5 5 5 IN I 4 tóf Werknemers moeten bij controle een ID-bewiis tonen tuininformatie Gordijnen Unieke geboorte bij Oliemeulen E »n. van tilburg KEUKENS -■ 3 J U 3 3 3 3 3 Q 3 3 N Personeel Zorgcentrum Zuid in zonnetje gezet jj IH iKJ deren vermin vlakte’ Tilburgers, hun kermis en S3 uitgaansleven Sfeer in de nazomertuin ling te bestrijden. Nu komen zwart werken en illegale tewerkstelling in Donderdag 11 augustus 1994 pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER 4 pagina 4 Identificatieplicht geldt voortaan ook op het werk mint, OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF I W- 9 De pasgeborene op de rug van moeder-voskoeso I t de en its ringt van 1 'MM De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. st. annaplein 16 tel. 430617 Parkeren geen probleem it rt it VOLKSKEUKEN HULP HELPT. HELP Mensen in Nood. GIRO 1111.222 Mensen in Nood Postbus 1041 5200 BA 's Hertogenbosch N □kdoe- Beperkte controle Deze regels lijken nogal ingrijpend. De identificatieplicht op het werk is met ee ronde jésj het moet J et zo- iken als weg vallen. recessie DeTilbur ermiswe ineens c rg, Tel: 013-363080 tigingen in: Breda-Helmond-Oostende worden meest sp ze in ons g geeft een positii i ƒ649.928,- te zien, teg jatief saldo over z8.428,-. Dat resultaat he stichting alleen maar kunnen t dankzij een bijzondere samenwerking en eensgezindheid. ‘Het is een misverstand te denken dat CVT alléén de meest exclusieve keukens heeft. Want voor een bedrag tussen de 6.000 en 9.000 gulden kunt u al kiezen uit een reeks van andere paradepaardjes. Alle voorzien van koelkast, vaatwasser, oven en kookplaat. Plus de extra's die u normaal alleen bij de duurdere modellen aantreft. Van een kwaliteit bovendien waaraan u nog jaren kook- en kijkplezier zult beleven. Kom er gerust eens over praten', zegt Bas van Tilburg. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: |;|erkend)I) Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. ÏT 07A-710078 met de verpleeg-- onieuwe verpleegafdeling staat gepland voor I december 1995. De nieuwbouw zal bestaan uit een verpleegafdeling voor 30 psychogeriatrische bewoners en 39 (verpleeghuis) opleunwoningen. om hun blad ’s het komen om h I droge veel 9 Een wintergroene varen zoals Polystichum, zorgt in zomer en winter voor een karakteristiek accent. lands paspoort, de toeristenkaart, de -entelijke identiteitskaart en een jfsdocument. V -1 U zoekt ‘n keuken tussen de 6.000 en 9.000 gulden... CURSUS CAFE3EDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Eindhoven, Veldhoven, Helmond, Weert, Venray, Den Bosch, Oss, Tilburg, Veghel, Waalw jk. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 4 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf (je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersonee'. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. het Nederlandse verliestotaal. Verder blijkt uit de studie dat het toe nemend aantal files en daarmee de kos ten, vooral wordt veroorzaak knelpunten in het wegennet en nie —erdoor toevallige öorzake- kzaamheden en ongeva..v... ristenkaart, een gemeentelijke identi teitskaart of een verblijfsdocument voor in Nederland verblijvende Belas- vreemdelingen. Bij een controle door iremies de bedrijfsvereniging of de Belasting- igen en dienst kunt u zich ook identificeren met een Nederlands rijbewijs. Voor alle genoemde ID-bewijzen geldt dat de geldigheidsduur niet verstreken mag zijn. Kosten van files in 1993 licht gestegen Files en langzaam rijdend verkeer heb ben de Nederlandse samenleving in 1993 iets minder dan 1,2 miljard gul den gekost. Dit komt overeen met een verlies van 20,8 miljoen persoonsuren. r Ten opzichte van 1992 stegen de file- zeerd -1—L.