6© WIJZE wordt groter "Levensruimte blinde Vakantie vieren kan ook thuis of dichtbij! Ier POST SCRIPTUM COLOFON tnken mee. Oprichter tandemclub Kees Rijnen: Publicatie Seniorenwijzer Rouwverwerking in gespreksgroepen Herziene editie 'Sport en spel spoorboekje 50+' Ouderen gezocht voor onderzoek TV-ondertitels I I I I I I I I I r i i I Informatietelefoon schot in de roos Vakantieboeken in de bibliotheek Donderdag 21 juli 1994 pagina 11 l pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Drop Oud Kees Rijnen: "Gezonde ontspanning" FOTO: GEERT VAN LOON Seniorenwijzer Adres redactie: in Oost),Tilburg, sdag t/m zaterdag. 368805. juli lesloten 3 nksof, Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus HET WOORD IS AAN... 3 ste adviseur voor srieur is Hamers. 60 jaar en irden vrijwilligers J‘"!x?ling van het «x per meewerkt, Daarnaast ervoer. Het sche ijdag 1.00 uur maar daarvoor zijn er elders in het land nog andere tochten. Visueel gehandicapten die interesse heb ben en goedziende tandembezit- ters die graag eens een dagje met een blinde of slechtziende achter op willen rondtoeren, kunnen in formatie krijgen bij de secretaris van ENViT: de heer F. Van Venroy, tel. 04242-82896. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch ge plaatst wordt. Ze hadden er maar twee uur voor nodig, de dames en heren uit de CDA-top, om het rapport van de commissie Gardeniers te bespre ken. Toen wisten ze het: er waren in de verkiezingstijd en daarvoor fouten gemaakt, maar het was niet nodig om die reden mensen weg te sturen. "Ze dronken een glas, ze deden een plas en lieten de rotzooi wat die was." Ik ken ministers en staatsecretarissen die voor min der fouten ontslag hebben gekre gen. Je kunt natuurlijk ook de kleinkinde ren voor een logeerpartijtje uitnodi gen. Doe spelletjes met hen, ga pick nicken of zet een speurtocht voor hen uit in de buurt (met opdrachten als: tweede straat links; derde winkel rechts; hoeveel flessen staan er in de etalage?). Of speel 'restaurantje' met kinderen vanaf een jaar of acht: laat ze zelf het menu samenstellen en de maaltijd koken. De meeste kinderen pakken dit serieus aan, vooral ook als ze 'moeilijke' dingen mogen doen. Natuurlijk moet u wel een oogje in het zeil houden. Zélf gaan logeren is uiteraard ook plezierig. Als u weet dat familie of vrienden op vakantie gaan, durf dan te vragen of u een tijdje op hun huis mag passen. Of ruil voor een paar weken met anderen van huis. Zo bent u in een voor u vreemde omgeving. vóór 9 uur de trein nemen. Informatie hierover staat in de NS-brochure 'Zo merteer'. En als dan toch op het station bent: haal daar het boekje 'Er-op-Uit'. Dit staat vol met ideeën voor een dagje uit. Van museumbezoek, wandel tochten tot een dagje stad en winke len of fietstochten, waarbij u een fiets kunt huren. Het boekje kost ƒ4,50. Er staat ook een 'Uit-kalender' in met al lerlei interessante en leuke evene menten. Het openbaar vervoer heeft ook an dere leuke kanten. Zo kunt u goed koop met de (BBA-)bus een zwerf- tocht door de provincie maken. Daarnaast kunt bij elke VVV om ma teriaal vragen voor (stadswandelin gen. In Middelburg en Amsterdam bestaan er rondleidingen door senio ren. Op zo'n wandeling (ook in de ei gen stad!) zult u allerlei nieuwe din gen ontdekken. tot tweehonderd leden, stemt Rijnen tot tevredenheid, maar ook dat het fietsen een stuk aangenamer is ge worden: "Al die nieuwe fietspaden zijn een genot. Het is er veilig, je hebt niet meer de hele tijd van die auto's die 'roets-roets' voorbij komen vlie gen." De volgende Oisterwijkse fiets tocht is pas op 1 juli volgend jaar, Fantasie Met wat fantasie is een hoop plezier te beleven. In de uitverkoopbakken en bij de Witte Boekenhal zijn vaak flink afgeprijsde kookboeken met re cepten uit andere landen te vinden. Voor 'vreemde' kruiden en specerijen kun je bijvoorbeeld goedkoop terecht op de (zaterdag-)markt en in Indi sche, Turkse en Marokkaanse win kels, waarvan er zo langzamerhand aardig wat zijn. De bediening daar is vaak ouderwets vriendelijk en vragen staat vrij. Durf het kook-experiment eens aan en waan u in een warm land met heerlijke geuren en smaken. uit te trekken! Veel ouderen gaan buiten het hoog seizoen op vakantie, andere hebben helaas het geld niet om dat