in Kleine wijzigingen Honda Accord Ford Mondeo 24V Chrysler proefrit-centrum Klein achter de auto, groot op de camping e-, Regelmatige inspectie AULT )TA Hittegolf bestendig In balans Verwijderingsbijdrage DE AUTOMAAT - Donderdag 21 juli - pagina 7 DETILBURGSE KOERIER 4 pagina 6 e. Inlaatsysteem .1994 .1994 Automaat .1990 Onopvallend jgen inaf ick 250,= Autc Vouwwagens, das inpakken en wegwezen i der- .1990 >ren op m voor ll?9 Vom vraa alle v.a. 31.295, V-A-G onze ■i Sunny Clair ...5-1988 ...4-1987 ...1-1992 ...6-1991 ...3-1990 .11-1990 ...8-1987 .1993 .1989 .1991 .1991 .1991 .1990 .1990 .1988 .1987 .1989 1989 .1991 rem der te di dat elektrisch ire OBAM-TILBURG Spoorlaan 175 tel. 013-350045 .1992 1989 .1990 1991 .11-1991 1990 1989 1992 1992 1991 1989 .1990 .1987 .1986 .1985 .1988 .1985 .1990 .1993 .1992 .1990 1990 .1993 .1990 .1988 .1990 .1991 .1988 .1987 .1992 .1988 .1991 1991 .1988 .1990 .1990 .1991 .1992 .1989 .1988 .1990 .1984 1988 ..1991 nkkeld, hun toch ,estaat r 16- iesel. delen de auto servicebeurt met gra|jS ir «d^BÉanteldak ropese itbron 14 cc m met iel, naast mische f kunnen bij veel ide, ,rg van leien, erviceplan reld de ruto, singen oouwd. ^ropese «nlijk slptd. rdevermindering zo klein mogelijl len. 1990 .1990-1991-1992 1990-1991-1992 1987 1990 1988 1988 1989 1988 1990 1990 1990 de aankoop van een uwe auto zal volgend jaar i zogenaamde wijderingsbijdrage schuldigd zijn van f.250,=' :1. BTW). De afdeling Auto's i de RAI Vereniging heeft rtoe, in samenwerking met andere betrokken organisaties, besloten met het doel te komen tot een gezamenlijke aanpak van het autowrakkenprobleem. Aan de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer is gevraagd deze bijdrage uiterlijk per 1 januari 1995 algemeen verbindend te In de VS is ook de 4 liter Zetec- motor verkrijgbaar, maar daarnaast moet een dergelijke auto natuurlijk worden aangeboden met een V6. Dit blok werd ontwikkeld vanuit het hoofdkantoor in Detroit, echter in nauwe samenwerking met Eurof Ford-mensen. De krachtb heeft een inhoud van 2544 Klein Da's gemakkelijk rijden met zo'n vouwwagen. In de bergen èn in de stad. Niet breder en niet hoger dan uw auto plus vrij uitzicht door de achterruit. Weinig luchtweerstand, dus nauwelijks extra brandstofverbruik en u betaalt geen wegenbelasti (vrijgesteld beneden 750 kg) Èn... je hoeft het hele jaar geen grote dure auto te rijden om tijdens de vakantie een vouwwagen te kunnen trekken. Voor een geremde uitvoering met een leeggewicht van circa 350 kg ,met stoffen □ed runnen De Mondeo blijft ook als V6 een relatief onopvallende verschijning, waardoor de nieuwe motorvariant zonder twijfel een 'understatement'- auto genoemd mag worden. Ford levert de Mondeo V6 als vierdeurs sedan, vijfdeurs hatchback en stationwagon. Verder kan er worden gekozen uit twee uitrustingsniveaus. De basisversie heet GT en is onder meer voorzien van een vijfbak, ABS, 15-inch wielen met specifieke wielplaten, hoofdsteunen en middenarmsteun achter, tractiecontrole en een leer bekleed stuurwit zaken als centrale Servicebeurt Welke automobilist is zich er van bewust, hoe vaak hij in de loop van het jaar te hard over stoepranden is gereden of met een te lage bandenspanning heeft gereden? Of het feit dat de beginnende automobilist zo af en toe wel eens met een Veel mensen zijn na een vakantie goed uitgerust om weer fris aan het werk te gaan. Hetzelfde geldt voor een auto na een servicebeurt. Eenmaal per jaar (of bij 30.000 km) heeft een auto een intensieve technische controle nodig, om goed zijn werk te kunnen doen. Hierbij geldt