7Z7Z HYUNDAI e VI EUROPESE HONDA CIVIC NIEUWE NISSAN MAXIMA QX 9 Accent op de middenklasse ARS lissssa voor MJ Bijlage van: DeTilburgseKoerier Mega- weikplaats Donderdag 15 september 1994 Oplage: 97.500 jps Vf of 3.0 Lees verder Autotest: Klassieker: Formule 1 Citroën Evasion VSX in dit nummer pag. 3 pag. 9 o.a.: VEILIG De dealer met Golden Service in xima larkt. Panhard Dyna Grand Standing pag. 5 Jaargang 6 Nummer 35 rd 013-551933 lat Offenbachstraat 994 pagina 22 draagt :QX, zijn de 3-deurs rijfdeurs 13 meter d tan prima ?t u graag. noemen, wordt duidelijk aangegeven dat het hier om een totaal andere auto gaat. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Hiel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. dan bereikt de Excel niet de gestelde grenswaarden. De keurige vormgeving van het uiterlijk vinden we ook in het interieur terug. Jammergenoeg wordt bij de opbouw van het dashboard glanzende oruik ,it er alles op behoorlijk. Natuurlijk toegankelijkheid van 5-deurs beter dan bij het jeen van 915 kg t de Excel een l van 176 km/u en Cfe-av-anC’&e-^cl ürte/fye-Kt attent SAAB ZUiqQOSTbv Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-321405 GA RA G E DENISSEN Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Cheju - In korte tijd moet de nieuwe Hyundai Excel (in veel landen Accent genaamd) wat verkopen betreft het belangrijkste model van het Koreaanse merk op de Europese markt worden. De auto volgt de huidige Pony- en Excel-reeks op en komt in korte tijd beschikbaar als 3-, 4- en 5-deurs tegen zeer aantrekkelijke prijzen. ophanging van de bestaande Civic sedan. Net als de huidige Honda Concerto is deze Civic vooral op de Europese smaak afgestemd wat betreft uiterlijk, interieur en wegligging. Honda gaat de 5-deurs Civic vanaf de Rai begin volgend jaar leveren in vier uitvoeringen. Aan de basis staat een 1.4 liter 16- klepper van 90 pk. Hiermee haalt de 4,32 meter lange Civic een topsnelheid van 172 km/u. De tweede versie heeft de bekende VTEC-E motor met Burg. Jansenstr. 52-56 5037 NC Tilburg Tel:013-683911 De Grand Prix van Italië, afgelopen weekend verreden op het circuit van Monza, was zowel een rommelige als verrassende wedstrijd. Damon Hill wist, door de overwinning te pakken, tien punten in te lopen op de voor twee races geschorste Schumacher, terwijl Jean Alesi na het zoveelste Ferrari-drama dit jaar waarschijnlijk definitief besloten heeft om volgend jaar een andere werkgever te zoeken. Jos Verstappen presteerde goed tijdens de trainingen en wist Lehto ver achter zich te laten. In de race werd de talentvolle Limburger helaas al in de eerste ronde uit de wedstrijd geholpen door Lotus-coureur Alessandro Zanardi. een inhoud van 1.5 liter. Ook deze multipoint ingespoten 16-klepper levert 90 pk, maar heeft een bijzonder laag brandstofverbruik. De derde motor is de 1.6 liter van 113 pk. De krachtbron wordt uitsluitend geleverd in een luxueuze LS-uitgave met onder meer standaard ABS. Aan de top staat de Civic 1.6i SR met een snelle VTEC- motor, goed voor 125 pk bij 6500 tr/min. Deze krachtige versie haalt een topsnelheid van 197 km/u. Hyundai ontwikkelde als eerste Koreaanse autoproducent in de jaren zeventig een eigen model, de Pony, destijds nog gebaseerd op Mitsubishi-techniek. Met deze auto kon de export naar met name Europa worden gestart. Vele generaties volgden elkaar op. Door de nieuweling nu Excel te naar achter hoger op, terwijl juist de kofferklep weer wat afloopt. In tegenstelling tot de huidige Maxima krijgt de koper van het nieuwe model de keuze uit twee motoren. Het gaat in beide gevallen om een volledig nieuwe en loderne 24-kleps V6 met een inhoud van 2.0 of 3.0 liter. De ontwikkelingsafdeling heeft er zoveel mogelijk aan gedaan om de kans op storingen terug te dringen. Zo is de hoeveelheid bedrading in de auto fors