8Ö I W I Aparte werkgroepen in diensten- en wijkcentra "Volgend jaar weer Zomerschool Ouderen steeds meer zelf verantwoordelijk voor opzet activiteiten skion Vervoer i” POST COLOFON Leren besturen met de bibliotheek SCRIPTUM Voorlichting over WVG Origami Infomiddag Studiekringen Veiligheid Gym en spel in Tilburg-Zuid 9S85ÜS irs S! Weerbaarheidstraining r i i 1 I I I I I I I I 1994 pagina 12 ■:de tilburgse koerier Donderdag 15 september 1994 pagina 13 Drop Oud Ria van der Aalst-Dierks Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus R.F.T. 368805. 013-437727 3 Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... 50) te te ngen iden In buurthuis De Spil (Heikestraat 54, tel. 425729) is op 21 september een voorlichtingsbijeenkomst voor ouderen over de Wet Voorzieningen Gehandicapten WVG). Het gaat hierbij om: vervoersregelingen, aanpassingen aan de woning en rolstoelen. De bijeenkomst begint om 10.00 uur, entree gratis. Plezier Verzelfstandiging van de activiteiten gebeurt nu dus ook in De Garsthof. Daartoe is de Stichting Aktiviteiten Garsthof (STAG) in het leven geroe pen. Momenteel kent de STAG een tiental activiteiten, variërend van praatgroepen tot sport, dansen en te kenen. Daarnaast kunnen ouderen ook in De Garsthof terecht voor jeu de boules, zingen, kaarten en biljarten en is er iedere maandagmiddag een bingo. Die laatste activiteit is, net als kaar ten, nog altijd zeer populair, vertelt Diny Siebelink, de ouderenwerker van de SBT die de STAG onder steunt. Enthousiast praat ze over de diverse bezigheden en het plezier dat daarbij van de deelnemers afstraalt. “Bingo en kaarten zijn dingen die de Steun Dit soort activiteiten was er natuurlijk ook al toen de SBT die onder haar hoede had, maar nu worden ze be geleid en ondersteund door de STAG. Dat kan bijvoorbeeld door fi nanciële steun, het mede-organise- ren van activiteiten en het verzorgen van de publiciteit. "Voor de mensen die deelnemen aan één van de activiteiten van de STAG verandert er niets. Alleen bestuurlijk zit het nu anders in elkaar", vertelt Diny Siebelink. Als voorbeeld noemt ze de toneelgroep van De Garsthof, die onder de STAG valt. Deze groep bestaat dit in oktober 25 jaar en wil dan wat extra's doen. "Ze komen met hun ideeën naar het bestuur van de STAG om die doorte spreken. En ver volgens heeft de STAG een gesprek ge programma was de belangstelling het grootst voor de groep die zich met zingevingsvraagstukken bezig hield: 23 deelnemers. En uit de evaluatie- briefjes die alle deelnemers konden inleveren, bleek dat de meesten het graag weer een keer zou willen doen; een enkeling zelfs in de winter." Dankzij een subsidie van de ge meente was de Zomerschool niet duur. Deelname aan de drie weken durende cursussen kostte slechts 65 met de SBT over de ondersteuning. De mensen geven dus zelf aan wat ze willen. De opzet is de groepen zo zelf standig mogelijk te laten functione ren, want het is hun activiteit." Om de deelnemende bezoekers van De Garsthof nog meer te betrekken bij het organiseren van activiteiten, wil de STAG dat een aantal van hen zich gaat bezighouden met het orga niseren en uitvoeren van incidentele evenementen, zoals een carnavals feest, een barbecue of de kerstvie ring. "Maar", zegt Siebelink, "die inci dentele evenementen zijn niet alleen bedoeld voor de mensen die al er gens aan deelnemen. Iedere oudere uit de wijk is daarbij natuurlijk wel kom." Er zijn jaarlijks 1,3 miljoen onbe taalde 'mantelzorgers', heeft het Sociaal-Cultureel Planbureau uitgezocht. Vier keer zoveel als de betaalde professionele zorg. Familie, vrienden en buren zor gen dus op grote schaal voor zie ken en gehandicapten. En oude ren zijn niet alleen hulpvragers, maar ook steeds meer hulpge vers. Iedereen moet werken, vindt de politiek. Zelfs de pensionerings- leeftijd staat ter discussie. Hoe moet dat straks met al die onbe taalde zorgarbeid? "Als het aan ons ligt en de ge meente weer subsidie geeft, komt er volgend jaar weer een Zomer school voor ouderen." Volgens Fred Grootenboer, directeur van volksuniversiteit Terra