9& W I J z Belangenbehartiging kerntaak van opgeleefd OTO Dagopvang 't Verzetje heeft effect Sez1 via I POST SCRIPTUM SFKES COLOFON Feestmiddag St. Anna Sportieve ouderen bij Terra Nova Nieuwe seizoen SOON Optreden TDO Seniorencursus Open School Fietstocht De Spil Vijfjaar Indische dagopvang Op zoek naar een cursus in de bibliotheek ri i i i i i i i i I 13078^5003 DB* Tilbórgftel. I n i| Üfc;'2* l DE TILBURGSE KOERIER 4 pagina 8 /OS Hermien Naber en Wim Evertse FOTO: GEERT VAN LOON De Seniorenwijzer is een levendige bron van informatie over van alles wat IADE x 19,95 n 15,95 IliGAS it 8,50 VOISIER c 39,95 HET WOORD IS AAN... Vreger kon je geen vijf minuten zoder licht fietsen of je had een beeuring. Nu ben je kennelijk nit helemal normaal als je wèl lid op je fiets hebt. Dat geldt ook vor door rood licht rijden, op het trctoir fietsen, en al dat soort din- ga. Vneger waren er ook van die mnsen in een donkerblauw uni- fom. Politie heetten die toen, ge- lofik. Maar waar die toch geble- ve zijn? Nhschien mag je binnenkort ook souurtjes in brand steken. Er is blkbaar toch niets tegen te doen. Drop Oud z<M be sti-ekt. zitting in de commissie van het Til- burgs Overleg Gehandicaptenorga nisaties die de gemeente kritisch volgt bij de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), waaronder ook de ouderen met een handicap vallen. Gezien het maximum van tien perso nen per dag kan 't Verzetje niet ieder een opnemen. Daarom beperkt de dagopvang zich tot mensen die met een gewone auto vervoerd kunnen worden en is er ook geen plaats voor demente ouderen. Margreet Heine van de dagopvang: Wij verlenen wel wat zorg, maar het moet niet boven onze pet gaan.' Een belangrijke functie van de dag opvang is die van ontmoetingsplaats, 't Verzetje is bedoeld voor mensen die vereenzaamd zijn, bijvoorbeeld na het overlijden van de partner. Hei ne: 'Als ze bij ons komen, geeft dat weer structuur aan het leven.' Vanaf half tien 's morgens tot vier uur 's middags zijn de mensen welkom. Ze drinken samen koffie, praten met elkaar en eten tussen de middag. Daarnaast organiseert 't Verzetje ge zamenlijke activiteiten of stemt ze af op de persoon. Ook kunnen ouderen boeken lenen en is er de mogelijkheid mee te doen aan Meer Bewegen voor Ouderen. De vrijwilligers van de dagopvang helpen waar nodig ook met andere zaken. Daartoe nemen ze soms tele fonisch contact op met de bezoekers. Heine: 'Onze hulp heeft effect. Ie mand die niet meer de straat op durft, kan met een vrijwilliger toch naar bui ten en op termijn durft zo'n persoon m 14,95 ze anderen en daarnaast houden onze activiteiten niet op als de men sen naar huis gaan. Bovendien pik ken veel bezoekers van 't Verzetje vaak een hobby op, waardoor ze ook thuis weer meer om handen hebben. Samen leven de mensen hierop.' Voor meer informatie: Margreet Heine, verzorgingstehuis de Bij- sterstede, 437875. Praktisch Dat de plaatselijke bonden sterk de nadruk leggen op de praktische kant van samenwerken in het OTO, blijkt ook op andere fronten. Ouderen ken nis laten nemen van allerlei maat schappelijke ontwikkelingen, is im mers ook een soort belangenbehartiging, meent het OTO. "En een kaartmiddag is dat ook een beetje, want op die manier zorg je voor sociale kontakten", aldus Evertse. Er komt een gezamenlijk schema van alle activiteiten van de verschillende bonden op educatief, sociaal-cultu- reel en recreatief gebied. Niet alleen wordt zo dubbele planning voorko- Hoewel dagopvang 't Verzetje' sinds 1 juli niet langer subsidie ontvangt van stichting Thuiszorg, maar van verzorgingstehuis de Bijsterstede, verandert er voor de bezoekers niets. Die kunnen nog altijd maandag-, woensdag- of vrij dagmiddag terecht in het verzor gingstehuis. Buurthuis St. Anna start op 15 september het nieuwe sei zoen met een feestmiddag en een etentje. De Tijdbrekers luisteren de middag op met een optreden. Het etentje