-’n (jat jaaf be. Werk2 n 1,1 miljard persoonsuren - Nieuw rail magazine uit Recent is Rail I mer 10: De v geschiedenis van de spoorlijn Tilburg- 's-Hertogenbosch-Nijmegen door Ja- k u c u Veen verschenen. Deze is middel van een overschrijving 514376 of bank 144555700) te ellen bij de Stichting Rail Publica- l- osmalen en de gespecialiseer- 37,00 Varens Van de sierplanten die om hun I a gekweekt, zijn varens spectaculair. In het wild koi ns land voor onder zowel d Geen wonder dat de nieuwste afleve- groot belang wer ring van 'Ach Lieve Tijd' voor een deel men tijdens de k< gewijd is aan de ups en downs van dit 7 Tilburgse fenomeen. Een fenomeen van respectabele ouderdom, want al in 1570 bleek de kermis een gevestigde traditie te zijn. En al ging na de refor matie de calvinistische kerkeraad te tiert keer tegen die zondige gewoonte, veel bijvc uitwerking had dat protest niet. Ook heden drank geschonk een economische recessie mocht de blijkt wel de populariteit pret niet drukken. De Tilburger spaar- al bestond dat vaak uit eei deeenjaarvoordekermisweekenjoeg een particulier huis het spaargeld er dan ineens door onder het motto 'beter eventjes goed, dan ah tijd slecht'. Interessant is te lezen hoe de kermis evolueerde van een feest om te dansen, te eten en vooral te drinken, tot het eve nement van vele tientallen kermisspul- len dat het vooral de laatste eeuw ge worden is. Wie weet nog dat de beroemde professor Donders op de kermis de microscoop herontdekte, die het valt allemaal te lezen in hi voor hem als oogheelkundige van zo nummer over de Tilburgse his Een voorloper van 't reuzenrad, deze Russische schommel die in 1927 op de kermis stond. 'Kom vriendenschaar, komt bij elkaar, de kermis komt maar eens per jaar', dat zongen Mie de Fiedel en 'd're ineens' Frans in de laatste week van au gustus. Zij waren zonder twijfel de meest bekende volksmuzikanten van Til- 1994 Als u >n loondienst wer burg, die tot ver buiten de stad grote faam genoten. Natuurlijk speelde ker- u ZI1C, kunnen identificeren bij mis een rol in hun repertoire, want was het immers niet de grootste van ons ëelljke controle. U moet dan, als u op land? En kennelijk ook de meest aantrekkelijke, gezien het feit dat er in 1993 ^erk bent, een identiteitsbewijs een miljoen bezoekers opdit evenement afkwam. Dat de gemeente aan ver- ID-bewjjs) kunnen laten zien. Dit Kan pachtingen ook nog eens vier miljoen opstreek, was mooi meegenomen. zlJn: een Nederlands paspoort, een toe- Vier maanden lang heeft de nieuw komer zich schuilgehouden in moeders buidel, maar eind juli is ze toch tevoorschijn gekomen. De medewerkers van reptielenhuis De Oliemeulen aan de Reitse Hoeven- Nu,l straat 30 zijn ontzettend trots op de kleine gitzwarte voskoesoe (Tri- chosurus vulpecula). Het dier dat er uit ziet als een klein beertje c een veel te lange staart, grote zijn ue ogen en prachtige flapoort- ven bekijkt de wereld veilig vanuit wei 'zakje' op de buik van haar ;der. Waarschijnlijk.heeft ze er geen idee van dat zij tot nu toe de eerste voskoesoe is die in Neder land geboren is. De voskoesoe (een oppossumach- tige uit Australië) is een vriende- Vrijdag 8 juli werd het hoogste punt bereikt van de eerste fase nieuwbouw Op maandag 8 augustus werd ook op het Willemsplein 't werk weer hervat. Als pleister op de wonden werd daar bij het verpleeghuis St. Jozefzorg. Als onze cirkelfoto gemaakt. alles volgens planning verloopt zal I De omcirkelde persoon kan op ons kantoor de volgende prijzen komen afhalen: 10,- van de Tilburgse Koerier; 1 ndere inzet ge- november gestart worden met de 2e gratis servicebeurt door Habotex-naaimachines, Korvelseweg 114; 1 doos antiekwas t.w.v. 7,50 van het Nieuw- e.betrokkenheid be- fase nieuwbouw voor het verpleeg- land Antiek, Nieuwlandstraat 34; waardebon voor het slijpen van een handzaag van Gereedschap-en Profielslij- Lmet de nieuwe organisatie, aldus huis. De ingebruikname van de nieuwe per GPS, Floresstr. 