te doen en sommigen gaan sowieso liever niet echt op reis. Voor al die oudere thuis-’ blijvers hier wat tips om niet achter de geraniums te blijven zitten kniezen. Er zitten uiterst goedkope tips bij en andere kosten wat geld. Maar er is er vast wel eentje bij die de moeite van het proberen waard is. Niet alleen in de zomer, maar ook in andere sei zoenen. .voorstel, zeg dan gewoon 'ja'. Ga zo eens voor 7,50 of een tientje eten in een lunchroom of strijk samen neer op een terrasje op de Heuvel. Neem de tijd en praat maar over wat je te binnen schiet. Of bekijk al die men sen die voorbij komen. Al jaren niet meer in een restaurant geweest? Ga gewoon naar binnen, heb lak aan vastgeroeste gewoonten en bestel alleen een lekker voorge recht in plaats van een hele maaltijd. Eet smakelijk! Enige weken geleden las ik in de Seniorenwijzer een interessant artikel over de werkgroep Ouderen en Verkeer. Ik neem mijn petje af voor de le den van die werkgroep, die door hun goede contacten met Publieke Wer ken zaken geregeld krijgen die voor ouderen in het verkeer van belang zijn. Tegelijkertijd vind ik het diep triest, dat het zó moet in een grote stad als Tilburg. Er wonen ruim twintigduizend ouderen in onze stad, maar zaken als verkeersveiligheid die voor hen van primair belang zijn, worden op deze informele manier geregeld, omdat er toevallig goede contacten zijn gegroeid. Wordt het niet eens tijd dat er in Tilburg een commissie komt die de wet houder en/of gemeenteraad rechtstreeks en officieel kan melden wat er op het gebied van verkeersveiligheid in het algemeen en voor ouderen in het bijzonder aan verbetering nodig is? mw. A. van V. "Je moet als blinde zo gemakkelijk mogelijk door het leven gaan", be sefte Kees Rijnen al snel nadat hij bijna 23 jaar geleden door een jachtongeluk het zicht kwijtraakte. De nu 81-jarige Oisterwijker ver toefde na het ongeluk voor revali datie ruim een half jaar in Apel doorn en maakte daar met begeleiders regelmatig ritjes ach ter op een tandem. "Ik was er ver zot op. Als je onderweg van de 'voorrijder' uitleg krijgt over wat er allemaal te zien is aan kastelen, bomen en huizen, wordt je levens ruimte als blinde veel groter. Bo vendien is het een gezonde ont spanning", zo verklaart Rijnen zijn liefde voor het fietsen op de tan dem. Enkele jaren later las hij op een ge geven moment in een blindenkrant over een tandemtocht voor visueel gehandicapten in Assen. Rijnen wil de graag meedoen, maar de tocht bleek volgeboekt. "Ik dacht toen: daar is blijkbaar een flinke behoefte aan. Ik ga het zelf hier in Oisterwijk organiseren", vertelt hij. Met hulp van vrienden en bekende plaatsgenoten 'sprokkelde' Rijnen in Oisterwijk en ruime omgeving een twintigtal tandems bij elkaar, die par ticulieren en fietshandelaren wilden uitlenen vooreen dag in augustus. Ei genaren van uitspanningen zegden gratis koffie, drankjes en een afslui tende koffietafel toe.en op een adver tentie reageerden 33 belangstellen den. Na geslaagde tocht in augustus 1976 vroeg Rijnen aan de deelne mers of ze het weer wilden doen. "Ja, ome Kees", was het eenstemmige antwoord. En zo ontstond de Eerste Nederlandse Visueel gehandicapten Tandemclub, ENViT. Oprichter Kees Rijnen was gedurende ruim tien jaar de eerste voorzitter; tegenwoordig is hij erelid. Inmiddels kunnen visueel gehandicapten van voor- tot najaar bijna elk weekend ergens in het land meedoen aan een tocht van veertig tot zestig kilometer, die door ENViT of anderen georganiseerd wordt. En thousiast verhaalt Rijnen van de Ro tary- en Lionsclubs in den lande die voor de nodige sponsorgelden zor gen voor de aanschaf van tandems en het organiseren van de tochten. Daardoor kan de deelnameprijs tot 25 gulden per tocht beperkt blijven of zelfs tot vijftien gulden voor wie de ei gen tandem meebrengt. Niet alleen dat de club is uitgegroeid *6 VAN 0,- 'IS rst worst 9 Fris Uitjes, kort en dichtbij of langer en verder, houden je geest fris. Je ziet andere mensen, ademt een andere lucht in of je snuift wat (andere) cul tuur op. Als je maar open staat voor indrukken! Dichtbij kunt u die ook opdoen. Veel ouderen kennen de wijk nog niet, ten zij ze er kinderen hebben wonen. Maar het is de moeite waard een kijk je te gaan nemen in de Reeshof. Neem de