de bekende spreuk "voorkomen is beter dan genezen". Uit eigen belar' termijnen voor u servicebeurt sei nemen. Het regelmatig 1 uitvoëren servicebei in optimal Aanschafprijs Een vouwwagen kost uiteraard meer dan een tent, maar over het algemeen niet meer dan ongeveer de helft van een toercaravan. Uitgangspunt daarbij is een 4- 6 persoons vouwwagen, compleet met voortent, bermkeuken, zithoek, binnententen en een oplooprem met opdraaibaar neuswiel. Bij de meeste merken vouwwagens zijn ook voor de oudere typen nog compleet nieuwe wagen- en voortenten leverbaar. Let erop, dat ook het chassis en de gebruikte materialen voor de wagenbak van goede kwaliteit zijn. Dit komt uiteraard het gebruiksgemak en de levensduur van uw vouwwagen ten goede. Daarnaast leert de praktijk, dat vouwwagens en vouwcaravans een flinke inruilwaarde houden. Intussen 'verdient' uw vouwwagen zich, vergeleken met bungalow-, hotel- of vliegvakanties in het wordt ondervonden. Voor f.l.700,= kan een bestuurdersairbag worden geleverd. Een dubbele airbag is standaard op de 2.0i ES en 2.3i SR. ABS wordt op alle uitvoeringen geleverd met uitzondering van de beide 115 pk-versies. Aan de buitenkant zien we vanaf nu een verchroomde strip op de grille. De Accord-reeks start vanaf nu bij de 2.0i voor f.39.990,=. Aan de top staat de 2.3i SR voor f.71.990,=. bestuurdersstoel, stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, elektrisch bediende portierruiten en buitenspiegels, in twee delen neerklapbare achterbankrugleuning en een houtaf werking van de middenconsole. De stuurbekrachtiging op alle Accord-modellen is een zogenaamde frictie- afhankelijke en reeds bekend uit de Accord en Civic Coupé. De mate van bekrachtiging is hierbij afhankelijk van de wrijving die door de wielen lerne vouwwagens mogelijk de jr één enkele tig in een rai op te zetten. Jin het En met de groter wordende nten kan men bij een I voor langere tijd op een vakantiebestemming eer riante leef- en speelruimte "^or het hele gezin creëren, iwwagengebruikers vragen steeds meer luxe en de fabrikanten spelen daar op in. Goede stahoogte, aparte slaapruimtes en bedden vrij van de grond, niet te vergelijken met de kleine kruiptentjes uit de jaren hoogseizoen, snel terug. Voor een gezin van 4 tot 6 personen met auto en vouwwagen komt een gemiddelde overnachtingsprijs van circa volstaat eei 200,= tot ƒ250,per week uit de lichtgewicht bus. Dan is de vergelijking De ingenieuze vouwsystemen snel gemaakt. var} niode maken het wagentent voor overnachting handomdraai x Iedereen kan het steeds c voortent verblijf i rakar :e lee: Over souplesse heeft de Mondeo V6 dan ook niet te klagen, terwijl inderdaad vanaf zo'n 3500 tr/min ineens extra vermogen beschikbaar lijkt te zijn. De prestaties op papier liegen er dan ook niet om. De auto haalt met vijfbak een top van 225 km/u en heeft voor de acceleratie van 0 tot 100 km/u 8,6 seconden nodig. Ook kan de krachtbron worden gecombineerd met een viertraps automaat. Dan is een topsnelheid mogelijk van 210 km/u terwijl het bekende sprintje 10,4 seconden in beslag neemt. De auto is niet alleen op papier snel, maar komt ook in werkelijkheid bijzonder kwiek over. De versie met vijfbak is absoluut sportief te noemen. Of er nu schakellui wordt gereden of de versnellingspook veelvuldig wordt beroerd, altijd komt de Mondeo 24V vlot uit de voeten. Ook de automaat kan snel worden gereden. De bak heeft een inschakelbare overdrive, terwijl voor een Sport- of Economy-programma kan worden gekozen. Verder is de krachtbron heel mooi stil en loopt vrijwel