WIJZE 8?5 "Zo sober mogelijk leven en bezuinigen op eten" wtai* RS ■129? B fles fci// Steeds meer ouderen met pensioentje rakenfinancieel in de knel DJE DEEL •VINEI POST 20? 16? SCRIPTUM ET ANDEL iets enever 21? 16? 5? Moeilijk Het huishoudbudget De Garsthof Blinde en slechtziende ouderen Ouderen aan de knoppen Toneel Cursussen WVG II II H El DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 september 1994 pagina 13 iu: u: 795 95 nu: 45 nu: uiten onder voorbehoud. FOTO: GEERT VAN LOON Mw. G. van A. Drop Oud mil osch 24 lein 27 in 47 Pierre en Trees Trommelen: geen geld voor de verjaardagen van klein- en achterkleinkinderen. Jaren heerste het beeld dat ouderen allerlei maatregelen maar over zich heen lieten komen; gelaten zouden ze accepteren dat ze steeds minder te besteden hadden. Maar dat is ver anderd: steeds meer ouderen maken gebruik van diverse regelingen zoals kwijtschelding. HET WOORD IS AAN... B 1993 iphins 75 liter iphins ,75 liter, le liter, 10^95 nu: 013-551933 I 'tb p L t- ,1 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch ge plaatst wordt. We leven in een tijd dat bijna alles mogelijk is. We kunnen naar de maan, we kijken aan de achter kant van planeten en noemt u maar op. Blijkbaar kosten die zaken zoveel geld dat we niets meer over heb ben voor de ouderen. Opnieuw dreigt de AOW te worden aange- pakt. Als een levensverzeke ringsmaatschappij niet over de brug komt nadat je premies hebt betaald, heet dat oplichting. Als het kabinet zoiets doet, heet dat politiek. Optelsom Veranderen doet er nog voorlopig niets en in Amsterdam kent de thuis zorg dus ouderen die afhaken. "In Til burg is ons dat meegevallen", zegt di recteur zorg W. Corsten van Thuiszorg Midden-Brabant. "Die zes procent van Amsterdam halen we ze ker niet. Wel zijn er ouderen die het aantal uren hulp verminderen, zodat de eigen bijdrage op een lager niveau komt." De koepelorganisatie, de Landelijke Vereniging van Thuiszorg, heeft voor de invoering van de nieuwe tarieven daartegen bezwaar gemaakt bij de staatssecretaris en de Ziekenfonds raad, vertelt Corsten. "En het is niet alleen de gezinszorg. Over de hele li nie krijgt dezelfde groep ouderen te Slapeloze nachten "Naast de AOW hebben we een pen sioentje van 75 gulden per maand", schrijft het echtpaar Wouters-Van Helvoirt. De thuiszorg-tarieven ste gen voor hen van 14 naar 92 gulden per vier weken voor drie uur hulp per week. "We zitten met de handen in het haar, voor zover nog aanwezig", schrijven ze. "Dit is een roofoverval op weerloze ouderen. Zijn wij al afge schreven voor deze samenleving?" "Hulpbehoevende ouderen kunnen niet met gebalde vuisten demonstre ren; zij verwerken het onzichtbaar voor de buitenwereld, in eindeloze slapeloze nachten", aldus de brief van meneer en mevrouw Wouters. Een ander briefschrijvend echtpaar Traag "Schrijnend", zegt Ludo Maes van het Bureau Sociale Raadslieden over de situatie van AOW-ers met een pen sioentje. "Die combinatie met dat pensioentje zorgt ervoor dat ze vrij wel altijd net niet in aanmerking ko men voor verschillende regelingen als huursubsidie, kwijtschelding, bij zondere bijstand of de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. Het is alsof je een gulden tien keer moet uitgeven en dat die dan nog niet als uitgegeven wordt beschouwd." Ondanks het feit dat hij zelf weinig naar de mensen toe kan, wordt ook Maes steeds vaker geconfronteerd met de hiervoor ge schetste financiële problemen. "Naar ons bureau komen is een drempel voor veel ouderen, maar toch vinden ze steeds vaker de weg naar ons spreekuur." Volgens sociaal raadsman Maes be staat het gevaar dat woonlasten voor zelfstandig wonende ouderen "gi gantische" vormen aannemen. "Bij bepaalde woonvormen als in- leunwoningen en Abbeyfield kan dat onbetaalbaar worden. Daardoor is zo'n woonvorm in de toekomst alleen voor een elite." De landelijk organisatie van sociaal raadslieden is bezig de problemen te inventariseren. Vervolgens zal de po litiek stappen moet ondernemen, vindt ook Maes, "maar dat gaat sloom en traag." Financieel is het leven voor veel ouderen geen lolletje. Zeker niet voor hen met alleen AOW en eventueel een klein pensioentje. Ze denken door hun