verminderd, waardoor de kans op storingen in het elektrisch circuit wordt teruggebracht. Uiteraard wordt de nieuwe Nissan- topper voorzien van ABS, een airbag aan beide kanten en airconditioning. Alhoewel de Op het motorenvlak in de Formule 1 gonst het momenteel van de geruchten. Nu zowel Williams als Benetton volgend jaar zeker over Renault krachtbronnen beschikken dreigt er een gat te vallen voor Benetton- leverancier Ford, dat al overwogen heeft om zich terug te trekken. Aan de andere kant dient het steeds beter presterende Jordan team zich juist nu aan als serieuze kandidaat voor Ford power. Mercedes heeft Sauber te kennen gegeven de samenwerking alleen voort te zetten indien Peter Sauber op zeer korte termijn een grote en draagkrachtige sponsor weet te vinden en zoals bekend wil Porsche ook graag terugkeren op het het hoogste niveau van de autosport. Daarnaast roept Ron Dennis momenteel net iets te hard dat er geen vuiltje aan de lucht is wat betreft de samenwerking tussen McLaren en Peugeot. Fleurig Bij de keuze aan bekledingsstoffen heeft de ontwikkelingsafdeling zijn fantasiën de vrije loop gelaten. Alle uitvoeringen worden met vrolijk gekleurde stoffen overtrokken, waardoor het geheel er ondanks het saaie, grijze plastic fleurig overkomt. Overigens past de bekleding uitstekend bij een aantal felle buitenkleuren die Lees verder op pagina 3 Enkele maanden geleden maakten we al melding vai een nieuwe Nissan Maxime voor de Amerikaanse ma.». Het was natuurlijk te verwachten dat ook in Europa een opvolger voor dit Nissan topmodel zou gaan verschijnen. Begin oktober zal deze nieuwe grote Nissan zijn opwachting maken op de Autotentoonstelling van Parijs. De nieuweling dra de benaming Maxima wat staat voor Quality Excellence. De auto is een broertje van de Japanse Nissan Cefiro en de Amerikaanse Infinity L30. Uiteraard is vooral het uiterlijk aan de Europese smaak aangepast. In het oog springt de grille die in tweeën is gesplitst. De ruitlijn loopt Aan de andere kant van de oceaan had Arie Luyendijk al evenmin het geluk aan zijn zijde. Op het snelle gedeelte van Elkhart Lake raakte Arie van de baan, knalde met hoge snelheid in de afrastering en stuiterde weer terug op het asfalt. Alles liep gelukkig goed af maar voor de sympathieke Rosmaler was de Indy Car wedstrijd op dat moment natuurlijk over. Overigens maakte onze landgenoot bekend dat hij voor volgend jaar bijgetekend heeft bij het Indy Regency team. bumper, andere koplampen en hierop aansluitende motorkap. In alle gevallen wordt de bumper in de carrosseriekleur meegespoten. Door de ver doorgevoerde ronde vormen van plaatwerk en verlichting vraagt de Excel een korte gewenningsperiode. De 3- deurs heeft inderdaad een eigen uitstraling, terwijl het verschil tussen de sedan en liftback met het blote oog nauwelijks waarneembaar is. Over het geheel genomen ziet de Excel er uitermate keurig en verzorgd uit. De carrosserie is korter dan van zijn voorganger, terwijl ook het gewicht is afgenomen. Dat is overigens niet ten koste van de veiligheid gegaan. Natuurlijk heeft de Excel verstevigingsbalken in de portieren en kan een airbag besteld worden. Bovendien voldoet de Hyundai aan alle gestelde veiligheidseisen. Men ging zelfs zover om de proeven die normaal bij 50 km/u worden uitgevoerd, bij 60 km/u af te werken, en ook Als sinds de jaren zeventig kennen we de Japanse Honda Civic. Na vele generaties is inmiddels een in Amerika geproduceerde Civic Coupé de gelederen komen versterken. Vanaf begin volgend jaar komt daar nog een heuse Europese Civic bij Honda heeft er namelijk bewust voor gekozen de opvolger van de nimmer populaire Concerto gewoon Civic te noemen. Bij de ontwikkeling is uitgegaan van de bodemgroep en naast de meer bedekte tinten op de Excel leverbaar zijn. De ruimte in het interieur is uitstekend. Het