trillingsvrij. Het heeft lage geluidsniveau is onder meer verkregen door een aantal details in de motor anders te ontwerpen: klepbediening met rollagers, hulporganen intern aangedreven etc. Kortom, de nieuwe Ford 2.5 V6 24-klepper is een juweel van een machine en overtreft zonder meer een aantal concurrenten. Ter ondersteuning van de dealerorganisatie heeft importeur Chrysler Import Holland bij haar vestiging in Vianen een proefrit-centrum opgezet waar in principe alle modellen van Chrysler, Jeep en Dodge kunnen worden gereden. Omdat verschillende modellen van de drie merken in een veelheid aan varianten leverbaar is, is het voor e°n dealer onmogelijk van al*~ B types ook een demonstratiemodel in gebruik te hebben. Via het proefrit-centrum hebben klanten echter de mogelijkheid met exact de beoogde versie te rijden, wellicht zelfs in de favoriete kleur. Het pand van de importeur ligt in Vianen pal naast de A27 en is makkelijk bereikbaar. Bovendien zijn in de directe omgeving vrijwel t alle soorten wegdek te vinden. Gemiddeld staan zo'n J 25 verschillende auto's ter S beschikking. Een afspraak kan alleen via de dealer worden gemaakt, want hij weet welke auto's op dat moment beschikbaar zijn. Dicht bij huis kamperen op één van de vele goed geoutilleerde campings in Nederland of in het Zuiden van Europa, is een keuze die nog op het laatste moment gemaakt kan worden. Frankrijk, Spanje, Italië, maar ook landen dichtbij en nieuwe bestemmingen in Oost- Europa mogen zich in de warme belangstelling van ons graag rondtrekkende volkje verheugen. De Nederlandse Honda- dealers zijn al begonnen met de levering van het 1995- model van de Accord, die op kleine punten is aangepast. Naast de 131 pk 2.0i LS is er nu ook een gunstig geprijsde 115 pk LS. Het gaat om dezelfde 16-kleps motor echter met een iets lager vermogen. De 115 pk krachtbron werd tot nu toe alleen in de basisuitgave aangeboden. De 2.0i LS 115 pk kost f.46.290,= en is voorzien van onder meer een verstelbaar stuur, el in hoogte verstelbar en beschikt over vier kleppen per cilinder die met behulp van vier bovenliggende nokkenassen (2 per cilinderrij) worden bediend. Het maximale vermogen van 170 pk wordt bij 6250 tr/min bereikt, terwijl het koppel bij 4250 tr/min tot zijn optimale waarde van 220 Nm komt. De twee cilinderrijen staan onder een hoek van 60 graden. Het nieuwe blok is compact van bouw en zodoende uitermate geschikt voor inbouw dwars voorin in combinatie met aangedreven voorwielen. De motor heeft de naam DURA- TEC VE meegekregen. DURA staat voor Durable, TEC voor de gebruikte moderne technieken, V voor de V-vorm en E vanwege de Europese Emissie-eisen waaraan ruimschoots wordt voldaan. aangetrokken handrem rijdt? Het is duidelijk dat een servicebeurt ook nodig is om mankementen als gevolg van kleine fouten in de rijstijl op te sporen en te herstellen. Een ondoordachte rit door het terrein bijvoorbeeld, kan de bodemplaat en de beschermende rubber i aan de onderkant van beschadigen. De se verhelpt ook zulke onvolkomenheden en wuoxo voorkomt verdere schad. mspraak zoals roest en inwerking ■auto Bij vuil op mechanische del ierdeien Een blik in het ser met daarin vermeiu kenmerken van de ai belangrijke aanwijzi voor de garantie, de servicetermijnen en daarbij komende onderhoudswerkzaamheden, laat zien wat onder andere nog meer wordt gecontroleerd: bijvoorbeeld claxon, ruitewissers en verlichting. Het goed functioneren hiervan is belangrijk voor de verkeersveiligheid. Een stempel in het Serviceplan bevestigt tenslotte de correct uitgevoerde servicebeurt. Dit