lage inkomen recht te hebben op diverse regelin gen, maar merken dan dat het extra bedragje overal meegerekend wordt. Daardoor krijgen ze minder dan verwacht of zelfs helemaal niets. Tel daar rijksmaatregelen bij op als 'aanpassingen' in de huursubsidie en verhogingen van tarieven voor thuiszorg en je ziet dat steeds meer ouderen in de knel komen. "De vorige regering heeft alle sociale gevoelens overboord gegooid", aldus een getrof fen oudere. maken met eigen bijdragen voor zorg, zoals bij geneesmiddelen en hulpmiddelen. Die optelsom leidt er toe dat ze het niet meer kunnen beta len." Inmiddels is een nieuwe regeling in de maak, waarbij de eigen bijdragen van kruiswerk en gezinszorg gecom bineerd worden. "Dat is een voorstel dat de gebruikers niet zo zwaar be last als nu. Maar ik verwacht niet dat er binnen een half jaar iets verandert. Het nieuwe kabinet is voorlopig alleen be zig met de hoofdlijnen van beleid", al dus Corsten. Tarieven gezinszorg Een beetje verzachting van financië le problemen dus voor mensen op het absolute minimum, maar ouderen met een bescheiden aanvullend pen sioen krijgen te maken met strenge regels. Ze moeten niet alleen finan cieel met de billen bloot, maar krijgen vervolgens ook te horen dat het pen sioentje bij alles meegerekend wordt: bij bijzondere bijstand, kwijtschelding van gemeentelijke heffingen en de verhoging van nogal wat tarieven voorthuiszorg. Daardoor komen ze in de problemen. Die zijn zo zwaar, dat een aantal van hen naar buiten treedt. De Amster damse Seniorenraad maakte vorige week bekend dat zes procent van de hulpbehoevende ouderen in die stad door de tariefsverhogingen afziet van zorg. Ook de Seniorenwijzer ontving de laatste tijd diverse telefoontjes en brieven, waarin ouderen hun hele hebben en houden uit de doeken doen. Grootste steen des aanstoots is daarbij ook: het verminderen van het aantal tariefgroepen bij de ge zinszorg, waardoor AOW-ers met een klein pensioentje fors meer moe ten betalen. "Enerzijds zegt de over heid dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven wonen, anderzijds maakt ze dat steeds moei- lijker", aldus een briefschrijver. zochten we op. Trees Trommelen heeft sinds haar geboorte een ver lamde rechterarm en haar linkerarm is in de loop der jaren versleten. De Thuiszorg heeft bepaald dat ze voor drie uur per week hulp krijgt. Al jaren was het geen vetpot voor haar en haar man Pierre (beiden 82), maar sinds juli van dit jaar gaat het finan cieel nog slechter door dezelfde ver hoging van de eigen bijdrage voor thuiszorg. Trees Trommelen: "Die verhoging van 80 gulden per maand zit ons dwars. Ik heb de hulp te hard nodig, anders had ik die niet ge vraagd." Wanhoopsdaad Pierre Trommelen ging naar het Ge coördineerd Ouderenwerk SBT om iets te ondernemen tegen de prijsstij ging van ruim 600 procent. Een tele foontje richting Thuiszorg haalde echter niets uit; ook die instelling kan niets ondernemen tegen de maatre gelen van het rijk. Om de financiële pijn te verzachten vroeg Trommelen drie maanden geleden bijzondere bij stand aan, maar daarop heeft hij nog altijd geen reactie gehad. Ook vroeg hij ontheffing van de afval stoffenheffing en afvalwaterzuive- ringsbijdrage aan. Die aanvraag werd door de gemeente afgewezen omdat de Trommelens met hun AOW en een aanvullend textielpensioen van 49 gulden net boven de norm zit ten. Een kwade Pierre Trommelen: "Dat was de druppel die de emmer deed overlopen. Toen heb ik een brief naar de Seniorenwijzer geschreven, want ik vind dat dit aandacht ver dient." Ook schakelde hij de Socialis tische Partij in, die voor hen bezwaar heeft ingediend tegen de afwijzing. De brief aan de Seniorenwijzer be schouwen de twee als een wan hoopsdaad. "Je begint de moed te la ten zakken als ze je overal afwijzen", aldus een aangeslagen mevrouw Trommelen. Bovendien heeft het echtpaar ook nog andere kostenver telt ze. Zo gebruikt haar man medicij nen, waarvoor betaald moet worden. Aan ontspanning buitenshuis komen ze nauwelijks toe. Hij gaat soms in de buurt biljarten en zij legt nog wel eens een kaartje, maar ze kunnen zich daarbij hooguit één kopje koffie per keer veroorloven. Ook op het eten hebben ze bezuinigd. Hij: "Je gaat zo sober mogelijk leven." Wat hen heel erg dwarszit, is dat ze geen geld heb ben voor de verjaardagen van de klein- en achterkleinkinderen. Het huilen staat het echtpaar Trom melen vaak letterlijk nader dan het la chen. Toch laten ze zich niet uit het veld slaan. Zij: "Het is ongezellig en ongemakkelijk zo te leven, maar we schamen ons er niet voor." Hij: "Ik heb nog steeds hoop dat er iets veran dert. De politiek moet toch iets doen." taande uit deur ioogte187cm, net helder glas 1435,- Vorig jaar kregen 1345 Tilburgers samen voor 210.000 gulden kwijtschelding van de afvalwaterzuiveringsbijdrage en afvalstoffenheffing. 142 Hondenei genaren kregen 12.000 gulden belasting kwijtgescholden. Hoeveel ouderen daarbij zijn, is voor de gemeente moeilijk na te gaan. "Voorlichting geven over verschillende regelingen als kwijtschelding en bij zondere bijstand is moeilijk", geeft een voorlichtster van de gemeente toe. Niet alleen aanvullend pensioen, maar ook eigen vermogen (geld, auto, in boedel) kan meetellen bij de ingewikkelde berekeningen. 65-plussers krijgen voor 5000 gulden per persoon vrijstelling van die eigen vermogensregeling. Termen als 'draagkrachtmeting' en 'betalingscapaciteit' vliegen je om de oren, maar de ingewikkeldheid ervan mag natuurlijk geen reden zijn om de moed te laten zakken. Wie informatie wil overzulke regelingen en aanvragen wil kan o.a. terecht bij de wijkteams van de SBT, Bureau Sociaal Raadslieden, Juri dische EHBO, het KBO-steunpunt en natuurlijk ook bij de gemeente. Ook in formatief is het 'Honderd vragen boek' dat verkrijgbaar is bij de sociale dienst. Moet u elk dubbeltje omdraaien voor u het uitgeeft? Dan bent u niet de enige. In de Openbare Bibliotheek vindt u informatie over de in komenspositie van ouderen. In 'Het leven is zelden een vet pot' geeft Aart Huizer daarover beknopte informatie. Voor al de interviews geven een indringend beeld. 'De AOW gewogen' is het verslag van een Cosbo-onderzoek naar de minimaal noodzakelijke uitgaven van ouderen. Het staat vol droge cijfers, maar de conclusie liegt er niet om. Met boeken van het Nibud over het huishoudbudget en het werken met huishoudboekjes kunt u meer greep op uw uit gaven krijgen. Wilt u tips om te bezuinigen? Dan heeft u misschien iets aan boeken als 'Bezuinigen met een scha terlach' of 'Bezuinigen, hoe doe je dat?' Tip: in de biblio theek boeken bekijken en er iets uit overschrijven kost u niets. Bent u de 50 gepasseerd, uit het arbeidsproces, zijn de kinderen de deur uit? Over dat soort veranderingen in uw leven organiseert De Garsthof de cursus 'Een nieuwe le vensfase, een nieuw begin'. Op donderdag 13 oktober is er om 14.00 uur een informatiemiddag over de cursus in De Garsthof, Columbusplein 15. Meer informatie wordt op aanvraag toegezonden. Op donderdagmiddagen van 15.15 tot 17.15 uur is er in De Garsthof een doorlopende cursus tekenen en schilde ren. Ervaring is niet nodig; er wordt onder deskundige lei ding gewerkt. Op woensdag 5 oktober start in De Garsthof koersbal voor ouderen. Onder deskundige leiding worden u de spelregels van dit prachtige balspel bijgebracht. Aanvang: 10.00 uur. Kosten: ƒ2,-per ochtend. Ook is het mogelijk op 5 oktober vrijblijvend te komen kijken. Op woensdag 12 oktober wordt er in De Garsthof een mo deshow gegeven voor de wat oudere vrouw. Er wordt de najaars- en wintercollectie 1994/1995 getoond. Aanvang 10.30 uur; toegang gratis. Informatie over alle activiteiten: De Garsthof, Columbus plein 15; tel. 435422. Het Netwerk van en voor zelfstandig wonende blinde en slechtziende ouderen organiseert voorlichtingsmiddagen voor blinde en slechtziende ouderen en hun partner, fami lie, vrienden en kennissen. Op dinsdag 11 oktober (14.00- 16.00 uur) geeft oogarts R. Hoogstede informatie over oor zaak en verloop van oogaandoeningen. Op dinsdag 25 oktober (14.00-16.00 uur) draait de voorlichtingsfilm 'Jij ziet, jij ziet, wat ik niet zie' en is er informatie over hulpmid delen, hulpverlening en zelfstandigheidstherapie. De mid dagen zijn in wijkcentrum De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. Heeft u vervoer nodig, dan kunt u voor 5 oktober bel len met mevrouw Janmaat (SBT): tel. 