3; 1 jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein 10; een waardebon voor 4 teen directeur F.M.C. de Gruil en verpleegafdeling staat gepland voor I broodjes Jantje van Broodje Jantje, NS-plein; een pentekening van VVV Tilburg, Stadhuisplein 128; een waarde- worden. Voor december 1995. De nieuwbouw zal bon van 10,-van Monello Mode, Piusstraat 44; 1 waardebon voor vlees of vleeswaren t.w.v. 10,-van Slagerij Arno en/bewoners bestaan uit een verpleegafdeling voor de Kort, Sumatrastraat 211 doos luxe bonbons van ’t Ooievaartje, Sumatrastraat 23; een gratis museumbezoek issing in pet- 30 psychogeriatrische bewoners en 39 voor 2 personen aan Scryption, Spoorlaan 434a; 1 kadobon t.w.v. 20,- van de Chinese winkel Tao, Willem II straat -1i-- j. kunstkadohon t.w.v. 10,- van Kunstuitleen Tilburg, NS-plein 16. FOTO: VAN AARLE ig procent van de kos- Zwemwater in i."X Noord-Brabant betrouwbaar volg van files en langzaam rijdend ver- pe kwaliteit van het zwemwater in de keer elk jaar toenemen. Alleen 1991 vijftig officiële zwemplaatsen in de vormt hierop een uitzondering. Toen provincie Noord-Brabant is betrouw- werd de ringweg rond Amsterdam baar.Datblijktuitdemeldingenvande (AIO) opengesteld, waardoor de ver- controles van de provincie Noord-Bra- keerscirculatie sterk verbeterde. Om- bant en de waterbeheerders. De offi- dat een aanzienlijk deel van het natio- ciële zwemplaatsen staan vermeld op nale reistijdverlies in en om de kaart "zwemwaterkwaliteit Neder- Amsterdam plaatsvindt, is het effect ]and" dje bij de biliotheken en VVV's van die verbetenng goed zichtbaar in te krijgen is. Alle andere oppervlakte wateren zijn geen officiële zwemplaats en zwemmers doen er verstandig aan die wateren als onbetrouwbaar zwem water te beschouwen. De hoge watertemperatuur maakt voorzichtigheid ten aanzien van de ge zondheid noodzakelijk. De GGD's in Noord-Brabant adviseren daarom kin deren en ouderen die gevoelig zijn (oor)ontsteking en personen met verminderde weerstand niet in opper vlaktewater te zwemmen. Ook is het verstandig na het zwemmen te dou chen. erd? In onze eeuw ging kermis ook meer op de culturele toer. Zelfs werden er dag tochten georganiseerd, opdat de gewo ne man eens wat meer van de wereld Maar de kermis was niet het enige ver tier dat de Tilburgers kenden. In 1881 voorbeeld werd er in 306 gelegen- LJ- j-nken. Daaruit at' van het café, al bestond dat vaak uit een kamertje in een particulier huis of boederij. En waar cafés zijn, zijn ook bierbrouwers. Eeuwen geleden telde Tilburg er wel zesentwintig. Maar die hebben het al lemaal af moeten leggen tegen de con currentie van de paters trappisten, die in 1881 met brouwen begonnen en dat nu nog doen. Hoe het uitgaansleven veranderde en hoe met name na de Tweede Wereld oorlog de jeugd haar eigen weg ging, het valt allemaal te lezen in het laatste -Aa T;iK,„-gSe historie. lijk, nachtactief buideldier dat I van boombast, bladeren, fruit eren en evt. k derdieren waren toen zij in Tilt w bijna 2 jaar later, hebben zi. wezen dat ze zich in hun speciaal aangepast nachtverblijf prima erfje, thuis voelen. De afgelopen maan den, dat het vrouwtje drachtig was, opnemenrneU zijn wel spannend geweest voor de caties, tel. 073 rzorgers van de dieren. Er was einig of niets bekend over het houden van deze dieren in gevan genschap en al zeker niet over het kweken. Het gaat ontzettend goed met moe der en kind. Het jong heeft de bui del verlaten en laat zich nu op moe ders rug meedragen. Ter gelegenheid van het éénjarige be- De Jaarrekening 1993 van de fusie- staan van Zorgcentrum Zuid zijn alle stichting geeft een positief resultaat 430 medewerkers van het Zorgcen- van ƒ649.928,-te zien, tegenover een trum verrast met een éénmalige grati- negatief saldo