bus (drie strippen) of de fiets en je ziet hoe groot Tilburg aan het worden is. Op sommige plekken staat ook heel aardige nieuwe archi tectuur. En als je wilt weten hoe groot Tilburg waarschijnlijk over een jaar of tien is, fiets dan naar het gebied tus sen Udenhout, Berkel-Enschot en onze stad. Daar in De Hemeltjes kun je dan in het gelijknamige café een kopje koffie drinken en tussen de ak kers, weilanden en plukjes bos over peinzen wat verstedelijking betekent. Zo serieus als die laatste opmerking hoeft natuurlijk niet. Belangrijk is dat je het zelf gezellig maakt. Dus als u er op uittrekt, bel dan een vriend(in) of familielid en vraag hem of haar om mee te gaan. Wat aardig is voor 'jon gere ouderen': neem eens iemand mee, die een stuk ouder is. Zo'n dag je is leuk voor allebei! En als iemand u benadert met zo'n :.00 uur artikel 1 kg) En tot slot een tip die elke Tilburger natuurlijk al kent: de kermis komt er aan! Wilt een beetje rustig slenteren, zoek dan de rustiger uurtjes uit aan het begin of onder etenstijd. Houdt u van drukte, stort u dan maar in het kermisgewoel! En wat logisch is voor de kermis, is dat ook voor de andere tips: ga gezellig samen met man of vrouw, met buur, kind, kleinkind of die oude vriend. Prettige vakantie! De zomer lijkt weer prachtig te worden. Op enkele dagen hebben nogal wat mensen wel lopen puffen of zijn ze uit gezondheidsover wegingen binnengebleven, maar in elk geval hebben we de afgelo pen weken al aardig van de warmte kunnen genieten. Tijd om er op Dit is de laatste Seniorenwijzer voor de vakantie. De volgen de ouderenpagina in de Tilburgse Koerier verschijnt op don- I derdag 18 augustus; daarna weer gewoon elke twee weken I (115 en 29 september, 13 en 27 oktober, 10 en 24 novem- I ber, 8 en 22 december). Kopij voor de eerstvolgende Senio- renwijzer moet uiterlijk binnen zijn op maandag 15 augustus, I daarna ook steeds op de maandag voor de verschijningsda tum. Na de dood van een partner, ouder, broer of zus, kind, vriend of vriendin, heb je eerst zelf de tijd nodig om het verdriet te ver- j werken. Het is dan een hele troost als er in de eigen omgeving iemand is met wie je kunt praten en het verdriet delen. Maar na verloop van tijd merk je vaak dat de omgeving het nu wel I 'genoeg' vindt, als je er nog steeds over wilt praten. Velen houden een tijd lang de behoefte om met lotgenoten te praten over rouw, verdriet en de toekomst. Naast steun kan I men zo ook van eikaars ervaringen leren. Met dat doel orga- I niseren het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) en het I Dekenaat Tilburg-Goirle (DTG) al jaren gespreksgroepen. Bij voldoende aanmeldingen zijn er komend najaar ge spreksgroepen voor mensen die hun partner, levens- en/of huisgenoot hebben verloren, voor de ouder(s) van wie een kind is gestorven, en voor jongeren die rouwen over het ver lies van ouder(s), broer of zus. Elke groep komt tien keer bij een, de eerste keer in de week van 3 oktober. Belangstellen den kunnen informatie krijgen of zich opgeven bij het IMW, Korvelplein 213, 5025 JX Tilburg, tel. 636262 (mw. Reize- voort);ofbijhetDTG,Gasthuisring54A, 5041 DTTilburg, tel. 423706 (dhr. Timmermans). Opgave voor 12 september; de kosten van de serie gesprekken bedragen 25 gulden. Het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) en het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT willen deelname aan I sport- en bewegingsactiviteiten graag aanmoedigen door het uitgeven van een herziene derde versie van het Sport en Spel Spoorboekje 50+. Dit boekje heeft tot doel ouderen inzichtte geven in alle sport- en bewegingsmogelijkheden die Tilburg ouderen te bieden heeft. Alle verenigingen/instanties die sport- en bewegings-activiteiten hebben begin mei een vra- I genlijst toegestuurd gekregen. Verenigingen die geen lijst I hebben ontvangen maar wel activiteiten organiseren, worden verzocht met BOTS contact op te nemen: tel. 437283. I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. 