kost ƒ10,- per persoon. Opgeven voor 10 september bij buurt huis St. Anna, Capucijnenstraat 78, tel. 436664. Binnenkort gaan de sportieve activiteiten van Terra Nova weer van start. De preciese gegevens staan in de pro grammagids van de Volksuniversiteit. Voor elke activiteit kan men een gratis proefles volgen. Dat kan bijvoorbeeld bij de badminton-conditie-club. Deze club voor gereva lideerde ex-hartpatiënten, hun partners, maar ook voor 40-plussers, begint weer op 3 en 5 september in het Pel- likaan Sportcentrum aan de Rueckertbaan 219. "Gym en Sport voor 50- en 60-jarigen" gaat van start op maandag middag 12 september in de sportzaal aan de Korte Schijf- straat en op vrijdagochtend 9 september in De Drieburcht, Wagnerplein. Op woensdagochtend 7 september begin nen de gymgroepen voor ouderen 65+ in de Nieuwland- straat 46 en op dinsdag 13 september de gymgroepen voor vrouwen. Wie voor een keer wil komen kijken, is welkom. Informa- tie/programmagids: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44; tel. 426269. Linge tijd leek het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) 03 sterven na dood, maar dat is voorbij. Het OTO is springlevend, l<ten de deelnemende ouderenbonden weten. De problemen die er varen tussen de Unie KBO aan de ene kant en ANBO, PCOB en (ude Makkers aan de andere kant zijn uitgesproken en opgelost. Eelangenbehartiging van ouderen op een politiek neutrale manier: «at is de taak die het opgeleefde OTO zich stelt. men, maar kunnen de leden mee doen aan activiteiten, die andere bonden vanuit hun eigen invalshoek organiseren. Zo was er al een bijeen komst met Bureau HALT over vanda lisme en criminaliteit bij de jeugd en de bestrijding daarvan. Binnenkort wordt ook een directeur van de Thuis zorg uitgenodigd om te vertellen over de ontwikkelingen op zijn terrein. De vraag is of het OTO deels niet het zelfde werk doet als de Senioren raad, die B en W en de gemeente raad gevraagd en ongevraagd advies geeft over ouderenzaken. "In het verleden zei de Seniorenraad, dat ze de hele oudere bevolking ver tegenwoordigt. Maar dat is flauwekul, want wij hebben de leden", zegt Wim Evertse, die nooit verlegen zit om een pittige uitspraak. "Een beetje teer punt", zwakt Hermien Naber dat af. "Maar we hebben pas een gesprek gehad tussen OTO en Seniorenraad en daar is afgesproken vaker met el kaar te gaan overleggen." PRAAT 24 1005 1 i Tilburg 1 3-490890 1 3-426500 voor ons ouderen van belang kan zijn. Zo ook het interview met Wiel Cla- essens. Claessens is als katholiek priester getrouwd. Daarmee plaatste hij zich ei genlijk buiten de orde van de kerk. Maar hij was docent theologie en mocht (ten laste van de algemene middelen) bij 'de club' blijven om de bal in ei gen doel te schoppen, om zich te bezinnen op het eigen leven en dat van anderen. Volgens Claessens nemen veel mensen te weinig tijd voor be zinning en "blijft hun ziel leeg". En hun portemonnee ook, denk ik. Waar zijn de uitgetreden priesters die weggepest werden door hun supe rieuren? Waar zijn de gelovigen die (zwaar beschadigd door het door de kerk ingehamerde zonde- en schuldbesef) het spoor zijn geraakt? Zij zitten op kleine kamertjes en proberen hun leven te vergeten. Zij krij gen een AOW van 1200 gulden en bezinnen zich op de vraag of ze voor hun kleinkinderen een cadeautje kunnen kopen. Wat zou Claessens daar over zeggen? Zijn boek is voor hen veel te duur. Hun echo's verstommen nog voordat ze uit het diepst van het dal konden opstijgen. Monteverde De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) opent het nieuwe seizoen op woensdag 14 sep tember met een optreden van cabarettrio De Lachbre- kers. De middag wordt gehouden in ‘t Wit Paardje, Lijns- heike 8. Aanvang: 14.00 uur (zaal open 13.30 uur). Alle ouderen uit Tilburg-Noord zijn van harte welkom! Entree: ƒ2,50 per persoon, inclusief 'n kopje thee of koffie. De dansmiddagen