over 1992 ad. ficatie. Tot deze voor de gezondheids- ƒ628.428,-. Dat resultaat heeft de zorg unieke actie werd door het stichting alleen maar kunnen behalen managementteam besloten om uiting te geven aan de grote waardering die men heeft voor het personeel van de verzorgingshuizen Mariëngaarde, Koningsvoorde en St. Jozefzorg en verpleeghuis St. Jozefzorg. In het eerste jaar van de fusie hebben medewerkers een bijzondere ir pleegd en grote uK toondmetdenieuv algemeen un «-vivu dat mag best beloond vrijwilligers en patiënter heeft hij ook nog een verras to. In augustus doet de natuur het een beetje rustiger aan. Uitbundige zomer- kleuren maken plaats voor de tere tinten van pastels. Zachtblau w is zo'n ech te nazomerkleur. Het accent komt ook weer wat meer te liggen op blad planten, varens bijvoorbeeld. Ze zijn niet alleen mooi voor tuinhoekjes, maar kunnen ook in potten en manden worden gebruikt. Sommige zijn zelfs wintergroen. Behalve de bedrijfsvereniging zijn er meer instanties die regelmatig de ad ministratie van bedrijven controleren. De bedrijfsvereniging en de F tingdienst controleren of de premi voor de werknemersverzekeringen en de loonbelasting zijn afgedragen. De Dienst voor inspectie en informatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (I-SZW, voor heen DIA) controleert of de werkgever IDt>ew«s in kluis Het feit dat er door deze instanties Behalve de invoering van deze 'dage- wordt gecontroleerd is niets nieuws, lijkse' plicht op het werk verandert er Nieuw is wel dat deze instanties aan ie- nog meer. Zo zal uw werkgever u bin- dereen op de werkplek mogen vragen nenkort vragen bij dë afdeling perso om zich te identificeren. Dit kan han- neelszaken langs te gaan met uw ID- 'ig zijn om bijvoorbeeld na te gaan of bwijs. Uw werkgever is namelijk bedrijf zwart of zonder te- verplicht de identiteit van zijn werkne- rerkstellingsvergunning gewerkt mers vast te stellen. Hiervoor moet de yordt. werkgever een kopie van een ID-be- wijs maken en deze bewaren bij de i jo loonadministratie. Als u na 1 juni een Wat veranderd nieuwe baan vindt, dan zai uw nieuwe Wat is er veranderd voor u sinds 1 juni werkgever u bij indiensttreding vr>- 1994? Als u in loondienst werkt, moet gen een ID-bewijs mee te nen. u zich kunnen identificeren bij een der- dan moet er een kopie van worden ge gelijke controle. U moet dan, als u op maakt om bij de loonadministratie te - bewaren. In deze gevallen kunt u geen r gebruik maken van het Nederlands rij- gemeer bewijs. Wel toegestaan zijn het Neder- verblijf Van Tilburg Keukens, Zomerstraat 49b, Tilburg Achter parkeergarage Schouwburg. Ook vestig eding vra- 9 Na invoering van de Wet op de identiteitsplicht kan men onder andere bij in- imen. Ook diensttreding naar een geldig ID-bewijs gevraagd worden. FOTO: PERRY HOKKE VISUALS bepaalde bedrijfstakken meer voor rvupie dan jn andere pe toepassing van de Het kan zijn dat het onmogelijk is bij identificatieplicht bij een werkplek- de uitoefening van uw beroep een ID- controle zal daarom afhangen van de bewijs op zak te hebben, bijvoorbeeld situatie van het bedrijf. Als er verder in als u badmeester bent of acrobaat in het het bedrijf niets mis is, zal een contro- circus. U mag dan ook uw ID-bewijs leur iemand die vergeten is om zijn ID- opbergen in een bureaula, een kluis of bewijs mee te nemen, niet snel laten andere veilige plek in de buurt van uw meenemen naar het politiebureau, werkplek. Uw werkgever heeft deze Ook in de beginpeiidoe, direct na 1 regel niet zelf gemaakt. Hij is wettelijk juni, zal de controleur het meestal laten verplicht een kopie van uw ID-bewijs bij een waarschuwing. Als er echter in te maken. Doet hij dit niet, dan is hij de administratie van de werkgever van strafbaar en kan hij een boete krijgen, alles niet klopt en u kunt