350505. Het Netwerk organiseert ook iedere woensdag van 14.00- 16.00 uur gezellige middagen voor slechtziende ouderen in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2. Heel wat technische ontwikkelingen kunnen het dagelijks leven veraangenamen of veiliger maken, bijvoorbeeld: vi deo, magnetron, de pincode, telefoon met geheugen, so ciale alarmering, enz. Maar soms zijn moderne apparaten een gruwel: de handleiding is langdradig, de toetsen on duidelijk. Om iets aan de 'knoppenvrees' te doen, is er op donderdag 13 oktober een informatiemarkt met de titel 'Ou deren aan de knoppen'. Deze wordt van 14.00 tot 20.00 uur gehouden in Bibliotheek Lyndacker, Wagnerplein 5. U kunt u vrijblijvend laten voorlichten over allerlei technische ap paraten en zelf ter plekke oefenen. Ook is er informatie over "knoppencursussen" van Stichting Volwasseneneducatie en Terra Nova. Bibliotheek Lyndacker is te bereiken met de buslijnen 41,43,44 en 45; halte Wagnerplein. Er is ook vol doende gratis parkeergelegenheid. De Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) organiseren een toneelmiddag met toneelgroep De Garsthof. Die brengt twee kluchten op woensdag 12 ok tober vanaf 14.00 uur. Kosten: ƒ2,50 p.p. (inclusief kopje koffie) Plaats: 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Zelf (leren) spelen kan bij de groep Toneel voor 50-plus- sers van De Muze op donderdagmiddag van 13.45 tot 15.45 uur: improviseren onder deskundige leiding totdat er en stuk gegroeid is dat de deelnemers op het lijf geschre ven is. Informatie: De Muze, Carré 95; tel. 369104. In de basiskookcursus voor 55+ers komen niet alleen kooktechnieken maar ook 'goede voeding bij het ouder worden' aan de orde. Er zijn maximaal 12 deelnemers en er wordt gekookt in groepjes van twee. De maaltijd wordt gezamenlijk genuttigd. De cursus bestaat uit 12 lessen en begint op 5 oktober: voor beginners van 14.30 tot 18.00 uur; voor gevorderden van 10.30-14.00 uur. Kosten ƒ100,-. In formatie en aanmelding: SBT, Poststraat 64; tel. 350505. Bij volksuniversiteit Terra Nova gaat de Universiteit voor de Derde Leeftijd (University of the Third Age, afgekort U3A) weer van start. In oktober beginnen een muziekbe- luisterserie over de Renaissance, de serie 'Opera-belui- steren', 'Creatief Teken' voor beginners en gevorderden, kunstgeschiedenis, filosofie en 'Kennismaking met Indo nesië'. De nieuwe Studiekringen beginnen op dinsdag- of donderdagmiddagen. Ook oudere muziekmakers en 50+ computercursisten kunnen terecht bij Terra Nova, Nieuw- landstraat 44; tel. 426269. Op dinsdag 4 oktober om 13.30 uur is er in het Vrouwen centrum een gratis en vrijblijvende proefles Zelfbescher ming voor vrouwen boven de 50 jaar. De cursus zelf start op dinsdag 11 oktober van 13.30 tot 15.30 uur en bestaat uit 10 lessen van 2 uur. Kosten: ƒ75,-. Een goede conditie is niet per se nodig. Adres: Nieuwlandstraat 43. Informatie en opgave: Stichting Zelfverdediging voor Vrouwen en Meisjes, tel. 439412. Op 11 oktober organiseert de activiteitencommissie Groes- eind/Hoefstraat een voorlichtingsmiddag voor ouderen over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De toegang is gratis. Alle belangstellenden worden met een kopje koffie ontvangen. Aanvang 14.00 uur in Huize Anto- nius van Padua, Paus Adriaanstraat 60. Voordat de nieuwe vervoersvorm voor gehandicapten en ouderen, de Deeltaxi, op 1 april van start ging, hoorde ik negatieve geluiden: volle taxi's, de halve stad door voor je op de plaats van bestemming bent, de taxi kon een kwartier eerder of later komen dan afgesproken, etc. Nu de Deeltaxi een half jaar rijdt, heb ik dezelfde blinde en slechtziende mensen naar hun ervaringen gevraagd. Die zijn positief. Zelden maken anderen tegelijk van de taxi gebruik, zodat geen sprake is van kilometers omrijden. Ook is men tevreden over de begeleiding door de chauffeurs. En: de taxi verschijnt bijna altijd op het afgesproken tijdstip. Kortom: dit al ternatief voor de kilometervergoeding is zo gek nog niet! Informatie over de Deeltaxi: tel. 068212414. 994 paginal] llantine’s Schotse whisky 0,70 liter, van 32,95 X nu: 35 nu: 17? 3 :‘x K-'Xr

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13