bewijs van regelmatig onderhoud is van grote waarde bij de verkoop en/of inruil van de auto en is een vereiste voorwaarde voor zowel de algemene als de lange-termijngarantie betreffende lak en roestbescherming. Alles kan mee Niet alleen de persoonlijke bagage gaat onderin de vouwwagen mee, maar bovenop kan ook van alles mee. Fietsen, surfplanken, noem maar op. Hierbij dient wel onderscheid gemaakt te worden tussen vouwwagens met een harde kap in de vorm van een vast afsluitbaar deksel en andere typen met een afdekzeil. In het eerste geval maakt een imperial meestal deel uit van de standaarduitrusting. Bij een uitvoering met een afdekzeil kan er meestal een extra imperial worden aangeschaft. Een vouwwagen kan (eventueel met apart leverbare kantelbeugels) gemakkelijk in een garage of schuur worden opgeborgen. Zodoende is het niet nodig een dure winterstalling te regelen. Niet alleen de besparing maar ook het gemak, dat je hem zo weer kunt pakken voor een nieuw avontuur, is een aantrekkelijke gedachte. vergrendeling, elektrisch f bediende voorportierruiten en getint glas. De Ghia wordt voorlopig uitsluitend als automaat geleverd en is aan de buitenzijde herkenbaar aan de nieuwe grille met chromen omlijsting. Verder heeft deze top-Mondeo meegespoten portierkrukken, specifieke lichtmetalen velgen en een zeer luxueuze interieurinrichting met houten panelen en specifieke bekledingsstoffen. De nieuwe V6-motor wordt bij Ford in Amerika gemaakt. Aangekomen in Genk wordt deze krachtbron in de Europese Mondeo gebou De Amerikaanse en Euro1 versie verschillen eigenli alleen in de afstemming1 het motormanagementsysteem, terwijl de VS-variant onder andere een oliekoeler mist. Ford gaat de Mondeo V6 tegen zeer aantrekkelijke prijzen aanbieden. De GT sedan gaat f.51.990,= kosten, terwijl de Ghia automaat er komt vanaf f.59.990,=. Voor de hatchback geldt een meerprijs van duizend gulden en voor de stationwagon van f.3.500,=. Toch verwacht de Nederlandse importeur er op tj jaarbasis niet meer dan 200 exemplaren van te verkopen en die schatting lijkt ons S gezien de fantastische kwaliteiten van deze auto veel te laag. Ford Nederland verwacht deze auto voor een deel aan nieuwe klanten te f kunnen verkopen en andere i kopers uit de eigen Ford-kring te trekken. Overigens staat nog voor het einde van het jaar de nieuwe Scorpio in de showroom. De Mondeo, die voor 1994 werd uitgeroepen tot Auto van het Jaar, is volgens Ford- begrippen een wereldauto. De Mondeo wordt niet alleen in het Belgische Genk gemaakt voor de Europese markt, maar loopt inmiddels ook aan de andere kant van de oceaan van de band in een Amerikaanse versie. Het Europese programma bes uit een drietal 4 cilinder 1 kleppers en een turbodies Vouwwagens en vouwcaravans zijn reuze populair in Nederland, Wanneer je de moeite neemt om op een vroege zaterdag in de zomer langs de snelweg in de richting Antwerpen-Frankrijk te gaan staan, dan zie je ze in groten getale voorbij trekken. Auto's met een vouwwagen erachter, al dan niet volgepakt met fietsen en/of surfplanken. Niet verwonderlijk, want in Nederland zijn sinds de jaren '60 veel vouwwagens verkocht. Het overgrote deel van de bezitters heeft zijn keuze zeer bewust gemaakt en brengt ieder jaar weer een aantal weken z'n voorjaars- en zomervakanties op deze ongedwongen wijze door. voor nieuwe produkten. en kleine populaire vijftig. Luxe bermkeukens en Daartoe gaat Auto Recycling ditauto. de mogelijkheid om een Nederland als aanbieder van koelkast of koelbox in een disselbak mee te nemen, veraangenamen het werk van de vrouw óf man, die tijdens de vakantie in de keuken de scepter zwaait... En zó weer ingepakt, terug van een fijne vakantie of op weg naar een volgende bestemming. G A. RA G E Je blijft erin rijden DENISSEN Burg. Jansenstr. 