1 I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I nnnnms OCIIIUICIIVVIJZ.CI Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der AalstDierks I Diny van BladelVerbunt MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Trein Met de trein op pad is niet echt goed koop, maar ook niet superduur. Al leen of met een vriend of vriendin drie dagen door heel Nederland kost met de trein respectievelijk 79 of 109 gul den (met zijn tweeën is dat dus acht tien gulden per persoon per dag). Voor zestien gulden extra per per soon kunt u ook onbeperkt gebruik maken van tram, metro en bus. Bo vendien kunt u, als u een Senioren- kaart heeft, in juli en augustus ook Het Instituut voor Perceptie Onderzoek (IPO), een samenwerkingsverband van de Technische Universiteit Eindhoven en Philips Research, verricht o.m. onderzoek naar het verbeteren van de leesbaarheid van TV- ondertiteling voor mensen ouder dan 60 jaar ar. slechtzienden. Voor dit onderzoek worden v~; gezocht, aan wie wordt gevraagd ondertiteling televisiescherm te lezen. Het totale onderzoek p proefpersoon duurt ongeveer twee uur. Wie met krijgt u een vergoeding van 8 gulden per uur. De worden reiskosten vergoed voor openbaar ver IPO is gelegen op het terrein van de Techniscl Universiteit Eindhoven. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij ing. J.G. Frank huizen, Instituut voor Perceptie Onderzoek (IPO), Gebouw HWP, Antwoordnummer 35, 6500 VB Eindhoven; tel. 040- 77873. Er zal dan met u contact worden opgenomen voor het maken van een afspraak. Vanuit heel Nederland kunnen ouderen de LITO bellen met vragen over gezondheid en zorg, huisvesting en leeftijdsdis criminatie. In de LITO (Landelijke Informatie Telefoon Oude ren) werken de drie ouderenbonden ANBO, PCOB en de Unie KBO samen. Via het LITO-nummer (06-8212183) kunt u zelf, door middel van het intoetsen of draaien van een 12 of een 3 kiezen voor de woonlijn, gezondheidslijn of de leeftijdsdiscriminatielijnU wordt geholpen door een team van deskundige senioren-vrij- willigers. De LITO is niet commercieel en daarom zijn de kos ten laag: slechts 20 cent per minuut. De Landelijke Informatie Telefoon Ouderen is bereikbaar op werkdagen van 09.30 tot 12.30 uur. Sinds het begin is van de Lito al veel gebruik gemaakt en dat is niet verwonderlijk. Zo zijn er in Nederland veel voorzienin gen in de gezondheidszorg, maar het komt regelmatig voor dat mensen niet precies weten waar ze terecht kunnen of ze worden van het kastje naar de muur gestuurd. De Gezond- heidszorgtelefoon probeert de beller daarbij wegwijs te ma ken. Het heeft een verwijsfunctie en geeft dus géén medische adviezen. Via de Woonlijn kunt u bijvoorbeeld vragen stellen over ou derenhuisvesting en andere ontwikkelingen op dat gebied. Ook hier geldt dat vaak niet duidelijk is waar de voorzieningen zich bevinden en wat er allemaal mogelijk is. In de derde plaats komt het nogal eens voor dat senioren ge confronteerd worden met leeftijdsdiscriminatie. Ook dan kan men de LITO bellen voor informatie en om de discriminatie te melden aan de LeeftijdslijnLaat u niet van het kastje naar de muur sturen: Landelijke Informatie Telefoon Ouderen: 06- 8212183. Gaat u niet ver weg op vakantie? Zoekt u een bestemming dichter bij huis? Wat dacht u van een retourtje Openbare Bi bliotheek Tilburg? In de bibliotheek kunt u allerlei ideeën opdoen voor uw va kantie: van knutselen met kinderen tot een week Spanje bij u thuis. Laat het boek 'Maskers en gekke gezichten' van D. Robson u inspireren om samen met kinderen te knutselen. Of zoek in de jeugdafdeling een boek als 'Ik en mijn opa' van F. Schmidt op om uit voor te lezen. U kunt natuurlijk ook zelf aan het knutselen gaan. In het boek 'Puzzles' van J. Boterman vindt u klassieke en moderne puz zels om zelf te maken en op te lossen. U kunt ook alvast wens kaarten gaan maken aan de hand van het boek 'Geschenk- verpakkingen wenskaarten' van R. Burdett. Speelt u graag met taal? In het boekje 'Jennen en zestig an dere taalspelletjes' van Ad van Gaaien vindt u de uitleg over allerlei spelletjes. Met wat muziek, platenboeken, kookboeken en een video band van uw favoriete land, waant u zich thuis op vakantie. Ook hangend boven een landkaart kunt zich op ontdekkings tocht wanen. Kijk eens in de diverse atlassen in de biblio theek. Met name op het koningsplein vindt u een hele verza meling oude (zeventiende eeuwse) en recente kaarten. Laat u voor uw vakantie eens inspireren door de Openbare Biblio theek.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 11