is een echte gezinswagen, zodat achterin drie kinderen, maar ook twee volwassenen kunnen plaatsnemen. Zelfs de hoofdruimte achterin is heel ’■f’ ’"’cisde kelijkheid van de 4- en beter dan bij het driedeurs model. Motorisch drijft de nieuwe Excel volledig op de eigen Hyundai-techniek. De Mitsubishi-motoren uit de vorige serie zijn volledig vervangen door de eigen Alpha-motor die we al kennen uit de Scoupe. De 1.5 liter 12- klepper levert een vermogen van 88 pk bij 5600 tr/min en een koppel van 135 Nm bij 3050 tr/min. Bij totaalgewicht i (sedan) haalt i topsnelheid vi heeft voor de acceleratie van 0 tot 100 km/u 11,7 seconden nodig. Klantengroepen Niets in de nieuwe Excel doet nog aan zijn voorgangers denken. De auto kenmerkt zich vooral door zijn bolle vormgeving. De sedan is met 4,117 meter de langste uit het nieuwe Maxima al begin oktober in de Franse hoofdstad te zien, zal de auto pas het volgend voorjaar op de Nederlandse markt beschikbaar komen. We zijn in Nederland niet anders gewend dat een dealerbedrijf nieuwe auto's verkoopt, gebruikte auto's inruilt en ook weer verkoopt en bovendien het volledige onderhoud aan auto's verricht. In Korea is dat helemaal anders. Auto's worden gekocht bij verkoopkantoren die in handen zijn van de fabriek. Een proefrit maken is er niet bij, terwijl deze kantoren in een aantal gevallen niet eens een showroom hebben. Zakenmensen laten hun secretaresse zelfs de auto bestellen. Via een speciaal afleverstation wordt de bestelde auto afgeleverd. Het onderhoud en eventuele reparaties worden weer op andere plaatsen verricht. Zo bezocht ik de grootste Hyundai-werkplaats. Dagelijk worden hier 600 klanten geholpen, die in een grote kantine kunnen wachten. Ze kunnen ondertussen de krant lezen of televisie kijken. Op een digitaal bord houden ze precies bij hoever hun auto is. De werkplaats is te vinden in een gigantisch gebouw aan de rand van Seoul. Drie gigantische werkplaatsen zijn op elkaar geplaatst, waar de verschillende voertuigtypen afzonderlijk worden geserviced. De plaatwerkerij kent vijf verdiepingen met enkele tientallen spuitcabines. Ondanks deze grootse opzet is het grappig om te horen dat Koreanen doorgaans alleen naar de garage gaan als er echt iets kapot is. In de garantieperiode komen ze al helemaal niet. Van preventief onderhoud heeft men nog nooit gehoord. Wie tussendoor toch even zijn olie wil verversen kan bij kleinere werklaatsjes terecht. Maar een auto die na vijf jaar op de tweedehandsmarkt wordt verkocht heeft waarschijnlijk nog steeds zijn eerste olie en heeft misschien wel nooit de werklaats gezien en is zodoende dan ook op... Tony Vos van een net iets te c, kunststofsoort gebr gemaakt. Verder zit en aan wat je van een dergelijke auto mag verwachten: vier uitstroomopeningen, console met verschillende bedieningsorganen en afhankelijk van de gekozen uitvoering een toerenteller. Deze week: Zaterdag 17 september Brits Racefestival op het circuit van Zandvoort Zondag 18 september Indy Cars op de oval van Nazareth in Pennsylvania DTM en Duitse Formule 3 vanuit Singen (D) Alfa Clubmeeting op Zandvoort Speedway op het circuit van Koningshoeven programma, al z: hatchback en vijf liftback met 4,103 nauwelijks korter. Hyundai hoopt met deze drie modellen drie verschillende klantengroepen aan te spreken. De 3-deurs is bewust voorzien van een wat agressiever en sportiever front met een gewijzigde Het Williams Formule 1 team gaat volgend jaar de Renault Laguna voor het Britse toerwagenkampioenschap prepareren en neemt tevens de coördinatie ter hand van de Laguna's die in andere vooraanstaande series op de piste zullen verschijnen. Dit alles naar verluid als tegenprestatie voor de driejarige motorendeal die Frank Williams bij de Régie voor elkaar kreeg. IUHHIII;

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 23