52-56 5037 NC Tilburg Tel:013-68391 1 Keulen - Al bij de eerste presentatie beloofde Ford de komst van een heuse 6 cilinder in de Mondeo. Het blok was al op de salon van Genève te zien, maar de Mondeo met deze nieuwe krachtbron is vanaf september/oktober daadwerkelijk te koop. De eigenschappen van de nieuwe motor, maar ook het prijskaartje wat Ford aan zijn top-Mondeo heeft hangen zijn op z'n minst verrassend. Garantie Daarnaast leggen ze de basis voor een eventuele aar x op de garantie van de auto. iedere auto zijn er onderdelen en materialen, zoals banden en remvoeringen, die slijten door dagelijks gebruik. Tevens moeten de vloeistoffen die de auto verbruikt of die verouderen, zoals bijvoorbeeld motorolie respectievelijk remvloeistof, regelmatig worden gecontroleerd. Door de technis' vooruitgang kui automerken de servicebeurten tot een minimum worden beperkt: één keer per jaar of bij 30.000 km. Bij 15.000 km wordt de olie ververst en wordt een kleine beurt uitgevoerd. Niet alleen de intervallen voor de servicebeurt zijn groter geworden, ook zijn enkele werkzaamheden vervallen. De elektronische ontsteking en inspuiting hoeven niet meer te worden afgesteld, dit geldt ook voor kleppen met een hydraulische klepspelingscompensatie. Alle delen die aan slijtage onderhevig zijn werden weliswaar verder ontwi’ maar moeten vanwege 1 bijzondere belasting toe regelmatig worden gecontroleerd en, indien nodig, worden vernieuwd. verklaren in gevolge de Wet Milieubeheer. Met de opbrengst van de bijdrage wordt een autowrakkenverwijderingsfo nds gevoed. Uit dit fonds worden uitkeringen gedaan aan autodemontagebedrijven om de kosten van nog niet rendabele demontagewerkzaamheden te dekken. Het is de bedoeling v.«t deze activiteiten op den duur volledig kostendekkend worden, zodat de bijdrage geleidelijk kan worden verminderd. De RAI heeft samen met de vereniging van autodemontagebedrijven (STIBA), de autobedrijven (BOVAG), de autoschadebedrijven (FOCWA) en de shredc bedrijven (SVN) de onderneming Auto Recycling Nederland BV opgericht. Deze onderneming maakt contracten met autodemontagebedrijven voor het milieuvriendelijk uit elkaar halen van autowrakken en het gescheiden houden van de afvalmaterialen die daarbij vrijkomen. Auto Recycling bemiddelt vervolgens in het verzamelen en het zoveel mogelijk hergebruiken van deze materialen als grondstof voor nieuwe produkten. Ierland als aanbieder van grote hoeveelheden afvalmateriaal overeenkomsten aan met fabrikanten die deze s‘ bij regelmatige en goei gescheiden aanvoer kt verwerken in hun produktieproces. mg zou men de >rde ïrieus moeten jelmatig laten i van de surten houdt de auto ile conditie, voorkomt vaak dure reparaties en helpt de waardevermindering van de auto zo klein mogelijk te houder Het inlaatsysteem van de motor is een technisch hoogstandje geworden. Iedere inlaatklep heeft zijn afzonderlijke inlaatkanaal. Tot zo'n 3200 tr/min staat een vlinderklep in één inlaatkanaal dicht, zgdat het brandstof/luchtmengsel maar via één klep naar binnenkomt. De motor reageert als een normale 12- klepper, met als voordeel een hoog koppel. Boven het genoemde toerental gaat de klep open en ademt de krachtbron via twee inlaatkleppen per cilinder wat weer zijn voordelen E op het vlak van prestaties. ZJ-O6-BM

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 23