van SOON bginnen een week eerder op woensdag 7 september in de zaal van De Riddershof, Leharstraat 110. Verder zal om de 14 dagen een dans- middag in deze zaal gehouden worden. Entree ƒ1,-. Aan vang 14.00 uur, einde om 17.00 uur. De Tilburgse Dames Ontspanningsgroep (TDO) verzorgt op dinsdag 13 september een optreden in Huize Antonius van Padua, Paus Adriaanstraat 60. De sketches en lied jes hebben als thema: "de vierjaargetijden". De groep TDO, die reeds 15 jaar zeer succesvol is, staat garant voor een bijzondere middag, waarin humor en me lancholie elkaar afwisselen. De entree voor deze middag, die toegankelijk is voor iedereen vanaf 55 jaar, bedraagt ƒ2,50, inclusief een kopje koffie. Aanvang 14.00 uur. De Open School, bedoeld voor mensen met alleen lage re school en ten hoogste twee jaar voortgezet onderwijs, organiseert diverse cursussen die druk bezocht worden door senioren. Er wordt gewerkt in kleine groepen, zodat er aandacht is voor ieders vragen. Het gaat om de volgende jaarcursussen: themagroep zin geving (voor wie zich weleens afvraagt wat er belangrijk is in het leven); geboorte, huwelijk en dood in diverse cul turen; verhalen schrijven. Bij de korte cursussen horen: geheugentraining; spreken in gezelschap; hoe zeg je wat je denkt; 55+ jong genoeg voor een nieuw begin; ouderen zoeken zich een weg; Ne derlands voor 50+ vrouwen. Cursuskosten vanaf ƒ42,50. Informatie: Stichting Vol wasseneneducatie Midden-Brabant, Tivolistraat 6, 5017 HP Tilburg; tel. 362008. Op woensdag 7 september organiseert buurtcentrum De Spil voor ouderen een fietstocht van 30 a 40 km in de om geving van Tilburg. Onderweg wordt er een aantal keren gestopt. Voor koffie wordt gezorgd, maar iedereen dient zelf een lunchpakket mee te nemen. Kosten: ƒ3,- p.p. Ver trek om 10.00 uur vanaf De Spil, Heikestraat 54. Inschrij ven voor maandag 5 september. Informatie: tel. 425729. In september viert de Indische dagopvang in verzor gingstehuis Zonnehof (ook wel genoemd Kumpulan Orang Tua Zonnehof) haar 5-jarig bestaan. In het kader van deze jubileumviering zal op zaterdag 17 september de grote zaal van Zonnehof vanaf 12.00 uur beschikbaar zijn als restaurant Kumpulan Zonnehof. Dit betekent dat er Indisch gegeten kan worden tegen een kleine vergoeding. Eters moeten wel tijdig reserveren. Dit kan telefonisch of aan de receptie, iedere werkdag vanaf 09.00 tot 16.30 uur. Adres: Prof. Gimbrèrelaan 30, tel. 632755. Bent u van plan dit najaar een cursus te gaan volgen? Dan houdt u natuurlijk alle huis-aan-huisbladen goed bij voor meer informatie. Maar u kunt ook een kijkje nemen in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Hier vindt u gegevens over allerlei cursussen en de materialen die u bij de cursus kunt gebruiken. Folders van instellingen die cursussen verzor gen, vindt u bij alle andere folders om mee te nemen. Als er maar 1 exemplaar van is, ligt deze folder meestal ter in zage bij de plaatselijke tijdschriften en wijkbladen. Dus ook daar kunt u informatie over allerlei cursussen tegen komen. In de bibliotheek aan het Koningsplein zijn de folders ver zameld in een cursusmap, verkrijgbaar bij het Informatie centrum op de begane grond. Bovendien start in de cen trale bibliotheek in oktober een cursus poëzie. Deze wordt verzorgd door de Literaire Salon (vraag de folder). Verder vindt u in de bibliotheek informatie over de Open Universiteit en andere vormen van voortgezet onderwijs. Er zijn ook documentatiemappen met algemene informa tie over volwasseneneducatie, m.n. als het gaat om ou deren. Natuurlijk zijn er ook boeken, tijdschriften of videobanden op het gebied van de cursus die u gaat volgen. Zo kunt u zich alvast oriënteren. Of het nu gaat om een cursus bridge op video, een cursus Engels voor beginners op cassette of een boek over vergadertechniek. Begin met een cursus in de bibliotheek. Noemer Samenwerken op zoveel mogelijk