Nova, wa ren de deelnemers aan de Zomer school van dit jaar erg tevreden over de opzet en uitwerking van deze nieuwe onderwijsvorm voor ouderen. De Zomerschool, die op drie dinsda gen en donderdagen in juni en juli ge houden werd, was opgezet door Ter ra Nova en de stichting Volwasseneneducatie Midden-Bra- bant (SVEM). Aan het voorbeeld van de Zomeracademie in Amsterdam werd een eigen invulling gegeven. Bij de SVEM verdiepten de deelene- mers zich in de thema's natuur en mi lieu, kunst en cultuur in Tilburg en in de actualiteit in onze stad. Deelne mers aan de Zomerschool bij Terra Nova konden kiezen uit drie thema's: 'Tilburg, een levende stad', zinge- vingsvragen en kunst en cultuur. Een geslaagde opzet, meent ook Grootenboer. "De twee groepen van de stichting Volwasseneducatie trok ken bijna twintig deelnemers. En bij Terra Nova hadden we gerekend op tien deelnemers per groep. Daar za ten we met 45 mensen in drie groe pen ruim boven. Bovendien bleek dat ongeveer de helft van de deelnemers nog nooit andere cursussen bij ons had gevolgd." Ook de inbreng van ouderenbonden bij de onderwerpkeuze heeft goed gewerkt, vertelt de directeur van Ter ra Nova. "We waren erg tevreden over de bruikbaarheid daarvan. KBO en ANBO hebben suggesties ge daan, waarvan we dankbaar gebruik hebben gemaakt." Die onderwerpkeuze viel ook in de smaak bij de deelenemrs, vertelt Grootenboer. "Ondanks het vrij stevi- De werkgroep Activiteiten voor Ouderen Loven-Besterd nodigt u uit op donderdag 22 september van 14.00-16.00 uur kennis te maken met origami, een Japanse papier- vouwkunst. In verband met de aanschaf van materiaal moet u zich uiterlijk morgen opgeven, aan de bar van het buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Deelname is gratis. Zo zit het STAG-bestuur dringend verlegen om enthousiaste mede bestuursleden. Informatie: Diny Siebelink, De Garsthof, Colum- busplein 15,5021 SG Tilburg; tel. 442353 of 435422. *De Spil (Heikestraat 54, tel. 425729) zoekt mensen voor de nieuw op te zetten Werkgroep Ac tiviteiten Ouderen. Deze werk groep gaat samen met De Spil en SBT activiteiten organiseren voor de oudere buurtbewoners. Informatie: Carin Turi van De Spil. Buurthuis St. Anna (Capucijnen- straat 78, tel. 436664), zoekt aan vulling van zijn al bestaande Werkgroep Activiteiten Ouderen. Informatie: Corry van Erven van buurthuis St. Anna. *Kluphuis Korvel (Korvelplein 196, tel. 683105), zoekt eveneens nieuwe leden voor hun Activitei tencommissie Ouderen. Informa tie bij het Kluphuis of bij SBT- team Zuid, Frater Mattheushof 1 a, tel. 439744. Op woensdag 21 september houdt buurtcentrum De Spil met de SBT een voorlichtingsbijeenkomst over vervoer voor ouderen, o.m. de Deeltaxi. Aan voorlichters van bu reau WVG (Wet Voorzieningen Gehandicapten), het Til- burgs Overleg Gehandicapten (TOG) en Personen Ver voer Midden Brabant (PVM) kunt u dan vragen stellen. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur in buurtcentrum De Spil, Heikestraat 54. Op donderdag 22 september houdt Volksuniversiteit Ter ra Nova een informatiemiddag over de nieuwe Studie kringen van en voor senioren (50+), die de week daarop van start zullen gaan. De begeleidsters vertellen dan over wat de deelnemers van de 25 dinsdag- of donderdagmid dagen tellende Studiekringen mogen verwachten. Be langstellenden kunnen wensen en ideeën kenbaar ma ken. Een Studiekring met maximaal 14 deelnemers bespreekt en bestudeert onderwerpen uit de samenleving en be paalt zelf hoe dat gebeurt. Museumbezoek en excursies behoren tot de mogelijkheden. De informatiemiddag vindt plaats in Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 (aanvang 14.00 uur). Overzicht Mensen die zin hebben om bij De Garsthof ergens aan mee te doen, kunnen gewoon op het Columbus- plein 15 binnenlopen. Bij de balie ligt een overzicht van alle bezigheden. Ook telefonische aanmelding is mo gelijk: op werkdagen van 14.00 tot 16.00 uur bij Ine Pijnappels (tel. 435422). Ook de andere activiteitencentra hebben de deuren weer wagenwijd openstaan. Bent u geïnteresseerd in sport, spel of ontspanning, neem dan contact op met het wijk-, buurt- of dienstencentrum in uw omgeving. Gevolg van de nieuwe werkwijze is dat oudere vrijwilligers nodig zijn om activiteitengroepen op ver schillende plaatsen in de stad op te zetten. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Senio- renwijzer, p/a Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. mensen vroeger ook al speelden, maar door uitbreiding van het aan bod, ondernemen ze nu ook andere dingen zoals koersbal." De ouderen vullen zelf in wat ze tij dens de bijeenkomsten doen, soms met begeleiding van een docent. Dat is bijvoorbeeld het geval bij volksdan sen, schilderen, tekenen en koers bal. Hoewel de groepen in de Garsthof goed en plezierig draaien, kunnen ze altijd nieuwe leden gebruiken, aldus Siebelink. Een speciale vermelding verdienen ook de gastvrouw en - heer, vindt ze. "Zij zorgen op vrijwilli ge basis voor de koffie en thee en dragen bij aan de gezelligheid van de groepen." gulden. Leden van ouderenbonden en mensen die al een cursus volgen bij Terra Nova of SVEM krijgen daar op nog eens 5 gulden korting. Grootenboer wil zijn "extra Zomer- tractatie voor ouderen" volgend jaar herhalen. "Dat zal wel weer met de stichting Volwasseneducatie gebeu ren. Als de gemeente bereid is weer tienduizend gulden subsidie te ge ven, willen we ons er graag weer voor inzetten." Senioren-societeit Club '92 in De Blaak organiseert sa men met de SBT een voorlichtings-bijeenkomst met als thema 'Veiligheid in en om huis'. Tasjesroof, woningin braak en oplichting: u hebt mogelijkheden om u daar te gen te beveiligen. Over die mogelijkheden komen de he ren Vermeer en Otterloo van de politie u informeren. Natuurlijk gaan zij ook in op vragen. De bijeenkomst is op woensdag 21 september van 10.00-12.00 uur in sporthal De Blaak, Grebbe 63. Toegang 1 kopje koffie/thee gra tis. Ouderen uit andere wijken zijn ook welkom! Harriët Freezer noemt in haar boek 'Leven met de jaren' diverse mogelijkheden voorouderen om contacten te leg gen. Zij noemt met name het zitting nemen in het bestuur van een vereniging. Maar bij bestuurswerk komt meer kij ken dan contacten en bezigheden combineren. In de bi bliotheek vindt u informatie waar u als beginnend of zit tend bestuurslid wat aan kunt hebben. Het boek 'Kom op voor je eigen belangenorganisatie' van Riet van Raaphorst is eigenlijk bedoeld als werkboek voor zelfhulpgroepen van uitkeringsgerechtigden. Maar door zijn eenvoud is het heel goed bruikbaar voor iedereen die praktische informatie wil over besturen, notuleren e.a. voorkomende werkzaamheden. Wilt u vooral weten hoe u een verslag van een vergadering schrijft, dan is het boek 'Wie schrijft die blijft' van de televisiecursus iets voor u. 'Besturen in kort bestek' richt zich speciaal op afdelings bestuurders van ouderenbonden. Dit boek is dus vooral handig voor mensen die zich betrokken voelen bij de gang van zaken binnen hun bond. Voor beginnende voorzitters is het boekje 'Zo leidt u een bespreking'. In de 'Vergader- wijzer' van C. Bakker-Ringeling staan ook tips voor doel matig vergaderen. Nog altijd zijn er relatief weinig vrouwen te vinden voor be stuurswerk. Misschien kan een boekje als 'Vrouwen be sturen' uit de serie Bestuurswerk in vrijwilligersorganisa ties u over de drempel helpen. De brochure 'Vrouwen in de leiding' laat zien hoe vrouwen, die al in een bestuur zit ten, een groter aandeel in de besluitvorming kunnen krij gen. De brochure is het verslag van een cursus met de zelfde naam. Besturen valt te leren, bijvoorbeeld met een boek uit de bi bliotheek. oldaat zoekt istweigeraar ienst écht wat voor jou, er om dienst te weige- groene pakje wel aan, geweten als je moet Een soldaat vertelt ft gekozen voor het le- tensbezwaarde vertelt st heeft geweigerd. Dil idagavond 19 septem- lema-avond over mili- ienstweigeren. Dienstweigeren Til- tibeweging Attak star- ■avond om 20.00 uur. Ie dienstweigeraar ge- ig over verschillende gaan over het leger, de licht en geweld. Wil je aten, heb je vragen itaire dienstplicht en of ben je geïnteres- ing van