zich boven- Als u weigert een ID-bewijs te tonen dien niet identificeren, dan kunnen de wanneer daar om gevraagd wordt door controlerende instanties wel harder de controleur, dan bent u strafbaar. U optreden.. riskeert dan een boete en u kunt in het uiterste geval zelfs worden meegeno men naar het politiebureau. Uw identi- teit wordt daar dan vastgesteld. I 1 Ten opzichte van 1992 ste was toen 20,6 miljoen. Veertig tot vijftig procent "Goedemorgen, ik ben controleur van de bedrijfsvereniging. Zou ik uw ten zijn directe filekosten,< identiteitsbewijs mogen zien?" Als u een baan hebt en u bevindt zich op uw veroorzaakt door langza werkplek, bijvoorbeeld de fabriekshal, het kantoor of de bouwplaats, dan kan het sinds kort gebeuren dat deze vraag aan u gesteld wordt. Op 1 juni 1994 is namelijk de Wet op de indentificatieplicht van kracht geworden. Dit betekent dat iedereen in Nederland vanaf 12 jaar zich in een aantal situaties moet kunnen identificeren. Eén van die situaties is de werkplekcontrole door controleurs van bijvoorbeeld de bedrijfsvereniging. als vochtige omstandigheden. Ook in jk tuinen kunnen ze onder uiteenlopende i, omstandigheden groeien. Vooral de wintergroene varens zijn aantrekkelijk voor tuinbeplanting. Karakteristiek van blad is de inheemse tongvaren, Phyllitis scolopendrium, met z'n prachtig gegolfde bladranden. Van de vele varens die in cultuur zijn, is Po lystichum, niervaren, één van de meest variat rinterg oempli auw he iiuv is Ceanothu Versailles', diep Bloeit rijk, met grote pluimen. 'Indigo' is dieper blauw, minder groei- krachtig. Er zijn ook wit- en rozebloei- ende cultivars. Allemaal houden ze van een zonnig plekje en doorlatende grond. Blauwe bloemen In de nazomertuin zijn opmerkelijk veel blauwbloeiende planten te zien. Vaste planten en kleine heesters, ze passen goed bij elkaar in de border. Prachtig van kleur zijn bijvoorbeeld la vendel, Perovskia en Hibiscus. Eén van de mooiste is Ceanothus, ook wel w—- herfstsering genoemd. De bloemplui- men kunnen diverse tinten blauw heb- lystichum, niervaren, één van de meest 11 Magazine Speciaalnum- ben. De meest bekende is Ceanothus waardevolle. Er is veel variatie in verbindende schakel, De delilianus 'Gloire de Versailles', diep- hoogte, het blad is steeds wintergroen. 1 mnnP^rArt Ipeft gescnieaenls van de spoorlijn Tilburg- blauw. Bloeit rijk, met grote pluimen. Dat is voor tuin- èn potbeplanting ex- .uciuuiueiuiei udiieeii 'S-Hertogenbosch-Nijmegen door Ja- 'Indigo'is dieper blauw, minder groei- tra aantrekkelijk. Een laagblijvende ast, bladeren, truit, ei- cob h.S.M. Veen verschenen. Deze is krachtig. Er zijn ook wit- en rozebloei- soort (30 cm) is Polystichium tsus-si- kletne diertjes. De ou- door middel van een overschrijving ende cultivars. Allemaal houden ze mense, een heel hoge (llOcm)P.setif- zelf nog baby's (giro 514376 of bank 144555700) te Van een zonnig plekje en doorlatende erum 'Dahlem'. En wie een varen in de Iburg aankwamen, bestellen bij de Stichting Rail Publica- grond. rotstuin wil hebben, kan kiezen voor later, hebben zij be- ties te Rosmalen en de gespecialiseer- een muurvarensoort: Asplenium trico- eciaal de boekhandel; de prijs inclusief ver- -«z manes, steenbreekvaren. Wordt zendkosten bedraagt ƒ37,00 varens slechts 15 cm hoog en verdraagt zowel (90-71513-16-5). Voor meer informa- Van de sierplanten die om hun blad zon als schaduw. Varens staan op het tie kunnen belangstellenden contact worden gekweekt, zijn varens het tuincentrum veelal in een schaduwhal, opnemen met de Stichting Rail Publi- meest spectaculair. In het wild komen om het blad en de tere wortels tegen te- 73-428991. ze in ons land voor onder zowel droge veel zonlicht te beschermen. ivars. Allen innig plekje

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 5