreekt voorzich dat de Laguna Baccara van alle denkbare luxe is voorzien zoals getint glas, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, een airbag, boordcomputer met stem, elektronisch geregelde airconditioning, zonnescherm voor de achterruit, vier elektrisch bediende portierruiten, elektrisch verstelbare voorstoelen met geheugen aan bestuurderskant, hoofdsteunen achterin, notehouten decoratie op dashboardkastje, een radio Renault vzn 4x6 Watt met bediening aan het stuur en de bekende kledinghoes onder de hoedenplank. De Jaguar XJ wordt in één adem genoemd met auto's als de BMW 7- serie en Mercedes S- klasse. Jaguar weet zich als kleine specialist bijzonder goed te handhaven in de topklasse. Dit komt niet in de laatste plaats door de constante verbeteringen die de afgelopen tien jaar zijn doorgevoerd. De in 1986 geïntroduceerde XJ- reeks wordt nu door een sterk gewijzigde versie vervangen. Motoren Belangrijk is dat twee oude stijlkenmerken weer opnieuw bij de XJ te vinden zijn. De auto heeft in alle gevallen ronde koplampen. De rondingen worden in de motorkap doorgetrokken. Tussen de lampen in staat een zeer platte grille die afhankelijk van de uitvoering verchroomd wordt of in de carrosseriekleur is meegespoten. De Op het circuit van Zandvoort won het Nederlandse Opel-Lotus team de Nations Cup, een landenwedstrijd voor de internationale Formule Opel. Voor Nederland kwamen Tom Coronel en Donny Crevels uit, die beiden dit jaar ook goed presteerden in de Opel Lotus Euroseries. achterlichtunits lopen naar het midden schuin af en ademen eveneens een klassieke sfeer uit. Alhoewel de vorige XJ al een zeer gedistingeerde uitstraling had, is de nieuweling er alleen maar op vooruit gegaan. Het spreekt haast voorzich dat de bekende namen als XJ6, XJ12, Daimler en Souvereign weer op de nieuwe serie terug te vinden zijn. Alle bestaande motore de XJ-reeks zijn op ve aangepast, waardoc prestaties worden gel bij een lager brandstofverbruik. De 3.2 liter 6 cilinder lijnmotor met 4 kleppen per zuiger levert een automaat. De ai vermogen van 219 pk bij 5100 beide gevallen tr/min en een koppel van 315 Nm bij 4500 tr/min. Met een gewicht van 1800 kg weet deze auto een topsnelheid te bereiken van 223 km/u en in 9,4 seconden van 0 tot 100 km/u te rijden. De 4 liter versie van deze krachtbron is ook weer van de partij met 249 pk bij 4800 tr/min en 392 Nm bij 4000 tr/min. Vooral de acceleratietijd is bij deze versie korter. De 6 liter 12 cilinder die nog maar kort geleden werd geherintroduceerd levert 318 pk bij 5350 tr/min en 478 Nm bij BMW Nederland houdt na dit seizoen de autosport voorlopig even voor gezien. Ondanks de goede sportieve prestaties - het BMW Dealerteam stevent rechtstreeks af op de Nederlandse toerwagentitel boven twee liter - is men ontevreden over de geringe publieke belangstelling, vooral vanuit de eigen klantenkring. Rijders Cor Euser en Patrick Huisman zullen dus naar een andere werkgever uit moeten zien. De tweejaarlijkse Parijse autotentoonstelling vormt één van de belangrijkste hoogtepunten van een autojaar. Het is natuurli in de eerste plaats de Franse industrie die zich er uitgebreid profileert. Het is niet verwonderlijk dat de Franse merken ongeveer evenveel ruimte innemen als alle andere merken samen. Toch telt de 'Mondial de l'automobile' internationaal zo zwaar mee, dat vele andere merken er hun noviteiten presenteren. Daarom wordt Parijs dit jaar een interessante tentoonstelling voor iedereen die in auto's geïnteresseerd is. Alfa Romeo houdt de 146 nog even in de kast, maar laat wel de nieuwe Spider en GTV in de Franse hoofdstad debuteren. Land Rover heeft Parijs uitgekozen voor de publieke presentatie van de nieuwe Range Rover. Ford zal veel aandacht trekken met de nieuwe Scorpio, iedereen is benieuwd hoe de auto in het echt overkomt. Opel heeft de Tigra al verschillende malen getoond, maar heeft in Parijs de uiteindelijke produktieversie. Lada heeft een heuse primeur met de nieuwe 2110, die in de loop van volgend jaar naar West-Europa zal komen. Het Maleisische merk Proton komt met links gestuurde auto's en kan nu de Europese markt gaan veroveren. Honda heeft kort geleden de nieuwe Civic 5-deurs getoond, maar zal de auto publiekelijk in Parijs onthullen. Waarschijnlijk laat Chrysler de Europese versie van de nieuwe Stratus zien en heeft Volkswagen de nieuwe Polo als grote primeur. Lancia heeft ook belangrijk nieuws in de vorm van de nieuwe Kappa, de opvolger voor de Thema. En de Franse industrie: helaas laten de Franse merken het wat betreft primeurs afweten. Peugeot heeft de 306 sedan, Citroën de technische verfijnde Xantia Activa en Renault de Twingo Easy met half- automaat. De Franse merken, die op dit moment in Europa uiterst succesvol opereren, zullen het publiek moeten trekken met hun toekomstvisies... Tony Vos Jaguar claimt dat de XJ helemaal nieuw is, alhoewel toch duidelijk de lijnvoering van het vorige model in de middensectie terug te vinden is. De investeringen van 200 miljoen Pond zijn daarom niet alleen terug te vinden in de auto zelf, maar ook in de produktiefaciliteiten, waardoor de nieuwste XJ efficiënter gebouwd kan worden. Supercharged Geheel nieuw is de XJR, een uiterst sportieve versie met een supercharged 4 liter motor. Met de mechanische compressor en een intercooler wordt bij 5000 tr/min een maximaal vermogen bereikt van 326 pk, terwijl deze krachtbron ook met zijn koppel van 512 Nm bij 3050 tr/min de grote 12 cilinder overtreft. Deze zeer sportieve Jaguar XJ is verkrijgbaar met een handgeschakelde bak en tt. De auto haalt in X7c***e gevallen een topsnelheid van 250 km/u en heeft voor het sprintje van 0 tot 100 km/u respectievelijk 6,3 en 7,0 seconden nodig. De XJR is een versie die ontstaan is uit de behoefte van Jaguar- rijders en niet-Jaguar-rijders naar een 'dikke' versie van de XJ. Jaguar verwacht dan ook dat de XJR tien procent van de produktie zal gaan uitmaken. Een rit met de XJR laat direct en enorme indruk achter. Het onderstel is uitstekend op het hoge prestatieniveau afgestemd zonder op comfort in te leveren. Aan de «|1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 21