een ander dan welkom. De thema- its in het gebouw van rte Tuinstraat 7 in Til- blauwe poort). Het istweigeren is overi- taandagavond tussen uur bereikbaar onder 10140, of loop even s Telefoonstraat 29 in Ook in Tilburg-Zuid komt een gymnastiek- en spelactivi teit voor ouderen, georganiseerd door het Bureau Onder steuning Tilburgse Sport (BOTS), sportvereniging David en het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT. Er kunnen di verse gymnastiek-, sport- en spelvormen op recreatieve wijze worden beoefend onder leiding van een gediplo meerde vakkracht. Plats: de gymzaal van basisschool De Alm, Groenewoudstraat 1op vrijdag van 09.00-10.00 uur. Morgen is er om 9.00 uur vóór de sportactiviteit een gratis informatie-ochtend. Onder het genot van een gratis kopje koffie wordt u iets over de activiteit verteld en een video getoond. Daarna kan men vrijblijvend meedoen aan de eerste proefles; kijken mag natuurlijk ook! Informatie: An- nemarie Verhoeven (BOTS), tel. 437283. M 1 Nu de zomer voorbij is, starten weer de activiteiten van diverse wijk huizen, buurt- en dienstencentra. Ouderen kunnen er terecht om anderen te ontmoeten, aan sport en spel te doen of gewoon wat ont spanning te zoeken. Langzaam maar zeker worden die activiteiten niet alleen voor, maar ook dóór ouderen georganiseerd. Een voor beeld daarvan is dienstencentrum De Garsthof aan het Columbus- plein. Natuurlijk zijn er al langere tijd oude- ren betrokken bij de opzet van allerlei 'activiteiten, maar nu worden ze daar toe ook actief gestimuleerd. Eerst was het vooral het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT dat de activiteiten voor ouderen in de diverse diensten centra organiseerde, maar sinds vo rig jaar is het de bedoeling dat de SBT zich toelegt op beleid. Gemeente en SBT zijn overeengekomen dat uit voerend werk door anderen gedaan moet worden. Zo is bijvoorbeeld ook de MaaltijdenExpres zelfstandig ge worden. In het wijkgebouw, Paduastraat 3 in Tilburg wordt een cur sus 'weerbaarheid' gegeven. Het accent ligt op zelfstan- diging in het algemeen en hoe te handelen bij b.v. tasjes- diefstal in het bijzonder. Doel is dat ouderen zich met meer zelfvertrouwen op straat begeven. De cursus, die 3 maan den duurt, en steeds op maandag van 10.00 tot 12.00 uur wordt gegeven, kost ƒ10,- per persoon per maand. Inlich tingen en aanmeldingen: M. de Jong, Hoefstraat 10, Til burg; tel. 360836. De toneelgroep, één van de groepen van de Stichting Activiteiten Garsthof. FOTO: GEERT VAN LOON "Zoveel mogelijk leden van ouderenorganisaties in besturen van allerlei instellingen", stelde mevrouw Naber in de vorige Seniorenwijzer in het ar tikel over het OTO. Een uitstekende gedachte, vind ik. Gelukkig wonen er in onze stad veel 50-plussers die heel watte zeggen hebben, zowel in als buiten de ouderenbonden. Burgers metveel levenservaring en kennis van zaken op allerlei terreinen. Maar vrouwen zijn ondervertegenwoordigd in besturen, zo blijkt uit lan delijk onderzoek. Gemiddeld bestaan landelijke besturen van organisa ties maar voor twintig procent uit vrouwen; en in 38 procent van de bestu ren zit helemaal geen vrouw. Om vrouwen die willen besturen en daarvoor de capaciteiten hebben, zijn cursussen nodig die hen op weg helpen. De projecten '50+ vrouwen ne men de ruimte' en '50+ vrouwen oefenen invloed uit in gemengde bestu ren' van de Vrouwenbond FNV zijn er twee van en m.i. zeer de moeite waard: gedegen basistrainingen, waarna vrouwen goed beslagen ten ijs komen. Voor dit goed lopende landelijke project is ook belangstelling bij andere vrouwenorganisaties en bij ouderenbonden. Wie interesse heeft, kan boeken, folders en brochures over deze projecten bestellen bij de Vrouwenbond FNV, postbus 8576,1005 AN Amsterdam. Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat a Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 1 64. 5038 DH Tilhuro Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse j I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1^68805. *DE GARSTHOF

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13