gebieden en belangenbehartiging in brede zin, dat is de noemer waarop de vier organisaties zich nu vinden. "Er wordt nog teveel over ouderen beslist, zonder dat die daar zelf bij be trokken zijn", stelt Naber. "Daarom willen we dat leden van bonden in zo veel mogelijk besturen van allerlei in stellingen zitting nemen. Dat kan bij voorbeeld in cliëntenraden van ziektekostenverzekeraars. We heb ben ook de vereniging van Tilburgse verzorgingstehuizen aangeschre ven, maar daar hebben we nog niets van gehoord. En dat terwijl er veel kwaliteit zit bij de ouderenbondenbij voorbeeld raadsleden en oud-raads- leden", aldus Naber, zelf voormalig gemeenteraadslid voor de VVD. Mensen die op die manier actief wil len zijn, zijn volgens haar o.a. de oud- raadsleden Riek Flipse (PvdA), Elly van Luijk (D66) en Willy Strik (ABT) en het huidige VVD-raadslid Inez Tu- erlings. Het behartigen van belangen is ook belangrijk in de richting van de poli tiek, zowel landelijk als plaatselijk, vertellen de twee OTO-bestuurders. Ze vinden dat bonden daarbij het voortouw moeten nemen en zien wei nig heil in de nieuwe ouderenpartijen. Niet vreemd, gezien de achtergron den van Naber (VVD) en Evertse (PvdA). "Het OTO is neutraal, maar we willen en kunnen wel een vuist maken", stelt Naber. "Het is genoeg dat in die organisaties namens ons één bestuurslid zit, die aan de gezamenlijke ouderenbon den verslag uitbrengt. Je kunt natuur lijk niet allemaal in elke organisatie zitting nemen", zegt ze. Zo heeft een van de bestuursleden van de bonden Ik ben dolblij dat de club weer nor- naal draait", zegt Wim Evertse, voor zitter van het OTO en afkomstig uit de Dude Makkers. "De vergaderingen waren eerst afschuwelijk, maar nu gaat alles veel prettiger", valt be stuurslid Hermien Naber (ANBO) hem bij. De onmin was ontstaan doordat de KBO (in Tilburg de grootste bond) het OTO-voorzitterschap opeiste. De al gemene en protestants-christelijke bonden en de overwegend sociaal- demokratische Oude Makkers blok keerden dat uit vrees voor een katho lieke hegemonie. Het conflict is nu in der minne ge schikt. Vox het zover was, waren er wel ettelike bemiddelingsgesprek ken nodictussen de KBO en de drie andere organisaties. Onpartijdig voorzitter van die gesprekken was Han vanSlooten, directeur van het Gecoördheerd Ouderenwerk SBT. Hij brach de partijen tot elkaar en nu is er eensompromis over de samen stelling \an het OTO-bestuur en hoe dat gekozen moet worden. Afgespnken is dat er jaarlijks een nieuw brstuur gekozen wordt en dat het voozitterschap rouleert bij de deelnenende bonden. Maar de sfeer is al eg versoepeld, vertelt Wim Evertse "Dat rouleren is geen heilig moeten" Hermien Naber: "En zo is het ooi gebeurd: het KBO zei dat Wim di jaar gewoon voorzitter kon blijven. Het voorzitterschap is dit jaar du:in handen van de Oude Mak kers; KJO en ANBO leveren respec tievelijke vice-voorzitter en secreta ris. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Seni orenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Donderdag 1 september 1994 pagina 9 dan vaak zelf weer het huis uit.' De dagopvang kost de bezoeker vier gulden per dag. Daar komen eventu eel bedragen bij voor vervoer en de maaltijd. Heine merkt dat mensen zich door de hoogte van het bedrag niet snel laten weerhouden. Waar schijnlijk heeft dat te maken met de sociale functie die van belang is voor de mensen. Heine: 'Hier ontmoeten 1350505. J Kopij kan opgestuurd worden Inaar het redactie-adres of naar "de Tilburgse Koerier, postbus 110001, 5000 JA Tilburg; tel. I J368805. Sniorenwijzer I Vordt eenmaal in de twee we- 1 kn opgenomen in de Tilburgse I foerier. 1 ledactie: I lia van der Aalst-Dierks 1 liny van Bladel-Verbunt I larcGeerts 1 an van Groos (voorzitter) I t/ilma Hurkens 1 oop Janmaat I Carel Luiijf (eindredacteur) 1 <ees Vermunt <Xdres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 9